Egypte terug in islamitische rijen "Dopingcontrole is te vaak een heksenjacht Voorstel op top in Casa Blanca: -C J- Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... EÜZ '82 Ruzie in Spanje om nieuwe communisten Braks: geen verbod wilde-ganzenj acht Geen A-internationals in Olympisch team Bronzen plak Van Bladel op WK tornado Martina Navratilova en John McEnroe "wereldkampioenen' WOENSDAG 18 JANUARI 1984 CASA BLANCA (Rtr/DPA/AFP/UPI) - Afrikaanse en Aziatische staatshoofden, die deel nemen aan de vierde islamitische topconferentie in Casa Blanca, hebben gisteren voor gesteld het lidmaatschap van Egypte van de Islamitische Conferentie Organisatie (ICO) te herstellen. Dit is uit bronnen bij de Conferentie vernomen. Sport Het weer opnemen in de rangen van de ICO van Egypte, dat in 1979 door de lidstaten werd ver oordeeld vanwege het sluiten Bijna 13 pet. overtrad loonmaatregel DEN HAAG (GPD) - Bij 208 van de 1619 onderzochte bedrijven (12,8 procent) zijn tussen november 1980 en juli 1981 loonherzienin- gen doorgevoerd en/of vakantie bijslagbetalingen verricht die in strijd waren met het Beperkt Loonmatigingsbesluit 1981. Van de werkgevers die in overtreding waren, bleek 63 procent bereid de desbetreffende onregelmatig heden terug te draaien. Deze gegevens blijken uit een on derzoek van de Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid naar de naleving van het Beperkt Loonmatigingsbesluit 1981 bij 1619 bedrijven met in to taal 99.574 werknemers. De beperkte loonmaatregel hield in het kort in: een korting van 2 procent op de prijscompensatie, een korting van 0,5 procent op de vakantietoeslag, bevriezing van de vloeren in de vakantietoeslag en een maximum-vakantietoe slag van f5200 in 1981. van het vredesverdrag met Is raël, werd voorgesteld door pre sident Zia ul Hag van Pakistan en zijn ambtgenoot uit Guinee, Ahmed Sekou Toure. Vanwege de sterke oppositie van bepaalde delegaties werd het onderwerp aangesneden in een middagzit ting achter gesloten deuren. Zegslieden bij de conferentie wil den niet bekendmaken welke landen tegen het weer opnemen van Egypte waren, maar alge meen wordt aangenomen dat in elk geval Syrië, Libië en Noord- Jemen er toe behoren. Libië heeft gedreigd de topconferentie te boycotten als Egypte zou wor den uitgenodigd. In conferentiekringen werd verno men dat ook Tunesië zich tegen het voorstel zou hebben uitge sproken, omdat het de hoofdze tel van de Arabische Liga niet kwijt wil die in Tunis werd ge vestigd toen Egypte werd ver oordeeld. Naar verluidde was Jordanië het enige Arabische land dat het voor Egypte opnam. Iran De president van Guinee stelde voorts voor een missie naar Te heran te sturen om de Iraanse au toriteiten over te halen een dele gatie naar Casa Blanca af te vaar digen. De islamitische republiek Iran boycot de topconferentie, omdat de ICO geen neutraal standpunt zou innemen in de Golf-oorlog tussen Irak en Iran. ADVERTENTIE Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over dat jaar niet meer dan het minimum-niveau, Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraag formulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders. Arafat, die de top bijwoont als staatshoofd van 'Palestina', voer de gesprekken achter de scher men met islamitische leiders, met de hernieuwde steun van ko ning Fahd van Saoedi-Arabië in de rug, die in zijn openingsrede de PLO prees en indirect kritiek leverde op Syrië en Libië omdat zij