leger optreden Bouterse laat Hoessein wil met Arafat spreken VS optimistisch over 'Stockholm' 'Moskou wil ook interventiemacht' Uitstel vredesplan Libanon Warschaupact wil verbod chemische wapens Europa Brief van Sjtsjaranski Prins Souvanna Phouma van Laos (83) overleden Congres over radio op kortegolf Tegen acties van stakers WOENSDAG 11 JANUARI 1984 Buitenland PAGINA PARAMARIBO, DEN HAAG - De Surinaamse legerleiding heeft gisteren besloten mili tairen in te zetten tegen de stakende arbeiders bij het bauxietbedrijf Suralco en de Energiebedrijven Suriname (EBS). Dat werd afgeleid uit de bezetting door militairen van de EBS-centrale in Paramaribo en het omsingelen van het Suralco-complex te Paranam, op 30 kilometer van de Surinaamse hoofdstad. De maatregelen werden genomen nadat gistermorgen in Paramari bo enige tijd de stroom uitviel, doordat ongeveer 200 stakende arbeiders een transformatorhuis je in Paranam onklaar hadden gemaakt. De bezetting van de EBS-centrale heeft ten doel de energievoorzie ning veilig te stellen. Vorige week vrijdag viel in Paramaribo ook al geruime tijd de stroom uit doordat de EBS-arbeiders staak ten. Volgens de Surinaamse Be- door Ruud de Wit vrijdingsraad in Nederland heb ben militairen ook de enige snel weg in Suriname, die tussen Pa ramaribo en Paranam, afgegren deld, maar dit bericht kon in de Surinaamse hoofdstad niet wor den bevestigd. Zoals maandag reeds door anonie me vertegenwoordigers van de sinds drie weken stakende arbei ders bij de bauxietbedrijven Su ralco en Billiton was aangekon digd, hebben ook gisteren de sta kers het werk niet hervat. Maan dag wilde slechts tien procent van de stakers weer gaan werken, nadat legerleider Bou- terse in een toespraak zondag nacht het aftreden van de rege- ring-Alibux had aangekondigd en eerder ingevoerde belasting en prijsverhogingen had terug gedraaid. Het merendeel van de stakers wen ste evenwel door te staken, tot dat hun eis tot doorbetaling van de gestaakte dagen was ingewil ligd. „Bouterse heeft in zijn rede voering toegegeven dat de rege- ring-Alibux fouten heeft ge maakt. Wij hebben dus terecht actie gevoerd. Daarom wensen wij doorbetaling van de salaris sen" aldus de stakers. Volgens andere bronnen wenst echter een deel van de stakers door te gaan met de acties, totdat ook hun politieke eisen zijn inge willigd. Dit houdt in dat in Suri name de democratische rechten moeten worden hersteld en dat Bouterse moet verdwijnen. Gisterochtend verscheen vak bondsleider Fred Derby op nieuw bij het hoofdgebouw van Suralco waar de stakers zich hadden verzameld. Derby, die leider is van de vakbond C 47, BRUSSEL (GPD) - De Amerikaanse regering verwacht veel van de Euro pese ontwapeningsconferentie die dinsdag 17 januari in de Zweedse hoofdstad Stockholm begint. „We willen van de conferentie een keer punt maken in de betrekkingen met het Oostblok", zei de Amerikaanse delegatieleider op de conferentie, ambassadeur James Goodby, giste ren op een persconferentie in Brussel. Hij heeft in Brussel met de NAVO-partners overleg gepleegd over een gezamenlijke opstelling in Stockholm. De NAVO-landen zullen een pakket voorstellen op tafel leggen die, zo vatte Goodby samen: „Het risico van oorlog kleiner moeten maken". Centraal daarbij staat de uit wisseling van informatie tussen Oost en West over militaire troepenbe wegingen. Goodby benadrukte dat de conferentie door twee gevaren kan worden bedreigd. Of wel de conferentie ontwikkelt zich tot een propagandabij- eenkomst, of wel men probeert te snel resultaten te bereiken die niet werkelijk belangrijk zijn. Goodby vermeed nadrukkelijk uit te spreken dat hij de Sowjet-Unie van zo'n propaganda-offensief verdenkt. waarbij de meeste bauxietarbei- ders zijn aangesloten, werd even wel uitgejouwd. Berichten als zou Derby door de