'Partnerkeuze aan woongroepen laten' 'Leidse keuze omleiding verergert filevorming bij het Haagsche Schouw Biljartcentrum Oegstgeest open 'Pomp lelijk en op verkeerde plaats' Jongerenhirisvesting waarschuwt voor rol gemeente Geboren: Danny Sebastiaan zv. R. R. Huisman en C. C. M. van Ryn. Marnix Johan Arnoud zv. J. H. Wesselink en B. W M. Wisman, Narimane dv. M. Chahmut en F. Ouezzani, Renate Mar- garetha Maria dv. R. H. van Os en H. M. van der Mey, Evita Ashna dv. D Dhondai en H. A. van der Kast, Jacob Johannes zv. P. J. Rasenberg en I. Roest, Martine Petronella dv. A. Zwaan en M. W, van der Plas, Dirkje Danièlle dv. A. Hazenoot en J. Varke- visser, Gerardus Martinus zv. G. P van Eeden en A. van Geelen, Tjeerd zv. F. van der Reijd en E. M. van Hoe kelen, Ronnie zv. H. Ottenhof en M. van der Meij, Carla dv. R. van der Put ten en L. J. Jagel, Harm zv. G. A. de Maaker en S. H. Weijer, Nicky Char lotte dv. J. G. M. Schohaus en W. G. A. M. van der Hagen, Kitty dv. H. de Roode en H. W. M. Muilenburg, Laura dv. R. R. Havenaar en J. C. Knetsch, Vera dv. C. Andree en A. M. H. Gro tenhuis, Edzard Marius zv. J. H. Huls hof en B. J. R. Rijpstra, Tariq zv. N. Faouzi en N. Benissaid, Hendrina dv G. de Jong en L. J. Kuyt, Marian Cor nelia Clazina dv. J. Th. G. van Dam en W. M. C. van der Lans, Raoul zv. B. Idzahi en L. M. van Emmerik, Mark Jeroen zv. W. Vis en A. P. de Boer, Ewout Jelle zv. J. Heeringa en W. Boomker, Jan Pieter Abraham zv. J. P. Mink en M. Brouwer, Mariska dv. D. Teske en A. J. M. Otgaar, Eric Maarten zv. F. P. Steller en C. Blan- son Henkemans, Desan dv. M. Kók en S. Atici, Bastiaan Michiel zv. W. Storm en W. van Driel, Reyndert Zwierink zv. J. P. van der Veen en M. A. Goudriaan, Raoul Armand zv. F. N. Lodders en E. M. Anderson, Johan nes Gerardus zv. J. Wieles en W. B. Maathuis, Lonia dv. T. J. van Vliet en J. A. M. Delnoij, Arie Cornelis zv. C Vijfvinkel en A. van der Meij, Claudia dv. R. W. A. M. Oorschot en A. C. van Rhijn, René zv. R. Sinke en E. van Staverden, Judith dv. J. P. Th. Dui venvoorde en J. J. P. Verbeek, Alicia Jeanette dv. L. van Delft en G. D. N. Meijvogel, Patrick zv. P. van Tonge ren en A. Dool, Monique dv. J. van Duijn en A. de Wit, Channa dv. J. D Brauckman en H. M. Meilink. Overleden: J. du Prie, (1909) vrl. geh. gew. met W. Beekman, A. Diseraad, (1908) man, J. C. Pepers, (1925) man, B. F. Holman, (1915) man, A. Camar (1940) man, R. M. P. Litjes, (1897) vrl. geh. gew. met F. J. Gerritsen, P. J. Bergers, (1905) man, J. Kuhn (1927) man, A. Lub, (1892) vrl. geh. gew. met J. Hokkeling, M. W. M. Pauel (1903) vrl. geh. gew. met N. Schreuder, E. H. jan Haeften, (1922) man, B. Kesse- boom (1898) man, J. T. Linders, (1930) vrl., A. M. Brak. (1923) man, Y. Rip, (1899) man. L. H. van Egmond, (1944) man, W. Remmelzwaal, (1916) man, D. C. M. Visser. (1960) man, jonkheer D. J. A. M. de Kuijper (1983) man, C. J. van Eek, (1915) man, A. A. Vreeken, (1931) man, H. van Dam, (1900) man, F. J. Oteman, (1962) man, E. K. G. van Eeden, (1962) vrl., G de Gelder (1902) vrl. geh. gew. met I. de Graaf, A. J. Zandvliet, (1901) man, G. van de Weerd, (1905) vrl. geh. gew. met G. van Barneveld, R. J. Pol (1956) man, J. J. van Mastrigt, (1924) man, D. van Duijn, (1931) man, W van Duijn, (1920) man, L. Bedijn, (1912) man, J. J. Buis (1910) man. A. de Groot, geb. 1899, man; E. van der Klaauw, geb. 12-1-1905, vrl. echtg. van L van der Spek; C. Lamens, geb. 21-9-1900, vrl; W.H. Langendijk, geb. 14-7-1890, vrl. geh. gew. met J. van Eeden; H.C. de Pijper, geb. 26-10-1932, man; M.L. Mullaart, geb. 