c De vliegende sigaren van Airship Industries PPfTO Miljardendans om Getty-olie Beurzen doen het kalmer aan Economie Extra Beursweek ZATERDAG 14 JANUARI 1984 Die drukte in de hangars van Cardington komt niet alleen door de geesten van de slacht offers van de ramp met de R101 die er volgens hardnekki ge verhalen huizen, maar voor al ook door de zeppelins-nieu- we-stijl Skyship 500 en Skys- hip 600 die er zijn gebouwd. Die twee types luchtschip zijn de tastbare resultaten van het en thousiasme van een groep ont werpers, financiers en verko pers die zijn samengekomen in Airship Industries Limited, de veruit belangrijkste onderne ming op het gebied van zeppe lins ter wereld. De pogingen om weer een Britse luchtschipindustrie van de grond te krijgen, begonnen eind 1971 toen twee jonge ont werpers. Roger Munk en John Wood, geïnteresseerd raakten in de mogelijkheid van (goed koop) transport per zeppelin, en aan het tekenen sloegen. Nu waren er wel meer mensen op die manier bezig (Engeland is niet voor niets een eldorado voor excentriekelingen), maar het verschil tussen al die ande ren en het duo Munk en Wood was, dat zij in 1973 erin slaag den Shell (door de oliecrisis aan het piekeren geslagen over alternatief vervoer) voor hun plannen te winnen. Maar niet voor lang. In '75 draai de Shell met verlies, en werd de miljoenen-subsidie voor het plan ingetrokken. Munk en Wood hadden evenwel ook al zoveel eigen en geleend geld in hun project gestoken, dat ze wel gedwongen waren door te gaan. Total loss Het eindresultaat was begin '79 klaar: de Skyship 500, een 50 meter lang luchtschip dat werd voortgedreven door twee Por sche motoren. Er was zelfs al een klant gevonden (een Vene zolaanse reclamemaatschap pij), dus de heren Munk en Wood ronkten als de motoren onder hun zeppelin van genoe gen. Aan die euforische stemming kwam al snel een einde. Door een sterke wind sloeg de net gereed gekomen Skyship 500 met de neus tegen zijn anker- mast, en daarbij raakte het luchtschip zo ernstig bescha digd dat het „total loss" werd verklaard. Het voortijdige ein de van een mooie droom? Nee hoor, want nog geen half jaar later wisten Munk en* Wood een Schotse zakenman, Andrew Millar, in hun enthou siasme mee te slepen. Hij boor de nieuwe geldbronnen aan, en richtte, met de hulp van enige relaties, medio 1980 Airship In dustries op. De stand is nu als volgt: Airship Industries, waarvan het hoofd kantoor in Londen staat, heeft 140 mensen in dienst en draait op een miljoenen-budget. Drie Skyships 500 (met een passa gierscapaciteit van 12 mensen) zijn inmiddels operationeel, twee in de Verenigde Staten en één in Engeland. Verder staat één Skyship 600, het grotere broertje van- de 500 (tien meter langer, en in staat het dubbele aantal passagiers te vervoeren) gereed in de han gar in Cardington. Binnen en kele weken, aldus Aifship In dustries, zal ook deze „vliegende sigaar", zoals som mige leken wel oneerbiedig zeggen, het ruime zwerk kie zen. Binnen een jaar moeten daar volgens de planning nog acht zeppelins (zes 600's en twee 500's) aan worden toege voegd. Radar Wat kan men allemaal met de luchtschepen doen? Breek Ni cholas Greenwood, directeur marketing van de onderne ming, de bek niet open. Hij on derscheidt in ieder geval twee hoofdtaken: paramilitair en ci Op 4 oktober 1930 steeg de R101, het gigantische lucht schip dat het juweel was in de kroon van de Britse lucht vaartindustrie, statig op van het vliegveld bij het plaatsje Cardington, zo'n 70 kilometer ten noorden van Londen. Het was de eerste vlucht van deze 250 meter lange zeppe lin, en het einddoel was maar meteen op India gesteld. De R101 zou