Bestuur 'Eensgezindheid' verzekert zich van steun Bewoners Sint Jorissteeg tegen plan parkeergarage 'Invoering extra lange bussen zeer bedenkelijk' Y «w Doorbraak moderne kunst op expositie Miljoenen order HCG Ernstige aantasting van leefmilieu Ruime meerderheid leden tegen aansluiting bij CTW Computer in Gorlaeus als opslagcentrum voor literatuurlijsten Fracties PPR en PSP: ^f^ófissèrie-' 1 Qucft CeycTeru ZATERDAG 14 JANUARI 1984 LEIDEN In de Lakenhal werd gistermiddag de tentoonstelling "De doorbraak van de moderne kunst in Nederland, de jaren 1945 1951" geopend. Eén van de samenstellers van de exposi tie, Willemijn Stokvis, overhan digde het eerste exemplaar van het gelijknamige boek aan de di recteur-generaal véin het ministe rie van WVC, J. Riezenkamp. Laatstgenoemde verving minis ter Brinkman, die was verhin derd. Als eerste voerde de Leidse wet houder Schoute het woord. Som berheid voerde de boventoon in zijn betoog: de budgetten die musea hebben om tentoonstel lingen te organiseren zijn inge- schrompeld en de Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR) staat op de helling. Toch eindig de de wethouder optimistisch. Hij vertrouwde er naar eigen zeg gen op dat de inventiviteit en de inzet van de minister borg zullen staan voor het herstel van levens kansen van beeldende kunste naars op een redelijk korte ter mijn. Na de wethouder kwam Willemijn Stokvis aan het woord. "Deze tentoonstelling gaat over een bij zondere periode in de kunst", zei ze. "Kunstenaars dachten in die naoorlogse tijd dat er een nieuwe wereld op komst was. In die ja ren werd er trouwens ook voor het eerst een wezenlijk cultuur beleid gevoerd". LEIDEN - Het Leidse metaalbe drijf Hollandse Constructie Groep BV heeft samen met het Rotterdamse Brown Boveri Ne derland BV de opdracht verwor ven voor de bouw van een stoomturbine ten behoeve van de elektriciteitscentrale aan de Langegracht. Met de order is een bedrag van circa 25 miljoen gul den gemoeid en betekent voor de HCG rond honderd manjaren werk. De installatie heeft een elektrisch vermogen van 32 megawatt en een thermisch (warmte) vermo gen van 60 megawatt. De nieuwe stoomturbine zal binnen twee en een half jaar worden geleverd. De vernieuwing van de centrale maakt onderdeel uit van de aan leg van het net van stadsverwar ming. LEIDEN - Bewoners van de Sint Jorissteeg en omgeving hebben bezwaar gemaakt tegen de nieuwste plannen voor de bouw van een parkeergarage op het voormalige Sanders-terrein (hoek Korevaarstraat, Leven daal, Sint Jorissteeg). De bouw zou volgens omwonenden een ernstige aantasting van het leef milieu veroorzaken. Een massaal en hoog gebouw dat al het licht uit de naastgelegen lage wonin gen wegneemt, dat gepaard gaat met geluidhinder en stankover last door uitlaatgassen en boven dien de privacy van de omwo nenden aantast. Ambtenaar Riezenkamp ontvangt uit handen van samenstelster Willmijn Stokvis exemplaren van het boek 'De Dancing doorbraak van de moderne kunst in Nederlands, de jaren 1945-1951". (foto Holvast) In het bijzonder maken de buurt- bewoners ook bezwaar tegen de mogelijkheid die het bestem mingsplan Sanders 1984 biedt om in het gebouw een dancing te vestigen. De buurt vreest voor extra overlast in de nachtelijke uren. Ook tegen het stallen van bromfietsen in de garage, maken de omwonenden bezwaar met het oog op geluidsoverlast. Een ander nadeel van de parkeerga rage is volgens de bezwaarden gelegen in het feit, dat gratis par- keermogelijkheden in de buurt verdwijnen. De bouw van een dergelijk massaal gebouw, tot maximaal vijftien meter hoogte bij de trappenhuizen, is volgens hen in strijd met de aanwijzing van de Leidse binnenstad als be schermd stadsgezicht in de zin LEIDEN - Het bestuur van wo ningbouwvereniging Eensge zindheid is nu al zeker van de steun van een ruime meerder heid van de leden in de kwestie van het al of niet aansluiten bij de CTW. Voorzitter W.C. Nagte- gaal was gistermiddag reeds in het bezit van een grote stapel volmachten. Naar eigen schat ting zo'n achthonderd. En hij verwachtte er nog meer te krij gen. De voorzitter verklaarde ook mon deling vele steunbetuigingen te hebben ontvangen voer het be- stuursstandpunt dat de vereni ging een eigen onderhouds dienst moet behouden