'Dat nummer gaat over mijzelf -c 'Ik ben m'n klassestandpunt kwijt Alides Hidding, zanger van 'The man with the golden voice' VPRO heeft opvolger kabouter Kandelaar Paul en Linda op bezit hasj betrapt Juwelen Florence Gould te koop 934 WOENSDAG 18 JANUARI 1984 Radio - tv - kunst AMSTERDAM - Zijn Engels is nagenoeg perfect en accent- lozer dan z'n met Drents dia lect doorspekte moerstaal. De hoge kopstem lijkt het handelsmerk van Time Ban dits te zijn geworden. Alides Hidding kent zijn kracht.' Zegt van zichzelf dat hij ta lent heeft, de drijvende kracht achter de groep is en het nog ver hoopt te schop pen. Hij zou een opschepper kunnen zijn, maar het gekke is dat je bij het beluisteren van 'How does it feel', Tm only shooting love', 'Live it up' en 'Sister Paradise' inder daad het gevoel krijgt, met een zanger van formaat ge confronteerd te worden. door Dolf Ruesink „The man with the Golden Voice? Ja, dat ben ik zelf. Het is een nummer dat gaat over mijn uit gaansleven, de koorts die elke avond zo tegen twaalf uur bij me opkomt. Die magische stem roept me constant en wat ik bij me zelf ook denk, steeds krijgt een mysterieuze kracht me weer naar een feestje of de disco in" In Hotel American doet Alides Hidding een moedige poging tot zelfanalyse. Time Bandits maakt momenteel goede tijden door. In eigen land hapt de jeugd maar wat graag in de sappige soul-dis- co van het Amsterdamse kwar tet. Het buitenland lonkt in be scheiden mate. In West-Duits- land verzorgen Hidding, Daniel- son. Smid en Alberda binnen kort twintig optredens, in het voorprogramma van Imagina tion en Kool and The Gang. Die De Time Bandits, v.l.n.r. Joris Albeda (drums), Alides Hidding (zang, gitaar), Peter Smid (bas, synthisizer) en Ake Danielson synthisizer). (Foto gpdi twee namen geven al aan, in wel ke richting je het bij de Holland se bandieten moet zoeken: swin gen in het kwadraat. „Ik hou van snelheid en probeer dat in onze muziek tot uitdruk king te brengen. Die soul-disco is iets waar ik in de loop der jaren naar toe ben gegroeid. Het begon met de blues en daarna zijn Jimi Hendrix en The Who m'n idolen geworden. Hendrix omdat hij op een waanzinnige manier gitaar en lichaam als één geheel wist over te brengen, The Who door hun revolutionaire act en het doorbreken van de normen in die tijd. Als tiener was ik al met muziek bezig. Ik woonde toen in Schoonebeek, en als gitarist sol liciteerde ik bij Harry Muskee. De blues sprak me aan, alles wat vrij oorspronkelijk en gevoels matig is, doet me wat. Mensen met gevoel in hun stem, zoals nu Paul Young, waar ik helemaal weg van ben". Alides Hidding begon twee jaar ge leden Time Bandits met ex-Hou- seband bassist-oprichter Peter Smid. Deze hanteert afwisselend de vier snaren en de synthesizer voor de vette baslijn, die ken merkend is voor veel composi ties van Time Bandits. „In de Houseband was Peter de leider, bij ons is hij gewoon bassist, rustgevende factor en een gewel dig fijne vent. Ik heb waardering voor hem, omdat hij wat in me ziet. Hij legt zich er bij neer, dat ik onze muziek bepaal. Er kun nen niet vier kapiteins op één schip zijn. Bij Time Bandits zijn we zo professioneel, dat we zoiets begrijpen en accepteren. Andere ideeën? Best, maar het is toch zo dat ik heb bewezen zelf met goed en degelijk materiaal te komen. Ik wil aan de weg timme ren en mezelf verbeteren. Als ik heel eerlijk ben, moet ik zeggen dat mijn muziek op een hoger ni veau ligt dan mijn teksten. Er moet meer een boodschap in de nummers komen. Wat dat betreft is de laatste single 'How does it feel' een nummer, waar ik tevre den over ben. Een visie op de maatschappij. Het gaat over ge duld en liefde opbrengen. Dat raakt steeds meer zoek. Mensen moeten zich er bewust van wor den, dat het iets heel moois is om te kunnen leven. Langzaam zie ik die vooruitgang in mijn mu ziek komen. Dat betekent meer zekerheid, succes geeft eerge voel. Ik heb