LEIDSCH ÜI DAGBLAD Vakbondsleiders in Marokko roepen tot grote staking Zeker vijf doden door tie sneeuw en gladheid D 66 ara leoM "Haailemmerstraat" Herrenberg: nieuw kabinet bijna rond BOERENKOOL EN RUNDERGEHAKT Coffie en thee veer duurder 'Sneeuwpret' occasions kamsteeg occasions Inlichtingen dienst raakt in opspraak VideotM "Haarlemmerstraat" extra voordeel 3 films Dader dood Antilliaan moet naar inlichting DRUKKERIJ DELTABACH AANDAG 23 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37301 ecteur: G. Koopman Postbus 54 J,SSeur:R.aLMurlaar HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie colofon MSTERDAM (ANP) - Voor de tweede maal dit jaar gaan de prij zen voor koffie en thee flink om hoog. oensdag wordt een pak koffie van 250 gram veertien cent duur der, thee gaat negentien cent per 100 gram omhoog. Voor oplos- koffie zal zeven cent per 50 gram meer moeten worden neergeteld, voor 20 theezakjes vijftien cent meer. e verhogingen zijn het gevolg van de hoge prijzen op de wereld markt en de voortdurend stijgen de koers van de dollar, p 2 januari werd de prijs voor kof fie al verhoogd met 26 cent en thee met 18 cent. Toen speel de naast de ontwikkelingen op de wereldmarkt de verhoging van de btw een rol. In die tijd werd ook bekend dat de kof- fieoogst in Mexico zwaar geleden had onder een koudegolf. MADRID (GPD) - Marokkaanse vakbondsleiders hebben voor vandaag een algemene staking afgekondigd, hoe wel koning Hassan de Tweede gisteravond de aange kondigde prijsverhogingen deels heeft opgeschort. DRIEBERGEN (GPD/ANP) - De gladheid op de Neder- landse wegen heeft aan ten minste vijf mensen het leven gekost. Op de Gouwzee, tussen Katwoude en Marken, kwam zaterdag een kanoer om het leven als gevolg van ernstige onderkoeling. De eerste sneeuwval van deze win ter leidde gisteren tot honderden ongelukken. Gisteravond noteer de de rijkspolitie in Driebergen al 450 ongevallen, waarbij 900 au to's waren betrokken. Een echt paar uit Loenen kwam om het le ven toen hun auto nabij Breuke- len in een slip raakte en in een sloot terechtkwam. De man, die de auto bestuurde, was op slag dood, zijn vrouw overleed later in een ziekenhuis. In Oudewater eiste een ongeval twee levens toen de auto van een echtpaar uit Gouda, de 65-jarige L. den Har- tog en zijn 67-jarige vrouw, van de weg raakte, een boom ramde en in een sloot belandde. Vanochtend raakte op de weg Arn hem Apeldoorn een vrachtwa gen met oplegger in een slip en vloog tegen een rij stilstaande auto's op. De bestuurder van de achterste auto raakte gewond. De combinatie schaarde en kwam op de andere rijstrook frontaal in botsing met een tege moetkomende auto. De bestuur der daarvan werd op slag ge dood. De vrachtwagen kwam volledig vernield tegen een boom tot stilstand. De 37-jarige Ruurd Johannes El- singa uit het Gelderse Nederhe- mert kwam op de Gouwzee om het leven nadat hij met zijn kano was omgeslagen en in het ijskou de water terecht was gekomen. Hij wist nog op zijn vaartuig te klimmen, waarna een meevaren de vriend hem op sleeptouw poogde te nemen. Toen dat mis lukte, voer de vriend naar de kant om daar de politie te waar schuwen. Deze trof Elsinga le venloos in de kano aan. Het trein- en wegverkeer onder vond ook vanochtend nog veel hinder van de sneeuw. De snel wegen waren over het algemeen redelijk begaanbaar, ook al wa ren veelal alleen de rechterrij- stroken sneeuwvrij gemaakt. Op de bekende verkeersknooppun ten kwam het als gevolg van het langzaam op gang komen van de verkeersstroom tot files. NS paste vanochtend de schema van de intercitytreinen aan om dat stuifsneeuw ernstige vertra ging veroorzaakte bij het koppe len en ontkoppelen van treinstel len. In de Randstad liepen de vertragingen aanvankelijk op tot 25 minuten, later werd het een kwartier. Door de gewijzigde dienstregeling moesten reizigers vaker dan normaal overstappen. Het openbare leven