Beperkte inzage in bankgegevens c Verenigingsgebouw vernield Britten plaatsen order voor defensie-systeem Fiscus krijgt niet alle ruimte Vrouwen Bijlmerbajes staken voor tv in cel Lubbers: niet minder kernraketten bepleit 'Geheim dorp' verborg onderduikers in oorlog Juridisch steekspel rond zwervend schip VRIJDAG 20 JANUARI 1984 DEN HAAG (ANP) - De belastingdienst mag de bankrekeningen van een belastingbeta ler pas inzien als deze weigert aan de wensen van de fiscus te voldoen. Eerst moet de belastingdienst proberen de benodigde gegevens van de belastingplichtige zelf te ver krijgen. Vervolgens krijgt de belastingbetaler de kans zelf de gewenste gegevens bij de bank te verzamelen. Pas daarna mag de fiscus bij de bank rekeningen inzien, of de cliënt daar nu mee instemt of niet. Binnenland Dat is de kern van de gedragscode tussen belasting en banken, die minister Ruding (financiën) gis teren de Kamer heeft gestuurd. De gedragscode moet een bijdra ge leveren aan de strijd tegen de belastingontduiking. In de code worden regels gegeven voor controle- en opsporingsacti viteiten van de belastingdienst bij banken, de gelddiensten van de PTT en soortgelijke instellin gen. Financiën heeft de code op gesteld in overleg met het colle ge van overleg. De belastinginspecteur kan, in re gel schriftelijk, volledige inzage krijgen in tussen de bank en een AMSTERDAM (ANP) - De gedeti neerden van de vrouwengevan genis in de Bijlmerbajes in Am sterdam zijn deze week in sta king gegaan voor betere recrea tieve voorzieningen. Ongeveer veertig van de 75 vrouwelijke ge detineerden hebben begin deze week het werk neergelegd, om dat zij als gevolg van de bezuini- Molukkers boos over publikatie CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) De Molukse wijkraad in- Capelle aan den IJssel heeft gis teren alle overleg met de ge meente afgebroken nadat die dag in een plaatselijk huis-aan- huisblad een "open brief over de Molukse kwestie" van het colle ge van burgemeester en wethou ders was verschenen. De Molukse wijkraad noemt de brief een "schandalige aanval" op de plaatselijke Molukse ge meenschap. De wijkraad vindt dat door een combinatie van passages als "in middels zijn vele daders aange houden en wapens in beslag ge nomen", "het wegmoffelen van wapens", "politiebewaking van het gezin van de burgemeester" en "ontruiming van het ge meentehuis wegens een bom melding" achteraf alsnog een hetze tegen het Molukse bevol kingsdeel van Capelle wordt ge voerd. Burgemeester Van Leeuwen zegt dat de publikatie niet is bedoeld om mensen in het verdomhoekje te zetten. Volgens hem heeft het college de Capelse bevolking slechts de juiste informatie wil len geven na alle verkeerde in drukken die de laatste tijd naar zijn zeggen door de media waren gewekt. gingen 's morgens in hun cel moeten blijven. Zij wensen nu televisie in hun cel. Volgens adj.-directeur van de ge vangenis, Van Wieckeren, is er indertijd met staatssecretaris Korte-Van Hemel over gespro ken dat er ter compensatie van de bezuinigingsmaatregelen en een tekort aan personeel tv in de cellen zou komen. Hij verwacht dat dit zeer binnenkort ook zal gebeuren. Het PSP-kamerlid Van Es heeft de staatssecretaris gevraagd ervoor zorg te dragen dat zo snel moge lijk televisietoestellen in de vrou wengevangenis worden ge plaatst. In schriftelijke vragen wijst Van Es erop dat plaatsing van de tv-toestellen was toege zegd als compensatie voor door gevoerde bezuinigingen in de in richting. Scheveningen Justitie heeft gisteren acht gedeti neerden in liet huis van bewa ring in Scheveningen voor straf overgeplaatst naar het cellenge bouw in Veenhuizen. In 25 cellen in Scheveningen werden woens dagavond vernielingen aange richt. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van justi tie gaat het om strafoverplaatsin- gen, die doorgaans niet langer dan veertien dagen duren. Wat de aanleiding voor de ongere geldheden is geweest is nog steeds niet duidelijk. TIJGERS - Grote opluchting gis teren bij directeur Werner Bode van het Vogelpark Gronau, toen bekend werd dat het casino in Bad Bentheim zich bereid ver klaarde voorlopig de kosten van voedering van de zes tijgers op zich te nemen, die bij hem voor lopig verblijven. Al eerder had een aantal keurslagers uit En schede en Oldenzaal zich bereid verklaard een weeklang het vlees via een Duitse collega te leveren. Tijdens zijn bezoek aan Washington sprak premier Lubbers gisteren ook met de Amerikaanse president Reagan. (Foto anp> WASHINGTON (GPD) - De Neder landse kerntaken in de NAVO- verdediging vormen steeds een onderwerp van overweging, maar premier Lubbers heeft tij dens zijn bezoek aan Washington niet gepleit voor een verminde ring van het aantal kruisraketten dat de VS in Nederland willen opstellen. Van Amerikaanse zij de is ook geen pressie uitgeoe fend om in juni, wanneer het ka binet zijn standpunt wil bepalen, de plaatsing van de nieuwe wa pens te aanvaarden. Lubbers zei dit gisteren, nadat hij in de kennelijk brede marge van een privé-bezoek aan New York en de Amerikaanse hoofdstad, besprekingen had gevoerd met president Reagan en diens advi seur voor nationale veiligheid Robert McFarlane. De premier heeft bij die gelegenheid be klemtoond dat de Oost-Westver houding zeer gediend zou zijn met een topontmoeting tussen Reagan en de Sowjet-leider And ropov. Lubbers heeft ook ontmoetingen gehad met minister van defensie Weinberger, vice-president Bush en de invloedrijke republikeinse senator John G. Tower. Vandaag spreekt Lubbers met andere pro minenten op politiek en econo misch gebied. Voor de Nederlandse premier, die in besloten gezelschappen rede voeringen afstak over de verhou dingen tussen de VS en Europa, heeft de Amerikaanse regering met verbazingwekkende snel heid zo ongeveer alle rode lopers uitgerold, die beschikbaar wa ren. Het Amerikaanse weekblad 'Time' verhief hem zelfs tot een politicus van dezelfde internatio nale allure als de Britse Margaret Thatcher. belastingbetaler bestaande fi nanciële verhoudingen. Daaron der worden bank- en gelijksoor tige rekeningen, deposito's, kre dieten, effectenrekeningen, kluishuur en assurantiebemid deling verstaan. De bank moet desgevraagd een overzicht van de laatste vijf jaar van de desbetreffende rekening ter inzage geven. De fiscus mag de gegevens kopiëren, maar in lichtingen die verder gaan dan uit de boeken en stukken blijkt, hoeft de bank niet te geven. De banken hoeven kredietdossiers (aangelegd bij kredietverlening, de onderpanden staan erin) slechts op tafel te leggen als deze voor een onderzoek van groot be lang (vermoeden van belastin gontduiking) zijn. Vindt de in specteur inzage noodzakelijk, dan blijven samenvattingen besprekingen met de cliënt, ac countantsrapporten van de bank-accountant, aantekeningen van interne aard, corresponden tie tussen bankkantoren en an dere gegevens die de rekening houder zelf niet of slechts ten de le bekend zijn geheim. Krijgt de fiscus (op verzoek van justitie) tijdens een opsporings- of gerechtelijk vooronderzoek naar een niet fiscaal delict gege vens in handen die fiscaal van belang zijn, dan mogen die gege vens niet ten behoeve van de be lastingheffing worden gebruikt Alle gegevens moeten dan aan justitie worden gegeven. Wel kan justitie gegevens over de ver dachte die bij het onderzoek is betrokken, aan de belasting dienst verstrekken. Met gege vens van andere cliënten van de bank, die tijdens het onderzoek boven water zijn gekomen, is dat niet mogelijk. Ziek na graven op vervuilde fabrieksgrond GRONINGEN (ANP) - De Gro ninger wethouder Morssink (volksgezondheid en milieuza ken) heeft tot nader order alle graafwerkzaamheden verboden op het voormalig terrein van het chemisch bedrijf Aagrunol in Groningen. Hij deed dit nadat twee medewer kers van het Groninger Elektrici- teits Bedrijf ziek waren gewor den na het graven van sleuven voor kabels op het vervuilde ter rein. De twee GEB-medewerkers werden na hun werk misselijk en moesten overgeven. "De vervuiling op het terrein is blijkbaar veel ernstiger dan wij hadden verwacht", aldus wet houder Morssink. "De twee werknemers zijn tijdens hun werkzaamheden, dat onder toe zicht stond van het bureau mi lieutoezicht, gestuit op giftig af val waarin waarschijnlijk kwik zat". Hij kondigde een nader on derzoek naar de vervuiling van het Aagrunol terrein aan. De gemeente