Stockholm: Oost en West verdeeld Een dialoog tegen wil en dank Bushouders in Suriname onder dwang aan het werk Europese ontwapeningsconferentie Argentinië: vermist kind na acht jaar teruggevonden Generaal ontkent onder ede homoseksuele aard Kapitein YS spoorloos na missie in Nederland Nieuwe Russische raketten in DDR Protest tegen Nicaragua-beleid VS Standje voor Piet Dankert? 'Positie vrouw verslechterd' Toenadering Mozambique en Zuid-Afrika: WOENSDAG 18 JANUARI 1984 STOCKHOLM - Oost en West zijn zeer verdeeld over de inhoud van de Europese ontwa peningsconferentie die dinsdag in de Zweedse hoofdstad Stockholm is begonnen. Dat bleek al uit de eerste openingsspeeches op deze 35-landenconferentie, die zeker twee jaar gaat duren. Tegenover de beperkte maatrege len die het Westen wil nemen om, via wederzijdse informatie, de militaire structuren over en weer doorzichtiger te maken, kondigde het Oostblok verstrek- door Ferry Mingelen kende initiatieven aan voor een niet-aanvalsverdrag, bevriezing van militaire budgetten en kern- wapenarsenalen en de instelling van atoomvrije zones. BUENOS AIRES (AFP) - Een Ar gentijns meisje dat acht jaar gele den met haar moeder door mili tairen werd ontvoerd, is terugge vonden bij een gezin dat haar heeft geadopteerd. De moeder wordt nog steeds vermist. Dit hebben gisteren in Buenos Aires "de moeders van de Plaza de Mayo" meegedeeld. De moeder Gabriella Carabelli en haar dochtertje Astrid werden op 9 april 1976 in Cordoba door "mi litair personeel" ontvoerd en wa ren sindsdien verdwenen. De va der "verdween" in 1977 terwijl hij op zoek was naar zijn verdwe nen gezinsleden. Van hem ïs sindsdien ook niets meer verno men. De Oostduitse minister van buiten landse zaken Fischer erkende dat sommige van deze voorstel len al elders aan de orde zijn ge weest, maar zo zei hij: „Wie wordt er minder van als in een tijd als deze de NAVO en het Warschaupact uitdrukkelijk ver zekeren af te zullen zien van ge weld tegenover elkaar". De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Broek zei daarover geringschattend: „De hele nucleaire kast wordt opengetrokken en alle planken worden leeggehaald". De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Shultz benadrukte de noodzaak van praktische maatre gelen. „Het zou een gruwelijke misleiding van de volkeren van Europa zijn te doen alsof een her nieuwde bevestiging van be staande, en al te vaak geschon den beloften vooruitgang zou be tekenen in de opbouw van ver trouwen in Europa". De Westerse landen vinden dat nu cleaire zaken zeker ir> deze eerste fase niet in Stockholm thuisho ren. Ze hopen overigens wel te bereiken, via de informele con tacten met het Oostblok, dat de Sowjet-Unie de onderhandelin gen over beperking van de stra tegische en middellange-af- standskemwapens in Geneve weer wil hervatten. Deze zijn ge stopt sinds de plaatsing in no vember jl. begon van de nieuwe Amerikaanse atoomraketten in West-Europa. Shultz benadrukte in zijn toespraak: „De deur blijft open, we zijn bereid tot onder handelingen wanneer de Sowjet- Unie ook maar wil". De-toonzetting van de eerste Oost- blok-toespraken wijst echter niet op een versoepeling. De Oost- BONN - De ontslagen Westduitse viersterren-generaal Gunter Kiessling heeft gisteren bij een notaris een verklaring onder ede afgelegd dat hij nooit van zijn le ven homoseksuele contacten door Hans Amesz heeft gehad en dat hij ook nooit in bars van het homo-milieu in Keulen is geweest. Eerder had de ex-generaal, die tot voor kort plaatsvervangend opperbevel hebber van de NAVO was, dit al CHICAGO (AP) Een