in Schotland lag het afgelopen weekeinde goeddeels stil door de ergste sneeuwstormen in meer dan tien jaar. Duizenden auto's en bussen kwamen vast te zitten in de sneeuw die, voortgejaagd door een loeiende storm, soms tot meer dan zes meter hoogte reik te. De Britse Spoorwegen meld de gisterochtend dat zeven van de treinen moesten worden stil gezet en dat er zelfs een treinstel werd vermist. Deze trein, tussen (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De Katwijkse po litie heeft gisteravond de handen vol gehad om een eind te maken aan de 'sneeuwpret' van de plaatse lijke jeugd. In de Princestraat bekogelde een groep van on geveer 75 jongeren met sneeuwballen de winkelpan den waarbij voornamelijk de reclamebakken het moesten ontgelden. Waarschuwingen door surveil lerende agenten mochten niet baten. Pas nadat assis tentie was ingeroepen kon den zes politiemensen met behulp van de diensthond en de wapenstok de groep uit een drijven. Er vielen bij de charge, aldus de politie, geen gewonden. Na de actie keer de de rust terug. Omtrent de totale schade die de jeugd heeft aangericht kon de poli tie vanmorgen nog geen me dedelingen doen. Regen of sneeuw Zwaar bewolkt en af en toe regen of natte sneeuw. Minimumtempera tuur ongeveer min 1 graad. Middag- temperatuur ongeveer 3 graden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust nu en dan hard. DEMONSTRATIE-AUTO'S, BIJNA NIEUW, j VEEL GOEDKOPER EN 6MAANDEN VOLLEDIGE GARANTIEj Golf C metallic bljz. accessoires Jetta LX diesel rood Passat Rimini L diesel groen Passat CL diesel mét. zilver Passat C Variant wit VW Santana CX zand mét. Audi 80 CL Saphir mét. Audi GT Coupé 5E brons mét. Audi Coupé GT 5E rood mét. Audi 100 CC zilver mét. Aodi 80 CL diesel zilver mét. KAMSTEEG BIEDT VOORDEEL EN ZEKERHEID VVoorschoten - Hofweg 39 071-769307 0Oegstgeest - Geversstraat 30 071-173414 LLeiderdorp-v.d. Valk Boumanweg 9 071-899212 Eén persoon kwam op het leven en diversen raakten gewond, toen op de rijksweg tussen Apeldoorn en Arnhem leze vrachtwagen in een slip raakte, ging scharen en op een file inreed. (foto anp> Inverness en Wick, in het noor delijkste puntje van Schotland, werd enkele uren later door heli- - kopters ontdekt. Diezelfde heli kopters brachten ook de passa giers in veiligheid. Het Marokkaanse staatshoofd kon digde gisteravond tijdens een voor radio en televisie uitgespro ken rede op dreigende toon aan tot elke prijs wet en orde te zul len handhaven. Hassan liet door schemeren, dat bij het onder drukken van mogelijke nieuwe onlusten geen enkel onderscheid gemaakt zal worden tussen kin deren en volwassenen. Affaire-Kiessling BONN (GPD) - De Westduite mili taire inlichtingendienst is in op spraak gekomen. Woensdag zal de commissie voor binnenlandse zaken van de Bondsdag zich met de activiteiten van de dienst, die ongeveer 2000 mensen omvat, bezighouden. Het omstreden ontslag van de viersterrengene- raal Kiessling, tweede man in de NAVO-top, door minister van de fensie Wörner, is gebaseerd op gegevens die de militaire inlich tingendienst heeft verschaft. Het weekblad Der Spiegel schrijft vandaag dat deze dienst jaren lang illegaal de gangen van vele tienduizenden (er wordt zelfs ge sproken over honderdduizen den) burgers is nagegaan, die niets met het militaire apparaat te maken hebben. In de affaire-Kiessling heeft oppo sitieleider en ex-minister van justitie. Hans Jochen Vogel (SPD), een man die zijn woorden altijd zeer nauwkeurig afweegt, de militaire inlichtingendienst verweten dat zij de zogenaamde feiten over de generaal „op ille gale wijze heeft verkregen, ge brekkig heeft beoordeeld en met allerlei fouten heeft gepresen teerd". Veel van de naar schatting 150 slachtoffers, die vorige week bij rellen in vooral de noordelijke steden Nador en Tetuan om het leven kwamen, waren kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 15 jaar, die