Directie Groenoordlial: toch weer vlooienmarkt Steeds 'Bouw parkeergarage bij Stadsgehoorzaal' Veemarkt: goed jaar achter de rug C Aanvoer voor eerst sinds jaren boven 300.000 De Jong: "Ik laat me niet weer tegenhouden" Eis van negen maanden voor steken van vriend WOENSDAG 11 JANUARI 1984 LEIDEN - De Leidse veemarkt, die elke maandag en dinsdag in de Groenoordhallen wordt ge houden, heeft een goed jaar ach ter de rug. De aanvoer ging om hoog met 19.338 dieren en kwam daarmee sinds jaren weer boven de 300.000, om precies te zijn: 306.202. In percentages uitgedrukt bedroeg de stijging 6,74. Dat is van de gro te veemarkten in het land, waar van er enige zelfs met een terug gang hadden te kampen, verre weg het hoogst. In grootte bleef Leiden de derde veemarkt van het land, na Den Bosch en Zwol le en gevolgd door respectieve lijk Utrecht en Leeuwarden. De totale aanvoer op de twaalf Ne derlandse veemarkten steeg met ruim twee procent, in tegenstel ling tot de tendens van de afgelo pen jaren, toen steeds meer han del buiten de markten plaats had. Directeur A. de Jong van de Leiden Groenoordhallen (hij is tevens president van de Europese Unie van veemarkten) schrijft de groei van de aanvoer toe aan onder meer de verbeterde samenwer king tussen de veemarkten, die gestalte heeft gekregen in de op richting van de 'Groep Neder landse Veemarkten', het instel len van prijsnoteringscommis sies en tot uniforme veemarktbe richten heeft geleid (tegenwoor dig op de dag van de handel zelf al bovendien via teletekst te ver- n. net als in deze krant). Tot de verbeterde aanvoer heeft ook bijgedragen het feit dat er in 1983 geen tariefsverhoging is doorgevoerd op de grootste markten en dat zal in 1984 even min gebeuren. Al heeft het De Jong de nodige moeite gekost om zijn 'baas', het gemeentebe stuur, zover te krijgen. Hij spreekt zelfs van "tegenwer king". Het is zelfs niet uitgeslo ten dat de veemarkten tot tariefs verlaging zullen overgaan, om de klantenbinding nog wat te ver groten. Desondanks verwacht De Jong, die de veemarkt eerder al eens betitelde als "de kurk waarop de Groenoordhallen drij ven", niet dat de gloriedagen van de jaren 1974-1975 zullen terug keren. Toen bedroeg de aanvoer zo'n 350.000 stuks. Wel rekent de directeur nog op een lichte stijging in dit jaar. Ook al is 1984 slecht begonnen: var kenspest, waardoor de export en daarmee de handel is gestag neerd. Ook de door Franse boe ren gesignaleerde mond- en klauwzeer - zij hebben maandag tientallen Nederlandse vracht wagens met vlees bij de grens te gengehouden - zal een nadelig ef fect hebben. Varkens De Leidse veemarkt heeft bij de aanvoer van varkens in 1983 de eerste plaats overgenomen van Den Bosch, dank zij een stij gingspercentage van ruim tien. Leiden was de afgelopen jaren al 'koploper' voor wat betreft de aanvoer van nuchtere kalveren en bokken en geiten. De vee markt is het karakter 'regionaal' overigens allang ontgroeid. Han delaren die bijvoorbeeld uit Leeuwarden afkomstig zijn, zijn geen uitzondering meer. Voor het komende jaar staat een verdere bestrating van de run derhal op het programma. Daar voor worden de oude straatkeien gebruikt van de inmiddels geas falteerde Nieuwe Beestenmarkt, waar vroeger de veemarkt werd gehouden. Niet zozeer uit over wegingen van nostalgie overi gens, maar in verband met de kosten. Verder komen er nieuwe hokken in de Groenoordhallen voor het kleinvee (nuchtere kal veren en schapen) en wordt de ruimte waarin de voorlossing van de schapen plaats heeft, ge renoveerd. LEIDEN - Als de directeur van de Groenoordhallen, A. de Jong, zijn zin krijgt, zal er in dit complex dit jaar tweemaal een twee daagse vlooienmarkt wor den gehouden. "Ik heb di verse aanvragen en daar van is er minstens één se rieus". Gedacht wordt aan weekeinden in mei en in november om de vlooien markten te houden. In november 1981 werd er ook al eens een poging ondernomen om een vlooien- of snuffelmarkt in de Groenoordhallen van de grond te krijgen. Tot grote woe de van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel (markt kooplieden), waarvan de leden zelfs tot een blokkade van het- complex aan de Willem de Zwij gerlaan overgingen. Wethouder Fase (economische zaken) greep toen in: er zou in de gemeentelij ke Groenoordhallen geen vlooi enmarkt meer mogen worden ge houden. In een ambtelijke noti tie—in maart van dit jaar door de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden aanvaard werden vervolgens het Stad huisplein en de Vismarkt als ge schikte plaatsen voor een vlooi enmarkt genoemd. De Jong Het houden van vlooienmarkten in de Groenoordhallen zou een middel kunnen zijn om de terug gang van het aantal evenemen ten in dit 14.000 m2 tellende com plex tegen te gaan. "Ik vrees dat die claim van wethouder Fase niet gehandhaafd kan blijven", zegt De Jong. Hij kondigt aan "tot het uiterste te zullen gaan" om de vlooienmarkten in de Groenoordhallen van de grond te krijgen. "Ik laat me niet voor de tweede keer door een blokkade tegenhouden". De bewuste vlooienmarkt is ook gehouden in onder meer de Arnhemse Rijn hal, de Jaarbeurs in Utrecht en het Philips Ontspanningscen trum. Directeur De Jong noemt 1983 voor de evenementensector van de hallen "een zeer slecht jaar" Het teruggelopen aantal evene menten - met name in het voor jaar en de zomer - leidde tot een omzetdaling van zo'n veertig procent. De Jong vertelde een en ander gis teren bij dc presentatie van het voorlopig programma voor 1984. Vaste maandelijkse klant van de Groenoordhallen is de vorig jaar voor het eerst gehouden mobiel en hobbymarkt, "ondanks alle onderhuidse tegenwerking". zegt De Jong (ook bij deze markt heeft de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel vraagte kens gezet). Programma Het komend jaar staan in elk geval verder de volgende evenemen ten op het programma. Van 1 tot en met 4 maart voor het eerst de beurs verHuizen '84, gericht op mensen die een andere woning zoeken. De hondententoonstel ling van Kynologenvereniging Rijnland is op 11 maart en de Bo- vag Occasionshow op 15,16 en 17 maart. De Rommelmarkt Sport In, na een verblijf van een aantal jaren in de ijshal vorig jaar voor het eerst in de Groenoordhallen gehouden, staat 30 maart en 1 april op het programma. De paasveetentoonstelling is op 5 april, terwijl er na een afwezig heid van enkele jaren weer een Kat-Expo is: op 15 april, georga niseerd door de Nederlandse Kattenfokkers Vereniging. Op en rond de paasdagen wordt het buitenterrein van de Groenoord hallen weer gebruikt voor het Paaslunapark, terwijl er voor het eerst met Pasen (22 en 23 april) ook in de hallen zelf iets te doen is: een internationale Old Ti- mersbeurs. De organisatie daar van is in handen van Roy Inca, bekend van de Custom Car Show. Mai orettenvereniging Aktief is van Pleidooi directeur De Jong: LEIDEN - Een parkeergarage vlakbij de Stadsgehoorzaal. Met dat plan wil de directeur van dit complex, A. de Jong (tevens di recteur Groenoordhallen) bin nenkort bij het gemeentebestuur op de proppen komen. Hij noemt het zelf een "wild idee", maar wel met een serieuze be doeling. Zonder goede parkeer gelegenheid ziet De Jong de toe komst van de gemeentelijke Stadsgehoorzaal somber in. Hij liet dit gisteren weten bij de pre sentatie van het evenementen programma voor dit jaar. Ruimte is er volgens de directeur om aan de Breestraat en Aal markt een parkeergarage te bou wen: als straks de Lucas van Leijdenschool (Aalmarkt) leeg komt (aan de Vliet moet een nieuwe openbare binnenstads- school komen) en met de gym zaal en het huidige complex van het Leids Vrijetijds Centrum wordt afgebroken. Het LVC zou vervolgens in het parkeergarage complex kunnen worden onder gebracht. "Ik had het laatst nog met een be langrijke klant uit Utrecht", zegt De Jong. "Om twee uur had ik een afspraak met hem; om tien over half drie kwam hij pas bin nen. Ik hoefde hem niet eens te vragen hoe dat kwam; ik had zelf ook al een paar keer moeten rondrijden voordat ik een par keerplek kon ontdekken. En dan moet ik daarna aan zo'n man die zaal nog zien te verhuren..." De