-c Verre sprong Heike Daute Iran boycot Spelen De Bruin passeert magische grens Michael Gross en Kratochvilova Europese sporters Kogelstoter als eerste Nederlander over 20 meter Record voor Cortenbach KNAU-coördinator Buuts over selectie voor Spelen Amerikaanse zwemmers mijden Straatsburg Super Bowl Oefenzege UVS 384 MAANDAG 23 JANUARI 1984 71uat t m /atvtox liefst vier keer. In zijn zes pogin- men, maar De Bruin zit daar niet dens haar race de electronis ZWOLLE (ANP) - Erik de Bruin is zaterdag in Zwol le bij de eerste grote in door atletiekwedstrijden van het seizoen een voor Nederland magische grens gepasseerd. De 20- jarige atleet uit Hardinx- veld-Giessendam kwam als eerste Nederlander over de twintig meter bij het kogelstoten. De Bruin, die op 18 december van het vorig jaar in Dortmund reeds liet zien dat hij zichzelf be schouwt als een serieus kandi daat voor uitzending naar de Olympische Spelen in Los Ange les door 19,42 meter te stoten, verbeterde zijn Nederlandse re cord in de IJsselhal in Zwolle liefst vier keer. In zijn zes pogin gen kwam de 7,250 kilogram we gende kogel vier maal voorbij het record, dat hij in Dortmund vestigde. In zijn vijfde poging, de vierde geldige, werd.het 20,11 meter. De Bruin was de wedstrijd begon nen met 19,52 meter, waarna hij de twintig meter-grens vervol gens zeer dicht benaderde met 19,93 meter. Na een ongeldige poging volgde 19,59 meter en daarna kwam de sprong over de twintig meter: 20,11 meter. De zesde poging was ongeldig. In Zwolle voldeed De Bruin in feite voor de eerste maal aan de eis van het Nederlands Olympisch Comité (NOC), dat voor uitzen ding naar Los Angeles een eis van 20,00 meter heeft gesteld, waaraan twee maal moet worden voldaan. Het is niet aan te nemen dat het NOC de prestatie van Zwolle in aanmerking zal ne- r De Bruin zit daar niet zo mee omdat hij weet dat hij in het komende seizoen ook in de open lucht die afstand kan halen. De Bruin sloot het afgelopen zo merseizoen in september in Lis- se af met een nationaal record van 18,95 meter. Erik de Bruin kwalificeerde zich wel voor de Europese indoor at- letiekkampioenschappen, die op 3 en 4 maart in Gothenburg wor den gehouden. Met De Bruin gaan ook Elly van Hulst en Mar jan Olyslager naar de Zweedse havenstad. Elly van Hulst, die het afgelopen seizoen als gevolg van een blessure de kwalificatie voor de eerste wereldkampioen schappen atletiek niet haalde maar wel zeven nationale kam pioenschappen op haar nam bracht, won in Zwolle de 800 me ter in 2 minuten en 4,5 seconden. Van Hulst had de pech, dat tij dens haar race de electronische tijdwaarneming was uitgevallen anders was zij waarschijnlijk wel onder het met 2.04.47 reeds op haar naam staande nationale re cord gebleven. Olyslager Marjan Olyslager werd de eerste Nederlandse recordhoudster op de 60 meter horden (indoor). Zij bleef met haar tijd van 8,33 se conden tweehonderdste seconde binnen de limiet (8,35), die voor een nationaal record was gesteld. Een dag later liep de Bredase de 60 meter horden in 8,34 secon den. Tineke Hidding, door haar prestaties bij de wereldkam pioenschappen vorig jaar augus tus in Helsinki al vrijwel zeker van uitzending naar Los Ange les, zorgde voor een nieuw natio naal record op de indoor-vijf- kamp. Hidding vergaarde op de PAGINA 17 vijf nummers een totaal van 4484 punten, waarmee zij 184 punten boven haar oude record, dat zij in 1981 in Zwolle vestigde en vorig jaar in dezelfde plaats evenaarde, bleef. In Februari 1983 scoorde Tineke Hidding een totaal van 4350 punten maar dat is nog niet als Nederlands record bekend. Vooral de prestaties op ver (6,27 m), kogel (12,67 m) en hoog (1,78 m) waren van zeer goed gehalte. Het vierde Nederlandse record kwam op naam van junior Marco Meulink, die met de polstok over 4,72 