LEIDSCH DAGBLAD Reparatiewerf open houden Regan: snoeien op VS-defensie Drie manieren om mee te spelen in de Staatsloterij. 'Vrede niet zeker door kernwapens' Langman wil Wilton-Fijenoord 'afslanken' Hof verbiedt Ned.-Vlaams boekenkartel GARNALEN Staatslotenverkopers negeren instructies LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 17 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37296 Directeur: G. Koopman Hooldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tei.rvs zie colofon UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - Niet zes, maar dertien mensen zijn de afgelopen weken overle den aan dysenterie na het eten van vermoedelijk besmette Noorse garnalen. Het gaat om acht vrouwen en vijf mannen in de leeftijd tussen 80 en 90 jaar. Dat is gisteravond door het mi nisterie van welzijn en volksge zondheid meegedeeld. In Utrecht zijn in totaal negen slachtoffers gevallen: een bejaar de man en acht bewoners van het bejaardentehuis Tolsteeg in plaats van vijf zoals eerder is ge meld. In Amersfoort overleden twee vrouwen en een man. Het overlijden van een man in Am sterdam was zaterdag al bekend. Onderzoek heeft inmiddels uit gewezen dat in acht van de der tien sterfgevallen de gevreesde shigella-bacil de doodsoorzaak is geweest. De garnalenhandel mag vandaag weer geïmporteerde garnalen op de markt brengen. Deze moeten wel eerst worden goedgekeurd door de controledienst van het ministerie van landbouw en vis serij. In verband met de sterf gevallen in ons land heeft West- Duitsland gisteren een invoer verbod ingesteld van garnaal- soorten en krabben uit Zuidoost- Azië. Het ministerie van WVC kreeg gis teravond honderden telefoontjes te verwerken van mensen die meer informatie over de besmet te garnalen wilden hebben. Het telefoonnummer van het depar tement was in het NOS-Journaal bekend gemaakt. Velen vertel den zich niet lekker te voelen na het eten van Noorse garnalen. In alle gevallen werd de ongeruste, mensen aangeraden de hulp van de huisarts in te roepen. Directeur De Lange van het Utrechtse bejaardenhuis Tol steeg verklaarde gisteravond dat het verschil tussen de melding van het afgelopen weekeinde (vijf doden) en gisteren (acht do den) te verklaren is uit het feit dat aanvankelijk alleen van vijf mensen onomstotelijk vaststond dat zij aan dysenterie waren overleden. Van de drie overlede nen van wie de dood gisteren pas bekend werd gemaakt, was de doodsoorzaak volgens De Lange nog niet duidelijk. Gisteren con cludeerde de geneeskundige hoofdinspectie dat ook deze drie mensen aan dezelfde ziekte moe ten zijn gestorven. 'Het is nog steeds niet duidelijk welke importeur de vermoede lijk besmette Noorse garnalen heeft ingevoerd. Het Rijks Insti tuut voor de Volksgezondheid (RIV) heeft monsters genomen die niet afkomstig zijn van een besmette partij. Het instituut heeft keuringen verricht bij een importeur, maar deze garnalen behoren niet tot de partij die mo gelijkerwijs de dysenterie heeft veroorzaakt. Directeur Ruitenberg van het RIV hoopt dat wellicht door een tip van een alerte huisarts alsnog een besmette partij kan worden achterhaald. Op dit moment moet ons instituut zich beperken tot het houden van steekproe ven, aldus Ruitenberg. Een aantal belangrijke importeurs sluit niet uit dat het om een afge keurde partij garnalen gaat. Di recteur Mulder van het grote im- portbedrijf Heiploeg uit het Gro ningse Zoutkamp zegt dat bin nen de Europese Gemeenschap op grote schaal in afgekeurde partijen garnalen wordt gehan deld. Hij pleit daarom voor stren gere wettelijke bepalingen. (zie verder pagina 13) DEN HAAG (GPD/ANP) - De reparatiewerf van Wilton- Fijenoord in Schiedam moet, eventueel in wat verder afgeslankte vorm, open blijven. Het bedrijf moet de spil worden van de gehele sector scheepsreparatie in het Waterweggebied. Nader onderzoek is nodig om de vooruitzichten van de werf nauwkeurig te kunnen schatten, maar vooralsnog lijken de vooruitzichten po sitief. LUXEMBURG (ANP) - Het Europese hof van justitie heeft grensoverschrijdende afspraken over