Jong wijst op de voordelen voor anderen: ingeklemd tussen twee winkelstraten zou de par keergarage ook overdag een goe de opvangmogelijkheid kunnen zijn voor de auto's van het win kelend publiek. "De Breestraat en de Aalmarkt krijgen er een fa ce-lift door; ben je eindelijk af van al die geparkeerde auto's op de Aalmarkt. De verhuur van de Stadsgehoor zaal is bemoeilijkt sinds de res tauratie van de Pieterskerk. De vele examens die vroeger altijd in het gemeentelijke complex LEIDEN - "Het slachtoffer en u hebben geluk gehad dat de mes steken niet dodelijk zijn ge weest". Dat was de conclusie van de Haagse rechtbankpresident mr. Kootte over de steekpartij die in oktober vorig jaar tussen twee vrienden in Leiden plaats had. Een uit de hand gelopen ru zie, waarbij de vriendin van het slachtoffer en drankgebruik voorname rollen speelden, had één van de twee naar een mes doen grijpen. Daarmee had hij de ander viermaal gestoken, in buik, borst en rug. De verdachte, die zich erg be rouwvol toonde, zei het mes uit zelfverdediging te hebben ge bruikt omdat hij zich bedreigd voelde. Zijn raadsman, mr. Bos, gebruikte de term 'noodweer' maar officier van justitie, mr. Klein Breteler, wilde daar niet van weten. "Verdachte is het slachtoffer ach terna gelopen en heeft hem in de rug gestoken, dan kun je toch niet van noodweer spreken". De officier eiste twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan 3 maan den voorwaardelijk. President mr. Kootte vond het be roep op noodweer zinloos. "Tus sen aanval en verdediging moet qua proporties een verband be staan. Een klap beantwoorden met een mes is buiten propor ties". De uitspraak is op 24 janua- aan de Breestraat werden gehou den, zijn nu grotendeels ver plaatst naar de Pieterskerk. "We proberen dat gat op te vullen", zegt De Jong, "en daar worden de meest gekke uren voor ge maakt. Na het optreden van een popgroep 's avonds wordt er rus tig 's nachts doorgewerkt om de zalen weer schoon te krijgen voor een klant die er de volgende ochtend om negen uur in wil". Aan de Stadsgehoorzaal zijn de af gelopen jaren diverse verbou- wings- en onderhoudswerk zaamheden verricht; zo is de res tauratie van de grote zaal bijna klaar. Momenteel worden de bal konmuren opnieuw geschilderd. Het budget blijkt op dit moment niet toereikend om de restauratie van de foyer, de bovenzaal aan de Breestraatzijde, op gang te krijgen. "We hebben daar zelf geen geld voor", zegt De Jong, die aankondigt daarom binnen kort een "smartekreet" in de richting van het gemeentèbe- stuur te zullen laten horen. De restauratie is "hoog nodig", al dus de directeur en zal naar zijn schatting zo'n vier ton kosten. Het programma van de Stadsge hoorzaal voor 1984 bevat weer vele concerten, kooruitvoerin gen, modeshows, dansfeesten en congressen. Zo staan deze maand onder meer op het pro gramma: een popconcert van The Nits (morgen), het Key Town Festival (21 januari en al uitverkocht), een concert van het Nederlands Studentenorkest (de 2TE(, EEN OPTREDEN VAN POPGROEP Het Goede Doel (26ste), een concert van het Leidsch Politie Muziek Gezel schap (27ste) en een volksdans- festival (28ste). LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser uit Leiden is gisteren met een hersenschudding en letsel aan de schedel opgenomen in het Dia- conessenhuis. De bromfietser werd op de Boshuizerkade aan gereden door een 28-jarige Leid se automobiliste, die linksaf wil de slaan, de Staringkade op. Zij verleende de bromfietser, die van tegengestelde richting kwam en rechtdoor wilde, geen voorrang. plan op 27 mei een muziekfesti val in de Groenoordhallen te houden. Het internationale Volksdansfestival, dat om de twee jaar in Leiden wordt gehou den, staat ditmaal van 24 tot en met 26 augustus op de agenda. De Vebo is op 1 september, de Leidato Huishoudshow van 7 tot en met 16 september en Beesten spul op 29 en 30 september. De organisatie van dit laatste is voor het eerst in handen van de direc tie Groenoordhallen zelf. Organi sator Laan heeft afgehaakt. "Het is hem te duur