KITS Legerleider in het nauw 'Jongeren zijn vaak bang om meer loon te vragen' Het leven in de disco Kerkelijk verzet tegen wapenexport -C J Jongeren tegen de isoleercel Door stakingen Suriname Iedereen een lijk Nieuwe jeugdserie van IKON Werkloze gratis lid van bond WOENSDAG 18 JANUARI 1984 Varia Een voetbalclub verhuist van een bescheiden veldje met een houten clubgebouw naar een gloednieuw, uitstekend geoutilleerd stadion dat veel meer toeschouwers kan bevat ten. De club beschikt over zeer veel voetballen, cornervlaggetjes en Eu ropacups, maar nu is ze nog op zoek naar een viertal spelers, zodat met de zeven spelers waarover ze al beschikt een elftal kan worden ge vormd waarmee in dat stadion ge speeld kan worden. Vraag: hoe heet die club? Die club heet het Letterkundig Mu seum, is van een bescheiden onder komen in de Juffrouw Idastraat verhuisd naar het Prinses Irene- pad in Den Haag, en kampt nu met twee problemen: geweldig veel ruimte (dat is het probleem niet), en te weinig mankracht om die schitterende ruimtes te bemannen. Of vrouwkracht om ze te bevrou wen, ik discrimineer niet graag. Maar daar is geen geld voor. De huur alleen al kost duizend gulden per dag. Dat is niet veel als je be denkt dat Krasnapolsky onlangs wat nieuwe hotelkamers heeft geïn troduceerd die zo'n 650 gulden per nacht kosten, maar het is natuur lijk wel 365.000 gulden per jaar. Een smak geld. En het ministerie is in dit tijdsgewricht van bezuini ging niet van plan daar nog eens zo'n smak geld aan toe te voegen om het Letterkundig Museum op een adequate manier draaiende te houden, of beter gezegd: volop aa.n het draaien te brengen. Met de uit drukking 'het paard achter de wa gen spannen' is dit nog te omzich tig uitgedraaid. Hier is meer spra ke van een bok, die achter de paar- dewagen wordt gespannen. Op de benedenverdieping is een lange foyer. De linkerwand vanaf de ingang wordt ingenomen door zes gigantische schilderijen van Lucebert. Het moet wel de opdracht van zijn leven zijn geweest, niet al leen vanwege de omvang, maar ook omdat ze voor het Letterkundig Museum was, en hij zijn beide kwa liteiten erin kon verenigen: hij be hoort (laat ik het zo zuinig mogelijk zeggen) zowel tot de vijf belang rijkste dichters als tot de vijf be langrijkste schilders die Nederland momenteel telt. In de schilderingen heeft hij ook literaire citaten ver werkt, waarbij hij een keus kon maken uit de suggesties die de me dewerkers van het Letterkundig Museum mochten doen. Een aardig idee: democratischer en insprake- riger kon het nauwelijks! Voor de literair geinteresseerden is het een aardig spelletje om de citaten aan de juiste auteurs te koppelen, - want die staan er op de schilderin gen niet bij. Wel op een stencil dat het Letterkundig Museum ver strekt. Lucebert koos uit de aange dragen citaten alleen die van overleden schrijvers en dichters, - om geen levende tijdgenoten voor het hoofd en in het hart te stoten. Hij maakte daarbij één Hitchcock- achtige uitzondering, - en toch weer niet. U weet dat Hitchcock altijd even, als voorbijganger of zoiets, in zijn films optrad. Welnu, van de ze ven citaten op wand 1 is er een die ik herkende als van een levende dichter: „De vrede graast de kud den voor". Een pregnante, bekende regel van Lucebert zelf'. Uit 'Het orakel van Monte Carlo'. Althans dat dacht ik. Maar tot de suggesties die Anton Korteweg, de directeur van het Letterkundig Museum, ge daan had behoorden ook deze twee' citaten: „De vrede graast de kudden voor" van dominee-dichter Bernard ter Haar (1806-1880). Van zichzelf kon hij, als levende dichter, geen citaat verwerken, maar door de regel van Ter Haar, die hij ooit in iets gewijzigde vorm geciteerd heeft, nu weer te citeren in de schildering, citeert hij voor de