er bij lange na niet komen. Enkele uren na opstijgen kwam het luchtschip neer op een heuvelrug bij Beauvais, in de buurt van Parijs. In het laaiende vuur dat daarop uitbrak, kwamen 48 van de 54 passagiers en bemanningsleden om het leven. Zij wer den begraven in een gemeenschappelijk graf in de St.Ma- ry's kerk in Cardington, met hun gezicht naar de dubbele hangar waar hun laatste vervoermiddel gebouwd was. Hun dood leek meteen ook het einde van de Britse lucht schip-aspiraties. Maar ruim vijftig jaar later is het weer een drukte van be lang in de hangars van Cardington. De Britten schijnen brood te zien in de vliegende sigaren. Extra Skyship 500 tijdens een testvlucht boven Parijs. viel. In zijn eerste rol kunnen luchtschepen als de Skyships als zwevende radarpost wor den gebruikt, en voor het op sporen van onderzeeboten. Greenwood: „Of om de kust in de gaten te houden. Lucht schepen zijn het ideale oog in de lucht, beter dan satellieten die hun werk niet goed kunnen doen als het slecht weer is. Hij vervolgt, lachend: „En laten we eerlijk zijn, in onze streken is het toch altijd slecht weer?" Het Britse ministerie van' defen sie is zeer geïnteresseerd in de mogelijkheden van de lucht schepen. Dat blijkt al uit het feit, dat de strijdkrachten de hangars in Cardington (die ei gendom zijn van het ministerie van defensie) voor Airship In dustries hebben opengesteld. De Falkland-oorlog heeft verder aangetoond, hoe nodig het is over goede radarposten te be schikken. Wapens als de door de Argentijnse luchtmacht met zoveel dodelijke precisie ge bruikte Exocet-raketten kun nen door de radar op oorlogs schepen onvoldoende snel ge zien worden (omdat de Exo- cets zo laag over het water scheren), maar door luchtsche pen direct na het afschieten worden herkend. Dat kunnen met radar uitgeruste vliegtuigen natuurlijk ook, maar die kunnen weer veel door Henk Dam minder lang in de lucht blij ven. De kleine types zeppelin kunnen, dankzij hun geringe brandstofverbruik, gemakke lijk 30 uur in de lucht blijven, grotere types desnoods zelfs anderhalve week! Maar zijn ze niet kwetsbaarder dan vliegtuigen? Ook dat valt mee. Luchtschepen hebben zelfs enige voordelen: er is wei nig metaal in verwerkt en ze zijn daarom niet zo radarge- voelig. Bovendien stromen er uit hun uitlaten niet (zoals bij een vliegtuig) veel hete gassen, en daarom zijn ze minder snel een prooi voor hittezoekende raketten. Voorts zijn de met helium gevulde luchtschepen- nieuwe-stijl zo goed als on brandbaar. De Skyship 500 en 600 kunnen volgens Greenwood nu nog niet op regelmatige basis als vervoermiddel voor passagiers gebruikt worden. „Daar zijn ze te klein voor, en daardoor te gevoelig voor het weer. Vanaf windkracht 7 kunnen we er niet mee de lucht in, dus we zouden ons niet aan vaste roos ters kunnen houden". Boven dien hebben ze nog geen toe stemming om op vaste tijden betalende passagiers te vervoe- Toekomst Airship Industries zelf ziet, als het om passagiervervoer gaat, in de 500 en de 600 eigen lijk niet meer dan een tussenfa se. Greenwood, met een dro merige blik in de ogen: "Het wachten is op het volgende project voor dit decennium; de Skyship 5000". Bij de 5000 hebben we het echt over toekomstmuziek: dit luchtschip, dat op de tekenta fel al gereed is en (als de nood zakelijke fondsen loskomen) zó zou kunnen worden ge bouwd, is bedoeld voor 200 pa- sagiers die met een kruissneld- heid van 130 km per uur naar hun bestemming worden 'ge zeild' (van vliegen kan men hier niet meer spreken). Skyship 5000 moet 108 meter lang worden en zou - als hij eenmaal in serieproduktie wordt gemaakt - nog geen 35 miljoen gulden hoeven