Deetman spaart onderwij ssalaris C Overleg kabinet-bonden EP bepleit internationale aanpak Noordzee-vervuiling In nieuwe voorstellen aan bonden Aantal centra mag meer hartoperaties uitvoeren Laagstaande zon oorzaak ongelukken bij overgangen 'Markerwaard levert geen nieuwe banen op' Bovenwettelijke uitkeringen ter sprake WD: volgend jaar lagere belastingen Faber (CDA) wil toetsing van kerkgang In '85 aow-regeling bij overlijden versoepeld WOENSDAG 11 JANUARI 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - De bezuiniging van 350 miljoen gulden per jaar op de onder- wijssalarissen is van de baan. Dit heeft minister Deetman (onderwijs) de onderwijs bonden toegezegd. Ook heeft de bewindsman de bonden een nieuw voorstel gedaan over de functiewaardering van leerkrachten, waarmee hij de bonden een heel eind tegemoet is gekomen. Bonden en minister zullen begin volgende week hun overleg over de salarissen hervatten. Kern van de voorstellen van Deet man is dat een leerkracht voor taan naar functie zal worden be taald en niet langer naar be voegdheid. Deze herstructure ring van de onderwijssalarissen (HOS) zou voor het voortgezet onderwijs komend schooljaar moeten ingaan en voor het basis onderwijs een jaar later. In het nieuwe voorstel van de mi nister is echter geen sprake meer van functie-differentiatie: het scheiden van lichtere en zwaar dere taken. Deze taken zouden worden ondergebracht in ver schillende functies op grond waarvan de salariëring zou plaatsvinden. Dat plan is nu van de baan. De bewindsman heeft voorgesteld leraren zowel in het basis-, voortgezet als hoger be roepsonderwijs in een gewone leraarsfunctie aan te stellen. Een ieder die drie jaar op het maxi-- mum van de leraarschaal staat wordt bevorderd tot senior-le raar met een daaraan gekoppeld hoger salaris. Bevordering is echter alleen moge lijk als men aan een aantal bevor deringscriteria voldoet, zoals brede inzetbaarheid in de school, het volgen van nascholing, in staat zijn tot leerlingenbegelei ding, les kunnen geven in moei lijke klassen en beschikken over de vereiste bevoegdheden. De zogenoemde stapeling van akten verdwijnt: leraren krijgen geen hoger salaris als zij meer akten bezitten. Het nieuwe voorstel gaat er ook van uit dat de salaris- korting van 1,85 procent, die vo rig jaar alleen voor het onderwij- Minister Deetman spersoneel werd ingevoerd, kan verdwijnen. De nieuwe voorstellen van de mi nister zijn even duur als de huidi ge salariskosten. Daarmee komt de aanvankelijk voorgestelde be zuiniging van 350 miljoen gulden te vervallen, omdat deze nog niet was meegerekend in de begro ting en de meeijarenramingen. Hiervoor behoeven dus binnen het onderwijs geen nieuwe be zuinigingen te worden gezocht. De onderwijsbond ABOP tekent bij het nieuwe voorstel aan dat het niet duidelijk is of door de huidige voorstellen de bezuini ging op de totale loonsom zal DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) heeft de hartchirurgi- sche centra in Amsterdam, Eind hoven, Groningen, Zwolle en Breda toestemming gegeven de komende jaren het aantal opera ties op te voeren. De bewinds man heeft daarbij als voorwaar de gesteld dat een hartoperatie niet meer mag kosten dan f 25.000 per ingreep. Dat schrijft de staatssecretaris in een nota over hartchirurgie, die naar de Tweede Kamer is ver stuurd. Van der Reijden wil het aantal hartoperaties uitbreiden tot hoogstens 9500 in 1990. Hij gaat daarmee voorbij aan het plan van de Gezondheidsraad, die streeft naar 11.000 operaties in 1990. In 1986, aan het eind van de kabinetsperiode, wil Van der Reijden dat het aantal hartopera ties tot 9000 is opgevoerd. In de tien hartchirurgische centra in ons land werden in 1982 7100 hartoperaties verricht; voor vo rig jaar ligt dat aantal op onge veer 7800. Het aantal patiënten dat via de hartluchtbrug, o.m. naar Houston, werden geholpen, bedroeg twee jaar geleden 603. Vorig jaar was dat aantal iets la ger. De academische ziekenhuizen, be halve Groningen, mogen het aan tal hartoperaties dus niet opvoe ren. De ziekenhuizen vrezen dat daardoor in Utrecht en Leiden problemen zullen ontstaan met WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen wachttijden. De Nederlandse Hartstichting heeft de staatsse cretaris inmiddels aangeraden alle hartchirurgische centra een evenredige uitbreiding van het aantal ingrepen toe te staan. motregen 4 4 motregen 4 3 motregen 5 4 regen 6 6 regen 5 4 motregen 4 3 regen 6 5 Zd. Limburg geheel bew. 5 3 Aberdeen regen 10 4 Barcelona onbewolkt -1 geheel bew. 1 -3 Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. 