hedendaagse lezer toch weer zich zelf! Dat noem ik raffinement! Uiteindelijk gebruikte Lucebert op de zes wanden 35 citaten, waarvan 4 proza en 31 poëzie. Ik citeer de prozacitaten, omdat ze een kleine minderheid vormen: „De Hallemannetjes - die zo bijzon der fatsoenlijk waren..." (Multatu- li). „Er bestaat geen land waar buiten de musea zoveel mummies te zien zijn als in Nederland" (Multatuli). „Pas als je tot over je oren in de soep zit zie je overal gehaktballen om je heen drijven" Godfried Bo- mans). „De rivier is sedert naar het Westen blijven stroomen en de menschen zijn blijven voorttobben" (Nescio). En misschien ook deze van Theo van Doesburg (of is dat een dichtre gel?): „de scherven van de kosmos vind, ik in m'n thee". Behalve Multatuli wordt ook Wil lem Hussem twee maal geciteerd. De Vlamingen Karei van de Woes- tijne, Paul van Ostayen (ook twee keer!), Richard Minne, Guido Ge- zelle en Paul Snoek maken er een multinational van. Van geen enke le vrouw is een'citaat opgenomen, maar ook niet van Vondel, Hooft en Breero, dus dat moge een schrale troost zijn. Er deugt niets van de kinderbe scherming. Verschillende be langenverenigingen van jon geren en hulpverleners heb ben dit afgelopen zondag vastgesteld tijdens een bij eenkomst in Amsterdam over het doen en laten van de kinderbescherming in Ne derland. De voornaamste klacht is, dat jongeren in tehuizen (die daar zitten omdat ze geen ou ders meer hebben, omdat hun ouders niet meer voor ze kunnen zorgen, öf omdat ze thuis niet meer te handhaven zijn) niet goed begeleid wor den. De jongeren zeggen ook, dat de mensen van de kinder bescherming eigenlijk niets weten van de jongeren in te huizen. Sommige mensen, die vroeger in een tehuis had den gezeten, vertelden dat je daar je hele leven door wordt achtervolgd. De meeste mensen op de bij eenkomst waren tegen het gebuik van isoleercellen (eenzame opsluiting). Am nesty International, die iso leercellen een vorm van mar teling vindt, gaat hier binnen kort iets tegen doen. Andreé van Es Tweede-Kamer lid voor de PSP, heeft be loofd bij de regering aan te kloppen om de isoleercellen afgeschaft te krijgen. Robbie (l) en Ellen (r) van de Jongerenbeweging Leiden: "als je een uitke ring hebt, ben je niet met een een uitzuiger". (foto Holvast) Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. schrijf's Ik heb in de krant van don derdag 5 januari gelezen over de naam Elckerlyc (van Voorschoten). Ik zit op een school die ook Elckerlyc heet (in Lei derdorp). En andere kin deren van een andere school hebben mij nog nooit uitgescholden van: "daar heb je weer zo'n lijk". En de Elckerlyc waar ik op zit is een openbare school en heeft geen godsdienstige klank. En als je bang bent dat ze het toch zeggen, dan kan je het toch ook zo noe men: Elckerliec. Jacobien van der Nat(10), Zeemanlaan 32 Leiden. ('Elckerlyc' is het midde leeuwse woord voor 'ie dereen'; misschien han dig om te weten voor je aan het schelden slaat, red. KITS) In november van het vorige jaar gingen de NW-jongeren en de KWJ samen verder als de Jongerenbeweging, onderdeel van het FNV. De Leidse afdeling van de Jongerenbeweging is gevestigd aan de Koppenhinksteeg 2. Aan het woord zijn Robbie Craane en Ellen Rekelhof onder meer over de 'looncontroleweek' die deze week wordt gehouden. Ellen: "Er komen bij de afdelingen veel klachten binnen over betalingen. Het gebeurt maar al te vaak, dat jongere werknemers geen cao hebben of geen loonstrookje krijgen. Overwerk is ook zoiets wat vaak niet behoorlijk wordt uitbetaald. Vandaar dat het plan is ontstaan om de zaak eens goed te controleren". Deze week controleren jullie alleen de situatie bij bakkerijen en slagerijen, waarom? Robbie: "Alleen al in het bakkerij bedrijf bestaan al 64 verschillende