Besmettingsbacil was eerder bekend c Ministerie: geen beperking opslag radioactief afval 'Dodenlijst' en wapens gevonden Acties op Antillen tegen bezuinigingen Pijler Oosterscheldedam geschrapt WOENSDAG 18 JANUARI 1984 Onnodig tijdverlies bij ingrijpen UTRECHT (GPD) - Het Academisch Ziekenhuis (AZU) in Utrecht wist op 31 december al vrijwel zeker dat de vergiftiging in het Utrechtse bejaardehuis Tolsteeg was ver oorzaakt door de shigella-dysenteriebacil. Toen maandag 2 januari daarover absolu te zekerheid werd verkregen, heeft het ziekenhuis zowel het bejaardenhuis als de GG en GD gewaarschuwd. Binnenland Er is onnodig tijdverlies geweest, doordat het ziekenhuis er niet van op de hoogte was dat er meer ziektegevallen waren, dan dat van een vrouw die in het AZU was terechtgekomen. De andere ziekenhuizen waar de patiënten van Tolsteeg waren opgenomen, hebben nog dagenlang zelf ge zocht naar de bacil, terwijl het in het AZU al bekend was. Dit heeft prof. J. Verhoef, hoogle raar microbiologie in het AZU, gisteren verklaard. „Direct nadat ons duidelijk was wat er met de zeer ernstig zieke vrouw aan de hand was, hebben we de behan deling daaraan aangepast", aldus prof. Verhoef. „Zo is de vrouw Neergeschoten Molukker stond buiten rellen ROTTERDAM (ANP) De jonge Molukker die op 4 januari in het been werd getroffen door een po litiekogel had niets te maken met de vechtpartijen in de Molukse wijk van in Capelle aan den IJs- sel tussen jonge Molukkers en de mobiele eenheid. Dat blijkt uit een verklaring van korpschef F van Weelden. De politieman die het schot af vuurde, voelde zich, aldus de korpschef, ernstig bedreigd door twee Molukkers. Hij schoot ge richt op een man die met een har poen op hem afkwam. Volgens de lezing van de politie in Capelle aan den IJssel werd de politieman geraakt door een ijze ren pijp, juist op het moment dat hij zijn vuurwapen gebruikte. Daardoor is het schot waar schijnlijk afgeweken en heeft de kogel het been geraakt van een man die zich op ruime afstand (ongeveer 20 meter) bevond van de vechtende Me'ers en Moluk kers. onmiddellijk geisoleerd". De be treffende patiënte, die er 'zeer slecht aan toe was', is nu aan de beterende hand. „We wisten op Oudejaarsdag nog niet dat het om garnalen ging", zegt de hoogleraar, „maar dat het een exotische bacil betrof, was al wel zeker". Pas op 6 januari heeft de GG en GD teruggebeld naar het AZU met de vraag of dat zie kenhuis wel zeker was van zijn ontdekking. De andere zieken huizen hadden de shigella-bacil namelijk nog niet gevonden. „Maar al daarvoor, namelijk op dinsdag 3 januari konden we de huisarts van Tolsteeg adviseren welke antibiotica moeten wor den gebruikt. Toen was ons pas duidelijk dat er sprake was van een epidemie", aldus professor Verhoef. Hij wil niet tegenspreken dat bij de behandeling van de patiënten onnodige vertraging is opgelo pen door deze gang van zaken. Maar Verhoef wil niet zo ver gaan om te stellen dat er onnodi ge sterfgevallen zijn geweest. Hij erkent dat de diagnose sneller had kunnen worden gesteld wanneer alle patiënten in het AZU terecht waren gekomen. Dat dat niet is gebeurd is een ge volg van het feit dat de slachtof fers verschillende huisartsen hadden die hun patiënten naar de diverse ziekenhuizen lieten brengen. Bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn gisteren geen nieuwe meldingen van dysenterie binnen gekomen. Nog steeds zijn ongeveer hon derd mensen ziek na het eten van vermoedelijk besmette Noorse garanalen. Van levensgevaar zou bij deze mensen geen sprake zijn. Het ministerie verwacht dat het aantal sterfgevallen (13 tot nu toe) niet meer zal oplopen. De keuringsdienst van waren in Utrecht heeft nog steeds geen shigella-bacil gevonden in