2 -4 geheel, bew. 4 3 06 sneeuw 4 -1 02 zwaar bew. 3-5 0 geheel bew. -16-22 0 licht bew. 0-11 0 geheel bew. -3-11 0 motregen 0—1 01 onbewolkt 7-9 0 motregen 11 10 02 zei -1-2 02 onbewolkt 7—4 0 licht bew. 14 4 0 licht bew. 11—2 0 regen 17 8 02 licht bew. 0 -9 03 onbewolkt 12 2 0 zwaar bew. 112 zwaar bew. 5 2 0 onbewolkt 9 4 0 wegvallen. De bond zal de minis ter daarover aanspreken als blijkt dat dit niet het geval is. AMSTERDAM (ANP) - Tegen over iedere arbeidsplaats die een ingepolderd Markermeer zou op leveren gaat er een verloren. De aanleg van de Markerwaard zat vrijwel geen blijvende werkgele genheid opleveren. De nieuwe polder zal ongeveer 2000 arbeidsplaatsen opleveren, voornamelijk in de agrarische sector. Daar staat echter een even groot verlies tegenover om dat boeren elders worden wegge concurreerd. Dit stelt de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer (VBIJ) in de nota "Werkgelegenheidsaspec ten van een Markerwaard", die gisteren in Amsterdam is gepre senteerd. Centraal in die nota staat de vraag hoeveel van de verwachte werkgelegenheid in en om de« Markerwaard echt nieuw is en niet alleen maar ver plaatst. Volgens de VBIJ zou een positief saldo aan werkgelegenheid in de landbouw alleen mogelijk zijn bij produktie van gewassen, waarvoor nog een groeiende ex portmarkt buiten de EG gevon- 2 -5 onbewolkt licht bew. half bew. 15 3 licht bew. 19 14 onbewolkt 18-5 onbewolkt 18 9 onbewolkt 11 3 Arnhem zorgt voor opvang na speelfilm over kernramp ARNHEM (ANP) - De samenwer kende vredesgroepen in Arnhem hebben besloten tot het opzetten van een speciale opvangmoge- lijkheid voor bioscoopbezoekers die daar behoefte aan hebben na het zien van de film "The day af ter". Deze Amerikaanse speel film over de gevolgen van een kernaanval op een grote stad is vanaf morgen in de Arnhemse bioscoop Eurocinema te zien. De directie van de bioscoop heeft de vredesgroepen zelf gevraagd om begeleiding van geshockeer de en geëmotioneerde bioscoop bezoekers. Volgens woordvoer der Van der Meer hebben verto ningen van de veelbesproken film in onder meer de Verenigde Staten duidelijk aangetoond, dat er aan opvangmogelijkheden een zeer grote behoefte bestaat. In de bioscoop zal voor die opvang een speciale ruimte worden inge richt. Bovendien krijgen bio scoopbezoekers die daaraan be hoefte hebben de mogelijkheid om telefonisch te praten met mensen van de vredesgroepen en van de telefonische hulp dienst in Arnhem. DEN HAAG (ANP) - In de jaren 1980,1981 en 1982 is acht procent van het aantal ongelukken op spoorwegovergangen vermoede lijk veroorzaakt door de laag staande zon. Dit was mogelijk ook het geval bij twee van de drie ongelukken op spoorwegover gangen begin december vorig jaar rond Zwolle. Dit heeft minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Rienks (PvdA). Mevrouw Smit voelt overigens niet voor de suggestie van Rienks om een onderzoek te houden naar de gevaren die laagstaande zon kan opleveren bij spoorwegovergan gen. Volgens haar wordt de vei ligheid van spoorwegovergan gen op tal van onderdelen onder zocht. Buschauffeurs in actie voor verlamd meisje ENSCHEDE (GPD) - Chauf feurs van de busbedrijven TET (Enschede) en de VAD (Apeldoorn) hebben zich het lot aangetrokken van de 14- jarige Beata Saternus uit het Poolse Radomsko. Beata is ernstig ziek en de chauffeurs willen nu 10.000 gulden bij een brengen om haar te laten behandelen in het Acade misch Ziekenhuis van Rot terdam. De chauffeur