Justitie sluit gamalenbedrijf Thuis bevallen moet kunnen Verdacht van besmetting Congres D'66 wijst partij-aanduiding af Gamalenhandelaar: 'Ik ben zondebok' Molukkers bekijken problemen Voor sportieve, actieve mensen. Congres tegen toeneming ziekenhuisopname Ook Italië weert vlees uit Nederland MAANDAG 23 JANUARI 1984 VOLENDAM (ANP) Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft vrijdagmiddag bij een bedrijf in Volendam een opslagruimte met een partij garnalen laten verzegelen, "omdat er aanwijzingen waren dat die is besmet met de shigella-bacil en mogelijk te maken heeft met de veertien sterfgevallen". Dit heeft officier van justitie mr. H.P. Wooldrik zaterdag bevestigd. De Keuringsdienst van Waren in Alkmaar onderzoekt in zijn labo ratorium momenteel de garna len. Daarmee zijn waarschijnlijk enkele dagen gemoeid aangezien het een bijzonder moeizaam on derzoek betreft. Het gaat om een partij garnalen van enkele tonnen. Hoe groot de hoeveelheid precies is was zater dag nog niet bekend. Mr. Wool drik wilde de naam van het Vo- lendamse bedrijf niet vrijgeven. Als later b^jkt dat er met deze garnalen niets aan de hand is, kan het bedrijf wel inpakken, al dus de officier van justitie. Dezelfde dag werd echter bekend dat het om de firma Crevettes gaat. Directeur B. Mooijer heeft dat zaterdagmiddag desgevraagd bevestigd. Volgens hem is er geen enkele reden om aan te ne men dat zijn partij garnalen is be smet met de shigella-bacterie. In de opslagruimte van Crevettes ligt 30 ton garnalen. Deze zijn in verschillende zendingen vanaf oktober vorig jaar ingevoerd uit Maleisië. Volgens directeur Mooijer heeft zijn bedrijf, vol daan aan alle voorschriften met betrekking tot het invoeren van garnalen. Zo heeft hij - naar ei gen zeggen - certificaten van oorsprong, gezondheidsverkla ringen en bacteriologische test- rapporten van de Maleisische overheid. Mooijer zegt dat aankomst van de zendingen te hebben gemeld bij de haringcontroledienst, die monsters heeft genomen. Die monsters zijn goedgekeurd, al dus Mooijer. Als blijkt dat de shigella-bacterie wordt gevonden in zijn garnalen, dan is de fimra Crevettes niet verantwoordelijk maar het mi- BIDDINGSHUIZEN (GPD) - De meerderheid van het D'66-con- gres heeft zaterdag een „nadere aanduiding" voor de partij afge wezen. Hiermee is een eind geko men aan een lange discussie ifi de partij over de noodzaak van een ondertitel om zo D'66 naar buiten beter herkenbaar te ma ken. Groot voorstander van een etiket is oud-kamerlid en campagnelei der Jan Veldhuizen. Volgens hem is het „nuttig en nodig" de filosofie van D'66 nader aan te duiden met het predikaat 'links liberaal' „We moeten met beide beentjes op de grond komen. Een politieke partij kan niet zonder gangbare aanduiding. Daarin moeten we aangeven waar we staan om de kiezers aan te trekken. We moe ten onze identiteit niet blijven verhullen", aldus Veldhuizen, gesteund door Erwin Nypels, D'66-kamerlid, en Gerrit Jan Wolffensperger, Amsterdams wethouder. Het partijbestuur is steeds tegen het opplakken van een etiket ge weest. Volgens het bestuur zou het gaan werken „als een har nas". Bovendien moeten niet de D'66-leden die tegen zijn, met een etiket worden opgezadeld waarin zij zich niet kunnen vin den, aldus het partijbestuur. Ook oud-minister Hans van Mierlo toonde zich tegenstander van het voorstel van Veldhuizen. „Een etiket is dé manier om D'66 klein te houden. Het is niet nodig dat we groot worden, maar het is ook niet nodig dat we klein blijven", zei hij. Bij de stemming over de motie- Veldhuizen bleek een geringe meerderheid van de 250 Demo craten die naar het congres in de Flevohof waren gekomen, tegen. Een motie waarin slechts werd gevraagd om het gebruik van het etiket 'links-liberaal' te accepte ren zonder het aan iedereen op te leggen, verwierf evenmin een meerderheid. Ook verwierpen de Democraten een motie van oud-kamerlid Aad Nuis, waarin een poging werd gedaan de plaats van D'66 in de politiek aan te geven. Een soort gelijk voorstel van het hoofdbe stuur ging eveneens de mist in. De ledenvergadering besloot tot de oprichting van een