LEIDSCH DAGBLAD Spoorwegen bezorgd Gromyko spreekt in Zweden harde taal Zege voor videoconcerns Gif verloren Hogere tarieven en minder reizigers Schoo: geld blijft voor Surinamers HOMO Moord in Beiroet op hoofd van Amerikaanse universiteit Dodelijke garnalen uit Engeland? LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37297 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon AMSTERDAM (ANP)- Een Deens schip heeft vorige week op de Noordzee 80 va ten verloren met het dode lijk giftige methanol. De kans bestaat dat sommige van de vaten zullen aanspoe len op de Nederlandse kust. De vaten zijn geel van kleur en gemerkt met de letters DNBP. Hasj gevonden AMSTERDAM (ANP)- De Am sterdamse politie heeft afge lopen nacht in een loods in de hoofdstad en in een gara ge in Ouderkerk aan de Am- stel 4500 tot 5000 kilo hasj en marihuana in beslag geno men met een handelswaarde van 25 miljoen gulden. De verdovende middelen zaten verborgen in 150 vaten. Er zijn vijf personen gearres teerd. DEN HAAG (GPD) - Bij de vak centrale FNV verdwijnen dit en volgend jaar bij elkaar 68 banen. Het verlies aan leden en de daar door dalende inkomsten dwin gen de organisatie ertoe haar per soneelsbestand terug te brengen van 318 naar 250 mensen. „We zullen ons stinkende best doen om de onvermijdelijke in krimping zonder gedwongen ontslagen te laten verlopen", al dus FNV-bestuurder Van Eek- ert deze week in De Vakbonds krant. Van Eekert is in het FNV- bestuur belast met de perso neelszaken. De inkrimping treft zowel het hoofdkantoor van de FNV in Amsterdam als de tien regionale vestigingen. Er is een reorganisa- tiebeleid uitgestippeld dat in mei met de Federatieraad (waarin de voorzitters van alle aangesloten bonden) moet worden afgerond. De FNV heeft vorig jaar 35.000 le den verloren. „Inkomsten die je daardoor derft, kun je niet goed maken met hogere contributies. FNV-leden worden door de eco nomische inzinking net zo in hun portemonnee getroffen als de rest van de bevolking", aldus Van Eekert. „En voor de eerstko mende periode verwachten we niet dat aan de daling van het le dental een eind zal komen". Van Eekert zegt niet te kunnen ga randeren dat gedwongen ontsla gen achterwege kunnen blijven. „Ik zou willen dat ik dat kon. Maar zo ver reiken onze moge lijkheden niet. We zullen natuur lijk in de eerste plaats onderhan delen met de Dienstenbond, die de belangen van het FNV-perso- neel behartigt, en overleg plegen met de Ondernemingsraad." UTRECHT (GPD/ANP) - De zeven weken durende stakin gen en stiptheidsacties eind afgelopen najaar hebben de NS een strop in het reizigersvervoer opgeleverd van ongeveer 24 miljoen gulden. Verder zijn tariefsverho gingen oorzaak van een 'zorgwekkende terugval' van het aantal reizigers in 1983 met 3,5 procent. Sinds 1977 was er tot vorig jaar een stijging van het aantal trein reizigers. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko sprak vanochtend met opgeheven vinger, tijdens de veiligheidsconferentie in Stockholm. (FotoAP) STOCKHOLM (GPD) - De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft vanochtend in een harde speech op de Europese ont wapeningsconferentie.in Stockholm de Verenigde Staten de schuld gegeven van „de verhoging van de kans op oorlog". Hij laakte „het militarisme en de oorlogshysterie" van de Amerikaanse regering. Belangrijkste factor van de ver slechterde internationale situatie noemde Gromyko de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse kruis- en Pershingraketten in Europa. „Deze plaatsing ver hoogt de veiligheid van de be trokken landen niet. Integen deel, ze ondermijnen hun veilig heid". Gromyko benadrukte dat met de plaatsing „de basis voor onderhandelingen is onder mijnd". De plaatsing heeft on derhandelingen zinloos ge maakt". Gromyko toonde zich niet onder de indruk van de verzoenende speech die president Reagan af gelopen maandag in Washington heeft uitgesproken over de Oost- Westrelaties. „Het gaat om da den, niet om verbale oefeningen. De Amerikaanse regering heeft alles gedaan om de eigen geloof waardigheid te ondermijnen", al dus de Russische minister die met name wees naar de Ameri kaanse activiteiten in Libanon en Grenada. Gromyko noemde de bijeenkomst in Stockholm op zichzelf „een demonstratie van redelijkheid in de internationale