LEIDSCH DAGBLAD Reagan kiest het pad der verzoening Windstoten van 140 kilometer per uur Verbod op verkoop 'Noorse' garnalen 'Versterk rol van huisarts' HUTSPOT EN ZUURKOOLSPEK KNMI verwacht opnieuw storm DRUKKERIJ DELTABACH Arrestaties na brand in Zuidkoreaans hotel FNV: nog geen verklaring over staking DISCUSSIE LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 16 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37295 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postte 54 2300 AS Leiden Voor tel nrs. z« cololon Ministerie neemt maatregelen na overlijden zes bejaarden is voor de duur van een maand verboden. Dit onmiddellijke ver koopverbod is gisteravond laat uitgevaardigd door het ministe rie van WVC in overleg met het departement van landbouw en visserij en het Produktschap van Vis en Visprodukten. De maatre gel is een direct gevolg van het overlijden van zes bejaarden na het eten van vermoedelijk be smette 'Noorse' steurgarnalen, Als uit onderzoek van de gezond heidsinstanties blijkt dat de gar nalen inderdaad de oorzaak zijn van de besmetting, dan is de mo gelijkheid van een permanent verbod op de handel in dit soort garnalen waarschijnlijk. Een woordvoerder van het minis terie van WVC verklaarde van nacht dat het verkoopverbod ge zien moet worden als een voor zorgsmaatregel, in afwachting van het inmiddels ingestelde on derzoek naar de besmetting van Noorse garnalen. Behalve de dood van vijf bejaarden uit het Utrechtse bejaardente huis de Tolsteeg en die van een bejaarde uit Amsterdam, waren gisteravond bij het speciaal inge richte crisiscentrum van het mi nisterie van welzijn en volksge zondheid vijftig gevallen bekend van dysenterie, een ziekte die ge paard gaat met hoge koorts, bra ken en diarree. De meldingen van de ziekte zijn afkomstig uit Utrecht, Amsterdam, Hilversum, Delft, Gouda en de Veluwe. Hoewel pas tegen het eind van de ze week uit onderzoek precies bekend moet worden of de gar nalen de boosdoeners zijn, wordt het in medische kring vrijwel ze ker geacht dat de Noorse garna len de gevaarlijke shigellabacte- rie hebben overgebracht. De Noorse garnalen komen overi gens niet uit Noorwegen, maar worden ingevroren geïmpor teerd uit verschillende landen in het Verre Oosten. Onder de naam Noorse garnalen worden ze in de handel gebracht. Deze garnalen zijn iets groter dan Hol landse garnalen, hebben een lichtere kleur en zijn ook goed koper. De garnalenhandel wilde het on derzoek aanvankelijk eerst af wachten alvorens eventueel maatregelen te nemen. Gister avond leidde overleg met alle be trokkenen ertoe dat de Noorse garnalen in ieder geval geduren de een maand uit de handel zul len blijven. Het ministerie advi seerde zaterdag al voorlopig geen 'Noorse' meer te eten. 20 PAGINA'S Problemen met Russen oplossen WASHINGTON (AP/UPI) - De Amerikaanse president Reagan heeft de Sowjet-Unie uitgenodigd een "construc tieve en van werkelijkheid getuigende dialoog voort te zetten" met als doel de problemen tussen beide super- mogendheden op te lossen John McEnroe (foto ap> Masters-titel in drie sets behaald Geen tegenorders voor werf Wilton PAGINA 5 AVENHORN - Honderden bomen capituleerden dit weekeinde voor de harde windstoten i over ons land trok. Deze in het Noordhollandse Avenhom belandde precies op een woonhuis. DEN HAAG (GPD/ANP) - De storm die zaterdagmiddag en -avond over ons land trok heeft op tal van plaatsen grote schade aangericht. Vooral in het noor den en noordwesten van het land werden van vele gebouwen de daken afgerukt en stortten mu ren in. Voor zover bekend raak ten twee personen als gevolg van de storm ernstig gewond. Aan de reeks winterstormen lijkt nog steeds geen eirtde te komen. Het KNMI verwacht voor van avond opnieuw stormweer. Op het IJsselmeer kan het tijdelijk zelfs zwaar stormen. In het Zeeuwse Wemeldinge raak te zaterdag een 4-jarig meisje zwaar gewond toen ze in een ma nege samen met haar moeder werd geraakt