Bibliotheken vrezen 1985 Moeder en zoon tegen gemeente Accommodatienot# slecht gevallen Aantal leerlingen blijf twistpunt Alle rek uit begrotingen Geen vrijwilligers voor bibliotheek Leiderdorp Bewindsman opent nieuw bouw VAM Beroepskrachten buurthuizen? jUSCjTffC REGIO Contributieverhogingen, minder nieuwe boeken en hogere gemeentelijke bijdragen zijn de ge volgen van de korting op de rijksbijdrage voor de bi bliotheken. Ontslag van personeel is zoveel mogelijk vermeden, alhoewel de bibliotheken in Wassenaar en Oegstgeest toch arbeidsplaatsen hebben ingeleverd. "Er zijn ontslagen gevallen, maar minder dan wij hadden ver wacht", zegt Van der Waals, di recteur van de Provinciale Bi bliotheek Centrale (PBC) waaronder de meeste biblio theken in de regio ressorteren. Een rondgang langs de bibliothe ken in de regio leert dat in veel gevallen de gemeenten zijn bij gesprongen nadat minister i Brinkman had besloten 55 mil joen gulden te bezuinigen. De Tweede Kamer haalde later iets van die korting af, maar nog steeds moesten de biblio theken 46 miljoen gulden inle veren, ongeveer 15 procent van de rijksbijdrage. Extra In Voorschoten heeft de gemeen te 45.000 gulden extra subsidie verleend. De contributies zijn fors gestegen (voor volwassen van 15 naar 20 gulden). Deze maatregelen hebben er voor gezorgd dat er geen ontslagen zijn gevallen en ook de ope ningstijden van de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan het zelfde zijn gebleven. Invoeren van leesgeld wordt niet over wogen in Voorschoten. "Be paalde boeken lijken bij een vluchtige lezing niet interes sant, maar blijken dat later als het gelezen is wel te zijn. Die boeken zullen dus minder gauw worden meegenomen als er leesgeld wordt ingevoerd. Dat zou ik erg betreuren", al dus bibliotheekhoofd Sterk. Voor Leiderdorp geldt vrijwel hetzelfde verhaal. "We hebben alle franje uit de begroting ge haald. De contributies zijn ver hoogd (volwassenen van 15 naar 18 gulden, meteen CJP- pas met 2 gulden en meteen bejaardenpas met 2,50 gulden) en we kopen dit jaar 1.130 boe ken minder", vertelt het hoofd van de Leiderdorpse biblio theek, Kükler. "Op alle moge lijke dingen is vrij rigoureus bezuinigd". Het gevolg is nog steeds een begroting met een tekort, waardoor de kans blijft bestaan dat er halverwege het jaar personeel moet worden ontslagen. "We denken dat we een aantal meevallers krijgen", zegt Kükler. Dat de gemeente Leiderdorp bij zal springen ge looft ze niet. "Het is niet erg reëel om dat te denken". De Oegstgeester bibliotheek heeft bijna anderhalve arbeids plaats moeten inleveren. Alle personeelsleden zijn korter gaan werken. "Alles wordt nu op de uitleen geconcentreerd", zegt bibliotheekleidster Jans sen. "Er gaat dus vertraging optreden bij de administratie en ook voor de dienstverlening naar de scholen toe zal dat con sequenties hebben". De biblio theek moest ruim honderddui zend gulden inleveren. Van dat bedrag nam de gemeente Oegstgeest 18.000 gulden voor haar rekening. Nu zijn de ope ningstijden nog hetzelfde ge bleven, "maar bij de volgende begroting staan ze ter discussie of de gemeente moet opnieuw over de brug komen". In Wassenaar zijn de problemen nog iets groter. Al voor de be zuiniging van Brinkman waren er 2,7 personeelsleden te veel. Een daarvan is reeds ontsla gen, voor de anderen dreigt dat nog steeds. "We zijn constant in overleg met de gemeente", vertelt een woordvoerster. "Er wordt ijverig gestreden". De WOENSDAG 18 JANUARI 198* r contributies zijn inmiddels verhoogd (met twee gulden), evenals de boetegelden en de leengelden voor platen. Warmond en Zoeterwoude zijn uitzonderingen in dit verband. Beide bibliotheken werken met vrijwilligers en zijn niet aangesloten bij de PBC. Het gevolg is ook dat er geen rijks bijdrage wordt gegeven, maar dat de twee gemeenten de bi bliotheken geheel uit eigen zak betalen. In Zoeterwoude is de gemeentesubsidie op het peil van 1983 gebleven. In War mond heeft de gemeenteraad de bibliotheek 2.500 gulden meer gegeven om extra boe ken aan te kunnen schaffen. Overigens had de Warmondse bibliotheek - zonder toestem ming van de gemeente de boeken in een eerder