LEIDSCH DAGBLAD 'Geen nieuwe kerncentrales Kabinet is tegen plan verstrekking heroïne [BFHSTOL Europarlement wil oorzaken zure regen strenger aanpakken Oosthoek ontslaat bijna helft personeel Aanbeveling van stuurgroep-De Brauw: Jack Middelburg: rijbewijs kwijt ZURE REGEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37299 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voof tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Het thuis pel len van garnalen, dat de laatste jaren steeds meer is toegenomen, wordt verboden. Het kabinet zal vandaag deze maatregel van be stuur nemen om de controle op het pellen te verbeteren. Het be sluit is een direct gevolg van de garnalen-affaire die tot nu toe al 14 mensen het leven kostte Het garnalenpellen mag voortaan alleen maar worden gedaan in speciale 'pelcentra', onder toe zicht van de overheid. De centra zullen moeten voldoen aan stren ge gezondheidseisen. De nale ving ervan zal worden gecontro leerd door de keuringsdiensten van waren en de ministeries van landbouw en visserij en volksge zondheid. Volgens staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) moet er een betere controle komen op de hele keten van vangst tot ver koop van vis(produkten), waar onder garnalen. Deze maatregel komt in de plaats van de beperkte bevoegdheden die de voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten nu heeft. Deze kan de in voer voor ten hoogste 30 dagen stopzetten. De algemene maatre gel van bestuur gaat veel verder. .Daarin worden eisen gesteld aan .de gezondheid van ingevoerde produkten, maar ook aan de ge zondheid en de bewerkingswijze van Nederlandse visprodukten. Op grond daarvan wordt nu het thuis pellen van garnalen verbo den. Het kabinet denkt op deze manier het vertrouwen in de Ne derlandse garnaal te kunnen her stellen. De garnalenhandel heeft door de affaire de laatste dagen grote financiële schade geleden. Het verbod op de invoer en ver- 1 koop van buitenlandse garnalen blijft voorlopig nog van kracht, tot duidelijkheid is ontstaan over de herkomst van de besmette garnalen. Bangladesj heeft in middels al boos gereageerd op de berichten dat de garnalen uit dat land afkomstig zouden zijn. Vol gens het land zouden geen ge kookte of gepelde garnalen wor den geëxporteerd. De garnalen-affaire zal vermoede lijk al volgende week door de dan net van kerstreces terugge keerde Tweede Kamer worden besproken. De ondervoorzitter van de commissie voor volksge zondheid, de CDA'er Lansink, wil volgende week overleg met de staatssecretarissen Ploeg (landbouw en visserij) en Van der Reijden (volksgezondheid). Een Veendamse machinefabriek komt volgend jaar met een gar- nalen-pelmachine op de markt, waardoor het minder hygiëni sche handwerk snel tot het verle den zal gaan behoren. De machi ne verwerkt per uur vijf kilo gar nalen, tegen een handpeller 400 gram. Zij gaat ongeveer 70.000 gulden per stuk kosten. DEN HAAG (GPD) Er moeten omwille van het milieu geen nieuwe kerncentrales komen en bij voorkeur ook geen kolencentrales, tenzij uiterst „schoon". De aan dacht moet meer worden gericht op besparing en, scho ne, duurzame energiebronnen als zon en wind. Minister Van Aardenne van econo mische zaken zei gisteren in Al melo kansen op „een aanzienlij ke nucleaire ontwikkeling" te zien. Hij zei dat bij UC-Neder- land, waar een nieuw type centri fuge in produktie werd gebracht. Net als Nederland zal ook een groot aantal andere industrielan den een fors stuk van de produk- tiecapaciteit van elektriciteit moeten vervangen. Een mondia le terugval op ohe bij die produk tie acht Van Aardenne uitgeslo ten, evenals een overgang op uit sluitend kolen. de kantine van de centrifugefabriek verza melde UCN-pefsoneel voor, dat het perspectief voor kernenergie op lange termijn „redelijk posi tief is". LELYSTAD Prins Claus is druk bezig om zijn vliegbrevet te halen. Vanochtend was hij voor een praktijkles aanwezig bij de luchtvaartschool van Martinair in Lelystad. De prins krijgt instructie van Martin van Erkel AMSTERDAM/WENEN (ANP) - De regering heeft grote bezwaren tegen het Amsterdamse plan om ernstig verslaafden