te kos ten, twee keer zo weinig als een vliegtuig dat evenveel passa giers kan vervoeren. Voordat men met het luchtschip in 2V2 uur van Londen naar Pa rijs kan zeppelinnen moet er bovendien nog 50 miljoen gul den op tafel komen. Want zo veel kost het om de drie jaar tussen de start van het pro gramma 'Skyship 5000' en de eerste vlucht financieel te dek ken. Maar de financiers staan niet te trappelen om nóg meer geld in dit project te steken. De hoop van Greenwood is ge vestigd op steun van de Britse regering. Maar voor het eind van de jaren tachtig zal reizen per de zeppelin zeker nog geen werkelijkheid worden. Wijlen Jean Paul Getty was zó rijk, dat hij zijn geld niet meer kon tellen. Toch schijnt de fa milie er na zijn overlijden in geslaagd te zijn de rekening van zijn nalatenschap op te maken en een grenzeloze ruzie te krijgen over het kapitaal dat de oude heer had opgebouwd uit een eerste geslaagde specu latie met oliewinning in Okla homa. Het resultaat van de onenigheid is de verkoop van Getty Oil Company aan Texaco Incorpo rated, die 125 dollar per aan deel Getty heeft geboden en in totaal meer dan tien miljard dollar wil betalen: 400 miljoen dollar meer dan Pennzoil Cor poration wilde geven. De Get ty's hebben 40,2 procent van de uitstaande aandelen en het J. Paul Getty Museum 11,8 procent. Bovendien mag Texa co ook 9 miljoen nieuw uitge geven aandelen voor dezelfde prijs kopen. Dit betekent dat het gaat om het grootste fusie plan uit de Amerikaanse histo rie, waarbij 11,1 miljard dollar in het geding is, waarvoor Te xaco zich diep in de schuld zal moeten steken. door Henk Kolb Texaco, de derde oliemaatschap pij in de VS, verwerft met Get ty's oliemaatschappij een nieu we kijk op de toekomst. Zijn olie- en gasreserves zouden verdubbelen en bovendien zou de maatschappij sterk genoeg kunnen worden om te kunnen meedoen aan kostbare explo raties in Alaska en in de diepe wateren voor de kust. Het sa mengaan van de derde en zes tiende oliemaatschappij in de VS zou Texaco wat zijn winst betreft op de tweede plaats brengen. Wallstreet meent kennelijk, dat de vooruitzichten voor deze fu sie goed zijn: de Getty-aande- len schoten omhoog en ook die van Texaco stegen. De finan ciële deskundigen zien in de grote schuldenlast die Texaco op zich moet nemen geen be zwaar, omdat die ruimschoots door opbrengsten zullen wor den gedekt, op langere termijn. Intussen zitten de Getty's niet handenwrijvend tevreden te zijn over de verdubbeling van hun fortuin, maar maken zij ru zie. Gordon Getty (50), beheer der van de familietrust, was slecht te spreken over de ma nier waarop gehuurde krach ten de oliemaatschappij be heerden. De andere familiele den vonden Gordons bemoeie nissen met de trust twijfelach tig. En vervolgens speelde zich een adembenemend financieel machtsspel af. Gordon had met de president van Getty Oil, Sidney Peter son, een soort vredesovereen komst gesloten, een wapenstil stand van een jaar. Broer J. Paul Getty junior, die in Lon den een uiterst teruggetrokken leven leidt, begon echter een opstand tegen het beheer van de trust en de leiding van Get ty Oil schaarde zich aan zijn kant. Gordon herriep de wapenstil stand onmiddellijk. Hij ging op zoek naar mogelijkheden om de maatschappij van de hand te doen. Aanvankelijk wilde hij persoonlijk, met Pennzoil, de familie uitkopen - Texaco aan getrokken door de strijdlustige familie, bood betere mogelijk heden. Pennzoil blijft overi gens in de strijd, met een aan klacht op grond van kartel wet ten. En bovendien wil Penn zoil van Getty volgens een eer dere afspraak acht miljoen aandelen kopen voor 110 dollar per stuk. Mocht dat