en partij garnalen die mogelijk de dysenterie heeft veroorzaakt. De DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer voelt niets voor strengere veilig heidseisen voor de tijdelijke op slag van radio-actief afval bij Pet ten in Noord-Holland. Ook een verkorting van de opslagtermijn van tien tot vijfjaar wijst het mi nisterie van de hand, omdat in die periode waarsëhijnlijk geen defmitieve oplossing voor het af val is gevonden. Een ambtenaar van het departe ment zei dit gisteren voor de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State. Die be handelde een beroep op de Kroon van een aantal instanties in de omgeving van Petten tegen het besluit van minister Winse- mius (milieubeheer) om het afval voor tien jaar op te slaan in de buurt van dat dorp. De tijdelijke opslag maakt de omstreden dumpingen in zee overbodig. Het bestuur van de naburige ge meente Callantsoog vroeg om een halvering van de termijn voor tijdelijke opslag. Daardoor zou meer druk op de ketel blij ven om naar definitieve bestem mingen voor het radio-actieve materiaal te zoeken, zoals onder grondse opslag in zoutlagen. De vertegenwoordiger van het de partement verzette zich daar ech ter tegen, omdat vijf jaar te kort zou zijn. De stichting Natuur en Milieu en de federatie van Noordhollandse milieugroepen bepleitten stren gere voorwaarden aan de opslag van het afval in Petten, dat overi gens alleen van laag en middel baar radio-actief niveau zal zijn. De milieubeschermers willen een scheiding van stoffen die in korte tijd onschadelijk worden en stoffen die veel langer blijven stralen. Ook hiertegen maakte de vertegen woordiger van het ministerie be zwaar. Een scheiding zou aan de bron moeten gebeuren: in zie kenhuizen, laboratoria, fabrie ken en kernenergiecentrales. Dat zou de kans op vergissingen ver groten, zei hij. Bovendien betwij felde hij het nut van scheiding, zolang er geen aparte verwer kingsmethode is voor materiaal dat snel is uitgestraald. Intussen zouden de mensen die de schei ding moeten uitvoeren aan extra straling bloot staan. „Zonder nut is dat niet verantwoord". Zowel Callantsoog als Zijpe, de ge meente waartoe Petten behoort, drongen er op aan, dat het laag en middel radioactief afval van de energiecentrales niet naar Petten komt maar in Dodewaard en Borssele blijft. Volgens de ambtenaar is dat echter in strijd met het beleid om alle radioactie ve afval centraal op te slaan. Ge spreide opslag betekent meer ri sico, zei hij. Overigens noemde hij de risico's van de opslag in Petten voor om wonenden en toeristen vrijwel nihil. Zowel gemeentebestuur ders als de plaatselijke VW had den in beroepschriften gewezen op de toeristische belangen die op het spel staan. Op drukke da gen ontvangen Zijpe en Callant soog gezamenlijk 100.000 bezoe kers. „Periodiek is het er dicht bevolkt en bepaald geen afgele gen gebied", aldus een vertegen woordiger van de VW, die strengere veiligheidseisen vroeg. De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State zal advies uitbrengen aan de Kroon (konin gin plus betrokken minister). Bij koninklijk besluit wordt te zijner tijd een definitieve beslissing ge- DEN HAAG (GPD) - Dierproeven zijn nog steeds nodig om te we ten te komen hoe de mens veilig kan omgaan met geneesmidde len, bestrijdingsmiddelen, cos metica, voedingsmiddelenhulp stoffen en andere chemische stoffen zonder zijn gezondheid acuut in gevaar te brengen. In veel gevallen kan deze kennis echter worden verkregen met minder proefdieren dan men tot dusver dacht. Dat wordt geconcludeerd in een rapport van de Gezondheidsraad op verzoek van het ministerie volksgezondheid. De vraag was advies uit te brengen over de we tenschappelijke waarde van de zogenaamde LD50-test (een