geworden, maar wij willen dit evenement gewoon houden", zegt De Jong. Op 6 en 7 oktober staat de Custom Car Show op het programma. Van 11 tot en met 13 oktober is er opnieuw een Bovag Occasion show en het majorettenconcours van de Vereniging Van Zelfstan dige Majoretten Groepen, dat door weersomstandigheden vo rig jaar naar binnen moest, staat nu al bij voorbaat in de Groenoordhallen geprogram meerd: op 14 oktober. Het grote paardensportevenement Indoor Leiden werkt van 16 tot en met 28 okober het tweede jaar van zijn driejarig contract met de Groenoordhallen af. Op 3 no- Boze verkopers en belangstellenden die november vorig jaar de vlooienmarkt in de Groenoordhallen niet konden bereiken. Gevolg van de blokkade van marktkooplieden. (Foto Holvast» vember wordt de Taptade gehou den. Een muzikale gebeurtenis, die van een "face-lift" zal worden voorzien, aldus De Jong, om een tanende belangstelling voor dit evenement te voorkomen. In voorbereiding is verder een truckersfestival in mei, een win- tersportbeurs in oktober, een fit ness beurs in november en de vo rige maand voor het eerst gehou den Kerstsportshow in decem ber. Zeker is dat er in november of december opnieuw in de Groenoordhallen opnamen zul len worden gemaakt van het tele- Sport zal ook dit jaar weer vele uren beslag leggen op de ruimte van de Groenoordhallen, een sector die nog steeds toeneemt (in de hallen ligt inmiddels bij wijze van experiment een hon derd vierkante meter grote sport- vloer). In schril contrast hiermee staan de popconcerten, waarvan er vorig jaar niet één in de Groenoordhal len werd gehouden. Het trio Crosby, Stills and Nash moest wegens de te geringe belangstel ling op het laatste moment uit wijken naar Ahoy in Rotterdam. Police zou normaal gesproken in Leiden hebben opgetreden, ware het niet dat dit concert alleen op dinsdag kon worden gegeven. Dan gaat de veemarkt voor. Ook voor 1984 staan er (nog) geen popconcerten op het program ma. "Er is gewoon niks te krij gen", zegt De Jong. "Wij krijgen alleen groepen als er meer men sen op af komen dan er in Ahoy in kunnen en weer minder dan in een voetbalstadion". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen Ktei fcofcnib btadkfaee/d Foto-vlucht (1) Met een beetje goeie wil van alle partijen zou Leiden een foto museum van internationale al lure rijker kunnen worden. Voor een gemeente die zo graag koketteert met de titel 'museumstad' een kans voor open doel. Ingeborg Leijerzapf van het Prentenkabinet ziet zeker mo gelijkheden voor een dergelijk museum; gebrek aan facilitei ten en mankracht scheiden hier vooralsnog droom en daad. Wat betreft de collectie zegt ze: "Wij hebben er wel de basis voor. Die bestaat uit voornamelijk Nederlandse fo tografie. Maar met de collectie van meneer Hartkamp er bij wordt het internationaal ook direct een stuk interessanter" Meneer Hartkamp, daar gaat het in dit verhaaltje om. De Am sterdamse advocaat is rond 1955 begonnen met het verza melen van foto's. "Ongeveer tegelijk met ons", weet Leijer zapf. De collectie van Hart kamp groeide gestaag en heet nu één van de belangrijkste verzamelingen van de wereld te zijn. Een paar weken gele den kwam het alarmerende be richt dat die collectie uit Ne derland zou verdwijnen. Hart kamp had contacten in Italië en kreeg de toezegging dat zijn foto's ondergebracht konden worden in Milaan, waar een pa leis tot museum wordt omge bouwd. Een foto-verhuizing die vervol gens op initiatief van Hart kamp in de publiciteit kwam. "Ik heb het gevoel dat hij op deze manier een beetje uit pro beert wat hij er voor kan krij gen", vermoedt Ingeborg Leij erzapf. Zjj zelf kent de particu liere verzamelaar al een aantal jaar. "Altijd een heel goed con tact geweest. Ik kan me nog herinneren dat bij een brand boeken van hem verloren ging. Hij heeft toen exemplaren ge kregen die wij dubbel had den". Een eventuele overgang van de collectie na zijn dood naar Lei den is toen ook wel ter sprake geweest. "Met zijn kinderen is daar wel over gesproken. Die voelden daar veel voor en