LEIDSC AGBLAD 'Ik moest me nu wel laten zien' 'Ui leef maar zes maanden per jaar' Klok draait selectie- klok terug Van der Duim neemt twijfel weg Hans van Helden (35): 9Eigenlijk ben ik pas 179 Bakkers batje nu weer goedgekeurd Zware ldus hockeyteam op Spelen Boucher schittert in Davos Vandaag in de sportkrant Feyenoord is op schot Arnouts pakt biljarttitel De Bruin stoot door GRONINGEN (GPD) - Een pot sierlijke ommezwaai van Jan Klok, de ad-interim-voorzitter van de KNSB, heeft tot nieuwe verwarring geleid in de toch al zo onrustige schaatsgelederen- Voor de tv-camera van Studio Sport verklaarde Klok aanvan kelijk dat het dagelijks bestuur van de bond eigenmachtig vier rijders had aangewezen voor het WK sprint oijidat de betrokken coaches er niet uit waren geko men. Even later weersprak hij die woorden, met de opmerking: "Wij wachten op het advies van de beleidsgroep training" Allround-coach Henk Boer, tevens voorzitter van de beleidsgroep training, was bijzonder ingeno men met die radicale stand puntswijziging. Voor Hilbert van der Duim staat nu namelijk eensklaps de weg weer open naar het WK sprint, dat op 3 en 4 maart in Trondheim wordt ge houden. Het KNSB-bestuur wees de afgelopen week Jan Ykema en Ron Ket aan naast Geert Kuiper en Hein Vergeer over wie de coaches het wel eens waren geworden. Bij Gauke Nijholt, de sprintcoach, is het terugdraaien van de klok zeer slecht gevallen. "Er wordt nu niets meer veranderd. Ik blijf bij wat is afgesproken en aan de jongens is toegezegd". Later op de avond wachtte Nijholt een te lefonische vergadering met de overige leden van de beleids groep training over de olympi sche voordracht. De vier bonds- coaches stonden rechtstreeks in verbinding met elkaar. Boer en Jong-Oranje-coach Verheyen waren in Larvik aan de lijn, Nij holt in Davos en damescoach Kloosterboer in Heerenveen. De laatste heeft het viertal voorge dragen dat reeds de kwalificatie 'potentieel kandidaat' bezat op grond van prestaties in het vorig seizoen: Ria Visser, Alie Boors- ma, Thea Limbach, Ina Steen- bruggen. Yvonne van Gennip moet volgens Kloosterboer hier bij worden gevoegd, op grond van de vorm die ze dit seizoen toonde. Lastiger wordt het de kandidatuur van Jna Steenbrug- gen te ondersteunen. Ze heeft niet voldaan aan de norm: vorm- bevestiging te tonen. Wie in Sarajevo, waar de olympi sche schaatswedstrijden op 9 fe bruari beginnen met de 1500 me ter dames, op welke afstand uit komt, wordt ingevuld na het WK van het aanstaande weekeinde. Bij de heren ligt het iets ingewik kelder door de traditonele pro blemen tussen sprinters en all- rounders. Voor de 500 meter ko men in de visie van Nijholt uit sluitend rijders van zijn sprint kernploeg in aanmerking. Nij holt vindt dat Jan Ykema, Geert Kuiper en Lieuwe de Boer in Sa rajevo moeten starten. Hein Ver geer zou echter ook op de 500 meter ingezet kunnen worden, te meer daar De Boer dit seizoen geen prestaties heeft geleverd die zijn keuze zonder meer rechtvaardigen. Vergeer is al ze ker van de 1000 meter die hij za terdag in Davos voortreffelijk reed. Ykema moet volgens Nij holt ook op deze afstand uitko men. "Voor de derde plaats moet worden gekozen tussen Kuiper en Ket", is het oordeel van de sprintcoach, die daarmee voor bijgaat aan Van der Duim. "Hij heeft zich nergens op die afstand bewezen". Voor de 1500 meter kwalificeren Frits Schalij en Van der Duim zich tijdens het EK. De derde Ne derlander in Larvik, Yep Kra mer, moet het komende week einde in Davos in de slag met Hein Vergeer voor de resterende plaats. Over de 5000 en 10.000 meter valt na dit weekeinde niet meer te discussiëren. Van der Duim, Vunderink en Schalij hebben zich voor de vijf kilometer ge klasseerd, voor de langste olym pische schaatsafstand worden Vunderink, Van der Duim en Kramer ingeschreven. LARVIK (GPD) - Hilbert van der Duim vertrekt binnenkort met een ge rust hart naar Sarajevo. De 26-jarige, onbereken bare Fries prolongeerde