Groningen is eige naar van het terrein. Aagrunol vertrok in 1983 van deze vesti gingsplaats naar Delfzijl en Ha ren. De gemeente wil op de plaats van het voormalig fa briekscomplex na sanering van de bodem - huizen bouwen. NUNSPEET (ANP) - Wie er gaat kijken zal maar moeilijk kunnen geloven dat het ooit heeft bestaan. Diep verscholen in het dichte naaldhout van de Soerelse bossen, een kilometer of zes ten zuid-oosten van Nun- speet, herinnert dan ook nog maar weinig aan de twaalf on dergrondse hutten, die tijdens de oorlog gedurende twee jaar een veilige haven vormden voor bijna tweehonderd onder duikers. Een geïmproviseerde dorpsge meenschap van joden, Engelse en Amerikaanse soldaten, ver zetsstrijders en andere gezoch- ten, op slechts een steenworp afstand van een bospad waar over met regelmaat zwaar be wapende SS-patrouilles mar cheerden. Het "geheime dorp", destijds angstvallig verborgen gehou den door vrijwel de hele Nun- speetse bevolking, bestaat niet meer. Wie zoekt, vindt naast een sober monument nog slechts wat verwoeste stukjes golfplaat, door mos overwoe- kert hout en een enkel half ver gaan etensblikje, waarin de tand des tijds grillige gaten heeft geknaagd. Slechts een van de schuilhutten is, lang na de oorlog en vooral ten behoeve van toeristen, her bouwd. Voor Willem Mazier (57) uit Nunspeet, een van de mensen die nauw betrokken waren bij het wel en wee van de onderduikers in het "gehei me dorp", was dat niet nodig geweest. "Wij hebben genoeg aan onze herinneringen". Samen met negentien anderen ontving Mazier gisteren in Nunspeet het verzets-herden- kingskruis uit handen van de Gelderse commissaris der ko ningin De Bruijne. "Ik ben er blij mee", zegt hij. "Ook veer tig jaar na de oorlog nog". Het geheime dorp was groots op gezet. De hutten waren zelfs van comfort voorzien", aldus Mazier. Alarmposten in de wij de omgeving signaleerden het minste en geringste onraad, en vrijwel dagelijks werd het on dergrondse dorp bevoorraad. "Met brood, groenten, met an dere levensmiddelen... ach, wie in Nunspeet wist er niet van. De hele middenstand werkte mee", zegt Mazier. "Bij na onder de ogen van de Grüne Polizei werden zakken vol etenswaren naar het geheime dorp gebracht. En als er een geallieerd vliegtuig neerstort- rDe vêbüélde'bibliotheek van de Nederlands Zuidafrikaanse Vereniging in Amsterdam. Boeken loerden in de gracht gegooid, muren met verf besmeurd. (f0to anpi. AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ongeveer hon derd jongeren is gisteren het gebouw van de Neder lands Zuidafrikaanse Vereniging aan de Keizers gracht in Amsterdam binnengedrongen en heeft daar vernielingen aangericht. In het gebouw werden eerst de telefoonlijnen doorge sneden. Vervolgens werd de gehele bibliotheek in het water van de Keizersgracht gegooid. Tenslotte werd in het gebouw alles met verf besmeurd, aldus de politie. Daarna vertrokken de jongeren. Een groep die zich aanduidt met de naam "Amster dammers tegen racisme en discriminatie" heeft kort na de gebeurtenissen in een verklaring laten weten achter de actie te staan. De Nederlands Zuidafri kaanse Vereniging en de Zuidafrikaanse Voor- schotskas Vereniging, beide gevestigd in het pand aan de Keizersgracht, bevorderen de dialoog met blank Zuid-Afrika, stimuleren culturele activiteiten en propageren immigratie in en toerisme naar het land van de apartheid, aldus de verklaring. "Er is geen plaats in Nederland - en nergens voor organisaties die in welke vorm dan ook sympathise ren met dit apartheids-regiem. Hun materiaal ligt waar het hoort: in de goot en de gracht. Daar kun nen zij hun activiteiten voortzetten. Andere soortge lijke instellingen weten wat ze te wachten staat", betoogt de groep. De schade in het pand bedraagt volgens de politie woordvoerder enkele tonnen. Hij bevestigde dat het pand aan de Keizersgracht, waarin de twee Zuidafri kaanse instellingen zitten, gesloten zijn. Tot nu toe heeft de politie niemand aangehouden. DEN HAAG (GPD) - De Britse ma rine zal een serie van zes lucht verdedigingssystemen van het type Goalkeeper in Nederland kopen. Die order staat tegenover de Nederlandse bestelling van 16 Rolls Royce-motoren voor