stadium al aangeschaft. Eindeloos "Een groot aantal gemeenten LEIDERDORP - De openingstijden van de bibliotheek aan de Leiderdorpse Cor Gordijnsingel worden niet verruimd. Een ge meentelijk initiatief om vrijwilligers met behoud van uitkering in te schakelen heeft niets opgeleverd. "Er zijn nauwelijks reacties op geweest", weet bibliotheekhoofd Kükler. "Wij hadden als voorwaarden dat de vrijwilligers een bepaalde tijd in de bibliotheek moesten werken en dat zal wel remmend hebben gewerkt. Er zijn vast wel mensen die af en toe een middag willen komen, maar dat kan niet in een bedrijf'. Vooral de Leiderdorpse politiek heeft de laatste jaren herhaalde lijk geklaagd over het feit dat de bibliotheek te weinig open is. Wethouder Gehner kwam toen met het plan om vrijwilligers met behoud van uitkering in te zetten. Volgens haar zou daar voldoende animo voor zijn. "Ik had eigenlijk ook wel verwacht dat er mensen zouden reageren", aldus Kükler. Nu dat niet het geval is zal de bibliotheek niet vaker open kunnen. "Zeker niet nu we ook een personeelslid hebben moeten inleve ren die in het kader van een werkverruimende maatregel hier werkte. We zijn er vergeleken met vorig jaar zelfs op achteruit gegaan". heeft een deel van de korting overgenomen", zegt ook direc teur Van der Waals. Maar de gevolgen van de bezuiningen (en vooral de contributieverho gingen) blijven toch merkbaar. "Veel mensen die een tweede kaart hadden, zodat ze meer boeken konden lenen, nemen er nu nog maar een. Ook het verlengen van de kaart wordt langer uitgesteld", aldus Van der Waals. De verhoging van de contributie betekent volgens hem dan ook niet de oplossing van het finan ciële probleem. "Je verschuift het alleen maar, want je kunt wel eindeloos de contributie verhogen, maar waar eindig je dan", vraagt hij zich af. Daarom voorziet Van der Waals ook een sombere toekomst. "Als er in 1985 weer een bezui niging komt van deze grootte dan denk ik dat de contributie enorm zal stijgen en er mis schien wel leesgeld moet wor den ingevoerd. Want de rek is uit de begrotingen". Zijn enige hoop is gevestigd op de Tweede Kamer. "Er is nogal wat politieke druk op Brink man om in 1985 niet te bezuini gen op de bibliotheken, omdat er in 1984 al zo fors is gekort. Maar Brinkman heeft daar nog geen ja of nee op gezegd. Toch is dat de hoop j-vaar ik me op dit moment aan ophijs". I VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politieke partijen, met uit zondering van de CDA-fractie, vinden dat de accommodatieno ta verkeerd is opgezet. Ze vinden het geen goede zaak dat precies wordt aangegeven welke vereni ging in welk gebouw moet trek ken. De gemeente moet zich meer bezig houden met de grote lijnen. En zorgen dat de verenigingen of in stellingen die volgens haar een belangrijke taak vervullen in de gemeente, een ruimte krijgen aangeboden. De rest moet zelf maar uitvechten in welk gebouw het kruipt. "Wanneer de gemeen te zorgt dat er voldoende aan trekkelijke gebouwen zijn in de gemeente, geeft dit geen moei lijkheden", aldus G. Both (PvdA/ PPR). Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor welzijn. Probleem was dat de partijen het er niet over eens werden wat nu precies een belangrijke instelling is. Both probeerde het als volgt te formuleren: "Een instelling is belangrijk wanneer de gemeente haar overneemt wanneer zij ver dwijnt". Zo zou in zijn visie de gemeente bibliotheken en buurt huizen overnemen wanneer deze zouden sluiten. Een ter ziele ge- gane toneelvereniging zou daar entegen volgens hem niet wor den overgenomen door de, gë- meente. De gemeente behoeft dan ook niet te zorgen voor huis vesting van zo'n club, vond Both. "We zien de nota als een make laarsbod", zei hij. "Zo van: op de ze wijze zou het kunnen. Als ver enigingen het anders willen rege len, moeten ze dat zelf maar doen". Hierbij zou volgens Both en Van Gogh (WD) ook moeten worden gekeken naar café's, ker- kelijke gebouwen, de brand weerkazerne en de gebouwen van volkstuinders en padvin ders. "En als de verenigingen niets naar hun gading vinden, dan maar niet", zei Both. CDA-raadslid J. Franken was het hier niet mee eens. "Both vergeet dat er ver enigingen zijn die te groot zijn om in een café onder te brengen. Het gaat om verenigingen als ANBO en UW. Voor hen zijn geen geschikte gebouwen voor handen in Voorschoten". .