veel gebruikte methode om de acuut dodelijke dosis van een stof te bepalen) en over de vraag of die test geheel of gedeeltelijk zou woorvoerder van het departe ment van WVC zegt dat derhalve nog steeds niet onomstotelijk vaststaat dat de besmetting sa menhangt met het eten van de bewuste garnalen. Volgens de Utrechtse keurings dienst van waren is een deel van de verdachte partij garnalen ge vonden. Maar helemaal zeker is dat nog niet, omdat „de handel in garnalen zo ondoorzichtig is", al dus de keuringsdienst. Boven dien blijkt het isoleren van een shigella-bacterie moeilijk te zijn omdat er maar heel weinig voor komen temidden van miljoenen andere. Staatssecretaris Ploeg van land bouw zal bij de verantwoordelij ke instanties in Zuidoost-Azië aandringen op verscherpte con trolemaatregelen bij de verwer king van garnalen. Voor ons land wil Ploeg strengere regels opstel len voor pellerijen ten aanzien van de hygiëne. Volgens de voorzitter van de ver eniging van fabrikanten van vis- en diepvriesprodukten in Thai land zijn de besmette garnalen afkomstig uiit Bangladesj. Frankrijk heeft de invoer en ver koop van garnalen voorlopig ver boden. Een jaar cel voor opslag explosieven ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft gisteren wegens overtreding van de vuur- wapenwet en gebruikmaking van een vals document, een 37-ja- rige in België woonachtige West duitser tot één jaar gevangenis straf veroordeeld. De man heeft in zijn expeditiebe drijf Westship in het Rotterdam se havengebied bijna vijftig kilo van de Amerikaanse legerspring- stof C4 opgeslagen. De explosie ven waren met een vervalste luchtvrachtbrief Nederland inge voerd. De officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëist. Hij meende dat de Duitser een belangrijke medewerker is van ex-CIA-agent Edwin Wilson, die in de Verenigde Staten we gens wapensmokkel 32 jaar ge vangenisstraf moet uitzitten. Wil son heeft twintig ton van de springstof C4 van de VS naar Li bië gesmokkeld. Tijdens de Amerikaanse rechtzit tingen waren aanwijzingen naar voren gekomen, dat de explosie ven verder zijn doorverkocht aan terroristische organisaties. Zo zijn er sterke vermoedens dat de aanslag op de synagoge in Ant werpen, een aantal jaren gele den, met dit C4 is gepleegd. Man overleden na mishandeling VENLO (ANP) - Na op 6 januari in een snackbar in de Venlose bin nenstad zonder enige aanleiding ernstig mishandeld te zijn, is gis teren een 29-jarige man uit Venlo aan de gevolgen daarvan overle den. De man werd op 6 januari aangêvallen door een 33-jarige inwoner van Venlo die kort daar voor al twee andere bezoekers in de snackbar had neergeslagen. Zij wisten echter te vluchten. Het slachtoffer werd eerst tegen de grond gewerkt waarna de ander als hem begon te trappen. Uit sectie is gebleken dat de dood soorzaak een schedelbreuk en hersenletsel zijn. Verdachte kon al op 7 januari door de Venlose politie worden aangehouden. Onderzoek: dierproeven blijven nodig kunnen worden vervangen door andere onderzoekmethoden die minder proefdieren vergen of minder letsel voor proefdieren betekenen. Achtergrond hierbij was de be hoefte aan meer inzicht in de waarde van de LD50-test bij de commissie van advies voor dier proeven, die sedert 1978 de mi nister moet adviseren over pro blemen rond het toepassen van dierproeven. De commissie voor de LD50-test heeft nu een eerste advies uitgebracht aan de minis ter, waarin algemene aspecten van de zaak worden besproken. Om eventueel de LD50-test te ver vangen komen twee methoden in aanmerking. Die kunnen met kleine aantallen proefdieren worden uitgevoerd. Het wordt erg onwaarschijnlijk geacht dat testmodellen de dierproef voor het bepalen van de direct-dode- lijke dosis zouden