LEIDSCH DAGBLAD Surinaamse ambassade bezet Staking bij YAM zet liuisvuilafvoer klem Almanak in beslag genomen Politie doet inval bij Alphens bedrijf CDA-IDEE Oproep tot algemene staking in Suriname Hevig verzet bij ontrauning Muren vol leuzen tegen Bouterse YS vragen opheldering heiiu chrispijn ~~Lo Wilton-Fijenoord eist compensatie-order op mm 50] VRIJDAG 13 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37293 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Vooi tel.nrs. zie coloton DEN HAAG, PARAMARIBO (GPD/ANP) - In Paramaribo zijn pamfletten verspreid, die oproepen tot een algemene staking in Suriname. Op een van de pamfletten, onderte kend met 'moedige arbei ders' staat: "Arbeiders zo kan het niet langer. We moeten solidair zijn met de arbeiders van Suralco en ook in staking gaan". Op de pamfletten staan ook teksten als "Bou terse weg weg". In vakbonds kringen houdt men er ernstig rekening mee dat de sta kingsacties zich van de bau- xietsector zullen uitbreiden naar het bank- en verzeke ringswezen. Ook is vernomen dat de onder wijsbonden hebben verga derd over de kritieke toe stand in Suriname. Volgens een goed ingevoerde zegs man zou hier ook een even tuele onderwij sstaking tegen het militaire bewind aan de orde zijn gekomen. (zie ook pagina 7) Na klacht over racistisch gedicht Minerva (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De politie heeft van daag de resterende oplage van de jaarlijkse almanak van het Leid- se studentenkorps Minerva in beslag genomen. Dit gebeurde op last van de Haagse officier van justitie mr. H. Klein Breteler. Volgens de officier van justitie bevat de almanak een gedicht waarin Turken, Surinamers, Ma rokkanen en Molukkers op grond van hun ras of godsdienst worden beledigd. Woensdag werd tegen de inhoud een klacht ingediend. In het ge dicht, dat is getiteld 'Bom vol'. wordt op ondubbelzinnige wijze een aantal bevolkingsgroepen beledigd. Zo luidt bijvoorbeeld de eerste regel: "Als je met een Turk praat, en verstaat wat hij blaat dan weet je dat hij geilen gaat". Verderop wordt gemeld dat je voor Molukkers moet op passen omdat ze kapen, Surina mers werken niet en Zigeuners stinken en stelen. Overigens is ook de koffiejuffrouw van het Gorlaeus-laboratorium de dupe geworden van deze stu dentikoze vuilspuiterij. Haar werd gevraagd te poseren voor een foto bij een gedicht. Zij schrok zich rot toen ze de inhoud las, zo vertelde ze aan het univer sitaire weekblad Mare. "Het is een rotgedicht. Ik heb ze nog ge vraagd wat voor gedicht het was, maar dat was geheim zeiden ze". In dat blad heeft Almanak-redac teur Nicolaas Brandjes nog ge probeerd een en ander goed te praten. Volgens hem moest alles niet zo letterlijk worden geno men. En hij zei vervolgens: "Kijk, ik sta nog steeds achter de inhoud van dit gedicht". Van de almanak zouden nog tweehon derd exemplaren in voorraad zijn. 1 j 1 1 i 1 Om half twee vannacht maakte de politie een einde aan de bezetting. In afwachting van transport werden de arrestanten met de handen tegen de muur gezet. (foto anp> DEN HAAG (ANP/GPD) - Bij 121 gemeenten dreigt een opeensta peling van huisvuil als gevolg van een gisteren begonnen sta kingsactie bij het vuilverwer- kingsbedrijf VAM in het Drentse Wijster. Vanmorgen stonden in Amsterdam, Amersfoprt en Zwolle al 110 treinwagons met elk 25 ton afval, die ook als zij Wijster bereiken niet zullen wor den gelost. Evenals de avond ploeg ging vanmorgen ook de ochtendploeg van zo'n 25 man niet aan het werk. Voor de rechtbank in Den Haag diende vanmorgen een kort ge ding, aangespannen door de di rectie van de VAM tegen de Ab vaKabo. De bond heeft de sta king georganiseerd uit protest te gen een korting van drie procent op de salarissen. De advocaat van de VAM, mr. W. van Vugt, noemt de staking onrechtmatig en eist onmiddellijke beëindi ging. "Op een termijn van enkele dagen zijn anders in een groot aantal gemeenten dezelfde chao tische toestanden te verwachten als tijdens de stakingen bij de vuilnis-ophaaldiensten", aldus Van Vugt. WASHINTON (UPI/Reuter) - De Verenigde Staten willen ophel dering van Nicaragua over het doodschieten van een Ameri kaanse piloot, wiens helikopter in Honduras, vlakbij de grens met Nicaragua, tot landen ge dwongen was. Zowel president Reagan als zijn minister van bui tenlandse zaken Shultz spraken van onverantwoordelijk gedrag. In een communiqué van het Nica raguaanse ministerie van buiten landse zaken werd gezegd dat Nicaragua het incident betreurt. Nicaragua deed een beroep op de VS de dood van de piloot niet te gebruiken als voorwendsel voor uitbreiding van militaire druk. Minister Shultz sloot de mogelijk heid niet uit dat de helikopter kon zijn afgedwaald tot boven Nicaraguaans grondgebied, zoals Enkele buien graden. