'Er moeten meer Van der Lubbes komen' Bedreiging met pistool: eis van anderhalf jaar Drie leerlingen aan de slag bij verbouwen molen Aangifte man van poging tot doodslag Politie vindt bij inval drugs Ik dacht dat ik was gevolgd9 Beroving in woning; politie pakt daders Kennissen Leidse activist halen herinneringen op: Huisvesting ambtenaar Ondanks goede voornemens Officier eist celstraf tegen twee inbrekers DE NATUUR ALS BUUR Leiden WOENSDAG 11 JANUARI 1984 LEIDEN Een 26-jarige Leide- naar heeft aangifte gedaan van een poging tot doodslag. De man, een bewoner van de Mar- nixstraat, werd gisteravond bijna met een sjaaltje gewurgd door zijn huisgenoot. De man wist zich net op tijd te bevrijden, maar moest zich wel onder dok tersbehandeling laten stellen. De Leidenaar had ruzie gekregen met zijn huisgenoot, omdat deze vanuit de woning illegaal wilde gaan zenden. LEIDEN - Bij een inval in een tweetal woningen aan respectie velijk de Lage Rijndijk en de President Steijnstraat heeft de politie twee mannen (28 en 32 jaar) aangehouden, die worden verdacht van handel in verdo vende middelen. In beide wonin gen werden drugs gevonden. In totaal een zeer kleine hoeveel heid heroïne en cocaïne, met een waarde van circa tweeduizend gulden. Schaap gedood en meegenomen LEIDEN - Een 43-jarige Sassen- heimer heeft aangifte gedaan van diefstal van een schaap. Het dier werd maandagnacht ter plekke gedood en meegenomen uit een weiland aan de Wassenaarseweg. De eigenaar vond nog slechts een plas bloed op de plaats waar tevoren de negen maanden oude Texelse ram graasde. DEN HAAG/LEIDEN - "Kom jij maar eens uit je auto en als je er niet uit komt dan schiet ik je voor je ballen". Die woorden kreeg een verbaasde maar tegelijk ook angstige Lei denaar vorig jaar op een willekeurige dag in okto ber 's nachts om twee uur te horen even nadat hij zijn auto op de Nieuwe Rijn had geparkeerd. Te gelijk met die woorden werd dreigend een pistool op hem gericht. De 37-jarige Leidenaar die boven genoemde bedreiging op zijn ge weten had moest gisteren voor de Haagse rechtbank verschij nen. "Ik dacht dat ik was ge volgd", was de verklaring voor zijn handelen dat ook nog had bestaan uit een (ongericht) schot met het pistool nadat de uitge stapte automobilist pijlsnel de benen had genomen. De kogel was tegen de straatstenen ge ketst en vervolgens in een bloe- menbak verdwenen. Officier van justitie mr. Klein Bre- teler had er geen goed woord voor over. "De verdachte kan wel zeggen dat hij niet op de wegsprintende jongen heeft ge richt, maar met schieten neem je altijd een groot risico. Bovendien is het toch van de gekke dat ie mand 's nachts zomaar een schot in zijn richting krijgt afgevuurd door een wildvreemde die er een bepaald waandenkbeeld op na houdt". Hij eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 18 maanden. De opmerking over het waandenk beeld sloeg op het idee van de verdachte te zijn achtervolgd. De man zei op de zitting er nog altijd niet zeker van te zijn dat hij het mis had. In een psychiatrisch rapport werd opgemerkt dat het denkbeeld het gevolg kon zijn van het veelvuldige drugsge bruik van de Leidenaar, die al verscheidene veroordelingen voor overtreding van de opium wet achter de rug heeft. Mr. Poot, de raadsman van de ver dediger, wees ook nog op andere delen uit het rapport waaruit hij concludeerde dat een lange on voorwaardelijke gevangenisstraf de zonderlinge levenswijze van zijn cliënt niet zal doen verande ren. Een voornemen tot doden achtte hij allerminst bewezen omdat zijn cliënt juist expres mis had geschoten. Overigens gaf hij toe dat de Leidenaar niet is geïn teresseerd