'Droefenis om lakse aanpak' C 'Ui voel me beschimmeld' Sportnota afgekraakt Veertien auto's botsen Aanleg fietspad Haarlemmertrekvaartweg Oegstgeest weer uitgesteld Leiderdorps eerste hotel open VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense fracties van CDA en PvdA/ PPR vinden het een slechte zaak dat B en W de plaatsing van boomroosters rond de linden in de Voorstraat willen betalen uit het potje 'fonds bijzondere doel einden ten algemene nutte'. "Een maand geleden tijdens de be grotingsvergadering zei het col lege dat er geen geld meer zit in het potje, en nu duikt er opeens een voordeeltje van 80.000 gul den op waaruit de boomroosters kunnen worden betaald. Ik heb bezwaar tegen een dergelijke handelwijze", aldus F. ten Have (CDA), tijdens de vergadering van de raadscommissie voor fi nanciën en ruimtelijke ordening. Hij had met name bezwaar tegen de handelwijze omdat er andere, belangrijkere zaken zouden zijn Stad en rand Plotseling voordeeltje verrast partijen WOENSDAG 11 JANUARI 1984 die zouden kunnen worden be taald uit het potje. "Geen van de partijen heeft gezegd dat ze de plaatsing van boomroosters zien als prioriteit. Er zijn veel meer bestemmingen te bedenken voor het fonds", voerde hij aan. J. Visser (PvdA/PPR) viel hem bij. "Tijdens de begrotingsbehande ling hebben we samen met het CDA twee projecten naar voren gebracht die betaald zouden kunnen worden uit het potje. Wij gaven toen aan dat de aanpas sing van het cultureel centrum wat ons betreft hieruit kan wor den betaald evenals de recon- tructie van het kruispunt Prins Bemhardlaan/Prinses Marijke- laan/Prinses Margrietlaan. Wethouder Van Dalen (WD) was het hier niet mee eens. Hij vond dat verkeersmaatregelen niet moeten worden betaald uit het fonds. Hij voerde aan dat dat niet zou passen in de opzet van het fonds dat is opgezet om voorzie ningen te bekostigen met een zo geheten bovenwijks karakter. Er zijn echter geen vaste regels voor de bestemming van het geld uit het potje, dat immer aardig ge vuld blijft doordat een klein deel van de opbrengsten uit de grond- verkopen erin wordt gestort. De aanpassing van het cultureel centrum zou volgens hem wèl kunnen worden betaald uit het potje. Hij verklaarde het boom- rooster-voorstel van het college met de woorden: "we opereren eigenlijk een beetje krampach tig. Als er weer wat binnenkomt in het potje, pakken we het met een. Toevallig was het precies ge noeg geld om iets zinnigs te doen". Raadslid G. Both (PvdA/PPR) rea geerde hierop met de opmer king: "U vond die andere sugges ties die tijdens de begrotingsbe handeling zijn gedaan dus niet nuttig". Zijn fractievoorzitter J. Visser verklapte dat hij zich "een beetje beschimmeld voelt. Waar om had U in de raad niet gezegd dat er een voordeeltje in de pen zat?", vroeg hij zich af. De commissie nam geen besluit over de financiering van de boomroosters. Dat moet in fe bruari gebeuren, bij de behande ling van de prioriteitenlijst. Op deze lijst wordt aangegeven wel ke projecten het eerst moeten worden aangepakt volgens de gemeenteraad. Dan wordt onder meer aangegeven of de plaatsing van boomroosters belangrijker is dan de aanpassing van het cultu reel centrum. Op Rijksstraatweg Wassenaar WASSENAAR - Doordat een 58-jarige automobilist uit Val kenburg te laat een rij wach tende auto's voor de stoplich ten op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Van der Ouder- meulenlaan in Wassenaar op merkte, ontstonden gistermid dag tegen vijf uur aanrijdingen waarbij in totaal veertien au to's waren betrokken. De bot singen veroorzaakten aanzien lijke materiële schade, maar geen persoonlijk letsel. De Valkenburger reed op de laat ste van een rij wachtende au to's voor het stoplicht waar door nog eens drie auto's op el kaar botsten. Hier reed weer een rij van drie auto's bovenop. Als gevolg van de file die daar door ontstond botsten nog eens zeven auto's op elkaar. De rij wachtende auto's strekte zich daarna al snel uit tot aan de Haagse Laan van Alkema de. De Haagse politie heeft toen de begeleiding van de file op de rijksstraatweg van de Wassenaarse collega's overge- De verkeersstremming als ge volg van de botsingen heeft on geveer een uur geduurd. OEGSTGEEST/WARMOND - De aanleg van een fietspad langs de Haarlemmertrek vaartweg op de grens van Warmond en Oegstgeest, zodat autoverkeer hier weer moge lijk wordt, is wederom enkele jaren uitgesteld. Was er eerst nog sprake van dat de weg begin 1984 zou worden opgeknapt, nu is die datum al verlegd naar eind 1985. De vertra ging is veroorzaakt door de onderhandelingen over de aankoop van de benodigde grond. Die onderhandelingen verlopen "zeer stroef', aldus een provinciaal woordvoer der. Komt het tot een onteigeningsprocedure dan blijven de plannen zeker tot begin 1987 in de ijskast. "We betreuren het in Oegstgeest dat het allemaal zo traag loopt om niet te zeggen laks", reageert burgemeester Scheenstra, ver antwoordelijk voor het verkeers beleid. Hij verwijt de provincie een veel te trage behandeling van de zaak. Als voorbeeld noemt hij de taxatie van de aan te kopen gronden. De taxateur kreeg daarvoor zoveel tijd dat pas in september vorig jaar het rapport klaar was. "Wij kunnen niet begrijpen dat een taxatie zo lang moet duren. Dat vinden wij erg gortig", aldus Scheenstra. De schuld van de vertraging ligt ze ker niet bij de eigenaren, bena drukt hij. De provincie kwam pas in oktober met een bod op de gronden. "Ik kan me voorstellen dat de eigenaren daar even over willen denken, dat ze hun eigen deskundigen willen raadple gen". Ook de gemeente Oegstgeest kan er niets doen, omdat de recon structie van de Haarlemmertrek vaartweg een provinciale zaak is. "We kunnen alleen bij herhaling onze droefenis uitspreken, maar we kunnen deze machine niet in een hogere versnelling zetten". Hoop Ook in Warmond wordt teleurge steld gereageerd op de vertra ging. Gemeentesecretaris Zoete melk: "Wij hopen dat de grond verwerving nog in der minne kan worden geschikt. Maar deze ont wikkeling duurt voor een ge meente die daar de gevolgen van ondervindt echt veel te lang. En dat is jammer". Als de gronden via onteigening provinciaal ei gendom moeten worden is de provincie zes jaar bezig geweest met de aankoop. Zoetemelk schiet in lach: "Ja, dat kan je wel een lange tijd noemen". Een oor deel over de provinciale handel wijze wil hij echter niet geven. Toch vindt Zoetemelk dat de Haar lemmertrekvaartweg niet voor de recontructie moeten worden opengesteld ondanks de ver keersoverlast die er nu op de Warmondse Herenweg is. Zoete melk wijst op de gevaren die er vroeger waren op de Haarlem mertrekvaart en de ernstige on gelukken die er zijn gebeurd. "Omdat de verkeersintensiteit alleen maar is toegenomen de laatste jaren denk ik dat de geva ren die er toen waren op de Haar lemmertrekvaartweg alleen maar zijn toegenomen. Ik per soonlijk zou dan ook niet de ver antwoordelijkheid op me willen nemen om de Haarlemmertrek vaartweg weer open te stellen". De smalle Haarlemmertrekvaart weg werd halverwege 1978 ge deeltelijk afgesloten voor auto's. Twee auto's konden elkaar met moeite passeren. Fietsers kwa men daardoor steeds in de knel Bovendien werd een i snelheid van zestig kilometer per uur ingevoerd. Toen deze oplos sing niet het gewenste resultaat' had - automobilisten reden nog te hard en ook op tijden dat het niet mocht werd een jaar later de weg volledig afgesloten voor het gemotoriseerde verkeer. De toenmalige gedeputeerde van Zuid-Holland, Diepenhorst, liet tevens weten dat in 1981 de re constructie van de weg ter hand zou worden genomen. Tien jaar De gevaarlijke situatie op de Haar lemmertrekvaartweg wordt ove rigens al meer dan tien jaar on derkend. In 1971 werd er al ge sproken over verbeteringen, maar pas in 1981 kwam een uit gewerkt plan ter tafel. Dat plan behelst de aanleg van een fiets pad langs de weg. Zo zouden de ongeveer 2.500 (brom)fietsers zich dagelijks in ieder geval vei lig over het fietspad kunnen ver plaatsen. De Haarlemmertrek vaartweg zou dan weer kunnen worden opengesteld voor gemo toriseerd verkeer. Dit plan (totale kosten globaal zes miljoen gulden) werd door de ge meenten Warmond en Oegst geest grotendeels positief ont vangen, want de afsluiting van de weg veroorzaakte veel over last in de Oegstgeestse Dorps straat en de Warmondse Heren weg. Beide wegen zijn niet bere- De Haarlemmertrekvaartweg ter hoogte van het tolhek. Nu hebben de (brom)fietsers alle ruimte op deze weg, die voor auto's is afgesloten. Om hun die ruimte in de toekomst ook te geven is de aanleg van een fietspad nodig. Eigenlijk zou dat begin 1984 gebeuren, bij de grondaankopen is dat nu vertraagd. kend op de enorme verkeers stroom die zij kregen te verwer ken toen de Haarlemmertrek vaartweg werd afgesloten. Maar alras bleek dat de verbetering van de Haarlemmertrekvaartweg niet op korte termijn kon worden uitgevoerd. Voor de aanleg van het fietspad was grond nodig die eigendom is van een zestal parti culieren. Onderhandelingen be gonnen en duren nog steeds voort. Bovendien werden tegen het plan bezwaren ingediend omdat een aantal monumentale bomen moet worden geveld. Die bezwa ren zijn afgewezen. Het plan bleef overeind en kan nu niet meer door bezwaren worden ver traagd. Ook waren er. onderhandelingen nodig met Rijkswaterstaat, om dat de huidige afrit van rijksweg A44 (op de Haarlemmerstraat weg) zou moeten aansluiten op het nieuwe deel van de Haarlem mertrekvaartweg. Die onderhan delingen zijn onlangs afgesloten. Het laatste stuk van de Haarlem mertrekvaartweg wordt iets op geschoven in noordoostelijke richting zodat die kan aansluiten op de rijksweg. Er komt dan te vens een nieuwe oprit. Blijft over de grondaankopen. En die vormen nu het grootste strui kelblok. 'Moeizaam' en 'stroef typeert een provinciaal woord voerder de onderhandelingen. De hoop dat het geheel nog suc cesvol kan worden afgesloten is wel aanwezig, maar er wordt ook terdege rekening gehouden met onteigeningsprocedures. Als die nodig zijn loopt de verbetering opnieuw vertraging op, in dat ge val zeker anderhalf jaar. En dan kan er pas in 1987 worden begon nen met de uitvoering van het plan voor de Haarlemmertrek vaartweg. Halverwege dit jaar zal op het pro vinciehuis worden besloten of verder onderhandelen zin heeft. Zo niet dan worden de onteige ningsprocedures in gang gezet. WOENSDAG film 'Passione d'Amore' van Ettore Scola, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - 'Een maand op het land', klassiek toneel door Toneelgroep Theater, 20.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - 'Een liederen- avond zonder zang', Vaughan Schlepp met een pianorecital, 20.15 Lak-Theater - 'De gijselaar', door de Nieuwe Komedie. 20.30 uur. Kijkhuis LVC - Breestraat 66, film 'II mystero di Oberwald' van Antonioni, DONDERDAG Leiden K&O-gebouw - sportarts Jon IJzerman houdt een lezing over het onderwerp 'Sport en blessurepreventie', 20 uur. Lak-Theater - 'De gijselaar', 20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. 'C'Eravamo Tanto Amati' van Ettore Scola, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Salo' van Pasolini, 20 en 22 15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer- Herziene versie al toegezegd APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 6 tot 13 jan. door: Apotheek De Aloë, Levendaal 16, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma., woe., vr. van 13-13 30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. Het maandag geopende IBIS-hotel met op de achtergrond buurman Albert's Corner. tel. 4641 LEIDERDORP - Geruisloos is af gelopen maandag om twaalf uur het IBIS-hotel in Leiderdorp ge opend. Geruisloos, want de offi ciële opening (vrijwel zeker door burgemeester Van der Have) vindt pas in maart plaats. Het IBIS-hotel tussen de Persant Snoepweg en rijksweg A4 telt ze ventig kamers en werd in een vrij korte tijd gebouwd. De formule van de Franse hotelketen is "een comfortabele, doch niet al te prij zige hotelaccommodatie" leve ren aan zakenmensen en toeris ten die een drie of vier steTrenho- tel te duur vinden. Deze formule is ook duidelijk zichtbaar in de bouw. Nu zijn er nog zeventig kamers maar zon der enig probleem kunnen er bij na vijftig worden 'aangeplakt'. In het hotel, dat zes miljoen gulden heeft gekost, werken voorlopig vijftien mensen. Volgens direc teur Van den Dijssel ("in Frank rijk noemen ze iedereen direc teur") kan het aantal personeels leden uitgroeien tot 25, de even tuele uitbreiding met vijftig ka mers nog niet meegerekend. Behalve slaapkamers heeft het ho tel ook een aantal vergaderzalen en een Frans getint restaurant. Juist dit laatste punt