21-1-1927, man; M.E. van Gent, geb. 1-11-1913. vrl.; M. de Vries. geb. 11-2-1903, man, K. Zwei stra, geb. 13-11-1921, vrl. echtg. van J. Beekman; W.F. van Riet, geb. 5-11- 1908, man; J Schaap, geb. 23.1.1910, vrl. geh. gew. met C. van der Plas; A. Charan, geb. 30-5-1952, man; W.F.G. Stein, geb. 1-3-1916, man, T.F. Lim, geb. 26-6-1895, man; J. Kenbeek, geb. 11-10-1900, man; M.J. C. Huisman, geb. 22-3-1969, vrl; L. van der Linden, geb. 18-7-1919, man; K.H. Schmal. geb. 5-3-1911man; M. Jaishri, geb. 20- 8-1901, vrl., geh. gew. met B. Gonesh; K J. Lofström, geb. 17-6-1942, man; G G. Fabel. geb. 21-1-1904, man; L. Stafleu, geb. 3-9-1902, man; E.A. Homberg, geb. 21-11-1919, man; E.C. Pennings, geb. 31-1-1915, man; R.K. Leppink, geb. 18-4-1923, vrl., echtg. van A H. Lentz; G. de Paus, geb. 7-8- 1924, man; M. van de Garstkamp, geb. 26-8-1907, vrl. geh. gew. met A. Kos ter; C Hertzberger, geb. 15-10.1931, vrl.. echt. van C.F.W. Wernecke; C.N. Suurenbroek, geb. 18-7-1901, man; J C.W. der Kinderen, geb. 17-1-1892, vrl., geh.gew. met B.F. de Grijs; R. Zandvliet, geb. 16-5-1906, man; A. van Beek. geb. 19-5-1965, vrl. OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest heeft zaterdagmiddag de officiële ope ning verricht van het nieuwe bil jartcentrum Oegstgeest aan de Voscuyl. Het fraai verbouwde clubhuis dat voorheen als Rode Kruisgebouw dienst deed zal een onderkomen bieden aan een viertal biljartverenigingen: Cen traal, de Roode Leeuw, Sport en de bejaardenclub 't Poedelaartje. Oegsteeests burgervader compli menteerde de Stichting Biljart- centrum Oegstgeest in zijn ope ningstoespraak met haar nieuwe huisvesting. "Dankzij goed sa menspel tussen het stichtingsbe stuur en de gemeente is er weer een nieuw loot aan de Oegstgees- ter sportboom verschenen. Zeer te loven vind ik de grote zelf werkzaamheid van de leden, die dit gebouw in enkele maanden tot stand hebben gebracht. Scheenstra, die vertelde als ge boren Noordeling weinig gele genheid te hebben gehad de bil- jartsport uit te oefenen, verge leek in zijn rede verder de finan ciële posities van zowel de ge meente als de nieuwe stichting. "Het speelterrein van ons is wel iswaar groter, maar wij kennen toch dezelfde beperkingen. Want ook wij spelen op het gebied van de begrotingen geen libre meer maar kader", aldus Scheenstra. AGENDA MAANDAG Stadhuis: raadesommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden, 19.30 Stadhuis: hoorzitting over sluitingstij den horeca, 20.30 uur De Lakenhal, Oude Singel: lezing 'Ba- velaartjes - kunst op eigen houtje', 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: concert Nederlands Studenten Orkest. 20.15 uur. Kapelzaal K&O, Hazewindsteeg concert Alwin Bar, 20.15 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film 'L'Innocente' van Visconti, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Gemeentehuis: raadscommissie voor ruimtelijke ordening, 20 uur. DINSDAG Bevrijdingskerk, Acrent Bruuntstraat schrijfavond Amnesty International, 19.30 uur; Vredeskerk, Van Vollenho- venkade, idem 20 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film 'Violence and Passion' van Visconti, 20 en 22.15 uur. LAK-cinema, Cieveringaplaats: films 'In den beginne...' van Frans Weisz, 20 uur en 'Come Back' van Jonne Seve- rijn, 21.00 uur. Kapelzaal k&O, Hazewindsteeg: film 'Obsession' van Brian de Palma, 20 uur. Aula BTS, Vondellaan 35: vergadering Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars, 20 uur Schoolgebouw Rijnsburgersingel 55: projectgroep ontwerp-bestemmings- plan Stationsbuurt, 20 uur. Schouwburg: clowns Compagnie Les Fusains met 'Confusion', 20.15 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79; café avond. 