Arafat dwarszitten. Eerdere berichten van het Marok kaanse Nieuwsagentschap, dat als enige toegang heeft tot de be sloten zittingen van de conferen tie, over een opzienbarende ont moeting tussen Arafat en de tweede man van Syrië, minister van buitenlandse zaken Abdul Halim Chaddam, werden later ingetrokken en berusten volgens het agentschap op een misver stand. De islamitische conferentie is bij eengeroepen om problemen die tot grote verdeeldheid in de isla mitische wereld hebben geleid, te bespreken. De belangrijkste kwesties die op de agenda staan, zijn: de crisis in het Midden-oos ten, de oorlog tussen de buurlan den Irak en Iran, en de bezetting door Sowjet-troepen van Afgha nistan. De driedaagse top van de islamiti sche conferentie organisatie, in 1969 in het leven geroepen na de brandstichting in de Al Aqsa- miskee in Jeruzalem, werd maandagavond in het koninklijk paleis van koning Hassan II ge opend. MADRID - De officiële Spaanse communistische partij (PCE) heeft furieus gereageerd op de formatie van een nieuwe com munistische partij van orthodo xe signatuur, die het afgelopen weekeinde in Madrid haar op richtingscongres hield. Vooral over de aanwezigheid van een Russische delegatie en over de interventie van de Sowjet-af- door Gerrit Jan Hoek gevaardigde Joekov zijn Euro- communisten van de PCE ern stig gepikeerd. In een lijvig communiqué beschul digde de PCE de Sowjet-Unie van openlijke inmenging in de interne aangelegenheden van de PCE, die „des te onbegrijpelijker is nu het elfde congres van de PCE (dat in december vorig jaar plaatshad) juist overeen was ge komen de betrekkingen met alle communistische partijen te nor maliseren". Wellicht niet ten onrechte vrezen de Euro-communisten van Ge- rardo Iglesias (die op het congres van de nieuwe orthodoxe partij de meeste kritiek te verduren kregen) dat de Sowjet-Unie de nieuw gevormde partij van de or thodoxe dissident Ignacio Galle- Lucky, een 400 pond wegende zeeschildpad, ontwaakt op een operatieta fel in het zee-aquarium te Islamorada (Florida) waar hij zojuist twee nieuwe voorpoten heeft gekregen, ter waarde van 100.000 dollar (ruim 310.000 gulden) elk. Een van de doktoren houdt triomfantelijk een van de 'aangenaaide' kunstpoten omhoog. Lucky was zijn echte voorpoten kwijt geraakt nadat hij was aangevallen door een haai (Foto api Ford sluit twee fabrieken DUBLIN (Rtr/UPI) - Ford Motor Company zal zijn assemblagefabriek in Cork, Ierland, nog dit jaar sluiten, zo is in Dublin meegedeeld. Volgens directeur Paddy Hayes is er sinds 1979 elf miljoen dollar in de fabriek gestoken, maar kan de vestiging, waar de Fiesta wordt gemaakt, niet meer met de concurrentie meedoen door onder meer de ligging. Met de vakbonden zal worden overlegd over het ontslag van de 800 werk nemers van de fabriek, die 67 jaar in Cork heeft gedraaid. Ook de gieterij van de Britse Ford-fabrieken in Dagenham bij Londen gaat dicht. Volgens de directie zit er niets anders op, omdat de verliezen steeds groter worden en de kans op een herstel van hét rendement nihil is. De gieterij heeft 2000 werknemers maar de sluiting bedreigt de ba nen van nog eens 2000 mensen bij andere bedrijven. gao zal gebruiken om de interne tegenstellingen binnen de PCE nog eens aan te wakkeren. Een eerste aanwijzing vormt het uitgebreide verslag, dat het Rus sische partijblad Prawda maan dag publiceerde en waarvan de tekst gisteren breeduit in de Spaanse pers werd uitgemeten. De Prawda