jongerenver eniging Jonge Democraten. In 1978 werd een eerste voorstel tot de oprichting van een aparte jon gerenorganisatie afgewezen. Het partijbestuur benadrukte dat D'66 de afgelopen twee jaar nau welijks jonge kiezers heeft weten te binden. Dat moet door een goed functionerende jongerenor ganisatie veranderen. In zijn rede tot het congres haalde fractievoorzitter Maarten Eng- wirda scherp uit naar de PvdA. Volgens de Democraat voert de PvdA een 'ongeloofwaardige' op positie. De socialisten properen „munt te slaan uit de maatschap pelijke ontevredenheid, die het gevolg is van het beleid van het kabinet-Lubbers". Maar daarbij lukt het de PvdA niet met een ei gen, echt alternatief beleid te ko men, zei Engwirda. nisterie van volksgezondheid die de regels heeft opgesteld, stelt Mooijer. Hij heeft inmiddels ont slag aangevraagd voor zijn negen personeelsleden en overweegt een schadeclaim in te dienen bij de overheid. CDA/PvdA: meer goedkope hartoperaties en lager loon DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de PvdA willen dat er in ons land meer hartoperaties worden ver richt. Maar ze moeten ook goed koper worden. Daartoe moeten onder meer de salarissen van de hartchirurgen lager worden. Ge dacht wordt aan een zogenoemd norminkomen van ongeveer twee ton. Deze ideëen zullen donderdag in een debat in de Tweede Kamer te berde bren gen. Een en ander kwam naar voren tij dens een discussie die zaterdag in het TROS-radioprogramma „Kamerbreed" werd gevoerd tussen de kamerleden mevrouw Muller-Van Ast (PvdA) en Lan- sink (CDA). Deze week be spreekt de Kamer de notitie over de ontwikkeling van de hartchi- rurgie die staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) onlangs voorlegde. Daarin staat onder meer dat het aantal hart operaties van bijna 8.000 nu tot 9.000 in 1986 moet worden opge voerd. PvdA en CDA lijken het erover eens dat de gemiddelde operatie kosten van f25.000 tot f 15.000 of f 18.000 kunnen worden terugge bracht. In die richting koerst de staatssecretaris ook, maar hij knoopt er geen beschouwingen over de salarissen aan vast. Dat zullen de socialisten in ieder ge val wel doen, zei mevrouw Mul ler. Ook het CDA wil de inko menskant belicht hebben. Lansink stelde dat de houding van medische specialisten zal moe ten veranderen. In dit verband kritiseerde hij het feit dat hoogle raren in academische ziekenhui zen opereren en dan een toeslag van 25 procent „vangen". PvdA en CDA zijn het er overigens (al enige tijd) over eens dat alle spe cialisten in dienstverband moe ten. DRUGSHANDEL (AP) - Een 36- jarige Nederlander is in de stad Ormond Beach in Florida door de Amerikaanse politie opgepakt op beschuldiging van drugshan del. Hij zou de leider zijn geweest van een bende die voor 12 mil joen dollar aan hasjies naar Ne derland zou hebben gesmok keld. Binnenland VOLENDAM (GPD) - Omdat hij een aanhoudende stroom journa listen te verwerken kreeg, zette Bruin Mooijer-Puul dit week eind zijn commentaar op de ver zegeling van zijn gamalenhandel maar op papier. De hele Neder landse pers toonde belangstel ling voor de man die door het Openbaar Ministerie is gedood verfd als hoofdverdachte in de garnalenaffaire, die aan veertien mensen het leven zou hebben ge kost. Mooijer zelf spreekt liever over zondebok dan over ver dachte. „Er is nog geen letter be wijs, maar ik kan intussen wel mijn bedrijf opdoeken". Schamper reageert hij op de op merking van officier van justitie mr. Wooldrik, die zaterdag niet wilde zeggen welk Volendams bedrijf op zijn bevel vrijdag avond was verzegeld. Mocht la ter blijken dat er met de verze gelde partij garnalen niets aan de hand is, dan kan het bedrijf wel inpakken, was zijn redenering. „Dat is dus precies wat er nu ge beurt", zegt de directeur van Cre vettes. „Wij zijn namelijk het eni ge Volendamse bedrijf dat op grote schaal in rose Maleisische garnalen handelt. Ik heb ge vraagd om bewijzen of een dui delijke reden voor het verzegelen van mijn vriescel maar die heb ik niet gekregen. Vreemd dat dat kan, maar inmiddels is er wel een zondebok gevonden". Mooijer bevestigt dat het Open baar Ministerie