stakers zijn gegijzeld werden in Paramaribo ontkend. Een woordvoerder van de Nationa le Voorlichtingsdienst, de NVD, zei gisteren dat de aktievoerders slechts een klein deel vormden van de Suralco-arbeiders en dat de meeste stakers bereid waren aan het werk te gaan. De woord voerder zei, dat dit kleine aantal stakers een terreurgroep vormde die in opdracht van de Bevrij- dingsraad en de in ballingschap levende voormalige minister Haakmat opereerde. Een zegsman van het Amerikaanse moederbedrijf van Suralco, Al coa te Pittsburg (VS) bevestigde dat de directie van Suralco beslo ten heeft de gehele smeltinstalla- tie van het produktiebedrijf te Paranam stil te leggen. Dit houdt in dat de gesmolten aluminium in het bedrijf gaat stollen. Vol gens Alcoa zal het enige weken duren voordat de normale pro- duktie te Paranam zal zijn her steld. Hij sprak van een schade van 600.000 dollar omzetverlies per dag, sinds de staking ruim drie weken geleden uitbrak. In Paramaribo zelf bleef het giste ren overigens rustig. Hoewel het dagelijks leven ogenschijnlijk normaal is, wordt door de ambte naren en in het bedrijfsleven nauwelijks gewerkt. Iedereen praat over de acties van de sta kende bauxietarbeiders. Bron nen in Paramaribo zeggen dat de miliatiren overgegaan zijn tot de bezetting van EBS, omdat zij vreesden dat de arbeiders aldaar ook tot een staking zouden be slissen. In Paramaribo wordt evenwel te vens gevreesd dat Bouterse de noodtoestand, die sinds 13 au gustus 1980 van kracht is, zal ver zwaren en dat de avondklok weer zal worden vervroegd. LONDEN (UPI/DPA) - De Sow jet-Unie wil haar eigen snelle in terventiemacht bouwen gelijk aan die van de Verenigde Staten. Dit schrijft het gezaghebbende Jane's Defence Weekly in zijn eerste uitgave van vandaag. Dit denkbeeld van Moskou ont stond kennelijk na een nauwkeu rige bestudering van de strijd om de Falkland-eiianden in 1982 tus sen Groot-Brittannië en Argenti nië in het zuiden van de Atlanti sche Oceaan. De Russische inter ventiemacht zou vermoedelijk marine-infanterie, tanks en amfi bische aanvalsvoertuigen omvat ten. Genoemd weekblad is een nieuwe publikatie van Jane's uitgevers maatschappij die standaard-na slagwerken uitgeeft over militai re vliegtuigen, schepen, wapen systemen e.d. MOSKOU (AFP/Rtr) - De Sowjet- Unie heeft de NAVO en onge bonden Europese landen giste ren namens het Warschaupact een verbod voorgesteld voor che mische wapens op Europees grondgebied. Maar volgens Wes terse diplomaten schuilt er wei nig nieuws in het voorstel. In het voorstel van de Warschau- pact-landen, dat door het officië le persbureau Tass werd gepubli ceerd, wordt opgeroepen tot een internationale conferentie later dit jaar om de kwestie te bespre ken. Doel is, volgens Tass, "be perking, vermindering en ver bod van chemische wapens". Het Warschaupact-voorstel is gisteren door de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, voorgelegd aan de ambassadeurs van de NA- - WASHINGTON DP A- Premier Zhao Ziyang van China is gisteren in het Witte Huis in Washington officieel verwelkomd door president Ronald Reagan. Aansluitend voerden beide staatslieden hun eerste zakelijke onderhoud, dat een uur duurde. Beiden willen de betrekkingen aanhalen, ongeacht het ver schil van mening over Taiwan. Het gesprek is volgens Amerikaanse regeringskringen "zeer nuttig en zeer uitvoerig" geweest en de omstre den kwestie Taiwan is "dikwijls" ter sprake geko men. Op dit punt kwam men, zoals verwacht, niet nader tot elkaar. (Foto ap> WASHINGTON (GPD) - President Reagans besluit om formele di plomatieke betrekkingen aan te knopen met het Vaticaan stuit in de Verenigde Staten op sterk verzet van zowel niet-kathoheke kerkgenootschappen als de be weging die kerk en staat geschei den wil houden. De president Reagan heeft zijn ka