Niet veel nieuws op 'Salon' van Brussel Korevqqrgqrqge B.V. AUTO Plan voor restauratie molens in Rijnstreek -c Alphen praat met Schiphol VOENSDAG 18 JANUARI 1984 Varia Samengesteld door Koos Post 'Het Salon' noemen ze in Brussel de jaarlijkse au toshow in het Heizel-pa- leis. Prins Albert opende vorige week de 62ste edi tie die tot 23 januari zal duren. Internationaal staat deze tentoonstelling (ook mo toren en fietsen) niet zo bijster hoog aangeschre ven. Daarom ook valt er niet veel nieuws in de voormalige wereldten toonstellingshallen te ontdekken. Wat verbeterde modellen, een aantal turbo-versies van Japanners en een enkele nieuwe variant op een al bestaande se rie. De meeste merken wachten tot begin maart. Dan kunnen ze op de kleinere, maar interes santere show in Genève terecht. Saab Het Zweedse merk Saab, dat toch al zoveel turbo in zijn pro gramma stopt, introduceert in Brussel de Saab Turbo 16 Ae ro, een model gebaseerd op de driedeurs Combi Coupé uit de 900-serie, maar dan wat 'spor tiever' door z.g. skirts en een voorspoiler. De wagen is uitgerust met een elektronisch ingespoten zes tien kleppen tellende turbomo tor, die maar liefst 175 paarde- krachten kan leveren. Accele ratie van 0 tot 100 kilometer in 8,7 seconden en de topsnelheid is 210 km per uur. Ondanks deze formidabele pres taties blijft het verbruik vol gens de fabriek binnen redelij ke grenzen. Overigens, deze zestienklepper kan op lood vrije berizine worden gereden Mitsubishi Mitshubishi staat op de Brussel se Salon met twee vernieuwde modellen: de Colt en de Lan- Technisch biedt de Colt een nieuwtje met de 1,8 liter diesel met een vermogen van 43 kW bij 4500 toeren. Het verbruik is gemiddeld 1 op 16. De Colt '84 heeft een groter ruitoppervlak, een nieuw dashboard met sa tellietachtige bediening la Ci troen en een gedeelde achter bank. De oude Colt blijft nog in produktie. De Lancer F is zowel van binnen als van buiten totaal veran derd. Het is een veel gladder en ronder model geworden, met 9 cm meer lengte van binnen, 60 liter meer kofferruimte en in plaats van een 1,4 een 1,5 liter motor. Ook deze Lancer is met diesel te krijgen: 1,8 liter en 43 kW. Beide typen komen in maart naar Nederland. De prijzen zijn nog niet bekend. Peugeot De Peugeot 205-serie is voorlo pig aan de bovenkant afgerond met GTI. Deze z.g. 'sportieve' uitvoering onderscheidt zich van de ande re versies door op de eerste plaats een driedeurs carrosse rie, die overigens dezelfde af metingen heeft en evenveel ruimte biedt als de vijfdeurs. De krachtbron is een dwarsge- plaatste 1580 cc motor met elektronische inspuiting en een vermogen van meer dan honderd paardekrachten. Deze uitvoering heeft een vijf- versnellingsbak. Ophanging en remmen zijn aangepast aan de prestaties, want de 205 GTI - kan binnen tien seconden uit stilstand naar 100 km per uur snelheid worden gejaagd en kan een top van ongeveer 190 km per uur bereiken. Volgens de fabriek zou het gemiddelde gebruik dan nog de 1 op 13 niet te boven gaan. Maserati In hei marmeren paleis van de gebroeders Hessing aan de Utrechtseweg in De Bilt - waar men nagenoeg alle exclu sieve automerken kan aantref fen zijn dezer dagen de eer ste exemplaren van de Masera ti Biturbo binnengekomen. Ui teraard geen goedkope Ita liaanse broeder, bijna tachtig mille. Maar er zit alles op en aan, zelfs airconditioning. In Italië is deze compacte sport- coupé allang een succesnum mer. Er zijn er duizenden van verkocht. In september is ech ter pas de produktie begonnen van de uitvoering die nu bij Hessing staat. Met een 2,5 zes cilinder motor met twee turbo compressors, alles bij elkaar goed voor 190 pk. Binnen 6,5 seconden van stilstand naar 100 km per uur en een top van 212 km. Een pure krachtpatser derhalve. Renault