meter sprong. Robert de Wit (PSV), evenals Hidding vrijwel zeker van Los Angeles door zijn prestaties op de tienkamp in Hel sinki, werd indoorkampioen op de Zevenkamp bij de heren. SENFTENBERG (ANP) - Heike Daute bewees in Senf- tenberg dat zij één van de grote favorieten voor het Olympisch goud in Los Angeles is. De 19-jarige Oostduit- se, die vorig jaar augustus in Helsinki de eerste wereld kampioene verspringen werd met 7,27 meter en toen de favoriete Roemeense wereldrecordhoudster Anisoara Cusmir (7.43 m) versloeg, ontnam de Roemeense het in- door-wereldrecord (6,94 m) door vijf centimeter verder te springen. DORTMUND (Reuter/DPA) - De Tsjechosolwaakse atlete Jarmila Kratochvilova en de Westduitse Michael Gross zijn in Kratochvilova Dortmund door de pers gekozen tot de Europese sportsterren van het jaar 1983. Kratochvilova, die momenteel aan indoor-wedstrijden in de Ver enigde Staten meedoet, werd Eu ropees sportvrouw door haar prestaties tijdens de eerste we reldkampioenschappen atletiek in Helsinki. Zij won in de Finse hoofdstad goud op de 400 en 800 meter. Bovendien scherpte zij vorig jaar op beide afstanden het wereldrecord aan. Bij de ceremo nie in Dortmund nam haar land genoot Emil Zatopek, die ooit vier olympische titels veroverde, de trofee namens Kratochvilova in ontvangst. De 18-jarige Westduitser Gross won vier gouden medailles bij de Europese zwemkampioenschap- pen in Rome en verbeterde drie keer een wereldrecord. Twee andere wereldkampioenen van Helsinki begonnen met ne derlagen. Marlies Göhr, de we reldkampioene op de 100 meter, moest op de 60 meter buigen voor Ingrid Auerswald, die zege vierde in 7,12 seconden. Göhr fi nishte vierhonderdste seconde later. Smith In Los Angeles werd Calvin Smith, de wereldrecordhouder op de 100 meter en wereldkampioen op de 200 meter, verslagen. Smith werd derde in een race, die in 6,16 seconden werd gewonnen door Ron Brown. Deze Ameri kaan weigerde onlangs een aan bod van ruim drie miljoen gul den om professioneel Ameri kaans voetballer te worden. Brown wil eerst nog uitkomen op de Olympische Spelen in Los Angeles. Brown versloeg vorig jaar al eens Carl Lewis op de 100 meter. In Los Angele werden voor 13.000 toeschouwers enkele voortreffe lijke prestaties geleverd. Billy Olsen, de Amerikaan die afgelo pen week als wereldrecordhou der indoor werd onttroond door de Rus Sergei Boebka (5,81 m), De Westduitse zwemmer Michael Gross rechtstoont trots de trofee, die is verbonden eretitel Europees sporter van het jaar. De voormalige Tsjechische locomotief Emil Zatopek landgenote Kratochvilova in ontvangst. de verkiezing i nam de trofee van zijn (Foto AP) GOES (ANP) - Jan Corten bach (Olat. St. Oedenrode) heeft zaterdag in Goes het Nederlandse indoorrecord op de 5000 meter snelwande len verbeterd en gebracht op 22 minuten en 36,5 seconden. Het oude record stond se dert de Nederlandse indoor titelstrijd van 1983 (Zuidla ren, 20 februari) met 22.42,7 reeds op naam van de Bra bander. De wedstrijd in Goes werd in 20.57,0 gewonnen door de Belg Jos Martens. UTRECHT (GPD) - Kort voor de wereldkampioenschappen van Helsinki brak KNAU's erevoorzitter en oud-IAAF-voorzitter Ad Paulen een lans voor een paar atleten, die door de KNAU niet goed genoeg waren bevonden om deel te nemen in de Finse hoofdstad. Trainingscoordinator Herman Buuts hoorde het pleidooi voor een soepeler selectiebe leid aan, reageerde koel en ging vervolgens over tot de orde van de dag. Dat hij niet gelukkig was met die interpellatie was toen al wel dui delijk, maar niet dat het Buuts zó hoog zat. Ruim een halfjaar voor de Olympische Spelen in Los Angeles komt hij er nog eens op terug, mede omdat de WK-limie- ten in grote lijnen dezelfde zijn als voor de Zomerspelen. „Paulen had toen makkelijk pra ten. Hij had het