laatst eens becijferd, dat ik thuis zo'n driehonderd ei gen nummers heb liggen. Daar zit evolutie in". De kopstem mag dan een duidelij ke herkenning zijn, de zanger van Time Bandits is er niet on verdeeld gelukkig mee: „Het is erg vermoeiend om die hoge stem, die in feite niet natuurlijk is, te gebruiken. Je eigen gehoor en controle over de zang vermin dert met zo'n vijftig procent. Bo vendien zit in mijn gewone stem meer soul, dat is de reden om er eigenlijk vanaf te willen". Alides Hidding houdt van span ning en 'vriendelijke agressie' in de band. Werken onder hoog spanning. Met een bewuste keu ze voor de Engelse taal. „Neder lands is te hoekig en heeft veel te weinig soul. Onze taal is niet ge schikt voor ritmische muziek, er zijn maar heel weinig artiesten die er goed mee overweg kun nen. Doe Maar kan het en naar mijn idee ook Cornelis Vrees wijk. Voor de rest valt het vaak tegen en dat is jammer, want om gang met de taal is in de muziek vreselijk belangrijk. Iets kan na melijk zo snel lelijk klinken" 1( 2) Love me just a little bit more - Dolly Dots 2(1) You are - Dolly Parton 3 3) Thriller-Michael Jack- Obsession - Vanessa Where is my man - Ear- tha Kitt Far from over - Frank Stallone Fragezeichen - Nena Running with the night - Lionel Richie Als je wint - Henny Vrienten en Herman Brood I got rhythm - The Broads and Big Band Oude liefde roest niet V.O.F. De Kunst 24 (16) Victims - Culture Club 25 (15) Hee Amsterdam Drukwerk 26 (17) Schlagerfestival 1 Dennie Christian en Roy Black 22 (25) 23 (33) Let i i put 1 4 4) 5 7) 6 (19) 7 (10) 8 (14) 9 8) 10 (21) U (11) 12 (20) 13 5) 14 6) 15 (18) Let's stay together - Ti na Turner The right side won - What Fun Love of the common people - Paul Young Thuis ben - Hans de Booy Only you - The Flying Pickets My oh my - Slade Wij zijn de vuilnisman - André van Duin Eenvoud - Het Goede Doel Fraction too much fric tion - Tim Finn Reggae Night - Jimmy Cliff Please don't make me cry -UB 40 Love is a golden ring - The Cats 27 (32) 28 (13) 29 (31) 34 35 36 (24) 37 (27) Happy station - Fun Fun 38 Pipes of peace - Paul McCartney 39 Steamhammer Sam - Intaferon 40 (26) Hey you rock steady crew - Rock Steady Crew der - First Choice Move over darling - Tracey Ullman Starting at the end - Doris D and the Pins Intimiteit - Kadanz Olé en Marie doet niet mee - De Havenzangers Dolly the doll - Babe Sandy's song - Anita Meyer Let's break - Master Ge nius Nobody told me - John Lennon Owner of a lonely heart HILVERSUM (ANP) - De VPRO gaat met ingang van 7 oktober op zondag een jeugdprogramma uit zenden. Het is voor het eerst sinds de roemruchte jaren van kabouter Kandelaar, dat de VPRO zich weer aan een pro gramma 'voor de kleintjes' waagt. Zondag 7 oktober is de eerste dag met b-zendtijd voor de VPRO, wat betekent dat de om roep 's middags tussen 4 en 5 een uur extra heeft en 's avonds tus sen 7 en 8 ook Op welk uur het programma, bedoeld voor kinde ren van zes tot twaalf jaar, zal ko men is nog niet beslist. De VPRO heeft Burny Bos aange trokken voor het maken van het jeugdprogramma. De 39-jarige Bos werkte de laatste jaren als free-lancer, voornamelijk voor de AVRO. Hij is de geestelijke vader van gewaardeerde pro gramma's als Radio Lawaaipapa- gaai, Papalewaaigaai, de Ko de Boswachter-show en Duime- land. Cabaret in Oost-Berlijn Ook aan de andere kant van het ijzeren gordijn wordt ca baret gemaakt. Onze corres pondent in Duitsland wist met enig geluk kaartjes te bemachtigen voor 'De Dis tel' aan de Friedrichstrasse in Oost-Berlijn. Hij hoorde hoe daar, net als hier, de spot wordt gedreven met partijbonzen en overheids- propaganda, de arrogantie van de macht. OOST-BERLIJN - Er komt een man op het spreekuur: „Dokter, ik zit in een bijzondere situatie" Waarop de geneesheer: „Als dat alles is. In de DDR verkeren wij allemaal sinds 35 jaar in een bij zondere situatie". Een jonge va der bestudeert de familiewetge ving