Werkloosheid in jaar met 20 procent Steeds Damlaan wordt afgesloten voor snelverkeer Minerva betreurt publicatie gedicht >tc Weer klappen in december Na aanleg Dr. Lelylaan Drankdief vraagt gratie Sen wiet fcofenib btadbteefd Vrouwen in bus met hoofd tegen ruit Provincie vraagt mening woonwagen bewoners j DINSDAG 17 JANUARI 1984 te zijn n aan En je tuden aan- omen »s bij. nder- be- ente; vitei- ijk. oort- stel-j met ge- isser' ;ren- tiuis- iden krij- n zij oda- des- LEIDEN De werkloos heid in de Leidse regio is vorig jaar met twintig pro cent gestegen. De groei van het aantal werkzoe kende mannen (15 pro cent) was minder dan in 1982 (24 procent). De groei van het aantal werkzoe kende vrouwen (32 pro cent) was vrijwel gelijk aan die van 1982 (33 pro cent). In de Bollenstreek groeide de werkloosheid vorig jaar met 12,5 procent. De toename van de werkloosheid onder mannen (8 procent) was belangrijk minder dan in 1982 (28 procent). Het aan tal werkzoekende vrouwen nam sterker toe (met 22 procent), maar de groei was eveneens min der dan in'1982 (43 procent). De werkloosheid is in de Leidse re gio in december fors gestegen, met name in de bouw- en de me taalsector. In de Bollenstreek Ontwikkeling van de werkloosheid Leiden 1982 l de jaren 1982 en 1983 in rayon 1983 roor. I dat januari ven- februari po- maart sing april mei juni i juli augustus september oktober november december 5572 5643 5555 5483 5505 5653 5931 5936 5945 6152 6311 6713 1914 1950 1897 1881 1876 2053 2296 2409 2472 2523 2589 2634 7005 7088 7001 6964 6938 7132 7217 7222 7411 7237 7233 7729 2982 2946 2956 2930 2973 3412 3510 3524 3620 3460 3372 3475 Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden behoren. den, nov. '83 dec. '83 - nov. '83 Alkemade 220 245 119 K)85. g 3, Katwijk 815 897 302 Leiden 4655 4942 2146 Leiderdorp 457 489 236 Oegstgeest 250 273 163 Rijnsburg 172 169 79 Valkenburg 35 41 21 oor Voorschoten 403 421 180 ten Warmond 102 114 48 Zoeterewoude 110 121 67 tel. Overige 14 17 11 13- Totaal 7233 7729 3372 tel. januari februari maart april mei juni juli augustus september oktober november december 1479 1419 1384 1353 1436 1477 1422 1417 1502 1596 1676 1869 1865 1840 1796 1841 1932 1877 1859 1712 1761 1011 1216 1169 1070 991 1040 1148 1115 nov. '83 dec. '83 Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van arbeidsbureau Lisse behoren. Hillegom Lisse Noord wijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige Totaal DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-jari- ge drankdief uit Leiden gaat ko ningin Beatrix een verzoek om gratie doen. De vrouw van de Leidenaar heeft te kampen met een zwakke gezondheid en moet geregeld in een ziekenhuis wor den verpleegd. De Leidenaar vindt dat hij dan in de gelegen heid moet zijn zijn vrouw te be zoeken en thuis orde op zaken moet kunnen stellen. De man kwam met deze opmer king in hoger beroep op de prop pen omdat procureur-generaal Meijring er niets voor voelde om de vier weken onvoorwaardelij ke gevangenisstraf, opgelegd door de rechtbank, om te zetten in een voorwaardelijke straf. Me de omdat twee vrienden van de Leidenaar in een eerder stadium* al tot twee en vier weken onvoor waardelijke celstraf waren ver oordeeld. Als de man zijn plan inderdaad uit voert, is het de tweede keer dat hij koningin Beatrix om gratie verzoekt. Het leit waarvoor de man zich nu moest verantwoorden was de diefstal van twaalf dozen (72 fles sen) whiskey. Hij stal deze in ok tober 1981 uit een met zeil afge dekte aanhangwagen die op een parkeerplaats in Benthuizen stond. Het gerechtshof doet 31 januari uit spraak. LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Studenten Vereniging Minerva en de redactie van de Almanak 1984, hebben gisteren verklaard de publi catie van het gedicht in die almanak te betreuren. Dit gedicht wordt door velen als discriminerend ervaren. Voorts liet het bestuur weten dat in de vereniging discriminatie evenzeer wordt verafschuwd. "De bedoeling van het plaatsen van het gedicht was om de vooroordelen die sommige Nederlanders hebben ten aanzien van etnische minderhe den aan de kaak te stellen door ze onder woorden