Amerikaan se luchtmachtkapitein, die korte tijd in Nederland was gestatio neerd, wordt "onder mysterieu ze" omstandigheden vermist, al dus Pentagonfunctionarissen, die de politie overal ter wereld hebben verzocht om assistentie bij hun onderzoek. Kapitein William Howard Hughes (33) rondde op 1 augustus een missie in Nederland af het tes ten van Awacs verkenningsvlieg tuigen en liet daarna niets meer van zich horen. Hughes had toegang tot top-geheime mi litaire gegevens. Op 9 december, na een omvangrij ke zoekactie door de FBI en het Pentagon, werd geconcludeerd dat Hughes was gedeserteerd van zijn luchtmachtbasis Kirt- land bij Albuquerque, Nieuw- Mexico. talloze keren in interviews mee gedeeld. Bovendien heeft zijn advocaat wegens laster en bele diging een klacht bij justitie in gediend. Minister van defensie Wörner blijft volhouden dat hij Kiessling te recht met vervroegd pensioen heeft gestuurd. Omdat hij in het genoemde milieu zou hebben verkeerd, was de generaal een „veiligheidsrisico" geworden en moest de minister, naar eigen zeggen, „handelen in het belang van de Bondsrepubliek". Het mi nisterie van defensie zegt dat het uitgesloten is dat Kiessling is verward met een zogenaamde dubbelganger. Vier mensen zou den dat kunnen getuigen. De Keulse boulevardkrant Ex press, die vorige week als eerste melding maakte van de „dubbel ganger", schrijft in de uitgave van vandaag wie die getuigen zijn. Het ministerie had die na men niet bekend willen maken omdat daardoor „gevaar" voor de getuigen zou kunnen ont staan. Volgens Express gaat het om minstens drie personen uit het homo-milieu. Het buitenge woon verrassende zou zijn dat hierbij ook de bezitter en de bar keeper van het etablissement „Tom Tom" zijn. Juist die twee hadden afgelopen week gezegd dat de generaal kennelijk een dubbelganger had, ene „Jürgen van de Bundes- wehr". Nu zouden zij hun uit spraak bij een politieverhoor in zoverre hebben herzien dat be halve „Jürgen" ook generaal Kiessling regelmatig gast in „Tom Tom" is geweest. Het optreden van minister van de fensie Wörner is gisteren volle dig gedekt door de grootste rege ringsfractie van de CDU-CSU. In Berlijn had de minister het be stuur van de CDU op de hoogte gebracht en daarna applaus geoogst. Vandaag wordt de de fensiecommissie van de Bonds dag ingelicht. Er wordt van uit gegaan dat dan definitief ophel dering over de affaire-Kiessling wordt verschaft. duitse minister Fischer bena drukte: „De opbouw van ver trouwen en veiligheid betekent eerst en vooral stopzetting van verdere plaatsing van de Ameri kaanse atoomraketten in West- Europa en onmiddellijke ont manteling van de al geplaatste projectielen". Opmerkelijk was de verklaring van minister Shultz over de verde ling van Europa. Hij zei: „De Verenigde Staten erkennen de rechtmatigheid niet van de kunstmatig opgelegde verdeling van Europa. Deze verdeling is de kern van de Europese proble men ten aanzien van de veilig heid en de mensenrechten". Hij leek daarmee in te gaan tegen de verklaring van Helsinki in 1975, waarin de bestaande toestand in Europa wordt aanvaard en alleen via vreedzame middelen gewij zigd kan worden. Later voegde Shultz echter aan zijn uitlating toe dat de Verenigde Staten de bestaande grenzen en de soeve reiniteit van de Europese landen uiteraard respecteren. In het Westerse kamp ontstond gis teren in Stockholm irritatie over Oostblok-voorstellen tot uitban ning van chemische wapens in Europa. Shultz kondigde giste ren ook in Stockholm aan dat de Verenigde Staten over enkele maanden in Genève voorstellen zullen indienen voor een wereld wijd