boekenprij zen tussen Nederland en Bel gië verboden. Tot dusver be staan in beide landen weder zijdse afspraken over ver koopprijzen krachtens een overeenkomst die in 1949 werd gesloten. Nederlandse uitgevers bepalen wat het boek in België moet kosten en andersom. Boek handels die zich niet aan de afspraken houden worden van levering uitgesloten. In 1977 achtte de EG-commissie de afspraak in strijd met de EG-beginselen van onbelem merde concurrentie. De be langenverenigingen gingen daartegen in beroep. Het hof heeft nu uitgesproken dat een verbod op de prijsaf spraken geen bedreiging van de vrijheid van meningsui ting inhoudt. Ook het bijzon dere karakter van de 'boe kenmarkt' vindt het hof geen reden voor een dergelijk boe kenkartel. De kwestie werd enkele jaren geleden actueel toen Albert Heijn Nederlandse boeken uit België herinvoerde en on der de vastgestelde prijs ver kocht. Overigens heeft het hof geen uitspraak gedaan over het nationale stelsel van prijsafspraken. STOCKHOLM - Een groot aantal ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen kwam gisteravond aan de vooravond van de veiligheidsconferentie bijeen in de Franse ambassade in Stockholm. De Nederlandse minister Van den Broek ontbreekt op de foto. (foto ap> Zweedse premier Palme: Winterse buien Winterse buien. Later op de dag kans streeks 4 graden. Krachtige west- tot noordwestenwind. Aan de kust eerst nog stormachtig, geleidelijk wat af nemend. 18 januari 1984 Zon op: 08.39 uur, zon onder: 17.00 uur Maan op: 16.40 uur, maan onder: 08.59 10.51 en 23.20 u STOCKHOLM (GPD) - De Zweed se premier Olof Palme heeft van ochtend bij de opening van de Europese ontwapeningsconfe rentie in Stockholm gewaar schuwd dat afschrikking via kernwapens op de lange duur geen vrede brengt. „In Europa vinden we de grootste concentra ties van conventionele en nu cleaire wapenarsenalen. Open conflicten zijn vermeden, maar de Europeanen voelen zich in hun veiligheid niet verzekerd. Ze vragen niet om nieuwe militaire strategieën, ze verwachten een grote strategie voor de vrede", al dus Palme. Hij sprak zich nadrukkelijk uit te gen de stationering van nieuwe kernwapens in Europa. „We moeten de afhankelijkheid van nucleaire afschrikking vermin deren en de elementen van ver trouwen en samenwerking in ons veiligheidsplan versterken, daar gaat deze conferentie om", Drie leden van Guardia Civil doodgeschoten VALENCIA (Reuter) - Drie leden van de Spaanse Guardia Civil zijn vanochtend in een vuurge vecht doodgeschoten. Of hun aanvallers lid waren van een ter roristische organisatie, is nog niet bekend. Op de plaats van het vuurgevecht, tien kilometer ten noordwesten van Valencia, werd later een met bloed besmeurde vrachtwagen aangetroffen. Daarin werd het lijk van een doodgeschoten man gevonden, van wie men aan neemt dat hij bij het vuurgevecht betrokken was. aldus Palme. Hij noemde het feit dat de Amerikaanse en Russi sche ministers van buitenlandse zaken, Shultz en Gromyko, el kaar deze week afzonderlijk zul len treffen, „een teken van hoop en misschien van voorzichtige ontdooiing. Palme reageerde ook voorzichtig positief op de verzoenende speech die de Amerikaanse pre sident Reagan gisteren over de Oost-West-betrekkingen in Was hington hield. „Als de toon blij vend verbetert, zal dat een gun stige invloed hebben op het in ternationale klimaat", aldus de Zweedse premier. (Zie ook pagina 7) Tot die conclusie komt mr. drs. H. Langman in het rapport dat hij op verzoek van minister van eco nomische zaken Van Aardenne over de scheepsreparatie rond Rotterdam heeft opgesteld. Het rapport is vandaag naar de Twee de Kamer gegaan. Volgens Langman moet de over heid bereid zijn Wilton-Fij enoord zo snel mogelijk uit de fi nanciële problemen te helpen. Er zou 60 miljoen gulden steun no dig zijn om tekorten weg te werken die de werf heeft opgelo pen door het debScle met het RSV-concern, dat nog steeds op de rand van een faillissement ba lanceert. Langman meent dat de overheid dit bedrag zou kunnen voor schieten. Wilton-Fijenoord heeft aanspraken op RSV die