KITS sfeertje rond hasj roken is weg Mystiek Winkel met enge meiden Malik: 'Van den Broek helpt Indonesië' WOENSDAG 11 JANUARI 1984 Varia PAGINA 23 Lacht u even met mij mee om de Fransen? Op 32 vragen om hun al gemene ontwikkeling te testen, vie len onder andere deze antwoorden te bewonderen: „Wie was Rodin?" - Een denker. „Wie schreef de Mar seillaise?" - De Gaulle. „In welk jaar werd Rusland communis tisch?" - 1300. „In welk jaar kwam Hitier aan de macht?" - 1605. ,floem een nederlaag van Napo leon" - Waterpolo. Het betrof een test van het week blad Le Point, nadat er in Frank rijk enige onrust was ontstaan toen een meisje, dat haar eindexamen middelbare school had gedaan, op de televisie het antwoord schuldig moest blijven op vragen als „Noem de vier grootste steden van Frank rijk" en „Hoe lang duurde de Hon derdjarige Oorlog?" Die laatste vraag had ik trouwens ook niet geweten, volgens de Grote Winkler Prins duurde hij van 1337 tot 1453. Verontrustender vond men vermoedelijk dat het meisje meende dat De Gaulle en Mitter rand leden van de communistische partij waren, zodat men zich de vraag ging stellen: „Wat blijft er van alle schoolkennis hangen na dat men alles vergeten is?" De 32 vragen, die aan een represen- tatieve doorsnee van de Fransen boven de 16 jaar werden gesteld, zal ik nu voor u vertalen, in dubbel opzicht soms, omdat ik een twaalf tal vragen die over typisch Franse onderwerpen gingen, in overeen komstige Nederlandse vragen heb vertaald om eenzelfde moeilijk heidsgraad te bereiken. In plaats van twee Franse auteurs uit de 18e eeuw koos ik bijvoorbeeld twee Ne derlandse schrijvers uit de 19e eeuw. Hier volgen de 32 vragen: 1. Kunt u twee Nederlandse schrij vers uit de 19de eeuw noemen? 2. Wie heeft de 'Mona Lisa' geschil derd? 3. Wat is een centenaar? 4. Noem vier hoofdsteden van Afrikaanse landen. 5. In welk jaar werd Karei de Gro te tot Rooms keizer gekroond? 6. Waar bevindt zich Boedapest? 7. Wie heeft de 'Mondscheinsonate' gecomponeerd 8. Wat is een alexandrijn? 9. Wat is een gelijkzijdige drie hoek? 10. In welk jaar heeft Columbus Amerika ontdekt? 11. Noem een bot van de arm. 12. Waaruit ontsnapte Hugo de Groot in 1621 met behulp van een boekenkist? 13. Wie schreef de Gysbreght van Aemstel? 14. Welke toon geeft de stemvork? 15. In welke stad bevindt zich het 'Witte Huis'? 16. In weke stad bevindt zich het Rode Plein? 17. Wie heeft de 'Camera Obscura' geschreven? 18. Wie heeft het vaccin tegen de hondsdolheid ontdekt? 19. Wie was Vermeer? 20. Kunt u een overwinning van Prins Maurits noemen? 21. In welk jaar werd 'de Grondwet van Thorbecke' aangenomen? 22. Wie heeft het Wilhelmus, wel licht, geschreven? 23. Welke bloedlichaampjes zorgen voor de verdediging van het orga nisme? 24. Noem een groot Duits schrijver. 25. Noem een groot Italiaans schrij ver. 26. Hoe groot is de bevolking van Nederland? 27. Hoe groot is de bevolking van China? 28. In welk jaar werd het commu nistische regime in Rusland geves tigd? 29. Waar stroomt de Amazone? 30. Wat gebeurde er in Linggadjat- ti? 31. In welk jaar kwam Hitler in Duitsland aan de macht? 32. Wie heeft de 'Max Havelaar' ge schreven? Zo heel eenvoudig zijn alle vragen nu ook weer niet, zoals u merkt. Aan het slot zal ik de antwoorden geven, dan kunt u nu uzelf even tes ten. Bij de Franse test werden 13 van de 32 vragen door meer dan 50 procent van de ondervraagden goed beantwoord: de vragen 2, 3, 6, 9. 