GRATIS NAAR DE MtlN PARIJS. 'Schaakrace' duurt voort NK badminton familiefeest Foreholte redt het niet Ainouts heeft sterke zenuwen Tennisteam mist promotie EXTRA PRIJZEN IN DETOTO: Kortsjnoi en Beljavski aan kop Nederlaag deert Veglo niet TOTO MAANDAG 23 JANUARI 1984 Sport PAGINA 15 LEIDEN - Hoewel de badmin tonvereniging Veglo het afge lopen weekeinde een 5-3 ne derlaag leed tegen Papen- drecht, is de Leidse club niet gedegradeerd uit de derde klasse van de landelijke bad- mitoncompetitie. De club heeft immers immers een be ter gemiddelde dan Bios (Noordwijk) en Velo, die een klasse afdalen. Frits Eulde- rink, Peter Zwaan en Hans van Hartevelt wonnen hun partijen, maar dat bleek niet voldoende om de volle winst weg te halen. Hoewel Ilse Jansen in haar partijen zeer goed op dreef was, moest zij de winst uit handen geven. WIJK AAN ZEE (ANP) - De race tussen Viktor Kortsjnoi en Ale xander Beljavski blijft in het Hoogovens-schaaktoernooi in Wijk aan Zee onverminderd voort duren. Beide spelers haal den in de twee ronden van het afgelopen weekeinde anderhalf punt en kwamen op een totaal van zes punten uit acht partij en. Kortsjnoi boekte een winstpartij tegen de ver teruggevallen Miles en Beljavski versloeg de zich aanvankelijk fel verzettende Lig- terink gisteravond in tweede zit ting. In de donderdag te spelen elfde ronde zal vermoedelijk de beslissing vallen als Kortsjnoi en Beljavski elkaar ontmoeten. Van der Wiel (twee remises) en de Joegoslaviêr Nikolic, die de volle buit binnenhaalde, delen de der de plaats met een punt achter stand op de leiders. Kortsjnoi is kennelijk van plan het Hoogovenstoernooi voor de der de maal op zijn naam te brengen. Zijn vorige overwinningen date ren inmiddels al van meer dan een decennium terug: 1968 en 1971. Dertien jaar gelegen begon hij met een ideale score uit de eerste acht ronden. Zo ver is het deze keer niet gekomen, maar zijn totaal van zes punten mag er toch zeker zijn. Wat Kortsjnoi zo geliefd maakt bij het publiek, is dat hij de strijd nimmer uit de weg gaat en ook in remisestellin gen nog probeert zijn tegenstan der te intimideren om hem tot fouten te verleiden. Tegen Toekmakov kreeg Kortsjnoi daar zaterdag geen gelegenheid toe. Voor het eerst in acht jaar vond Kortsjnoi in een invitatie- toernooi weer een ex-landgenoot tegenover zich. Voor het begin werden beleefd de handen ge schud en ook in de partij deden beide grootmeesters elkaar geen kwaad. Anders verging het Miles gisteren in de achtste ronde tegen Kortsj noi. De Brit, die na drie ronden nog met twee en een half punt de leiding had, heeft daarna niet veel meer gepresteerd. Kortsjnoi maakte weer eens van niets iets en toen Miles zijn dame buiten spel had gezet kon hij eigenlijk geen kant meer op. Het verlies van een loper versnelde de zaken en Miles kon na 28 zetten opge- Nikolic heeft zich opgewerkt tot een kandidaat voor de hoogste prijzen. De gebrilde Joegosla viêr, die een jaar geleden zijn grootmeestertitel verdiende door tweede te worden in Sotsji, ver sloeg achtereenvolgens de zwaar tegenvallende Andersson en Van der Sterren. Voor de Zweed bete kende dat de eerste nederlaag na zes remises. In verloren positie zag Andersson, die vorig jaar in Wijk aan Zee nog ongenaakbaar was, op de 35ste zet zijn vlag val len. Gisteravond laat bracht An dersson zijn score weer op 50 procent door Torre te verslaan. Van der Sterren kwam tegen Niko lic na het aangenomen dame gambiet positioneel ernstig in het nadeel. Hij leek zich echter nog te kunnen redden tot hij in tijdnoodfase een stuk weggaf. Van der Wiel speelde twee keer re mise. Tegen de tijdens al zijn par tijen grote hoeveelheden fruit verslindende Adorjan en Toek makov, net als de Leidenaar daalden ook Ree en Sosonko bei de punten, zaterdag tegen elkaar. Ree en Adorjan hielden het in de achtste ronde al na twaalf zetten voor gezien, Sosonko en Hübner deden er wat langer over. Uitslagen 6de ronde: Kortsjnoi - Adorjan 7de ronde: Hübner - Ligterink 1-0. Sosonko - Ree 'A—'A, Adorjan - Van der Wiel 'A-V4, Toekmakov - Kortsjnoi 'A—Vi, Miles - Van der Sterren V4—1Niko lic - Andersson 1-0, Torre Beljavs ki V4-V4. 