5 D T "Feyenoord in alles superieur" 'Zege Ajax belangrijk voor zelfvertrouwen' RodaJC beleeft pechdag De Mos: dit keer geen woord van kritiek Volendam houdt schoonmaak Helmond Sport ontbeert klasse Beveren loopt uit Grensrechter raakt gewond Jack Kemper nekt Haarlem Bayern aan kop dankzij de "familie" Rummenigge Tweekamp in Engeland gaat nog steeds door Sport MAANDAG 23 JANUARI 1984 3). 6. Stafleu 0-1; 10. Hoekstra 0-2; 24. Houtman 0-3; 71. Brard 0-4; 79. Been 0-5. Scheidsrechter: Draais- ma. Toeschouwers: 7.000. Willem II-Ajax 0-2 (0-2). 1. Mölby 0-1; 45. Vanenburg 0-2. Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 8.000. Geel: Van de Ven (Willem II). PEC ZwoIIe-FC Groningen 0-2 (0- 1). 12. Koeman 0-1; 78. Schelle- kens (strafschoD). Scheidsrech ter: Blankestein. Toeschouwers: 10.000. FC Utrecht-Go Ahead Eagles 2-0 (0-0). 78. Van de Akker (straf schop) 1-0; 83. Verkuyl 2-0. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 6.000. Volendam-Haarlem 1-0 (0-0). 78. Kemper 1-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 2.000. 28. Van der Pol 0-1; 61. Van der Klift 0-2; 82. Van der Pol 0-3; 86. Van der Klift 0-4: 89. Van der Pol 0-5. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 1800. MW-Heracles 3-1 (1-0). 31. Nan- ninga 1-0; 48. Adams 2-0; 64. Ter Mors 2-1; 89. Benders 3-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 3.000. Heerenveen-NEC 1-3 (1-2). 15. Grim 0-1; 32. De Groot 0-2; 37. Boskma 1-2; 73. Hoekman l-3r Scheidsrechter: Van der Berk. Toeschouwers: 2000. Gele kaart Frans Janssen (NEC). Vitesse-NAC 0-2 (0-0). 71. Smits 0- 1; 83. Janssen 0-2. Scheidsrech ter: Van der Niet. Toeschouwers: 1000. Telstar-Cambuur 1-0 (0-0). 58. Wildschut 1-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 1200. Den Haag-WV 0-1 (0-1). 35. Tai- huttu 0-1. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 1500. Gele kaart Purvis (Den Haag). TILBURG (GPD) - Een week ge leden tegen FC Utrecht toonde Aad de Mos zich beduidend strijdvaardiger dan zaterdag avond in Tilburg. Hoewel de Aja- cieden tegen Willem II opnieuw niet tot aanvaardbaar eredivisie voetbal kwamen liet de Rijswijk- se oefenmeester ditmaal geen woord van kritiek over de lippen komen. Integendeel zelfs, De Mos noemde de 2-0-overwinning op Willem II een erg belangrijke winst. „Zowel de zege bij FC Utrecht als hier op Willem II is erg belang rijk voor het zelfvertrouwen", al dus De Mos, die enkele dagen voor het bekerduel tegen Feye- noord in De Meer zijn ploeg dui delijk niet opnieuw wilde ringe loren. Al was daar wel alle reden toe. Dat bekerduel is plotseling voor Ajax erg belangrijk geworden nu men zich in Amsterdam hoe lan ger hoe meer gaat realiseren dat het prolongeren van het lands kampioenschap echt heel moei lijk gaat worden. De wedstrijd zaterdagavond in Tilburg voor een nauwelijks half gevuld ge meentelijk stadion (8000 toe schouwers) onderstreepte dat eens te meer. Dankzij een twee tal Tilburgse blunders in de eer ste en de allerlaatste minuut van de eerste helft konden de Ajacie- der een fortuinlijk behaalde 2-0- zege bijschrijven. „Die twee doelpunten vielen op voor ons psychologisch juiste momenten", erkende De Mos, die met het uitdelen van compli menten aan de Willem Il'ers Jur- gen Muller en Mare Steyearts zijn eigen ploeg niet harder had kunnen treffen. „De verdienste van die twee spelers was tenmin ste dat zij erin slaagden de men sen van Willem II aan het lopen te krijgen. Ajax had hier op nieuw een