Eerste narcissen steken in De Keukenhof de kop al op Ter Aar doet 'zelf maatschappelijk werk Nieuwkoop blij met subsidiëring bomen Officiële opening op 30 maart Katwijk steunt cursus kennismaken met sport Drinkwater in deel Rijnsburg verontreinigd Trainingsveld voor Altior Magere jaren Hazerswoude in aantocht Hazerswoude overweegt controle op uitkeringen Streek LISSE Gespannen wordt in De Keukenhof gewacht op het komende voorjaar. De nationale bloementuin op het voormalige land goed van Jacoba van Beie ren die vrijdag 30 maart voor de 35ste keer wordt geopend, ligt er nog wat kaaltjes bij. De eerste nar cissen steken voorzichtig de kopjes boven de grond en op sommige plekken in de tuin komt al een deel van het met de hand ge zaaide gras voorzichtig op. "De natuur is wat vroeg", zegt tuin architect Henk Koster. Een ver schijnsel dat Koster echter al eer der in zijn Keukenhofjaren heeft meegemaakt. "Het is wel is voor gekomen dat half februari de narcissen al in bloei stonden. Zes weken lang hebben ze gebloeid, het leek wel of ze met haarlak waren bespoten. Zo mooi strak stonden ze al die weken. Maar ook dit jaar zal de natuur het wel weer op haar eigen wijze regelen. Zo gaat dat altijd en elk voorjaar komt het keurig voor elkaar. Daar rekenen we ook dit jaar maar weer op. Toch zijn we, zoals altijd in het voorjaar, wat gespan nen in afwachting van het resul taat. Vooral ook omdat we niet meer kunnen doen dan afwach ten". Nadat in de loop der jaren verschil lende aanvullingen op het oor spronkelijke ontwerp voor De Keukenhof zijn aangebracht, be slaat de totale oppervlakte nu ruim 28 hectare. Afgelopen na jaar zijn er in het park tussen de vijf en zes miljoen bollen ge plant. "Nog steeds het oude handwerk", vertelt Koster. "De ontwerpen van de verschillende perkjes zijn zo klein dat het bijna onmogelijk is het machinaal te doen. Onze mensen hebben in die weken dan ook keihard ge werkt om al die bollen in de grond .te krijgen". De bezoekers krijgen gedurende de zes weken dat de tentoonstel ling in Lisse is geopend ook dit jaar weer wat nieuws voorge- door Kees van Kuilenburg schoteld. Vooral de Fransen, Duitsers en Engelsen wacht een verrassing. Koster heeft samen met de Boskoopse tuinarchitect Roozen ontwerpen voor model- tuinen uit die landen gemaakt. Zo wacht de bezoekers uit Enge land, die elk jaar meer belang stelling voor de vooijaarsten- toonstelling tonen, een model- tuin met alles erop en eraan wat de tuinen uit dat land zo typisch Engels maken. Wensen Datzelfde geldt voor het bezoek uit Frankrijk en Duitsland, het land dat als vanouds ook dit jaar weer het leeuwedeel van het buiten landse bezoek zal opleveren. "We hebben daarmee ingespeeld op wensen van de bezoekers uit die landen, die ons herhaaldelijk lie ten blijken wel eens een tuin met alles erop en eraan, zoals ze in hun land zijn aangelegd, in Keu kenhof willen zien. Ook de Bloembollenraad zag daar wel iets in en de raad is dan ook be trokken geweest bij het uitwer ken van het idee van de plan nen". aldus Koster. Maar ook de bezoekers uit eigen land zijn niet vergeten. Koster heeft op speelse wijze het water in een gedeelte van Keukenhof meer betrokken by de aanleg en opbouw van dat stukje Neder landse tuin. "We hebben daar door middel van vlonders en het aanbrengen van zitjes een tuin- gedeelte gemaakt dat naar ons idee bij de bezoekers uit eigen land erg zal aanslaan. Daarnaast zijn we er bij onze bollenkeuze vanuit gegaan dat er geen bloei- beperking moet zijn, zodat daar gedurende die zes weken dat we open zijn, voortdurend wat te zien is", vertelt Koster. KATWIJK - In Katwijk worden binnenkort zogenaamde sport-kennis- makingscursussen gegeven. In het kader van deze cursus kunnen be langstellenden voor tien gulden gedurende een of twee maanden vrij blijvend een sport