8ste ronde: Ligterink - Beljavski 0-1Andersson - Torre 1-0, Van der Sterren - Nikolic 0-1. Kortsjnoi - Miles 1-0. Van der Wiel Toekmakov 'A—V4, Ree Adorjan Vi— V*j, Hübner Sosonko Stand na acht ronden: 1. Kortsjnoi. Beljavski 6 pnt.; 3. Van der Wiel, Nikolic 5 pnt.; 5. Miles. Adorjan. Hübner. Ree. Toekmakov, Andersson 4 pnt.; 11. Sosonko 3 pnt.; 12. Ligte rink. Torre 2Vi pnt.; 14. Van der Ster ren 2 pnt Meestergroep na vier ronden: 1. Georgiev 4 pnt., 2. Gutman 3 pnt. en 1 afg. partij; 3. Kuijf 2 pnt. en 1 afg. par tij; 4. Hartoch 2 pnt.; 5. Andruet, Lan- geweg. Paolozzi 1 V: pnt.; 8. De Wit 1 pnt. en 1 afg. partij; 9. De Wit 1 pnt 10. Ilic xh pnt. en 1 afg. partij. Voor Lex en Eline Coene Titel ankerkader GORSSEL (ANP) - Niet Hans Vultink, niet Jos Bongers, de gedoodverfde favorieten, maar Jan Arnouts heeft gis teren in Gorssel de natioanale bilarttitel in het ankerka der 47/1 veroverd. In de finale versloeg hij Jos Bongers gedecideerd in zeven beurten. Het trio bleek in de finale-poule overigens aan elkaar gewaagd. Arnouts, in 1982 eerder kam pioen in deze spelsoort, beschik te in de onderlinge confrontaties over de sterkste zenuwen. Steu nend op zijn gedreven wedstrijd mentaliteit bleef hij ongeslagen. Hij sloot het toernooi af met het hoogste gemiddelde (42.06 over zes partijen). Arnouts heeft een merkwaardig toernooi achter de rug. Op de eerste dag liep hij in de voorron de tegen Jos Bongers een ware afstraffing op. Die verpletteren de nederlaag, 54-250 in twee beurten, prikkelde de 25-jarige Brabander tot grootse daden. Za terdagmiddag kwalificeerde hij zich voor de eindronde door de talentvolle deputant Harry van de Ven in drie beurten te ver slaan. In de tweede ronde toonde Ar nouts over een uitstekende wed strijdmentaliteit te beschikken. Willy Steures, die 'door zijn ne derlaag tegen Bongers vrijwel kansloos was geworden, speelde ongecompliceerd en nam met se ries van 67 en 106 een ogen schijnlijk onaantastbare voor sprong (173—7). Arnouts bleef koel en wachtte op zijn kans, die volgde twee beurten later en de kasteleinszoon uit Etten-Leur sloeg toe. Niet met subtiel tik werk, zoals Bongers en Vultink dat in dit toernooi veelvuldig de monstreerden, maar zijn op ge degen, accuraat vakwerk berus tende slotserie van 198 loog er niet minder om. Sterk In de finale was er sprake van een ongelijke krachtmeting. Arnouts bezat alle zelfvertrouwen van de wereld, Bongers voelde zich op gebrand. De partij tegen Vultink, waar hij vreselijk tegenop geke ken had, was weliswaar gunstig verlopen, maar had hem aan het einde van zijn mogelijkheden ge bracht. Dat mentaliteitsverschil kwam in de partij duidelijk tot uiting. Arnouts speelde zeer ge concentreerd, gaf geen goede aanvangsstoot weg en loerde op een bruikbare voorzet van zijn tegenstander. Foutje Bongers zat voor de eerste keer in dit toernooi vast en vergalop peerde zich in de vierde beurt. Het foutje werd door Arnouts on middellijk uitgebuit met een se rie van 184 diende hij zijn vriend de genadeklap toe: 208-44. Bon gers diende nog wel van repliek met een in zeer hoog tempo ge scoorde reeks van 65. Arnouts liet zich niet gek maken en sloot drie beurten later het toernooi verrassend als kampioen af. De eindstand van het toernooi is: (achtereenvolgens wedstrijdpunten uit finaleronde, hoogste serie, gemiddel de over finale ronde en gemiddelde over 6 partijen, van de vijfde plaats af. gemiddelde over vier partijen) 1. Arnouts 6 198 46.87 42.06; 2. Bongers 4 130 36.50 41,30; 3. Vultink 2 158 50,50 41.29. 