in het koude Larvik zijn Europese titel zonder noemenswaardige pro- 1 blemen en dat nam met de Olympische Spelen voor de deur bij hem meteen de onzekerheid l> over zijn conditie en vorm van dit moment weg. Geen enkele ande re favoriet voor het kam pioenschap kon of durf de de strijd aan met Van der Duim, die deson danks zei niet tot het ui terste te zijn gegaan. „Het is een opluchting voor mij, dat ik kampioen geworden ben. Tot nog toe had ik me nog niet echt kunnen testen en daarom was het afwachten, hoe ik er voor stond. Na de mislukking van vorig jaar tij dens het wereldkampioen schap in Oslo ben ik toch gaan twijfelen. Daarom moest ik me nu in Larvik wel laten zien. Dat v; is gelukkig goed uitgepakt. Onze planning klopt nog steeds", aldus Van der Duim, die ervoor zorgde dat voor de zevende keer de Europese titel in Nederlandse handen kwam. Verrassend Hoewel het succes in Larvik (Van der Duim eerste, Schalij derde, Kramer zevende, Vun derink 15e) niet zo groot was als vorig jaar in Den Haag (Van der Duim eerste, Kramer twee de, Schalij vijfde en Vunderink achtste), was het toch verras send dat de schaatsers van Henk Boer zich zo goed mani festeerden. Frits Schalij had na de voor zijn doen uitstekende vijf kilometer en zijn tweede plaats op de schaatsmijl zelfs uitzicht op het zilver. Hij mocht op de tien kilometer 0,4 sec. verspelen aan Rolf Falk- Larssen, hetgeen er lange tijd niet naar uitzag, maar aan het einde kwam Schalij een fractie te kort. Hoewel hij nog nooit zo hoog ge scoord heeft op een internatio naal titeltoernooi, had Schalij er toch de pé over in, dat Falk- Larssen met gering verschil voor hem eindigde. „Ik kon in de laatste ronden gewoon niet harder. Weliswaar werden mijn rondetijden aan het slot beter, maar dat was absoluut niet gebeurd als ik halverwege had versneld..Dan was ik op het laatst helemaal niet meer vooruit gekomen. Ik heb er het maximale uitgehaald wat er in zat". De nummer twee van 1983, Yep Kramer, reed een degelijk toer nooi. De pechvogel van het vo rig kampioenschap, die dit sei zoen ongelukkig inzette door dat een oude bilspierblessure hem weer parten ging spelen, zag na zijn matige sprint geen kans meer om dichterbij te ko men. Coach Henk Boer: „Kra mer had op de vijf kilometer de Hilbert van der Duim(r) in de krans met Frits Schalij: "Onze planning klopt nog steeds De deelnemers aan het Euro pees kampioenschap in Lar vik hebben flink te lijden ge had onder de koudegolf in Noorwegen. Over het hele weekeinde gemeten schom melden de temperaturen tij dens de wedstrijden tussen de min 5 en min 12 graden. Op de eerste dag hadden de rijders bovendien last van de laag staande zon, die het zicht be perkte, terwijl op de tweede dag de snijdende wind en de sneeuwbuien velen parten speelden. Robert Vunderink kreeg op de vijf kilometer last van sneeuwblindheid, waar door hij de sneeuwranden moeilijk kon zien. Hilbert van der Duim klaagde over een be vroren linker oog tijdens zijn 10.000-meterrit. „Ik zag haast niets meer in de laatste paar ronden", aldus de Europese kampioen. pech in het eerste paar te moe ten starten, terwijl hij zich op de 10.000 meter het inpakken door Van Helden. Dat had niet mogen gebeuren". Voor de vierde man in de Oranje- ploeg, Robert Vunderink, was alleen het presteren op de lan gere afstanden van belang. Daarom ook spaarde hij zich op de 1500 meter, hetgeen hem door de leiding niet in dank werd afgenomen. Vunderink ontkende het rustig aan ge daan te hebben, maar zijn ont spannen manier van rijden deed anders vermoeden. Vunderink bewees op de afslui tende 10.000 meter een serieu ze olympische medaillekandi daat te zijn. In zijn race met Van der Duim liet hij na zes ki lometer de aanstaande kam pioen achteloos achter zich om in een knappe 14.56.88 te finis hen. Een tijd, die alleen nog door wereldrecordhouder Tho mas Gustafsson werd verbe terd. Vunderink: „Van der Duim en ik hadden de af spraak dat we zo lang