tholieke vriend William Wilson, die al zijn persoonlijk vertegen woordiger was bij het Vaticaan, voorgedragen als eerste VS-am- bassadeur aldaar, na meer dan honderd jaar zonder diplomatie ke betrekkingen. Zijn benoe ming moet in de Senaat worden bevestigd en zal daar ongetwij feld de inzet worden van een de bat over de betekenis van deze politieke stap. Aan Reagans verlangen naar for mele betrekkingen met het Vati caan liggen duidelijke politieke motieven ten grondslag, die zwaarder tellen dan de histori sche afkeer van zulke relaties waarop eerdere pogingen (zoals in 1951) om de betrekkingen te herstellen steeds zijn gestrand. De politieke invloed van de Pool se paus is wat de VS betreft voor al van belang in Oost-Europa en in Centraal Amerika. Daar komt bij dat hij in zijn kijk op de mo derne samenleving en de rol van zijn kerk daarin even behoudend is als Reagan zelf. Voor het Vaticaan betekenen de formele diplomatieke betrekkin gen een sterkere positie tegen over zijn bijtijden roerige bis schoppen in Amerika, die het op hun beurt Reagan moeilijk heb ben gemaakt met hun herderlij ke brief waarin zij zich keren te gen de kernbewapening. AMMAN (UPI-Rtr) - Koning Hoessein van Jordanië, die giste ren een nieuwe regering heeft ge- vomd, heeft aangekondigd dat hij nieuwe besprekingen met PLO-leider Jasser Arafat wil voe ren. De koning, die inmiddels met een open maagzweer in een ziekenhuis is opgenomen, zei in zijn brief waarin hij de nieuwe premier, Ahmad Obeidat, aan wees: "Wij zijn van plan de be sprekingen te hervatten met de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, de enige wettige vertegen woordiger van de Palestijnen, die de aspiraties en belangen van de Palestijnen vertegenwoor digt". In zijn brief viel de koning Israèls "uitbreidingspolitiek in Pale stijns land ten koste van het Pa lestijnse volk" aan. Jordanië, al dus Hoessein, werd rechtstreeks getroffen door de agressieve po- fitiek van Israël. Hij zei dat de dialoog met de PLO gericht zou zijn op het tot stand brengen van een kader voor "ge zamenlijk werk op basis van we derzijds vertrouwen en vastbe sloten verlangen om een defini tief eind aan de (Israëlische) be zetting te maken en de nationale, wettige rechten van het Pale stijnse volk te herwinnen". De koning en Arafat hebben meer dan eens de bereidheid uitge sproken om besprekingen te her vatten die in april vorig jaar wer den afgebroken na de weigering van radicale Palestijnen, die later in opstand kwamen, aan koning Hoessein een mandaat tc geven om namens de PLO te onderhan delen bij een hervatting van het vredesproces. Hoessein gaf te kennen dat hij wel licht zal proberen het Syrische verzet tegen vredesbesprekingen te overwinnen door de Arabische Liga te benaderen. sule die eenstemmigheid voor Arabische besluiten vereist. Hij zei nu dat hij de Arabische Liga zou vragen met mechanisme voor het nemen van besluiten te wijzigen zodat de Arabische na tie soepel kan optreden en ma noeuvreerruimte heeft. Kort geleden kritiseerde Hoessein voor de televisie scherp de door Syrië gesteunde Palestijnen die in opstand kwamen tegen het lei derschap van Arafat. Ook zei hij dat bepaalde Arabische landen niet moet worden toegestaan be langrijke stappen door een veto ongedaan te maken. n een ander artikel schrijft het blad dat de protesterende vrou wen in hun permanente kampe ment bij de Britse luchtmachtba sis van Greenham Common de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië ertoe dwongen plannen voor oefeningen met de nieuwe kruisraketten bij de basis uit te stellen. De raketten moeten op lanceerders getransporteerd worden naar een plaats buiten de basis teneinde vernietiging door aanvallende raketten te voorko- mén. Maar de demonstranten levende ketens te zullen i te voorkomen dat de raketten de basis