"De prins op het witte paard is voorgoed weggereden" ZATERDAG 14 JANUARI 1984 PAGINA 17 door Miep Hoenson Wat zijn de essentiële ingrediënten voor een goede relatie? Hoe komt het dat bijna één op de vier huwe lijken eindigt in een scheiding? Waarom staat het huwelijk anno 1983 onder een veel grotere druk dan, pakweg, vijftig jaar geleden? Vragen die rijzen bij het verne men van de uitslag van een recen telijk onderzoek naar huwelijks geluk in Nederland. Uit dat onderzoek blijkt dat bijna de helft van de getrouwde mensen zich niet bijster gelukkig voelt in hun rela tie. Ongeveer twintig procent van de echtparen overweegt een echtschei ding. Door 35 procent van de echtpa ren worden meerdere klachten over de seksuele relatie gerapporteerd. Ande re conflictpunten die in ongeveer zes tig percent van de huwelijken vaak voorkomen: de hoeveelheid tijd die men samen doorbrengt, de omgang met ouders en schoonfamilie, het to nen van genegenheid en onvrede met de traditionele rolverdeling. We filosofeerden met drie deskundigen over het huwelijk van vandaag. Met dr. Jos Frenken, degene die verant woordelijk was voor het onderzoek van het Nederlands Instituut voor So ciaal Sexuologisch Onderzoek. Hij is tevens bijzonder hoogleraar in de se- xuologie aan de Leidse universiteit. De tweede gesprekspartner is Erik Vermeulen, sociaal psycholoog aan de Leidse universiteit en de animator van een al jaren florerende communicatie cursus voor echtparen. En ten slotte Rien Winnen, therapeut bij de Rut- gersstichting, een bureau voor geboor teregeling en seksualiteitsvragen. Bij elkaar blijven Bijna de helft van de gehuwden voelt zich blijkens dit Nisso-onderzoek niet bijzonder gelukkig in hun relatie. Twintig percent overweegt een echt scheiding. Zijn dat voor u geen verbij sterende cijfers? Jos Frenken: "Eerlijk gezegd niet. Een onderzoek uit 1897 sprak al over die vijftig procent. En dat twintig percent wil scheiden is ook geen nieuws. Het is toch al jaren zo dat één op de vijf huwelijken eindigt in een scheiding, het tendeert zelfs al naar één op de vier". Erik Vermeulen: "Die twintig percent besluit tenminste nog ergens toe. Veel triester vind ik de grote groep gehuw den die tot in lengten van jaren onte vreden blijft met elkaar. Die geen ini tiatieven neemt, die elkaar vastbindt bij gebrek aan alternatieven. Jos PYenken: "We moeten die ontevre denheid ook niet dramatiseren. Onte vredenheid is verbonden aan ons be staan. Het jagen naar geluk maakt al ontevreden. Dat is zo oud als de ge schiedenis. Veel meer iets van de laat ste jaren zijn de hoge verwachtingen over wat een relatie plus de seks te bie den moet hebben. De mens in dit ik- tijdperk verwacht veel meer. Hij wil zelf eerst komen en om te beginnen al zijn eigen behoeften vervullen. Ik denk wel dat dat ik-tijdperk enigszins op z'n retour is. Maar we zullen niet meer teruggaan naar het huwelijk van vóór de jaren vijftig, dat een gemeen schap was om in te overleven, niet om te beleven". Erik Vermeulen: "In het traditionele hu welijk ging het erom het hoofd boven water te houden, het gezin in stand te houden in een tijd die economisch niet florissant was". Jos Frenken: "Daarna kregen we de wel- vaarts- en de verzorgingsstaat, die de verlangens deden toenemen. Een sym bolisch voorbeeld daarvan vind ik dc kreet die je destijds op muren in Am sterdam kon lezen: 'Wij eisen geluk'. Erik Vermeulen: ''En iemand moet ons dat geluk bezorgen. We vinden dat we daar recht op hebben. Als we ongeluk kig zijn geven we de partner daar nu de schuld van". Jos Frenken: "Alle