Japanse duikbootorder mogelijk naar Schiedam Ruding laakt Europese verwijten richting VS Inkrimping dreigt voor zuivel Wilton-Fijenoord bevestigt 'reële kans' PBP^ Nieuwe markt voor export bloembollen Boekenwereld bang voordijkdoorbraak9 Kerncentrale te duur om af te bouwen Staking in wapenfabriek maakt eind aan record Poolse prijzen omhoog na raadplegen van bevolking Braks wil lagere EG-prijzen Ook wsw'er levert 3 procent in WOENSDAG 18 JANUARI 1984 (Economie AMSTERDAM (ANP) - Ja pan overweegt duikboten te bestellen bij de Schie- damse werf Wilton-Fij enoord. Dit heeft A.G.van Velzen, vice-voorzitter van de kersverse 'Dutch and Japanese Trade Fede ration', gisteren gezegd tij dens de oprichting van zijn organisatie in Amster dam. Met een order zou Japan, dat veel meer in Nederland verkoopt dan omgekeerd maar geen marine schepen produceert, tegemoet komen aan de Nederlandse klacht over gebrek aan even wicht op de handelsbalans. Bo vendien staat Japan onder Ame rikaanse druk om de defensie-in spanningen te verhogen. Het zou tevens de redding betekenen voor Wilton-Fijenoord, in de pro blemen gekomen na het wegval len van duikbootorders uit Tai wan. Volgens Van Velzen, directeur van Sony-importeur Brandsteder Electronics, heeft zijn maat schappij al in maart vorig jaar contacten gelegd met Japanse bedrijven waaronder de Mitsu- bishi-werf. Daarbij is de mogelij ke levering van Nederlandse duikboten aan Japan ter sprake gekomen. "In oktober zijn de eerste contac ten met Wilton-Fijenoord gelegd en in die periode speelde de wens om de defensie-inspannin gen van Japan op te voeren. Wij hebben toen met de directie van Wilton-Fijenoord contact opge nomen en deze is met de Japanse werf gaan praten. De Japanners wilden duikboten van hetzelfde type als die door Taiwan zijn be steld, maar de recente ontwikke lingen bij Wilton hebben hier eventjes een streep door gehaald. Maar zodra het uitstel, van beta ling daar wordt opgeheven zul len de onderhandelingen worden hervat en zou Wilton offertes kunnen gaan uitbrengen", aldus Van Velzen. Directeur Sluis van Wilton-Fij enoord bevestigt de contacten met Japan over de levering van marineschepen. Hij acht het ver werven van opdrachten 'reëel mogelijk', zodra de werf uit de fi nanciële gevarenzone is gehol pen. Volgens Sluis zijn de be sprekingen aanvankelijk begon nen over de levering van twee onderzeeboten ter waarde van ongeveer een miljard gulden, maar is ook de levering van fre gatten en korvetten niet uitgeslo ten. De Dutch and Japanese Trade Fe deration is een initiatief van een kleine twintig importeurs van Japanse produkten. Deze bedrij ven vertegenwoordigen een im- portwaarde van circa f 1,5 mil jard. Er werken 2500 mensen in loondienst en bij de organiatie zijn nog eens 11.000 mensen indi rect betrokken. Tot de deelnemers behoren Akzo Coatings, Auto Palace (impor teur van Mazda auto's), Brand steder (Sony), Daniëls (Seiko), Hart Nibbrig (Mitsubishi). Koga Trading (Miyata rijwielen), Land- re en Glinderman (gereedschaps werktuigen) en Louwman (o.a. Toyota). Uitgangspunt voor de activiteiten van de nieuwe stichting is de noodzaak van vrij handelsver keer voor zowel Nederland als Japan. Er zijn contacten gelegd met de Nederlandse overheid en met het Japanse bedrijfsleven om gecoördineerd te werk te gaan. Nederland voerde in 1982 voor f 825 miljoen gulden uit naar Japan en importeerde uit dat land voor f 3,5 miljard. Union De rijwielfabriek Unikap, waar voor tot 8 januari 1985 verlengd uitstel van betaling geldt, wü de finitief afrekenen met het verle den, waarin de fabriek in op spraak kwam door „malafide handelingen van vroegere direc tieleden" en een dreigend faillis sement. Het bedrijf noemt zich voortaan Union Fietsenfabriek. Op een persbijeenkomst meldde de kersvers benoemde algemeen directeur, B.J. Verbrugge, verder" dat de onderneming dit jaar naar verwachting weer quitte zal spe len. Over de periode 1980 tot en met 1982 werd in totaal bijna f 16 miljoen verloren. Nieuw is ook de fiets die Union binnenkort zal presenteren. Deze fiets heeft als nieuwigheid dat er één frame is dat zowel voor dames- als voor herenuitvoering geschikt is. Bij de