de nieuwe M-fregatten. Deze af spraak is onderdeel van een Ne derlands-Brits akkoord over sa menwerking op het gebied vail militair materieel. Nederland en Groot-Brittannië gaan meer gebruik maken van el- kaars defensie-industrie, heeft staatssecretaris J. van Houwelin- gen (defensie) in Londen afge sproken met zijn Britse ambtge noot. De aan- en verkoop van mi litaire produkten zal plaatsvin den op basis van „technologi sche en economische evenwich tige pakketten", zo staat in de principe-overeenkomst die woensdag werd gesloten. De Britten zullen een serie van zes Goalkeeper-systemen aanschaf fen. Dit luchtverdedigingssys teem van Holland Signaal Appa raten wordt ook voor de Konink lijke Marine geproduceerd. De fensiekringen vinden het van groot belang dat Engeland het Nederlandse systeem prefereert boven het ontwikkelen van een soortgelijk wapen in eigen be heer. Tijdens de slag om de Falk- land-eilanden misten de Britten een goede luchtverdediging no de. In de principe-overeenkomst zeg gen de beide bewindslieden nau were samenwerking te willen be vorderen, onder meer op het ter rein van de research, ontwikke ling, produktie en aankoop van defensiematerieel. Op deze ma nier hoopt men zoveel mogelijk te kunnen profiteren van de technologische en industriële mogelijkheden van beide lan den. De nu overeengekomen aanschaf van Rolls Royce-motoren voor de M-fregatten en de Goalkee pers voor Britse schepen wordt door Van Houwelingen gezien als een veelbelovende start voor een toekomstige Europese sa menwerking op het terrein van defensiematerieel. Ook op ande re schepen van de Nederlandse marine zijn Rolls Royce-motoren geplaatst. te, gingen wij gelijk met de Duitsers op zoek naar overle venden. We waren er meestal eerder". In het najaar van 1944 liep het fout. Mazier: "De slag om Arn hem was gaande en iedereen dacht dat het spoedig afgelo pen zou zijn. Het verzet werd toen onbesuisd. In Nunspeet namen verzetsstrijders een NSB'er gevangen en stom ge noeg hebben ze die knaap vast gehouden vlakbij het geheime dorp. De man ontsnapte met alles wat hij wist en een dag la ter wemelde het hier van de SD'ers". Toch werd het kamp nog niet meteen gevonden. Dat gebeur de pas enige tijd later, toen en kele bewoners van het gehei me dorp bij toeval stuitten op een SS-patrouille. De hutten werden door Duitse soldaten geplunderd voordat handgra naten de geïmproviseerde wo ningen opbliezen en soldaten laarzen de restanten vertrap ten. "Maar de bewoners waren in veiligheid", zegt Mazier. Comité wil onderzoek justitie bij Foster Parents HEERLEN (ANP) - Het comité van verontruste ouders Foster Parents Nederland heeft gisteren aan de arrondissementsrecht bank te Amsterdam gevraagd de bestuurders van Foster Parents Plan (FPP) wegens wanbeheer van hun taak te ontheffen. Ook is de officier van justitie verzocht een onderzoek in te stellen naar de boekhouding van Foster Pa rents en de cijfers hiervan open baar te maken. Het comité is enkele weken gele den opgericht naar aanleiding van negatieve publiciteit rond Foster Parents Plan, een stich ting voor financiële adoptie van kinderen uit de Derde Wereld. Volgens het comité is de stich ting niet bereid opheldering te geven. De kritiek houdt onder meer in, dat de stichting zoveel eigen kos ten heeft dat er te weinig geld overblijft voor hulp aan kinde ren. Het FPP zei eerder in een reactie op deze kritiek dat 11,2 procent van het totaal dat in Ne derland binnenkomt opgaat aan eigen kosten in ons land. De stichting heeft toegezegd een rapport op te zullen stellen om de kritiek te weerleggen. Haagse politie haalt baldadige uit tram jeugd DEN HAAG (ANP) - Bij een grootscheepse controle heeft de Haagse politie gisteren tijdens het spitsuur samen met contro leurs van de HTM 73 jongens en meisjes uit de tram gehaald. De jongeren zijn formeel aangehou den wegens zwartrijden, maar in feite was de actie gericht tegen het onuitroeibare vandalisme van de schooljeugd, aldus de po litie. Op de lijnen acht en negen van de HTM zorgen honderden scholie ren elke morgen voor aanzienlij ke overlast, omdat het niet lukte de baldadigheid de kop in te drukken door surveillance in burger, koos