te brengen", aldus Minerva. Zij vindt het zeer spijtig dat deze bedoeling niet is overgeko men. Uit de vele afkeurende reacties van zowel binnen als buiten de vereni ging, heeft het bestuur en de redactie begrepen dat het niet verstandig is geweest het gedicht te publiceren. "Het kan gemakkelijk verkeerd worden uitgelegd". Beide partijen beraden zich thans over passende maatregelen om een dergelijk incident in de toekomst te voorkomen was de ontwikkeling iets minder ongunstig, maar ook hier was het in de bouw waar de werkloos heid het sterkst voelbaar was. Bij het arbeidsbureau in Leiden wa ren er eind december 11.204 per sonen, onder wie 3.475 vrouwen, ingeschreven als werkzoekend. In Lisse stonden 3.130 werklozen te boek, waaronder 1.115 vrou wen. Het werkloosheidspercen tage kwam daarmee voor de Leidse regio op 13,9 procent bij de mannen en 13,0 procent bij de vrouwen. In de Bollenstreek la gen de percentages op respectie velijk 8,8 en 13.0 In december 1982 nam de werk loosheid ook fors toe. In de Leid se regio nam de werkloosheid toen in een maand tijd met 447 personen toe. Het afgelopen jaar was de ontwikkeling van de werkloosheid in december ver houdingsgewijs nagenoeg het zelfde als het jaar ervoor. Nu steeg het aantal werkzoekenden in een maand tijd met 599 perso nen. Het aantal aan de eind van de maand nog openstaande vaca tures bedroeg in Leiden 87. Dat was minder dan eind november, maar beduidend meer dan in de cember 1982. In de Bollenstreek ontwikkelde de werkloosheid zich in december minder ongunstig. Weliswaar steeg het aantal werkzoekende met 147, maar bij de een afname van 33. In vergelijking met de ontwikke ling in 1982 leveren de cijfers een naar verhouding minder ongun stig beeld op. Toen steeg de werkloosheid onder vrouwen en was de stijging onder de mannen aanzienlijk groter. Daar staat echter tegenover dat het aantal nog openstaande vacatures (60) kleiner was, dan in december 1982. De Damlaan, ter hoogte van de toekomstige Dr. Lelylaan. Wat de auto op duidelijk zijn: het gebouw dat links in aanbouw is biedt inmiddels onder deze foto doet, kan dus straks niet meer. En dat dit een archieffoto is, moge dak aan de Bedrijfsgeneeskundige Dienst en de Leidse Spaarbank. (foto Holvast) LEIDEN - De Damlaan zal over een aantal maanden voor doorgaand autover keer worden afgesloten. Er zal dan voor auto's geen verbinding meer zijn tussen Vondellaan en Dia mantlaan. Bussen, (brom fietsers en voetgangers daarentegen zullen wel van de Damlaan gebruik kunnen blijven maken. Het wachten voor de uitvoering van deze maatregelen is op de aanleg van de Dr. Lelylaan, de dwarsverbinding door het Mors- kwartier en nu nog een zandheu vel die reeds geruime tijd op as falt ligt te wachten. Ambtenaar Halfwerk verwacht dat de aanleg van de Lelylaan nog deze zomer klaar zal komen. Deze verbin ding zal via de eveneens toekom stige Churchillbrug over de Rijn aansluiten op de Haagweg en de Churchilllaan en een belangrijke functie krijgen voor doorgaand verkeer. Voor het langzaam verkeer zal op de Damlaan, ter hoogte van het kruispunt met de Lelylaan, een tunnel worden aangelegd. Bus sen zullen het autoverkeer van de Lelylaan gelijkvloers tegen komen. Het openbaar krijgt er voorrang: het is de be doeling verkeerslichten aan te leggen, die door de buschauffeur via het zogenaamde vetag-sys- teem beïnvloed kunnen worden. De route Diamantlaan-Damlaan- Vondellaan, straten die in el- kaars verlengde liggen, wordt nu nog veelvuldig gebruikt door snelverkeer van en naar de rijks weg Den Haag-Amsterdam. Ook bewoners van de Juwelenbuurt, Koppelstein en bezoekers van de sportcomplexen daar kiezen veelal genoemde route, die aan sluit op de Smaragdlaan. De Damlaan leent zich volgens de gemeente niet voor grote ver keersstromen en daarom wordt het gewenst geacht dit gebied 'autoluw' te maken. Wie straks per auto via het Mors- kwartier naar deze wijken wil, moet gebruik maken van de Dr. Lelylaan. Autoverkeer afkomstig uit de richting van het centrum zal dan via de Lage Morsweg en een nog aan te leggen weg paral lel aan de Leeghwaterstraat op de Lelylaan terecht komen. Ver volgens