kunnen ver vangen. Dergelijke modellen kunnen waar devol zijn als het gaat om een en kelvoudige biologische reactie op een chemische stof. Maar de dood is een te ingewikkelde ke ten van biologische reacties om ten minste voorlopig op deze manier in een mathematisch mo del te worden nagebootst, aldus het rapport. ROTTERDAM - Vlakbij de nieuwe openbare bibliotheek in Rotterdam worden 36 paalwoningen gebouwd op een wegviaduct. De woningen zijn een ontwerp van de architect Piet Blom. Ze hebben de vorm van een houten kubus die op een stenen paal wordt gezet. De kubus bestaat uit 3 kamers. De koopsom ligt tussen de 115.001) en 150.000 gulden. <Foto Anefo 'Spookschip' op Noordzee LONDEN (GPD) - Een Neder lands vrachtschip, de in Zandvoort geregistreerde Pergo, dat vorige week vrij dag in een woeste Noordzee door de voltallige bemanning werd verlaten omdat het leek te zinken, heeft onbemand bijna 400 kilometer afgelegd, tot het vlakbij de Schotse kust door vissers werd ont dekt. De kapitein van de Pergo be sloot vorige week dat het schip niet meer te redden was, toen het in een hevige storm in moeilijkheden was gekomen. De reddingboot was in het noodweer onklaar geraakt, en de bemanning van de Pergo moest door he licopters van de Noorse red dingsbrigade in veiligheid worden gebracht. Tijdens die reddingsoperatie was de motor van het vracht schip op automatische bestu ring gezet om het in de woes te golven nog zo stabiel mo gelijk te houden. Dat zorgde ervoor dat het schip vervol gens, nadat de bemanning al veilig en wel aan land was ge bracht, op halve kracht alleen verder ging. Het spookschip moet op zijn eenzame tocht langs verschil lende booreilanden zijn geva ren. Niemand nam echter speciale notitie van de Pergo, tot het bij het Schotse plaats je Dunbar aan de grond dreigde te lopen. Verbijster de vissers uit het in de buurt gelegen dorpje Leith ontdek ten toen, dat er zich niemand aan boord van het schip be vond. Zij sleepten het vrachtschip, waarvan de lading, bestaande uit kunstmest, nog geheel in tact was, de haven van hun dorp binnen, en kunnen nu op een royale bergingspre mie rekenen. Bezetters ambassade: UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - In de Surinaamse ambassade in Den Haag bevindt zich een be hoorlijke hoeveelheid vuurwa pens. Ook circuleert er een lijst met daarop de namen van tegen standers van het bewind van Bouterse die om het leven moe ten worden gebracht. Dat hebben achttien van de nege nenveertig mensen die vorige week donderdag enige uren de Surinaamse ambassade in Den Haag hebben bezet verklaard te genover hun raadsman, de Utrechtse advocaat mr. H.K. Jap-A-Joe. Volgens de advocaat hebben de bezetters uit eigen waarneming de aanwezigheid van vuurwapens en de dodenlijst. vastgesteld. Jap-A-Joe verklaarde gisteravond desgevraagd dat een aantal be zetters van de Surinaamse bassade kasten heeft openge maakt en dossiers heeft beke ken. Zij zouden daarbij niet al DODELIJK ONGEVAL - Een 18- jarige Engelsman is in de nacht van maandag op dinsdag op het Centraal Station in Rotterdam tussen het perron en een rijden de trein gevallen. Hij was op slag dood. De man, die afscheid nam van zijn vriendin in de trein, stond nog op de treeplank toen de trein begon te rijden. WILLEMSTAD (ANP) - Na de ac ties afgelopen maandag op Cura sao, waar leden van de Algemene Bond Van Overheidspersoneel (ABVO) onder kantoortijd naar Willemstad marcheerden, zijn gisteren ook op Aruba en Bonai re de ambtenaren in actie geko- Zowel op Aruba als op Bonaire heeft de actie een vreedzaam ver loop. De regering van premier Don Martina heeft verklaard met de ambtenaren over hun grieven te willen praten, maar ze stelt de voorwaarde dat die eerst hun ac ties