4 Steures 0 106 26.27 29,44 5. Vet 4 124 24,69; 6. Van de Ven 2 76 20,88; 7. Burgman 2 100 14,87; 8. Van Deventer 0 58 13,60. spelers tevreden met Tom Ok- ker in zijn nieuwe rol als coach. "Wat ons betreft mag hij blij ven", benadrukten Van Boec kel en Schapers. De laatste zal zich volgend jaar opnieuw be schikbaar stellen voor de King's cup. Het toernooi zelf werd gewonnen door Tsjechoslowakije. In de finale van Essen won Tsjecho slowakije met 2-1 van Zwe den. Miloslav Mecier versloeg Jan Gunnarsson met 7-5, 6-4, Libor Pimek verloor met 3-6, 5—7 van Joakim Nystroem, de beslissing viel in het dubbel. Libor Pimek en Jaroslav Na- vratil wonnen met 6-3, 3-6, 6-2 van Jan Gunnarsson en Joakim Nystroem. NIEUWEGEIN (GPD) - Lex en Eline Coene hebben in hun streven om van het Nederlands kampioenschap badmin ton een familiefeest te maken niet te klagen gehad over gebrek aan medewerking. Eline Coene had in het damesen kelspel het voordeel dat haar te genstandster in de finale, Astrid van der Knaap, in de derde game wegens kramp moest opgeven. Lex Coene had het geluk dat twee van zijn belangrijkste con currenten, Uun Santosa en Rob Ridder, bij voorbaat hadden af gezien van deelneming aan het herenenkelspel en dat het 18-jari- ge talent Pierre Pelupessy al in de eerste ronde onderuit ging te gen Bob Thiel. Mede daardoor veroverde Coene in Nieuwegein de titel na twee jaar achtereen als tweede te zijn geëindigd. Heren enkelspel, finale: Lex Coene - Tjin Asjoe 10-1, 15-4, 15-1. Dames enkelspel, finale: Eline Coene - Astrid van der Knaap 7-11,12-10, 9-7 opgegeven. Heren dubbelspel, finale: Bas van Barnau SijthoflTPierre Pelu pessy - Guus van der Vlugt/Hendrik Jan Rozemeijer 15-12, 15-6. Dames dubbelspel, finale: Paula Kloet/Karin van der Valk - Eli ne Coene/Marian Ridder 15-12, 17-16. Gemengd dubbel, finale: Jeanette van Driel/Bas van Barnau SijthofT - Marian en Rob Ridder 15-7, 15-2. De Coenes namen daarmee de lei dende rol in deze titelstrijd over van de Ridders die voor het eerst in vijftien jaar geen enkel onder deel wisten te winnen. De Haar lemmers konden daarbij overi gens als excuus aanvoeren dat hun voornaamste troef Rob Rid der alleen aan het gemengd dub belspel kon deelnemen. De single liet hij lopen omdat hij nog te veel hinder ondervindt van zijn knieblessure die hij tij dens het Masters-toernooi eind oktober heeft opgelopen en voor het herendubbel moest hij zich terugtrekken omdat zijn partner Santosa sinds een week in het gips zit. In de derde discipline, de 'mixed', werden Rob en Mar jan Ridder verslagen door Jea nette van Driel en Bas van Bar nau Sijthoff. Hoewel het voorbarig is om vast te stellen dat de Ridders nu als af geschreven kunnen worden be schouwd, is het wel duidelijk dat er zich inmiddels zoveel jeugd heeft aangediend dat zij het erg moeilijk zullen krijgen om hun naam nog aan de annalen toe te voegen. Dat geldt vooral voor de enkelspelen waarin Maijan Rid der voor het eerst sinds 1970 niet verder reikte dan de kwartfinale. Ze werd daarin verslagen door Van der Knaap die in de eind strijd niet onderdeed voor Eline Coene totdat een krampaanval haar bij een achterstand van 9-7 in de derde game'opbrak. Lex Coene kon in ziin finale tegen OBERENTFELDEN (ANP) - Het Nederlandse tennisteam heeft gisteren in het Zwitserse Oberentfelden in het Kings- cup-toernooi de promotie naar de hoogste eerste divisie net niet kunnen bewerkstelligen. In een spannende finale werd met 1—2 verloren van Zwitser land. Michiel Schapers, tot aan het beslissende dubbelspel nog ongeslagen, kon het met Huub van Boeckel in de laatste partij