protesteerden tegen de verhoging van het schoolgeld. Hassan schoof in zijn toespraak de schuld voor de bloedige onlusten in het noorden van het land af op zionistische agenten, marxis- tisch-leninistische organisaties en aanhangers van de Iraanse imam Chomeini. Doel zou zijn de islamitische topconferentie in Casablanca te saboteren. In een poging om de verhitte ge moederen enigszins te kalmeren, kondigde Hassan aan, dat de plannen om de prijzen van basis- produkten als thee, suiker en olie te verhogen van de baan zijn Ook de maatregel om het school geld te verhogen, is ingetrokken. De socialistische partij USFP heeft intussen scherpe kritiek op de regering geuit. Ondanks het feit dat de socialisten, die sinds no vember in het kabinet vertegen woordigd zijn, zich van de onge regeldheden hebben gedistan tieerd, alsook van de oproep voor de algemene staking van van daag, zijn de laatste dagen talloze militante vakbondsleiders gear resteerd. (Zie ook pagina 7) Hilbert v.d. Duim Europees kampioen PAGINA 11 Justitie sluit garnalenbedrijf PAGINA 5 Jumblatt weigert Libanees bestand PAGINA 7 'Tarzan' Weissmuller (79) overleden OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. >uze uit Alkemadelaan 1 Roetoiarenosveen 0 «tuks ,el 01713-2866 - 2073 op de eerste dagen van de week. Zondag t/m woens dag voor 10,- voor 3 dagen Haarlemmerstraat 139a - Leiden Zondag open van 12.00-19.00 uur Maandag t/m zaterdag open van 10.00 tot 21.00 uur. AMSTERDAM (GPD) - Suriname zal vandaag mogelijk een nieuw kabinet hebben, zo is gisteren door de Surinaamse ambassa deur Henk Herrenberg gezegd bij zijn terugkeer uit Paramari bo. Op Schiphol verklaarde Herren berg dat er "vandaag in Surina me mededelingen zullen worden gedaan waaruit zal blijken dat er een goede stap in de richting van de vorming van een nieuwe rege ring is gezet". In de Surinaamse hoofdstad wachtte men vanmorgen gespan nen af of de stakende arbeiders in de bauxietsector weer aan het werk zouden gaan, nu er een compromis is bereikt tussen de stakers, de Suralco-directie en de legerleiding. Herrenberg, die gisteren op Schip hol alleen vragen van het NOS- journaal en het ANP wilde beantwoorden, ontkende dat de situatie in Suriname de afgelo pen maand kritiek was geweest voor het regime-Bouterse. „Als AMSTERDAM (ANP) - De 16-jarige Amsterdammer die op 21 augustus vorig jaar in de hoofdstad de 15-jarige Antilliaan Kerwin Duinmeijer met een mes doodstak, zal in een inrichting voor buitengewone thera peutische behandeling worden geplaatst. De Amsterdamse rechtbank heeft de jongen deze straf vanochtend opgelegd. Volgens de rechtbank is het niet bewezen dat de Amsterdammer, die behoorde tot de zogenoemde 'Skinheads', Kerwin Duinmeijer met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd. Wel is het duidelijk geworden dat hij de Antilliaanse jongen opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. De Amsterdammer stak Kerwin met zijn mes in de buik nadat hij de Antilliaan enkele racistische opmerkingen had toegevoegd. De zaak tegen de jongen werd vanochtend achter gesloten deuren behan deld op grond van het strafrecht voor minderjarigen. De maatregel tot plaatsing in een inrichting voor buitengewone behandeling is speciaal bedoeld voor minderjarigen en kan alleen worden opgelegd als de rech ter dit noodzakelijk vindt in verband met de persoonlijkheid van de verdachte. De maatregel, dit te vergelijken valt met tbr, betekent dat de Amsterdam mer in elk geval tot zijn 21ste jaar in een inrichting zal moeten blijven. Wat er daarna gebeurt, is afhankelijk van het resultaat van de behande ling. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. ik hoor wat hier de afgelopen da gen over Suriname geschreven is, kan ik u mededelen dat ik me daar rustiger voel dan hier. De positieve krachten in het land zijn zover dat alle destabiliseren de activiteiten helemaal zijn ont maskerd. De mensen gaan nu weer met frisse moed verder", al dus Herrenberg. In goedingelichte kringen in Para maribo is vernomen dat legerlei der Bouterse werkt aan de sa menstelling van een adviesraad of „denktank" waarin vertegen woordigers zitten van vakbon den, bedrijfsleven en revolutio naire leiding. Dit betekent vol gens waarnemers dat er conces sies van de legerleiding zullen moeten komen inzake herstel van de democratische vrijheden. Herrenberg, die in Paramaribo le gerleider Bouterse heeft geadvi seerd over de vorming van een nieuwe regering die in de plaats moet komen van de afgetreden regering-Alibux, zei zelf geen zit ting te zullen nemen in de nieu we regering. De helden worden ver moeid. D'66 is nu ook begonnen met een ei gen jongerenorganisatie, de Jonge Democraten. Dat is tenminste een heus resultaat van de bijeenkomst in Lelystad waar D'66 zich voorna melijk boog over de eigen identiteit. Dat blijft een echt zorgenkindje. Links liberaal mag de partij niet he ten, want dat is te dicht tegen de VVD aan, maar iets met progres sief, dat riekt blijkbaar weer te veel naar de PvdA. Het oud-kamerlid Nuis stelde nog voor, och arme, om een omschrij ving te geven in niet meer dan 250 woorden met als kern daarin 'vin dingrijke waakzaamheid en leven de aandacht voor mensen in de knel'. Zou Menno ter Braak zich niet in zijn graf omdraaien bij het horen van dergelijk proza? Na maandenlange discussies over de ondertitel bij de partij wordt alles nu maar bij het oude gelaten, de kie zers moeten maar uitmaken waar D'66 precies staat. Met zijn scher pe oog voor publiciteit heeft de vroegere perschef en oud-kamerlid Ernst Bakker nog gepleit voor een D'66 dat zich werpt op bepaalde 'is sues'. Dat is praktisch en je hoeft je niet te mengen in de nimmer eindi gende discussies over je eigen plaats in de nationale politiek. Het ongeluk wil alleen dat de kiezers zoiets niet begrijpen. Vorige week woensdag promoveerde aan de rijksuniversiteit hier ter stede de po liticoloog Menno Wolters die. zelfs ondersteund met uitvoerige wis kundige berekeningen, heeft aan getoond, dat de kiezers onze va derlandse politieke partijen heel goed kunnen plaatsen. Hieraan is slechts één voorwaarde verbon den: deze partijen moeten zich wel bewust zijn van hun eigen plaats en zich ook als zodanig markeren op het brede spectrum dat loopt van links naar rechts. Het is sinds 1966 bekend dat D'66 niets van een dergelijke indeling wil weten en in een overschatting van de eigen mogelijkheden is al meer malen de ontploffing van het politie ke bestel aangekondigd. Maar de bestaande politieke partijen heb ben een taaie overlevingsdrift en het interpretatiekader van politici en kiezers verandert nu eenmaal niet in de richting die D'66 graag zou zien. Ook dat is een politieke realiteit. Het staat iedere partij uiteraard vrij zich zodanig naar de kiezers toe te presenteren als men zelf wenst, maar een maandenlange discussie zonder uitsluitsel biedt ook weinig helderheid. Als hoofddoelstelling is D'66 voorlo pig geporteerd voor de bescher ming en versterking van de demo cratie. Alsof dat niet de plicht is van iedere burger, politicus of niet. in een tijd dat politieke onderwereldfi guren hun kansen grijpen. Het is niet verstandig als een politieke partij wil blindvaren op de beoefe naren der wetenschap die vanaf de zijlijn hun moeizame handwerk ga deslaan. Het is echter wel raad zaam af en toe te letten op hun sig nalen. De ondergang van DS'70, ook door Wolters verklaard in zijn studie, zou voor D'66 dan ook een ernstige waarschuwing kunnen in houden. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle leverlijden rijn mogelijk Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees SsJ in de aanbieding. Panklaar gesneden boerenkool, 1 CQ zak 400 gram 1.QO Mager rundergehakt, 500gé^85.48 QQO kilo T2^SZ7.i70 's Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1