men uiteindelijk voor een controle van de plaats bewijzen. De jongeren zijn in de loop van de morgen weer naar huis gestuurd, nadat ouders en scholen waren ingelicht. Bodemsanering DEN HAAG (ANP) - De provin cies in ons land krijgen dit jaar in totaal tussen de 140 en 150 mil joen gulden van het rijk als bij drage in de bodemsanering. Aan alle provincies heeft minister Winsemius (milieu) al meege deeld welke rijksbijdragen zij voor dit jaar kunnen verwachten. Alleen aan Zuid-Holland en Utrecht zijn nog geen toezeggin gen gedaan. Deze provincies hebben de programma's voor het opruimen van gifgrond later in gezonden. ZANDVOORT/EDINBURGH (GPD) - „Het was een hel aan boord. Een vliegende storm met windstoten van 180 kilometer per uur en golven van meer dan 29 meter hoog. Zeer terecht dat kapitein en bemanning het schip hebben verlaten. Dat heeft niets met lafheid te maken, maar met gezond verstand. Mensenlevens tellen heel wat meer dan een schip en de lading". Dat zegt de Zandvoortse eigenaar G. de Vries van het Nederlandse 'spookschip' Pergo dat zonder bemanning in twee dagen de hal ve Noordzee is overgevaren, soms gevaarlijk dicht langs boor eilanden kwam en tenslotte bij de Schotse plaats Dunbar op de rotsen is gelopen. Daar is deze moderne versie van de vliegende Hollander door vissers geborgen, die nu een bergloon van onge veer 4,5 miljoen gulden eisen. Het schip vervoerde kunstmest van de Zweedse haven Lands- krone naar Montrose in Schot land. Vorige week vrijdag kwa men de bijna 30-jarige kapitein Gerrit de Vries (zoon van de eige naar) en zijn zes bemanningsle den in zulk zwaar weer terecht, dat de mogelijkheid van een ramp heel groot leek. Daarom werd besloten van boord te gaan. Met een helikopter zijn de man nen van het schip getakeld en naar een booreiland gebracht. „Om deze riskante operatie moge lijk te maken, moest het schip met de kop in de wind worden gehouden. Dan slingert het na melijk minder. Dat is de enige re den dat de motor op halve kracht is blijven draaien. Ook de hulp motor is aangebleven, want die levert stroom aan de stuurmachi- ne. Mijn zoon is als laatste van boord gehaald. Hij wilde eerst blijven, maar de helikopterpiloot vond het niet verantwoord om terug te komen of in de buurt te blijven", zegt de heer De Vries. Kapitein De Vries is er volgens zijn vader zonder meer van uitgegaan dat de Pergo als verloren moest worden beschouwd. „Binnen 24 uur, dachten hij en de stuurman, zouden de motor en de hulpmo tor het begeven, waardoor de be sturing zou wegvallen. Vervol gens zou de Pergo dwars op de golven komen en vergaan. Om de een of andere reden is dat ge lukkig niet gebeurd. Tot onze stomme verbazing zijn die moto ren twee dagen lang door blijven draaien, waardoor het schip hele maal naar Schotland is gevaren en daar op de rotsen is gelopen". Vanuit Edinburgh wordt gemeld dat mensen op de wal het schip recht op de rotsen zagen afko men. Er zijn waarschuwende vuurpijlen afgeschoten en er is - uiteraard tevergeefs - radiocon tact met de Pergo gezocht. Nadat het schip was gestrand is het door vissers losgetrokken die het naar Leith hebben gebracht. Ze hebben via een advocaat een bergloon van een miljoen pond (4'/2 miljoen gulden) geëist. Eige naar De Vries en zijn verzekering vinden deze eis nogal overdre ven omdat schip en lading een waarde van drie miljoen gulden vertegenwoordigen. „Het wordt nu een juridisch gevecht tussen de advocaat van de bergers en de advocaten van de verzekeraars". Vreemd vindt de heer De Vries dat de ladingpapieren niet meer aan boord waren. „Er was helemaal niks weg. Zelfs de tas niet waarin allerlei papieren zaten. Maar al- Schotse vissers bij het 'spookschip' Pergo. leen de ladingspapieren waarop de waarde van de kunstmest stond vermeld, waren verdwe nen. Ik denk dat die vissers er een slaatje uit proberen te slaan. Dat moeten ze zelf weten. De ver zekering zoekt het verder wel uit Wat ik het belangrijkste vind, is dat iedereen ongedeerd van het schip is gekomen. We proberen de Pergo nu zo snel mogelijk weer in de vaart te krijgen. Want elke dag dat het schip stilligt, kost mij dik geld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5