e Bliksemstart Van der Wiel "Aan huidig opzet valt niet te tornen" Schaatsenrijdsters happen naar adem Schaatscoaches zwaaien met portefeuille Record Enke niet erkend Connors in halve finale Winst in twintig zetten in eerste ronde Hoogovenstoernooi R000ENBURG R00DENBURG- AALSMEER Ook PSV enFeyenoord tegen trip van Oranje Haarms naar Volendam Ritwinnaar snijdt route af.. UVS - SJC ZATERDAG 14 JANUARI 1984 Sport ALMA ATA (ANP) - De enige betovering van Medeo was een sterke ademnood. Het overkwam de Nederlandse schaatsenrijdsters de dag voor het negende Europees kampioenschap aan het an dere eind van de wereld. De zuurstofschuld op de 1690 meter hoge schaatsbaan trad al op na 200 meter. Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Ina Steenbruggen en Alie Boorsma trainden slechts één dag voor de titelstrijd. "Geld voor een langer verblijf is er eenvoudig niet meer", stelde Ina Steenbruggen. Tien jaar geleden, toen Atje Keulen-Deelstra in Alma Ata Europees kampioene werd, reisde de Oranjeploeg al drie weken van tevoren naar het Chinese grensgebied. Beter helemaal niet geacclima tiseerd dan een klein beetje was de leus waarmee Tjaard Kloosterboer en zijn kwartet dames in Alma Ata neer streek. De formatie, zonder kanshebster Ria Visser, had een voorspoedige reis via Moskou. De voorziene over nachting in de hoofdstad, met als doel de lange reis te onderbreken, werd door de Sowjets niet erg op prijs ge steld. Ze probeerden tenmin ste de club direct door te zen den naar Azië. Kloosterboer en dokter Pluijmers trapten er niet in. Dit nederlaagje had wel tot gevolg dat de doua neformaliteiten voor de Ne derlanders veel langer dan gewoonlijk duurden. In Moskou was het kouder dan in Alma Ata. De hoofdtad van Kazakstan, de op één na grootste republiek van de Sowjet-Unie, bood een vuile aanblik door een langdurig belopen en bereden laag sneeuw. Overdag liep de tem peratuur op tot boven nul. Bij de ijsmakers van Medeo was geen paniek te bespeuren. De immense machines zijn nog in staat bii temperaturen van 32 graden celsius een ijsvloer neer te leggen. Op de trai- ningsdagen hadden de ma chines nog geen rekordijs ge fabriceerd. "Het gleed wel lekker, maar het was niet su per", meenden Thea Lim bach en Yvonne van Gennip. Het is niet te verwachten, dat in het weekeinde op Medeo we- reldrekords gebroken zullen worden. De meeste rijdsters komen in ademnood, omdat zij niet een maand tevoren in Alma Ata aankwamen en op de hoogte van Medeo verble ven. Daar komt bij dat lang niet alle landen hun sterkste mensen hebben ingezet. De Olympische spelen zijn deze winter belangrijker dan een Europees kampioenschap, dat na dit seizoen waarschijn lijk weer een tijd ophoudt te bestaan. Geen land in Europa wil het nog organiseren. DAVOS (GPD) - De KNSB is de bondscoaches Henk Boer en Gauke Nijholt kwijt, zodra het huidige kernploegensysteem op de helling gaat. Interim-voorzitter Jan Klok Voelt er veel voor de nationale toprijders met ingang van het volgend seizoen onder te bren gen in de gewestelijke selecties en pas na de Nederlandse kampioenschappen kernploe gen te formeren. Op deze wijze kan er volgens hem flink worden bezuinigd. DAVOS (Reuter/SID) Het we reldrecord van Karin Enke op de 1500 meter wordt door de inter nationale schaatsfederatie (ISLJ) niet officieel erkend. Enke reed begin december tijdens de Oost- duitse afstand-kampioenschap pen in Karl-Marx-Stadt op de 1500 meter de super-recordtijd van 2.03,40 seconden. Gisteren besliste de ISU in Davos dat deze tijd niet in de recordboeken te recht komt. De Oostduitsers zouden de officië le ISU-erkenning voor de kracht meting te laat hebben aange vraagd. Door deze beslissing blijft Natalja Petroesjova record- houdster met haar tijd van 2.04,04 seconden. De ISU bevestigde tegelijkertijd dat de wondertijden op de 1500, 5000 en 10.000 meter van de Rus sische schaatsers op de Medeo- baan in Alma Ata eveneens niet in aanmerking komen voor