toen over Hans Koeleman en Stijn Jaspers. In derdaad was over hun afvaardi ging te discussiëren, zoals trou wens ook gebeurd is. Paulen ver geet echter dat we dan ook snel wandelaar Jan Cortenbach en El ly van Hulst hadden moeten stu ren. Maar dat terzijde. Als we de WK-groep groter hadden ge maakt, zouden we een streep door onze filosofie hebben ge haald, zouden we ons selectie systeem overboord hebben ge gooid", vindt Herman Buuts. Filosofie De trainingscoördinator van de KNAU is er de man niet naar om oude koeien uit de sloot te halen. „Maar omdat in elk belangrijk in ternationaal jaar die discussie weer oplaait, wil ik die filosofie duidelijk uit de doeken doen. Om te beginnen moeten we vast stellen dat Paulen inderdaad ge makkelijk praten had. In de tijd dat hij nog betrokken was bij se lectieprocedures was het een voudig. De bond besliste en leg de geen verantwoording af. Dat kan nu niet meer. Je zult de afge wezen atleet precies moeten ver tellen waarom hij niet meegaat. De atleet, maar ook de sponsor, zijn trainer enz.", aldus Buuts, die vorige week zaterdag voor de Koninklijke Nederlandse Roei Bond zijn ideeën over die selec tiefilosofie etaleerde. „Je sluit natuurlijk nooit de rand gevallen uit, maar niemand kan ons verwijten dat we geen duide lijk selectiesysteem hebben. Een totale filosofie op' dit gebied. Iets wat je, om een voorbeeld te noe men, niet van de schaatsbond kunt zeggen. De filosofie is erop gericht om een klimaat te schep pen waarin voor de atleet duide lijkheid ontstaat. Niemand kan ontkennen dat we daarin de laat ste jaren steeds beter geslaagd zijn. Tekenend is datje niet als in voorgaande olympische jaren al maar klaagzangen hoort over de weer tè scherpe limieten". „Voor de atleet is er duidelijkheid gekomen en moet je die duide lijkheid nu overboord gooien door twijfelgevallen mee te ne men naar toernooien? Dat is na melijk de keus waarvoor je staat. Ik voel daar niets voor omdat je dan toch weer naar de tijd terug gaat waarin de atleet en de omge ving te gauw denkt dat men er is. In het verleden zijn topatleten als Harry Schulting, Jos Her mens en Gerard Tebroke als we reldtoppers afgeschilderd. Ruud Wielart ook. Het waren topatle ten. Maar ik noem ze liever po tentiële wereldtoppers. Momen teel heeft de Nederlandse atletie- kwereld maar twee echte wereld toppers en dat zijn Rob Drup pers en Gerard Nijboer. De rest is goed kapitaal voor de toe komst, in sommige gevallen voor de al heel nabije toekomst mis schien". Besef „Ik heb de indruk dat dat besef mede door het selectiesysteem is doorgedrongen. En als men komt met het argument dat jong talent de kans moet krijgen om ervaring op te doen in die grote toernooien ga ik met die mensen mee, maar zeg ik dan: het moet wel een positieve ervaring zijn. Ik heb te veel atleten gezien die littekens hebben overgehouden aan vroege afvaardiging doordat ze al in de series werden wègge- lopen". „Natuurlijk kun je van tevoren zeg gen, datje bepaalde jonge atleten meeneemt om alleen ervaring op te doen. Dat kun je voor mijn part vastleggen. Maar wie weet precies wat er door zo'n jong ta lent heengaat als hij of zij in een vol stadion al in de serie kans loos wordt uitgeschakeld? Dat komt verschrikkelijk hard aan, want door het uitzenden wek je, hoe dan ook, verwachtingen". „Bovendien hebben we bij uitzen ding wel oog voor dat jonge ta lent. Robert de Wit was daar in Helsinki een voorbeeld van, en ook Marjan Olieslager. De naam van de Zeeuwse is ook wel geval len voor de EK van Athene in '82, maar we wilden niet dat ze daar werd weggelopen. Vorig jaar kon ze het aan, kwam een ronde ver der, liep een Nederlands record en wat mij veel zegt, de zo verle gen Marjan Olieslager belt nu voor een wedstrijd naar het bondsbureau om recordformu lieren te