12, 15, 16, 18 (met 88,3 procent goed!), 20,22.26. 29 en 32. De leeftijdsklasse van 16 tot 24 jaar scoorde het laagst, die van 34 tot 49 jaar het hoogst, de man nen scoorden iets hoger dan de vrouwen. Hier volgen de antwoor den: 1. Multatuli, Beets. Potgieter, Paaltjens. 2. Leonardo da Vinei. 3. Honderd kilo. 4. Algiers, Tunis, Dakar, Rabat, Tripoli, enz. 5. Achterhonderd. 6. Hongarije. 7. Beethoven. 8. Vers van 12 voeten. 9. Driehoek met drie gelijke zij den. 10. 1492. 11. Opperarmbeen, spaakbeen, elle- pijp. 12. Slot Loevestein. 13. Vondel. 14. La. 15. Washington. 16. Moskou. 17. Nicolaas Beets. 18. Pasteur. 19. Een schilder. 20. Nieuw poort. 21. 1848. 22. Marnix van St. Aldegonde 23. De Witte. 24. Goethe, Mann, Brecht, Boll, enz. 25. Dante, Moravia, Pirandello, 26. Ruim 14 miljoen. 27. Eén miljard. 28. 1917. 29. Brazilië (grotendeels). 30. Overeenkomst tussen Neder land en Indonesië. 31. 1933. 32. Multatuli. JAKARTA (ANP) - "Inmenging in binnen landse aangelegenheden is een begrip dat voor velerlei uitleg vatbaar is. Spreken over mensenrechten is geen inmenging, maar een poging om ons te helpen bij het corrigeren van onze fouten. Als men ons op onze fouten wijst, dan is dat goed voor Indonesië", zo heeft de vroegere Indonesische minister van buitenlandse zaken en vice-president, Adam Malik, gezegd in een gesprek met Neder landse journalisten over het bezoek van mi nister Van den Broek. Malik, lid van de commissie-Brandt - die een oplossing probeert te vinden voor het vraag stuk van de onderontwikkeling - en van de in Genève gevestigde commissie voor inter nationale humanitaire vraagstukken, staat kritisch tegenover het sociale en ontwikke lingsbeleid van de regering-Suharto, dat zijns inziens heeft geleid tot toegenomen cri minaliteit en schendingen van de mensen rechten. Malik, een der laatste strijders van het eerste uur voor de onafhankelijkheid van Indonesië, zou graag lezingen geven op universiteiten en op bijeenkomsten in ste den en dorpen, maar hem is te verstaan ge geven dat hij dit maar beter niet kan doen. Ruim een maand geleden heeft hij de presi dent gevraagd een einde te maken aan de zogenaamd geheimzinnige moorden. Hij heeft geen antwoord op zijn brief gekregen. Malik neemt duidelijk afstand van generaal Benny Murdani. De opperbevelhebber van de strijdkrachten heeft minister Van den Broek beschuldigd van inmenging in bin nenlandse aangelegenheden, nadat deze zorg had uitgesproken dat "geheimzinnige schutters" - volgens mensenrechtenactivis ten militairen - de afgelopen maanden in het kader van een anti-misdaadcampagne mogelijk al 4000 mensen hebben neerge schoten. Volgens Malik gebeurt het vaak, vooral in dor pen zonder straatnamen en huisnummers. Dat leden van "doodseskaders" mensen uit hun huis slepen en doodschieten die zich hun leven lang verre van misdaad hebben gehouden. "Het gevaar is groot dat je men sen opvoedt tot terroristen. Nu hebben ze nog geen geweer, maar morgen zullen zij proberen zich te verdedigen". De toegenomen misdadigheid wijt Malik aan de economische situatie. Hij is blij met de hulp die de IGGI (de door Nederland voor gezeten intergouvernementele groep voor Indonesië die de ontwikkelingshulp coördi neert) de eerste vijf, tien jaar heeft verleend, maar deze hulp heeft het inkomen van de boeren niet vergroot. "Indonesië is nog steeds een ontwikkelings land. waar mensen nog strijd moeten voeren om in hun dagelijkse behoefte te kunnen Minister Van den