offi ciële erkenning. Voorts nam de ISU de beslissing short-track als demonstratie- sport toe te laten op de Olympi sche Winterspelen van 1988 in Calgary in Canada. Feyenoord-intemational Ruud Gullit loste gisteravond het startschot voor de veertiende Rotterdamse zesdaagse. De vijfduizend toeschouwers zagen Wiggins en Schütz op de eerste avond de leiding nemen. Rent Pij ken bezet met de Zwitser Freuler de tweede plaats. (foto anp> NEW YORK (AFP) - De Ameri kaanse tennisser Jimmy Con nors heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het Master-toernooi in New York. Connors moest op zijn hoogste ni veau acteren om Smid te ver slaan. In de eerste set, die de Amerikaanse favoriet met 6-4 won, had Smid vier kansen op 5- 5. Het verlies van die eerste reeks ontmoedigde Smid niet. In de tweede set brak hij het ritme van Connors en won met 6-2. Connors hervond zichzelf in het begin van de derde set. Deze be slissende reeks bracht de win naar van de open Amerikaanse op Flushing Meadows via een service-doorbraak al snel een voorsprong van 4-1. Connors ver hinderde, dat Smid bij 4-2 weer geloof kreeg in eigen kunnen. Hij strafte de weinige fouten van zijn tegenstander af en won de set (6- 2) en wedstrijd. Jimmy Connors speelt vandaag in de halve finale tegen Ivan Lendl. In de eerste partij spelen Mats Wilander en John Mc Enroe te gen elkaar. „Wanneer dat doorgaat, stop ik", zegt Henk Boer fel, en in deze kwestie leggen hij en Nijholt een bijna roerende eensgezind heid aan de dag, want de sprint- coach denkt er precies zo over. Klok zal eerst nog officieel tot voorzitter van een nieuw bestuur gekozen moeten worden. Daar voor is in maart een buitengewo ne ledenvergadering gepland. Mocht de voormalige ijsbaandi recteur van de Haagse Uithof de finitief aan het roer komen - en daar ziet het wel naar uit - dan wil hij meteen een nieuwe rege ling voor de kernploegen aan de orde stellen. Nijholt, die in principe ook na dit seizoen beschikbaar blijft als sprintcoach: „Als ik de menin gen in de gewesten zo peil, ben ik bang dat zo'n voorstel het gaat halen. Voor mij houdt het dan op, want met topsport heeft het niets meer te maken. Ik kan on mogelijk verantwoordelijk zijn voor de prestaties van een schaatser als die in de voorberei ding bij een ander heeft getraind. Dat kan echt niet". „Als het een financiële zaak is moet Klok zijn begroting maar eens goed nakijken", reageert Boer diep verontwaardigd. „De kernploegen hebben samen een budget van vijf ton, waarvan slechts 40.000 gulden van de KNSB komt. De rest krijgen we in de vorm van subsidies. Die WIJK AAN ZEE (ANP) De hoop van Paul van der Ster ren en Gert Ligterink op een grootmeesterresultaat in de 46ste editie van het Hoogovenstoernooi is in de ope ningsronde direct al getemperd. De enige meesters in de hoofdgroep werden gisteren in Wijk aan Zee op een ne derlaag getracteerd, waardoor de opgave om zevene neenhalf punt bijeen te schrapen een stuk moeilijker is geworden. Van der Sterren liet zich overrompelen door John van der Wiel en Ligterink verloor door tijdsover schrijding van Viktor Kortsjnoi. Van der Wiel, die vandaag in de tweede ronde tegenover mede- winnaar Kortsnjoi zit, toverde in een Russische partij een dame- offer tevoorschijn, dat Van der Sterren geheel had overzien. De 24-jarige Leidse grootmeester, in december in Londen één van de secondanten van Kortsjnoi tij dens de kandidatentweekamp met Kasparov, kreeg met een to ren, twee lopers en een pion te gen een dame en een paard zeer kansrijk spel. Van der Sterren had al vrij snel geen afweermo- gelijkheden meer en moest na twintig zetten zijn tegenstander al feliciteren. Ligterink, gepromoveerd na winst in de meestergroep van vorig jaar, hield lang stand tegen Kortsjnoi. Weliswaar had de Zwitser in een dame-Indiër voortdurend het initiatief, of dat voldoende was voor winst was urenlang niet duidelijk. In de tijdnoodfase toonde Kortsjnoi zich echter slagvaardiger. Juist