in een behandeling of hulp. De rechtbank doet op 24 januari uitspraak. LEIDEN - Een 54-jarige bewoner van een huis in de Caeciliastraat is gisternacht beroofd door een drietal jongelui. De drie jongens belden omstreeks kwart voor twaalf bij de woning aan. Toen de man opendeed werd hij onder de voet gelopen. Eén van de jongemannen ging boven op hem zitten en haalde zijn portemonnee uit zijn broekzak. Met deze buit ging het drietal er vandoor. De portemonnee bevatte ruim 150 gulden en een pasje van bank en postgiro. Twee van de daders konden reeds op grond van een duidelijke persoons beschrijving door de politie worden aangehouden. Enkele uren na de beroving werd een 17-jarige jongen in de Spèrwerhorst gearresteerd en een 20-jarige knaap in een woning aan de Vierde Binnenvestgracht. Beiden zijn bekenden van de politie. De politie denkt de derde spoedig te kunnen aanhouden. LEIDEN Even werd Koos de Vink, de oude vriend en huisge noot van Marinus van der Lubbe door emoties overmand, een kor te pauze, hij vermande zich en zei: "In Nederland gebeurt alles vijftig jaar later, dat is bekend. En het heeft lang geduurd voor dat er een straat naar Marinus werd genoemd, maar vandaag- ...vandaag is het eindelijk zover". Gisteren was het precies vijftig jaar geleden dat Van der Lubbe door de nazi's werd geëxecuteerd, om dat hij de Rijksdag in de brand had gestoken. In Leiden, de ge boorte- en woonplaats van Van der Lubbe, vond een herdenking plaats. Dank zij de inspanningen van het Leidse Herdenkingécomité Mari nus van der Lubbe en dank zij de medewerking van het Leidse ge meentebestuur kon Koos de Vink gistermiddag omstreeks half twee het nieuwe straatnaam bord onthullen. Het binnenter rein van het voormalige Sjardin- complex heet voortaan Van der Lubbehof. Een hof dat vlak ach ter het huis ligt waar Van der Lubbe in de crisisjaren een tijdje woonde: Uiterstegracht 56. Veel mensen waren aanwezig bij de plechtigheid. Oudere mensen vooral, die elkaar vaak in jaren niet meer gezien hadden. Er was ook een aantal mensen uit Duits land overgekomen. Horst Kara- sek bijvoorbeeld, de schrijver van een boek over Van der Lub be. En er waren vertegenwoordi gers van de Duitse televisie. Wethouder Bordewijk voerde na mens de gemeente Leiden het woord. Hij zei blij te zijn dat juist op deze dag het straatnaambord onthuld kon worden. Ook een lid van het herdenkingscomité voer de het woord. J. Koole deelde o.a. mee dat de broer van Mari nus, Jan van der Lubbe, jammer genoeg niet bij de plechtigheid aanwezig kon zijn. Namens Jan van der Lubbe bedankte Koole alle Leidenaars, die Rinus nog gekend hebben, voor hun be langstelling. In 't Parlement aan de Nieuwstraat werd na de onthulling een her denkingsbijeenkomst gehouden. De muziekgroep Dempsey (dat was trouwens ook de bijnaam van Van der Lubbe) speelde, en jongeren en ouderen discussieer den over de vraag in hoeverre de jaren dertig en de huidige tijd met elkaar zijn te vergelijken. Lantaarnpaal Het interessantste deel vond even wel voor de pauze plaats. Onder voorzitterschap van Kees Walle, één van de leden van het comité, spraken mensen die Van der Lubbe nog gekend hebben over de betekenis van hun oude vriend. Één van die vrienden, Brusche, in troduceerde zichzelf met de woorden "dat hij niet zo'n beste spreker was". Om vervolgens een prachtig verhaal af te steken. Hij had Marinus meegemaakt aan de snij bonenmolen van de conservenfabriek Tieleman en Dros. Grote indruk maakte het optreden van Rinus op hem. Na tien minuten te hebben ge werkt riep Van der Lubbe: "En nu is het afgelopen". Maar er werd niet op gereageerd. De acti vist verliet de