maatschappelijke en individuele onvrede wordt tegenwoor dig opgekropt in die relatie. Dat belast dat huwelijk enorm. Het dreigt erdoor uit z'n voegen te raken. Kijk, we den ken wel dat we vrijer zijn dan vroeger, ook al omdat de kerk niet langer het seksuele denken en doen uitmaakt, maar de onderdrukking wordt nu ver oorzaakt door de maatschappelijke onvrede". - De meest voorkomende klacht - 68 per cent van de ondervraagden gaat over het verschil in seksuele behoeften tussen de partners. Nog altijd wil de man 'meer' en klaagt de vrouw over gebrek aan tederheid. Verandert er in dat opzicht nooit iets? Rien Winnen: "Seks was altijd zowel een voorrecht als een plicht voor gehuw den. Religie heeft er zeker toe bijge dragen dat aan de seks een heel sterk zondebesef kleefde. En dat kom je te genwoordig nog vaak tegen. Heel veel mensen denken dat ze hun lustgevoe lens nog altijd moeten onderdrukken en moeten aanpassen binnen een nauw normenstelsel. De hele seksuele revolutie in de jaren zestig is vooral een zaak van vrouwen geweest. De man is achtergebleven. De vrouw stelt nu veel meer eisen aan seks en daar door bezorgt ze de man een gevoel van machteloosheid, zelfs van radeloos heid. Die man blijft namelijk vastge pind zitten aan dat prestatie-aspect van seks. Hij mist de werktuigen om het echt te beleven". Verwachtingspatroon "En ook is er op seksueel gebied van te voren vaak een enorm verwachtings patroon. Hoe vaak hoor ik niet: vóór het trouwen merkten we ook wel dat er iets mis was aan onze sexuele rela tie, maar we dachten dat het vanzelf over zou gaan als we getrouwd waren. Onzin. Dat soort dingen gaat nooit vanzelf over" Erik Vermeulen: "Het Nisso-onderzoek geeft ook weer aan dat het huwelijk voor de man nog steeds een zaak is van verzorgd worden. Aan zijn behoef ten aan eten, drinken en seks moet worden voldaan. Seks is voor de man dus geen uitwisseling van genegen heid, geen emotioneel gebeuren, maar een eerste behoefte. Vraag een man naar z'n seksualiteit en hij heeft het over zijn prestaties." Jos Frenken: "Van heel wat ondervraag de vrouwen kregen we klachten te ho ren in de trand van: geen zin, moeite om opgewonden te raken en klaar te komen. Toen zijn we gaan kijken met wat voor soort mannen die vrouwen getrouwd waren. Wat bleek? Dat het inderdaad onverschillige, nogal doel gerichte mannen waren. Onverschil ligheid is geen leuke conditie voor vrouwen om zin in seks te krijgen. Het gedrag van de één beinvloedt de an der. Een vrouw wil allereerst de relatie intens beleven. De man blijft seksuali teit zien als een op zichzelf staande verrichting". Erik Vermeulen: "Dat blijf je in deze maatschappij houden bij zo'n stan daard-rolverdeling. De man is de hele dag zakelijk en rationeel bezig op z'n werk. Hij mag daar geen emoties to nen". Jos Frenken: "De vrouw daarentegen - tenminste: de gemiddelde vrouw in dit onderzoek - is de hele dag verzor gend bezig met partner en kinderen. Ook als ze buitenshuis werkt betreft dat vaak een verzorgende functie. Vrouwen zullen dus voorlopig nooit die zakelijke opstelling hebben van mannen. Ze blijven emoties tonen waar mannen dat niet kunnen, nooit mochten". Rien Winnen: "U.it onderzoeken is al lang gebleken dat de meeste vrouwen heel goed in staat zijn om van seks te genieten. Alleen verdwijnt de lust als ze allerlei problemen heeft of als ze niet genoeg aandacht krijgt". - De ontevredenheid met de traditionele rolverdeling in de relatie is groot. In het onderzoek heeft 31 percent van de ondervraagde vrouwen en toch ook nog twee op de tien mannen er grote moeite