situatie". Maar ternationale situatie. Gromyko herhaalde nog eens de eerdere voorstellen van de Oostbloklan den voor een verdrag tegen het gebruik van geweld, de instelling van atoomvrije zones en een ver klaring nooit als eerste atoomwa pens te gebruiken. „Zo'n af spraak zou een werkelijke door braak zijn", aldus Gromyko. De westelijke landen voelen niet voor een derlijke verklaring, om dat zij, voorzover ze lid zijn van de NAVO, het eerste gebruik van atoomwapens in geval van een Russische aanval open willen houden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz zei giste ren in Stockholm: „De deur blijft open. We zijn bereid te onder handelen wanneer de Sowjet- Unie dat ook maar wil". Hij zou die bereidheid vanmiddag her halen in zijn gesprek onder vier ogen met zijn Russische collega, (zie ook pagina 7) Vliegtuig stort bijna op Brits geheim centrum LONDEN (Reuter) - Een Brits ge vechtsvliegtuig is gisteren bijna neergestort op een geheim on derzoekcentrum van chemische wapens bij de Zuidengelse stad Salisbury. Een ooggetuige vertelde dat het toestel op een hoogte van slechts vijftig meter pal boven het com plex explodeerde en op een on bebouwd stuk land buiten het centrum terecht kwam. De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en kwam op het dak van het militaire ge bouw terecht. Het incident leidde onmiddellijk tot vragen over het vliegen bo ven het complex. "De kans dat een vliegtuig neerstort op dit ge vaarlijke onderzoekscentrum is één op een miljoen, maar van middag gebeurde het bijna", ver klaarde de woordvoerder van de Labourpartij, Jeremy Bray. Dat zei NS-directeur L.F. Ploeger vandaag in Utrecht tijdens een persconferentie. Hij noemde de acties, gericht tegen de kabinets plannen om de salarissen van ambtenaren met drie procent te verlagen, de enige 'grote calami teit', die de NS vorig jaar trof. Het staat voor hem als een paal boven water, dat de acties de be trouwbaarheid van de spoorwe gen een deuk hebben bezorgd. Tijdens de acties liet een kwart en later 15 procent van de reizi gers verstek gaan. De gevolgen op langere termijn zijn moeilijk te schatten, aldus Ploeger. Bij de verdeling daarvan voor het totale verlies van 3,5 procent noemt Ploeger alleen de tarief verhogingen (1,6 procent) en de stakingsacties (1,9 procent). De invloed van de andere factoren als koopkrachtdaling en toene mende werkloosheid laat hij in dit verband buiten beschouwing. Ploeger tekent daarbij aan dat de invloed van de Tarievennota voor de jaren 1984 tot 1987 nog zijn uitwerking moet krijgen. De eerstvolgende tariefverhoging wordt op 1 april van kracht en houdt een verhoging in van zes procent. NS heeft bij Verkeer en waterstaat een plan ingediend om de enkele reizen meer te ont zien dan de andere kaartsoorten, om al te sterk vervoersverlies te voorkomen. Het probleem voor NS, aldus Ploe ger, is dat tegenover verminde ring van het aantal reizigers en daardoor inkomsten nauwelijks kostenverlaging kan staan. De spitsuren zijn doorslaggevend voor het kostenpatroon van de spoorwegen, aldus Ploeger, die er op wijst dat de tarieven in het openbaar vervoer ten minste tot en met 1987 meer zullen stijgen dan de kosten van levensonder houd. Niettemin rekent de NS dit jaar op een 'omzet' van 9,2 miljard reizigerskilometers te gen 9,05 miljard vorig jaar. In het goederenvervoer heeft NS zich vorig jaar kunnen handha ven op 18 miljoen ton. Dat is rond vier procent van het bin nenlandse goederenvervoer. De binnenvaart neemt bijna 25 pro cent voor zijn rekening en de vrachtwagen ruim 70 procent. In het kader van de sanering van het goederenvervoer per trein, die staatssecretaris Scherpen- huizen van NS heeft verlangd om de compensaties wegens de verliezen van NS in dit vervoer te halveren, worden in 1984 vijftig goederenstations en twee (van de zes) rangeerstations gesloten. Ter compensatie van de verlie zen in het goederenvervoer heeft NS in 1983 uit de schatkist 217 miljoen gulden ontvangen. De eigen inkomsten van de NS over 1983 (passagiers, goederen, andere inkomsten) bedroegen 1,427 miljard gulden. De totale kosten van het spoorwegbedrijf bedroegen 2,682 miljard gulden, waardoor een tekort overblijft van 1,255 miljard gulden. Hier van wordt uit de schatkist 1,215 bijgepast, zodat bij NS een tekort overblijft van 40 