fabriek en wachtte tot zijn collega's naar buiten kwamen om te schaften. Hij klom vervolgens in een lantaarn paal en begon een betoog af te steken. "Jullie zijn toch geen sla- Brusche: "Maar ze lachten om hem. En als het te lang duurde, dan werd die jongen weggehaald door de politie". Henk Zandvliet vertelde dat hij er bij was toen Van der Lubbe de ruiten van het Maatschappelijk Hulpbetoon ingooide. Toen dacht je misschien als broekie: wat een geweld, maar later zag je in dat zo iemand op die manier rebelleerde tegen de misstanden. Gloedvol was het betoog dat Hoornstra, ook een vriend en geestverwant, hierna afstak. Een gedreven spreker, die geen mi crofoon nodig had om de zaal toe te spreken. Van der Lubbe had indertijd tegen hem gezegd: "Het gaat daar niet goed in Duitsland, ik moet wat doen". Hoornstra: "Van der Lubbe wilde een signaal geven aan de Duitse arbeidersklasse. Maar ze hebben hem niet begrepen. Wij kunnen daar een les uit trekken". Vlijmend Deze spreker haalde ook de woor den, die De Vink jaren geleden sprak, nog eens aan: Een arbei der kan de brand niet hebben ge sticht. Hoornstra zei dat hij goed over die woorden had nagedacht en op een bepaald moment had begrepen dat De Vink ze sarcas tisch en vlijmend bedoeld had. "Ze gunnen Rinus z'n daad niet". Ook later kwam Hoornstra nog eens terug op dit punt. Hij wees er op dat de Duitser Tobias aan wezig was. "Hij heeft alle bewij zen verzameld dat Van der Lub be de Rijksdag in brand heeft ge stoken. Want laten we dat niet vergeten: er zijn nog altijd duis tere krachten die Rinus z'n daad willen ontnemen". En dan was er vanzelfsprekend ook nog Koos de Vink die er op wees dat de daad van zijn vriend nooit is begrepen. En die daar aan toevoegde dat we ook tegen woordig weer goed moeten op passen. "Je hebt dan van die mensen die over de Baghwan lul len enzo, maar je moet juist rea list zijn. Stelling nemen tegen bijvoorbeeld de Centrumpartij. Er moeten meer Van der Lubbe's komen". Uiteindelijk Terwijl in 't Parlement nog wat mensen aan het napraten waren liep er een echtpaar langs het nieuwe straatnaambord. De be jaarde man bleef even stilstaan, terwijl zijn vrouw doorwandelde. "Ja, Van der Lubbe", sprak hij betekenisvol. "Ik heb hem nog gekend. Goed zelfs. Mooi dat er nu een straat naar hem is ge noemd, uiteindelijk". LEIDEN - Een drietal leerling timmerlieden is gisteren begon nen met de verbouwing van de Rodenburgermolen aan de Ka- naalweg. Onder leiding van mo lenmaker Brugman, werkzaam bij het aannemersbedrijf H.J. Verbij uit Hoogmade, maakt het drietal de molen weer bewoon baar. De verbouwing van de molen 'is een leer/werk-project van de ge meente. De drie timmerlieden in spé zitten één dag in de week op school. De rest van de tijd doen zy praktijkervaring op, die nodig is voor het behalen van het diplo ma van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf. De leerlingen zijn werkloze schoolverlaters, die (voor zover zij daar op grond van hun leeftijd voor in aanmer king komen) hun uitkering be houden. Het theoretisch gedeelte van de opleiding volgen zij aan de Streekschool of aan de BTS. De gemeente betaalt de mate riaalkosten en de kosten van be geleiding. Tesamen een bedrag van circa 70.000 gulden. Een (klein) gedeelte hiervan hoopt de gemeente gesubsidieerd te krij gen door het ministerie van VROM op grond van de regeling particuliere woningverbetering. Met enige assistentie trekt Koos de Vink rechts), vriend en huisgenoot van Marinus van der Lubbe de vlag weg en onthult het straatnaambord: Van der Lubbehof, met als toevoeging "Marinus van der Lubbe (1909- 1934), Leids politiek activist en