van de DDR. Diens vader: „Onze zoon leert de wetten van de DDR, daarom hoeft hij toch niet in de puberteit te zijn". De president van het verbond van beeldende kunstenaars in Oost- Duitsland heet Willi Sitte, is 63 jaar, schilder, graficus, professor en lid van de Volkskamer. Over de figuren en schilderwijze van de meester: „Sitte laat zien dat de DDR vlees heeft en zich daar om dikke reten kan veroorlo ven". Zijn dit grappen van een Westduitse cabaretier die zich verdiept heeft in de zeden en ge woonten van het Oostduitse broedervolk? Geenszins, die grappen worden aan de man ge bracht in de altijd volle zaal van het DDR-cabaret 'De Distel' aan de Friedrichstrasse in Oost-Ber lijn. door Hans Amesz Je moet geluk hebben om aan een kaartje (4 mark en 55 pfennig voor een plaats op de tweede rij) te komen. Toen ik een DDR-col- lega in Bonn vertelde dat ik het programma 'Das ist bei uns so Sitte' (Dat is bij ons zo de ge woonte) had gezien, vroeg hij ja loers hoeveel smeergeld ik had betaald. Welnu, geen cent. Ik ben 's middags naar de Friedrich strasse gegaan, waar een vrien delijke dame mij zei dat er wel licht om zeven uur 's avonds nog een toegangsbiljet zou zijn. Het bleken er zelfs twee. Wat de Oostduitse satire zich kan permitteren, werd in het begin door middel van drie prominente doden gedemonstreerd: Martin Luther (in 1983 werd zijn 500e ge boortedag overal herdacht), Karl Marx (die was in 1983 honderd jaar dood) en Karl May (de schrij ver van onder andere Winnetou en De schat in het zilvermeer). Voordat hij over Luther spreekt, biedt een Distel-cabaretier eerst zijn verontschuldigingen aan voor het feit dat hij die naam nog een keer noemt - inderdaad, het Luther-jaar heeft de DDR zo'n beetje 'verluthert'. Luther, heet het dan, heeft het volk steeds in de bek gekeken - alleen daarom kon hij de bijbel vertalen! „Daar mee zou hij echter met het ND ook moeilijkheden hebben ge had". Karl May Innemend gelach van het publiek, want iedereen in de zaal vindt waarschijnlijk ook dat de gort droge partijtaal van het officiële orgaan van de socialistische een heidspartij 'Neues Deutschland' maar al te vaak een vertaling in een begrijpelijker, leesbaarder Duits nodig zou hebben. Dat LONDEN (GPD) - De vrouw van popster Paul McCartney, Linda, is gisteren op het Londense vliegveld Heathrow gearresteerd omdat ze een klein beetje hasj in haar bezit had. Het echtpaar McCartney kwam uit Barbados, waar zowel Paul als Linda één dag eerder ook wegens drugbezit waren veroordeeld. Linda werd gisteren enige tijd na haar arrestatie weer op vrije voe ten gesteld, en zal volgende week voor de rechter in West-Londen moeten verschijnen. De aanhou ding heeft in Engeland grote op schudding veroorzaakt, omdat het nu de derde keer is, dat de familie McCartney wegens drug- bezit in problemen is gekomen. Vier jaar geleden werd in Japan in de bagage van ex-Beatle Paul hasj aangetroffen. Hij moest an derhalve week in de gevangenis doorbrengen, en werd daarop het land uitgezet. De popster ver klaarde bij die gelegenheid, nooit meer hasj te zullen roken. Dinsdag veroordeelde de rechter op Barbados het echtpaar tot een boete van ruim 300 gulden elk. Hun advocaat, David Simmons, zei na de zitting aan verslagge vers: „Ze zijn erg geschrokken. Ze hebben aan de rechter ge zegd, het nooit meer te zullen doen." Maar gisteren, terwijl zijn vrouw door de douane werd onder- "Marihuana moet uit de criminele sfeer worden gehaald", was het com mentaar van Paul McCartney bij aankomst in Londen. (Foto ap» vraagd, tapte Paul McCartney uit een heel ander vaatje. Hij zei: „Laat me één ding duidelijk ma ken. Wat jullie ook denken dat ik gedaan heb, hasj is heel wat min der schadelijk dan rum-punch, whisky en nicotine, die allemaal zo verkrijgbaar zijn. Ik vind dat hasj gelegaliseerd moet wor den." Vulcano opnieuw in songfestival HILVERSUM (GPD) - De groep Vulcano zal opnieuw deelnemen aan