toonde zich laaiend enthousiast over de terugkeer van de nieuwe partij in het ortho doxe nest. waarbij een tisch-leninistische ideologie en een onvoorwaardelijke steun aan de Sowjet-Unie en de Oostblok landen ook in het buitenlands beleid zeer hoog in het commu nistische vaandel staan. Binnen de PCE bestaat bovendien de angst dat de Sowjet-Unie rui me financiële fondsen aan de nieuwe orthodoxe partij van Gal- legao, die zelf na de burgeroorlog lange tijd in de Sowjet-Unie woonde en van wie twee kinde ren met een Rus getrouwd zijn, ter beschikking zal stellen. De officiële PCE heeft intussen de nieuwe splinterpartij openlijk de oorlog verklaard. Onder meer door het ondernemen van legale stappen om de naam van de nieuwe orthodoxe partij, dje zich omgedoopt heeft in partij com munistische (zonder de E van Spanje) te verbieden. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) voelt niets voor een verbod op de ganzenjacht in de Ooypolder bij Nijmegen. De omvang van de po pulatie wilde ganzen in het ge bied geeft daartoe geen aanlei ding. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de stichting Natuur en Milieu, die samen met de stich ting Kritisch Faunabeheer, de Gelderse Milieufederatie en de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels om een jachtverbod op wilde ganzen had gevraagd. Volgens Braks is een door de jachthouders in de Ooy polder toegezegde vrijwillige be perking van de ganzenjacht vol doende. Die vrijwillige jachtbeperking geldt overigens alleen voor het gebied in de onmiddellijke nabij heid van de Duitse grens. In Duitsland is de ganzenjacht al sinds 1975 verboden. De Ooypol der is een deel van het zich tot enkele tientallen kilometers diep in Duitsland uitstrekkende, jaar lijks rustgebied voor ongeveer 50.000 overwinterende wilde ganzen. De Rijnland-Westfaalse afgevaar digde Carl Heinz Radermacher drong vorig jaar, vooruitlopend op een door de Duitse autoritei ten gewenst Nederlands jacht verbod, aan op een 'jachtvrije bufferzone' van een kilometer tussen Duits en Nederlands pol dergebied. Met het oog op het Duitse jachtverbod noemde hij het crimineel dat pal over de grens al de eerste Nederlandse jachthutten staan, van waaruit volgens hem jaarlijks tienduizen den ganzen worden neergescho ten. Volgens minister Braks is de popu latie wilde ganzen in het Neder- lands-Westduitse grensgebied langs de Nederrijn in de jaren 1970 tot 1979 fors gestegen, waar na een stabilisatie optrad. Vijftig procent van alle ganzen bevindt zich op Nederlands grondgebied, terwijl dat slechts twintig pro cent van het totale overwinte- ringsgebied is. Volgens de be windsman is een verdergaande beperking van de jacht in het ge bied dan de overeengekomen vrijwillige jachtbeperking pal aan de grens, voorlopig niet noodzakelijk. Om tot internationale afstemming van het ganzenbeheer in het Duitse en Nederlandse deel van het Nederrijngebied te komen is Braks wel van plan periodiek overleg te voeren met Duitse au toriteiten op het gebied van na tuurbeheer. De stichting Kritisch Faunabeheer reageerde gisteren teleurgesteld op het standpunt van minister Braks, dat volgens de stichting indruist tegen internationale af spraken over de bescherming van trekvogels, zoals wilde gan zen. "Het lijkt er op dat de organisaties die protesteerden toen de na tuurbescherming bij het ministe rie van landbouw werd onderge bracht, gelijk krijgen nu een zo duidelijke beslissing ten gunste van de