sterk begin, maar moest te snel het initiatief weer uit handen geven". Dat Ajax het na die eerste tien mi nuten maar weer eens volkomen af liet weten, was zeker ook de verdienste van Jan Notermans, de Limburgse oefenmeester van Willem II. Hij had de toch al niet in een blakende vorm verkeren de Ajacieden Vanenburg en 01- sen van consequente mandek- kers voorzien, waardoor ze min of meer in een defensieve positie werden gemanoeuvreerd. Noter mans: „Wanneer spelers als 01- sen en Vanenburg in het defen sief worden gestopt gaan ze veel onzekerder spelen en dan moe ten ze ook veel meer balverlies accepteren. En wanneer die twee mensen bij Ajax kunnen worden vastgezet ben je natuurlijk al een heel eind op de goede weg". In de eerste minuten week Willem II echter nogal eens van de juiste koers af. Om beurten moesten de Willem IFers naar de zijlijn om ander schoeisel aan te trekken. Door de gladheid kon nauwelijks een Tilburger op de been blijven. Notermans: „Bij de warming up waren al verschillende soorten schoeisel uitgeprobeerd. Deson danks hadden verschillende spe lers toch verkeerde schoenen aangetrokken. Het veld was op de ene plaats zacht en elders weer keihard bevroren. Uitein- ROTTERDAM (GPD) - Het zat Roda JC gisteren niet mee. Op weg naar Rotterdam voor de wedstrijd tegen Ex celsior liet de autobus het afweten op de autosnelweg ter hoogte van de afslag Maasbracht. Manager Hans Coerver belde met de ANWB en die zorgde binnen een kwartier voor een vervan gende bus uit Roermond. Inmiddels had scheidsrechter Verhoef het veld van Excel sior afgekeurd en probeer den bestuursleden van de Rotterdamse club via de ANWB-alarmcentrale en de Rijkspolitie te Driebergen de Roda-bus te onderschep pen. Tevergeefs. Roda arriveerde om kwart over twee in Rotterdam. Na enkele kopjes koffie begon nen de Kerkradenaren aan de moeilijke terugreis naar Limburg. Rond half zes was de pechvolle équipe weer bij het stadion in Kaalheide. delijk kozen we maar voor zaal schoenen. Die gaven op dit veld nog het meeste houvast". Notermans wilde die eerste Ajax- goal echter zeker niet op het toen nog niet aangepaste schoeisel van de Willem Il'ers afschuiven. „Bij die voorzet van Vanenburg stond er in het centrum niemand om Gasselich af te schermen, zo dat hij die bal simpel eenvoudig in kon koppen", zo oordeelde Notermans. Die kopbal was overigens het eni ge moment dat de Oostenrijkse international zich positief kon manifesteren. De Mos moest al vroeg in de wedstrijd een omzet ting doorvoeren omdat Gasse lich de kwikzilvere Jurgen Mul ler - bij FC Antwerp overbodig geworden niet af kon stoppen (Schoenaker lukte het daarna ook maar sporadisch). Tien mi nuten voor tijd werd Gasselich uiteindelijk door De Mos toch maar van het veld gehaald en uit gewisseld voor Rijkaard. Die wissel plus het inzetten van Haatrecht voor Bosman en Oost- dam voor de bij de Tilburgers ge- blesserd geraakte Muller waren in feite alle hoogtepunten van de tweede speelperiode. Willem II ontwikkelde in die twee- de helft wel wat meer pressie, maar resultaten leverde dat niet op omdat voorin Bert Gozems in die tweede helft ver terugzakte en Van Gils als centrumspits zo zelfzuchtig is dat elke actie ge doemd is te mislukken. Zelfs de met een vormcrisis kampende Boeve en een dito Koeman had den niet echt werkelijke proble men met de voorspelbare acties van de Tilburgse aanvalsleider. In feite was voor Ajax de wedstrijd tegen Willem II al in de door scheidsrechter