zijn de wijken via de Haagse Schouwweg en Hoge Op de Correl (1) Minerva viert dit jaar haar hon- derdzeventigjarig bestaan. Voor de vooruitstrevende corpsleden, die hardnekkige pogingen ondernemen om de verhoudingen tussen corpsbal en Leidse burger te verbete ren, is de feestvreugde al bij voorbaat grondig bedorven. Oorzaak? De verschijning van de Minerva-Almanak waarin het gedicht 'Bom vol' is opgeno men. Een wanstaltig rijmpje waarin Turken, Marokkanen, Molukkers, Surinamers en zi geuners op smakeloze wijze op de korrel worden genomen. Officier van justitie mr. H. Klein Breteler heeft de laatste hon derden exemplaren van de almanak, die in een oplage van ruim drieduizend is versche nen, in beslag genomen. Hij overweegt strafrechterlijke vervolging wegens belediging van bevolkingsgroepen op grond van hun ras of gods dienst. De gemeenteraadsleden Jan Brands (CPN) en Toos Fallaux (PvdA) hebben inmiddels van hun bezorgdheid melding ge maakt en ook het comité 'Lei den tegen fascisme' en het uni versitair College van Bestuur zijn boos over het gedicht. De almanak-redactie meldde ge schrokken dat het gedicht was bedoeld als een persiflage op de vooroordelen die in Neder land heersen tegen bepaalde bevolkingsgroepen. Het bestuur van Minerva heeft zich bij die verklaring aange sloten, maar daar later aan toe gevoegd dat het "blijkens de vele afkeurende reacties van zowel binnen als buiten de ver eniging niet verstandig is ge weest het gedicht te publice ren". Bovendien heeft het be stuur door middel van een schriftelijke verklaring aan het adres van het anti-fascisme-co- mité en een aantal kranten z'n aangeboden. Op de Correl (2) Door de historisch gegroeide haat die veel Leidenaars tegen corpsstudenten koesteren, wordt de sociëteit aan de Bree- straat vandaag de dag nog vaak beschouwd als een bunker waarin het wemelt van enge, bekakte studenten met ultra rechtse ideeën die weinig meer van het Minerva-bestuur: "Dit was een vervelend incident, maar er is beslist geen sprake van toenemend racistisch denken binnen de sociëteit". (foto Holvast) doen dan zich van pa's centen bezatten. Sinds een jaar of tien huizen er in het Minerva-bolwerk echter ook verlichte geesten die het imago van de godin van de kennis en de wijsheid willen verbeteren. De huidige voorzit ter, of liever praeses zoals dat in studententaal heet, Paul Bij- leveld: "Vroeger stond deze vereniging duidelijk op zich zelf. En dat kon makkelijk om dat er toch geld zat was. Maar die tijd is voorbij. We kunnen en willen onszelf niet langer buiten het maatschappelijk ge beuren plaatsen. Vandaar dat wordt gewerkt aan de opname van Minerva in de burger- en universitaire maatschappij. En dat ging heel lekker". Ging ja. Want door de misplaat ste almanak-grap lijkt de klok weer zo'n tien jaar terugge draaid. Alle vooroordelen te gen de 'ballen' hebben nieuwe voeding gekregen. Bestuurslid Tanja Wilmink: "De verhou ding Minerva-Leidse bevol king werd de laatste jaren be ter, maar door dit incident be staat inderdaad de kans dat Leidenaars hun oude vooroor delen weer naar boven halen. Als dat zo is dan moeten we weer helemaal opnieuw begin nen en dat zou heel erg zijn". Bijleveld vult aan: "Ik zal niet zeggen dat dit voor ons een ramp is, maar het is wel een he le beroerde kwestie. Vooral ook omdat ik met de hand op het hart durf te beweren dat het gedicht nooit racistisch is bedoeld. Die acht of tien men sen die de almanak hebben ge maakt, zijn vrij vooruitstreven de figuren. Zij hebben drie maanden gewerkt aan het the ma van de almanak: 'Neder land spreekt een woordje mee'. Kennelijk zijn ze zo verstard geraakt in het werken met dat thema dat 2e in hun pure on schuld zo'n domme, naïeve en kinderlijke poging tot een per siflage hebben gemaakt". Bijleveld en Wilmink trekken vervolgens zelf het boetekleed aan en zeggen dat "zoiets nooit maar dan ook nooit meer mag voorkomen". Zij overwegen de zelfstandige almanak-redactie voortaan onder gedeeltelijke curatele te stellen. "Maar", voegen zij daar aan toe, "laat één ding duidelijk zijn. Dit was een heel vervelend incident, maar er is beslist geen sprake van toenemend racistisch