heroï ne te verstrekken. Dit blijkt uit een gesprek tussen burgemeester Van Thijn van de hoofdstad en minister Korthals Altes (justitie) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) over het Amsterdamse he roine-experiment. De beide bewindslieden vinden dat het plan om ernstig verslaaf den onder medisch toezicht he roïne te verstrekken in de huidi ge vorm niet kan worden uitge- Ir. P.C. de Man naar defensie DEN HAAG (ANP) - Ir. P.C. de Man, nu nog secretaris-generaal bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wordt op 1 juli secre taris-generaal op het ministerie van defensie. Hij volgt drs. G.H.J.M. Peijnen- burg op, die met pensioen gaat. De Man was vorig jaar kandidaat voor het directeur-generaalschap van de PTT. Deze benoeming ging echter niet door, toen De Man zijn commissariaat/Lij de KLM niet wilde opgeven. Minis ter Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) had daarop aangedron gen^ Lichte tot matige vorst Droog weer met opklaringen. In de nacht lichte tot matige vorst met minimumtemperatuur rond min vijf graden en enkele mistbanken. Mid- dagtemperatuur om het vriespunt. Oostelijke wind. Toenemend tot ma tig, kracht vier. 21 januari 1984 Zon op: 08.36 uur, zon onder: 17.06 uur. Maan op: 21.05 uur, maan onder: 10.39 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.05 en 17.14 uur, laagwater 01.00 en 13.23 uur. voerd. Dit standpunt is geba seerd op het landelijke beleid ten aanzien van drugs, internationa le afspraken en de te verwachten gevolgen in binnen- en buiten land. Het Amsterdamse plan wil ook de handel in drugs en de daarmee gepaard gaande criminaliteit strenger aanpakken. De regering staat zeer positief tegenover het streven de drugshandel in de hoofdstad terug te dringen en een einde te maken aan de aan trekkingskracht die de stad mo menteel heeft op handelaars en verslaafden. Volgens een gisteren verschenen rapport van de Verenigde Naties zijn de illegale handel in verdo vende middelen en het drugs misbruik tot ongekende hoogte gestegen. De toegevende hou ding ten aanzien van drugsge bruik in West-Europa dreigt dit alleen maar erger te maken. In het rapport wordt met name Ne derland genoemd als land dat 're den tot bezorgdheid' geeft. Het rapport spreekt over verontrus tende aanwijzingen dat in West- Europa de overheden kennelijk de strijd tegen het drugsmis bruik willen opgeven. Dit zijn aanbevelingen van de stuurgroep-De Brauw, die resul teren uit de in de afgelopen jaren gehouden zogenaamde Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over het toekomstige energiebeleid. De stuurgroep zal maandag haar eindrapport aan kabinet en parlement overhandi gen. Aan de discussie hebben en kele tienduizenden Nederlan ders deelgenomen, van wie de meerderheid zich uitspreekt te gen meer kernenergie. Het definitief afwijzen van kern energie en het op korte termijn sluiten van de bestaande kern- centrales wordt gesteund door De minister hield het een zeer grote minderheid: ge middeld 47 procent. Volgens de werkgroep kunnen de bestaande kerncentrales hun tijd uitdienen. Werkgeversorganisaties en in stellingen dié zich bezig houden met energievoorziening blijken overwegend wel voor uitbrei ding van kernenergie zijn. De deelnemers aan de BMD geven over het algemeen de voorkeur aan een terughoudend beleid waar het gaat om het gebruik van zogenaamde fossiele brandstof fen (olie, kolen, aardgas). Op kor te termijn zou het beleid gericht moeten blijven op een verder te rugdringen van het aandeel van aardolie, vooral door meer doel matigheid en besparing. Een duidelijke meerderheid van de deelnemers (tussen de 56 en de 75 procent) vindt dat de verdere mogelijkheden van het gebruik van duurzame energiebronnen (wind en zon) zo snel mogelijk moeten worden onderzocht en benut. De stuurgroep conclu deert dat een krachtig overheids beleid noodzakelijk is en dat een intensief programma van onder zoek, ontwikkeling en demon stratie is vereist. Voor de langere termijn moet wel rekening worden gehouden met meer kolencentrales, maar uit breiding van het kolenaandeel voor elektriciteitsopwekking moet voorlopig