toen Ligterink zijn veertigste zet wilde uitvoeren, viel de slag van zijn klok. Robert Hübner zat er wat hulpe loos bij. De storm had tijdens de afdaling van het spelershotel op een duintop naar de speelzaal vat gekregen op zijn bril en Hübner was niet in staat het voor hem onmisbare hulpmiddel alleen te rug te vinden. Na lang zoeken werd de bril uiteindelijk opge diept uit een plas, maar één glas had de val niet overleefd. Nog dieper voorovergebogen dan an- AD VERTENTIE NU GRATIS OP I ELK POSTKANTOOR UW EIGEN UIVER-SOUVENIR Tot 25 januari 1984 ligt er voor iedereen op het post kantoor een speciale Uiver- prentbriefkaart klaar. Wilt u op deze kaart een bijzonder poststempel en een stempel van Melbourne? Dat kan, lees dan de bij de prentbrief kaart gevoegde aanwijzingen. ders slaagde Hübner er ondanks zijn visuele handicap in Aleksan- der Beljavski uit de Sowjet-Unie in tweede zitting remise af te dwingen. Hans Ree boekte een verdienstelij ke remise tegen de winnaar van het vorig jaar, de Zweed Ulf An- dersson. In een bogo-Indische partij leek het onstane toreneind spel een kolfje naar de hand van Andersson. Ree verdedigde zich echter nauwkeurig en incasseer de tevreden een half punt. Ook Genna Sosonko begon met remi se. Dat gebeurde tegen Eugenio Torre uit de Philippijnen in een aangenomen Slavisch, een ope ning, die in de jaren dertig furore maakte tijdens de tweekampen tussen Euwe en Aljechin. Na veel theorie en weinig creativi teit kwam de remise al na acht tien zetten tot stand. De Hongaar Andras Adorjan en de Joegoslaaf Pedrag Nikolic hiel den het al na tien zetten voor ge zien, al dient gezegd dat het tweetal voor de Engelse opening bijna drie uur uittrok. De Brit Anthony Miles veroorloof de het zich aanvankelijk een re mise-aanbod van de tweede Sowjetschaker in het gezelschap, Vladimir Toekmakov, af te wij zen. Op dat moment stond Miles een pion achter. Hij taxeerde de situatie, waarin hij enkele open lijnen bezat, echter scherp en zet te de achterstand om in een voor sprong van een vrij-pion op de A- lijn. In de tweede zitting moest Miles uiteindelijk toch tevreden zijn met remise. Toekmakov sneed de weg van de zwarte vrij pion afdoende af met zijn loper en de Sowjet-grootmeester was ook juist op tijd om een vrij-pion van Miles aan de andere kant van het bord te achterhalen. Uitslagen Uitslagen eerste ronde: Viktor Kortsjnoi (Zwi) - Gert Ligterink (Ned) 1—0, John van der Wiel (Ned) - Paul van der Sterren (Ned) 1-0, Hans Ree (Ned) - Ulf Andersson (Zwe) Xh—V.2, Robert Hübner (WD1) - Ale xander Beljavski (Sow) V2-V2, Genna Sosonko (Ned) - Eugenie Torre (Phi) l/z-l/2. Andras Adoxjan (Hon) - Pe drag Nikolic (Joe) xh-xh, Vladimir Toekmakov (Sow) - Anthony Miles (GBr) '/2—'/i. Partij De partij tussen John van der Wiel (wit) en Paul van der Sterren ging als volgt: 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3. Pf3xe5 d7—d6, 4. Pe5-f3 Pf6xe4, 5. Pbl-c3 Pe4xc3, 6. d2xc3 Lf8-e7, 7. Lcl-e3 0-0, 8 Ddl-d2 Pb8-a5, 9 0-0-0 Pd7-e5, 10. Pf3-d4 c7-c5, 11 Pd4-b5 Dd8-a5, 12. a2-a3 a7-a6, 13 Pb5xd6 TfB-d8. 14. Pd6xc8 Td8xd2, 15. Pc8xe7 Kg8-f8, 16. Tdlxd2 Kf8- xe7, 17. Td2-d5 Pe5-d7. 18. Lfl-e2 b7-b6, 19. Le2-f3 Pd7-f8, 20. Td5-e5+ zwart geeft op. Nog dieper voorovergebogen dan anders maakt Robert Hübner (links) aantekeningen voor zijn partij tegen Beljavski. De bril van Hübner was kapot. <Foto anp». zijn uitsluitend bestemd voor topsport en vervallen als je gaat tornen aan de opzet die we nu kennen. Eigenlijk zou de bond een derde deel van de subsidie gelden zelf moeten bijdragen. Dat gebeurt dus bij lange na niet. Wanneer we daarop zouden staan, kunnen we de kernploe gen zelfs uitbreiden". Er is, vindt Boer, wel een ander middel om de uitgavenpost van de schaatsbond te beperken. „Het bondsbureau is veel te kost baar. De afgelopen vijfjaar is het personeelsbestand verdubbeld, terwijl het aantal leden lang niet in die verhouding is toegeno men. Er wordt demagogie