mee. In hoeverre heeft die onte vredenheid invloed op het huwelijksge luk? Jos Frenken: "Die onvrede leidt tot heel veel veranderingen in een relatie. Dat is op zich niet erg. Conflicten zijn de motor van verandering. Emancipatie gaat van 'au' aan beide kanten. Je komt hier bij wat ik de leukste, de op vallendste uitslag van het onderzoek vind. Mannen die onvrede hebben met de rolverdeling van vrouw/huishou den man/werk klagen erover dat ze altijd alles alleen moeten beslissen. Hun passieve vrouwen hebben een ei gen wereldje gecreeêrd van huis, kin deren en huishouding en die man hangt er maar een beetje bij. Van hem wordt wel verwacht dat hij de belang rijke beslissingen neemt. De vrouw wacht af. Diezelfde passieve houding zie je in de seksuele relatie: zy neemt nooit het initiatief'. Eigen hachje Erik Vermeulen: "Door die emancipatie- golf werd de slogan: mannen en vrou wen, zorg voor je eigen hachje. Maar dat hoefde voor de man toch niet? Voor zijn hachje werd al gezorgd - door zijn vrouw. Terwijl de vrouw veel meer dan vroeger aan haar trekken wil komen. Zelf merk ik dat vrouwen maar al te vaak klagen dat hun man zich aan alle beslissingen onttrekt. Dat hij nergens bij betrokken is. Daar gaan ze dan over zeuren en wellicht dat die mannen dan weer gaan klagen dat ze alles altijd alleen moeten beslissen. Je moet ook niet vergeten dat vrouwen de hele dag door al beslissingen ne men in huis. Bijna alles is prestatie in dit leven, ook wat het thuisfront be treft. Je moet tegenwoordig toch een supergezin hebben? Je hoort steeds via alle media dat goeie relaties zijn op te bouwen. Terwijl je in het dagelijks leven met conflicten over van alles en nog wat wordt geconfronteerd. Niets loopt vanzelf, steeds moet je keihard werken. Die tegenstelling: heerlijk ge luk en keihard ploeteren maakt de mens moedeloos". - Zo moedeloos dat een scheiding vaak onafwendbaar is? Erik Vermeulen: "Niet per se. Mijn stel ling luidt dat mensen nooit hoeven te scheiden. Als ze maar beseffen dat ze niet machteloos moeten blijven toekij ken naar verstopte gevoelens en ge stokte gesprekken. De mensen moe ten gewoon een reeks gedragingen in hun relatie leren. Ik breng mijn cursis ten hele eenvoudige dingen bij. Bij voorbeeld dat ze tijdens een ruzie niet de deur achter zich dicht moeten gooi en, want dat lost maar heel even iets op. Je moet de primitieve reactie heb ben om een conflict meteen uit te pra ten, hoe banaal dat soms ook is. Al gaat het over een kurketrekker die door de één steeds verkeerd wordt weggelegd. Praat het uit, dan wordt de irritatie minder." Jos Frenken: "Terecht, want één van de belangrijkste klachten die de onder vraagden in het onderzoek hebben is dat er niet meer wordt gepraat en dat er veel te weinig samen wordt onder nomen. Als het slecht gaat met een re latie gaan man en vrouw hun eigen weg. Ze storten zich bijvoorbeeld in het verenigingsleven". Erik Vermeulen: "Als ik mijn cursisten opdraag om één avond in de week twee drie uur voor elkaar vrij te ma ken vinden ze dat al ontzettend veel. Ze hebben het allemaal druk met aller lei bestuursbaantjes". Rien Winnen: "Dat hoor ik ook zo vaak. Je weet op een gegeven moment dat een huwelijk niet meer te redden is als één van de partners dat doel gaat sabo teren. Als een man bijvoorbeeld het hele weekeinde met voetbal in de weer is en de vrouw eigenfijk blij is dat hij dan het huis uit is. Bij mij leidt dat tot het idee dat ik er weinig meer aan kan doen". Jos Frenken: "Begrijp ons niet ver keerd, natuurlijk kan het voor een re latie heel goed zijn om dingen