worden beperkt tot de ombouw van gas-oliege- stookte centrales, als dat tenmin ste op een voor het milieu verant woorde manier gebeurt. OCCASION-SPECIALIST 24 PAGINA'S <foto AP) Moser verbetert werelduurrecord PAGINA 13 Fiscus: beperkte inzage bij bank PAGINA 5 Einde stakingen Suriname nabij PAGINA 7 PTT verliest een aantal monopolies PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Het Europese Parlement wil de uitstoot van schadelijke stoffen die zure re gen veroorzaken in tien jaar tijd met 75 procent verminderen. Een resolutie van deze strekking is vanmorgen met grote meer derheid (93 voor, geen tegen) in Straatsburg aangenomen. De in de resolutie voorgestelde maatregelen gaan veel verder dan de voorstellen die de minis ters Braks (landbouw) en Winse- mius (milieu) deze week aan de Kamer toezonden. Volgens het verslag van het Neder landse Europarlementslid H. Muntingh, rapporteur van de mi lieucommissie die de resolutie voorbereidde, moet de soepele leder jeugdschoen in div. kleuren en modellen. Mt. 32 - 41 óók met vetersluiting winkelprijs 44.95 I alléén morgen Lange Gracht 5 Leiden (naast de Digros) tel. 071 - 142864 een vol jaar garantie mogelijk. r^nrfTT97TTI Keuzo uit Alkemadelaan 1Roelotarendsveen !cg?lll'ITi^TlVI 100 stuks 'el- 0' 713-2866 - 2073 ALPHEN AAN DEN RIJN - De bekende Nederlandse motorcoureur Jack Middelburg is zijn rijbewijs negen maanden kwijt. De Alphense kantonrechter mr. J.L.A. de Haan veroordeelde de topcoureur vanmor gen tot deze straf. Middelburg bad in februari 1983 bij Woubrugge 35 kilometer te hard gereden, zijn 83ste overtreding in successie. Mr. Kousemaker, de advocaat van Middelburg, pleitte voor een voor waardelijke ontzegging. "U weet dat een onvoorwaardelijke ontzegging betekent dat zijn startlicensie wordt ingetrokken. Daarmee valt zijn enige bron van inkomsten weg". Rechter De Haan bleef er echter bij dat de deur wat hem betreft was dichtgevallen. Hij bestempelde Middelburg als een 'daring devil' die bijzonder hardleers is. dering van 75 procent worden bereikt door zeer strenge nor men in te stellen per schadelijke stof en per bedrijf. De resolutie bepleit verder het zo snel moge lijk invoeren van een methode die uitlaatgassen van auto's zui vert, het invoeren van loodvrije benzine en het verplicht stellen van zuiveringsinstallaties voor bedrijven. Ondanks de resolutie duurt het waarschijnlijk nog jaren voordat er internationaal overeenstem ming wordt bereikt over concre te maatregelen. De Britten vinden bijvoorbeeld dat zij recht hebben op een grotere uitstoot van schadelijke stoffen, omdat hun land een koud kli maat heeft waardoor de mensen meer moeten stoken. Verwacht wordt dat ook Frankrijk en België zullen dwarsliggen. Beide landen vinden dat zij al ge noeg investeren in de bestrijding van zure regen, met name door het toenemend gebruik van kernenergie. Italië ziet grote be zwaren door de nadelige gevol gen voor de autoindustrie. Min der problemen zijn te verwach ten van Duitsland. De Bondsre publiek voert momenteel het meest verregaande beleid ter be strijding van zure regen van alle EG-landen. In hun 'Notitie inzake verzuring' schatten de ministers Winsemius (milieubeheer) en Braks (land bouw) dat de zure regen in ons land jaarlijks een schade veroor zaakt van een half miljard gulden. Het probleem van de zure regen, onder andere het gevolg van het stoken van olie en kolen, van het gemotoriseerde verkeer en van overbemesting in de landbouw, zal ons nog jaren vergezellen en het zal grote financiële offers en enor me bestuurlijke inspanningen ver gen om de aangerichte schade te keren. De enige geruststelling op dit mo ment is de officiële erkenning door de verantwoordelijke ministers dat hier inderdaad sprake is van een ernstig probleem. Hoe lang is het helemaal geleden dat dringende waarschuwingen van milieu-acti visten in de wind werden geslagen als paniekzaaierij van naieve dro mers die het zicht op de werkelijk heid hadden verloren? Terwijl minister Winsemius een eer ste en ook uiterst kostbaar begin moet maken met de sanering van de duizenden gifbelten in onze bo dem, ook zo'n probleem dat