de voorronde van het Eurovisie Songfestival die wordt gehouden op 14 maart in studio 3 van de NOS in Hilversum. De internationale finale vindt plaats op 5 mei in Luxemburg. Vulcano miste vorig jaar tijdens de voorselectie op een haar na de boot. De groep zal zich in de voorronde moeten meten met de zangeressen Brigitte, Claudia, Hoogendoorn, Mirabelle en de zanger Edward Ree kers. In totaal zullen tien liedjes worden gezongen, twee per deelnemende vo calist of groep. Een landelijke jury wijst het liedje aan dat ons land in Luxemburg zal gaan vertegenwoordigen. hoeft bij de boeken van Karl May niet gevreesd te worden, maar die zijn nu juist in tegenstelling tot Neues Deutschland vrijwel nergens te koop. 'De Distel' ziet goede kansen voor Karl May, die een revival in Oost-Duitsland be leeft, om de 'beste-DDR-burger' te worden, want, „May heeft als schrijver nooit een verzoek inge diend om een beperkte tijd naar het Westen te mogen". Actueel is dat vele DDR-auteurs dat tegenwoordig wel doen. Karl May heeft de DDR echter nooit verlaten en toch over de hele we reld geschreven. Maar er is nog een 'grotere' die wel eens in plaats van May 'beste DDR-bur- ger' zou kunnen worden, „hoe wel hij geboren is in Trier dat in de Bondsrepubliek Duitsland ligt". Bedoeld is Karl Marx, die in het officiële DDR-jargon de 'grootste zoon' wordt genoemd. De Distel vindt dat Marx zijn erfenis verkeerd heeft verdeeld: „Wij hebben te veel van het Ma nifest, die aan de andere kant te veel van het Kapitaal". De steken van De Distel naar het 'werkelijk bestaande socialisme' („Ook daarin sterven de dom- men niet uit"), naar de planeco nomie („Zo zat de hele DDR één jaar zonder bretels - maar de ra ketten komen peu a peu overal"), naar de clichématige taal van partijfunctionarissen („recht door en vastberaden, zoals op pa gina 3 van Neues Deutschland") doen niet vermoeden dat we in een zaal in een communistisch land zitten. Op zogenaamde za kelijke misstanden kan, althans in een zaal, De Distel harde kri tiek leveren. Op de Oostduitse televisie is De Distel nooit geweest. Een onge schreven cabaret-wet in de DDR verbiedt het jammer genoeg om met name genoemde politici op de korrel te nemen. De naam Ho- necker, staats- en partijchef, heb ik in ieder geval niet gehoord. Willi Sitte vormde wel de uitzon dering die de regel bevestigt. De klasseleer wordt gerelativeerd door het nummer: 'Op het bu reau gevonden voorwerpen' Daar komt iemand naar toe om te vragen of zijn verloren klasse standpunt misschien gevonden is. De ambtenaar zegt dat dat nu helemaal niets bijzonders is. De schappen liggen er vol mee. De klassestandpunten worden een tijdje bewaard en dan verkocht aan de antiekhandel. De Distel kritiseert dat ook in de socialistische DDR sprake is van een dubbele moraal. In het pro grammaboekje staan ze nog eens - rood op wit: De tien geboden van de socialistische (on)moraal. Vrij vertaald luiden een paar van die geboden in de Distel-versie: gebod nummer één - alleen voor jezelf, neem; gebod nummer twee - alleen als het wat oplevert, doe mee; gebod nummer vier beslis bij bier; gebod nummer zes - hoofdzaak sex; gebod num mer acht - smeer de macht; ge bod nummer negen - verant woording? Daar ben ik tegen. Britse Ster adverteert met lege pagina LONDEN - Pagina vijf van Fi nancial Times, het Engelse dagblad voor de zakenwe reld, was gisteren helemaal leeg, op een miniem blokje tekst in het midden na. Hier stond, op een oppervlak van één bij drie centimeter, dat de adverteerder had besloten de pagina onbedrukt te laten en een tv-spot uit te zenden, omdat dat per slot de beste methode is om produkten aan de man te brengen. De advertentie was afkomstig van de Britse sterreclame, die hoopt op deze manier de aan dacht te vestigen op het aan trekkelijke van adverteren op de televisie. Kennelijk heeft tv-reclame toch de krant no dig om potentiële adverteer ders daarvan te overtuigen. De