vragen. Dat duidt op vertrouwen". „Als je potentiële toppers hebt moet je in deze tijd, waarin ver schrikkelijk veel gevraagd wordt van de atleet, voor een stukje in dividuele begeleiding zorgen. Zorgen dat er een sleutel komt voor een accommodatie die over dag gesloten is, de medische be geleiding rond de atleet vervol maken, de studie aangepast pro beren te krijgen enz. enz. Je kunt dat overaccentuering van de top noemen. Ik vind van niet, want vergeet niet dat dat kleine groep je je gezicht bepaalt. Je kunt al lerlei plannen maken, structuren uitleggen, maar als dat kleine groepje niet presteert is alles te vergeefs". „Het is aan de medailles van Nij boer en Druppers te danken dat er in Nederland een beter atle- tiekklimaat is ontstaan. Ik zeg niet dat ik nu de hoogste waarde hecht aan verkiezingen van sportman of sportvrouw, maar het is voor de atletiek een goede zaak dat we Nijboer en Druppers als sportman hebben gehad, dat Tineke Hidding er nu bij was en dat we een paar keer de Tom Schreursprijs hebben gehad. In veel radio- en televisieprogram ma's komen atleten aan het woord. Als een van de weinige bonden groeit de KNAU on danks het feit dat er nog geen op lossing is gevonden om het grote leger trimmers erbij te krijgen". Momenteel zijn er onderhandelin gen met sponsors om een groot project onder de scholieren van de grond te krijgen. Clinics op scholen met onze topatleten bij voorbeeld. Via de scholieren ho Herman Buuts: "Klimaat is verbeterd door prestaties van Druppers en Nijboer". (fotoANP) pen we belangstelling voor de at letiek bij de leraren lichamelijke opvoeding te vergroten". „Decentraliseren is de tendens. Ik zou het liever centraliseren op re gionaal niveau willen noemen. Daar waar goede accommodaties zijn trainers en atleten regelma tig bij elkaar halen. Daar ook de bondstrainer inzetten, zoals bij voorbeeld op de midden- en lan-. ge afstand gebeurt, waardoor we op deze wijze nu 150 atleten in kaart hebben. Verenigingen moeten een grotere rol gaan spe len. Als bij wijze van spreken een atleet een districtsrecord vestigt, wil de vereniging de begeleiding al doorschuiven naar het lande lijke niveau. Dat kan niet. Zoals het ook niet mogelijk is de ver eniging ineens voor de opgave te stellen een flink pakket van die begeleiding op zich te nemen. De clubs moeten daarbij ondersteu ning krijgen", zegt Herman Buuts, die in zijn wensenpakket vier full-timers heeft. Naast hem en Wim Verhoorn nog een twee tal en daarnaast decentraal werkende bondstrainers, die voor goede regionale steunpun ten kunnen zorgen. Seoul „Het zou mooi zijn als ik, voor de probeerde vergeefs het record polsstokhoogspringen terug te winnen. Olsen liet, nadat h(j de wedstrijd met 5,70 m (ook de Fransman Guinon sprong deze hoogte) de lat op 5,82 meter leg gen. Jarmilla Kratochvilova, de wereld kampioene op de 400 en 800 me ter, die voor een trainingskamp in Californië is, liep in Los Ange les de 800 meter zonder zich noe menswaardig in te spannen in 2.02,85. STRAATSBURG (GPD) - De Amerikaanse zwemploeg heeft het afgelopen weekeinde zeer verrassend verstek laten gaan bij wedstrijden om de Golden Cup in Straatsburg, waar ook het team van de Sowjet-Unie voor was uitgenodigd. Daarmee bleef een confrontatie tussen beide zwemgrootmachten, zes maan den voor de start van de Olympi sche Spelen in Los Angeles tot grote teleurstelling van de orga nisatie uit. De Amerikaanse zwemploeg besloot de reis naar Europa vier dagen uit te stellen AMERSFOORT (ANP) - Mary Meagher, de wereldrecordhoud ster op de 100 en 200 meter vlin derslag, zal niet deelnemen aan het internationale zwemgala, dat volgende week in Amers foort wordt gehouden. Volgens de organisatoren was de in schrijving van de Amerikaanse zwemtroef "zwart op wit" toe gezegd. De topper in de