niet redden. Tegen de ge- legenheidsdubbel Hlasek/ Stadler. Van Zwitserse zijde was het een gouden greep om dubbelspe- cialist Jarek Srnensky te pas seren en de talentvolle, maar weke Jakob Hlasek te koppe- len aan de technisch onder maatse, maar onverzettelijke Roland Stadler. Die dubbel was voor de Okker-pupillen onbespeelbaar. Van Boeckel verloor zijn opslag driemaal en Schapers tweemaal. De Zwit sers zegevierden met 6-4, 6—3 en bewerkstelligden daarmee voor het eerst in 48 jaar promo tie naar de eerste divisie. Daar voor had Jakob Hlasek Zwit serland op een 1-0 voorsprong gezet door met 6-4, 6—3 te winnen van Huub van Boeckel en had Schapers de stand ge lijkgetrokken door winst op Stadler: 4-6, 6-0, 7-6, waarbij hjj de beslissende tiebreak met 7-0 won. Eigenlijk had ons land vorig jaar al moeten promoveren, toen de tweede divisie werd gewon nen, maar als gevolg van de in voering van een nieuw, meer compact systeem om dit Euro pese indoorlandentoernooi wat op te vijzelen, belandde Nederland met vijf andere lan den toch weer in de tweede di visie. Deze week werden Ne derland en Zwitserland poule winnaar ten koste van Frank rijk en Finland, terwijl Oosten rijk in de degradatiewedstrijd het zwakke Hongarije terug stuurde naar de derde divisie. Vorig jaar won Nederland in de King's cup de uitwedstrijd te gen Zwitserland in Kublis nog met 2-1. De Zwitsers namen nu revanche met een team, waarin Roland Stadler met zijn 85ste plaats op de wereldrang lijst op papier veruit de sterk ste van alle deelnemers. Niettemin waren de Nederlandse de omhooggevallen Dennis Tjin Asjoe de eer aan zichzelf houden. De Arnhemmer deed dat door veel rustiger te reageren op een achterstand dan Pelupessy, de andere favoriet voor het kam pioenschap. Het 18-jarige talent verloor volledig de controle over zichzelf toen hij in zijn eerste partij tegen Thiel de eerste vier 'ballen' verkeerd sloeg. Pelupes sy, vorig jaar halve-finalist tij dens de Europese Jeugdkam pioenschappen in Helsinki, speelde daarmee in eerste instan tie Tjin Asjoe en vervolgens Coe ne in de kaart. ADVERTENTIE Toto-spelers (Normaal/Systeem èn Gelijk) opgelet, nog 2 weken kans op een gratis extra prijs. Een 2-daagse reis voor 2 personen naar Parijs. Alles inbegrepen en nog zakgeld toe! Met als hoogtepunt: een plaats in het 'Pare des Princes"-stadion, waar op 27 juni a.s. de E.K.- Voetbalfinale 1984 wordt gespeeld. Pak die kans. Haal nu Toto-formulier nr. 4 en vraag meteen naar de speciale folder. Deze week inleveren! Bewaar uw kopie Toto-formulier nr. 4 en kijk a.s. maandag in deze krant of u winnaar bent. Dit zijn de winnende formulier- nummers van week 3. —Normaal— 9105840 - 8785574 8916750 - 8773247 —Systeem— 9302620-9222694 9277187 - 9259890 -Gelijk 9379603 - 9375960 9399708 - 9418613 (Onder voorbehoud.) LEIDEN - Foreholte heeft het in de strijd om de koppositie in de eerste divisie A tegen V en K in Groningen niet kunnen redden. In de laatste minuut rondde de Groningse formatie een break af: 11-10. De heren van Saturnus verloren in de 5 Meihal met 13-15 van Internos. De zesde onnodige nederlaag in deze competitie. In de tweede divisie D bij de dames won Oase toch nog moeilijk van de degradatiekandidate Wijk aan Zee, 10-8. In de tweede divisie C had HVS tegen medekoploopster EMM kansen te over om de winst te pak ken maar het werd 8-9 voor de gasten uit Middelburg die uiteraard opgelucht de warme douches opzochten. En tenslotte deed MMO er in de derde divisie F niet zo bar veel aan om koploopster VELO het vuur na aan de schenen te leggen, 10-5 voor de ploeg uit Wateringen. In de afdelings eerste klasse heren boekte HW 70 eindelijk weer een zege. In de tweede helft werd Quintus, dat uit nog met 16-15 won, in een kwartier volledig