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. De wind komt uit zuidwest tot west, in het binnenland krachtig, aan de kust en op het Lïs- selmeer af en toe stormachtig. 14 januari 1984 Zon op: 08.43 uur, zon onder; 16.54 uur. Maan op: 13.16 uur, maan onder: 04.13 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.01 en 23.44 uur, laag- water 07.05 en 19.20 uur. Nicaragua heeft verklaard. "Maar waar het om gaat is dat het toestel is beschoten vanaf Nica raguaans gebied, nadat het al in Honduras was geland", aldus Shultz. De advocaat meent dat de onder handelingen over de kortings maatregel nog niet zijn afgerond en acht de staking in strijd met de spelregels. Hij meent boven dien dat er sprake is van oneven redige schade. De staking kost de VAM 67.500 gulden, terwijl te gelijkertijd 121 gemeenten met het huisvuil blijven zitten. Namens de AbvaKabo zei mr. R. Metselaar vanmorgen dat wel de gelijk is gebleken dat met de di rectie niet meer te onderhande len viel. Ook is de staking vol gens Metselaar behoorlijk aange zegd. De AbvaKabo erkent overi gens dat er schade zal ontstaan, maar noemt die niet onevenre dig, terwijl na 16 uur staken "ze ker nog niet met schade voor de volksgezondheid mag worden geschermd". Het gevolg van de staking is dat er maandag en dinsdag in Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Voor hout, Lisse en Hillegom geen vuil wordt opgehaald. 'oft'l relil nrrf jijn' r het DAT HAD IK NOOIT VERWACHT! Zeggen velen, die éérst bij Hein Chrispijn binnenlopen. Bij HC vindt IJ nl. 2000m2 met honder den buffetkasten, dressers, commodes, klokken, eet- hoeken, kisten, spiegels, enz. maar tevens 40 ver schillende leren bankstel len v.a. Fl. 1495,- èn een ex clusieve collectie manau. 2000 M2 LEER EN ANTIEK Hein Chrispijn, Hoge RijndijK 260, Leiden, tel. 071-410608. Ge opend di. t/m vr. 10.00-18.00 uur, za. 10.00-17.00 uur, do. koop avond. DEN HAAG (GPD/ANP) - Een groep van 47 Nederlanders van Surinaamse afkomst heeft gisteren de Surinaamse ambassade in Den Haag bezet gehouden. De groep, die zich „het collectief verzet 1984 Suriname" noemt, for ceerde om half elf het hek van de ambassade en drong het gebouw via een zijdeur binnen. Singapore is, onderweg zijn naar de ambassade. De rond de ambassade opgestelde politie greep aanvankelijk niet in. Via de met tafels gebarrica deerde zijdeur van de ambassade werd tussen politie en bezetters onderhandeld. Toen het de be- De bezetters boden hevig verzet toen de politie na enkele uren de ambassade ontruimde. De 47 be zetters, onder wie 2 vrouwen, zijn gearresteerd op beschuldi ging van openlijke geweldple ging. In het gebouw trof de politie 'een behoorlijke troep' aan. De muren bleken volgekalkt met anti-Bou- terse leuzen. Kasten en bureaus waren leeggehaald. Deuren wa ren opengebroken. Om binnen te komen hadden de bezetters met een auto het zware ijzeren hek van de ambassade ge forceerd. Vervolgens drong men de villa binnen door de ruit van een zijdeur met een waterpomp tang te vernielen. Verlichting en schijnwerpers op het ambassa deterrein werden kapotgeslagen, en ook de ruiten van een bij de ambassade geparkeerde Merce- des-personenauto moesten het ontgelden. Op het balkon van de ambassade werd de Surinaamse vlag half stok gehesen. Telefonisch deelde een woordvoerder van de bezet ters mee dat de actie werd ge houden „uit solidariteit met de stakende bauxietarbeiders en het Surinaamse volk". Men eiste het aftreden van Bouterse en deelde mee dat er ruim honderd bezetters in de ambassade aan