kwamen met het meisje en haar familie in con tact tijdens een hulptrans port in oktober naar Polen. Beata, die tot haar twaalfde jaar kerngezond was, werd ziek na een operatie aan de neusamandel. Zij raakte ver lamd, kan eten noch praten en heeft last van epileptische aanvallen. Getroffen door het lot van het meisje wendden de chauffeur zich bij terugkomst tot neu rologen in Enschede en Hen gelo. Die konden medisch ge zien niet helpen. In Rotter dam stelde men aan de hand van Poolse diagnoses vast, dat Beata lijdt aan een dege neratieproces van de witte hersencellen, een ontwikke ling die mogelijk kan worden gestopt, maar om dat met ze kerheid vast te stellen moet Beata in Rotterdam worden onderzocht. Reis naar en onderzoek in Rot terdam gaan 10.000 gulden kosten. Dat geld willen de chauffeurs bijeen zien te krij gen. Inmiddels is het meisje al voorzien van medicijnen en vloeibaar voedsel uit ons land, alsmede van een rol stoel. Nu al is vastgesteld dat Beata door de Nederlandse hulp flink opknapt.De chauf feurs hebben al duizend gul den binnen. Wie wil steunen kan geld overmaken op post giro 807019 of op nummer 592737764 van de Algemene Bank Nederland. Bij de TET geeft men desgewenst ook graag nadere telefonische in formatie, tel. 053-353355 of 311176. den kan worden en die zonder subsidie winstgevend geëxploi teerd kunnen worden. Ook andere werkgelegenheid dan de landbouw mag men naar de mening van de vereniging slechts meetellen als die ook echt aan de Markerwaard te dan ken is en niet is verplaatst. De VBIJ gaat er vanuit dat in begin sel bijna alle werkgelegenheid in de polder niet nieuw zal zijn, maar onttrokken aan elders. Ook wat betreft de tijdelijke werk gelegenheid, zoals de aanleg van de polder, is de VBIJ pessimis tisch. Zij is van mening dat als de polder gefinancierd wordt uit de normale begrotingsruimte van de departementen er geen extra arbeidsplaatsen zullen komen maar slechts een verschuiving van de werkgelegenheid. De VBIJ baseert zich bij deze con clusies op een ander onderzoek uitgevoerd door de econoom drs. J. Bloemink van de universiteit van Amsterdam in opdracht van de vereniging. Die conclusies zijn neergelegd in het rapport "Markerwaard, werk of waan?". Volgens Bloemink zal de Marker waard aan tijdelijke werkgele genheid ongeveer 30.000 manja ren werk opleveren, terwijl de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders (RIJP) uitgaat van 50.000. Bloemink stelt echter dat de becijferingen van de RIJP niet juist zijn. De rijksdienst In Amsterdam werden gisteren twee rapporten aangeboden over de Markerwaard. Op de foto v.l.n.r.: Tweede Kamerlid mevr. Kraayeveld-Woutcrs, P.J. van Deenen (voorzitter van de VBIJ), drs. E. Voogd (auteur van het rapport Werkgelegenheidsaspecten van de Markerwaard), drs. J. Bloemink (auteur van het rapport Marker waard, werk of waan) en het kamerlid Keja. (Foto anp> BRAND - In de binnenstad van Hilversum heeft gisteravond een grote brand gewoed in een leeg staande voormalige tapijtfa- briek. Het is de derde grote brand binnen enkele dagen in het centrum van Hilversum bin nen een straal van driehonderd meter. De politie gaat er van uit dat ook deze brand is aangestoken. DEN HAAG (GPD) - Veranderen de omstandigheden kunnen lei den tot bijstelling van het het re geringsbeleid. Dat zei minister De Koning (sociale zaken en werkgenheid) na afloop van het gesprek dat het kabinet gisteren heeft gevoerd met de vakcentra les. FNV-voorzitter Wim Kok wees daarbij op het aantrekken van de economie en de eventuele gevolgen daarvan op het bezuini gingsbeleid van het kabinet. Nadat vorige week het kabinet met de werkgevers had gesproken, bleek dat zij er bij het kabinet op hadden aangedrongen om door het verlagen van de sociale uitke ringen de bedrijven niet extra te belasten. Werkgevers moeten uitkeringen aanvullen om de werknemer zijn in de cao over eengekomen 100 procent netto loon te laten houden. De vakbeweging heeft het kabinet gezegd niets te voelen voor wet telijke maatregelen in deze kwes tie. Daarbij