en dat aansluiting bij de CTW, de ge meenschappelijke onderhouds dienst van woningbouwvereni gingen, financieel onverant woord is. Eénmansactie gang gebracht is om de beslui vorming terug te draaien. Vo gens hen gaat het om een één mansactie. Het bestuur zegt goe de redenen te hebben om aan te nemen dat de aansluiting van de Leidse Woning Stichting bij de CTW nog lang niet rond is. Hier door komt ook het aanbod van CTW-directeur Van Steijn om bij toetreding al het onderhoudsper soneel van Eensgezindheid over te nemen, in een ander daglicht te staan. Een aanbod dat, zoals uit de correspondentie blijkt, steeds die voorwaarde - toetre ding LWS voorop stelde. Aan sluiting van de Eensgezindheid bij de CTW zou daarom geen be houd van arbeidsplaatsen inhou den, aldus Nagtegaal. Uit de cor respondentie, die Nagtegaal overlegt, blijkt inderdaad dat van een concrete garantie nooit sprake is geweest. Inmiddels zijn per 1 januari drie personeelsle den ontslagen. CTW-directeur Van Steijn zegt des gevraagd dat het aanbod nog steeds bestaat, maar dat de situa tie wel is veranderd. Hij wil nu niet verder gaan dan toe te zeg gen met de drie ontslagen werk nemers te zullen praten als zowel Eensgezindheid als de LWS zich bij de CTW aansluit. Over de kansen daarop is hij echter zeer optimistisch. "Er is geen sprake van dat aansluiting van de LWS voorlopig van de baan is. Zeker niet. Er moeten alleen nog wat plooitjes worden glad gestre ken" Wie liegt? Het bestuur van de Eensgezind heid lacht om de uitdrukking 'wat plooitjes' en schat die kans heel anders in. Uit de vergelij kende cijfers die het bestuur op tafel legt blijkt dat de CTW zo'n dertig procent duurder werkt dan de LWS zelf. Cijfers die door de technisch bewonersadviseurs worden onderschreven. Voorzit ter Nagtegaal zegt aan te nemen dat er een meerderheid in het LWS-bestuur is, die tegenstan der is van een dergelijke beslis sing. Nagtegaal wijst erop, dat een voorzitter immers niet in zijn eentje beslist. Naar verluidt zou ook de weerstand in ambtelijke kring zijn toegenomen. Kortom, de veronderstelling dat arbeids plaatsen van de Eensgezindheid alsnog gered kunnen worden is onjuist. Van een arbeidsplaat sen-garantie is al helemaal geen sprake. Dus als een anoniem stencil het bestuur beticht van leugens, wie liegt er dan?, zo re deneert een boze Nagtegaal. Ook het verwijt dat het bestuur ei genmachtig, zonder raadpleging van de leden, het afwijzende standpunt heeft ingenomen, wordt bestreden. "De leden heb ben in het verleden al twee maal eerder aansluiting bij de CTW af gewezen", aldus Nagtegaal. "Dat neemt niet weg dat wij het ook vervelend vonden om drie men sen te moeten ontslaan. Maar de financiële situatie het ons geen andere mogelijkheid". Voorzitter W.C. Nagetaal: "Ook wij vonden het vervelend om drie te moeten ontslaan". van de monumentenwet. Het zou ook in strijd zijn met het bestem mingsplan voor de aangrenzende wijk, de Hogewoerd er omge ving, waarin het behoud van kleinschaligheid uitgangspunt is. Een boomrijk plein, met in het midden bijvoorbeeld een fon tein, zou aanmerkelijk beter in het historisch stadsbeeld passen, aldus een bezwaarde. In elk „e- val zou het gebouw tot meer aan vaardbare proporties m 4nn worden teruggebracht. Ondernemers De Stichting Leidse Binnenstad heeft de gemeente laten weten de plannen voor de parkeergara ge als een positieve ontwikkeling te zien. Maar de Stichting had lie ver gezien, dat het plan van de gebroeders Du Prie was uitge voerd. Du Prie wilde een garage met 500 parkeerplaatsen neerzet ten, terwijl het bij de huidige plannen om 350 plaatsen gaat. Er is volgens de Stichting een groot tekort aan kort-parkeerplaatsen, met name aan de zuidkant van het stadscentrum. De gemeente zou de vrees moeten wegnemen dat het hier gaat om een vervan ging van de bestaande goedkope parkeerplaatsen door duurdere. De Stichting herhaalt dat het par keerterrein op de Garenmarkt gehandhaafd moet blijven en dat er een goede parkeercontrole moet komen. Het parkeren door bewoners zou volgens de Stich ting wellicht het beste op de Ga renmarkt toegestaan kunnen worden. Winkels Wat betreft de winkelruimte in het gebouw bepleit de Stichting een zo klein mogelijke vloeropper vlakte. "Men bedenke dat 2300 