Bakker bijgetel de blessuretijd in de eerste helft afgelopen. Een onnodige over treding van Braam op Olsen (hij kreeg er een gele kaart voor) le verde Ajax even buiten het straf schopgebied een vrije trap op, die door Vanenburg onberispe lijk werd ingeschoten. Een actie, waarmee Vanenburg vond zijn bijdrage aan de overwinning op Willem II te hebben geleverd om zich vervolgens met Olsen, Bos man, Gasselich en Koeman in de anonimiteit terug te trekken. Dat Rijkaard niet in de basis was opgenomen en pas een kleine tien minuten voor tijd als vervan ger voor Gasselich mocht opdra ven, onderstreepte tenslotte nog eens de problemen die De Mos momenteel heeft Ajax op het juiste spoor te zetten. De Mos: „De ploeg die vorige week FC Utrecht had bedwongen wilde ik tegen Willem II in tact houden. Die ploeg moest met het oog op het duel met Feyenoord het ver trouwen worden gegeven", zo stelde De Mos gedecideerd. Met andere woorden: De Mos durfde het niet aan vlak voor de cruciale bekerwedstrijd tegen Feyenoord nog meer onrust bij Ajax teweeg te brengen. De openingsgoal v een fraaie kopbal. VOLENDAM (ANP) - Eredivisieclub Volendam houdt na dit seizoen grote schoonmaak. Afgelopen week diende de betaalde voetbalorganisatie bij het ge westelijk arbeidsbureau een ontslagaanvrag in voor de a-selectieleden Theo Mooyer, Wim Tol, Kees de Koning en Wim Kwakman. Bovendien stopt de 35- jarige Dick de Boer aan het einde van dit seizoen met betaald voetbal. De 33-jarige Dick Helling over weegt een dergelijk besluit. Al eerder kreeg assis tent-trainer Bruin 'Joep' Steur te horen dat zijn con tract niet zou worden verlengd. Beenhakker De grote schoonmaak bij Volendam is nodig om de komst van nieuwe spelers en een andere technische staf moeeliik te maken. Gerrie Mühren en Bobby Haarms zullen toetreden tot het trainersbestand. Als hoofdtrainer wordt in Volendam Leo Beenhakker begeerd. De sponsor van Volendam (Nike) is bereid het salaris van Beenhakker op te hoesten. Namens de sponsor heeft Michel Lukkien afgelopen week in Barcelona onderhandeld met de oefenmeester van Real Zaragoza. Beenhakker zal binnen drie weken Lukkien laten weten of hij op het salarisvoorstel zal ingaan. Tol Lukkien heeft intussen ook pogingen in het werk ge steld de Volendammers Pier Tol (AZ'67), Keje Mole naar (Ajax) en Arnold Mühren (Manchester United) aan zich te binden. Met name Tol schijnt veel voor een terugkeer naar zijn oude club te voelen. HELMOND (GPD) Europees schaatskampioen Hilbert van der Duim zou in het treffen tussen hekkesluiter Helmond Sport en koploper Feyenoord waarschijnlijk beter uit de voeten zijn gekomen dan menige speler. Faalde deze of gene dan volledig? Was het soms vrijetijdsvoetbal in plaats van een ontmoeting tussen twee ploegen uit de eredivi sie? Welnee, maar de weers- en terreinomstandigheden op sportpark 'De Braak' maak ten het gewoon onmogelijk om van een echte confrontatie te kunnen spreken. Alleen omdat scheidsrechter Draaisma oordeelde dat het veld bespeelbaar was, wérd er ge speeld. Hoe? Daar had Draaisma geen boodschap aan. Hij liet de ploegen opdraven en hij blies pas voor inrukken nadat 90 mi nuten winters voetbal tot het verleden behoorden. Glijpartijen In dat tijdsbestek werd vijf keer (door Feyenoord) gescoord en was er verder vrijwel uitsluitend sprake van glijpartijen en hals brekende toeren om op de been te blijven. Vooral in de tweede helft, toen de Rotterdammers windvoordeel en dus de sneeuw in de rug