produktie van deze fiets gaat Union gebruik maken van com puterbesturing en een robot. Oceaan-energie De wereldzeeën kunnen v/orden gebruikt als energiebron zonder dat het milieu daar schade van ondervindt. Door gebruik te ma ken van de temperatuursver schillen op verschillende diepten kan er op zuinige wijze en op gro te schaal energie worden opge wekt, zo staat in een rapport dat deskundigen van het Instituut voor Oceanografie in Leningrad hebben opgesteld. Het verschil in temperatuur van het water in de Stille Oceaan aan de oppervlakte en op een diepte van 500 meter bedraagt 24 gra den celsius. Een centrale in zee zou bestaan uit een aantal pijpen die zijn gevuld met een dampvo- rige stof, die bij verwarming uit zet en bij afkoeling krimpt. Via de beweging die dat veroorzaakt kan een turbine worden aange dreven. In de Sowjet-Unie draait al sinds 1968 een experimentele getij dencentrale. Turken Een op de elf Turkse werknemers in de Bondsrepubliek maakt ge bruik van de regeling voor terug betaling van pensioenpremies die de terugkeer van buitenland se werknemers naar eigen land moet bevorderen. De directeur van de Landesversicherungsan- stalt (LVA) in Bayreuth die zorg draagt voor de uitvoering van de regeling, Werner Grandi, ver wacht dat in de periode dat de regeling van kracht is, van 1 ok tober 1983 tot en met 30 septem ber dit jaar, er 50.000 aanvragen voor premierestitutie zullen wor den ingediend. Er werken op het ogenblik ongeveer 550.000 Tur ken in de Bondsrpeubliek. De laatste drie maanden van vorig jaar zijn er 10.600 aanvragen in gediend. De regeling voorziet in directe terugbetaling van de pen sioenpremies zonder dat daar voor de gebruikelijke termijn van twee jaar geldt. Ontslagen Laurens Bij de sigarettenfabriek Laurens in Den Haag moeten dit vooijaar zestig mensen worden ontslagen als laatste onderdeel van een om vangrijke inkrimpingsoperatie, die in de afgelopen twee jaar al 150 mensen hun baan heeft ge kost. Dat heeft de directie laten weten. De reorganisatie is vol gens haar nodig omdat er minder sigaretten worden verkocht. Ook technologische ontwikkelingen maken dat er minder werkne mers nodig zijn dan vroeger. Het grootste deel van de onslagen zal overigens tot stand kom en door 57,5-jarigen vervroegd met pen sioen te sturen. Daarnaast heb ben vooral buitenlandse werkne mers gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met behoud van acht maanden salaris ontslag te nemen. AMSTERDAM (ANP) - De giste ren opgerichte 'Dutch and Japa nese Trade Federation' ziet nieu we kansen voor de export van Nederlandse produkten naar het 'land van de rijzende zon'. „Nog voor de oprichting heeft zich een aantal bedrijven gemeld die graag hoogwaardige produkten in Japan zouden willen afzetten, variërend van bloembollen tot marine-schepen", aldus vice- voorzitter A.G.van Velzen giste ren op een presentatie in Amster dam. Hij noemde hierbij de bloembollen die tot dusver in Japan taboe zijn in verband met de strenge in- voerregels. „Men mag exporte ren wat men wil maar de bollen moeten een jaar in quarantaine- velden worden gepoot en u zult begrijpen dat dit een onmogelij ke zaak is". Via een organisatie van invloedrij ke zakenlieden in Japan, de KEI- DANREN, te vergelijken met de '200 van Mertens', is bemidde ling gevraagd en toegezegd om aan deze regel een eind te ma ken, aldus de heer Van Velzen. De Nederlandse export van bloembollen is f 700 miljoen groot waarvan nog geen procent naar Japan gaat, terwijl Neder land Japanse lelies invoert ter waarde van f 5 miljoen. De stich ting acht een afzet van f 100 mil joen per jaar aan Japan mogelijk. AMSTERDAM (GPD) - "We zijn geslagen maar niet verslagen door de uitspraak van het Eu ropese hof van justitie. We gaan vandaag staatssecretaris Bolkestein van economische zaken vragen om een wettelij ke regeling die de verticale prijsbinding voor boeken meer stevigheid moet geven", aldus G. P. J. Schouten, voorzitter van de Vereniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels. "Natuurlijk zijn we erg teleurge steld,want deze uitspraak is niet in het belang van de boe kenmarkt. We zijn in handen gevallen van juristen en econo men die