vierkante meter gelijk is aan een buurtwinkelcentrum", aldus de Stichting. Zij vraagt zich af of een dergelijk oppervlakte niet concurrend zal zijn voor de be staande winkels in de binnen stad. Herstel van de centrum functie van Leiden zou wellicht door de vestiging van een super markt of een winkelbedrijf in au to-accessoires gediend zijn, zo meent de Stichting Leidse Bin nenstad. LEIDEN - In de wereld van de we tenschap is het kennis nemen van vakliteratuur erg belangrijk. Hoogstaande wetenschappers moeten voor het verrichten van onderzoek precies weten wat er op hun gebied verschijnt aan zo wel Nederlandse als buitenland se boeken en artikelen. Een haast ondoenlijke zaak. Dit tijdrovende, ouderwetse niet bepaald tot. wetenschappelijke aanpak nodende systeem, het voortdurend nalopen van litera tuurlijsten in bibliotheken om vast te stellen dat er weer veel onopgemerkt is uitgekomen, ligt achter ons. Ook in de literatuur heeft de computer zijn intrede gedaan. In de bibliotheek van het Gor- laeuslaboratorium bevindt zich sinds kort zo'n apparaat - de eer ste in Leiden - dat in staat is om 50 miljoen literatuurverwijzin gen met een kort uittreksel over de meest uiteenlopende onder werpen over het scherm te laten rollen. En elke maand komen er zo'n 200.000 bij. Op deze manier is het heel eenvoudig om te we ten te komen wat er bijvoorbeeld het laatste half jaar op het gebied van suikerziekte is geschreven. Of zoals J.A. Smit, hoofd van de bibliotheek zegt in dit verband: "Tijd is geld. Waar je vToeger da gen naar hep te zoeken, vind je nu in tien minuten. Je noemt maar een trefwoord en de com puter zoekt uit of er iets over in het bestand zit". De computer van het Gorlaeus is aangesloten op twee grote infor matiebestanden in Rome en Keulen. Op een simpele wijze, met behulp van het euronet van de PTT in Amsterdam en een te lefoonlijn, komt de verbinding tot stand. Smit laat zien hoe snel dat gaat. Binnen enkele seconde kan hij al op het beeldscherm tikken dat hij iets wil weten over de chemische verbinding ben zeen. "Voor de toxicologie alleen al is dit een prachtig. Ze krijgen allerlei verbindingen te zien en tevens informatie over hoe kan kerverwekkend de stof is. Kijk, kijk hieronder verschijnt precies in welk tijdschrift en op welke pagina daarover meer te vinden Wat minder leuk is dat de prijs voor dit zoekwerk van de com puter er onmiddellijk onder komt te staan. Per minuut wordt vier tot zes gulden gerekend. "Het is niet goedkoop", zegt Smit, "maar dat komt omdat het nog in de kinderschoenen staat. Er zijn nu nog te weinig gebrui- Bibliotheekhoofd Smit: "Je noemt kers". Toch voorspelt Smit dit systeem een hele grote toekomst. "In Amerika", zo weet hij te ver tellen, "zijn ze al zover dat ze na het bestuderen van de literatuur lijst de meest interessante artike len en passages uit tijdschriften en boeken ook via het scherm kunnen opvragen en ontvangen. Wij doen dat nog met kopieën en per kerende post". (INGEZONDEN MEDEDELING) De fabrikant van de Doe-het-zelf permanent van het merk „Golf Lok" maakt het volgende bekend. Een produktiepartij van het merk „Golf Lok" bevat een afwijkend concentraat van één van de componenten. Daardoor kan in bepaalde gevallen beschadiging van het haar en/of irritatie van de hoofdhuid optreden. Het gaat hier uitsluitend om 2948 gele karton-verpakkingen met glazen flakons van 100 ml, welke flakons aan de onderzijde zijn voorzien van het nummer 4470. Gebruikers van „Golf Lok" permanent wordt aangeraden flakons met nummer 4470 niet te gebruiken, maar ongefrankeerd op te sturen naar Antwoordnummer 10628, 2410 VB Bodegraven, óók indien het flakonnummer niet goed leesbaar zou zijn. Desgewenst kan informatie worden ingewonnen bij de afdeling Konsu- mentenservice, tel. 01726-19210, toestel 130, van 8.00 tot 21.00 uur (ook 's zaterdags). Bij terugzending gelieve u uw giro'banknummer te vermelden voor overmaking van het aankoopbedrag en de eventueel door u gemaakte verzend kosten. De fabrikant van het merk „Golf Lok" heeft tevens maatregelen genomen om de betreffende partij uit de winkels te nemen. Jamsessie In café De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat) wordt zondag middag een jamsessie gegeven door een aantal Leidse musici. Aanvang