beoefenen. Het is daarvoor niet nodig lid van een verèniging te worden. In sommige gemeenten worden dergelijke cursussen al jaren achtereen met succes georganiseerd. In Katwijk zal een en ander nog voorzichtig worden aangepakt en richt men zich voorlopig ook slechts op de schoolgaande jeugd. Het bureau sportzaken van de gemeente zal de cursussen in samenspraak met de sportverenigingen opzetten. In eerste instantie zullen verenigingen die wat meer leden kunnen ge bruiken worden benaderd. De kosten van het plan zijn voor 1984 ge raamd op 2500 gulden. Wanneer de 'doelgroep' wordt uitgebreid in 1985 zal een groter bedrag nodig zijn. De gemeentelijke commissie voor 'ontmoeting' had gisteren wel oren naar dit plan. Hoewel het benodigde bedrag niet in de begroting voor dit jaar is opgenomen, meende de commissie dat de financiële ruimte in het gemeentelijk huishoudboekje toch moet worden gevonden. Minder enthousiast was de commissie over het plan een uitleenmogelijk heid voor sport- en spelmaterialen op poten te zetten. Dergelijke door de provincie opgezette uitleencentra zijn er reeds in Leiden en Noord- wijkerhout. Dat blijkt voor de Katwijker te ver weg, zo lichtte sport ambtenaar P. Méjan gisteren toe. Wethouder W. van der Plas vroeg zich af of de gemeente Katwijk die taak nu op zich moet gaan nemen. Hij beloofde niettemin zich nader in het voorstel te verdiepen. Water kan normaal worden gedronken RIJNSBURG - Het drinkwater in een gedeelte van Rijnsburg is licht verontreinigd met een ove rigens onschuldige bacil. Wet houder C. Noort maakte dit gis teren bekend tijdens de vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor openbare werken. Waar de verontreiniging van daan komt en waardoor deze wordt veroorzaakt is vooralsnog onzeker. Het gebied waarin het drinkwater is verontreinigd, wordt begrensd door de straten Oegstgeester- weg/de Dijk, Moleneind, Colle- giantenstraat. Vliet ZZ en de Graaf Florislaan. Het water kan normaal worden gedronken, hoewel het iets minder smakelijk is doordat het flink is gechlo reerd. De gemeente heeft sinds de besmetting zich voordoet vrij wel dagelijks contact met de ge neeskundige inspectie. Sterker De verontreiniging kwam voor het eerst aan het licht in december bij steekproeven die regelmatig worden genomen van het drink water. De gemeente heeft toen onmiddelijk de bewoners ge waarschuwd en is het water gaan chloreren. Eind december bleek na het water weer in orde te zijn en werd het toevoegen van chloor gestaakt. Deze maand kwam de besmetting weer terug en stak nu zelfs ster ker de kop op, waarna de ge meente weer chloor aan het wa ter is gaan toevoegen. Vandaag wordt de chlorering weer ge staakt en wordt er onderzocht of het probleem al is verholpen. Mocht dat niet het geval zijn, dan wordt vrijdag weer begonnen met de chlorering van het water. Bewoners wordt in de tussentijd in elk geval aangeraden het wa ter voor consumptie te koken. Dit om alle risico's uit te sluiten. Ingrijpend De maatregelen hebben de ge meente Rijnsburg tot dusver on geveer 20.000 gulden gekost. Mocht het toevoegen van chloor ook op langere termijn de pro blemen niet verhelpen, dan zal er moeten worden gezocht naar meer ingrijpende maatregelen, bijvoorbeeld huis na huis onder zoeken waar de verontreiniging zit. Optimistisch Bij De Keukenhof is men voorzich tig optimistisch over het aantal bezoekers dat dit jaar de tocht naar Lisse zal maken. "De eerste contacten met de organisatoren van busreizen naar De Keuken hof vanuit Duitsland en Enge land wijzen erop dat de belang stelling goed is", zegt Koos van Rijnen, die bij de bloementuin verantwoordelijk is voor de pu bliciteit. "In het rampjaar dat het vorig jaar uiteindelijk blek te zijn, hebben we toch nog 840.000 bezoekers getrokken. Een aantal waar we uiteindelijk nog met verbazing