doorgaan, dan betekent dit voor Pennzoil een winst uit het niets van 8 miljoen maal 15 dollar (het ver schil tussen de Pennzoil en de Texaco prijs) oftewel 120 mil joen dollar. De zorgen van Pennzoil over kar telvorming zullen vermoede lijk geen gehoor krijgen. Bo vendien schijnt Texaco zich hiertegen voldoende te hebben ingedekt. De maatschappij is slechts geïnteresseerd in Get ty's olie- en gasreserve's. De overeenkomst betekent, dat Texaco voor 6 dollar per vat Getty's reserves koopt, die 12 tot 15 dollar per vat zouden kosten als de maatschappij de bronnen zelf zou moeten ont wikkelen. Ongetwijfeld zullen het ministe rie van justitie, rechtbaiiken en volksvertegenwoordiging zich in de zaak verdiepen. Gordon Getty kan dat een zorg zijn. De familie speelt al minder luid ruchtig op dan voorheen en hij kan zich straks weer onge stoord wijden aan zijn opera liefhebberij, het componeren van liederen waarvoor critici geen goed woord over hebben. Jean Paul Getty achtte deze zoon een mislukkeling. Gordon pro beerde drie maal zijn vader een plezier te doen door in het olie- bedrijf te gaan, maar hij vond er geen voldoening. Hij was af gestudeerd in literatuur aan de universiteit van San Fransisco. Zfjn vader verwachtte meer van een halfbroer uit een van zijn vijf huwelijken, George F. Getty. Deze overleed echter in 1973. In 1976 nam Gordon, zoon van een moeder die vier maal trouwde, de directeursze tel van zijn op 83-jarige leeftijd gestorven vader over. En pas toen de mede-beheerder van de familietrust in 1982 over leed, begon hij zich met het ka pitaal te bemoeien. Met zijn vrouw Ann en vier zoons woont Gordon in de rij ke wijk Pacific Heights van San Fransisco. Hij vertoont zich zelden tijdens de weelde rige feesten die zijn fraai ogen de echtgenote organiseert. Dan trekt Getty (die aan dividen den uit de familietrust 28 mil joen dollar per jaar ontvangt) zich een een geluiddichte ka mer terug om naar muziek te luisteren. Per jaar besteedt hij een kwart miljoen dollar aan de produktie van een opera in San Fransisco en soms zingt hij dan met sterren als de teno ren Placido Domingo en Lu ciano Pavarotti tijdens onge dwongen samenkomsten. "Hij is", zeggen zijn kennissen, "een heel gewone kerel". Nou J. Paul Getty senior. (foto ap> door C. Wagenaar Het internationale beurswezen deed het deze week heel wat kalmer aan dan de eerste week van januari toen zowel op om zet- als noteringsgebied vele historische records werden ge broken. In Amsterdam ging het in elk geval aanzienlijk rus tiger toe, waarbij vooral winst nemingen na de forse koers wijzingen van de afgelopen paar weken hun tol eisten. Het algemeen gemiddelde, dat vo rige week een toprijzipg van 12 punten voortbracht, was daar deze week woensdag weer 4 punten van kwijt. Donderdag werd de reactie gestopt en be gon het Damrak zijn positie te consolideren. Ook de Newyorkse effecten beurs leverde weinig vuur werk op. Even werd dinsdag tijdens een zes uur durende beurs een topniveau van 1295 bereikt Maar tegen het slot kwam de Dow Jones-index op 1278 terecht. Ook hier meldden zich na de rijzing stromen winstnemers. Maar het feit dat woensdag en donderdag de beurs bij een relatief hoge om zet vrijwel niet van dat slotni- veau af kwam, wijst erop dat de winstnemers ook weer tal rijke koopjesjagers tegenover zich vinden. De situatie wordt derhalve nogal verschillend beoordeeld, hetgeen verband houdt met de over enkele we ken te verwachten jaarcijfers van 800 voor Wall Street be langrijke ondernemingen. Het meeste spektakel leverde de dollar deze week op. Na in Am sterdam even op f3,19 te heb ben gestaan, viel de Ameri kaanse munt dinsdag