verbod van chemische be wapening. Onderhandelingen over zo'n wereldwijd verbod zijn al lang gaande in Genève en zit ten al enige tijd vast op het pro bleem van de controle. Men neemt het de Sowjet-Unie kwa lijk in Genève weinig te bewegen en nu ineens in Stockholm over een veel beperkter, alleen voor Europa geldend verbod te willen praten. AMSTERDAM - De eendaagse sta king onder Surinaamse particu liere buschauffeurs is gisteren beëindigd. Officieel heet het dat zij weigerden uit te rijden om te protesteren tegen een aangekon digde verhoging van de benzine prijs en de daaruit volgende ver hoging van de vervoerstarieven. door Ruud de Wit Maar volgens anonieme zegslie den in de Surinaamse hoofdstad was de actie bedoeld als onder steuning van de nog altijd sta kende bauxietarbeiders. Deze hebben, zo is in een pamflet be kendgemaakt, de hervatting van het werk in de bauxietsector af hankelijk gesteld van de invoe ring van een grondwet, herstel van democratie en persvrijheid en het verwijderen van de mili tairen uit de leiding van het land. Volgens bronnen in Paramaribo hebben de stakende bushouders hun acties opgeschort na het dreigement van kapitein Boere- veen, lid van het beleidscentrum en tweede man na bevelhebber Bouterse, dat hun vergunningen zouden worden ingetrokken. Volgens ooggetuigen zijn vijftig bussen van stakende chauffeurs in beslag genomen en op een par keerterrein voor Fort Zeelandia gezet. Tot nader order is de ver gunning van deze bushouders in getrokken. De centrale van Surinaamse amb tenaren (CLO) heeft gisteren op een vergadering besloten dat de bonden moeten streven naar nor malisatie van de gespannen toe stand in het land. Hoewel dit zonder herstel van de democratie niet mogelijk is, meent de CLO toch dat er inspraak moet komen in het aanwijzen van een nieuwe regering en controle op de over heidsuitgaven. Ook de nu door de staat gecontroleerde media zullen pluriform moeten worden. Komt er geen vooruitgang in op het vlak van de democratie, dan zullen volgens de CLO de acties toenemen. Het is voor het eerst sinds het uitbreken van de Sural- co-staking dat de CLO met een mening naar buiten komt. De vakcentrale Moederbond heeft maandag een motie aangenomen waarin wordt gesteld dat mede werking zal worden verleend aan normalisering van de situatie in Suriname. Volgens de motie moeten er dan wel democrati sche structuren komen die vol doen aan de bij het begin van de omwenteling gewekte verwach tingen van het Surinaamse volk. In het onderwijs zijn gisteren de in cidentele stakingen doorgegaan. Hoewel de leerkrachten over het algemeen niet durven te staken uit angst voor represailles van de kant van het bewind-Bouterse, is er op de meeste scholen voor voortgezet onderwijs niet ge werkt. Een leraar van de kweek school zei, dat de opkomst van leerlingen matig is, dat het mi nisterie van onderwijs bekend heeft laten maken dat er gewoon les moet worden gegeven, „ook al is er geen enkele leerling in de klas aanwezig". De staking onder het bankperso neel is nog steeds niet voorbij, hoewel zich gisteren meer men sen op het werk hebben gemeld dan maandag. MOSKOU (AFP/Reuter/U PI) - De Sowjet-Unie heeft "tactische operationele raketten met een groter bereik" in de DDR opge steld als "tegenmaatregel" voor de plaatsing van Pershing-2- en kruisraketten in West-Europa. Dit staat in een reportage in de woensdageditie van "Krasnaya Zwezda", het blad van de Sow- jet-strijdkrachten. De Russische president Joeri And ropov had in november aange kondigd dat de Sowjet-Unie ra ketten zou opstellen in de DDR en Tsjechoslowakije. In "Krasnaya Zwezda" staat een reportage die gemaakt is bij een raketeenheid uit de Sowjet-Unie die in de DDR is gearriveerd. Met name wordt gesproken van "het vertrouwen" dat de militai ren van deze eenheid hebben "in hun strijdkrachten en de vastbe slotenheid onder alle omstandig heden hun plicht tegenover het vaderland te doen". In een gesprek met de correspon dent van het blad legt de com mandant van een batterij van de ze raketten de nadruk op "het ruime begrip dat iedere militair heeft voor de zin en noodzaak van de maatregelen die de Sow jet-Unie en andere lidstaten van het Warschau-pact hebben geno men tegenover de toegenomen dreiging van de kant van de NA VO". Het legerblad schrijft dat bij de aankomst van de mannen van deze eenheid "een groot deel van de kwartieren en van de oefenin stallaties al klaar was", waaraan "de belangrijke hulp van de Duitse vrienden" heeft bijgedra gen. In het artikel staat niet wanneer de militairen op de basis zijn aange komen. Circa 400.000 soldaten zijn permanent in de DDR gele gerd. Men vermoedt dat de nieuw geplaatste raketten SS- 21's en SS-23's zijn die West- Duitsland en Denemarken kun nen bereiken en de nieuwe gene ratie ss-22's,^die naar schatting van Westerse deskundigen een bereik hebben van 1.000 km en binnen enkele minuten doelen in Groot-Brittannië kunnen berei ken. DEN HAAG (GPD) - Ruim 500 Westeuropese politici hebben in een open brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van het Amerikaanse Congres hun zorg uitgesproken over de „verbor gen" oorlog die de Verenigde Staten zouden voeren tegen Nicaragua. Tot de Nederlandse onderteke naars behoren 42 PvdA-parlementariërs, onder wie Joop den Uyl, en de voormalige CDA'ers Scholten en Dijkman. De open brief aan Huisvoorzitter Thomas O'Neill is een initiatief van het Comité van Westeuropese par lementariërs en politici in solidariteit met Nicaragua onder voorzitterschap van Evelien Herfkens, Twee de-Kamerlid voor de PvdA. De ondertekenaars uit 13 Europese landen willen dat Amerika zijn steun stopzet aan militaire eenheden die Nicaragua aan vallen vanuit de buurlanden. Zij hopen dat het Huis van Afgevaardigden, zoals twee maal eerder vorig jaar, wederom geen geld beschikbaar zal stellen aan CIA-aktiviteiten in Nicaragua. STRAATSBURG (ANP) - Drie le den van de christen-democrati sche fractie in het Europees Par lement, de Duitsers Habsburg en Lenz plus de Fransman d'Ormes- son, hebben gisteren een ontwer presolutie ingediend waarin zij hun collega's vragen de voorzit ter van het parlement, de Neder landse socialist Piet Dankert, te veroordelen. De christen-demo craten hebben aanstoot geno men aan een redevoering die Dankert vorige week tijdens een bezoek van een delegatie van het parlement aan Nicaragua heeft gehouden. Vooraf de opmerkingen van Dan kert over het veiligheidsbeleid in Europa zijn de christen-demo craten in het verkeerde keelgat geschoten. Zijn pleidooi voor een onafhankelijke Europese op stelling binnen de NAVO vinden zij in strijd met de opvattingen van de meerderheid van het par lement. Ook betreuren zij het "dat de voorzitter, gezien de kri tieke toestand in Midden-Ameri- ka, de ogen heeft geslóten voor de situatie van de rechten van de mens in Nicaragua en het gebrek aan pluralistische ontwikkeling daar". STRAATSBURG (ANP) Nederland is een goed voorbeeld van de bezuinigingsdrift die regeringen in een crisistijd ten toon spreiden. Ze nemen maat regelen die de afhankelijkheid van de vrouw vergro ten. Juist in een dergelijke situatie is voor de EG het ogenblik gekomen om iets te doen. Zij heeft iets