naar hebben gekeken. Vorig jaar hebben we slechts vier dagen zonder regen gehad. Dat heeft duidelijk invloed gehad op het bezoek aan de tuin". Dit jaar hoopt Van Rijnen dat het bezoekersaantal het topjaar 1978 op z'n minst zal evenaren. "Toen bezochten 944.000 belangstellen den De Keukenhof. Dit jaar val len er twee topweekeinden in de openingsperiode. De Pasen valt gunstig en datzelfde geldt voor het corsoweekeinde. Als het dan mooi weer is, kun je ervan over tuigd zijn dat het storm zal lopen. Maar ja, dat heb je niet voor het zeggen". Tuinarchitect H. Koster (links) en publiciteitsman K. van Rijnen voor de ingang pan Keukenhof. iFoio Holvast Gedurende de zes weken dat de bloementuin is geopend worden er ook nog vier binnententoon- stellingen gehouden. Van 5 tot en met 8 april staan in het Konin gin Julinanapaviljoen de free- sia's en irissen centraal, terwijl van 14 tot en met 23 april in het zelfde paviljoen 'Narcissus '84' wordt gehouden. Van 17 tot en met 20 mei is er in het paviljoen een tentoonstelling van kleinere en minder bekende bolgewas sen. Van 10 tot en met 20 mei is de lelietuin open. In de kassen is dan een oppervlakte van onge veer 2500 vierkante meter inge ruimd voor de lelies. Aar- en Veenstreek teleurgesteld, één gedwongen ontslag STREEK - De stichting Aar- en Veenstreek is uitermate teleurgesteld over het besluit van de gemeente Ter Aar om het maatschappelijk werk voortaan doör een plaatselij ke stichting te laten uitvoe ren. "Het is geen goede zaak", aldus directeur R. Scheffer van de Aar- en Veenstreek. Door het Ter Aarse besluit is de Aar- en Veénstreek gedwongen per 1 februari een maatschappelijk werker te ontslaan en moet TER AAR - De voetbalvereniging Altior uit Langeraar krijgt een trainingsveld. De kosten bedra gen 84.000 gulden. Hiermee komt dan het einde in zicht van de ruimtenood van de Lange- raarse voetbalclub. De ruimteproblemen van Altior zijn al geruime tijd onderwerp van discussie. Het meest ingrij pende voorstel, dat ruim een jaar geleden door burgemeester en wethouders werd gepresenteerd, was een verhuizing van de voet balclub. Hiervoor kwamen twee plaatsen in aanmerking: bij de rioolwaterzuivering en in de Vie- rambachtspolder. Het college maakte zich indertijd sterk voor een centraal sportpark in de Vie- rambachtspolder. Uiteindelijk werd echter toch gekozen voor het blijven zitten op de huidige plek. Voorwaarde was wel dat Altior een trainingsveld zou krij gen. "Met de voetbalvereniging Altior heeft een bespreking plaatsge vonden over de aanleg en draina ge van een halfverhard trainings veld. Hierbij is vast komen te staan, dat het noodzakelijk is het merendeel van de werkzaamhe den te laten uitvoeren door een specialistische aannemer", meldt het college. De gemeenteraad buigt zich don derdag over het voorstel van bur gemeester en wethouders. De raadsvergadering begint om acht uur. het aantal uren van een lei dinggevend maatschappelijk werker fors worden terugge draaid. Overigens gaat het alleen om het maatschappelijk werk. Op de an dere tak van de Aar- en Veen streek, de gezins- en bejaarden verzorging, kunnen de inwoners van Ter Aar wel een beroep blij ven doen. De stichting maatschappelijke dienstverlening Aar- en Veen streek doet haar werk in acht ge meenten. Deze gemeenten zijn Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Nieuwkoop, Wou- brugge, Alkemade, Zevenhoven en Ter Aar. "Bij zeven gemeen ten gaat het prima. Alleen Ter Aar gaat nu zelf het maatschap pelijk werk doen", aldus direc teur Scheffer. Het is al geruime tijd bekend dat de gemeente Ter Aar plannen heeft om zelf het maatschappe lijk werk in handen te nemen. Dit streven werd aangekondigd in het welzijnsplan van Ter Aar dat enkele jaren geleden werd opgesteld. "Van de plannen wa ren wij op de hoogte maar daar bij moet