Oranje' toch naar Brazilië Servicebureau voor profrenners onhaalbare zaak Remise troef in Hoogovenstoernooi Napoli KNVB stelt kandidatuur voor EK '88 Onderzoek overtuigt ministerie WVC Boete voor Vilas Qubs tevreden gesteld met 'wisselgeld' Krol uit basis "Vervroeg kwalificatieduels" Dahrs weg bij RCL WOENSDAG 18 JANUARI 1984 WIJK AAN ZEE (ANP) - Ondanks een overdosis aan strijdlust in vrijwel alle partijen heeft het klassement van de grootmeester- groep in het 46ste Hoogovens- schaaktoernooi gisteren vrijwel geen wijzigingen ondergaan. De Brit Miles en de Zwitser Kortsj- noi speelden remise tegen res pectievelijk Torre uit de Philip- pijnen en Hübner uit West-Duits- land, waardoor zij na vier ronden de eerste plaats delen met drie punten. Urenlang had het er alle schijn van dat Kortsjnoi alleen aan de lei ding zou komen. Na een dame gambiet stond hij zeer florissant tegen Hübner, die echter vaak pas in zijn element is als hij in de verdrukking komt. Ook nu dwong hij Kortsjnoi door taai verzet tot een tweede zitting. Iets wat de ex-Rus nu al voor de der de maal in Wijk aan Zee over kwam. Even ontstond er beroering toen bleek dat Kortsjnoi op zijn nota- tievel een zet had overgeslagen. Gelukkig voerde hij vlak voor het verstrijken van de tijd nog een extra zet uit, zodat hij niet ZEIST (GPD) - De KNVB heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het Europees kampioenschap voetbal in 1988. Dat het de voetbalbond ernst is met de aanmelding blijkt uit het bijeen roepen van de clubs die over een goede accommodatie beschikken. Het betrof een in ventarisatie, pas nadat Neder land officieel aangewezen is om het kampioenschap te organise ren zal verder gepraat worden. net als vorig jaar tegen Hort te gen een reglementaire nederlaag opliep. In de avonduren dreigde dat opnieuw, maar met nog twee minuten op de klok bood Kortsj noi op de 52ste zet remise aan. Hetgeen Hübner zonder dralen accepteerde. Zes van de zeven partijen eindig den gisteren in remise. Slechts het duel tussen Van der Wiel en Ree kwam niet tot een beslis sing. De partij werd voor de tweede maal afgebroken, nadat Ree, die in de eerste zitting na de Franse opening een stuk offerde voor drie pionnen, zijn betere kansen had verspeeld. De over gebleven stelling, met een toren en twee paarden voor Van der Wiel en een toren en vier pion nen voor Ree, is curieus. Remise is hier ook het meest logische re sultaat. In dat geval blijven beide spelers op een score van vijftig procent. Ligterink had een sprongetje kun nen maken op de ranglijst als hij zijn winstmogelijkheden tegen Nikolic had verzilverd. Nu wik kelde hij in tijdnood te snel af. Waardoor de Joegoslaaf naar re mise kon ontsnappen. De partij werd wel afgebroken, maar korte tijd later zagen beiden in dat ver der spelen tijdverspilling van energie zou zijn. De uitslagen uit de gisteren in Wijk aan Zee gespeelde vierde ronde van het Hoogovens-schaaktoer nooi zijn: Ligterink (Ned)-Nikolic (Joe) V2-V2; Torre (Phi)-Miles (GBr) V2-V2; Beljavski (Sow)-Toekmakov (Sow) V2-V2; Andersson (Zwe)- Adoijan (Hon) V2-V2; Van der Sterren (Ned)-Sosonko (Ned) V2- V2; Kortsjnoi (Zwi)-Hübner (Wdl) Vfe-Vfc; Van der Wiel (Ned)-Ree (Ned) afgebroken. Stand na vier ronden: 1. Kortsjnoi, Miles 3 punten; 3. Bel javski, Hübner 2,5; 5. Andersson, Torre, Adoijan, Nikolic 2; 9. Van der Wiel, Ree 1,5+1 afgebr.; 11. Sosonko, Toekmakov 1,5; 13. Van der Sterren, Ligterink 1. ROTTERDAM (GPD) - Het ministerie van WVC heeft zich opgesteld achter de eindcon clusie van een in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie uitgevoerd onderzoek naar de sociale omstandigheden in de beroepswielersport. De uitkomst van dat in mei vorig jaar door de Amsterdamse jurist mr. Christen uitgebracht rapport is, dat het door de overheid gewenste servicebureau geen haalbare zaak is. Bovendien kwam mr. Christen tot de vaststelling