Renault heeft nog twee uitvoe ringen van de R-ll naar Brus sel gebracht: de 11 GTX en de 11 TXE Electronic. Hiermede is het R-ll-programma uitge breid tot acht uitvoeringen. Het gaat bij deze versies vooral om de nieuwe motor, een hy per-modern ontwerp met een inhoud van 1721 cc. Opvallend is de grote souplesse en de aan gename zuinigheid. De nieuwe motor - die ook geschikt voor een dieselvariant - levert 82 pk en weegt slechts 115 kilo gram, een gewichtsbesparing van meer dan tien procent ten opzichte van de andere moto ren in de 11-serie. De 11 GTX en de 11 TXE (resp. vanaf 21.780 en 27.560 gulden) kunnen snelheden van 170 km per uur halen, het gemiddeld verbruik schommelt rondom de 1 op 12. De uitrusting van beide modellen is zeer com pleet. De Italiaanse punten hebben de doorslag gegeven. De Italiaanse autojournalisten in jury gaven de Fiat Uno 21 punten (56-35) meer dan zij over hadden voor de Peugeot 205. En dat was precies het aantal punten, waar mee het pittige Italiaantje 'auto van het jaar' werd voor het inge nieuze produkt uit de Franse keuken. Het zou echter te ver gaan de uit verkiezing van de Uno puur te wijten aan nationalistische ge voelens. Daarvoor heeft deze Uno toch te veel goede eigen schappen. Bovendien: de jury bestaat uit 53 journalisten uit zestien landen en van hen komen er maar zeven uit Italië. Net zo veel als uit Frankrijk (daar 46 punten voor Fiat en 51 voor Peu geot). Toch zou ik persoonlijk de voor keur hebben gegeven aan de kleine Peugeot. Vooral omdat ik kortgeleden een zeer positieve impressie opdeed van de 205 die sel en de Uno 45 ES, die ik nu heb gereden, mij wat tegenviel. Maar mijn stem is er ook maar één uit vele. En dat alles neemt niet weg dat Fiat met de Uno een pit tige en vooral praktische troef in handen heeft. Dat constateerde ik al een klein jaar geleden toen de eerste Uno's hier verschenen. Inmiddels zijn er verscheidene an dere versies bijgekomen naast de aanvankelijk geïntroduceerde uitvoeringen. Zo is dezer dagen. ook een Uno-diesel verschenen met een 1300 cc motor (3 of 5 deurs, vijf-versnellingsbak). En zeer binnenkort wofdt de Uno verwacht die als eerste personen auto zal zijn uitgerust met de door Van Doornes Transmissie in Tilburg ontwikkelde auto maat. Een zeer uitgebreid gamma dus, te meer omdat nog niet zo lang ge leden de Uno 45 ES in de show rooms kwam. Dat ES staat voor Mitsubishi Colt Nissan Nissan is hard op weg het Dat- sun-verleden uit te poetsen. Binnen afzienbare tijd is er in het uitgebreide programma geen Datsun meer te bekennen. Ook bij de dealers zal in de komen de maanden de naam Datsun definitief van de pui verdwij- Het wordt allemaal Nissan, al sinds twee jaar het grootste Ja panse automerk in ons land. In het hoofdkwartier in Lisse juicht men over het feit, dat het beoogde doel (een marktaan deel van vijf procent) in 1983 werd bereikt. Directeur Ter Haar ziet geen aan leiding om een kentering in de autoverkopen te verwachten. Hij rekent dan ook voor dit jaar op een gelijkblijvende totaal markt en hij verwacht dat het aandeel van Nissan daarin wat groter zal worden. Hij schat de totale verkoop van Nissan dit jaar op 25.000 auto's. Hij rekent daar temeer op om dat het merk ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan (in decem ber jongstleden) een aantal ac tiemodellen heeft uitgebracht, die natuurlijk al in Brussel te zien waren. Het zijn zogenaam de Jubilee-uitvoeringen van de Micra, de Cherry en de Sunny Mitsubishi Lancer F Overigens auto's van het in de autowereld overbekende stra mien: wat meer aankleding voor wat lagere prijzen. In april zal de de laatste Datsun worden vervangen door een geheel nieuwe Nissan Blue bird met voorwielaandrijving (1800 en 2000 cc benzine en 2 liter diesel). Een maand later