„WBPI Wethouder Marselis haakte hier op Leiden 11 dT mnf me™^ere"lg1"' Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor- gen als UW en ANBO onder te den van de Rijn: 134604; tel. ten willen brengen onder de noemer: zuiden van de Rijn: 121753. "onmisbare instellingen". Hij gaf Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade aan het in grote lijnen eens te zijn met de stelling van Both. J. Aikens (D'66) had er iets meer moeite mee. Hij vond dat het buurthuiswerk voorrang moet krijgen. Aikens noemde de socia le contacten in de wijk zeer be langrijk. Hij waarschuwde er voor teveel geld uit te geven aan bovenwijkse activiteiten. "Als we niet uitkijken hebben we te weinig over voor wijkwerk. En je moet er rekening mee houden dat we over twee jaar voor aan vragen van buurthuizen komen te staan, die dan een betere ac commodatie willen". De WD zette hier vraagtekens bij. De fractie vond dat een onder scheid moet worden gemaakt tussen activiteiten die zijn be doeld voor de gehele gemeente; een bepaalde wijk of een bepaald geloof. Welke van deze activitei ten voorrang moeten krijgdfri, maakte de WD niet duidelijk. Na deze woorden ontvouwde raadslid J. Visser (PvdA/PPR) een plan dat volgens hem voort vloeide uit de discussie. Hij stel de voor een lijst te maken met! soorten instellingen die de ge meente belangrijk acht. Visser noemde in dit verband ouderen zorg, jongerenzorg en buurthuis werk. Deze categoriën zouden een bepaald bedrag moeten krij gen. Voor dit bedrag zouden zij moeten zorgen een accommoda tie naar hun hart te vinden, des noods in onderling overleg. Het CDA voelde hier weinig voor. De fractie van de WD vond dat men hieraan maar moest wen nen. Op 15 februari nemen de po litieke partijen een beslissing over de accommodatie-proble matiek. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 13 jan tot vr 20 jan door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. VOORSCHOTEN Staatssecreta ris J.F. Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) heeft gistermid dag de nieuwbouw ten behoeve van de opleiding van keurmees ters voor automobielen bij het VAM-instituut in Voorschoten geopend. De uitbouw bedraagt in totaal 1350 vierkante meter en heeft zo'n 2,5 miljoen gulden ge kost. Ter gelegenheid van de officiële in gebruikneming van de nieuw bouw werd door directeur Ber- wers aan burgemeester Canne- gieter van Voorschoten een pen tekening aangeboden van een fontein die op kosten van de VAM binnen niet al te lange tijd in het Berkhoutpark zal worden geplaatst. Schoolbestuur boos op gemeente 410131, spreekuur ma t/m do v 14 u Neêrlands sterkste mannen van het moment, Simon Wulf se en Gerard Duprie, slopen onder toeziend oog van de staatssecretaris een lelijke eend waarmee ze even daarvoor de bewindsman hadden binnengereden. De sloop was bedoeld om aan te tonen dat ogenschijnlijk nog goed lijkende auto's in werkelijkheid wrakken kunnen zijn. Om bouwplan in plantsoen aan Hoofdstraat LEIDERDORP - "Een stukje speelaccommodatie verdwijnt. We moeten denken aan het leefklimaat van de jeugd en de toekomstige jeugd. Waar moeten de kinderen dan heen? Ze ver toeven dagelijks in het parkje" Met deze woorden gaf S. van der Zeeuw-van de Vooren een toe lichting op haar bezwaar tegen de bouw van twee eengezinswo ningen aan de Hoofdstraat op de plaats waar nu nog een klein plantsoentje is. Ook haar 12-jarige zoon Sandor is niet gelukkig met het voorne men van de gemeente om de ge vraagde bouwvergunning te ver lenen en diende eveneens een bezwaarschrift in. Een andere doorn in het oog van Van der Zeeuw is, dat de geplan de moderne woningen helemaal niet bij de omgeving van het ou de dorp passen. Jaren geleden werd het bestem mingsplan al zodanig gewijzigd dat de bouw van twee woningen op deze grond mogelijk werd. De welstandscommissie keurde in middels ook de plannen goed. Het enige dat het verlenen van een bouwvergunning nog in de weg staat is, dat vrijstelling ver leend moet worden