21-1 uur. OEGSTGEEST - Bewoners van de Oegstgeester Willem de Zwij gerlaan en Koninginnelaan vin den dat een nieuwe pompinstal- latiekast bij de parkvijver aan de Willem de Zwijgerlaan zo snel mogelijk verplaatst dient te wor den. Dit hebben zij B en W in de cember van het vorig jaar laten weten. Volgens de bewoners ont sieren zowel de in het oog sprin gende kleur als de plaats van de onlangs geplaatste kast de direc te omgeving. B en W zullen de wens van de om wonenden echter niet honore ren. "Om financiële redenen is een verplaatsing niet aanvaard baar", luidde het advies van ge meentewerken. Om toch zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren van de omwonen den zal de gemeente de pomp- kast zoveel mogelijk aan het ge zicht proberen te onttrekken door rondom de kast enige dich te beplanting aan te brengen. B en W hebben verder besloten de kleur van de pompkast enigszins aan te passen aan de omgeving door de opvallende kast donker groen te gaan verven. De plaatsing van de nieuwe pomp- installatie is overigens noodzake lijk omdat in mei van het vorig jaar de veertig jaar oude pomp put door vandalisme geheel af brandde. De inmiddels geplaat ste installatie, die er voor moet zorgen dat het grondwaterpeil in de omgeving niet te hoog wordt, VALKENBURG/LEIDEN - De gemeente Valkenburg is zater dagmiddag vanaf het Haagsche Schouw min of meer afgesloten geweest van de rest van de we reld. Het verkeer op het kruis punt bij het Haagsche Schouw in Leiden was urenlang van slag af door kooplustig publiek dat bij de Kwantumhallen in Valken burg inkopen wilde doen. Er was geen doorkomen meer aan. De file van auto's stond op som mige momenten tot op de Rijn dijk, waar de nieuwe stoplichten bij dê voetgangersoversteek plaats de doorstroming van het verkeer ook niet bevorderden. Volgens de burgemeester van Val kenburg, N. van 't Wout, valt er weinig aan deze verkeersopstop pingen te doen. "Ik heb inder daad gehoord dat het zaterdag vreselijk druk was. Ik denk dat er één of andere actie door dat bedrijf werd gevoerd". Dat ge beurt volgens de burgemeester wel meer. "Je merkt zo nu en dan dat het be zoek aan dat bedrijf terugloopt en het daar stiller wordt. Dan houdt dat bedrijf een reclame campagne, waarna het publiek weer naar deze zaak komt. Het is min of meer een golfbeweging, waar weinig aan te doen valt". Burgemeester Van 't Wout vreest dat als de gemeente Leiden haar zin krijgt het probleem nog gro ter wordt. Leiden wil dat de nieu we omleidingsweg van Katwijk door Valkenburg aansluit op de Voorschoterweg, vlak bij de Hoofdstraat van het Rijndorp. Al dat verkeer komt dat ook langs de Kwantumhallen. Dat geldt volgens de burgemeester van Valkenburg ook voor de andere varianten die voor de nieuwe omleidingsweg zijn voorgesteld. "De beste oplossing is nog altijd een brug over de Rijn, waarbij de nieuwe weg aansluit op de Ples- manlaan in Leiden". Een ge meentelijke commissie in Lei den heeft inmiddels al laten we ten daar niets voor te voelen. Volgens deze commissie zou de verkeersdrukte daardoor op het Stationsplein te veel toenemen. Wethouder C. Waal van Leiden heeft inmiddels echter laten we ten geen bezwaar te zullen ma ken tegen een aansluiting op de Plesmanlaan. De tegenstand van de commissie voor deze aanslui- zyi zie ting zou een politieke achtei ai grond hebben. Er moet namen fai lijk een tunnel op het Stations 0p, plein komen. De gemeente Le: de den zou het verzet laten varen al eet de provincie de kosten voor dez de tunnel voor haar rekenin^^ neemt. Hans Wolffers ta overleden LEi jo: WASSENAAR - De bekende Was senaarse paardentrainer Han: Wolffers is zaterdagmiddag bL. een verkeersongeluk op rijkswep 2 bij Eindhoven om het leven ge 1 komen. Hij was getrouwd met d< dochter van jazz-zangeres Rib J; Reys, die bij hem in de auto za en licht werd gewond. h Hans Wolffers trainde de paarder z( van zijn vrouw, Leila Wolffers Reys, die vorig jaar de Neder landse en Europese titel voo:^e amatrices veroverde. is volgens B en W zo opzichtig geplaatst om herhaling van dit vandalisme te voorkomen. Nieuwe wacht huisjes bus OEGSTGEEST - De bushaltes aan de Oegstgeester Haarlem merstraatweg nabij het Groene Kerkje krijgen binnenkort een wachthuisje. B en W van Oegst geest hebben dit besloten na een verzoek van Haaswijkbewoner Janszen. De kosten van de beide bushokjes bedragen vijfduizend gulden. Geruime tijd was de weg vanaf het Haagsche Schouw in Leiden naar Valkenburg gestremd door auto mobilisten die op een koopje uitwaren. (FotoHolvast) LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem. Commentaren. W F J Wirtz en A. A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) .H I J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) W F. J Wirtz (bin /buit./ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Pari|S, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. Stad en rand MAANDAG 23 JANUARI uANDJ Zo gaat de voorgevel van de nieuwbouw voor wooneenheden voor jongeren er aan de Admiraal de Ruytersingel uitzien. Twee maal vijf van de 88 eenheden zijn voor woongroepen bestemd. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten begaat een misstap wanneer zij uitmaakt welke mensen samen in een centrale wooneenheid worden gestopt. De wooneen heden, die momenteel in Noord Hofland worden ge bouwd, moeten worden bewoond door woongroepen. Al leen wanneer er mensen bij elkaar wonen die voor elkaar hebben gekozen, kan het centraal wonen-project slagen. Dit schrijft de Stichting Jongeren- huisvesting in een brief aan ge meenteraad en college van bur gemeester en wethouders. De stichting vreest dat wanneer van hogerhand wordt uitgemaakt welke tien mensen bij elkaar worden gestopt in de twee een heden "mensen bij elkaar terecht komen die elkaar niet liggen en dus slecht met elkaar overweg kunnen. In het begin zal dit ze ker wel meevallen, het is alle maal nieuw", zo schrijft de stich ting, "Maar na een bepaalde pe riode zullen de onderlinge ge- dragsverschillen al snel resulte ren in ruzies, onverdraagzaam- heim en slechte sfeer". "Dit laatste zou zeer triest zijn" vindt de stichting. Het is volgens haar namelijk juist de bedoeling dat er een leuke sfeer hangt tus sen de vijf mensen die samen in een centrale wooneenheid wo nen en daar veel dingen moeten delen. Niet alleen moeten ze ge zamenlijk gebruik maken van keuken, toilet en douche, maar ook is er een centrale woonka mer. Er is kortom sprake van een zeer nauw contact. Woongroepen Volgens de stichting kan een goe de sfeer worden gegarandeerd tussen de "centrale woners" wanneer de woningzoekenden zélf een woongroep samenstel len. De gemeente zou op zeer korte termijn aan de plaatselijke woningzoekenden kenbaar moe ten maken dat in Noord Hofland twee centrale woonblokken wor den gebouwd en dat groepen van vijf zich voor deze woonruimte kunnen inschrijven. "Uiteraard dienen deze personen wel te voldoen aan de inschrij vingsnormen die de gemeente Voorschoten heeft voorgeschre