wel worden aangete kend dat wij pas op 17 augustus van het afgelopen jaar officieel het besluit van de gemeente Ter Aar hoorden. Toen konden wij pas maatregelen gaan nemen", aldus Scheffer. Kosten Het belangrijkste motief van de ge meente Ter Aar om het heft in eigen handen te nemen, zijn de kosten. De vergoeding aan de Aar en Veenstreek gaat naar rato van het inwonertal van een ge meente. Voor de gemeente Ter Aar zou dit voor de periode 1983/ 1984 hebben betekend dat er een bedrag van ruim 94.000 gulden op tafel moest worden gelegd. "Het is zo dat het maatschappelijk werk nu alleen door de gemeente wordt gesubsidieerd en de subsi diëring van de gezins- en bejaar denverzorging door het rijk. Nu is het mijns inziens duidelijk dat in de nieuwe Wet Voorzieningen Zorg. die halverwege dit jaar zal worden behandeld en per 1 ja nuari 1985 in werking zou moe ten treden, het maatschappelijk werk weer zal worden gesubsi dieerd door het rijk. Het is niet de bedoeling dat er weer een si tuatie ontstaat als tien, vijftien jaar geledén. Toen zeg maar ie dere gemeente z'n eigen vereni ging had. Er is toen gekozen voor centralisatie en de regionale op zet die we nu hebben werkt goed. Het is volgens mij niet goed als elke gemeente weer z'n eigen stichtinkje in het leven gaat roepen", vertelt Scheffer Zorg Inmiddels is per 1 januari de stich ting Zorg met het maatschappe lijk werk in Ter Aar gaan draai en. Scheffer over de stichting- "Wij opereren al tien jaar in Ter Aar. De mensen kennen ons. En, doordat wij meerdere personen in verschillende deskundighe den in dienst hebben, werkt dat gemakkelijk. Bij de stichting Zorg in Ter Aar moeten alle kwa liteiten in principe in één per soon zitten. En wat gebeurt er bij ziekte of verlof?", vraagt Schef fer zich af. De gemeente Ter Aar heeft alle ver trouwen in de stichting Zorg. De stichting is door het gemeente bestuur zelfs uitgeroepen tot ver- eniging van het jaar 1983. Een woordvoerder van de afdeling welzijn van Ter Aar ziet geen problemen: "De basisgedachte achter stichting Zorg is om de gezondheidszorg, eenvoudig ge zegd, dichter bij de inwoners te brengen. De financiële aspecten spelen zeker niet de belangrijk ste rol. Het gaat gewoon om de structuur van de gezondheids zorg. Ook hebben wij gedacht aan bijvoorbeeld ziekte van een van de maatschappelijk werkers. Daarom zijn er ook twee partti mers in dienst genomen. Die kunnen elkaar opvangen". Overigens is nog niet openbaar hoeveel subsidie de stichting Zorg van de gemeente Ter Aar krijgt. De subsidie moet volgens de woordvoerder nog door de ge meente worden goedgekeurd. Wel zet hij kanttekeningen bij het bedrag van 94 mille dat direc- Directeur R. Scheffer van de Aar- en Veenstreek is teleurgesteld door het besluit van de gemeente Ter Aar om zelf het maatschappelijk werk ter hand te nemen. (foto Wlm Dijkman) teur Scheffer noemt. "Wat je vraagt en wat je kijgt, kan nog wel eens anders zijn", aldus de woordvoerder. De wisselwerking die er intern wel was bij de Aar- en Veenstreek tussen de gezins- en bejaarden verzorging en het maatschappe lijk werk zal overigens blijven. Volgens Scheffer zal wel met de stichting Zorg informatie wor den uitgewisseld in het zogehe ten 'eerste lijn overleg', waaraan behalve Aar- en Veenstreek ook onder andere de stichting Zorg en de huisartsen deelnemen. HAZERSWOUDE - De ge meente Hazerswoude gaal fikse tekorten tegemoet. Vol gens de opgestelde meerja renraming lopen de jaarlijkse tekorten op de begrotingen voor 1986 en 1987 op tot bo- de r ton. Hierbij is geen rekening gehou den met een eventuele verho ging van de onroerend-goed- belasting en andere tarieven. Daarnaast kan worden ge zocht naar bezuinigingen om de begroting sluitend te krij gen. Als de gemeente nieuwe ver plichtingen aangaat, levert dit uiteraard ook financiële