vier uur. Deelnemers zijn: Art Bausch (Josuah Jam Soulband), Rob Baars (Ho- trocks-zang), Jan Kortman (P.S. The Footnotes-bas), Chris Koene (Tilt Team-gi taar), Jos Paardekoper (saxo foon) en Luc Grannsjean (pia no). Repelsteel Het vegetarisch centrum Repel- steel organiseert twee alterna tieve kookcursussen. Op 26 ja nuari begint een cursus voor gevorderden en op 28 januari een cursus voor beginners. Beide duren acht lessen en worden gegeven in het eethuis van Repelsteel, de eerste etage van het pand Breestraat 19. Aanstaande maandag begint een cursus voetreflex-massage, aanvang half acht. "Het uit gangspunt daarbij is dat alle organen, zenuwen en klieren in ons lichaam op een corres ponderende plek op de voet te rug te vinden zijn. Door massa ge van zo'n plek beïnvloedt men het orgaan in kwestie", al dus Repelsteel. De cursus duurt vier bijeenkomsten. Voor meer informatie: tel. 121296, of op het adres Bree straat 19, vragen naar Freek, Judy of Yvonne. Nascholing onderne mers Het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO) or ganiseert wederom een na scholingscursus voor onderne mers en toekomstige onderne mers op een viertal dinsdag avonden: 17, 24, 31 januari en 14 februari. Als onderwerpen komen aan de orde: reclame, marketing, bewaking van fi nancieringskosten. De cursus staat onder leiding van de di recteur van het RIO, J.C. van Britsum en wordt van acht tot tien uur gegeven in het ge bouw aan de Leidsedreef 4 in Leiderdorp. Inlichtingen: tel. 071-899342, vragen naar me vrouw Lapré. LEIDEN - De fracties van PPR en PSP maken zich zorgen over de invoering van de zg. 'gelede' bus sen bij de NZH. Dat zijn extra lange bussen (achttien meter) met een harmonica-achtig tus senstuk. De raadsleden vrezen dat deze bussen in de toekomst verkeersproblemen zullen ver oorzaken en dat de NZH de nt- frequentie zal verlagen. De bussen worden ingevoerd op de lijnen 65, 88 en 95. Lijn 65 rijdt door Leiden: in de Professoren- wijk. PPR en PSP verwachten daar geen ononverkomenlijke problemen van; wel als de NZH de gelede bus ook door de bin nenstad zou gaan laten rijden. In een toelichting op schriftelijke vragen over deze kwestie aan B en W schrijven de raadsleden Rob van Lint en Paula Midden dorp: "Weliswaar wijst de NZH op het feit dat de draaicirkel van de 'gelede' bus dezelfde is als van de standaardbus, toch vragen wij ons af wat de consequenties zijn voor de verkeersveiligheid (be lemmerd zicht in toch al smalle straten, een grotere wendbaar heid van het achterstuk). Ook vragen wij ons af of verdere in voering van de 'gelede' bus op termijn geen aanleiding zal zijn voor de NZH om het lijnennet grofmaziger te maken en/of de rit frequentie te verlagen, hetgeen de kwaliteit van het openbaar vervoer zal aantasten". De NZH verklaarde eerder deze week dat de gelede bussen wor den gebruikt in plaats van de 'bijnjbussen', die de maatschappij nu nog veelal tij dens de spitsuren moet inzetten. De PPR- en PSP-raadsleden noe men de invoering van de gelede bus "een zeer bedenkelijke ont wikkeling". Zij zouden juist wil len dat er kleinere stadsbussen komen, die veiliger zijn en, om dat ze op meer plekken kunnen komen, beter bereikbaar. Van Lint en Middendorp willen van B en W weten of het college van de invoering van de gelede bus op de hoogte was en of de NZH van plan is nog meer extra lange bussen te gaan gebruiken. Ook vragen zij wat de gevolgen zijn voor de ritfrequenties. Ten slotte informeert het tweetal naar de resultaten van een door de NZH aangekondigde studie naar de mogelijkheid om kleine re bussen in te zetten. Woonbeurs LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt van woensdag 25 tot en met zondag 29 januari weer de traditionele Woon-Ideaal-Beurs gehouden. Vijf dagen van oriën tatie op het gebied van woning inrichting, decoratie, stoffering en wat dies meer zij. Zo zijn er bijvoorbeeld meubelmakers die op de beurs hun zelf ontworpen meubels tonen. Ook een binnen huisarchitect is aanwezig om geïnteresseerden met raad bij te staan. ADVERTENTIE HET CULINAIRE VAN LEIDEN Restaurant Schout en Schepenen Camers (voor parties) Pannckoekenhuysje Steenstraat 51 Tel. 071-133144 Ook zondags geopend vanaf 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3