mogelijk bij elkaar zouden blijven om een snelle tijd te maken. Na vijftien ronden heb ik tegen hem gezegd dat ik er van door ging". Van der Duim beaamde dat hij zijn laatste afstand verkeerd had opgebouwd. Vertrokken op de tijd van Falk-Larssen, zag hij na een paar ronden dat er veel meer in zat. „Ik ben daardoor in het begin te hard van stapel gelopen. Dat brak me op het laatst op. Ik klapte zes ronden voor het einde in el kaar. Ik heb te hoog gegrepen op de tien kilometer". In zijn terugblik op het even fas cinerende als sfeerloze toer nooi in Larvik stipte Van der Duim met name zijn 500 meter aan. Toen hy in 1980 en 1982 wereldkampioen werd, was het opvallend, dat hij beide ke ren de 1500 meter winnend had afgesloten. Op die sleutelaf stand werd hij nu slechts der de. „Ik heb het kampioen schap nu gewonnen op de 500 meter. Op die afstand sloeg ik het beslissende gat met Falk- Larssen". De kopman van de Noorse ploeg knabbelde weliswaar secon den van zijn door de Rus Mal- kov gewonnen vijf kilometer af, maar hij moest de tol voor die inspanning op de tweede dag betalen met veel tijdverlies op de 1500 meter. De wereld kampioen ging niet gebukt on der zijn nederlaag tegen Van der Duim. „Het was zwaar ijs en dat lag mij niet. Bovendien, het seizoen is nog lang en mijn vorm moet er pas in Sarajevo zijn". Af In tegenstelling tot Falk-Larssen konden de overige Noren zich evenals Thomas Gustafsson, die op de eerste dag over mate riaalproblemen klaagde, niet in de voorste gelederen hand haven. Het Noorse team ging zelfs compleet af, want op Falk-Larssen na haalde geen enkele Viking de laatste zes tien. Vooral Björn Nyland, de nummer drie in Den Haag, viel nu door de mand. De Noren mogen volgend seizoen wel weer met vier man opdraven omdat Nyland en Oxholm zich na drie afstanden nog net bin nen de eerste twintig wisten te nestelen. Het Noorse publiek pikte het slechte rijden van zijn favorieten niet en bleef op de tweede dag massaal weg. De plaatsen in de top-16 van de Noren en Dietel, die alleen nog maar kan sprinten, werden in genomen door de Oostduitser Ehrig (vierde) het Roemeense natuurtalent Kopacz (vijfde) en de verrassend teruggekeerde Van Helden (zesde). Hoewel de Russen een B-formatie hadden gestuurd, presteerden ze zeer redelijk. Met twee Oostenrij kers (Jager en Hadschieff) en de Fin Niitila telde het eind klassement negen nationalitei ten, hetgeen erop wijst dat het schaatsen zich nog steeds ont wikkelt in Europa. Henk Boer, weinig spraakzaam na de perikelen in Davos, be aamde dat. „Het is een verras send toernooi geworden. De Noren hebben me natuurlijk in negatieve zin verbaasd, Van Helden in positief opzicht", al dus de allround-coach, die wel iswaar hersteld was van zijn griepaanval, maar toch langs de baan werd geassisteerd door de inmiddels overgevlo gen Eddy Verheyen. LARVIK (GPD) - Hans van Hel den, inmiddels 35 jaar en min of meer in de vergetelheid geraakt, heeft het Europese kampioen schap in Larvik aangegrepen voor een verbazingwekkende te rugkeer aan het internationale schaatsfirmament. Het vroegere Nederlandse „enfant terrible" greep in de Noorse kustplaats een zesde plaats in het eindklas sement en liet daarmee een crack als Thomas Gustafsson, Yep Kramer en de drie Russen achter zich. Van Helden verbijsterde vooral met zijn overwinning op de 1500 meter, waarop hij nog steeds Ne derlanders recordhouder is, zo als hij ook op de vijf kilometer van zich deed spreken door Gus tafsson als speelbal te gebruiken. Op de 10 kilometer moest Yep Kramer het onderspit delven te gen de ontketende Hans van Hel den. Hij zegt zelf allerminst verbaast te zijn, dat hij het nog zover kan schoppen op zijn leeftijd. „Ik ben wel 35, maar doordat ik maar zes maanden per jaar leef, ben ik ei genlijk pas 17. Ik heb mijn li chaam altijd goed verzorgd. An deren drinken bier en leven on gezond en zijn daardoor op hun 27e opgebrand". De tegenwoordig in Frankrijk wo nende schaatsveteraan