werd het kabinet er op gewezen dat deze bovenwet telijke uitkeringen in vrije cao onderhandelingen tot stand wa ren gekomen. „Toen de werkge vers in 1983 een cao afsloten wis ten ze al wat het kabinet van plan was met de uitkeringen. Toen les. Het Centraal Plan Bureau is voor het kabinet nu aan het bereke nen wat er moet gaan gebeuren met de sociale uitkeringen en bo venwettelijke uitkeringen op 1 juli en wat voor effecten de ver langde maatregelen in het kader van de ziektewet zullen hebben. CNV: kabinet schendt verdrag DEN HAAG (ANP) - De Neder landse overheid heeft zich niet alleen in het verleden schuldig gemaakt aan schending van het verdrag van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Ook het huidige kabinet dreigt zich daaraan schuldig te maken. Inbegrepen in de bovenwettelijke uitkeringen (aanvullen van het inkomen door werkgever als er gekort wordt op een uitkering), het bij wet afdwingen van ar beidstijdverkortingen en een nieuwe loonwet zijn schendin gen van de onderhandlingsvrij- heid en derhalve in strijd met het verdrag van de ILO. Dit heeft een delegatie van het Christelijk Nationaal Vakver bond gisteren naar voren ge bracht in een overleg in Den Haag met de ILO-commissie. De ze commissie onderzoekt of Ne derland het verdrag heeft ge schonden door in het verleden loonmaatregelen te nemen. Minister De Koning zei pas over ongeveer twee maanden deze be rekeningen te zullen krijgen waarna ze eerst in het kabinet moeten worden besproken. Pas nadat het kabinet over dit cij fermateriaal beschikt zal worden bekeken of er opnieuw met werkgevers en vakbeweging wordt gesproken. Wel zullen re kenmeesters van vakbeweging en kabinet contact met elkaar houden over de uitvoering van de per 1 juli te nemen maatrege len in de sociale-verzekerings- sector. Overleg dat morgenavond zou plaatsvinden tussen de voorzit ters van de werkgeverscentrales en vakcentrales gaat daarom niet door. Ook een eventueel gesprek tussen de Stichting van de Ar beid en kabinet is naar het voor jaar geschoven. Op korte termijn achtte minister De Koning zo'n gesprek weinig zinvol. Wel zou er over een eventuele wijziging in de Ziektewet een overlegaf- spraak kunnen worden gemaakt. heeft naar zijn mening manjaren en arbeidsplaatsen neergeteld die in feite niets met de polder van doen hebben, heeft dubbel tellingen gemaakt, negatieve ef fecten van de werkgelegenheid verwaarloosd en niet door feiten ondersteunde veronderstellin gen gebruikt. Volgens de VBIJ zijn de cijfers van Bloemink waarschijnlijk nog veel te hoog. "Het zou de VBIJ niet verbazen als zelfs de verhou ding van een verloren arbeids plaats voor elke nieuwe nog te optimistisch zou zijn en het werkgelegenheidssaldo van de Markerwaard dus negatiefis", al dus de vereniging. De aanleg van de Markerwaard, waarover het kabinet vóór 1 mei een beslissing wil nemen, zal ze ker vijf miljard gulden kosten. De BVIJ heeft berekend dat er veel extra kosten kunnen wor den verwacht in verband met de bodemdaling in Noord-Holland, de verbetering van het water in het westelijk randmeer en een schadevergoeding aan de visse rij. ASSEN (ANP) - Het kabinet moet dit jaar ernst maken met het ont wikkelen van plannen om de rol van de overheid in de samenle ving terug te dringen. Een derge lijke kleinere rol van de overheid moet resulteren in lagere belas tingen voor de burgers. De eerste aanzet daartoe moet duidelijk worden in de begroting voor vol gend jaar. Dat zei WD-voorzit- ter Kamminga gisteren tijdens een bijeenkomst van de WD in Assen. De WD heeft voor dit jaar een be lastingverhoging voor de bur gers geaccepteerd in de weten schap dat het terugdringen van de rol van de overheid in de late re jaren meer gestalte zal krijgen, aldus Kamminga. De bezuinigin gen op het overheidsapparaat moeten volgens de WD-voorzit- ter worden gevonden in een gro tere efficiency en het afstoten' van overheidstaken. MAKKUM (GPD) - Hef CDA möèt voortaan de kerkgang onderzoe ken van kandidaten die voor de partij op een lijst komen te staan. Tot