zouden verla ten. Jane's Defence Weekly zei dat de eerste oefeningen buiten de ba sis in de lente zouden worden ge houden maar dat zij nu voor on bepaalde tijd zijn uitgesteld. BEIROET (UPI) - De Libanese re gering heeft vandaag gezegd ge noodzaakt te zijn het plan om de strijdende partijen te scheiden, uit te stellen nadat er bezwaren tegen zijn ingebracht. Radio-Bei- roet kondigde vannacht aan dat de regering niet in staat is het lang verwachte veiligheidsplan uit te voeren. "Voor het veiligheidsplan is meer contact nodig en de uitvoering ervan zal worden vertraagd", al dus de radio. Die vertraging wordt veroorzaakt door "enkele verrassende standpunten die zo juist in Damascus zijn ingeno men", zo meldde de radio in een duidelijke verwijzing naar de be zwaren die Druzenleider Walid Jumblatt gisteravond had geuit. Na een bijeenkomst van het door Syrië gesteunde Front voor Na tionaal Behoud, dat tegen de re gering van president Gemayel van Libanon is, verklaarde Jum blatt dat de oppositie het er mee eens is dat een algehele politieke oplossing gevonden moet wor den, waarin de Arabische identi teit van Libanon behouden blijft. Jumblatt eiste echter het schrap pen van het Israëlisch-Libanese akkoord van mei 1983 over de te rugtrekking van buitenlandse troepen uit Libanon. Ook eiste hij een hervorming van het Liba nese leger, dat volgens hem nu door de rechtse christelijke fa- lange-partij wordt beheersd Jumblatts weigering het leger "vei- ligheidsmissies" te laten onder nemen was een duidelijke afwij zing van pogingen van de Liba nese regering het veiligheidsplan voor Beiroet en omgeving uit te voeren, dat door Saoedische be middeling tot stand was geko- Dit plan voorziet in de scheiding van de strijdende islamitische en christelijke partijen en de ont plooiing van het nationale Liba nese leger en de politie in enkele gebieden, die nu onder controle staan van die strijdende partijen VO-landen, onder wie de Neder landse, in Moskou. Bij een akkoord kunnen de betrok ken landen, aldus Tass, "indien noodzakelijk, vormen van con trole overeenkomen, waardoor de naleving van alle verplichtin gen door alle partijen in het ge bied kan worden gegarandeerd". Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in de Russi sche hoofdstad verklaarde dat het voorstel is ontvangen en naar Washington doorgestuurd "voor bestudering en wat voor ant woord er ook komt". Het voor stel komt een week voordat de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko en zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz elkaar in Stockholm ontmoeten op de Europese veiligheidscon ferentie. PARIJS (DPA) - Anatoli Sjtsjaranski, de ij veraar voor burgerrechten in de Sowjet-Unie die wegens 'hoogverraad' in de gevangenis zit, heeft voor de eerste keer een brief mogen schrijven aan zijn in het Westen levende vrouw Avital (foto). Mevrouw Sjtsjaranski maakte gisteren op een persconferentie in Parijs bekend dat zij de brief op 3 januari in Jeruzalem heeft gekregen. Bovendien heeft Avital Sjtsjaranski maandag mogen telefoneren met haar schoonmoeder in Moskou. Mevrouw Ida Milgrom heeft daarbij verteld over een bezoek aan haar tot dertien jaar veroordeelde zoon. Na een wachttijd van zes maanden mocht zij het bezoek op 5 januari bren gen. Parlementair onderzoek in Franse snuffelzaak PARIJS (DPA) - De affaire rond het mislukte project van de "snuffelvliegtuigen" die olie en onderzeeërs zouden kunnen opsporen, wordt dit voorjaar door een commissie uit het Franse parlement on derzocht. Dit heeft de voor zitter van het parlement, Pierre Joxe, gisteren in Parijs meegedeeld. Het project kostte het staats- concern Elf tussen 1976 en 1979 rond 200 miljoen gul den. De voormalige Franse presi dent Valéry Giscard d'Es- taing wil voor de Franse tele visie opnieuw zijn rol in de