voor het bou wen van een uitbouw. Van der Zeeuw heeft hier duidelijk moeite mee. "Waarom een stukje groen opofferen aan woningen? Het oude dorp gaat steeds meer achteruit. Ik vind het een kwalij ke zaak. Wat hebben wij als bur ger van Leiderdorp eigenlijk nog te zeggen?" Een andere Hoofdstraat bewoner, P. Giezen, heeft ook nogal wat moeite met de plannen. "Wat is het beleid ten aanzien van het oude dorp?" vroeg hij zich af. "We hebben nu al een nachtclub, een café en een fitness-centrum. Het gaat duidelijk gepaard met overlast. Parkeergelegenheid mis ik bij alledrie. Ik kan mijn eigen auto nooit in de buurt kwijt". Ook hij betwijfelt of het plantsoen echt weg moet. "Het heeft nu een andere funktie. Honden worden er uitgelaten en oudere mensen komen er veel" En over de te bouwen huizen: Hij vertelt nog wat 'kwade tongen zeggen over het ontstaan van het parkje. "Jaren geleden werd de woning aan de overzijde burge meestershuis. De oude bebou wing ertegenover moest toen weg, zodat de burgervader een vrij uitzicht op de Rijn kreeg". Basisinkomen Het PPR-actiecentrum Leider dorp houdt vandaag een avond met als onderwerp 'Basisinko men' in het sociaal cultureel centrum 'De Sjelter' (Heem raadlaan). Anneke van 't Huil van de PPR-studiestichting geeft een inleiding en zal vragen beantwoorden. Aanvang half negen. Huishouden Het Oegstgeester vrouwentref punt 'Aletta' houdt donderdag 19 januari een thema-avond met als onderwerp 'De voor- en na delen van een gedeelde huishou ding'. De avond wordt gehou den in 'Taberna' (Julianalaan 1, Oegstgeest) Aanvang half ne gen. Iedereen is welkom. Volksdansen In 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel, Leiderdorp) wordt vrijdag 20 ja nuari een volksdansinstuif ge houden. Kinderen van zeven tot twaalf jaar kunnen van zeven tot acht uur terecht, vanaf twaalf jaar om kwart over acht. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense PvdA/PPR-fractie vindt dat de beroepskrachten van de Lindehoeve niet kunnen worden ingezet bij buurthuizen. "Buurt huiswerk en jongerenwerk zijn twee verschillende dingen". Dit heeft PvdA/PPR-fractievoorzit- ter J. Visser gisteravond gezegd tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn. Het standpunt is van belang omdat de gemeente binnenkort gaat discussiëren over het aanstellen van beroepskrachten bij buurt huizen. De kans is groot dat dan het idee zal worden geopperd de twee beroepskrachten van jonge rencentrum 'De Lindehoeve' aan het werk te zetten in de buurt huizen. Overigens wordt de discussie ge voerd omdat vanuit de buurthui zen steeds vaker wordt gesmeekt om beroepskrachten. Met name overdag zouden deze onontbeer lijk zijn. De raadscommissie wilde zich niet uitlaten over het nut van de Krachten. Ze willen dat binnen kort doen tijdens een gesprek met het Jongeren Overleg Voor schoten (JOV). In dit overlegor gaan hebben jongerenverenigin gen en buurthuizen zitting. Na het gesprek met het JOV wil de commisie rond de tafel gaan zit ten met 'De Lindehoeve'. Vervol gens zal een beslissing worden genomen. ZOETERWOUDE - Een in pittige bewoordingen gestelde brief van het Zoeterwoudse gemeentebe stuur is niet best gevallen bij het bestuur van de Stichting Katho liek Onderwijs Zoeterwoude (SKOZ). De gemeentelijke brief was een reactie op uitlatingen van bestuursleden van de SKOZ in deze krant. Het bestuur van de SKOZ bezigde in dit artikel ter men als "stijlloos", "flauwekul" "stemming kweken", "onzin" en "kant noch wal raken". Deze kwalificaties sloegen op de zinsneden in de aanbiedingsnota van de begroting 1984 dat er als gevolg van het dalend aantal leerlingen een school vrij zou ko men om de in ruimtenood verke rende bibliotheek te huisvesten. Volgens de SKOZ klopt er niets van deze gegevens en kan deze tekst in de aanbiedingsnota schadelijk zijn voor het aantal leerlingen. SKOZ-voorzitter A. de Jong zei gisteravond in de commissie van onderwijs dat het aantal leerlin gen juist weer in de lift zit. "Hoe komt u aan die informatie dat er in vijf jaar tweehonderd leerlin gen minder zijn? U vestigt de in druk dat het een teruglopende zaak is, terwijl onze gegevens la ten zien dat