kennelijk de han delsroute van de garnalen in het Utrechtse bejaardentehuis heeft teruggevolgd en by hem is uitge komen. Ook het spoor van de dy- senteriegevallen op de Edamse lts leidt via visschotels van een restaurant naar Crevettes. Maar dat bewijst nog niets zegt hij. Enerzijds omdat nog altijd niet vast staat dat de sterftegevallen werkelijk aan het eten van be smette garnalen is te wijten, an derzijds omdat in zijn resterende voorraad geen shigella-bacteriën zijn gevonden. „Die dertig ton rose garnalen die nu verzegeld zijn, willen ze zeker gaan bemon steren. Maar dat is al tientallen keren gedaan de afgelopen tien dagen! Zonder dat er iets is ge vonden". Dat men snel tot verzegeling is overgegaan omdat hij op het punt zou staan de partij te expor teren, wijst hij van de hand. „Ik ben juist een van de weinigen die vrijwillig zijn gestopt met ver koop aan het buitenland. Het verkoopverbod gold namelijk niet voor België, wat ik grote waanzin vind. Plannen om de garnalen door te verkopen had ik dus helemaal niet", zegt Mooijer. Zijn diepvriesvoorraad bestaat uit garnalen die hij vanaf oktober tot jongstleden vrijdag via de normale kanalen heeft inge voerd. Compleet met gezond heidscertificaat en een laborato riumrapport van de Maleisische overheid, in Rotterdam aange vuld met een monstertest van de haringcontroledienst. Dat brengt Mooijer op zijn hoofd argument: „Stel nu dat men bij mij alsnog shigella-bacteriën aantreft, dan maakt dat mij nog niet verdacht. Geen sprake van! Als de controledienst vorig jaar namelijk de volle honderd pro cent van de importgarnalen had onderzocht, dan had men nog geen shigella gevonden. Om de doodeenvoudige reden dat er nooit naar gezocht wordt. Ook in de omringende landen niet. Let wel, het gaat hier om een calami teit die in tachtig jaar nog niet is voorgekomen. De verantwoorde lijkheid ligt dus volledig by de overheid zelf. Als de regels niet deugen dan moeten ze die regels aanpassen. En niet één hande laar aan het kruis nagelen. Als ze morgen niks vinden in mijn diepvries, ben ik wel mijn naam en handel kwijt, terwijl ons be drijf wat hygiëne betreft juist model staat voor de hele garna- lenhandel'\ De directeur verwijt de overheid en Justitie dan ook dat het hem allang niet meer om de verdachte garnalen gaat, maar dat er een rookgordijn wordt gelegd. „Het is een puur pobtieke zaak, waar bij men de handen in onschuld probeert te wassen, omdat de on- derzoeksnorm nooit heeft ge deugd. En meneer Touw uit Utrecht (directeur van de Keu ringsdienst van Waren) die toe vallig geen garnalen lust. slaagt erin een hele bedrijfstak om zeep te helpen. Inclusief de Hollandse garnaal, waarmee nooit iets aan de hand is". Zo'n 100 Su.rina.mers demonstreerden zaterdagmiddag voor het Vredespaleis in Den Haag tegen het regime- Bouterse en toonden hun solidariteit met de stakers in de Surinaamse aluminiumfabriek Suralco. Zie voor uitgebreider berichtgeving over Suriname de pagina buitenland. (Foto gpdi CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) - De Molukse gemeen schap in Nederland heeft een commissie ingesteld die op korte termijn moet komen met een in ventarisatie van alle problemen die de Molukkers ondervinden, nu het rijk het beleid voor de Mo lukkers heeft overgeheveld naar de plaatselijke overheid. Tot de instelling van deze commis sie werd zaterdag besloten tij dens een vergadering van verte genwoordigers van vrijwel alle Molukse wijkraden en Molukse belangenorganisaties in Capelle aan den IJssel. De vergadering was bijeengeroepen door de wijkraad van Capelle om te pra ten over de gebeurtenissen op 3 en 4 januari, toen zes Molukse gezinnen wegens huurschuld on der begeleiding van de ME uit hun woning werden gezet. De Molukkers gaan er van uit dat de verzorging van de Molukkers en hun gezinnen een taak van het rijk is. Volgens de voorzitter van de Molukse wijkraad in Capelle aan den IJssel, Theo Tuankotta, hebben de Molukkers niet ge vraagd om naar Nederland te ko men. „Door het beleid over te la ten aan lokale overheden, ont doet de Nederlandse regering zich bewust van de morele ver antwoordelijkheid