opschorten. Op Aruba ging gisteren het perso- Noord-Holland weigert hogere Kalkar-bij drage HAARLEM ANP) - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben de directie van de samen werkende electriciteits produk- tiebedrijven (SEP) in een brief laten weten dat de voor Noord- Holland berekende stijging met 1.350.000 gulden in de bijdrage aan de snelle kweekreactor in Kalkar niet te zullen betalen. In de brief laten Gedeputeerde Sta ten weten dat zij het standpunt van de minister van economi sche zaken en van de directie van de SEP, als zou deze stijging van de bijdrage onvermijdelijk zijn, beslist niet delen. GS wijzen er verder op dat het Kal kar-project uiteindelijk moet lei den tot een verlaging van de Ne derlandse elektriciteitstarieven. Op grond van de ervaringen met de kosten van het Kalkar-project zeggen Gedeputeerde Staten ten zeerste te betwijfelen of dat nog te verwachten valt. Zij merken op dat er volgens hen een vol kenrechtelijke noch een privaat rechtelijke verplichting bestaat met de bijdrageverhoging in te stemmen. Het provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland, het Ge meentelijk Energiebedrijf van Amsterdam en het Electriciteits- bedrijf Groningen/Drenthe bezit ten ëamen genoeg aandelen en daarmee stemrecht in de SEP om alle verdere bijdrageverho- gingen aan het Kalkar-project te blokkeren, zo benadrukken Ge deputeerde Staten van Noord- Holland. De drie elektriciteitsbe drijven voeren gezamenbjk actie tegen verhoging van de Kalkar heffing. Het is niet uitgesloten dat de ex ploitant van de kerncentrale in Kalkar, juridische stappen on derneemt tegen de SEP als een gezamenlijk besluit van die be drijven om de Kalkarbij drage te verhogen uitblijft. Dat zei SEP-woord voerder Van Wijk gisteren in een reactie op de brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. leen wapens hebben gevonden, maar ook een lijst hebben aange- roffen met de namen van promi nente tegenstanders van legerlei der Bouterse die moeten worden vermoord. Namen weigert Jap- A-Joe echter te noemen. Een woordvoerder van de Suri naamse ambassade weigerde in te gaan op de beschuldigingen van de bezetters. De 49 bezetters van de Surinaamse ambassade zijn gisteren vrijgela ten. Zij hebben van de officier van justitie in Den Haag, mr. F. van Straelen, een dagvaarding gekregen wegens huisvrede breuk. De politierechter zal zich dit vooijaar over hun zaken moe ten buigen. Er werden tijdens de bezetting nogal wat vernielingen aange richt in het gebouw aan de Ale xander Gogelweg. Maar volgens de persofficier in Den Haag, me vrouw Mr. Couzijn, zijn de bewij zen voor vernieling niet te leve ren. neel van de Arubus nv, een over heidsbedrijf voor openbar ver voer, tot actie over, waardoor het openbaar vervoer op dit eiland stil kwam te liggen. In de loop van de ochtend was op Aruba een optocht georganiseerd naar het bestuurskantoor, waaraan onder meer personeel van de brandweer en het gevangeniswe zen en een aantal ambtenaren van andere diensten deelnam. De acties worden gehouden uit protest van de regeringsplannen om te korten op de ambtenaren salarissen; prijscompensatie en een deel van het vakantiegeld moeten worden ingeleverd. Turkey-t- shirts niet racistisch ALKMAAR (ANP) - De recht bank in Alkmaar heeft giste ren een 34-jarige marktkoop man uit Hoorn vrijgespro ken. De koopman werd ervan verdacht t-shirts met een ra cistisch opschrift te hebben verkocht. De officier van jus titie had veertien dagen gele den schuldigverklaring zon der strafoplegging geëist. De koopman verkocht op 16 ju ni op de markt in Schagen t- shirts met aan de voorzijde het opschrift "I love to make love" en aan de achterzijde de tekst "but not with you turkey". De rechtbank heeft zich