door een losge waaide dakplaat. In Den Helder kwam een fietser door een wind vlaag onder een passerende auto terecht en liep ernstige verwon dingen op. Het kustwachtstation in deze ma- rinestad registreerde herhaalde lijk windstoten met een snelheid van 144 kilometer per uur. Op Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk ordat wij fotoze I. litho's Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 Rijksweg 9 nabij Zijpersluis werd een vrachtwagencombina tie van de weg geblazen. Bij Pet ten werd een benzinestation zwaar beschadigd, terwijl in Hoorn de voorgevel van het Sint Jansziekenhuis instortte. De dijk Enkhuizen-Lelystad moest tot zondagochtend tien uur wor den afgesloten voor het verkeer in verband met overvliegend wrakhout. In Groningen werd het water in het Van Starken- borghkanaal zo hoog opgestuwd dat de aangrenzende weg onder water kwam te staan. In het hele land sneuvelden hon derden lichtmasten en bomen. Bij Opende (Gr.) veroorzaakte een boom een ongeluk waarbij drie auto's werden beschadigd. In Voorschoten belandde een grote boom op een bungalow bij het klooster Bijdorp en richtte flinke schade aan. Een 61-jarige inwoner van Roelofa- rendsveen kreeg zaterdagmid dag de schrik van z'n leven toen hij plotseling een losgeslagen ca ravan voor z'n auto zag opdoe men. De man reed dwars door het dak van de caravan. De scha de was groot, maar er vielen geen gewonden. Aan de Zuidhollandse kust bleef de schade beperkt. Volgens het hoogheemraadschap van Rijn land is tot dusver geen melding van ernstige schade aan de dui nenrij binnengekomen. Engeland' De zware storm die in Engeland gepaard ging met sneeuw en on weer eiste daar twaalf mensenle vens. Drie mensen liepen zware verwondingen op en nog eens vijf personen worden vermist. Onder de doden zijn drie bergbe klimmers, die deel uitmaakten van een expeditie in het noorden van het land en door het zware weer werden overvallen. Van vijf opvarenden van de Belgi sche kustvaarder 'Zeepaard' die sinds vrijdag in het Kanaal wordt vermist wordt aangenomen dat zij zijh verdronken. Twee dagen zoeken heeft niets opgeleverd Reagan, die vanmiddag in een rede tegenover het Amerikaanse volk zijn beleid met betrekking tot de Sowjet-Unie uiteenzette, ver klaarde dat de wereld veiliger is geworden, nadat de Amerikaan se krijgsmacht de laatste drie jaar is versterkt. Bovendien is het gevaar dat de leiders van de Sowjet-Unie "onze kracht en doortastendheid zullen onder schatten" verkleind. Reagans re de was opmerkelijk verzoenend van toonzetting. Noemde hij in het verleden de Sowjet-Unie "het rijk van het kwaad", dat wordt bestuurd door leugenaars en oplichters, vanmiddag vermeed hij dergelij ke krachttermen. "Wij noch de Sowjet-Unie wensen de verschil len uit te vlakken tussen onze beide samenlevingen en filoso fieën. Maar we dienen altijd in gedachten te houden dat we ge meenschappelijke belangen heb ben, waarvan de voornaamste is oorlog te voorkomen en het ni veau van bewapening te beper ken. Er is geen redelijk alterna tief voor het voeren van een koers die ik geloofwaardige af schrikking en vreedzame mede dinging zou willen noemen. En als wij die voeren, zouden wij op sommige terreinen een opbou wende samenwerking kunnen beginnen", aldus Reagan. Reagans rede moet worden gezien in het licht van het feit dat alle onderhandelingen met de Sow jet-Unie over wapenbeheersing eind vorig jaar zijn opgeschort. Voornaamste doel ervan is, aan de vooravond van de Europese ontwapeningsconferentie in Stockholm, de Europese bond genoten gerust te stellen dat de VS nog wel degelijk zijn geïnte resseerd in wapenbeersing en een dialoog met de Sowjet-Unie. Meer stakingen in Suriname verwacht Gabi Schoenbrunn wint EK-titel De Russische en Amerikaanse mi nisters van buitenlandse zaken, Gromyko en Shultz, hebben ove rigens afgelopen weekeinde ver klaard dat van hen in Stockholm geen nieuwe initiatieven te ver wachten zijn. Het