hield gis teren bij hoog en bij laag vql dat hij op de Olympische Spelen op vijf afstanden mag en gaat star ten. Een olympische regel zegt, dat een sportman na emigratie pas voor een ander land mag uit komen, als hij drie jaar de natio naliteit van dat desbetreffende land heeft. Van Helden zegt aan die voorwaarden te voldoen. „Ik woon al sinds 1980 in Frankrijk en ben sindsdien in het bezit van een Frans paspoort. Bovendien neem ik al drie seizoenen aan wedstrijden deel voor Frankrijk. Niemand kan mij tegenhouden om naar Sarajevo te gaan. Het Franse ministerie van sportza ken staat achter mij. In Frankrijk zijn ze blij als iemand prestaties levert. Dat is in Nederland niet zo, daar wordt altijd maar moei lijk gedaan als iemand het goed doet". Wanneer het Internationaal Olym pisch Comité inderdaad zijn goedkeuring hecht aan de deel neming van Van Helden, dan be tekent dat zijn tweede optreden op de winterspelen. In 1976 won Hans van Helden (foto anpi hij in Innsbruck driemaal een bronzen plak. In 1980 viel hij bui ten de boot voor Lake Placid, waarna hij, alle ruzies over zijn selectie en kerploeglidmaat- schap beu, naar Frankrijk ver huisde, waar hij in oktober 1981 trouwde met Marie France Vi- ves, de schaatskampioene van haar land. Van Helden vierde zijn rentree op de internationale evenementen met een beschei den vijftiende positie op EK en WK in 1982. Vorig seizoen klas seerde hij zich in Den Haag bij de besten, maar in Oslo bij de we reldkampioenschappen scoorde hij met een veertiende plaats wel redelijk. Van Helden heeft zich op dit olym pisch jaar erg serieus voorbereid. Hij trainde wekenlang in Inzeil waar hij onlangs zijn persoonlijk record op de tien kilometer ver beterde en bracht op 14.54,74. Van Helden arriveerde donderdag in Larvik met in zijn voetsporen zijn echtgenote, die hem coacht, en masseur Jan Heil. Deze be jaarde Amsterdamse sigarenwin kelier heeft het vak van kneden LEIDEN - Het blijft rommelen in de nationale ta feltenniswereld. Nadat in het begin van dit sei zoen de nieuwe regel met betrekking tot het ser veren door het scheidsrechterskorps al niet eens gezind werd benaderd, wat tot veel onnodige stampij leidde, blijken nu ook omtrent de zoge naamde 'badjes-regel' de arbitrale geesten weer verdeeld. Zoals bekend kon Avanti vorig week zondag tegen Tempo Team niet in actie komen omdat arbiter Bertens de batjes van Ellen Bakker en Claudia Verschoor afkeurde, nadat hij de avond ervoor tijdens het Europa Cupduel met Kaniszka wel akkoord was gegaan met het kleurverschil op het slaghout. Een merkwaardige situatie, waardoor Avanti twee punten in mindering kreeg. De club kreeg bovendien een boete van 300 gulden opge legd, wegens het "niet opkomen" tegen Tempo Team. Zaterdag echter verscheen Ellen Bakker voor het competitieduel tegen Amsterdam doodleuk met hetzelfde bat achter de tafel en tot grote verba zing van iedereen, maakte arbiter Buitenkant geen enkel bezwaar. Ook zijn collega Appels, die gisteren het duel Vice Versa-Avanti leidde, had niets tegen op de eerder gewraakte batjes. Vol gens hoofdcompetitieleider Van Dijk is het nu zeer waarschijnlijk dat de straf en de boete voor Avanti weer ingetrokken zullen worden... en knijpen jarenlang beoefend in de wielersport waarin hij onder andere masseur is geweest van Lucien van Impe. „Ik heb Heil woensdagavond gebeld of hij met me mee kon. Hij vroeg met een hoe laat we donderdag moes ten vertrekken. Dat is klasse. Voor zo'n man wil ik hard rij den", aldus Van Helden die na het uitspreken van deze woorden een huilende Jan Heil aan zijn borst moest drukken. Nederland heeft voor Van Helden na de vele conflicten helemaal af gedaan. „Nederland laat me koud. Het interesseert me niet hoe ze er over mij denken. Ik wil alleen dat deze prestatie in Frankrijk publiciteit krijgt. Mis schien dat daardoor het schaat sen daar gaat leven. Ik hoop dat er ooit nog eens een ijsbaan in Parijs wordt aangelegd. Daar