bedre ven naar de gewesten toe door te beweren dat de kernploegen te veel geld opslokken. De bond be taalt er praktisch niets voor, ter wijl de allroundploeg wel het vermogen van de KNSB bij el kaar heeft geschaatst. Daarvoor moet je je goed voorbereiden en dat kan alleen als je de beste rij ders bij elkaar zet in één ploeg. Juist de kracht van Nederland is de centrale training. Daar vereni gen de toppers zich en jagen ze elkaar op. Zoiets gebeurt niet in de gewesten, omdat ze daar het hoge niveau missen". Samenvattend stelt Boer, dat het internationale peil van de Neder landse schaatssport wegglijdt als het bestaande selectiesysteem verdwijnt. Net als Nijholt zegt Boer in dat geval in een onwerk bare situatie te belanden en ook de sponsor zal daar allerminst blij mee zijn. Boer: „Ik krijg het op mijn brood als we op het EK en WK niet goed voor de dag komen en daar om wil ik ook de totale voorbe reiding in handen houden. Nu kan ik eisen hoe vaak ze moeten trainen. Vanuit de gewesten komt vaak het verwijt dat de rij ders zich daar niet zo goed kun nen voorbereiden als de kern ploeg en daarom in het nadeel zouden zijn bij een Nederlands kampioenschap. Nationaal kan dat heus wel, maar wie is bereid er maatschappelijk een aantal ja ren voor op te offerer! en zóveel tijd in de training te steken als bijvoorbeeld Van der Duim doet. Want daar draait het allemaal om". Geërgerd beluistert Boer ook de geluiden over kostbare buiten landse trainingskampen en even min wil hij als voorzitter van de beleidsgroep training aan het be staan van een aparte sprintgroep tornen. Boer: „Ja, we zouden ons meer in Nederland moeten voor bereiden dan in Inzeil of, zoals nu, in Davos. Inzeil heeft uitste kende trainingsfaciliteiten en het verblijf is goedkoper dan in Ne derland, waar je bovendien met onzekere weersomstandigheden zit. Davos is zeer geschikt als aanloop naar de grote wedstrij den. Waarom zouden de Russen en Oostduitsers hier anders zit ten. Die weten écht wel waar ze mee bezig zijn". „Het opheffen van de sprintploeg is ook zo'n kreet die je steeds weer hoort. Lariekoek. Je kunt de sprinters ook niet aan de all roundploeg toevoegen, want de training en programma's lopen niet parallel. Het sprintgebeuren is een apart onderdeel en daar voor heb je een zelfstandige ploeg nodig". Vandaag en morgen tracht Boer met zijn allrounders mettemin de sprinters het vuur na aan de schenen te leggen om nog een aantal van zijn rijders op de ADVERTENTIE LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG A.S. 14.00 UUR leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR VOLENDAM (GPD) - De huidige oefenmeester van amateurclub Aalsmeer, Bobby Haarms, zal de komende week een tweejarig contract tekenen bij eredivisieclub Volendam. Haarms, die in het bezit is van de B-licentie, zal vanaf juli '84 de begeleiding en training van het tweede elftal voor zijn rekening gaan nemen. Volgende week hoopt het Volendam-bestuur overeenstemming te bereiken met Leo Beenhakker als trainer van het eerste elftal. Beenhakker werkt nu nog bij Real Zaragoza. Rinus Michels heeft geen trek in eredivisieclub Volendam. zo heeft de 'generaal', die eerder aanbiedingen van FC Neurenberg en Seiko Hongkong afsloeg, het bestuur Volendam toe te ko men. De Volendamse eredivisieclub had de hoop op Michels gevestigd nadat een week geleden Cor van der Hart voortijdig zijn contract had beëindigd. De mogelijke komst van Michels naar Volendam was slechts een tijdelijke zaak. ZEIST (GPD) - Behalve Ajax voe len ook PSV en Feyenoord er weinig voor spelers af te staan aan het Nederlands elftal voor het zeslandentoernooi in Brazi lië. Evenals Ajax zeggen PSV en Feyenoord zelf over voldoende aanbiedingen te beschikken om begin juni aantrekkelijke vriend schappelijke wedstrijden te spe len. De drie clubs zullen dat het sectiebestuur volgende week tij dens het overleg tussen de KNVB en de "hofleveranciers" meedelen. Daarmee is het