Ameri kaanse damesploeg is nu de in ternationaal nog onbekende Tammy Thomas. Zweedse televisie zittend, in '88 in Seoul Nederlanders bij de Olympische Spelen goed zie presteren. Dan heb ik het idee daaraan bijgedragen te hebben", aldus de eind '85 definitief bij de KNAU opstappende Herman Buuts, voor wie de prestaties in Los Angeles dus eigenlijk al een beetje een vervroegd afscheids geschenk zijn. „We mikken er op zes finaleplaat sen. Vier atleten zijn al voorlopig aangewezen: Ria Stalman, Tine ke Hidding, Rob Druppers en Robert de Wit. Verder hoop ik op de marathongroep met Nijboer, Lambregts, Vriend, Verriet of Valentin, Carla Beurskens en Annie van Stiphout. Dan op de baan: Hans Koeleman, Elly van Hulst, Els Vader, Stijn Jaspers, Maijan Olieslager, mogelijk een 4 x 400 meter-estafetteploeg nu Schulting en Gijsbers over de blessureproblemen heen zijn en wellicht toch de jonge kogelsto ter Erik de Bruin. Voor de baan- nummers moet de limiet in een bepaalde periode (15 mei tot 6 ju li) worden gehaald. Best een zwa re opgave, maar een reële die rijmt met onze selectiefilosofie", besluit Herman Buuts. TAMPA - De Los Angeles Rams zijn gisteren in Tampa (Florida) winnaar geworden van de Super Bowl. De American Football- profs uit California versloegen de regerende kampioen, de Redskins uit Washington, met maar liefst 38-9. De Super Bowl wordt algemeen beschouwd als het belangrijkste sportevenement in de Verenigde Staten. Jaren van tevoren is er al geen kaart meer te krijgen voor deze eindstrijd, ongeacht wie er spelen. Vanzelfsprekend wordt het duel door heel Amerika live op tv uitgezonden. De straten maken dan een uitgestorven in druk. LEIDEN - Nu de competitiewed strijd van UVS tegen Olympia was afgelast, trad de Kikkerpol- derploeg gistermiddag in een oe fenduel aan tegen de Haagse der de klasser HVV. Na een 2-0 voor sprong (twee goals Ron Bekooy) maakte Hans van Leeuwen er na de pauze 3-0 van. Hierna kwa men de Hagenaars nog tot 3-2 te rug. omdat men het onaanvaardbaar achtte dat niet de Franse zwem- bond als organisator van het Gol den Cup-toernooi optrad, maar een Westduitse sportkledingfa- brikant. Het is een oud gebruik in de inter nationale zwemwereld, dat bad- pakkenfabrikanten en zwem- bonden elkaar voortdurend de bal toe spelen. Iedere firma heeft zijn eigen evenement, dat groter, beter, maar vooral sterker bezet moet zijn dan dat van de concur rent. En dus zitten kledingfabri kanten elkaar dwars. De afwezigheid van de Amerika nen, maar ook de Nederlandse toppers in Straatsburg (de KNZB stuurde een derderangs- ploegje) leidde tot een devaluatie van het Golden Cup-toernooi. Vladimir Salnikov, wereld- en Europees kampioen op de 1500 en 400 meter vrije slag en houder van de wereldrecords op beide afstanden betreurde dat het meest. „Ik had er rekening mee gehouden, dat er hier Amerika nen zouden zijn en dat er nu al een confrontatie als voorpostge vecht voor Los Angeles zou plaatsvinden. Dat het niet zo is, betreur ik toch wel, omdat ik ei genlijk alleen maar rekening moet houden met Amerikanen". TEHERAN (DPA) - Iran zal na de Olympische Spelen van Moskou (1980) ook de Zomer spelen van Los Angeles boy cotten. Dat werd gisteren in Teheran via het nationale persbureau Irna bekend ge maakt door Hussein Mussa- vi, de eerste minister van Iran. De bij de beslissing ho rende verklaring werd voor gelezen door de directeur van de Iraanse sportfedera tie, Esmail Davoudi. Davou- di sprak bij een Olympische bijeenkomst in de Iraanse hoofdstad "van misdaden door de regering van de Ver enigde Staten". "In 1980 bleef Iran uit Moskou weg wegens de bezetting van Af ghanistan door de Sowjet- Unie. Voor 1984, Los Ange les, blijft Iran niets anders dan ook weg te blijven."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17