hadden, was een verge lijking met ijsdansen op z'n plaats. Trainer Jan Brouwers van Hel mond Sport zocht desondanks niet naar excuses voor de zoveel ste nederlaag met grote cijfers. „Waarom zou ik?", zei hij. „De omstandigheden waren voor ie dereen gelijk. Feyenoord was op alle fronten superieur. Kijk, wij weten dat we het praktisch kun nen vergeten als we tegen top- ploegen reeds de beginfase niet goed doorkomen. Nou, dit keer was het wel erg vroeg gebeurd. Na tien minuten stond het al 0-2. Gewoon een gevolg van het feit dat we stuntelden". Rust Oefenmeester Thijs Libregts van Feyenoord noemde de vroege treffers van grote betekenis. „Ze gaven rust aan ons spel", meen de hij. „Op een glad veld, met sneeuwjachten en glijbanen, kan een wedstrijd net zo goed een lo terij worden". Dc vroege doelpunten van de Rot terdammers kwamen op naam van Stafleu en Hoekstra, die kop pend een pass van Johan Cruijff verzilverde. Cruijff stond ook aan de basis van de derde treffer. Houtman rondde de vrije trap af. Helmond Sport bleef proberen er nog het beste van te maken, maar de klasse ontbrak. „Boven dien was de tegenstander fysiek ook duidelijk sterker", aldus Jan Brouwers. Rob Hutting, de vroe gere Fortunees die nu in Bra bantse voetbaldienst is, zei: „Ze moeten bij mij niet aankomen dat we juist in deze extreme om standigheden betere winstkan sen gehad zouden hebben, dan wanneer de terreingesteldheid normaal was geweest. Ik vind dat je juist in een normale speel- situatie kans hebt om voor een verrassing te zorgen. Punt blijft: een vroege achterstand verhin deren". Geen verdienste Dat Feyenoord pas halverwege de tweede helft het doelsaldo verbe terde, was geen verdienste maar een gevolg van het feit dat eerst twee levensgrote kansen om zeep geholpen werden. Brard schoot tegen keeper Wim van der Meyden. Bij de andere scorings- mogelijkheid was Van der Mey den, inclusief een ander belang rijk deel van de Helmondse de fensie, door Cruijff in de luren gelegd, maar toen het op afwer ken aankwam schoot de Amster dammer ver naast. Peter Hout man trof wel de roos, maar die tréffer werd wegens buitenspel afgekeurd. Brard zorgde tenslot te toch voor 0-4, waarna invaller Mario Been een voorzet van Wijnstekers eenvoudig niet kon missen: 0-5. Overigens hield Feyenoord aan het hele gedoe dat voor een voetbal wedstrijd moest doorgaan, een geblesseerde Hoekstra over. Kort nadat hij het tweede doel punt voor zijn rekening had ge nomen, kreeg hij een trap tegen de knie. Verder spelen was toen niet meer mogelijk. Of hij woens dag present kan zijn in de beker strijd tegen Ajax blijft een vraag, evenals het ook onzeker is of Pierre Vermeulen zodanig her steld is van een reeds enige tijd opgelopen verwonding dat hij weer aan de selectiegroep in de Kuip toegevoegd kan worden. Feyenoord komt op een 2—0 voorsprong tegen Helmond Sport. André Hoekstra laat doelman Van der Meyden kansloos. (Foto ANP), BRUSSEL (Belga) - Beveren lijkt zich na gisteren de maat te kun nen laten nemen voor het kam- pioenspak. Het gat met nummer twee, Seraing, werd vergroot tot zes punten. Beveren namelijk won, zij het met moeite, bij Lier- se (2-1). Beveren, dat Schönberger miste, was niet slagvaardig genoeg om openingen te vinden in de voor treffelijk door Jan Boskamp georganiseerde verdediging van Lierse. Na rust lukte het echter twee keer in tien minuten en bei de keren had Kusto een aandeel in de treffer. Eerst maakte Soons een overtredig tegen hem, waar door