zaak verdedigen. Bij terug keer van een reis door het Midden-Oosten beschuldig de hij de Franse premier, Pierre Mauroy, gisteravond van "lage en leugenachtige aanvallen" tegen zijn persoon en de voormalige premier Raymond Barre. Mauroy ver weet hen beide dat ze de flop van het project hebben ver zwegen en onderzoeken heb ben verhinderd. BANGKOK (AFP/ANP) - In Vien tiane is gisteren prins Souvanna Phouma, herhaalde malen pre mier van Laos voor de komst van de communistische regering in 1975, op 83-jarige leeftijd overle den. De gezondheid van de prins, die adviseur van de regering was, was in de afgelopen jaren al achteruitgegaan. De dood van Souvanna Phouma, half-broer van de Laotiaanse president prins Souphanouvong, is be kendgemaakt in een perscom muniqué van de ministerraad in Vientiane. Prins Souvanna Phouma werd in GENÊVE (UPI) - In Genève is gis teren een internationaal congres van vijf weken over radio-uitzen dingen op de kortegolf begonnen, waarbij de Verenigde Staten voor schriften zullen eisen tegen het sto ren van Westerse programma's door de Russen. De 120 landen die op de conferen tie zijn vertegenwoordigd, zullen van gedachten wisselen over de toewijzing van 's werelds korte- golffrekwenties onder auspiciën van de 158 leden tellende interna tionale telecommunicatie unie (ITU), een dienst van de Verenigde Naties. De leider van de Amerikaanse de legatie, Leonard H. Marks, zei dat de kwestie van de zenderstoring een belangrijke plaats op de agen da zou innemen. "Aan haar voorbij te gaan zou een frustratie zijn van het beginsel van de vrije uitwisse ling van informatie", zei hij. Het storen van een programma sluit niet slechts een aantal radio luisteraars in een bepaald gebied uit, aldus Marks, maar hindert ook de ontvangst elders. "Storen in de Sowjet-Unie. bijvoorbeeld, kan luisteraars in Afrika treffen", aldus Marks. Volgens hem zullen ontwikke lingslanden het meest onder sto ring te lijden hebben, omdat de in frastructuur van hun omroepen steeds meer tekort zal schieten door de drukke inmenging in de radiogolven. Het congres, dat op 10 februari ein digt, zal worden gevolgd door een tweede in 1986. 1901 in Vientiane geboren, had een Franse moeder en was een neef van koning Sisavang Vong. Hij studeerde in Frankrijk en kwam in dienst van de overheid na terugkeer naar zijn door de Fransen bestuurde land in 1931. Toen zijn oom de Fransen weer verwelkomde na de nederlaag van Japan in de Tweede Wereld oorlog, sloot de prins zich aan bij de Lao Issara, die onafhankelijk heid nastreefde. Souphanou vong richtte de communistische Pathet Lao op en begon een guerrilla tegen de Fransen Parijs reageerde door Souvanna Phouma steeds meer macht te geven en in 1951 werd hij geko zen tot premier wat hij tot 1954 met Amerikaanse steun bleef Twee jaar later keerde hij terug als hoofd van een coalitierege ring met de Pathet Lao, die tot 1958 stand hield, nadat een bur geroorlog was uitgebroken tus sen ae Pathet Lao en rechtse krachten. Tijdens een korte wa penstilstand in 1962 werd de prins opnieuw premier tot 1975. Steeds verder naar rechts ge dwongen was hij in het begin van de jaren zeventig vrijwel een bondgenoot van Washington in de strijd tegen het communisme in Indochina. Nadat de Amerikanen zich terug trokken kwamen de regering in Vientiane en de Pathet Lao een wapenstilstand overeen en werd een coalitieregering gevormd. In 1975 schafte de Pathet Lao de monarchie af en nep de demo cratische volksrepubliek van La os uit. Souvanna Phouma werd adviseur van de regering. Waar nemers prijzen hem om de ma nier waarop hy de vreedzame overgang naar een communisti sche regering in 1975 regelde in tegenstelling tot Vietnam en Cambodja. Reagan knoopt betrekkingen aan met Rome: kritiek in VS

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7