advertentie kostte 80.000 gulden. Een deel van de juwelen van Florence Gould is deze week te bezichtigen bij Christie's in Londen. Het model op deze foto draagt sieraden ter waar de van ruim tien miljoen gulden. (Foto ap> NEW YORK (ANP) Bij het veilinghuis Christie's in New York worden op 11 en 12 april de juwelen geveild van de Amerikaanse mevrouw Florence Gould. De belangrijkheid hiervan wordt onderstreept door het feit dat wijlen de ex-sjah van Iran de coUectie de enige zou hebben genoemd die met de zijne kon wedijveren. De waarde wordt geschat op ruim 12 miljoen gulden. Mevrouw Gould trouwde in 1923 met Frank J. Gould, de zoon van de Amerikaanse spoorwegmagnaat Jay Gould. Zij overleed in februari 1983 in haar viUa Le Patio in Cannes aan de Franse Riviera. Op het ogenblik van haar dood werd mevrouw Goulds vermogen geschat op verscheidene miljoenen dollars, waarvan zij het meeste naliet aan de bevordering van de Frans-Amerikaanse vriendschap. Het belangrijkste veilingstuk is een schitterend collier van saffieren en diamanten, ontworpen als drie kusenvormige trossen van saffier van om en nabij de 24.9, 40.87 en 26.95 karaat. Onder de grote diamanten stukken zijn een halsketting waarvan een peervormige diamant van 48,92 karaat afhangt en een paar oorhangers met ovaal en rond gesne den diamanten van de hand van Harry Winston. Juwelen vormden maar een onderdeel van Florence Goulds bezit. Zij en haar man waren verzamelaars van schilderijen van de barbizon- en impressionistische school en hun collectie omvat talrijke meesterwer ken van de negentiende-eeuwse Fransen Courbet, Monet, Renoir, Ma- net, Toulouse-Lautrec, Gauguin en VuiUard. Ze gaf morele steun en miljoenen franks aan vooraanstaande Franse lite raire figuren en naar haar salon aan de Avenue Malakoff in Parijs stroomden in de jaren na de Tweede Wereldoorlog beroemde mensen als Marcel Jouhandeau en Jean Paulhan. De schilders Marie Laurencin en Bernard Buffet, musici als Georges Auric en schrijvers als Paul Leautaud, Francois Mauriac en Jean Cocteau. De basis van het vermogen van de Goulds werd gelegd door Jay Gould, die leefde van 1836 tot 1892 en die in 1863 president werd van de Rens selaer- en Saratoga spoorwegmaatschappijen. Na aanvankelijk geld te hebben belegd in de Missouri Pacific Railway, bouwde hij geleidelijk het 'Gould-net' van partiucliere spoorwegmaatschappijen in de zuid westelijke staten op. Daarenboven had hij een eerderheidsaandeel in de Western Union Telegraph Company en de bovengrondse spoorweg in New York City. Op Hilversum 1 Veronica best beluisterd HILVERSUM (ANP) - De jonge omroep Veronica doet het goed op de licht-informatieve radio zender Hilversum 1. Dat blijkt uit de halfjaarlijkse luistercijfers van de NOS, die Veronica giste ren bekend heeft gemaakt. De NOS heeft de uitkomst van de cijfers bevestigd. Van de vijf best beluisterde pro gramma's zijn er vier van Veroni ca: 'Muziek terwijl u werkt' met 19 procent van de luisteraars. 'Kletskop' met 13,5 procent. 'Will wil wel' met 13,3 procent en 'Ne derland muziekland' met 12,1 procent van de luisteraars. Al leen nummer twee op de rang lijst. AVRO's 'Arbeidsvitaminen' doorbreekt met 17,1 procent van de Veronica-hegemonie op Hil versum 1Een procent staat voor 115.000 luistraars. Het best beluisterde programma op de muziekzender Hilversum 3 is de Top 50' van de TROS, met 23,8 procent van de luisteraars. De top 50 wordt op de voet ge volgd door de concurrerende hit lijst van Veronica, de Top 40', met 23,1 procent. AVRO's 'Ar beidsvitaminen' neemt op Hil versum 3 met een luisterdicht heid van 21 procent de derde plaats in. Veronica's klassieke muziekpro gramma 'Muziek voor miijoenen' is op Hilversum 4 het populairste programma met 1,9 procent van de luisteraars. 'Fur Elise' van de NOS komt op de klassieke zen der op de tweede plaats met 1,7 procent.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27