komen de nieuwe Silvia (met een 1800 cc turbomotor) en de 300 ZX in de showrooms van Nissan. Ford Ford heeft niets nieuws te bie den in Brussel. Het gaat zonder dat al goed genoeg. In het afge lopen jaar haalde het merk in West-Europa een recordver koop: 1,3 miljoen stuks. Dit succes was mede te danken aan de Sierra, die na een wat aarzelend begin in zijn klasse is opgeklommen naar de eerste plaats. Precies veertien maan den nadat de eerste Sierra van de band liep werd de halfmil- joenste onlangs al de fabriek uitgereden. Deze Ford neemt nu 3,8 procent van de totale Europese markt voor zijn reke ning. Met vijftien prijzen is de Sierra het meest onderschei den Ford-model aller tijden. 'Energy Saving', een extra zuini ge editie derhalve. Maar men moet voor die mogelijk heden tot brandstofbesparing wel flink wat betalen. Kan men een Uno 45 driedeurs voor 14.390 gulden kopen, voor de 45 ES Su per (ook driedeurs) moet 16.690,- worden neegeteld. Men moet dus al flink wat rijden om in het totaal zuiniger uit te ko men. In principe zijn de motoren van beide 45-uitvoeringen hetzelfde: 903 cc, maar de compressiever- houding van de ES is hoger. De overbrengingsverhoudingen van de vijf versnellingen zijn zo ge kozen dat bij elke snelheid (top ook 140 km per uur) de motor van de 45 ES slechts op drie kwart van het toerental van de normale 45 loopt. Bovendien heeft de ES een elektronische ontsteking (Marelli Digiplex) en een eveneens elektronische ben- zine-afsluiting. De toevoer van benzine naar de sproeiers wordt derhalve afge sloten zodra de motor wordt af geremd met geheel of gedeelte lijk losgelaten gaspedaal. De benzine, die onder die omstan digheden aan de motor zou wor den gegeven, zou verspilling be tekenen en aan deze verspilling wordt door de benzine-afsluiter een einde gemaakt. Toch zal de motor daardoor niet kunnen af slaan, zodra het toerental lager is dan 1500 wordt de brandstof stroom weer op gang gebracht. De enige uiterlijke verschillen waaraan de ES kan worden her kend zijn de grote wieldoppen en de windgeleiders voor de achter wielen. Van binnen merkt men direct de opvallende elektroni sche verbruiksmeter op, die is gecombineerd met een waar schuwingslichtje dat aangeeft wanneer naar de volgende ver snelling moet worden gescha keld. Als men de 'bevelen' van dat felle oranje lampje opvolgt, blijkt al ras dat er veel meer en vlugger moet worden geschakeld. Bij een snelheid van tegen de 60 kilome ter zit met al in de overigens bij na totaal futloze vijf. En de ver bruiksmeter geeft heel duidelijk aan dat men heel rustig het gas pedaal moet bespelen. Voor men het weet zit men in de rode zone. Maar dat alles levert wel 'winst' op. Toen ik een jaartje geleden met de Uno 55 S op stap was kwam ik aan een op zichzelf best respecta bel benzineverbruik van om en nabij de 1 op 15. Met deze 45 ES haalde ik zonder enige moeite 1 op 17, wat dus nog meer was dan de 12 procent besparing die de fabriek in het vooruitzicht had gesteld. Maar desondanks: men moet heel wat kilometertjes draaien en heel wat keren extra schakelen voor men de hogere aanschaffingsprijs eruit heeft. Een jaar geleden noemde ik de 1 Uno een 'pittige, prettige praktische' opvolger van de eens zo succesvolle 127. Dat wil niet zeggen dat alles in en op die auto naar mijn zin was. Ik houd nog steeds niet van die ene ruitenwis ser. Ik vind de zitting van stoel nog steeds te kort. De mo tor eigenlijk te rumoerig, de ve ring te hard en de schakeling te hakerig. Maar goed, je kunt in die klasse niet alles hebben. Maar ik vind toch wel dat je ook in die klasse kan verlangen dat er geen le vensgrote rammel onder het dashboard zit zoals ik mijn test- exemolaar. En ik vind ook dat de deur best goed in het lood kan hangen. Het was steeds wringen en