geen oog hebben voor de culturele aspecten van het boek. Dat is een bittere conclu sie, vooral omdat de regerin gen van Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland en Engeland wel steeds gezocht hebben naar betere bescher ming van het bóek". De vaste boekenprijs die sinds het begin van deze eeuw in Ne derland bestaat wordt nu ze ven jaar door de Nederlandse en Vlaamse boekhandel verde digd tegen de bezwaren van de commissie van de Europese Gemeenschappen. Voorzitter Schouten zegt: "We zullen op nieuw actie gaan ondernemen maar het is wel ongelukkig. We worden straatarm van de vele processen". Tussen 1979 en 1983 heeft de ver eniging 76 gevallen van ontdui king van de vaste boekenprijs geconstateerd. Volgens Schou ten zijn er zeven processen ge voerd tegen bedrijven die geëxporteerde boeken in Bel gië weer de Nederlandse grens overbrachten en hier goedko per verkochten. Bekend zijn de processen tegen Maxis, El- di, Fnac, Wastora en Albert Heijn. "Bij de andere gevallen werd de verkoop gestopt na een waarschuwing van onze kant". Dijkdoorbraak spraak van het hof van alles verwachten. Als er op grote schaal door grootwinkelbedrij ven bijvoorbeeld dijkdoor braak zou plaatsvinden, via België of Duitsland denk ik dat kleine uitgevers in ons land on der grote druk komen". Uitgever en boekhandelaar Rob van Gennep noemt de uit spraak uitermate pijnlijk en bedreigend voor alle kleine be drijven. "Als we niet snel iets bereiken bij de overheid voor zie ik totale anarchie. Als prijs- stunters zich nu realiseren wat er aan de hand is kunnen ze met de EG achter zich de boe kenmarkt totaal ondermijnen. De kleine boekhandels gaan er onder door. Het afgelopen jaar hebben ze de echte economi sche terugslag pas ervaren. Veel boekhandelaren hebben zich in 1983 bij Bruna aange sloten en dat was niet alleen wanneer er geen opvolger kon worden gevonden". Een oplos sing ziet Van Gennep in een wettelijke regeling zoals die door de Franse regering is in gesteld waarbij alle door Fran se uitgevers uitgegeven boe ken in Frankrijk voor een vaste prijs moeten worden verkocht. Precedentwerking Volgens Elsevier-man Van den Brink zou de bescherming van de boekenprijzen in het Neder landstalige gebied geen enkele precedentwerking hebben voor andere Europese landen. De Nederlandse taal neemt in de hele EEG maar 8 procent in. Hij vergeleek daarbij de Ne derlandse bevolking van 14,5 miljoen zielen met die van Groot-Parijs, Groot-Londen of het Roergebied. Er zijn tien jaar geleden in Ne derland zoveel fusies geweest op boekengebied die de grote uitgevers alleen maar groter hebben gemaakt. Ongewild hebben zij anderen wegge drukt. De grote uitgevers wil len niet groter worden maar voor de kleine uitgevers zal de uitspraak van het Europese hof catastrofaal zijn", aldus de heer Van den Brink. ARNHEM - In het 'kringloopcentrum' in Arnhem staan de zogenoemde 'crisiskachels' te wachten op klanten. Mensen die hun gas- en elektriciteitsrekening niet meer kunnen betalen, kunnen deze opgeknapte kachels in bruikleen krijgen (Foto ANP) PLAINFIELD (Indiana) (RTR) - Public Service Indiana, het grootste elektriciteitsbedrijf in de Amerikaanse staat Indiana, heeft geen geld genoeg om een kerncentrale af te bouwen waar aan al 2,8 miljard dollar is uitge geven, zo heeft het bedrijf be kendgemaakt. Drie weken geleden raadde een ad viescommissie aan met de bouw te stoppen, aangezien de uitein delijke kosten, 7,7 miljard dollar, niet gerechtvaardigd zijn. Voor een definitieve beslissing over het stopzetten van de werkzaam heden is de goedkeuring nodig van Wabash Valley Power Asso ciation, die voor zeventien pro cent deelneemt in het project. Sloop kernschip Het ziet er naar uit dat het eerste en tot nu toe enige met kernenergie aangedreven schip van Japan naar de sloop moet. De weten schappelijke en technologische commissie van de liberaal-demo- kratische regeringspartij LDP is van oordeel dat het schip moet worden verschrot en dat het pro gramma voor de ontwikkeling van kernschepen moet worden geschrapt omdat een en ander veel te duur is. De regering zal waarschijnlijk nog deze maand een beslissing nemen. De „Muru", een schip van 8300 