Broek heeft hem gezegd dat dit niet zo eenvoudig is, en uiteraard is Malik het daarmee eens. "Misschien is het zo dat de IGGI niet kan helpen U zou eens moeten vragen welk deel van de miljarden die zij geeft bestemd is voor het volk". Malik hoopt dat de regering er zelf van door drongen zal raken dat haar beleid de ver keerde kant op gaat. Mij is verweten zo zegt hij, dat ik mij niet loyaal opstel, maar, "ik ben loyaler dan degenen die de problemen niet openlijk, objectief bespreken". Hamburgers Mc Donald s meer in trek AMSTERDAM (GPD) - De omzet van de 27 snel-service-restau rants van McDonald's in ons land is het afgelopen jaar met 25,9 procent gestegen tot een to taaibedrag van 69 miljoen gul den. In 1982 boekte de restau rantketen een omzet van 55 mil joen gulden. Vorig jaar heeft het hamburger concern drie nieuwe vestigingen in ons land geopend: in Amster dam, Den Haag en Hilversum Dit jaar zullen er naar het zich laat aanzien nog zes nieuwe bij komen, te weten in Venlo, En schede. Utrecht, Rotterdam. Am sterdam en Gouda. Daarmee is een investering gemoeid van ruim 7 miljoen gulden. lum of, toppunt van genot: uit een heuse waterpijp. Het was in de tijd dat ik zaterdag middag op de VARA-radio af stemde voor de 'beursberich ten' van Koos Zwart en ik de marktprijzen van de 'Gele Li banon' en de helemaal-te-gek- ke 'Tempel' op een klein blok- nootje noteerde. M'n vaste dea ler zou me nooit belazeren, maar stel je voor dat hij was opgepakt. Want gepakt wor den met hasj op zak betekende onherroepelijk de bak in. Laat staan als je dealde. Het was in de tijd dat hasj en ma rihuana werden aangeduid als geestverruimende middelen en de 'stepping-stone-theorie' opgeld deed: je begon met hasj en eindigde als heroïne-spui- ter. De ene groep artsen en we tenschappers verdedigde die theorie tegen de andere groep artsen en wetenschappers die had uitgezocht dat hasj en ma rihuana niet verslavend waren En al wist ik dat laatste zelf na tuurlijk allang, ik trok me er toch aan op. Het was in de tijd dat 'rokers' be hoorden tot wat werd aange duid als de subcultuur. Waarin ik me overigens prima thuis voelde. Provo was net begra ven, maar de Oranje-Vrijstaat stond voor de deur. Kraken heette bezetten (ik heb wat af gesjouwd met die legergroene slaapzak). En er was dat gevoel iets gemeenschappelijks te hebben met die wildvreemde voorbijganger die op het raam tikte, op de zorgvuldig opge kweekte marihuana-plantjes in de vensterbank wees en la chend uitriep "Hé joh, illegaal hè!" Ik kocht de hasj destijds in een obscure tent, een houten keet die dienst deed als jongeren centrum. In een ruimte met Perzich aandoende tapijten op de vloer, aan de wanden en aan het plafond, zat helemaal achterin en immer op een vaste stek, de huisdealer, al werd hij zo toen nog niet genoemd. Voor 25 gulden kreeg je een aardig blokie, gewikkeld in zil verpapier. Met een brievenwe- ger controleerde hij het ge wicht. Het was in de tijd dat een vriend van me, een uur na z'n eerste pijpje zei dat-ie er nog steeds niets van merkte terwijl hij al tien minuten uitbundig tegen een schemerlamp stond te la chen. De tijd van "te gek, man" en "weet-je-wels" om de ande re zin. Van lange gespijbelde uren, doorgebracht op een trap die van de Scheveningse pro menade naar het strand leidde. Met al die gelijkgestemden en 'Harry Tri' (hij dankte z'n ach ternaam aan een tas vol apo thekersflesjes met tri) die van tijd tot tijd naar