wezig waren. Sympathisanten van de bezetters buiten de ambassade werden elk half uur vanaf het balkon op de hoogte gehouden van de ontwik kelingen binnen de ambassade. De woordvoerder deed daar on der meer mededelingen over het contact dat men zou hebben met Suriname en met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Volgens de woordvoerder zou de minister, die in werkelijkheid in zetters duidelijk werd dat de po litie hen in elk geval niet zonder meer zou laten vertrekken, wilde men zich vrijwillig aan de politie overgeven op voorwaarde dat met de pers kon worden gespro ken. Omdat de politie weigerde toe te zeggen dat de bezetters anoniem naar huis konden ver trekken, trok men zich weer te rug voor overleg. Om half twéé besloot de politie niet meer verder te onderhande len en het gebouw binnen te gaan. Om twee uur was de ont ruiming voltooid- 22 PAGINA'S Schaatster Jolanda Grimbergen, (foto Holvast), "Het is te mooi om waar te zijn" PAGINA 11 Breuk tussen ambtenarencentrales Taalstrijd in België laait op PAGINA 7 Nederlandse boer levert 3 pet in PAGINA 9 Vermoeden van omvangrijke fraude (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Bij B.C. van der Vis een bedrijf in grondwerk en wegenbouw aan het Goudse Rijpad in Alphen aan den Rijn is vanmor gen door de politie een in val gedaan. Files: 2,5 min schade per dag DEN HAAG (ANP) - De files op de wegen veroorzaken jaarlijks een schade van 662 miljoen gulden. Dat is per werkdag een be drag van 2,5 miljoen gulden, aldus de stichting Weg die dit heeft onderzocht. Het vrachtwagenverkeer lijdt 112 miljoen gulden schade als ge volg van de files. Dit bedrag betreft het verlies op het moment dat de auto in het verkeer komt vast te zitten: lonen en autokos ten lopen gewoon door. Andere schade zoals bederf van waren, verstoring van produktieschema's en overtreding van het rijtij denbesluit als gevolg van de files, is niet in de berekening opge nomen. Anderhalf jaar geleden maakte de stichting bekend dat het woon- werk verkeer en het zakelijk verkeer met personenauto's jaar lijks 550 miljoen'schade ondervindt. Het bedrijf wordt ervan verdacht op grote schaal fraude te hebben gepleegd bij de afdracht van be lastingen en sociale premies. Ge lijktijdig werd ook bij een kan toor in Boskoop, dat de admini stratie voor het Alphense bedrijf voert, een inval gedaan. De actie stond vanmorgen onder leiding van officier van justitie mevrouw mr. J.C.M. Couzijn. Ook een rechter-commissaris was aanwezig. De actie is uitge voerd op verzoek van de belas tingdienst en de Agrarische So ciale Fondsen. De politie verscheen vanmorgen negen uur met vijftien man bij het bedrijf. De firma is gevestigd in een kapitale boerderij, even buiten Alphen. De huiszoeking nam uren in beslag. Behalve de boerderij werden ook een naast gelegen schuur, een caravan, een directiekeet en geparkeerde au to's die zich op het bedrijfster rein bevonden, aan een nauwge zet onderzoek onderworpen. De gevonden bescheiden in Bos koop en bij het Alphense bedrijf zijn overgebracht naar het poli tiebureau in Alphen, waar het onderzoek zal worden gecoördi neerd. Over de omvang van de fraude kon de politie vanmorgen nog geen mededelingen doen. t&jffaiL De kernwapendiscussie jrgfrqgj in Nederland leek tot Tl. voor kort een windstil le periode tegemoet te gaan. Maar deze week is weer eens gebleken dat dit met een rekbaar CDA in het centrum van de politiek een illusie is. Dit keer was het de defensiespecialist van de christen-democraten Joep de Boer, die in Alphen aan den Rijn een voor zijn doen nieuw idee pre senteerde: Nederland kan het zich nauwelijks veroorloven al in juni een beslissing te nemen over de plaatsing van de kruisraketten, de NAVO moet zich opnieuw gaan be raden op de stationering van de 572 atoomraketten in West-Euro- pa. Het kan De Boer niet worden ontzegd dat hij zijn voorstel op een goed ge kozen moment heeft gedaan. De wapenonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie in Genève zijn op alle onder delen afgebroken en intussen er is geen enkel podium meer waarop de supermachten serieus met el kaar praten over wederzijdse wa penbeheersing. Het