dat het met de sociale positie van de beroepscou reurs lang niet zo beroerd gesteld is als iedereen (ook de wielerbond zelf) wel dacht. De Brit Miles behield zijn gedeelde koppositie in het Hoogovensschaak- toernooi door te remiseren tegen Torre. (Foto ANP) Het herziene standpunt op het mi nisterie (dat CRM heette toen de wielerbond met grote klem werd gevraagd actie te ondernemen voor het oprichten van een servi cebureau als sociale paraplu) werd bekend gemaakt door KNWU-official Hein Verbruggen die dat nieuws als reactie op uit latingen van sportvakbondsman Karei Jansen onthulde tijdens de jaarvergadering van de Vereni ging Van Beroeps Wielrenners (WBW) in het Rotterdamse NEW YORK (Reuter/ANP) De speciale commissie van de inter nationale tennisraad (MIPTC) heeft gisteren in New York uit spraak gedaan in de beroepszaak-Vilas. De commissie bepaalde na hoorzittingen in Rotterdam en New York, dat de opgelegde schorsing van twaalf maanden voor de Argentijn wordt opgehe ven. Wel dient Vilas de boete van 20.000 dollar te betalen. Guillermo Vilas werd 8 juni van het vorig jaar door de MIPTC voor één jaar geschorst wegens het eisen van een startgeld voor deel neming aan het toernooi in Rotterdam. Sportpaleis Ahoy. Het werd een stevige botsing tussen de twee autoriteiten, waarbij Karei Jan sen zich net als kortgeleden tij dens het conflict in de top van de voetbalbond nogal emotioneel toonde. Ruzie Met zichtbare moeite hield hij zijn woede in bedwang toen hem door een andere KNWU-official (Charles Hafmans) werd verwe ten dat hij zijn kritiek zo onge nuanceerd had gegeven dat hij er de renners mee in een mistgor dijn zette. Karei Jansen nam de uitdaging niet aan en hield daar mee het incident binnen de per ken. „Dit", zo verklaarde hij zijn weigering om dieper in te gaan op de problematiek, „is niet de plaats om deze ruzie uit te vech ten. Daar wil ik de renners niet mee confronteren". Voor Hein Verbruggen was de aan leiding om bekend te maken dat .9 ZEIST (GPD) - Het Nederlands voetbalelftal gaat in juni naar Brazilië en neemt zijn beste spelers mee. Dat moet niet worden uitgelegd als een nederlaag voor de leveranciers van Oranje-materiaal, die na ontvangst van de Zuidamerikaanse uitnodiging de vinger op staken en uitriepen dat niet de voetbalbond aan de beurt was om dollars te innen, maar dat zij na afloop van de competitie de kas wilde spekken met harde valuta. Nee, de voetbalbond heeft wissel geld moeten overhandigen aan de topclubs. Vanaf 4 juni zijn hun spelers beschikbaar voor de trip van Oranje naar Zuid-Ameri ka, in ruil kan een topclub die op een competitiedag een lucratief duel in den vreemde kan spelen vanaf heden uitstel krijgen voor die competitiewedstrijd. Tot nu toe was de competitie-opzet van Jan Huijbregts wet. Stond - bijvoorbeeld de partij FC Utrecht-Ajax vastgesteld dan dienden beide ploegen op te dra ven. Een verzoek van de lands kampioen om uitstel omdat in een ver land een zak met dollars wachtte werd door de KNVB niet gehonoreerd. Dat nu is ver anderd. Voorwaarde is wel dat het verzoek om uitstel drie we ken voor de competitiewedstrijd gedaan wordt en de tweede eis is, dat een paar dollars uit de zak ir. een fonds gestopt worden. Met dat geld worden de verenigingen schadeloos gesteld die een finan ciële strop lijden door het ver- NAPELS (AFP) - Ruud Krol is zijn plaats in bet basiselftal van Napoli kwijtDe 34-jari ge Nederlander kreeg zater dag, daags voor de wedstrijd tegen Fiorentina (0-0), van trainer Piero Santin te bo ren, dat bij voorlopig niet meer in de hoofdmacht wordt opgenomen. Santin: "Ruud Krol is volledig uit vorm. Ik heb niet bet plan hem op korte termijn weer in het team op te ne men". Krol, die met de Braziliaan Dirceu de buitenlandse in breng in Napels vormt, beeft weinig commentaar gege ven op de beslissing. "San tin is de trainer. Hij is de man, die beslist Maar