ven", aldus de stichting. "Wan neer een lid van de groep ver trekt, dan dient de huur voor de periode dat er nog geen nieuwe huurder is, te worden betaald door de andere huurders. Dezen moeten snel een voordracht doen bij de gemeente voor een nieuwe huurder. Mocht men daar niet in slagen, dan zal de ge meente in overleg met de groep iemand uit het eigen bestand aanwijzen". Sensitivitytraining "Het grote voordeel hiervan is dat niet zomaar een groep van men sen bij elkaar wordt gezet, maar dat de woningzoekenden van te voren al met eikaar over hebben nagedacht hoe ze in zo'n centraal woonblok gaan leven", zo valt te lezen in de brief. "Onze methode is beter dan de sensitivitytrainig die men voor de kandidaten nu in gedachten heeft", vult P. van der Burg, bestuurder van de stichting aan. Hij oppert dat "het op zich een goe de zaak is dat er twee centrale wooneenheiden komen. "Veel door Paul van der Kooij jongeren willen wel op kamers wonen maar schrikken van het idee alleen te moeten wonen", zegt hij. "Ze willen een beetje ge zelligheid, een soort huiselijke binding. In een centrale woon eenheid is zo'n binding heel goed mogelijk". Een ander voordeel van centraal wonen is volgens hem dat het goedkoper is. Van der Burg: "De huur ligt gemiddeld lager dan een eenkamerwoning. Maar ook de andere vaste kosten komen maandelijks lager uit. Het is im mers in verhouding goedkoper te koken voor vijf personen dan voor een persoon". Het aantal woongroepen in den lande neemt volgens hem dan ook sterk toe. Met name jongeren van 18 tot 23 jaar oud zouden volgens hem be hoefte hebben aan het leven in een woongroep. Wanneer er ech ter personen in een wooneenheid terecht zouden komen die ouder zijn dan 23 vindt de Jongeren- huisvester dat niet bezwaarlijk. Wèl moet in ziin visie gekeken worden naar de inkomenspositie van de bewoners. Hele rijke ou deren komen niet in aanmerking voor een centrale wooneenheid, vindt hij. Ruimte Een woordvoerder van de Algeme ne Woningbouwvereniging Voorschoten, bouwer varvde wo ningen, wil niet reageren op het betoog van de Stichting Jonge renhuisvesting: "Daarvoor moet je bij de gemeente zijn", zegt hij. "De gemeente wijst de woningen toe. Wij doen niet meer dan enke le gesprekken houden met kan didaten". Up het gemeentehuis ziet men 111111 anders. J. Dool, chef soc^^^ dienstverlening, zegt dat juis^V?£j woningbouwvereniging de &||||a| heden moet toewijzen. DAbhk "Wij bekijken of de mensen gjggggi interesse hebben in een woRl eenheid, daadwerkelijk daarv^^^ in aanmerking komen. De WmËÉ men van deze mensen geven door aan de Algemene WoniMgH bouwvereniging. En deze bekBÉ samen met de zoekenden weflH personen bij elkaar moeten". De gemeente-ambtenaar noemt ze taakverdeling "een goflH zaak": "Het is voor ons i^H| doenlijk uit te zoeken we^H mensen bij elkaar passen. slot van rekening moeten zij dicht op elkaar wonen". Wethouder L. Marselis (welz^^B woningtoewijzing en onderwTheM beaamt dat dit selecteren m< lijk is en zegt daarom zich te len openstellen voor goede ra Hqc De suggestie van de Sticht Jongerenhuis vesting om woi Lec groepen te laten inschrijven dan ook serieus worden bekek en worden doorgepraat met Algemene WoningbouwvereEIDE ging Voorschoten, aldus de v. het g houder. ziek Hij voert aan dat hier alle is ruir was, voor omdat volgens hem r bedo niet is afgesproken wie de xmoe ningen gaat toewijzen. Dat je to pas halverwege dit jaar gebeui glas wanneer de wooneenheden h op voltooiing naderen, zegt hij. prat sterr

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2