cao's. Als je behalve brood toevallig een croissantje bakt, ben je meteen al een banketbakker. En daar gelden weer andere coa-bepalingen voor. Je begrijpt wel, dat het loon heel moeilijk te controleren valt. Hierdoor onstaan dan ook de moeilijkheden. Hetzelfde geldt voor de slagersbedrijven. Iemand die de hele dag vleeswaren staat te snijden valt weer niet onder de cao voor de slagerij. Deze week zijn we elke dag open. Iedereen die vragen heeft of klachten kan bij ons terecht.". Waarom houdt juist de Jongerenbeweging zich hiermee bezig? Robbie: "Het zijn juist de jongeren die in een moeilijk positie zitten. Ze durven vaak niet eens om meer loon te vragen, uit angst dan ze hun baan verliezen. Zie dan maar eens nog aan de slag te komen. Door de crisis zijn de mensen veel banger geworden. Het is ook hoog tijd, dat de mentaliteit verandert. Jongeren moeten inzien, datje niet meteen een uitzuiger bent als je werkloos bent en een uitkering krijgt. Ik denk dat we moeten leren om zinnig bezig te zijn, zonder datje echt iets verdient. Zo'n initiatief als de Punkwinkel in de Haarlemmerstraat (Zie: KITS d.d. 11 januari, red.), dat zou veel vaker moeten gebeuren. Bovendien zouden de scholen zich veel meer bezig moeten houden met het werkloosheidsprobleem en er niet van uit gaan, dat je na school automatisch een baan krijgt". De Jongerenbeweging voert niet alleen actie. Zo is er vanaf 26 januari elke donderdagavond soos. Bovendien zijn er swing- en bar-avonden. Eén keer per maand is er een thema-weekend. Afgelopen weekend stond in het teken van fascisme en racisme. Ellen: "We hebben dat thema gekozen om de mensen duidelijk te maken wat dat nou eigenlijk betekent, fascisme en racisme. Je bent tegenwoordig snel geneigd om die woorden te gebruiken, vaak niet terecht". Robbie: "We hebben dit weekend gesproken over watje zelf aan doen kunt. Bijvoorbeeld: de Centrumpartij speelt heel handig in op gevoelens van mensen. Het gaat niet zo zeer om wat ze zegggen, maar juist wat ze niet zeggen. Het is net een inkvis, moeilijk grijpbaar. Het enige wat je kunt doen is er tegenin gaan, hun stellingen weerleggen". Voor meer informatie: Jongerenbeweging tel: 071-121139. Suriname beleeft op het ogen blik spannende tijden. Het ziet er naar uit dat het door veel mensen gehate regime van 'le gerleider' Desi Bouterse op zijn laatste benen loopt. Dat komt door stakingen, die zijn begonnen in de bauxiet- winning. De opbrengst van bauxiet, waaruit aluminium wordt gemaakt, bedraagt 80 procent van de inkomsten voor Suriname. Dat is heel wat. Vooral als je bedenkt dat andere inkomenspost, de ont wikkelingshulp vanuit Neder land, al ruim een jaar geleden is weggevallen. De Nederland se regering besloot daartoe na dat in december 1982 vijftien vooraanstaande Surinamers ter dood waren gebracht. On der hen bevond zich Cyriel Daal, de leider van de Moeder- bond, de belangrijkste vak bond in Suriname. Angst voor een zelfde lot (Daal werd eerst afschuwelijk ge marteld voordat hij werd dood geschoten) moet de reden zijn, dat niemand zich nu opwerpt als stakingsleider. De stakin gen worden (dan ook) niet door vakbonden gesteund. Maar inmiddels breiden zij zich wel uit. In de energievoorzie ning, het bank- en verzeke ringswezen, het onderwijs en het openbaar vervoer. Wan neer ook de ambtenaren het werk neerleggen wordt het re- gime-Bouterse voor onoverko- menlijke problemen geplaatst. De eisen die de stakers stellen gaan steeds meer de politieke kant op. Wilden ze eerst dat de regering belasting- en prijsver hogingen teniet zou doen, nu Bouterse die eis heeft ingewil ligd, wordt de roep om het ver trek van de legerleider steeds luider. "Kill the killer", "Dood aan de moordenaar" stond er in sommige pamfletten te le zen en kreten als "Bouterse weg weg" zijn niet van de lucht. Inmiddels maken vooraanstaan de Surinamers zich al op om het roer van het (bijna) gestran de schip over te nemen. Ex- president Chin A Sen, nu voor zitter van de Bevrijdingsraad van Suriname in Nederland, behoort daartoe. Vorige week bekende hij op de televisie al gepakt en gezakt te zijn om naar Suriname terug te keren. Of hij dat kan doen, hangt af van de mate waarin de stakingsac ties om zich heen zullen grij pen. Volgens Suriname-ken- ners is deze week van het grootste belang. Chin A Sen moet zijn koffers dus nog maar even gereed houden. Of zijn pakken nu kreukelen of niet. Op het gebied van jeugdseries heeft de IKON een naam op te houden. Pas nog met de reeks Sanne, maar eerder bijvoor beeld met de produktie Alle maal Tuig, toonde de omroep aan niet alleen een goed begrip te hebben van de problematiek van de jongeren, maar deze ook verteerbaar en verhelde rend tot drama te kunnen ver werken. Met de serie Herrie, die vanaf vanavond zes afleve ringen lang over het scherm gaat, wordt opnieuw een po ging gedaan jongeren in beeld te brengen op een i zowel boeiend als informatief is, maar waarbij geen 'vinger tjes worden opgeheven'. 'Herrie' is de naam van een dis cotheek waarin een gemengd gezelschap van hedendaagse jongeren regelmatig bijeen komt om onder de tonen van keihard spelende muziekgroe pen hun problemen te bespre ken. Voornaamste figuren in de disco zijn Syll, die er ook als zangeres optreedt, haar vriend Adje, die problemen heeft met het vinden van werk, Adje's vriend Wout, die zijn kostje bij elkaar scharrelt, Surinaamse Frank en zijn vriendin Margot. Steeds verhelderend aan elkaar gesproken door de buitenaard se figuur Helder, worden de in de disco besproken problemen toegelicht door scènes die zich daarbuiten afspelen: Syll die ruzie maakt op school of met haar ouders, Adje die werk zoekt en andere situaties. Zo wordt zes afleveringen lang een beeld geschetst van de voornaamste problemen waar jongeren mee te maken heb ben, terwijl tegelijkertijd per keer een andere soort muziek ruimschoots aan bod komt. Een goede manier om jongeren in een aansprekende vorm te bereiken, zo dacht regisseur Ben Sombogaart, toen hij de Engelse serie Jangles zag, waar Herrie van is afgeleid. Oordeel zelf vanavond (Ned. 1, 19.00 uur), of hij daarin is geslaagd. Werkloze schoolverlaters die geen uitkering krij gen kunnen voortaan een gratis lidmaatschap krijgen van de Bouw- en Houtbond en van de gra fische bond Druk en Pa pier van de FNV. De gra tis leden krijgen dezelfde rechten als de betalende leden bij de bond. De bonden hebben ge merkt dat er bij werkloze schoolverlaters wel be hoefte is een aan lid maatschap, maar dat zij de contributie vaak niet kunnen opbrengen. Op het moment dat je een uitkering krijgt ga je voor het lidmaatschap betalen, maar dan min der dan normaal, onge veer de helft. Bij de an dere bonden van de FNV bestaat het gratis lid maatschap nog niet. Wel kun je daar lid worden tegen een goedkoper ta rief. Verder kunnen alle bondsleden jonger dan 27 gratis lid worden van de FNV jongerenbewe ging. Twaalf kerkelijke organisaties in de Duitse Bondsrepubliek zijn gisteren begonnen met een cam pagne tegen de wapenexport. De campagne richt zich allereerst op kerkelijke groepen, gemeenten en parochies. De organisaties gaan ervan uit, dat een door braak in de publieke opinie al leen mogelijk is als de kerken hun kennis en betrokkenheid op dit punt aanmerkelijk vergroten. In hun toelichting bij de campagne wijzen de initiatiefnemers op de gevolgen van de wapenexport voor de Derde Wereld. "Deze ex port legt beslag op de schaarse financiële middelen van de ont wikkelingslanden en leidt tot meer ondervoeding en ziekte bij de bevolking". De