door gaan van de Zuidamerikaanse trip van het Nederlands elftal ernstig in gevaar gekomen. De Braziliaanse voetbalbond is er echter van overtuigd dat Oranje meedoet aan het toernooi (met Argentinië, Brazilië, Engeland, Mexico en Uruguay), dat ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de Braziliaanse bond van 9 tot en met 19 juni wordt gehou den. Volgens de Brazilianen heeft de KNVB de komst van Oranje "zwart op wit" bevestigd. De KNVB ontkent dit evenwel. Perschef Wim Jesse ontkent ook dat het Nederlands elftal op 10 mei in Lens een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Frankrijk zal spelen. Er zouden al sluitende afspraken tussen beide bonden bestaan over deze wedstrijd. Vol gens Jesse is dat niet het geval en zal het bestuur betaald voetbal eerst de betrokken clubs raad plegen. DAVOS (ANP) - Tijdens de inter nationale schaatswedstrijden in Davos zal dit weekeinde toch een tien kilometer worden afge werkt. Volgens sprintcoach Gauke Nijholt was dit al enige weken bekend. Henk Boer, de trainer van de all rounders, heeft steeds volge houden dat er na de nationale titelstrijd (eind december) geen gelegenheid meer was voor een selectiewedstrijd op de lange afstand. Daarvoor werd mara thonschaatser Emiel Hopman, die in Groningen verrassend de derde tijd op de tien kilometer verwezenlijkte en daarmee zijn Olympische kandidatuur stel de, min of meer gedwongen van verdere avonturen als "klasse mentsschaatser" af te zien. olympische startlijst van de 500 en 1000 meter te krijgen. In Lar- vik gaan de allrounders de vol gende week onderling de posi ties verdelen voor de overige af standen, zodat het Europees kampioenschap tegelijk een ech te olympische selectiestrijd is. Hoe het dit weekeinde ook afloopt, de kans is klein dat Van der Duim in Ser^jewo op alle vijf af standen uitkomt. Boer: „Ik denk niet dat hij de 500 meter gaat rij den. Hij kan het fysiek best aan, maar is geen medaillekandidaat en de mentale belasting die on willekeurig aan hem gaat vreten kun je beter mijden". Rally Parijs-Dakar Yamoussoukro (ANP/AFP) - De elf de etappe van de rally Parijs- Dakar heeft gisteren een schan daaltje opgeleverd. De Franse combinatie TrossatJBriavoine, die met 38 minuten voorsprong op de rest van het veld etappe winnaar was geworden, werd ge diskwalificeerd na klachten van de concurrentie. Trossat werd ervan beschuldigd de route, die door een tropisch oer woud voerde, afgesneden te heb ben. De voor Trossat gestarte rij ders meldden bij de organisatie dat de Franse dagwinnaar hen nooit was gepasseerd. De protes ten werden toegewezen; de Belg Colsoul kon de dagprijs in ont vangst nemen en Trossat en Bria- voine werden uit de wedstrijd ge zet. Bewezen werd geacht dat de vader van navigator Eric Briavoine, de manager van het Lada-fabrieks- team, een speciale, kortere route had uitgestippeld voor zijn zoon. Briavoine senipr verkende tij dens de rally alle klassements proeven twee dagen van de tevo ren en liet dan voor zijn team aantekeningen achter in de start plaatsen. Gisteren zou hij daar op een speciale route hebben uit gestippeld, waardoor Trossat en Briavoine ver voor de rest finish ten. Door de diskwalificatie van het duo werd de Belg Colsoul win naar en dat betekende in deze Parijs-Dakar de eerste zege van een op twee wielen aangedreven auto. Jackie Ickx, met de vier- wiel aangedreven Porsche 911, werd na Colsoul tweede. Derde werd het Britse duo CowanJSyer, dat één van de combinaties was die Trossat aanklaagde. In het algemeen klassement leidt de Fransman Metge, met twee uur voorsprong op zijn landgenoot Zaniroli. Bij de motorrijders ging de dag- zege naar de Fransman Hubert Auriol. De BMW-rijder werd on middellijk gevolgd door zijn merkgenoot Gaston Rahier. De Belg leidt in het algemeen klasse* ment met negen minuten voor sprong op Auriol. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door:

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9