Sowjet persbureau Novosti heeft de rede van Reagan om de spanningen tussen de supermo- gendheden te verminderen pro paganda voor het verkiezings jaar" genoemd. SEOEL (Rtr) - De directeur en ze ven andere personeelsleden van een hotel in Pusan (Zuid-Korea) zijn door de politie voor verhoor gearresteerd na een brand in het Storm Half tot zwaar bewolkt met regen-, ha gel- en sneeuwbuien. Temperatuur rond 4 graden. Harde wind tot storm, aan zee en op het IJsselmeer overdag tijdelijk zeer zware storm, draaiend van zuidwest naar west. 17 januari 1984 Zon op: 08.40 uur, zon onder: 16.59 uur. Maan op: 15.25 uur, maan onder: 08.01 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklaar hutspot- groentenpakket.l CA 500 gram AH Zuurkoolspek, zonder zwoera, vacuüm verpakt, per 100 g i4.i7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. hotel die zaterdag aan 38 mensen het leven kostte en waarbij ver der bijna 80 gewonden vielen. Naar de politie vandaag mee deelde, worden ook twee rege ringsfunctionarissen gehoord die met veiligheidsregels voor hotels te maken hebben. Volgens een woordvoerder in Pu- san, een havenstad in het zuid oosten van het land die na Seoel de meeste bewoners telt, had de brandweer veel last van het drukke verkeer, bouwwerk zaamheden in de buurt van het hotel en de sterke wind. Het was voor Zuid-Korea niet de eerste hotelbrand waarbij zo veel slachtoffers vielen. Bij dergelijke branden vielen in Seoel in 1974 88 doden en in 1971 op eerste kerstdag 165 doden en 63 gewon den. DEN HAAG (GPD) - Als de huisarts zijn patiènt na verwijzing naar de specia list blijft volgen en bege leiden, kunnen de kosten voor ziekenhuisverple- ging worden teruggedron gen. Dit staat in het plan Betaalbaar Perspectief voor kostenbeheer sing in de gezondheidszorg. Het plan is opgesteld door particulie re verzekeraars van ziektekosten in samenwerking met zieken fondsen. Uitgangspunt van het voorstel is dat de positie en de rol van de huisarts moeten worden ver sterkt. Volgens de KLOZ (bun deling van particuliere verzeke raars) en de VNZ (ziekenfond sen) zou de huisarts weer func ties moeten gaan vervullen die hem in het verleden langzaam maar zeker zijn 'ontnomen'. De verzekeraars sluiten ook aan bij de voorgestelde versterking van de zogenaamde eerstelijnszorg (huisarts, wijkverpleging en aan verwante hulpverleningsvor men). Ze vinden bijvoorbeeld dat de huisarts bij de zorg voor moeder en kind bepaalde taken voor zijn rekening zou moeten nemen. Er zal een groter beroep op wijkverpleging moeten wor den gedaan, zodat een vorm van „verlengde verpleging" thuis zal kunnen gebeuren. Ook op die manier kan veel ziekenhuisver- pleging vervallen. De verzekeraars hebben ook een visie op het inkomen van de huisarts. Dat zou gebaseerd moe ten zijn op een vast en een veran derlijk deel, zoals nu in feite ook het geval is. Maar de hoogte van het veranderlijke deel zou moe ten afhangen van de hoeveelheid en de aard van het werk van de arts en de mate waarin hij door verwijst en medicijnen voor schrijft. Het plan moet nog gepresenteerd worden aan de achterban van beide betrokken partijen. UTRECHT (ANP) - De FNV is m verlegenheid gebracht door een verklaring die is uitgegeven door een groep die zich 'FNV-werk- groep Suriname' noemt. Volgens die verklaring zou de voorzitter van de Bevrijdingsraad voor Su riname Chin A Sen, de staking in Suriname misbruiken voor 'poli tiek duistere belangen'. De FNVC ontkent dat de werk groep enige officiële status heeft. Volgens FNV-woordvoerder Wa genmans heeft de werkgroep, be staande uit Surinaamse FNV-le- den, zichzelf in december in het leven geroepen. Sindsdien is slechts éénmaal met de groep ge sproken. Doelstellingen en ach tergronden zijn bij de vakcentra le onbekend. De FNV zegt zich nog niet over de stakingen in Suriname te willen uitspreken. (Zie ook pagina 7) Binnen het bestek van nauwelijks een half ZS&liA jaar heeft de commis sie Kissinger