een veel voud van de benodigde 60 mil joen belopen, zodat de overheid het geld elders kan terughalen. In het rapport bepleit Langman, topman bij de ABN en voormalig minister van economische za ken, voor het Rotterdamse ha vengebied een reparatiecapaci teit die ten minste één werf - Wilton-Fijenoord - voor het gro te werk (boven 40.000 ton) bevat en twee werven voor kleinere op drachten. Samenwerking tussen de verschillende reparatiewer- ven in het Rotterdamse havenge bied is volgens Langman onmis baar. Langmans studie heeft zich be perkt tot de reparatiesector. De nieuwbouw viel buiten zijn op dracht. De nieuwbouw-afdeling van het bedrijf is voor extra pro blemen komen te staan doordat de regering geen exportvergun ning heeft willen verlenen voor de levering van een tweede serie onderzeeboten aan Taiwan. Langman erkent in zijn rapport dat concurrentieverhoudingen wor den beinvloed wanneer het in stand houden van één grote werf (Wilton-Fijenoord) regerings steun aan die werf vergt. Daarom zou moeten worden overwogen om ook andere grote werven te steunen. Tot die bedrijven hoort Boele in Bolnes. Het water is de lippen daar zo ver genaderd dat binnen ongeveer vier weken een beslissing moet vallen over financiering van bui ten af. Verolme Botlek komt naar alle waarschijnlijkheid voor dezelfde problemen te staan in een periode van maximaal acht weken. Directeur Jonker van Wilton-Fij enoord toonde zich vanmorgen tevreden over de tussenreporta- ge van oud-minister Langman. Ook de Industriebond FNV rea geerde met gematigd optimisme. Wel is volgens' districtsbestuur der Dik Nas duidelijk dat er spra ke is van overcapaciteit en dat er personeel zal moeten afvloeien. 'Arbeidersvrouw in ruïnes' van Toorop (foto Holvast) Doorbraak van moderne kunst Rel in Almere rond Centrumpartij PAGINA 5 Ook busvervoer in Suriname staakt PAGINA 7 AbvaKabo verliest strijd binnen FNV PAGINA 9 DEZE WEEK IN VERONICA OF TROSKDMPAS. WASHINGTON (UPI) - De Ameri- kaanse minister van financiën, Donald Regan, en voorzitter Paul Volcker van de centrale bank in de VS vrezen dat er een spoedig einde komt aan de eco nomische opleving, als het tekort van 200 miljard dollar op de be groting niet snel wordt terugge bracht. Regan denkt echter niet aan belastingverhoging, maar aan verlaging van de uitgaven, ook op het gebied van defensie. Dat bleek vannacht tijdens een hoorzitting van de commissie voor banken, woningbouw en stedelijke aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat. Volcker merkte op dat het begro tingstekort het „grootste gevaar" is dat een verdere opleving van de economische bedrijvigheid bedreigt. Het tekort op de federa le begroting moet in een periode van economisch herstel afne men, niet toenemen, zo verklaar de hij. Het tekort slokt een zeer hoog percentage van het vermo gen tot sparen op en zet de kapi taalmarkt onder een grotere druk dan anders het geval zou zyn geweest, zo zei hij. "We hebben niets aan een herstel van nog eens twaalf maanden; we moeten ervoor zorgen dat het langer gaat duren en dat bete- Fraude bij WVC DEN HAAG (ANP) - Een 39-jarige ambtenaar uit Den Haag, die werkzaam is bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, is gisteren aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. De directeur van een schoonmaak bedrijf, een vriend van de aange houden ambtenaar, is eveneens gearresteerd. Hij zou het ministe rie met behulp van valse factu ren meer dan 100.000 gulden hebben laten betalen voor schoonmaakwerk dat nooit is verricht. Consul ontvoerd BEIROET (AP) Gewapende mannen hebben vandaag in West-Beiroet de consul van Sa- oedi-Arabië gegijzeld. Tijdens de actie vuurden de ontvoer ders enkele schoten af waarbij de chauffeur van de diplomaat gewond raakte. Consul Farrash was van zijn wo ning op weg naar de Saoedische ambassade. kent dat we wat aan het tekort moeten doen, aldus de Ameri kaanse minister van financiën. Op het ogenblik geeft de regering ongeveer 24,5 procent van het bruto nationaal produkt uit ter wijl het niet meer dan 20 21 pro cent mag zijn. De dood