Theunis van de strafschop stip kon scoren. Mortens verdub belde de voorsprong nadat een door Kusto ingeschoten bal van de paal was terug gesprongen. Kort voor tijd scoorde Snelders nog tegen. Anderlecht en Seraing hebben za terdagavond niet als topploegen en zeker niet als titelkandidaten gevoetbald. Anderlecht behaalde de punten door doelpunten van Grun en Czerniatynski. Door Po- mini kwam Seraing een keer op gelijke hoogte. Standard Luik dankte zijn winstpunten aan Horst Hru'oesch, die kort na rust het enige doelpunt maakte in het duel met Lokeren. RWD Molen beek behaalde in de staartgroep dure punten bij Waregem. De ze ventienjarige Alain de Nil en Ro ger Raeven zorgden voor 2-0. De met goud beladen buitenlandse spelers hebben gisteren weer ge schitterd in de Italiaanse voet balcompetitie. De Fransman Mi chel Platini, Europees voetballer van het jaar, was de uitblinker van lijstaanvoerder Juventus in het met 3—1 gewonnen duel te gen Pisa. De Braziliaan Zico, de duurste voetballer binnen de Ita liaanse grenzen, maakte beide doelpunten voor Udinese tegen Catania: 2-0. Hij nestelde zich daardoor weer op de eerste plaats van de topscorerslijst. MAASTRICHT (ANP) - De eerste- divisiewedstrijd MW - Hera cles (3-1) is zaterdagavond door scheidsrechter De Munnik voor tien minuten gestaakt. Dat was noodzakelijk, omdat zyn grens rechter Van Boxtel gewond raak te. Van Boxtel werd aan het been getroffen door twee uit het pu bliek geworpen stenen. De grensrechter kon niet verder en moest worden vervangen door de op de tribune zittende scheidsrechter Walraven uit Maastricht. VOLENDAM - Degradatiekandi daat Volendam bleek gisteren zowel tegen een sneeuwstorm als tegen subtopper Haarlem be stand. Vooral de jeugdige Volen- damse linkerwing Zwarthoed, Steur, Kemper maakte indruk. Twaalf minuten voor tijd besliste Jack Kemper het duel in Volen- dams voordeel. In Utrecht was één van de meest dubieuze strafschoppen uit het voetbalseizoen er debet aan, dat de typische 0-0 wedstrijd FC Utrecht-Go Ahead Eagles met doelpunten werd opgesierd. Een klein kwartier voor tijd wees ar biter De Schepper naar de stip, nadat doelman Jan Jongbloed van Go Ahead in de punt van het strafschopgebied eerst de bal en vervolgens het stand been van Adelaar had aangetikt. Jan van der Akker pakte het geschenk uit. Go Ahead raakte daarna van de kook, waarvan FC Utrecht-de butant Mare Verkuyl profiteer de: 2-0. FC Groningen lijkt op de weg te rug. Na de bekeroverwinning op Sparta plukte de ploeg van Han Berger nu een 0-2 zege weg bij PEC Zwolle. De Groninger doel puntenmakers heetten Erwin Koeman en doelman Harry Schellekens, die trefzeker een penalty benutte. (SID/DPA/Rtr) Drie doelpunten van de broers Rummenigge til-! den Bayern München zaterdag naar de top van de ranglijst van de Westduitse Bundesliga. Na een winterstop van zes weken toonde Bayern zich opvallend scherp in de uitwedstrijd tegen Bayer Leverkusen. Karl-Heinz Rummenigge schoot twee keer raak, zijn 19-jarige broer Michael scoorde één keer. De inbreng van de familie Rum- menigge was groot in de Beierse zege van 5-1, de eerste thuisne derlaag voor Leverkusen, dat pas bij een achterstand van vijf doel- punten iets terug kon doen. Bayern, dat zonder de geblesseer de Deen Lerby uitkwam, speelde vooral in het begin van de twee de helft uiterst wervelend voet bal. In 17 minuten werden vier doelpunten gemaakt. Bayern heroverde de koppositie op VTB Stuttgart, de herfstkam- pioen. In