jacht en ten nadele van de internationale natuurbescher ming is afgekomen", aldus een woordvoerster. Professor pleit voor genuanceerder aanpak DEN HAAG (ANP) - Tjeerd van Wimersma Greidanus is chef de mission voor zowel de Olympi sche winter- als Zomerspelen in 1984. Hij is tevens professor doc tor in de farmacologie. Boven dien is hij betrokken bij het Ne derlands instituut voor sportge- neeskundige zaken (NISGZ), dat dit jaar tot thema "doping" heeft gekozen en later in het jaar een congres houdt. In Den Haag was van Wimersma Greidanus gastspreker op een door de hockeyclub HDM geor ganiseerde discussie over "as pecten en consequenties van do pingcontrole met positief resul taat bij teamsporten". De chef de mission, woonachtig in Nieuwe- gein, toonde zich een voorstan der van een nuancering van de dopingcontrole. "Tegenwoordig wordt door som mige experts een soort heksen jacht gevoerd. Dat vind ik een verkeerd uitgangspunt. De do- De chef de pingcontrole moet er zijn ter be scherming van de sporter en de tak van sport. Daarom moet er in de wereld genuanceerder over de dopingproblematiek worden ge dacht", verklaarde van Wimers ma Greidanus in zijn inleiding. Zijn woorden werden onderstreept door Lon Schattenberg, als arts betrokken bij de KNWU (wiel- renunie), die de wielrennerij als voorbeeld aanhaalde. Vorig sei zoen zijn in wielerwedstrijden 260 controles uitgevoerd op het gebruik van verboden stimule rende middelen. Vier keer was de coureur positief en in drie van de vier gevallen handelde het om efedrine, beter bekend als "neus druppels". Van Wimersma Greidanus toonde zich een voorstander van een verdeling in middelen. Aan de ene kant moeten de middelen die de gezondheid van de sporter schaden worden bestreden en aan de andere kant moet de spor ter recht hebben op een uitste kende medische begeleiding, waarbij de arts ook de mogelijk heid moet hebben in ontstane si tuaties een verboden middel toe te dienen (bijvoorbeeld efedrine bij een verstopte neus). Hoe die scheiding moet worden bewerkstelligd wist ook de far- macoloog aan de rijksuniversi teit in Utrecht niet helemaal. "Ik kan mij voorstellen, datje met li mieten voor bepaalde genees middelen ter bestrijding van ziekte bij een topsporter kunt gaan werken. Maar waar leg je de grens. Ieder mens zit weer an ders in elkaar, zodat het een moeilijke opgave zal zijn. Nu is evenwel de sporter soms de dupe van de heksenjacht, die door sommige doping-experts wordt gevoerd. Coördinatie op het ge bied van doping is noodzake lijk", merkt van Wimersma Grei danus op. DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Olympisch Comité (NOC) en de stichting Sportsupport worden in de komende vier jaar gesponsord door Philips Neder land. Het bedrijf geeft geld voor de amateurtopsport-beoefening in Nederland. Bovendien krijgt het NOC geld om sportevene menten te organiseren, waarbij Olympische sporters elkaar tref fen. Tenslotte wordt een Philips' sportfonds opgericht, waaruit extra faciliteiten voor individue le sportlieden en voor sportploe gen kunnen worden gefinan cierd. Gerald Vanenburg: niet in Olympisch team. ZEIST (GPD) - Het plan van de voorzitter van de amateursectie van de KNVB, Martin Kaster- mans, om in de thuiswedstrijden van het olympisch team tegen Joegoslavië en Italië spelers van het A-team op te stellen is door het sectiebestuur betaald voetbal onder de tafel geschoven. In eerste instantie was plaatsver vangend