consequenties op. Met het in gebruiknemen van een sport zaal aan de Rijndijk en de bi bliotheek naast het ge meentehuis is al wel reke ning gehouden in de meeija- renraming. De meerjarenraming zal in de raadscommissie algemene zaken en financiën van don derdagavond worden bespro ken. NIEUWKOOP - Particulieren bin nen de bebouwde kom die een fraaie boom bezitten kunnen, wat betreft de commissie milieu zaken, een beroep doen op een financiële bijdrage van de ge meente Nieuwkoop voor het on derhoud. Het voorstel van burge meester en wethouders om hier voor een bedrag van drieduizend gulden beschikbaar te stellen, werd gisteravond zonder morren van een positief advies voorzien. Ieder commissielid was het er mee eens dat er in een plaats als Nieuwkoop weinig verschil is tussen binnen en buiten de be bouwde kom. Het is volgens de commissieleden oneerlijk dat de provincie wel subsidie geeft voor het in standhouden van houtop standen buiten de bebouwde kom. G.M. Slagmolen (PvdA/EVP/PPR) vindt wel dat iedere keer op nieuw moet worden bezien wel ke bomen eventueel in aanmer king kunnen komen. WD'er R. Niezen waarschuwde gister avond tegen het geven van bij dragen tot instandhouding van bomen die veel te groot worden en last gaan veroorzaken aan be woners. Hij wees in dit verband op mosvorming op daken en schaduwwerking. Burgemeester T.R. Seinstra bracht nog eens onder de aandacht dat het niet alleen gaat om bomen maar ook op het instandhouden van boerengeriefbosjes. Om niet te ver uit de pas te lopen met andere gemeenten, wordt de gemeenteraad voorgesteld een nieuwe serie wijzigingen door te voeren in de op de modelveror dening afgestemde bouwveror dening. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten geeft deze veranderingen aan de gemeente besturen ter overweging met het doel allerlei procedures bij aan vragen, zoals bijvoorbeeld het maken van een dakkapel, te ver eenvoudigen. Het is volgens het college bittere noodzaak allerlei kleinigheden te schrappen. Bur gemeester Seinstra, voorzitter van de commissie ruimtelijke or dening, deelde gisteravond mee dat er in de praktijk niet al te veel zal veranderen, omdat er nu al in de geest van de wijzigingen wordt gewerkt. Om hoge kosten te voorkomen wordt nu al zo ge werkt dat zo weinig mogelijk ad vies behoeft te worden gevraagd aan de welstandscommissie. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De belangrijkste verkeersader in Koudekerk aan den Rijn is sinds gisteren afgesloten voor het verkeer. De afsluiting is noodzakelijk omdat er een asfaltlaagje moet worden aangebracht Als alles meezit kan het verkeer vanaf morgen weer van deze belangrijke doorgaande wegen, de Dorpsstraat en de Hoogewaard, gebruik maken. Deze wegen zijn onlangs ingrijpend opgeknapt en bovendien is er riolering aangelegd. Nog net voor de winter echt zal invallen, wordt de weg thans gladgestreken. Vooral voor de fietsers van Koudekerk een hele opluchting. (foto wim Dijkman HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude overweegt ook ge bruik te gaan maken van de dien sten van een 'sociaal recher cheur'. Deze ambtenaar is door een aantal gemeenten in de regio in dienst genomen om vermeend misbruik en oneigenlijk gebruik van de sociale uitkeringen op te sporen. De ambtenaar bijzondere controle, zoals de term officieel luidt, is al sedert 1 september van het vori ge jaar actief. De gemeente Ha zerswoude heeft nog niet kun nen besluiten aan deze gezamen lijke onderneming deel te ne men. Het college van burgemees ter en wethouders weet nog niet of zo'n ambtenaar ook in Hazers woude aan het werk moet wor den gezet. Het college wil eerst het advies inwinnen van de raadscommissie algemene zaken en financiën, die donderdag over dit onderwerp vergadert

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25