die aanbeveling kwam het CDA-kamerlid Faber tijdens een spreekbeurt in Makkum. Onder zoekingen zouden naar zijn zeg gen hebben aangetoond dat 40 procent van de CDA-stemmers zelden of nooit naar de kerk gaan. „Die mogen niet hun stem pel op de besluitvorming druk ken", vond de heer Faber. De regelmaat van de kerkgang zou naar zijn mening daarom mogen worden gebruikt bij het selecte ren van CD A-kandidaten voor de verschillende verkiezingslijsten. Overigens constateerde het ka merlid dat zijn partij haar begin selen de laatste jaren wat heeft laten liggen. „Het lijkt wel een ta boe om over ons uitgangspunt te praten", vond hij. De heer Faber bracht enige beroe ring onder zijn gehoor teweeg door op te merken dat hij het een schandaal vond dat Nederland in Breda nog steeds twee Duitse oorlogsmisdadigers gevangen houdt. Hij achtte dat strijdig met het principe van de rechtstaat. DEN HAAG (ANP) - Er komt pas per 1 januari 1985 een soepeler regeling voor de aow-uitkering bij overlijden van een van beide huwelijkspart ners. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) laten weten in een nota aan de Tweede Kamer. Bij overlijden wordt de aow-uitkering nog twee maanden aan de achter gebleven partner doorbetaald. Tot 1 januari 1983 was dat vijf maanden. Bij de overige werknemersverzekeringen is dat ook zo, alleen de overi ge voorwaarden zijn in het algemeen gunstiger. i HÉLENAVEEN - Het rijk verkoopt 64 "gloednieuwe" brandweerwa gens uit 1952. Gisteren konden de auto's worden bezichtigd in Helena- veen (bij Helmond). De brandweerauto's behoorden tot de uitrusting van de Bescherming Bevolking, maar zijn nooit ingezet. (Foto Anefo) DEN HAAG (ANP) - De milieu commissie van het Europees Parlement wil een internationale overeenkomst ter bestrijding van de vervuiling van de Noord zee. In een resolutie, die de ko mende week aan het parlement wordt voorgelegd, zal de com missie aandringen op een actie van de Europese Gemeenschap de bestaande nationale en inter nationale wetgeving met betrek king tot de Noordzee te bunde len. Daarbij moeten ook de Noordzeestaten, die niet tot de EG behoren, worden betrokken. De opsteller van de resolutie, de Nederlandse CDA-afgevaardig- de mevrouw May-Weggen, meent dat de huidige wetgeving met betrekking tot de Noordzee een grote chaos is. De vele ver dragen, wetgevingen en richtlij nen vertonen tal van overlappin gen en hiaten. Illegale lozingen op de Noordzee gaan gewoon door. Er moet daarom naar de mening van mevrouw May-Weg gen een internationale overeen komst worden gesloten, die alle gaten in de huidige wetgeving vakkundig dicht. Er zyn momenteel dertien interna tionale verdragen, elf Europese richtlijnen en zeventien nationa le milieuwetten, die van toepas sing zijn op het Noordzeegebied. Deze geven volgens mevrouw May-Weggen geen volledige en doelmatige bescherming van de Noordzee. Een allesomvattende overeenkomst zou uitkomst kun nen bieden. Een dergelijke algemene overeen komst zou onder toezicht moe ten staan van een centraal secre tariaat, dat met medewerking van Zweden en Noorwegen mo gelijk wordt ondergebracht bij het milieubureau van de Europe se Gemeenschap. Dit secreta riaat zou onder meer verant woordelijk kunnen zijn voor de uitvoering en controle op de be trokken wetgeving, voor het ver lenen van vergunningen met be trekking tot toegestane lozingen en voor het vaststellen en opleg gen van acties bij overtredingen. In een rapport, dat werd opgesteld met behulp van de milieu-orga nisatie Greenpeace, geeft de Eu ropese milieucommissie een ge detailleerde beschrijving van de huidige omvang en aard van de vervuiling van de Noordzee. Hieruit blijkt onder meer dat het plankton, de vissen, de vogels en de zeehonden in de Noordzee een betrekkelijk hoog gehalte aan pcb's bevatten. De commissie stelt verder in haar rapport vast dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap jaar lijks samen ongeveer 7 miljoen ton kwik, lood en cadmium in de Noordzee lozen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5