die zij ten aanzien van de Molukkers heeft. Het huisvestingsbeleid dat er ten aanzien van de Molukkers wordt gevoerd, betekent op den duur dat zij zonder huisvesting komen te zitten. Wat nu in Capelle ge beurd is, gaat binnenkort overal in het land gebeuren. De sociale positie van de Molukkers is on verbrekelijk verbonden met hun komst naar Nederland als KNIL- militairen. Er moet een landelij ke regebng komen voor Moluk kers". Volgens Tuankotta zitten overal in het land Molukkers in zware fi nanciële problemen. „Dat is een structureel probleem". ADVERTENTIE Vijftien leden van het COC overhandigden zaterdagmiddag een petitie aan een functionaris van de Westduitse ambassade in Den Haag in ver band met het ontslag van de Westduise viersterrengeneraal Kiessling. De generaal is ervan beschuldigd homoseksuele contacten te hebben gehad waardoor hij een 'veiligheidsrisico' zou hebben opgeleverd. (Foto gpd» AMSTERDAM (GPD) - Na een jaar van voorbereidingen is het de Amsterdamse stichting Beter Bevallen gelukt om afgelopen za terdag ruim 1500 belangstellen den naar de RAI te krijgen. Het congres Bevallen en Opstaan (naar het gelijknamige boek, ge schreven door vrouwen die ook in de stichting zitten) wilde hier mee de tegenkrachten bundelen om een alles overheersende me- dicalisering van de bevalling te gen te gaan. Een dergelijke situatie is gangbaar in de ons omringende Westeuro- pese landen; in West-Duitsland vindt bijna 96 procent van alle bevallingen plaats in het zieken huis, thuisbevallingen zoals we die in ons land kennen zijn daar zeer ongebruikelijk. Nederland neemt wat dat betreft een unieke plaats in. Dankzij een unieke ver loskundige organisatie met kraamzorg en zelfstandig werkende vroedvrouwen vindt hier ruim 35 procent van de be vallingen thuis plaats. Zorgvul dige begeleiding voor de beval ling, goede samenwerking tus sen verloskundigen en vrouwen artsen en het vertrouwen in een natuurlijk verloop van de beval ling hebben in ons land geleid tot een betrekkelijk klein aantal kunstverlossingen en één van de laagste zuigelingensterftes ter wereld. Wat is de essentie van bevallen, vroeg vroedvrouw Nicole Hane- kamp uit Huizen zich in haar korte lezing af. „Het is een ge- voelstoestand waarin het li chaam instinctmatig doet wat nodig is. Daarbij zijn warmte, be wegingsvrijheid, rust en een ge voel van geborgenheid en intimi teit onontbeerlijk. En daarin ver schilt de ziekenhuisbevalling van die van thuis. Het is zoiets als het verschil tussen vrijen thuis en vrijen in het ziekenhuis; het kan, maar het mist net datge ne wat het geheel waardevol maakt". Angst Ook Nicole Hanekamp, die jaren lang hoofdverpleegkundige was van een kraam- en couveuse-af deling en sinds 1978 als zelfstan dig gevestigde vroedvrouw werkt, was tien jaar geleden te gen de thuisbevalling, uit angst voor complicaties. Tijdens een van haar stages in de buurt van Nunspeet - een uitgestrekt ge bied met veel thuisbevallingen - viel haar op dat de aanstaande vaders niet „bleek en vervelend" op een stoel zaten en de aan staande moeders ook op het laat ste moment bijna nooit in bed la gen. Last van weeënzwakte zoals ze later in ziekenhuizen tegen kwam, kwam er ook nauwelijks voor. Haar voorkeur voor thuis- bevallen groeide, ook dankzij de goede mogelijkheden van prena tale zorg en deskundige begelei ding. De nadruk tijdens het congres van zaterdag lag heel duidelijk in de vrije keuze van de vrouw die gaat bevallen. En op een onwrikbaar vertrouwen in het menselijk li chaam. En daardoor op een plei dooi voor het thuis, in de eigen veilige omgeving, bevallen met mensen en een sfeer die je zelf hebt uitgekozen. Want in tegenstelling tot andere Westeuropese landen (in de Ver enigde Staten bijvoorbeeld is thuisbevallen verboden) gaat men er in ons land vanuit dat zwangerschap en baring in prin cipe natuurlijke gebeurtenissen zijn die slechts een medisch in grijpen nodig maken als het echt niet anders kan. Medische indicatie Volgens vroedvrouw Beatrijs Smulders, evenals prof. Kloos terman een van de sprekers op het congres, gebeurt gemiddeld ongeveer 38 procent van alle ge