nazi-slachtoffer". (Foto Holvast) Gemeenteambtenaar W. van Stigt wijst erop dat het project nooit zou kunnen worden uitgevoerd, als het niet op basis van leer/ werk-overeenkomsten zou ge beuren. "Het is echt een additio neel project. Een kwestie van: op deze manier of anders helemaal niet. Van concurrentie met ge woon werk is dus geen sprake" Van Stigt schat de duur van het werk op een halfjaar. "Het is een interne verbouwing. Aan het ui terlijk zal hoegenaamd niets ver anderen" Beperkt Timmerman/begeleider Brugman vertelt dat de Rijnlandse Molen stichting liever had gezien dat de molen in de oorspronkelijke staat hersteld zou worden. De molen diende vroeger voor de bemaling. De gemeente, eigena resse van de molen, wil er echter een werknemer van de plantsoe nendienst huisvesten en aange zien de ruimte toch al beperkt is, is er dan voor een nieuw mecha nisme geen plaats. Bijvoorbeeld het ronde houten omhulsel van het schoepenrad, buiten de mo len, gaat in de toekomst als schuur dienen. Zo wordt alle Molenmaker Brugman met twee van de drie leerling-timmerlieden bij ruimte optimaal benut. de molen aan de Kanaalweg. (Foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Goede voornemens. Daar ontbrak het twee Leidenaars, 21 en 19 jaar oud, gisteren bij de Haagse rechtbank niet aan. De twee had den, met anderen, vorig jaar een lange reeks inbraken en diefstal len gepleegd maar hadden daar beiden naar hun zeggen erge spijt van. Ondanks die spijt en ondanks re- classeringsrapporten, waarin werd aangegeven dat er toch wel mogelijkheden waren om de twee weer op het rechte pad te krijgen, vond officier van justitie mr. Huinen een pittige vrijheids straf op z'n plaats. Tegen de 21- jarige man eiste hij een gevange nisstraf van negen maanden waarvan drie maanden voor waardelijk plus de tenuitvoerleg ging van een eerder opgelegde voorwaardelijke straf (waardoor er nog eens zo'n twee maanden zouden bijkomen), tegen de an der eiste hij tien maanden gevan genisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. Laatstgenoemde verdachte - vol gens de reclassering een 'meelo per' - verklaarde met het inbre ken te zullen kappen, temeer daar hij uitzicht heeft op een baantje zodra hij vrij komt. Naar zijn zeggen was hij gaan stelen omdat hij zich niet wilde laten kennen ten opzichte van de an deren die er bij hem op hadden aangedrongen mee te doen. Bij de 21-jarige Leidenaar lag dat iets anders. Hij ervoer het inbre ken als een afleiding van andere moeilijkheden waarin hij ver keerde. "De junk neemt een spuit, ik ga inbreken", was zijn verklaring. Waarop rechtbank president mr. Kootte bromde- :"Jullie denken altijd dat jullie alleen problemen hebt. Maar die heeft ieder mens op zijn tijd. Als nou iedereen ging inbreken dan zou het wel een geweldige troep worden". Raadsman mr. Janssen wees er op dat zijn cliënt graag een psychia trische behandeling wil onder gaan of desnoods wil worden op genomen om af te komen van zijn inbrekersdrang. Dit mede met het oog op zijn voorgeno men huwelijk in mei van dit jaar. De verdachte zelf zei niets meer met zijn oude kameraden te ma ken te willen hebben maar een nieuwe toekomst te willen op bouwen met zijn aanstaande vrouw. De rechtbank doet 24 ja nuari uitspraak. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in Den Bosch In de serie 'De Natuur als Buur' beschrijven de Leidse biologen Adema en In den Bosch allerlei natuurverschijnselen die zij in Leiden aantreffen en waar een ander nietsvermoedend aan voor bij gaat. Neem bijvoorbeeld eens een willekeurige steen uit de Witte Singel In de Leidse Singels komt meer leven dan menig Leidenaar vermoedt. Hoewelde vele sportvissers (èn de reigers) we ten dat er nog wel het één en ander te verschalken is. Niet alleen voor reigers, eenden, fu ten en andere vogels valt er wat te halen. Ook voor biolo gen is het singelwater de moei te waard. Jaren geleden, in het begin van onze biologiestudie, moesten we door de micro scoop turen naar wat heette, de "Witte Singel-kweek". Dit was de inhoud van een bak met sin gelwater, voorzien van een luchtpompje en vooral veel rottende bladeren en stinken de stenen. Tot ieders verbazing bleek dit een grote verschei denheid aan levensvormen te bevatten. Een gevolg hiervan was dat de Witte Singel door ons met geheel andere ogen werd bekeken dan voorheen. Schelpdieren Langs de rand van de Singel, in het water, ligt een grote hoe veelheid stenen. Vis er eens een paar uit, zoals wij enkele weken geleden gedaan hebben ter hoogte van de Doezastraat. Op de beide stenen van de foto bleek van alles rond te krui pen. Behalve vele kleine en op de foto niet zichtbare organis men, zitten er op deze stenen een viertal schelpdieren. Linksboven ziet u een post hoornslak, rechts daarvan een tweetal driehoeksmossels, rechtsonder de driehoeksmos sels een zgn. diepslakje en links daarvan een levendba- rende moerasslak. Deze vier soorten zijn overigens niet de enige weekdieren die in de Leidse singels leven. Gezien de ruimte is het helaas niet moge lijk om op alle vier de soorten diepgaand in te gaan. Alleen aan de driehoeksmossel, Dreis- sena polymorpha, willen we hier wat aandacht besteden. Op vrijwel iedere steen die je uit het water vist zitten deze twee kleppige schelpdieren. Ze zijn ongeveer 3,5 cm lang en, zoals de naam reeds zegt, driehoekig van vorm. Ze groeien ook op palen, schepen en op andere weekdieren. Als je probeert om ze van hun ondergrond los te maken, blijkt dat ze stevig vastzitten. Ze hechten zich aan het substraat met zgn. byssus- draden; stevige, korte, hoor nachtige draden, die ze met een speciaal orgaan van hun li chaam maken. Als ze losge maakt zijn, zorgen de schelp dieren er voor dat ze zo gauw mogelijk weer nieuwe byssus- draden vormen, waarmee ze zich opnieuw op een vaste on dergrond kunnen vestigen. Driehoeksmossels zijn alge meen in stilstaand en zwak stromend, zoet of iets brak wa ter. Ze voeden zich met plank ton en organisch afval, dat ze uit het water filteren. Zelf wor den ze gegeten door watervo gels en vissen. In de vroegere Zuiderzee kwamen ze niet voor, daar was het water te zout voor. IJsselmeer Toen de Zuiderzee, thans IJssel meer, afgesloten was en begon te verzoeten, verdwenen de zoutwaterbewoners. Lang zaam maar zeker werd het IJs selmeer bevolkt door zoetwa terorganismen, zoals de drie hoeksmossel. Deze vond in de lege kleppen van zoutwater mossels en van kokkels een uitstekend substraat om zich op te vestigen en binnen niet al te lange tijd was de driehoeks- mossel één van de algemeenste bewoners van het nieuwe meer. Het moet een vreemd ge zicht geweest zijn, zoutwater mossels begroeid met zoetwa termossels. B(j de naam mossel denkt u on- getwijfeld eerst aan de schelp dieren die u bij de viswinkel of op de markt koopt, vooral als de "R" in de maand is. Inder daad zijn het 'Zeelands Roem' uit de winkel en de driehoeks mossels nauw verwant aan el kaar. In industriegebieden kunnen de ze zoetwatermossels nog wel eens overlast veroorzaken, doordat ze vaak in leidingen van afvalwater groeien en deze zodoende verstoppen. In Rot terdam zijn ze in de dertiger ja ren zelfs in de drinkwaterlei ding a^getroffen. Zomaar wat schelpdieren, gevist uit de Witte Singel.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4