sectievoorzitter Jac ques Hogewoning enthousiast over het plan, dat diende om de spelers van Rijvers' selectie erva ring op te laten doen en vooral om de kassa van de bond te spek ken. Het olympisch team is na melijk uitgeschakeld en zal zijn laatste twee kwalificatieduels in eigen land dus voor lege tribunes moeten voetballen, vandaar de opzet om publiektrekkers als Vanenburg, Van Basten en Gul- lit op te stellen. Die uitschakeling voor de Spelen was voor het sectiebestuur en de leveranciers van Oranje uiteinde lijk een reden om het voorstel van de amateurs niet te honore ren. „We willen graag het totale voetbal dienen", zei sectiebe stuurslid Renze de Vries, „maar als een ploeg al uitgeschakeld is dan vinden we niet dat toch al zwaar belaste A-internationals opgesteld moeten worden". Het bestuur betaald voetbal heeft de zaak inmiddels omgedraaid en gaat de amateur-collega's vra gen zo weinig mogelijk semi- profs - overbelast door hun acti viteiten bij hun club - op te stel len. ïen tegen stander van het vrijgeven van do ping in de sportwereld. Van Wi mersma Greidanus: "Iedereen is het eens over de excessen, die zich momenteel in bepaalde tak ken van sport voordoen. Wan neer de stimulerende middelen zouden worden vrijgegeven zijn ook de goedwillenden daarvan het slachtoffer. Dat kun je niet toestaan". De suggestie kwam van NSF-arts Peter Vergouwen, die overigens ook stelde, dat het dopingpro bleem zou zijn opgelost, als alle artsen "ethisch zouden hande len". "Dat gebeurt echter niet. Ik zie voorlopig geen oplossing voor het probleem. Het vrijgeven in een bepaalde periode kan ons alleen een indicatie geven wat in welke sport gebruikt wordt. Dan is de medische wereld wellicht een stap verder", aldus Vergou wen, die in laatste instantie als vervanger van KNVB-arts Frits Kessel naar Den Haag was geko- MELBOURNE (AFP) - De Neder landse tornado-zeiler Willy van Bladel is met bemanningslid Huub Lambriex derde geworden in de strijd om het wereldkam pioenschap in Sorrento, nabij Melbourne. De belangrijke Ne derlandse troef voor een Olympi sche medaille, die de laatste twee jaar bewijst bij de wereldtop te horen, ging gisteren in de zesde en laatste race als derde door de finishlijn. De titel werd geprolongeerd door de Australiër Chris Cairns met Scott Andersson als fokkemaat. Dit duo deelde na vijf wedstrij den nog met Van Bladel/Lam- briex de tweede plaats in het al gemeen klassement, maar sloeg in de laatste race toe. De Amerikaanse combinatie Ran dy Smyth/Jay Glaser, wereld kampioen in 1981 en 1982, ver overde het zilver. De bronzen medaille van het Ne derlandse koppel betekende wel iswaar één stapje terug in verge lijking met vorig jaar, maar krijgt meer glans door het minieme puntenverschil met Cairns en Smuth. Verder dient te worden aangetekend, dat Van Bladel door pech in de vijfde race een hogere klassering verspeelde. Pijnen en Freuler leiden ROTTERDAM (ANP) - Het favo- zelfde ronde moeten dulden, riete koppel René Pijnen/Urs Pijnen en Freuler wonnen de kop- Freuler gaat de laatste nacht van de wielerzesdaagse van Rotter dam in als leider. In- de kopel- koers van gisteravond vergroot- ten Pijnen en zijn Zwitserse kop- pelgenoot de puntenvoorsprong, hoewel zii nog drie duo's in de- pelkoers op de streep. Gary Wig gins en Horst Schütz nemen de tweede plaats in. Op de vijfde avond stroomden 5700 toeschou wers naar het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. Dat waren er min