brutoregisterton, liep in 1964 van stapel. De bouwkosten bedroe gen 24 miljoen dollar. De proble men begonnen toen in 1974 een drukwaterreactor lek raakte, waarbij radio-actieve straling vrijkwam. LONDEN (GPD) - Met de een daagse staking die de 18.000 personeelsleden van de Brit se Royal Ordnance Factories hebben gehouden, is een eind gekomen aan een trots record: het was de eerste sta king sinds de fabrieken, waar munitie wordt gemaakt, in 1671 werden gesticht. De werknemers van de elf door heel Engeland verspreide fa brieken die deel uitmaken van de Royal Ordnance Fac tories, gingen tot de actie over uit protest tegen het voornemen van de regering- Thatcher om het bedrijf, dat thans eigendom van de staat is, in particuliere handen te brengen. Deze voorgenomen privatise ring maakt deel uit van de po gingen van de Britse regering om zoveel mogelijk staatsbe drijven te verkopen. De werknemers zijn het daar on der meer niet mee eens, om dat zij bij privatisering niet langer honderd procent zeker zouden zijn van de thans con tinue stroom opdrachten van het Britse leger. De Royal Ordnance Factories draait nu, dankzij die op drachten, goed. Zo werd vo rig jaar een winst van ruim 300 miljoen gulden gemaakt. De vakbonden hebben in middels laten weten, hun ac ties volgende week te zullen uitbreiden. WARSCHAU (AFP/RTR/UPI) De prijzen van levensmiddelen gaan in Polen op 30 januari met gemiddeld tien procent omhoog. Dit heeft regeringswoordvoerder Jerzv Urban gisteren tijdens een persconferen tie in Warschau bekendgemaakt. De kosten van levensonderhoud zul len hierdoor met meer dan drie procent stijgen. De prijsverhogingen komen na vier maanden van "consultatie" met de Poolse bevolking. "Het was een reële consultatie". In het verleden heb ben prijsverhogingen in combinatie met andere factoren een explosief effect gehad", zo zei Urban, die hiermee doelde op de rellen die in 1970, 1976 en 1980 uitbraken na de afkondiging van aanzienlijke prijsstijgin gen van levensmiddelen. DEN HAAG (ANP) - De Europese regeringen zouden de Verenigde Staten terecht verwijten kunnen maken over het hoge Ameri kaanse overheidstekort, als zij tenminste zelf niet met even ho ge tekorten zouden zitten. Het enorme tekort van de VS stuwt weliswaar het renteniveau op, maar het effect ervan op de dol larkoers moet niet worden over dreven, aldus minister Ruding van financiën gisteren in Den Haag tijdens een rede voor de Amerikaanse kamer van koop handel. Hij zei geneigd te zijn in te stem men met degenen die andere fac toren dan de rentetarieven van belang vinden om de huidige ho ge dollarkoers te verklaren. De minister noemde in dit verband de aantrekkelijke investerings kansen in de VS 'in het bijzonder nu het economisch herstel zicht baar is, de kapitaalvlucht die zijn oorzaak vindt in de economische en politieke onrust die in het grootste deel van de wereld be staat en een aanzienlijk 1 derde liquiditeit aan dollars om dat de particuliere banken inter nationaal netto minder lenen. De bewindsman erkende dat de Amerikaanse regering door haar tekort terug te brengen indirect de koers van de dollar kan druk ken. Het hoge tekort stuwt de rentetarieven immers omhoog en dat zuigt buitenlands kapitaal aan wat op zijn beurt de dollar weer versterkt. Ruding noemde het overigens waarschijnlijk dat de dollarkoers op enig moment, "dat mij onbekend is", een deel van de kracht die hij in 1983 en het begin van dit jaar heeft ver worven, zal verliezen. Het sterk stijgende tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans van de VS zal de dollarkoers drukken. Dit zal blijken als de toevloed van kapitaal op zijn eind gaat lopen, aldus de be windsman. Ruding wees maatregelen tegen kapitaalvlucht naar de VS van de hand als een "dirigistische en NIJKERK (ANP) - De Rabobank Nederland verwacht een inkrim ping van de melkveestapel en een daling van het aantal melk veehouderijbedrijven in ons land. Voornaamste oorzaak hiervan is de toeneming van de zuivelover- schotten waarmee voor de ko mende jaren in de Europese Ge meenschap rekening wordt ge houden. Dit blijkt uit een be drijfstakstudie van de Rabobank over de Nederlandse melkvee houderij. Het