wil ik dan directeur van worden. Het leven in Frankrijk is heerlijk. Ik heb er in vier jaar nog nooit een bon gehad, terwijl ik in Neder land om de haverklap met de po litie te maken had; ik ben zelfs een keer in de bajes terechtgeko men. In Frankrijk heb ik nergens last van. Ik leef met recht als God in Frankrijk". Naast het schaatsen houdt Hans van Helden zich bezig met wiel rennen. In de zomermaanden is hij ploegleider van een wielerfor- matie in Bordeaux, waar hij en kele maanden per jaar woont. „Ik hoop iets over te houden aan mijn bezigheden in het wielren nen, zodat ik ooit nog eens een camping in de Medoc kan begin- RB blijft "ijskoud" Dubbel verlies heren Scylla Leiden rolt Werkendam op De uitslagen BRUSSEL (ANP) - Het Neder lands dameselftal is door de in ternationale hockeyfederatie als eerste geplaatst voor de strijd om het Olympisch hockeykam- pioenschap, van 29 juli tot 12 au gustus van dit jaar in Los Ange les. Bij de plaatsing van de herenelftal len was de eerste positie voor Australië. Nederland werd als tweede gerangschikt, voor Pa kistan en West-Duitsland. Het dameselftal voert een groep van zes landen aan, die in een halve competitie de Olympische medailles verdelen. Australië en West-Duitsland zijn als tweede en derde geplaatst. Voor de zes beschikbare plaatsen in het toer nooi waren twaalf teams inge schreven. Bij de heren werden achttien lan den ingeschreven. In Los Ange les worden de voorronden in twee groepen van zes elftallen af gewerkt. Australië voert de eer ste groep aan. Nederland de zwaar bezette tweede. Pakistan, de Sowjet-Unie, Nieuw Zeeland, Canada en een nader te bepalen land uit Afrika (Egypte of Kenia) zijn de tegenstanders van het team van coach Wim van Heu- men in de poule-wedstrijden. De indeling voor de Olympische hoc- keystrijd in Los Angeles: Dames: Nederland. Australië, West- Duitsland, Verenigde Staten, Canada en Nieuw-Zeeland. Reserves: 1. Argentinië, 2. Sowjet-Unie. Heren: Groep 1: Australië. West-Duitsland, In dia, Spanje, Maleisië en Verenigde Barcelona) Kenia-Egypte. Reserves: 1. Groot Brittanniè, 2. verlie zer Kenia-Egypte. DAVOS (ANP) - De internationale sprintwedstrijden in Davos heb ben het afgelopen weekeinde twee Nederlandse records opge leverd. Jan Ykema verbeterde de toptijd van Sies Uilkema (37.57) met driehonderste seconde: 37.54. Alie Boorsma haalde ruim drie punten af van het sprintvier- kamprecord van Yvonne van Gennip: 168.315 tegen 172.005. Oud-recordhouder Sies Uilkema bleef in Davos duidelijk achter bij Hein Vergeer, Geert Kuiper en Ron Ket. Ykema blonk uit op de 500 meter, maar kwam op de duizend meter beide keren ten val. Lieuwe de Boer, winnaar van brons bij de vorige winter- speler in Lake Placid, liet alleen gisteren een goede 500 meter zien in 38.12. Die tijd werd overi gens ruim overtroffen door Yke ma met zijn Nederlands record en door Kuiper, die 37.82 reed. Overigens lijkt niemand anders dan Gaetan Boucher aanspraken te kunnen maken op Olympisch sprintgoud. De Canadees schit terde in Davos. Hij pakte in de sprintvierkamp (waarin de Rus Fjokitsjev de eerste 500 meter af raffelde in de baanrecordtijd van 36.81) de eerste plaats met een punt voorsprong op Sergei Kleb- nikov uit de Sowjet Unie. In het bijprogramma van Davos re den Ina Steenbruggen en Marie ke Stam min of meer tegen el kaar voor de vierde startplaats op het wereldkampioenschap all-round van het aanstaande weekeinde. Steenbruggen won met twee punten voorsprong. Toch kreeg Stam, die herstellende is van een nierbekken-ontste king, de voorkeur. Op de korte afstanden reed ze drie persoonlij ke recods. Stam heeft met haar 19 jaar nog toekomst in de schaatssport, in tegenstelling tot de 27-jarige Steenbruggen. Maar was is leeftijd in het schaat sen? In Davos veroverde de 55- jarige Franz Krienbühl met niet minder dan vijf punten voor sprong zijn veertiende Zwitserse kampioenschap..

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11