der dan vorig jaar. LONDEN (Reuter) De Ameri kaan John McEnroe en zijn land genote Martina Navratilova zijn gisteren door de internationale tennisfederatie (ITF) officieel uitgeroepen tot de wereldkam pioenen van 1983. De keus van Navratilova was geen enkel pro bleem. Zij verloor vorig jaar slechts één partij en eindigde met een grote voorsprong als eer ste in het internationale dames circuit. McEnroe werd gekozen door de meerderheid van de jury, die werd gevormd door voormalige wereldkampioenen. De Austra liër Lew Hoad, die in 1956 drie van de vier Grand-Slamtoernooi- en won, gaf de voorkeur aan de jonge Zweed Mats Wilander, die naast het open kampioenschap van Australië nog acht Grand Prix-toernooien op zijn naam schreef. De Amerikaan Don Budge, die als eerste tennisser het Grand Slam haalde, en de Brit Fred Perry, die in de jaren dertig drie keer op rij Wimbledon won, spraken zich evenwel uit voor McEnroe. Deze beslissing was al genomen voor dat McEnroe afgelopen weekein de Lendl versloeg in de finale van het Masters-toernooi. Ook op de wereldranglijst 1983 van het Amerikaanse blad "World Tennis Magazine" neemt McEn roe de eerste plaats in. Dat blijkt uit de jongste editie van dit vak blad. De Amerikaan wordt op de lijst gevolgd door de Zweed Mats Wilander, zijn landgenoot Jim my Connors, de Tsjechoslowaak Ivan Lendl en de Fransman Yan- nick Noah. Zondag Tweede klasse ADO 2-Lens 2 2-1, SJC 2-Blauw Zwart 2 1-2, Roodenburg 2-Wilhelmus 2 2-2, Verburch 2-VELO 2 0-1. Derde klasse A Archipel 2-DSO 2 1-0, Blauw ZWart 3- VCS 2 4-1. HW 2-Lugdunum 3 2-2, RKDEO 2-DOSR 2 1-2 Derde klasse B Alphense Boys 2-DWO 2 1-0, VEP 2- Westlandia 3 1-3, Scheveningen 2- VOC 2 1-0, Quick 2-CKC 2 0-0. Vierde klasse A Docos 2-FC Lisse 2 1-4, ASC 2-UVS 3 sno. Tonegido 2-WSB 2 0-1, Altior 2- Vredenburch 2 2-2, RA VA 2-De Post duiven 2 2-0. HILVERSUM (ANP) - De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: eerste koers. 2000 m: 1 Year of King (T. Smeding) 2.46.5 1 23 3, 2 Ydelheid Fortuna. 3. Yusti Buitenzorg. Toto winnend 1.50; plaats 1.10, 1.60, 2.00; koppel 3.70; trio 74.40; niet gestart. Yvorna; Ysgors B. Tweede koers, 2000 m l. Walido Beste- vaer (A. Mollema) 2.43.5 1.21.8. Yo YO; 3. Victor L. Toto winnend 3 00. plaats 2.30. 2.40. 8.90; koppel 10.30; trio 493,40; niet gestart: Wani- ta uit Best. Derde koers, 2000 m 1 Wendy N CM van Leeuwen) 2 46.9 1.23.5; 2. Wera 1 Oldeson, 3. Viola Oostland. Toto win nend 5.40; plaats 1 30. 1.10; 1 40. koppel 4.50; trio 55.40; niet gestart. Uncle John. Vierde koers, 2000 m: 1. Vekkel Swoll (K. Woudstra) 2.43.4 1.21.7. 2 Utopia D; 3. Titia. Toto: winnend 2.50; plaats 1.70. 3 00, 2.50; koppel 58.20; trio 55,00; niet gestart: Urso Karinsky; Ursus Express Vijfde koers, 2000 m: 1. Veralynn R (A. Mollema) 2.43.1 1.21.6; 2. Willywir. 3. Vivat Rodney. Toto winnend 1.50; plaats 1.10. 1.30, 1.30. koppel 5.80; trio 26.70; niet gestart: Wodan la Fusee Zesde koers. 1609 m 1Wonder Boy (A. MoUema) 2 11.3 1.21.6: 2. Victory van Epse; 3. Volant F. Toto: winnend 4.90. plaats 3.40. 4 80. 3 30. kop pel 82.10; trio 2034,20; niet gestart. Velino Majo, Ufo Hermesw v Zevende koers. 2000 m 1 Viviana (B Lugies) 2 45 6 1.22 8. 2 Upsala Thel- ma; 3. Ulino Buitenzorg. Toto: win nend 3 60, plaats 1 40, 2 90. 2 00 koppel 16.50; trio 94 20 Achtste koers, 2440 m 1 Urian N (T Smeding) 3 19.5 1218; 2 Victor For Pluno W Toto: winnend Kandia.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15