apart te doen. Zelfstandig opereren juich ik zelfs toe, mits je elkaar maar niet gaat ontlopen. Je moet de gulden midden weg zien te vinden". Status De meest toegevende of zelfs verliezen de partij: is dat per definitie de vrouw? Erik Vermeulen: "Veel vrouwen hebben niet veel anders dan man en kinderen. Als dat dan spaak loopt hebben ze niets anders meer. De man heeft altijd nog die aardige collega's, als hij werk heeft tenminste. Een man haalt uit z'n werk en uit het bijbehorende salaris strookje ook een status. Wat een vrouw is, is ze alleen vanuit die huwe lijkssituatie, waar doorgaans zelfs de complimentjes ontbreken.". Jos Frenken: "Een vrouw moet alles op één kaart zetten. Vaak is er aan het huishouden geen eer meer te behalen. Het krijgen van kinderen is toch al lang geen status meer?". Rien Winnen: "Bij het wegvallen van de biologische noodzaak van het huwe lijk, het krijgen van kinderen, zullen dergelijke problemen alleen maar toe nemen. Dat veel vrouwen op de ar beidsmarkt niet aan de bak komen is daarbij een extra frustrerende factor" Een harmonisch huwelijk: is dat een relatie waarin de partners het door dik en dun met elkaar eens zijn? Jos Frenken: "Nee. Het is heel saai om de ander in alles gelijk te geven of dat zelf altijd te krijgen. Het is daarente gen heel boeiend om die Andere kijk op de dingen van je vrouw of man te horen. Niet het vaak oneens zijn met elkaar is bedreigend voor het huwe lijk, maar de conflicten die er uit voort kunnen vloeien kunnen dat wel zijn-" Erik Vermeulen: "Het irritante van deze tijd is dat mensen er vandoor gaan zo dra het even niet harmonisch meer is. Zodra de eerste golf van verliefdheid over is en ze moeten gaan investeren, hun best moeten gaan doen, gaan de mensen het liever weer met een ander proberen". Jos Frenken: "Het gaat de mensen te genwoordig ook juist om die toestand van verliefdheid. Ze houden ermee op als die verliefdheid kan omslaan in liefde. Ik constateer ook dat mensen sneller omzien naar een nieuwe rela tie, dat ze minder bereid zijn hun ener gie in de ander te steken na die ver blindende verliefdheid". Rien Winnen: "Aan de andere kant zie ik vaak hoe groot de angst van een mens tegenwoordig is om zich volledig aan een ander te hechten. De angst voor de pijn die een eventuele scheiding zou kunnen veroorzaken. Men dekt zich liever bij voorbaat in, men is niet meer in staat of bereid om zo'n definitieve binding met een ander aan te gaan". Eigen alternatief mimmmmm Zijn jullie het eens met de grote groep mensen die roept dat het huwelijk zijn langste tijd heeft gehad? Erik Vermeulen: "Absoluut niet Ik zie het huwelijk, of liever het samenle vingsverband, in zijn huidige vorm nog zeker tot het jaar 2050 bestaan. Er zal niet zo veel veranderen. Dat wat mensen willen zullen ze toch in een re latie willen blijven steken. Het huwe lijk zal toch het enige alternatief blij ven. Er is geen enkele andere samenle vingsvorm waarbij je hooguit vijftig procent van jezelf moet inleveren. Als je met een groter aantal mensen sa menleeft lever je altijd meer in. En in die zogenaamde nieuwe vrijgezellen, de mensen die alleen willen blijven, geloof ik al helemaal niet. Hoe grootje behoefte aan vrijheid ook is, bedenk wel dat het alleen altijd vervelender is dan met z'n tweeèn. Mensen houden altijd een hele sterke behoefte aan een emotionele binding met een ander". Jos Frenken: "Er zijn in de geschiedenis ook helemaal geen aanwijzingen dat het ooit anders geweest is. Het huwe lijk is van alle tijden. Nergens in Euro pa zijn er bewegingen als