te bieden: drie richtlijnen en een actieprogramma. Aan de kiezers kan duidelijk worden gemaakt dat het de gemeenschap is die de gelijkheid tussen man en vrouw bevordert. Dit stelde gisteren het Nederlandse socialistische lid van het Europees Parlement, Ien van den Heuvel. Zij sprak tijdens het debat over de positie van de vrouw in Europa. Het parlement debatteerde de ge hele dag over een resolutie van 99 paragrafen waarin wordt onderzocht wat is gebeurd sinds het parle ment in februari 1981 een resolutie aannam met con crete voorstellen over verbetering van de positie van de vrouw. Weinig, vindt de rapporteur. De Italiaanse communis te, Cinciarorodano. De vrouwen vinden alle deuren gesloten. De situatie van de vrouw is tussen 1981 en 1984 verslechterd. Sociale voorzieningen worden minder goed en thuiswerk wordt zwaarder. De na tionale regeringen van de tien lidstaten hebben geen werk gemaakt van implicatie van de richtlijnen over gelijk loon, gelijke behandeling in de sociale sector en gelijkheid van kansen plus een actieprogramma voor een verdere verbetering van de positie van de vrouw in Europa. Het Nederlandse christendemocratische lid van het Europese Parlement, Hanja Maij-Weggen, heeft in het debat gevraagd een speciale Europese minister raad over de emancipatie van de vrouw. In deze ministerraad zouden besluiten moeten wor den genomen over nieuwe richtlijnen voor de gelij ke behandeling van mannen en vrouwen. MAPUTO Mozambique en Zuid-Afrika hebben zichzelf tot vriendschap veroordeeld. Dat was gisteren de sfeer in ho tel Polana in Maputo waar Mo- zambikaanse en Zuidafrikaan- se delegaties spreken over het herstel van de economische betrekkingen. Tegelijkertijd werd er in de hoofdstad van Zuid-Afrika gesproken over militaire problemen. Het is een ommezwaai in de politieke si tuatie van zuidelijk Afrika. Maar wat er werkelijk bekok stoofd wordt, blijft nog ondui delijk en de delegatieleiders la- door Jan Halkes chen elkaar toe als boeren met kiespijn. Terwijl in de lunchpauze Radio Mozambique uitgebreid ingaat op de boycotvoorstellen van de Amerikaanse presidentskandi daat Mondale, wijst de Mozam- bikaanse minister van econo mische zaken, Jacinto Veloso, de Zuidafrikaanse delegatielei der Hans van Dalsen op het ei landje Inhaca. Vanaf het Pola- na-zeeterras is het zichtbaar als een paradijselijke streep die in de verte schittert. De bespre kingen zijn al zover dat Inhaca met name genoemd wordt als een ideale plek voor Zuidaflcri- kaans toerisme, compleet met bungalowparken, all-in reizen en harde Zuidafrikaanse rands. Minder ver, maar eveneens veel belovend, zijn de besprekin gen over het herstel van de be trekkingen op het gebied van verkeer, landbouw, visserij, in dustrie, handel, financiën, energie en de 'trek-arbeid' in de Zuidafrikaanse mijnen. De samenstelling van de delega ties wijst erop dat beide kanten serieus vorderingen willen ma ken. De besprekingen over „veilig heid en militaire problemen" in de Zuidafrikaanse hoofd stad liggen wat moeilijker. Mo zambique wil een einde aan de Zuidafrikaanse steun aan de Mozambikaanse verzetsbewe ging MNR, die ongeveer twee derde van het Mozambikaanse binnenland onveiüg maakt. Zuid-Afrika zal daar tegenover stellen dat Mozambique de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC, zo niet militair dan toch moreel, steunt. Ter geruststelling van het ANC heeft de Mozambikaanse presi dent Samora Machel al bena drukt dat de solidariteit met de strijd tegen de apartheid in geen geval in het geding is. Of het ANC daar ook werkelijk van overtuigd is, blijft de vraag. ANC-leider