boorten thuis en ongeveer 30 procent op medische indicatie in het ziekenhuis. Jaarlijks zijn in ons land rond de 190.000 vrou wen in verwachting. Het aantal thuisbevallingen loopt ondanks de goede prenatale zorg en de kraamzorg ook hier terug. Het is een tendens die de stichting Be ter Bevallen en vele anderen met groeiende weerzin heeft vervuld en die een belangrijke rede vormden om dit congres te orga niseren. Plaatselijke verdoving van het on derlichaam heeft ook bij normale Devamngen steeds meer plaats, evenals elektronische bewaking. Smulders vraagt zich af of het over tien jaar nog mogelijk is om thuis een kind te krijgen. Ze noemt het gevaar dat door we tenschappelijke en medische overzorg de geboorte minder menselijk wordt. „De toenemen de medische bemoeienis bij de geboorte geeft vrouwen subtiel de boodschap dat alleen dankzij de moderne verloskundige we tenschap een normale bevalling goed kan aflopen". Bij de Nymeegse hoogleraar in de huiselijke geneeskunde prof. dr. F. J. A. Huygen, die in zijn loop baan als huisarts assisteerde by 3000 thuisbevallingen, over heerst de indruk dat alles vanzelf goedging. In het grootste deel van de bevallingen hoefde hy slechts te bemoedigen en te on dersteunen, de rest liep vanzelf. De instelling en voorbereiding van de vrouw zelf zijn volgens hem van grote invloed op Jiet verloop van de geboorte, met de nadruk op zelfvertrouwen en een gevoel van eigenwaarde. Het congres Bevallen en Opstaan heeft, ook aan hen die daar aan twijfelden, duidelijk gemaakt dat gezonde zwangere vrouwen alles behalve patiënten zijn die in alle opzichten afhankelijk zijn van een medische staf. Integen deel. Maar het vereist soms enige moed en doorzettingsvermogen om als leek in het geweer te ko men tegen de diverse deskundi gen. DEN HAAG (ANP) - Na Frankrijk heeft nu ook Italië de grenzen ge sloten voor vee en vlees uit Ne derland. Het besluit is een gevolg van een geval van mond- en klauwzeer, dat afgelopen vrijdag op een boerenbedrijf in het Noordhollandse Lambertschaag werd geconstateerd. Dit werd za terdag door een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij bevestigd. Frankrijk en Italië mogen de gren zen sluiten vooruitlopend op een beslissing in EG-verband. Italië maakt echter een uitzondering voor vee en vlees afkomstig uit de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en Groningen. Morgen is er een bijeenkomst van het permanent veterinair comité van de EG, waarin wordt beke ken of Nederland afdoende maatregelen heeft getroffen te gen het geconstateerde mond- en klauwzeer. Eventuele beslissin gen die daar worden genomen kunnen het beluit van Italië en Frankrijk weer ongedaan ma ken. Ballon met drank aan boord inaakt smak in weiland HOORN (ANP) - De Rijkspoll- tie Dienst Luchtvaar heeft gistermiddag een Duitse gas- ballon in beslag genomen na dat het luchtvaartuig tussen Oudendijk en Grosthuizen (gemeente Wester-Koggen- land) in Noord-Holland onge lukkig in een weiland was ge land. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie was de gezagvoerder, een 52- jarige arts uit Düsseldorf, on der invloed van sterke drank. Behalve de arts waren nog drie mensen aan boord: twee leer lingen en een gast. De gezag voerder en een van zijn leer lingen, een 36-jarige koop man uit Wuppertal, raakten licht gewond. De luchtvaartwet schrijft voor dat iemand "geschikt en be kwaam" moet zijn om een luchtvaartuig te mogen be sturen. Volgens de woord voerder wordt nu onderzocht of dat bij de Duitse gezag voerder het geval was. De luchtballon was gisteroch tend omstreeks negen uur opgestegen in Marl-Nonnen- Busch in West-Duitsland. Na een geslaagde vlucht had de gezagvoerder ter hoogte van Hoorn besloten een landing te maken. Deze werd om streeks 12.45 uur uitgevoerd, waarbij de mand zich door het weiland sleepte. Op een gegeven moment schoot de mand door een sloot en kwam nogal hard met de grond in aanraking. ADVERTENTIE dinsdag 24-woensdag 25-1 GEKOOKTE BIETJES soop. HEERLIJKS ~&0n SMC'JSJES kihSJ™ MENKEN PHP (W> «O Qi>gnv** lonriNocrt^en Zijd-Htfjr»!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5