communes, groepshuwelijken en andere samenle vingsverbanden die zo stabiel zijn als het huwelijk. De communes van de ja ren zeventig waren toch optelsommen van tweerelaties? In woongroepen ge loof ik wel, projecten waarbij een aan tal paren in één huis wonen komen overal van de grond. Maar ook hier woont men paarsgewijs. De mens is toch een sociaal wezen, hij heeft con stant een speciaal iemand nodig. Voor zo iemand doe je ook van alles. Omdat je de warmte, de nabijheid van die an der nodig hebt". Erik Vermeulen: "Onderzoekingen wij zen uit dat mensen die alleen op een onbewoond eiland zitten na verloop van tijd gek worden. Eten en drinken is niet genoeg. Je kijk op de wereld moet bevestigd worden". Rien Winnen: "Ik zie het evenmin snel komen tot een sociaal-culturele revo lutie. Alle rolpatronen zouden dan eerst uitgeveegd moeten worden". Jos Frenken: "Je moet dat huwelijk wel realistisch binnenstappen. Die prins of prinses op dat witte paard is voor goed weggereden. Die ander vult je op en aan. Daarom hou je van hem of haar. Het is een ontnuchterend gege ven, vergeleken met die prins op dat witte paard, maar het is wel de reali teit". Erik Vermeulen: "Er wordt nog steeds te snel getrouwd. Het gebeurt nog al tijd dat mensen trouwën om het ou derlijk huis te ontvluchten". Jos Frenken: "Terwijl het veel beter is om eerst een paar jaar op jezelf te wo nen en van alles uit te proberen, je ei gen behoeften te ontdekken en er in alle rust achter te komen wat voor soort partner je leuk vindt". Erik Vermeulen: "De beslissing om sa men te wonen wordt maar al te vaak niet echt genomen. Je kruipt bij elkaar omdat het goedkoper is, omdat je er al een paar dagen logeert, omdat het van zelf zo gaat Terwijl het zo'n wezenlij ke beslissing is". Praten hbimmh Tenslotte: het recept voor een goed hu- welijk? Erik Vermeulen: "Blijven praten. De be tekenis van het praten wordt zo vaak ondergewaardeerd. Praten is vreselijk belangrijk, en als je dat niet vindt, dan moet je dat maar góén vinden. Verder moetje het huwelijk maar vergelijken met een auto, die af en toe in de revisie gaat. Steek elke week de koppen bij elkaar en bespreek hoe het ermee staat. Uitje ongenoegens. Laat die an der constant weten wat je denkt en voelt Als je met rust gelaten wilt wor den, meldt dat dan even". Jos Frenken: "Een goed huwelijk be staat uit twee mensen die belangrijke behoeften voor elkaar weten te vervul len. Ze zyn er voor elkaar, ze bevesti gen dat die ander belangrijk is en ze tonen openlijk dat ze van elkaar hou den. En dat laatste is meer dan een slordige begroetingszoen bij de deur". Rien Winnen: "Het lijkt mij heel belang rijk dat mensen op een open manier hun gevoelens en emoties tegenover elkaar blijven uiten. Het is een grote misvatting om te denken dat houden van en bij elkaar wonen in ieder ge val de eerste jaren - genoeg is. Je moet permanent opletten en inspelen op de behoeften en ideeën van je part ner en openstaan voor veranderingen, want die ideeën kunnen na verloop van tijd veranderen". Het huwelijk lijkt nog altijd onuitroeibaar, maar volgens een recent onderzoek rammelt het aan alle kanten. Maar liefst de helft-van de getrouwde mensen zou niet bijster gelukkig zijn in hun relatie. Wat zijn daarvan de oorzaken? We spraken erover met drie Leidse deskundigen. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Sociaal psycholoog Erik Vermeulen (links), sexuoloog Jos Frenken (midden) en relatietherapeut Rien V/innen: het huwelijk blijft - bij gebrek aan een beter alternatief.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17