bet is wel de eerste keer in mijn loopbaan, dat me zoiets overkomt". Begrip Vice-voorzitter Jacques Hogewo- ning en zjjn sectiebestuur verde digden de reis van Oranje, maar konden ook begrip opbrengen voor de belangen van de clubs, hoe kan het anders met club voorzitters Harmsen (Ajax) en De Vries (FC Groningen) in de gelederen. Hogewoning: „De topclubs voeden het Nederland elftal, de topclubs brengen het meeste geld binnen. Willen zij hun begroting rond krijgen dan moeten ze bronnen in het buiten land aanboren, anders zijn ze ge dwongen onze beste voetballers te verkopen aan datzelfde bui tenland en dat is natuurlijk niet in het belang van ons voetbal. Laten we ze de mogelijkheid ge ven over de grens te voetballen. Gevolgen heeft het voor nie mand. De clubs, die financieel nadeel ondervinden stellen we schadeloos en competitieverval sing verwacht ik niet. Zo vaak zal het verzoek om uitstel niet ge daan worden". De topclubs toonden zich tevreden over het compromis. PSV-mana- ger Ploegsma, een fel tegenstan der van de trip naar Brazilië: „We hebben verplichtingen aan onze sponsor, die heeft er belang bij dat we zoveel mogelijk op pad zijn. In de praktijk zal een ver zoek om uitstel niet zo vaak ge daan worden. Als je competitie voetbalt en in de Europa Cup uit komt, is het druk genoeg, maar als je uitgeschakeld bent of als je een lucratieve uitnodiging krijgt om in september mee te doen aan een financieel aantrekkelijk toernooi in Spanje dan is dat nu te regelen". Tot 4 juni zijn de spelers van Oran je beschikbaar voor hun club. Groningen reist tussen de laatste competitiedag (12-13 mei) en die 4e juni voor drie wedstrijden naar Maleisië, Singapore en Bru- nai, PSV kiest uit een trip naar het Verre Oosten, Noorwegen of Saoedi-Arabië. Feyenoord is nog zoekende, PEC Zwolle zoekt zijn voetbalvertier in Parijs, terwijl Ajax waarschijnlijk aan een ste- dencompetitie in Canada mee doet. Het betekent voor de voet ballers van het Nederlands elftal wel, dat zij op Schiphol het club kostuum kunnen omruilen voor hun Oranje-kloffie. Overbrugging Verheugd over de positieve afloop van de vele uren vergende bij eenkomst was ook bondscoach Kees Rijvers: „Voor mij is het geen probleem dat de Oranje- kandidaten onmiddellijk na de competitie met hun club op reis gaan. Het is een aardige over brugging tussen het slot van de competitie en het toernooi in Brazilië. Ik zal nog met de club trainers overleggen hoe we het precies gaan doen". De KNVB krijgt in Brazilië 100.000 dollar per wedstrijd. Zeker is dat men twee duels speelt; wordt de finale bereikt, dan wordt nog eens meer dan drie ton aan gul dens geind. Die kans lijkt klein, want volgens Engelse kranten wordt Oranje geplaatst bij Ar gentinië en het organiserende land, terwijl in de andere poule Engeland, Uruguay en Mexico ingedeeld worden. Volgens wel ke verdeelsleutel dat geld ver deeld wordt, moet nog bespro ken worden, maar dat de spelers een fors deel opstrijken is niet waarschijnlijk. Hogewoning: „Die maken op zo'n toernooi vol doende reclame voor zichzelf'. ruit de kost halen. Met het Nederlands elftal vertrekt hij in juni ZEIST (GPD) - De eerste hindernis naar de wereld kampioenschappen van 1986 in Mexico wordt door Oranje mogelijk al in april genomen. Op 6 en 7 februari gaan secretaris betaald voetbal Jan Huijbregts, sectiebestuurslid Renze de Vries en bondscoach Kees Rijvers in Wenen rond de tafel zitten met vertegenwoordigers van Oostenrijk, Hongarije en Cyprus om de data van de kwalifi catiewedstrijden vast te stellen. De Nederlandse delegatie heeft in het wensenpak ket het spelen van een wedstrijd in april en in mei van dit jaar. De clubs zegden gisteren hun medewerking toe. De vraag is of de tegenstan ders van Nederland voor een vroegtijdige start voelen, en ook de UEFA moet nog toestemming geven omdat 1 mei als begindatum van de kwali ficatieduels