terug tot f3,14. Ook op andere valuta markten moest de dollar scherp terug, hetgeen werd toegeschreven aan het ingrij pen van een aantal centrale banken, wat speculanten de stuipen op het lijf joeg. Maar ook in het recente verleden is al meerdere malen gebleken dat een officiële poging de op mars van de dollar een halt toe te roepen doorgaans weinig ef fect sorteert. Ook ditmaal duurde de reactie kort en be gon de dollar weer te rijzen. Deze harde houding van de Ame rikaanse munt houdt velen ook in vakkringen bezig en heeft de hoop op een forse reactie al vaak gelogenstraft. De verras send sterke kracht wijst op het toenemend prestige van Ame- rika's economisch herstel en het stijgende vertrouwen dat de dollar als wereld- en sleutel valuta bezit. In landen als Po len en Israël vormt de dollar zelfs de tweede rekeneenheid voor alle prijzen van goederen en diensten naast de eigen offi ciële valuta, hetgeen in beide landen oogluikend door de re gering wordt toegestaan. In ons land bedreigt de hoge dol lar de lage inflatiegraad en houdt mede de rentestand hoog. Vele belangrijke grond stoffen en consumptiegoede ren worden in dollars uitge drukt en stijgen dus, hetgeen duidelijk blijkt uit de oplopen de prijzen voor koffie, thee en benzine. Anderzijds profiteren exportindustrieën van de voor delige concurrentiepositie van de gulden, hetgeen deze week bleek bij Naarden Internatio naal, die in 1983 rond 20 pro cent meer heeft kunnen ver dienen. Ook Ahold, Heineken, Wessanen, Amev en Nationale- Nederlanden, om er maar een paar te noemen, zien hun resul taten aanmerkelijk versterkt door goede zaken met de Ver enigde Staten. Dit vormt dus een positief aspect van de hoge dollar want hier mee wordt het economische herstel van Amerika naar an dere landen geëxporteerd. De flinke stijging van onze natio nale export vormt momenteel dan ook een van de voornaam ste elementen van ons eigen economisch herstel. Maar voor de rente is de hoge dollar min der gunstig, want hierdoor wordt de aandacht van het bui tenland voor obligatieleningen in guldens afgeleid. Deze week werd de nieuwste staatslening dan ook een ma ger succes, met een beschei den bedrag van 1,75 miljard gulden. De lening was nogal scherp in de markt gelegd, want op een rentebasis van 8,5 procent werd de emissiekoers op 100 procent gesteld. Zonder meer een waagstuk, gezien ook de grote populariteit waarin het aandelenbezit zich de laat ste tijd is gaan verheugen. Een slechte start dus voor de rege ring omdat dit jaar nog zeker rond 20 miljard gulden uit de beurs aangetrokken zal moe ten worden. Bovendien ont ving de obligatie-index er een drukkend effect door en zette de lichte afbrokkeling zich voort. De aandelenmarkt moest, vooral in de eerste helft van de week, een overigens gezonde reactie op de hausse ondergaan. Voor al de hoofdfondsen leden hier onder en ook menige topper van de lokale markt moest flink inleveren. Ook al was na enkele dagen het meeste leed weer geleden. Toch bleven cr een aantal zeer positieve fond sen vast in de markt liggen. Zo steeg Nijverdal-Ten Cate rond f20 wegens hoge winstver wachtingen. KLM liep f 10 op door aanzienlijk hogere vracht- cijfers in de afgelopen decem bermaand en ook VNU boekte meer dan f 10 aan koersstijging door een winstherstel van 80 procent in 1983, waardoor het winstniveau van 1981 vrijwel weer is bereikt. Tien gulden meer werd er ook betaald voor Schuitema en de effectenfirma Kempen, die door de beurs- hausse vorig jaar zijn winst zag verdrievoudigen. Tien gulden er bij in schoten daarentegen Telegraaf, Ahold, ACF en Au- det.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25