Oliver Tam- bo hult zich in stilzwijgen, ook na een uitgebreid onderhoud met Machel. „Het maximaal haalbare", zegt een diploma tiek waarnemer in Maputo, „is een soort akkoord tussen beide landen dat vervolgens ieder op zijn eigen wijze interpreteert". Sinds de onafhankelijkheid van 1975 is Mozambique een van de meest principiële tegen standers van de apartheid ge weest. Ook toen een conse quente boycot van toenmalig Rhodesië de Mozambikaanse economie deed kelderen, bleef Samora Machel op zijn stand punt staan. Het antwoord van Zuid-Afrika was economisch en militair. De haven van Ma puto verloor driekwart van haar omzet omdat Zuidafri kaanse bedrijven liever de om weg via Durban maakten. Mo zambikaanse „trekarbeiders" waren niet meer welkom op de boerderijen van Transvaal en het aantal Mozambikanen in Zuidafrikaanse mijnen daalde aanzienlijk. Zuidafrikaanse toeristen bleven al weg na de nationalisatie van hun vakan tiehuisjes. Militair antwoordde Zuid-Afrika met steun aan de Mozambikaanse verzetsbewe ging MNR en luchtaanvallen op woonhuizen en kantoren van ANC-vluchtelingen in Ma puto. Een al meer dan drie jaar aan houdende droogte heeft de Mozambikaanse economie op de rand van de afgrond ge bracht. Naar schatting meer dan vijftigduizend Mozambi kanen zijn van die droogte het slachtoffer geworden. In de hoofdstad wordt het voedsel gerantsoeneerd, en vanwege de rondtrekkende benden van de MNR ligt het transport in bijna tweederde van het land stil. De besprekingen met Zuid-Afrika moeten voor Mo zambique twee vliegen in één klap vangen: Zuidafrikaanse investeringen voor de weder opbouw en een einde van Zuidafrikaanse steun aan de MNR, die de wederopbouw tel kens saboteert. Mozambique staat met de rug te gen de muur. Maar ook Zuid- Afrika lijkt niet veel keus te hebben. De Mozambikaanse toenadering is door president Samora Machel zorgvuldg voorbereid in overleg met en misschien wel op aandringen van de Verenigde Staten en West-Europa. Ook de Mozam bikaanse broederlanden, An gola, Zimbabwe en Tanzania staan niet voor verrassingen. Het Westen kan of wil niet de militaire en economische hulp bieden waar Machel tijdens zijn Europa-tournee in oktober om vroeg. Maar de westerse landen bleken wel bereid hun diplomatieke druk op Zuid- Afrika te verhogen. Het is geen toeval dat de eerste besprekin gen tussen Zuid-Afrika en Mo zambique begonnen kort na het bezoek van de Zuidafri kaanse minister van buiten landse zaken, Botha, aan de zelfde landen die Machel be zocht. Tenslotte heeft Zuid-Afrika ook een eigen economisch belang bij het herstel van de betrek kingen. De haven van Maputo is goedkoper dan de omweg via Durban. De Mozambikaan se elektriciteit van de Cahora Bassa-dam is aantrekkelijk nu door de kernenergie ook in Zuid-Afrika over de elektrici teitsprijzen wordt geklaagd. De levering van Cahora Bassa- elektriciteit werd vorig jaar verbroken na een aanslag van de MNR op de hoogspannings leiding. Herstel van de economische be trekkingen tussen Mozambi que en Zuid-Afrika kan een be gin van vrede betekenen in heel zuidelijk Afrika. Samora Machel heeft een groot presti ge bij de bevrijdingsbewegin gen ANC en Swapo. Maar zo lang in Zuid-Afrika de apart heid blijft bestaan, zal het een koude vrede zijn, slechts in stand gehouden onder wester se druk en op voorwaarde dat ANC en Swapo het Mozambi kaanse voorbeeld zullen vol gen. De westerse waarnemers zijn enthousiast: het begin van een dialoog is er. Zo zullen har de maatregelen als een olie boycot misschien toch niet no dig zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7