kerkelijke or ganisaties eisen omschakeling van militaire produktie naar pro duktie voor de civiele markt. "In vesteringen voor civiele goede ren leveren meer arbeidsplaat sen op dan investeringen in de wapenindustrie". Hongarije. De Hongaarse vre- desraad, die nauw met de rege ring samenwerkt, heeft nu een kerkelijke vredescommissie. Hierin zijn alle kerken vertegen woordigd, behalve de Rooms- Katholieke Kerk, die een eigen, soortgelijke commissie heeft. De nieuwe commissie wil maat schappelijke activiteiten in de kerken organiseren die zijn ge richt op vredesbevordering. Voorzitter is de hervormde bis schop dr. Tibor Bartha. De commissie is al met een verkla ring gekomen. "Tweemaal is een wereldoorlog uitgegaan van zo genaamd christelijke landen. Diep verontrust constateren wij, dat opnieuw krachten een we reldoorlog voorbereiden die zich bij herhaling op het christendom en humanitaire waarden beroe pen. Zo'n oorlog dreigt al het le ven op aarde te vernietigen". Naast deze officiële vredesraad be staat er in Hongarije een onaf hankelijke 'dialooggroep'. Daar mee onderhoudt het Nederland se IKV (Interkerkelijk Vredesbe raad) nauwe banden. 'Dialoog' pleit onder meer voor eenzijdige stappen ook door Hongarije. Be gin december vroeg de groep het Nederlandse parlement, de plaatsing van kruisraketten af te wijzen. Lichtpunt Genève. De wapenwedloop is on verenigbaar met het christelijk geloof. Dat zei de voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie, bisschop Josiah Kibira uit Tan zania, bij de opening van de laat ste vergadering van het uitvoe rend comité van de federatie vóór de algemene vergadering in Boedapest in de komende zo mer. Kibira verwacht, dat steeds meer christenen zich zullen uit spreken voor een onvoorwaarde lijk atoompacifisme. Volgens hem is het uitgesloten, dat de hulpbronnen van de wereld nog lang toereikend zullen zijn om de wapenwedloop voort te zetten en tegelijk te voldoen aan de behoeften van de mensheid, vooral die in de Derde Wereld. Als lichtpunt zag de lutherse bis schop het 'indrukwekkend ont waken van de openbare mening in veel landen'. Daarbij hebben de kerken een heel eigen rol te spelen. Schandaal. De Lutherse Wereld federatie heeft de aangesloten kerken gevraagd, by het samen stellen van hun delegatie voor de algemene vergadering in Boeda pest in de komende zomer reke ning te houden met de vrouwen en de jongeren. Dr. Carl Mau, secretaris-generaal van de federatie, noemde giste ren in Genève waar het uitvoe rend comité van de federatie bij een is - de achterstelling van de vrouw in de kerk een 'schan daal'. Uit ervaringen, zei hij, blijkt, dat gelijke rechten een bron van vernieuwing voor de kerk kunnen zijn. Ghana. In Ghana (Afrika) is een oecumenische evangelisatie- groep opgericht. Doel is, het evangelie te brengen aan ieder die met een leidinggevende poli tieke functie is belast. De groep is een antwoord op de verzuch ting van Ghana's sterke man Rawlings, dat de godsdienst toch een manier moet zien te vinden om het geestelijke en morele ver val van het land een halt toe te roepen. Binnenland. Christelijke Gere formeerde Kerken: beroepen te Nunspeet L. W. Bilkes Ermelo. Baptistengemeenten: beroepen te Veendam J. Schouten Delfzyl. De hervormde gemeente van De Kaag zal de heer J. Koldewijn te Amsterdam met ingang van I ju ni aanstellen als pastoraal mede werker. Dat wordt een deeltijd baan, want de heer Koldewijn moet zyn studie nog afmaken. Omdat een pastoraal medewer ker niet bevestigd als predi kant - geen sacramenten mag bedienen, zal de Kaagse gemeen te een pastorale relatie aangaan met de zustergemeente in Sas- senheim. De predikant van Sas- senheim blijft dan officieel waar nemer in De Kaag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19