rapport uitgebracht over Midden-Amerika. In een eer ste reactie heeft president Reagan dit werkstuk al groots' genoemd en hij ziet het als een ondersteuning van zijn beleid. Een wat merkwaar dige reactie van de Amerikaanse president, omdat die hele commis sie niet aan het werk had hoeven gaan, als er al een echt beleid ten aanzien van Midden-Amerika was geweest. Met de nieuwe presidentsverkiezin gen in het vooruitzicht bleek in Washington immers geen overeen stemming te bestaan over de ma nier waarop de problemen in de 'zuidelijke achtertuin' van de Ver enigde Staten moeten worden aan gepakt. De linkse revolutie van de Sandinisten in Nicaragua en de dito guerrillastrijd in El Salvador tegen het rechtse bewind aldaar zijn maar twee voorbeelden, zij het heel be langrijke, in een zee van moeilijk heden. De Kissinger-commissie onder streept dat de wortels van deze moeilijkheden liggen in de 16de. 17de en 18de eeuw, maar voegt daar onmiddellijk aan toe dat de re volutie ook doelbewust wordt geïm porteerd door de Sowjet-Unie en haar handlangers zoals Cuba en Nicaragua. Met een gezonde dosis cynisme wordt vervolgens de zoge naamde 'volksfront-taktiek' doorge prikt waarmee de hardste commu nisten allerlei goedgelovigen zand in de ogen strooien. De guerrilla strijders in Nicaragua bijvoorbeeld doen zich voor als niet-communisti- sche democraten, maar hun over winning in 1979 is volgens Kissin ger en de zijnen ook 'een beslis send keerpunt', waarna het geweld zich over de hele regio kon ver spreiden. Om de problemen de baas te kunnen, heeft de Amerikaanse president nu het advies gekregen gelijktijdig drie doelen te venwezenlijken, te weten economisch herstel, sociale voor uitgang en politieke hervormingen. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar welke middelen moeten worden toegepast om deze doelen te berei ken? Over deze kernvraag zijn de deskundigen het eigenlijk niet eens geworden, ondanks de vele scherpzinnige redeneringen en ge tuige sommige omtrekkende bewe gingen. Economische hulp, diplo matieke inspanningen en militaire ondersteuning van bestaande re geringen en van opstandelingen die een links bewind willen verdrij ven, het zijn middelen die niet altijd gemakkelijk samengaan. In het Amerikaanse Congres Is de verdeeldheid over het buitenlandse beleid ten aanzien van Midden- Amerika zeker zo groot als tevoren, want met name de nadruk op om vangrijke militaire steun maakt ve len huiverig. In het Kissinger-rap port wordt het belang van de men senrechten onderstreept, maar wat heeft dat te betekenen in een geval als El Salvador? Voor de aldaar opererende doodseskaders acht Kissinger geen enkel excuus aan wezig, maar welke waarborg heeft de Amerikaanse regering dat extra economische en militaire steun zal leiden tot het respecteren van de meest elementaire mensenrech ten? Een presidentskandidaat als Walter Mondale geeft er in ieder geval geen stuiver voor. Ronduit griezelig zijn de ovenwegin gen om met militaire middelen de patstelling te doorbreken waarin het Salvadoraanse bewind en de linkse opstandelingen zich bevin den. President Reagan heeft eer der zijn veto uitgesproken over de koppeling tussen steun en de kwestie van de mensenrechten, hij gaat nu blijkbaar wel akkoord met fraaie volzinnen over het respecte ren van diezelfde rechten. Het Kissinger-rapport in al zijn com plexiteit kan geen eenduidig ant woord geven op de vraag wat de regering nu te doen staan. Maar het rapport heeft één grote verdien ste, de discussie over het Ameri kaanse beleid ten opzichte van Midden-Amerika is voor het eerst goed losgebarsten en zal hopelijk niet meer verstommen. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAI) EN IAND. Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. Alkemadelaan 1Roeiotarenasveen tel 01713 2866 - 2073 U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen. (071 -14 4941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1