momenteel het aan tal leerlingen sinds 1979 het op één na hoogste is", wierp De Jong wethouder Graniewski voor de voeten. Navraag bij de wethouder leerde dat de gemeente uitgaat van de concrete cijfers, terwijl het be stuur van de SKOZ meerjarenra mingen hanteert. De cijfers die de gemeente gebruikt laten ten opzichte van 1979 een daling zien van 20 procent. "Onze cijfers zijn gebaseerd op de tellingen die de scholen ons opgeven. Het uit gangspunt van de stichting is an ders. Zij gaat uit van ramingen, wij kijken naar wat er gebeurt. De tijdelijke stijging van het aan tal kleuters heft de structurele daling van het totale aantal leer lingen niet op", aldus Graniews: ki die verder wees op drie andere factoren die het aantal leerlingen in de toekomst beïnvloeden. Zo is er de vergroting van het aan tal leerlingen per klas, de dalen de woningbouw (wat tot gevolg heeft dat er minder kinderen worden geboren) en de terugang in het aantal geboorten. Ontstemd Wethouder Graniewski was met name "ontstemd" over het feit dat de krant als spreekbuis heeft gefungeerd. Haar boosheid kwam ook voort uit de bovenge noemde bewoordingen die het katholieke stichtingsbestuur heeft gebruikt. "We moeten geen ruzie maken via de krant met aan de ene kant van de schutting het bestuur van de bijzondere (ka tholieke, red.) scholen en aan de andere kant de openbare (ge meentelijke, red.) scholen. Daar is het onderwijs niet bij gebaat" Het progressieve commissielid W. Ooijendijk was het hiermee eens. Hij stelde dan ook voor óm "de enigszins geschonden betrekkin gen te herstellen door met elkaar aan tafel te gaan zitten". Voor de partij waar het eigenlijk al lemaal om begonnen is, de open bare bibliotheek die met een nij pend ruimtegebrek kampt, zijn de vooruitzichten gunstiger. Vol gende week maandag gaat een gemeentelijke delegatie naar Noordwijk en Valkenburg om daar enkele leegstaande houten gebouwen te bekijken. Deze zou den de nood van de Zoeterwoud se 'bieb' tijdelijk moeten ledigen. i 13- Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. WOENSDAG Jazzkroegentocht langs ca. 30 cafés met levende muziek, 21-2 uur. Stadhuis - raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en ver keer, 20 uur. Stadhuis - commissie polderpark Cro- nesteyn, 20 uur. Wienerwald - Steenstraat 2, bijeen komst Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen, afdeling Rijnland, 20 Kapelzaal K&O-gebouw - concert door het gitaarduo Joop Koek en Leo van Rutten, 20.15 uur. Lak-Theater - Toneelgroep Theater speelt 'Gelukkige dagen' een tragi-ko- medie van Samuel Beckett, 20.15 uur. LVC - Breestraat 66, De multimedia- show American Pictures van de Deense fotograaf Jacob Holt, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Serie Noire' van Alain Corneau, 20 en 22.15 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie algemene zaken, 20 uur. DONDERDAG Leiden Schouwburg - 'Man vermist', Cabaret Nar, 20.15 uur. Waaggebouw - Leidse Jazzweek: jazz- feest met de groep 'Batida', 21 uur. Lak-Theater - Toneelgroep Theater speelt 'Gelukkige dagen' van Samuel Beckett, 20.30 uur. Filmhuis LVC - film The draught men's contract' van Peter Greenaway, 20 en 22.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Une chambre en Ville' van Jacques Demy, 20 en 22.15 uur. Schoolgebouw aan de Storm Buysingh- straat - open huis De Emilie Knappert Scholengemeenschap, 14-17 en van 19-21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat, alge mene ledenvergadering Vereniging Onderwijs, Kunst en Weten- Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. LEI DSCH aS: DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 230ÓAB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 u zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 32035711 n.v. Damiate Holding BV te Haarlem wartaalabonnement 61.25 Commentaren Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse n Adj.d Drs. J. W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef J. M J. Post A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P.J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941.1st. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2