leverde pro blemen op bij het verkrijgen van een bouwvergunning. Buurman Albert's Corner vreesde omzet verlies en heeft dan ook tot aan de Raad van State toe gepro beerd de komst van IBIS tegen te houden. Het IBIS-hotel in Leiderdorp is het vijfde van de keten in Nederland. In totaal zijn er in de loop van 1984 135 IBIS-hotels in de hele wereld. De IBIS-keten is eigen dom van de Franse hotel- en res taurantgigant Accor, die ook ei genaar is van bijvoorbeeld Novo- tel en Jacques Borel. OEGSTGEEST - De vorige maand door B en W van Oegst geest uitgebrachte sportnota, be doeld om een groot aantal be staande en toekomstige sport- voorzieningen in Oegstgeest eens nader onder de loep te ne men, krijgt binnenkort een her ziene uitgave. Aanleiding hiertoe is een reeks van kritische opmer kingen van de raadscommissies voor openbare werken en voor fi nanciën op het gemeentelijk stuk. Vooral de liberale leden van deze commissies, Kuntze en Heilbron, onthielden zich de afgelopen twee vergaderavonden niet van kritiek. De uitspraken "De sportnota mist een beleidsvisie" (Kuntze) en "Het valt op dat er overal in de nota geschreven wordt: "We gaan het onderzoeken" (Heil bron) misten hun uitwerking dan ook niet. De meer dan onver wachte kritiek op de nota (De Oegstgeester sportraad had drie weken geleden vrijwel geen be zwaren naar voren gebracht) deed wethouder Kohlbeck (fi nanciën) gisteravond namelijk verleiden tot een directe toezeg ging. Naar aanleiding van Heil brons opmerking die vooral ge richt was op het te voeren zwem- badbeleid van de gemeente, liet Kohlbeck zich ontvallen: "Wat mij betreft kan het onderzoek naar de bewegwijzering voor Poelmeer achterwege blijven. Maak daar maar van: "We zullen het gaan doen". Ook tijdens de discussie over het attractiever maken van het gemeentelijke bad kwam het tot een verschil van mening tussen het college en de commissie. Terwijl wethou der Kohlbeck (PvdA) in positie vere mate liet doorschemeren dan zijn collega Van Hazel (CDA) dat "Poelmeer meer te bieden moet hebben dan alleen water" maakte christen-democraat Van Veen duidelijk de eventuele nieuwe voorzieningen voor het zwembad in het geheel niet te willen. Van Veen: "De kwaliteit en de temperatuur van het water is voor onze fractie veel belang rijker dan al die dure investerin gen om het bad attractiever te maken. Ik ben namelijk geen voorstander van een soort park als Slagharen", aldus de CDA- fractieleider. Behalve de financiële problemen rondom het zwembad Poelmeer liet de commissie financiën ook Ayqten enige moeite te hebben met het subsidiebeleid voor de Oegstgeester jeugdsport. "Het bedrag- dat jaarlijks gegeven wordt mogen we niet zien als iets heiligs", stelde Bosman (PvdA). Van Veen ging met zijn uit spraak nog een paar flinke stap pen verder. "Ik ben helemaal geen voorstander van jeugd- sportsubsidie. Die subsidie kun je beter omzetten in lagere tarie ven", zo vond Van Veen. Eis 10 maanden cel voor dief DEN HAAG/VOORSCHOTEN Tien maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk. Die eis stelde officier van justitie, mr. Huinen, gisteren bij de Haagse rechtbank ten op zichte van een 26-jarige Voor schotenaar die een aantal inbra ken in Leiden en Oegstgeest ten laste werden gelegd. Het ten las te gelegde was nog maar 'het top je van de ijsberg', zoals mr. Hui nen het uitdrukte. De al vele ja ren aan zware drugs verslaafde Voorschotenaar - een goede be kende van politie en justitie - be kende alles grif. Toch zag zijn raadsman, mr. Poot, lichtpuntjes. De Voorschotenaar zou eindelijk inzien dat het zo niet langer kan en gemotiveerd zijn om van zijn verslaving af te komen. Een lange onvoorwaar delijke gevangenisstraf leek mr. Pootgeen zinvolle ondersteu ning van de huidige gunstige ontwikkeling. De uitspraak is op 24 januari. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-.19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse r Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J W. E Metselaar Adj Hooldredacteur R D Paauw Alg. redactiechef. A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef A A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen tel. 071-144941, tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2