hij zelf was daar tamelijk enthou siast over". Ingeborg Leijerzapf op de zolder van het Prentenkabinet. Daar wordt nu al het één en ander geëxposeerdmaar wat betreft Leijer zapf komt het tot een fotomuseum met de collectie van Hartkamp aan boord. (Foto Holvast) Foto-vlucht (2) Het Prentenkabinet is in zijn hui dige behuizing niet zo geschikt voor een museum, beseft ook Leijerzapf. "We zitten maar met drie medewerkers. Dat is te weinig. Bovendien houden we ons natuurlijk vooral bezig met onderzoek en onderwijs. Dat moet ook wel. We zijn bij de faculteit letteren onderge bracht en die zouden wel op gaan spelen als we ons meer met tentoonstellingen bezig houden. Feit is dat wij op dit terrein het wetenschappelijk centrum in Nederland zijn". Wat allemaal niet wegneemt dat er het één en ander wordt geëxposeerd in het Prentenka binet. Op zolder staat een stel oude fototoestellen, hangt een kleine verzameling foto's en is een bibliotheek ingericht. In geborg Leijerzapf: "We hebben ook wel een behoorlijke toe loop. Vooral van studenten, ook al is er bij ons wel een be paalde openheid. Je merkt dat de belangstelling voor fotogra fie toeneemt. Ik werk hier nu tien jaar en er is in al die jaren echt sprake van een stijgende lijn". Daarom moet er ook een foto museum komen, vindt zij. "In praktisch alle landen om ons heen is zeker één zo'n mu seum". Hartkamps collectie moet in haar ogen dan ook be slist binnen de grenzen blijven. Dat kan ook, want er ligt vol gens Leijerzapf nog niets vast. De foto's zouden bij de 'Ita liaanse constructie' in een stichting worden onderge bracht en dan in bruikleen naar Milaan verdwijnen. Inge borg Leijerzapf moet er niet aan denken: "Dat zou dus echt een ramp zijn". Tijd voor een beetje goeie wil. B.J. Afruimen "Veel te veel geld en je hebt niets gegeten", zegt J. van de Visch, woonachtig aan het Jacques Urlusplantsoen. Hij maakte vorige week drie keer de tafel vrij voor Tafeltje Dekje' en geen enkele maal kon hij na de maaltijd van een gevulde maag spreken. "Voor mensen die ziek zyn, zal het wel genoeg zijn. Maar als je gewoon ge zond bent, is het echt veel te weinig". Afgelopen maandag werd Tafel tje Dekje'-nieuwe-stijl gepre senteerd. Voortaan geen Iglo- maaltijden meer voor voor ou dere mensen, maar warm eten uit de keuken van een aantal bejaardenhuizen. "Je betaalt zes gulden voor zo'n maaltijd en het is beroerd weinig", moppert Van de Visch. Zijn buurvrouw, J. Tieman om schrijft in een boze brief aan de krant de maaltijd van vorige week woensdag: "Klein kopje rijst, klein kopje doperwten en twee stukjes kip ter grootte van een gulden". Voor de verspreiding van de Ta feltje Dekje-maaltijden zorgt de UW, Unie Van Vrijwilli gers. Mevrouw Teekens, UW- voorzitter, vindt alle klachten een beetje voorbarig. "Het hele project is nu net een week be zig. Veel te kort om er nu al iets van te kunnen zeggen. Het is allemaal werk van vrijwilli gers, mensen die er enthou siast mee bezig zijn. Eigenlijk vind ik het dus ook niet juist dat er nu ook in de krant al al lerlei klachten worden ge plaatst. Je krijgt er alleen maar een slechte naam door". En de organisatie verdient dat niet, vindt mevrouw Landsber gen, namens de UW project leidster van Tafeltje Dekje. Ze is afgelopen vrijdag hoogstper soonlijk de maaltijd bij Van de Visch gaan afleveren en spreekt van een toch behoorlij ke portie. "D'r is zelfs een me vrouw die vraagt of we niet eens in de twee dagen kunnen komen. Ze heeft er te veel In de korte periode dat de voor ziening nu draait, zegt ze zowel positieve als negatieve reacties te hebben gehad. Maar de klaagzang van Van de Visch heeft in haar oren een wat zeur derige toon. "We hebben hem zelfs nadat hij geklaagd had, extra gegeven en nog is hij niet tevreden". Dat is hij zeker niet. "Met zo wei nig eten ga je dood", zegt hij dramatisch. En omdat Van de Visch daar nog niet aan denkt, hoeft Tafeltje Dekje bij hem niet meer langs te komen. Dat karweitje doet hij voortaan zelf vel. B J.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3