zoek gespeeld, 16-10. De dames van Olympia' 72 hadden geen probleem in de eerste klasse met EDH uit Delft, 15-5. In de tweede klasse wonnen de dames van HW '70 met 12-7 van het zwakke Kwiek Sport. De dames van Saturnus pakten de reserves van Foreholte dankzij een strafworp van Marjan Muninga in de laatste minuut, 7-6. Kennelijk lijken de kampioenskansen van de dames van HW' 70 hoog te moeten worden aangeslagen maar de wed strijden tegen Saturnus en Foreholte en niet te vergeten Verburch lig gen nog voor de boeg. In de derde klasse heren won Olympia 72 uit Wassenaar van de reserves van HW '70, 19-14. Ook de heren van Oase blijven winnen. CWP ging er met 18-9 op. Goede pot Foreholte heeft er in Groningen tegen V en K een hele goede pot van gemaakt. De 'groenen' stonden voortdurend aan de leiding. Dc marge bleef wel klein want de Groningsen zaten er heel fel op De spanning was te snijden in het laatste kwartier en de arbitrage kon die druk kennelijk niet aan. Om de meest onbenullige overtredingen werden twee minuten straffen uitgedeeld. Uiteraard vielen de meeste van die straffen aan Voorhoutse zijde. Aanvallend kon Foreholte dus eigenlijk geen vuist meer maken. Daar wist V en K van te profiteren. In de laatste minuut werden twee breaks verzilverd en dat betekende 11-10. Maar Foreholte heeft nog alle kansen in handen om te promoveren omdat ook de tweede plaats dat recht geeft. Saturnus kan geen eindstoot plaatsen. Tegen Internos, dat nog kansen heeft op promotie naar de eerste divisie, stond de Leidse formatie bin nen 10 minuten met 4-1 voor dankzij een serie ouderwetse afstands schoten van Peter Waalwijk. Internos bleef koel handballen en de rust ging in met gelijke stand, 8-8. Twaalf minuten voor tijd leidde Saturnus dooreen strafworp van Menno Bom met 13-11. Toen legden de Braban ders de achilleshiel van Saturnus bloot. Geen eindstoot dus. De aanval leed aan de lopende band onnodig balverlies en de defensie kon de gevaarlijke linkeropbouwer van Internos niet meer in bedwang hou den, 15-13 voor Internos. De hoofdproduktie kwam bij Saturnus van twee spelers: Peter Waalwijk 5 en Hans Blansjaar 4. Oase had zoveel vrije kansen tegen de degradatiekandidate Wijk aan Zee, die vorige week koploopster ODIN nog inpakte, dat trainer Gerard de Jonge er grijze haren van moet hebben gekregen. Hij telde er 'maar' veertien. Oase had wel gekozen voor de goede defensieve 4-2 taktiek Deels om de sterke opbouw van Wijk aan Zee op afstand te houden en vroegtijdig te blokkeren, deels om op de break te spelen. Er werden maar twee breaks verzilverd. Bij 8-5 leek Oase los te zijn. Bij 9-6 nog eens, maar Wijk aan Zee haakte niet af. Tenslotte moest alweer Helma van der Geest er aan te pas komen om via een strafworp de zege defini tief veilig te stellen, 10-8. Inzet HVS speelde tegen koploopster EMM uit Middelburg niet zoals men dat van de Stompwijkse formatie gewend is. Met grote inzet. EMM, dat in speltechnisch opzicht eerder de mindere dan de meerdere was van de ploeg van trainer Wim Jansen, 'zwijnde' verder dat HVS weinig geluk had met het schot. Vier vrije kansen werden op de paal gekogeld en voor de rest zorgde een werkelijk fenomenaal keepende EMM keepster. EMM won met 9-8. Veel zin toonde ook MMO tegen koploopster Velo in de derde divisie niet Er staat voor de ploeg van trainer Caron ook nog maar weinig op het spel. Geen gevaar voor degradatie en geen kans op promotie. "Ik hoop dat ik ze komende zondag kan motiveren om medekoploopster V en C weer eens stevig aan te pakken. Dan kan het nog leuk worden in onze groep. Als de meiden echt willen kunnen ze elke ploeg in deze divisie pakken", aldus Caron. FRANK BONTE En vergeet het Cijferspel niet!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15