vastgesteld is. De vriendschappelijke interland tegen Frankrijk in het Noordfranse Lens gaat vrijwel zeker niet door. Alleen als het op 6 en 7 februari niet lukt nu reeds te beginnen met kwalificatiewedstrijden voor de WK en als de competitie niet gehinderd wordt door de weersomstandigheden wordt te gen het Franse voetbalteam geoefend. LUl6T£R WIL BERT, JE WQ£FT NI£T VOO# A///CS IN DIT KOSTUUM ROK1DTE RUD£M de KNWU vorige maand een ge sprek had op het ministerie van WVC, de vaststelling van Karei Jansen dat de sociale problema tiek is blijven steken. Op zijn beurt werd Karei Jansen daarna weer boos omdat hij voor het eerst hoorde van dat onderhoud met de WVC-ambtenaren. „Ter wijl ons werd beloofd dat de WBW voor dat gesprek uitgeno digd zou worden", zei Karei Jan sen. „Het is schande dat wij zijn gepasseerd". Hein Verbruggen benadrukte in zijn aanval op wat Karei Jansen de renners voor hield over de ontwikkelingen van het sociale vraagstuk, dat er volop positieve ontwikkelingen zijn. „De bijval van WVC is er daar een van", aldus Verbruggen. Waar het bij dit ingewikkelde pro bleem om draait, is dat renners via een sponsor over een zoge naamd A-contract kunnen be schikken en dat ze hun crite riums afwerken met hun B-con tract als kleine zelfstandige. In het eerste geval zijn er sociale za ken door de sponsor geregeld, in het tweede niet. Mr. Christen is tot de conclusie gekomen dat de beroepswielersport meer gebaat is bij het handhaven van de hui dige regeling (waar sprake is van een B-contract regelen de ren ners zelf hun voorzieningen), dan dat er nieuwe uniforme bepalin gen komen. Slechte zaak Medio vorig jaar stelde het KNWU- hoofdbestuur zich ook achter dat standpunt en nu dus ook het mi nisterie. Karei Jansen echter - sinds begin '60 voorvechter van een servicebureau om de sociale zekerheid veilig te stellen - is van mening dat wat de KNWU en WVC zo goed vinden, een slechte zaak is voor de kleine man in het beroepswielrennen. „Die blijft zitten met gebrekkige voorzie ningen", oordeelt Karei Jansen. „Ik begrijp nu", stelde hij op de vergadering vast, „dat het servi cebureau definitief ten grave is gedragen. Daarmee zitten we op een foute weg. Ik voorzie voor de toekomst grote problemen". In financieel opzicht was er voor de 30 aanwezige profrenners in elk geval een aardig nieuwtje. Er komt in 1984 een puntenklasse ment over nationale en interna tionale wedstrijden waarvoor een sponsor 50.000 gulden be schikbaar heeft gesteld. De prijs voor de winnaar is 20 mille. LEIDERDORP - RCL en trai ner Jan Dahrs hebben "na onderling overleg" besloten aan het einde van dit seizoen ieder zijns weegs te gaan. Het dienstverband van de Zaandammer zal derhalve niet langer dan één voetbal- jaargang belopen. Het bestuur van de Leider- dorpse zaterdageersteklas ser heeft nog geen contacten met kandidaat-oefenmees- ters, maar secretaris Teun Rietveld gaat er van uit dat de benoeming van de opvol ger van Dahrs niet lang op zich zal laten wachten. DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de (sport)pnjsvragen van afgelopen weekeinde zijn: Lotto 2 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 2 winnaars, bruto 150 000,-; derde prjs: 65 winnaars, bruto 5.140,80; vierde prijs: 4446 winnaars, elk 75,10; vyfde prijs: 67.441 winnaars, elk 5,00. Toto 2 Eerste prijs: 308 winnaars, elk 139,40; tweede prijs: 6168 winnaars, elk 2,50; derde prijs: 39.538 winnaars, elk 2^0 Toto-gelijk 2 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prys: geen winnaar; derde prys: 11 win naars, elk 513,50, vierde prijs: 435 winnaars, elk 17.60 Cijferspel 2 Zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cij fers goed. 1 winnaar, bruto 10.000,-; vier cijfers goed: 21 winnaars, elk 1000,-; drie cijfers goed: 198 winnaars, elk 100,-; twee cijfers goed: 1951 •s. elk 10.-.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13