eerste exemplaar is gisteren gepresenteerd op de veehouderijconferentie van de Nederlandse Christelijke Boe- ren- en Tuindersbond in Nijkerk. Vice-voorzitter H. Klarenbeek van de hoofddirectie van de Rabo bank wees in een toelichting op de studie op de nadelige gevol gen van de dreigende superhef fing voor de rentabiliteit van de melkveehouderijbedrijven. Vooral bedrijven die recent heb ben geïnvesteerd en uitgebreid zullen door een dergelijke hef fing. die de Europese commissie wil invoeren om de melkproduk- tie in te dammen, worden getrof fen. Klarenbeek maande tot voorzich tigheid bij het overwegen van nieuwe uitbreidingsinvesterin gen. De melkveehouders zullen hun inspanningen moeten rich ten op kostenbesparingen. Toe passing van micro-elektronica, bijvoorbeeld bij de voedering en het beheer van bedrijfsgegevens, kan daarin een bijdrage leveren. Ons land telt zo'n zestigduizend melkveehouderijbedrijven, die gezamenlijk ongeveer 2,5 mil- Franse boeren hebben gisterochtend geruime tijd een Nederlandse vrachtwagen met varkens vastgehouden bij de Belgisch-Fraiise grens. Hun acties tegen de invoer van varkensvlees uit Noord-Europa gaan ver der. Minister Braks zei gisteren in Nijkerk enig begrip te hebben, voor de acties, omdat de Franse boeren met export naar andere EG-landen nade liger uit zijn dan omgekeerd. (Foto AP) joen melkkoeien hebben lopen. Nederland is met een exportwaar de van ongeveer 7,5 miljard gul den de grootste zuivelexporteur van de wereld. Ruim de helft van de produktie gaat naar landen binnen de Europese Gemeen schap. De vraag in landen van buiten de EG zal nog aanzienlijk kunnen toenemen. Minister Braks (landbouw) zei in Nijkerk dat de Europese Ge meenschap niet langer de volle garantieprijs moet betalen voor landbouwprodukten waarvan voortdurend te veel wordt ge maakt, waardoor de overschot ten steeds groter worden. Ook moet de EG ophouden met het uit de markt nemen van overpro- duktie die in koelhuizen en silo's terecht komt. Dit interventiesysteem kost veel te veel geld. De EG dreigt daaraan failliet te gaan. Produkten waar van voortdurend te veel wordt gemaakt, althans veel meer dan de EG kan verkopen, zyn onder meer boter, rundvlees, melk, tar we en magere melkpoeder. De EG betaalt de boeren voor deze produkten gegarandeerde prij zen, ongeacht het prijsniveau op de wereldmarkt. protectionistische reactie". Zijn Franse collega Delors zei afgelo pen weekeinde niet uit te sluiten dat de Europese Gemeenschap maatregelen tegen die kapitaal vlucht gaat nemen. Volgens De lors is het goed mogelijk het overboeken van dollars naar de VS door heffingen te verhinde- DEN HAAG (ANP) - De overheid mag de korting van drie procent ook toepassen op de wsw-lonen. Dit oordeel heeft de president van de rechtbank in Den Haag gisteren uitgesproken in een kort geding van de ambtenarenbon den AbvaKabo en CFO tegen de staat. De rechter gaf de bonden ongelijk. De bonden bestreden de korting omdat de wet sociale werkvoor ziening huns inziens uitdrukke lijk koppeling met ambtenaren en trendvolgers verbiedt. De rechter, M.R. Wijnholt, oordeel de dat de vergelijking in de wet van de wsw-lonen met "arbeid onder normale omstandighe den" niets zegt over een koppe ling met de vrije lonen of met de trendvolgers. Met die tekst is volgens de rechter slechts bedoeld "arbeid buiten de beschutte sfeer van de sociale werkvoorziening" en niet een au tomatische koppeling met de lo nen in de bedrijfsleven. Ook de geschiedenis van de wet biedt volgens de rechter geen houvast voor de stelling van de bonden. "Ook schrijft de wet niet voor dat een eenmaal gemaakte keuze voor de ene of de andere sector stelselmatig moet worden volgehouden, en tenslotte verzet de wet zich niet tegen een veran dering van de ene keuze door een andere. Bijvoorbeeld uit louter budgettaire overwegingen". Van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) kan geëist worden dat hij niet strijd handelt met de algemene beginselen van be hoorlijk bestuur, overwoog de rechter. Dc bonden hebben dat echter niet gesteld en het is ook niet gebleken. Markten en beurs op pagina 25

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9