Westen hoeft daarom ook geen vuist meer te maken om de Sowjet- Unie tot concessies te dwingen. Want in Genève is gebleken dat Moskou zich niets aantrekt van dreigementen in de richting van nog meer nucleair wapentuig aan westerse kant. Het effect is eerder averechts: de Russen hebben aan gekondigd dat er nieuwe raketten zullen worden geplaatst in de satel lietstaten en dat de nucleaire bewa pening ook op andere fronten zal worden opgevoerd. Tot zover heeft De Boer dus gelijk als hij zegt dat onderhandelen met het mes op ta fel niets heeft opgeleverd. Maar dat is iets anders dan de vraag of de NAVO het dubbelbesluit van 1979 (stationering en onderhande lingen met de Sowjet-Unie) nu moet gaan herzien en Nederland zijn beslissing tot al of niet plaat sing moet opschorten. Op zichzelf lijkt het geen onaantrekkelijke ge dachte, omdat men met De Boer kan vaststellen dat a. het NAVO- dubbelbesluit een miserabel besluit is geweest en b. de nucleaire wa penwedloop nu nog grotere vor men zal gaan aannemen. Maar het is de vraag of het eerste deel van De Boers voorstel wel zo reëel is. Tot nu toe hebben de bondgenoten blijk gegeven van een nauwelijks verholen angst voor politiek gezichtsverlies jegens de Sowjet-Unie als de plaatsing van de raketten niet zou doorgaan. Daarom willen ze de stationering koste wat het kost doorzetten. De Boer is echter achteloos aan dit aspect voorbijgegaan. Bovendien heeft hij verzuimd aan te geven dat Nederland een eigen verantwoor delijkheid heeft, die nog eens wordt onderstreept door het voorbehoud dat destijds is gemaakt bij het dub belbesluit van '79. Een en ander versterkt de indruk dat De Boer ei genlijk maar één ding wil: een Ne derlandse beslissing op de lange baan schuiven om een scheuring in de ernstig verdeelde CDA-fractie en een politiek conflict met rege ringspartner WD te voorkomen. Uit de reacties op zijn voorstel kan inmiddels worden afgeleid dat hij zijn doel waarschijnlijk niet zal be reiken. Hij is als defensiewoord voerder teruggefloten door zijn fractieleider De Vries - een voor De Boer en zijn fractie uiterst pijnlijk gegeven. Bovendien wil de WD niets van uitstel weten. Daaruit kan De Boer voor zichzelf een heldere conclusie trekken: als hij ernstig twijfelt over de zin van de rakettenplaatsing, kan hij in het ka merdebat van mei of juni maar be ter tegenstemmen. Dat is mischien vervelend voor het CDA, maar wel zo duidelijk voor de kiezer. [nkV» SCHIEDAM (ANP) - De werf Wil ton-Fijenoord in Schiedam vraagt de regering met spoed om een deel van de Amerikaanse compensatie-opdrachten, die ontstaan door het bestellen van de Patriot-raket. In een brief aan het kabinet schrijven directie en or dat de bouw van één of meer marinevaartuigen voor de Ame rikanen de schade als gevolg van het wegvallen van de Taiwan-or der deels kan goedmaken. Zoals bekend dreigt voor Wilton- Fijenoord sluiting, nadat het par lement vorige maand besloot de werf geen exportvergunning te verstrekken voor aan Taiwan te fe"-,: leveren onderzeeboten uit VTees voor vergeldingsmaatregelen door de Chinese Volksrepubliek. De aankoop van Patriot-raketten voor ongevéer een miljard gul den opent nieuwe perspectieven voor militaire orders. Volgens staatssecretaris Van Hou- welingen is de VS bereid voor ongeveer 360 miljoen gulden de fensiemateriaal bij Nederlandse bedrijven te bestellen ter com pensatie. De fabrikant van de ra ketten zou bereid zijn de com pensatie tot 120 procent (1,1 mil jard) aan te vullen. (Zie ook pagina 9) Geen afdelingsvoetbal LEIDEN - In de afdeling Leiden van de KNVB wordt morgen niet gevoetbald. Door de slechte toe stand van de velden besloot com petitieleider Van Steyn het pro gramma te schrappen. Later op de dag neemt men op het bonds- bureau in Zeist een beslissing over de districten en andere af delingen. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. RMTT1 Keuze uit Alkemadelaan 1Roeiolarendsveen I WJ L I 100 stuks lel. 01713-2866 - 2073 tüff minder dan de HALVE PRUS! I Maten 36 t/m 41. I M BB ïW Lange Gracht 5 - Leiden I jf Iilli.1 m Mm l de I tel. 071 - 142864

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1