in haar vonnis vooral laten leiden door de verklaring van een hoogleraar in de Engelse en Amerikaanse taal- en letter kunde. Deze kwam tot de conclusie dat in de Engelse taal noch in de Amerikaanse taal het woord turkey in ver band kan worden gebracht met het Nederlandse woord Turk. Op louter taalkundige gronden achtte hij de tekst op de shirts dan ook vrij van racisme. Het Engelse woord turkey be tekent oorspronkelijk kal koen, maar wordt in de om gangstaal gewoonlijk ge bruikt in de betekenis van domoor. Ambassadeur VS DEN HAAG (ANP) - R.H. Fein wordt binnenkort benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de Verenigde Staten met als standplaats Was hington. Hij zal ir. J.H. Lubbers opvolgen, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst zal verlaten. Fein (59) startte zijn diplomatieke carrière in het buitenland in 1952 in Havanna. Sinds 1982 is hy inspecteur buiten landse dienst. JpSér. OOSTERSCHELDE - Twee pijlers van de Oosterscheldedam die on langs zijn geplaatst. Minister Smit-Kroes heeft het totaal aantal pijlers teruggebracht van 66 naar 65. Dat levert een besparing op van 10 mil joen gulden. (Foto anpi DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft om financiële rede nen besloten een pijler, onder deel van de stormvloedkering in de Oosterschelde, niet te plaat sen. Daarmee wordt de door- stroomopening van de pijlerdam verkleind, maar dat heeft vol gens een woordvoerder van de minister geen gevolgen voor het milieu in de Zeeuwse zeearm. De bezuinigingsmaatregel levert een bedrag van 10 tot 15 miljoen op. Dat is echter een 'bruto' be zuinigingsbedrag, want er moet nu méér worden uitgegeven voor het maken van een groter 'land- hoofd', dat de plaats waar de pij ler zou staan gaat innemen. De kosten daarvan konden nog niet worden begroot, maar aangeno men wordt dat de uiteindelijke besparing rond de 5 tot 7 miljoen zal uitkomen. Het totale Ooster- scheldeproject vergt 7,4 miljard. Financiële redenen zijn voor de mi nister doorslaggevend geweest. Het besluit van de minister, dat een 'schijntje' van het totaalbe drag yoor dit project betreft, moet vooral duidelijk maken dat het ernst is met het in de hand houden van de financiële gang van zaken, nu het pijlerdampro- ject in de publiciteit als onbe heersbaar geldverslindend wordt gekenschetst. De Oosterschelde krijgt juist z'n pijlers, en de daartussen aange brachte schuiven om het oor spronkelijke milieu zoveel moge lijk in stand te houden. Er zou den oorspronkelijk, toen er nog 66 pijlers zouden worden ge plaatst, 63 doorstroomopeningen ontstaan. Nu er één pijler wordt geschrapt, blijven er 62 van die openingen over. Dat betekent weer dat er minder zeewater de Oosterschelde binnen kan, en dat kan op z'n beurt weer nega tieve effecten op het milieu heb ben. Rijkswaterstaat gaat er vanuit dat die negatieve effecten achterwe ge blijven. De totale doorstroom- opening namelyk is groter dan bij de opzet van de oorspronke lijke plannen werd gedacht Dat komt mede door het feit dat op een groot aantal lokaties in de drie sluitgaten (Roompot, Schaar en Hammen) geen tegelmatten hoeven te worden gelegd. Vol gens een woordvoerder van ver keer en waterstaat is daardoor de doorstroomopening met 200 vierkante meter toegenomen. Het schrappen van de pijler en de daarbij horende schuif betekent weer een verlies van 180 vierkan te meter, zodat dat verdwijnen van de pijler géén negatieve ef fecten heeft. Het is wel zo dat de extra ruimte die het milieu bij het oorspronkelijke aantal van 66 pijlers werd gegund, nu groten deels verdwenen is. De zesenzestigste pijler die nu is geschrapt, zou in het noordelijk deel van het sluitgat Roompot worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5