den ken of van verrechtsing binnen de sociëteit". Op de Correl (3) Laten we het hopen, want voor lopig doet de laatste editie van het Minerva-clubblad 'Correl', dat wij toevallig in handen kre gen, het ergste vrezen. Zo verhaalt een juist afgestu deerde voormalige hoofdre dacteur van 'Correl' in zijn bij drage 'Advocaat in kinder schoenen' over Molukkers die bij hem in de trein naar Rotter dam zaten en van wie hij aan nam dat ze op zoek waren naar een locatie om het Molukse probleem onder de aandacht van de mensen te brengen. "Rotterdam heb ik gelukkig nog gehaald", aldus de advo caat in babyschoenen. Elders in het blad wordt ver haald van uit de hand lopende 'indrinkpartijen' waarbij fors geweld was gebruikt en "da mes het bestellen aan het buf fet onmogelijk was gemaakt door haar met meerderen tege lijk te betasten". Bijleveld: "Ook dat zijn inciden ten en die worden juist in 'Cor rel' aan de kaak gesteld. Je moet niet vergeten dat we op zo'n avond ongeveer eenderde van onze drieduizend leden in huis hebben. Door die massali teit gaat er wel eens iets mis. Maar we zijn er fel op om elk incident uit te zoeken, juist omdat we zoveel mogelijk wil len voorkomen dat de vooroor delen over corpsleden nóg meer worden gevoed". Voorlopig zijn die vooroordelen in elk geval behoorlek over voed. J.V. Morsweg bereikbaar. Ook komt er een aansluiting van de Opaal straat op de Lelylaan. Langs deze route kan verkeer uit Koppel stein en Juwelenbuurt naar het centrum, of via de verbinding Haagse Schouwweg-Plesman- laan. Commissie De verkeersmaatregelen maken onderdeel uit van het bestem mingsplan Diamantplein en om geving, dat vanavond besproken zal worden door de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, openbare werken en ver keer. Het bestemmingsplan is voor het overige deel voorname lijk een schriftelijke en juridi sche vastlegging van de bestaan de situatie in de wijk en van de vele wijzigingen die het gebied de laatste jaren heeft ondergaan: de bouw van een bibliotheekfi liaal, uitbreiding van het winkel centrum, de bouw van 86 wonin gen tussen Diamantlaan en Ro bijnstraat en de bouw van een kantorencomplex (voor de Be drijfsgeneeskundige Dienst en de Leidse Spaarbank) aan de Opaalstraat. Het bestemmings plan geeft de mogelijkheid om naast de bibliotheek een gezond heidscentrum te bouwen en om het complex van de Robijn- school uit te breiden. LEIDEN - Schielijk remmen voor een personenauto had tot gevolg dat twee passagiers in een NZH- bus gistermorgen met hoofd pijnklachten en pijnlijke knieën moesten worden opgenomen in het AZL. Het betrof twee Leidse vrouwen van 60 en 51 jaar. De bus, bestuurd door een 35-jari- ge man uit Oegstgeest, reed op de Oegstgeesterweg op de linker rijstrook. Een 52-jarige Leide naar die met zijn automobiel op de rechterbaan reed, wilde plot seling voor de bus langs de Boer- haavelaan inslaan. Alleen door krachtig op het rempdaal te staan kon de chauffeur een ern stige botsing voorkomen. De au to werd aan de achterzijde slechts licht geraakt. De twee vrouwen die op de eerste rij za ten vlogen met hun hoofd tegen het glas dat de chauffeur van de passagiers scheidt. LEIDEN - Om inzicht te krijgen over de wensen die er leven gaat de provincie met woonwagenbe woners praten waar en wanneer (tussen 1985 en 1990) nieuwe standplaatsen moeten worden aangelegd. De provincie lanceerde onlangs haar nieuwe woonwagenplan waarin tot uitdrukking kwam dat er de komende vijf jaar be hoorlijk wat standplaatsen meer zullen komen dan nu het geval is. Jonge woonwagenbewoners kunnen nu ook een bewonings- vergunning aanvragen. Bijzondere aandacht zal tijdens die hoorzittingen worden besteed aan bedrijfsstandplaatsen en vrijesectorplaatsen. Een derde punt waarover de provincie met de woonwagenbewoners van ge dachten wil wisselen is het wel zijnsbeleid. Vragen die daarbij aan de orde komen zijn de activi teiten van woonwagenvrouwen en de aanpak van werkgelegen heid. De provincie wil de gesprekken voor het eind van dit jaar afron den en het definitieve woonwa genplan voor de jaarwisseling vaststellen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3