Brunswijk sneuvelde Stuttgart al op de eerste dag van de tweede competitiehelft. Ein- tracht stribbelde veel sterker te gen dan verwacht. Tien minuten voor tijd verwezenlijkte Kinder- mann de verrassende overwin ning (1-0), waardoor Stuttgart te rugzakte naar de tweede plaats, een punt achter Bayern. Op twee punten achterstand van de Zuid- duitse leider volgen Werder Bre men, dat Waldhof Mannheim met 5-0 opzij zette en Europa- Cupwinnaar Hamburger SV. HSV schudde de nare herinnerin gen aan de rampzalige voetbal- herfst van zich af. In het najaar van 1983 verloor de ploeg van trainer Happel in de Europa Cup, super cup en wereldbeker. In Kaiserslautern boekten de Ham burgers een belangrijke zege (2- 0). In de eerste helft benutte Kaltz een strafschop en vlak voor tijd schoot de fel bekritiseerde spits Schatzschneider zijn ploeg in veiligheid. Hét was Schatzsch- neiders tiende doelpunt van deze competitie, twee minder dan top scorer Kalle Rummenigge. FC Köln, dat vorige week door Hannover uit de bekercompeti tie werd gestoten, herstelde zich in Bielefeld door Arminia met 2- 1 te verslaan. Klaus Fischer en Klaus Allofs deden waarvoor ze voor veel geld werden aange trokken: scoren. Nümberg verloor voor de 22ste keer zijn uitwedstrijd. Bayer Ür- dingen was juist te sterk, 1-0. Frankfurt, dat met 0-2 van Bo- rüssia Dortmund verloor, is laat ste op de ranglijst. LONDEN (Reuter) - De meesle pende tweekamp in de eerste di visie van het Engelse voetbal tus sen de beide vroegere Europa cup-winnaars Liverpool en Man chester United, gaat nog steeds door. Achtervolger Manchester Unite(i bracht Southampton in een spannende partij op Old Trafford met 3—2 de eerste ne derlaag in negen wedstrijden toe en heeft nog steeds een achter stand van twee punten op lijst- aanvoerder FC Liverpool. Het j elftal van Anfield Road won vrij- j dag door drie doelpunten van topscorer Ian Rush met 3-1 van Aston Villa. Southampton verzette zich overi gens heftig tegen United. De club liet zien niet alleen over de meest gesloten verdediging van de Britse eilanden te beschik ken, aanvallend deed het ook één en ander. Zoals in de derde mi nuut, toen de hele verdediging van United van louter verbazing stilstond bij de prachtige voor zet, die Mark Dennis van rechts lanceerde. Moran reageerde wel en kopte de bal achter doelman Bailey: 0-1. Manchester had een kwartier no dig om van de schrik te beko men. Ray Wilkins en Arnold Mühren maakten een opening voor international Robson, die vanaf de rand van het strafschop gebied hard en hoog inschoot. Mühren bleef op het middenveld een voortdurende bedreiging voor Southampton. De Volen- dammer was ook de architect van de tweede Manchester-tref fer in de 30ste minuut, toen Sta- pleton zijn op maat gegeven voorzet met het hoofd afrondde. Zes minuten later maakte Sou thampton gelijk. Het schot van Moran stuitte van de netbevesti- ging terug en de scheidsrechter moest zijn grensrechter consul- j teren, eer hij het doelpunt toe kende: 2-2. De spelers van Manchester namen het beter op dan hun assistent- trainer Mick Brown, die op weg ging naar de bank van Sou thampton en door Ron Atkinson moest worden teruggetrokken. De Mancunians namen weer het initiatief. Arnold Mühren plaat ste zelf in de zestigste minuut de beslissende treffer. Door deze nederlaag viel Sou thampton van de vierde naar de vijfde plaats terug achter West I Ham United en Nottingham Fo rest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12