jaren lang in de la kon blijven liggen, ziet hij zich nu ook gedwongen om, naar eigen zeggen 'ingrijpende maatregelen' te nemen. Op de vraag van een televisiever slaggever: Wie zal dat betalen?, gaf de minister een even openhar tig als eenvoudig antwoord: "U en ik". Welke afspraken er ook met de vervuilers worden gemaakt, de uit eindelijke rekening zal iedere bur ger worden gepresenteerd. Het is verstandig en eerlijk van de minis ter dat hij er niet omheen draait, we weten nu tenminste waar we aan toe zijn. Nu Winsemius en Braks zich serieus bezinnen op concrete maatregelen om de reeds aangerichte schade te verhelpen en deze in de toekomst zo mogelijk te voorkomen, zij ver dienen daarvoor waardering, is er niettemin reden tot het plaatsen van enkele kanttekeningen. Het is een veeg teken dat Winsemius voor de bestrijding van de zure re gen, een grensoverschrijdend en dus internationaal probleem, geen enkel heil verwacht van overleg met de partners in de Europese Gemeenschap. Collega Braks van landbouw weet misschien wel hoe dat komt. Liever treedt Winsemius in direct contact met onze Ooster buren, die bereid zijn drastische maatregelen te nemen om de Duit se bossen te redden. Een tweede kanttekening betreft de relatie tussen oorzaken en gevol gen. De bewindslieden hebben ge lijk dat zij de vervuiling aan de bron willen aanpakken, denk aan de raf finaderijen en elektriciteitscentra les, dat wordt nog moeilijk en kost baar genoeg. Maar dat zal allemaal tevergeefs zijn als andere ministers hun eigen weg blijven gaan. Dat geldt voor iemand als mevrouw Smit-Kroes, de mi nister van verkeer en waterstaat, die het openbaar vervoer per bus, trein en tram afknijpt en aldoende het particuliere, gemotoriseerde verkeer royaal de ruimte geeft. Het geldt ook voor minister Braks in zoverre hij niet bereid zal zijn om mee te werken aan een drastische hervorming van het Europese land bouwbeleid. Nu er tekenen zijn dat, heel mis schien, het dieptepunt van de re cessie voorbij is, kunnen we ons natuurlijk gemakkelijk overgeven aan een gelukzalig gevoel van nieuwe voorspoed en geluk. Er wordt bijvoorbeeld al weer gejuicht over de record verkopen van nieu we automobielen. Maar de rekening van een vorige pe riode van groei en bloei, in de vorm van een vergiftige bodem, is nog bij lange na niet betaald. Het is te ho pen dat alle leden van het kabinet, afzonderlijk en in gezamenlijkheid, beseffen dat er al weer nieuwe re keningen worden opgemaakt. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WEREI.il,.'<ÏAI) IN I.ANI) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ ,(Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - Het Zoeter- woudse betonbedrijf Oosthoek - gaat 44 van de 100 personeelsle den ontslaan. De industrie- en voedingsbond CNV is gisteren na enkele weken onderhandelen akkoord gegaan met de gedwon gen ontslagen, die onontkoom baar zijn gezien de slechte fi nanciële positie van het bedrijf. Met de directie is overeenstem ming bereikt over een sociaal plan. De financiële positie bij Oost hoek, een volle dochter van de Verenigde Bouwbedrijven Bre- dero in Utrecht, is verslechterd omdat er minder opdrachten binnenkomen vooral voor goed koper en eenvoudiger werk, al dus directielid C. Hofland. Met name het instorten van de bouw van industriehallen is de oor- Naar de speciale betonconstruc ties die Oosthoek maakt, zoals bijvoorbeeld de betonnen gevel van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, is nog wel vraag. "We hebben een jaar werk binnen voor die afdeling. En dat is erg veel voor een be- tonfabriek", aldus Hofland. In het gisteren bereikte akkoord tussen vakbond en bedrijf zijn ook afspraken gemaakt over de werkgelegenheid voor dit jaar en 1985. De huidige bezetting met 56 werknemers is het mini mum waarop het bedrijf vol gens de directie draaien kan. Volgens Hofland is sluiting van het bedrijf niet aan de orde. De industrie- en voedingsbond CNV moet het personeel nog raadplegen over het resultaat van het overleg. U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 14 4941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1