van dertien ou dere mensen als ge volg van het eten van besmette 'Noorse' garnalen heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de kwaliteitscontrole van dit vispro- dukt. Twee jaar geleden stond dit probleem ook al ter discussie nadat aan het licht was gekomen dat sommige partijen garnalen werden bewerkt bij illegale thuispellerijen waar het met de hygiëne niet zo nauw werd genomen. Maar ondanks toezeggingen van de toenmalige bewindslieden en de desbetreffende departementen is er nog steeds geen waterdicht con trolesysteem waardoor de (import)- gamaal net als het stukje vlees met een gerust hart zou kunnen worden gegeten. Het is triest en pijnlijk tegelijk dat er kennelijk eerst doden moeten vallen om bij vispro- dukten dezelfde graad van kwali teitscontrole te kunnen bereiken als die bij vlees. Uit mededelingen van de keurings diensten van waren blijkt dat de in spectie van visprodukten lacunes vertoont die met enkele voor de hand liggende ingrepen kunnen worden bestreden. Dat geldt bij voorbeeld voor het koelen na het koken van de garnalen op zee waarom geen koelmachines in plaats van vervuild zeewater, zoals blijkbaar nog steeds voorkomt? Het geldt bovendien voor de thuispelle rijen (waarom niet in een fabrieks hal?) en voor de verwerking van af gekeurde partijen garnalen die door malafide handelaren blijkbaar nog steeds zonder al te veel pro blemen op de markt kunnen wor den afgezet. Ongetwijfeld is het merendeel van de Nederlandse visverwerkingsindus- triëen van goeden wil en is de con trole bij deze bedrijven goed te noemen. Maar voor een waterdich te kwaliteitsbewaking is wel wat meer nodig dan het verantwoorde lijkheidsbesef van enkele bonafide ondernemers, die nu overigens de dupe dreigen te worden van de eer der genoemde lacunes bij het in spectiewezen. Daarom wordt het hoog tijd dat het al jarenlang slui merende, nieuwe ontwerp-visbe- sluit, waarin strengere kwaliteitsei sen worden gesteld, nu eindelijk eens van kracht wordt Er valt bij de kwestie van de besmette garnalen overigens nog een twee de kanttekening te maken die be trekking heeft op de alarmering door de centrale inspectie voor de volksgezondheid. Het blijkt name lijk dat het ministerie van WVC vori ge week dinsdag al van de overlij- densgevallen op de hoogte was. Twee dagen daarna werden de GG en GD's alsook de regionale in specties geïnformeerd, maar pas zaterdag werd er groot alarm ge slagen en ging er via de media een waarschuwing uit dat er besmette garnalen in omloop waren en dat het eten van importgarnalen moest worden afgeraden. Het klinkt als een gemeenplaats, maar het is dui delijk dat deze merkwaardige gang van zaken tot op de bodem zal moeten worden uitgezocht. ROTTERDAM (ANP) - De verko pers van staatsloten (de vereni gingen van collecteurs en collec- trices en debitanten) weigeren voorlopig het lotengeld dagelijks bij het postkantoor af te dragen. Dit is vandaag besloten tijdens een gezamenlijke spoedvergade ring in Rotterdam, waar scherpe kritiek werd geuit op de nieuwe kas-instructies die zij per 1 ja nuari door de directie van de Staatsloterij opgelegd hebben gekregen. De besturen hebben opgeroepen, in afwachting van verdere onder handelingen met staatssecretaris Koning (financiën), de nieuwe instructies te laten voor wat ze zijn. Tot nu toe dragen de lotenverko- pers de opbrengst veelal af bij een bank in de buurt, waar zij bo vendien in een nachtkluis te recht kunnen. De lotenverkopers zien door de nieuwe instructies niet alleen de bankrente over hun geld (alvorens dat naar de Staatsloterij wordt overgeschre ven) verdwijnen, zij vrezen ook berovingen bij hun dagelijkse gang naar het postkantoor. Bo vendien moeten ze tijdens werk uren naar het postkantoor, waar ze de kans lopen lang in de nj te moeten staan. De noodzakelijke dagelijkse administratie brengt tevens extra werk met zich mee, aldus de besturen. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN IAND. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór hel abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1