miljoen gulden. NS noemt alleen dit laatste be drag „verlies". DEN HAAG (GPD) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is niet van plan iets af te halen van de tweehonderd mil joen gulden die is gereserveerd voor ontwikkelingshulp aan Su- sjefi 28 PAGINA'S Rijvers. (foto anp> Nederlands elftal toch naar Brazilië Dodenlijst en wapens gevonden PAGINA 5 Russische raketten in Oost-Duitsland Order Japan voor Wilton-Fijenoord? PAGINA 9 Minister Schoo schrijft dit in ant woord op een motie van de Tweede-Kamerleden Knol en Herfkens, beiden PvdA. De mi nister vindt dat de bedragen die voor Suriname in de begroting van 1984 zijn opgenomen ge handhaafd moeten blijven. „De regering acht het van grote bete kenis dat wij de Surinaamse be volking een signaal geven dat wij klaar staan om zo spoedig moge lijk weer te beginnen met de hulp als Suriname ons daartoe in de gelegenheid stelt",aldus de minister in haar brief die van daag naar de Tweede Kamer is gestuurd. De kamerleden Knol en Herfkens hadden in een motie voorgesteld om van de ontwikkelingshulp voor Suriname vijftig miljoen gulden af te halen ten behoeve van Unicef en het ontwikke lingsfonds van de VN, UNDP De minister ontraadt de Kamer de motie aan te nemen. nataro kurkvloeren [T71 vanaf 10,50 per m2. I W. I W bel of kom lartgs voor dokumentatie Leiden Oude Singel 138 - Telefoon 071-149738 Het plotselinge ontslag van de Westduitse vier-sterrengeneraal Günther Kiessling lijkt in de Bonds republiek uit te groeien tot een re gelrechte politieke rel, die de ver antwoordelijke minister van defen sie Wörner in grote moeilijkheden kan brengen. Maar wat bij al het politieke gekrakeel steeds onder de oppervlakte is gebleven, is het op zichzelf staande motief van het ont slag, dat ook in ons land aanleiding zou kunnen geven tot onverkwikke lijke taferelen. De plaatsvervangend NAVO-bevel- hebber Kiessling zou hebben ver zwegen dat hij homoseksueel is, hij zou zich daarom blootstellen aan chantage en een 'veiligheidsrisico' betekenen voor de Westerse strijd machten. Kiessling heeft de aantij gingen ontkend en inmiddels heeft de Keulse politie een dubbelganger ontdekt met wie de generaal moge lijk is verwisseld. Daarmee is de kiem gelegd voor een interessante politieke strijd, die echter voorbij gaat aan het onkiese karakter van de beschuldigingen aan het adres van de generaal. Opnieuw is het de homoseksualiteit die wordt aangegrepen om iemand, om welke (politieke) reden ook, in de beklaagdenbank te plaatsen. In het geval van Kiessling ging het er uiteindelijk niet meer om of de ge neraal iets had verzwegen, maar om de vraag of hij nu wel of geen homoseksueel zou zijn. Zo wordt de homoseksualiteit onwillekeurig gecriminaliseerd en worden allerlei vooroordelen over een afwijkende seksuele geaardheid nog eens on derstreept. Voor homofielen in de Westduitse krijgsmacht, en ook hier, geldt wel iswaar officieel geen 'Berufsver- bot', maar de 'affaire-Kiessling' leert dat de praktijk daarvan niet ver is verwijderd. Het lijkt er ver dacht veel op dat homofielen hun seksuele geaardheid eerst publie kelijk moeten demonstreren willen zij worden geaccepteerd. Hoeveel generaals in de Westerse alliantie zullen er niet in stilte een liefje van de andere sekse op na houden? Is dat dan ook een 'veilig heidsrisico'? Misschien zou er eens een overspelige generaal moeten worden ontmaskerd om te zien of dat tot een vergelijkbare rel zal lei den als nu in West-Duitsland aan de gang is. BEIROET (UPI/Reuter) - Het hoofd van de Amerikaanse universiteit in Beiroet, Malcolm Kerr, is vanochtend door twee gewapende mannen doodgeschoten. Zijn met kogels doorzeefde lichaam werd aangetroffen voor de lift in het gebouw. Malcolm Kerr volgde in 1982 David Dodge op, die op 19 juli van dat jaar was ontvoerd. Een jaar later werd Dodge, na bemiddeling van Syrië, vrijgelaten. Het hele universiteitsterrein werd vanochtend onmiddellijk nadat de aanslag bekend werd, afgesloten. De universiteit ligt in het westelijke deel van Beiroet, dat overwegend door moslems wordt bewoond. Het complex wordt door Libanese troe pen bewaakt, behalve aan de kant die aan de Amerikaanse ambassade grenst. Daar waken Amerikaanse mariniers. Sinds kort kan men alleen met speciale pasjes het universiteitsgebouw binnenkomen. Hof in VS: thuis opnemen programma's legaal hij benadrukte dat Stockholm UTRECHT (GPD) De garnalen niet los valt te maken van de in- d,e waarschijnlijk de dood van dertien Nederlandse bejaar- den hebben veroorzaakt, zijn mogelijk afkomstig uit Enge land. Ze zouden deel hebben uit gemaakt van een partij van vijf ton, die in dat land was afge keurd. De Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling neemt dit verhaal zo serieus, dat hij inmid dels een onderzoek is begonnen. Volgens Behling zijn er serieuze aanwijzingen dat een Volendam- se handelaar de afgekeurde par tij vlak voor de kerst in Scheve- ningen heeft gekocht. De helft van die partij zou, zo melden ver schillende bronnen uit de viswe- reld, zo slecht zijn geweest, dat Minder wind Wisselend bewolkt en enkele winterse buien, mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur ongeveer 4 graden. Tot matig en aan de kust tot krach tig afnemende wind. Draaiend van west naar noordwest. 19 januari 1981 Zon op: 08.38 uur, zon onder: 17.02 uur Maan op: 18.05 uur, maan onder: 09.43 de handelaar die in het IJssel- meer heeft gedumpt. Het restant zou de Volendammer onder meer aan een vishandel in Utrecht hebben verkocht. Een deel daarvan is in het bejaarden huis Tolsteeg terechtgekomen, met fatale gevolgen. B en W van Utrecht hebben inmid dels bepaald dat de woordvoer der van de GG en GD, de Keu ringsdienst van Waren en het be jaardenhuis geen rechtstreeks contact meer met de pers mogen onderhouden. De garnalengroothandel Heiploeg in Zoutkamp onderzoekt de mo gelijkheid een aanklacht in te dienen tegen de Staat der Neder landen wegens het te snel afkon digen van een invoerverbod voor garnalen uit Zuidoost-Aziatische landen. „Wij wachten tot het on derzoek naar de besmette garna len is afgerond. Tot nu toe is er echter nog steeds geen bewijs ge leverd dat de dysenterie-besmet- ting door garnalen is veroor zaakt", aldus directeur Nienhuis van het grootste Westeuropese garnalenimportbedrijf. De handel in Noorse garnalen is door het tijdelijke importverbod, dat inmiddels weer is opgehe ven, in één klap kapot gemaakt, aldus directeur Nienhuis. Hij zegt dat zijn bedrijf vanaf van daag slechts met drie mensen draait om de zaak gaande te hou den. 1 WASHINGTON (RTR-UPI) - Het Amerikaanse Hoog gerechtshof heeft gisteren bepaald dat het thuis op nemen van speelfilms en andere televisieprogram ma's met een videorecor der legaal is. Deze uitspraak betekent een be langrijke overwinning voor de video-industrie. Het hof, dat tot zijn oordeel kwam met vijf tegen vier stemmen, liet in een toelichting op de uit spraak weten dat de recorderop namen in de eerste plaats dienen voor gebruik in eigen huis en dat zij daarom geen schending vor men van de Amerikaanse au teursrechtwetgeving. De recht bank vond het niet haar taak wetten toe te passen „die nog niet zijn geschreven" en meende dat het aan het Amerikaanse Congres is zich te buigen over de consequenties van de video technologie voor de auteursrech tenregeling. De uitspraak werd gedaan in een zaak die door de filmmaatschap pijen Universal City Studios en Walt Disney Productions was aangespannen tegen Sony en an dere fabrikanten van video-appa- ratuur. Sony was enkele jaren ge leden al in het gelijk gesteld door een federale rechtbank, maar die uitspraak werd in 1981 ongedaan gemaakt door een hof van be roep in San Francisco. De filmmaatschappijen vinden dat zij onvoldoende schadeloos wor den gesteld voor thuisopnamen met videorecorders. Buma/Stemra, het Nederlandse bureau voor auteursrechten, be treurt bij monde van woordvoer der F. van Bronkhorst de uit spraak van het Amerikaanse ge rechtshof. Hij noemt het een voor auteurs nadelige uitspraak, omdat zij hierdoor minder in komsten aan rechten binnenkrij gen. Voor Nederland zal de uitspraak geen gevolgen hebben. Ons land behoort tot de ondertekenaars van de Berner conventie, waar een principieel onderscheid wordt gemaakt tussen privé- en ander gebruik van opnamen. Het Amerikaanse auteursrecht kent tot op heden een dergelijke ont heffing bij gebruik voor privé- doeleinden niet. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERKIA STAD EN IANI). Ja, ik wil uw krant. 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar hei Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1