wurmen om de deur dicht te krijgen. En toen er een een keer een stevige bries tegenaan kwam was het helemaal mis. Op die manier blijft er van het goe de van de Uno zo weinig ove ADVERTENTIE Korevaarstraat 43/45 - Leiden Tel. 071-142146 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071-896151 RIJNSTREEK - Tien molens in de Rijnstreek komen vol gens het molenrestauratie plan van de provinciale mo lencommissie voor een gehe le of gedeeltelijke restauratie in aanmerking. Het gaat om molens in Alkemade, Wou- brugge, Hazerswoude, Al phen aan den Rijn, Benthui zen en Bodegraven. Het molenplan, dat in samenwer king met de rijksdienst voor de monumentenzorg is opgesteld, omvat de restauratie van 54 van de 212 molens die de provincie Zuid-Holland rijk is. De kosten hiervan worden gedeeltelijk door subsidie van gemeente, pro vincie en rijk opgebracht. De subsidie bedraagt maximaal 85 procent van de totale restauratie kosten. Volgens het restauratieplan zijn in Alkemade de molens 'Adermo len', 'Akkersloot', 'Buurter' en 'Waterloos' aan restauratie toe. De 'Adermolen' is reeds geres taureerd (kosten 55.000 gulden), terwijl de 'Akkersloot' en de 'Buurter' momenteel voor res pectievelijk 56.000 en 261.000 gulden aan een opknapbeurt worden onderworpen. De 'Wa terloos' is in 1985 aan de beurt. De Grosmolen in Woubrugge wordt in 1985 voor 54.200 gulden opgeknapt. In Hazerswoude worden de molens 'Gerewip' en 'Nieuw Leven' gerestaureerd. Met de eerste is men al bezig (232.000 gulden), voor de tweede is nog geen datum bekend. Wel zijn al de kosten berekend: 210.000 gulden. De Aarlanderveense molen 'De Morgenster' komt ook op het res tauratieschema voor. Deze is in 1983 gerestaureerd voor een be drag van 100.000 gulden. Ook 'De Arkduif in Bodegraven is vorig jaar opgeknapt, voor 280.000 gul den. De molen 'De Haas' in Bent huizen is nog dit jaar aan de beurt. Deze molen wordt voor 495.000 gulden gerestaureerd. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland maken overigens ern stig bezwaar tegen het door de staatssecretaris van WVC ge voerde molenbeleid. Deze ziet molens niet als een aparte cate gorie monumenten en vindt dat molens daarom 'primair aan de gemeentelijke zorg moet worden toevertrouwd'. Dl- provincie vindt deze celling onjuist, om dat zij al jaren de zorg voor de molens op zich heeft genomen en de daarvoor vereiste deskun digheid in huis heeft. De ge meenten hebben deze deskun digheid in de regel niet, stelt de provincie. De provincie laat het er dan ook niet bij zitten. Zij zal de Staal e cretaris rechtstreeks benaderen om haar opvattingen kenbaar te maken. Vijf andere provincies hebben al te kennen gegeven de mening van Zuid-Holland te de len. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense gemeentebe stuur gaat vrijdag met de di rectie van de luchthaven Schiphol praten over samen werking op het gebied van de promotie van Schiphol en omgeving in het buitenland. President-directeur Wegsta- pel van Schiphol heeft een oogje laten vallen op het Al phense industrieterrein als vestigingsgebied voor 'Schiphol-gebonden' bedrij ven en vroeg in zijn uitnodi ging voor een gesprek ook of Alphen bereid is om eventu eel woonruimte ter beschik king te stellen aan werkne mers van deze bedrijven. Vooral de groei van de lucht vrachtsector is aanleiding voor dit verzoek geweest. Door de Nederlandse vereni ging voor luchttransport, de Luchthaven Schiphol en de KLM is vorig jaar al een werkgroep opgericht onder de naam Holland Distribu tion Concept, die voorstellen moet doen om het lucht vrachttransport via Schiphol uit te breiden. De Akkerslootmolen in Rijpwetering staat voor e provincie. i bedrag van 261.000 gulden op de restauratielijst i

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23