geschokte toe risten riep: "Hippies en ver slaafden, foto's twee-vijftig". Het was in de tijd dat 'blowen' omgeven was met een waas van mystiek. In die tijd nam ik m'n eerste 'hijs', Vandaag-de- dag is die mystiek er goeddeels af. In Amsterdam, maar ook in Leiden zijn vandaag-de-dag honderden koffieshops waar je openlijk hashies en marihuana kunt kopen. Zelfs een studie groep uit het CDA bepleit dat deze 'lichte drugs' moeten wor den vrijgegeven. Misschien komt het daardoor dat ik het nu niet meer zó lekker vind als vroeger CDA' 'ers bepleiten vrije verstrekking van hasj Een studiegroep van het wetenschappelijk bureau van het CDA vindt dat de overheid een soepeler houding moet aannemen tegenover lichte drugs als hashies en marihuana. Dat is deze week be kend gemaakt. Volgens de CDA'ers worden deze lichte drugs ten onrechte over een kam geschoren met zware drugs, zoals heroine. De overheid moet volgens de studiegroep bij wijze van expriment beginnen met het vrij verstrekken van 'soft drugs'. De staat zou de verkoop van hasj en marihuana in handen moeten i instellen van een beperkt aantal verkooppunten. De handel en het gebruik van hard drugs moet daarentegen veel strenger worden aangepakt. Volgens de wetenschappelijke studiegroep van het CDA zijn de risico's die kleven aan het gebruik van lichte drugs veel minder groot dan die van het gebruik van de zware verslavende middelen. Hasj en marihuana kunnen op een lijn worden gesteld met alcohol en nicotine. "So What". Zo heet het winkeltje in punk- en new wavekleding dat sinds kort aan de Haarlem merstraat in Leiden de aan dacht trekt van het winkelend publiek. Twee Leidse meiden, Maijolein en Saskia, zijn daar met drie naaimachines, een flinke dosis moed en de nodige financiële steun aan de slag ge gaan. Hun bedoeling: aparte kleren maken voor een betaal bare prijs. En de zaak draait al aardig, al loopt het niet storm "Alleen de panties... Die lopen als een gek"! "Een artikeltje voor KINDS..." vraagt Maijolem. "Oh, voor KITS. Nooit van gehoord. "Nee, we lezen geen krant, want daar hebben we geen geld voor". "Hoe dat kan? Ja, we werken na tuurlijk hard, maar het winkel tje draait nog niet met winst. We zijn pas sinds november bezig en moeten nog bekend heid krijgen. Tot dusver zijn we niet ontevreden over de klandizie, maar het kan beter" Marjolein en Saskia kwamen vo rig jaar zomer van de school voor mode en kleding in Den Haag. "Toen we op het arbeids bureau vertelden dat we kle- dingverkoopster wilden wor den begonnen ze hard te la chen. Nee, we zien ons zelf na tuurlijk ook niet bij Witteveen staan. Maar aanpassen willen we ons niet". aan 't woord Geen werk dus, toen het tweetal van school kwam. Maar Marjo lein en Saskia waren niet van plan stil te zitten. Met financië le steun van de Haella-Stich- ting en de uit het CNV voortge sproten Stichting Fonds Be drijvigheid lukte het hen, na veel vijven en zessen, een ei gen bedrijfje op te zetten. De werkvereniging 'So What', heet het officieel. "We verkopen punk- en new wa vekleding, bijpassende siera den en accessoires zoals riempjes, petjes en panties. Niet van het geijkte spul watje in alle boetieks kunt kopen. maar aparte kleren volgens ei gen ontwerp", zegt Saskia. Is er in Leiden wel voldoende be langstelling voor zulke kle ding? "Ja hoor, meent het tweetal. "We willen geen kle ding maken waar iedereen meeloopt, maar het is ook niet alleen voor echte punkers. Er komen hier allerlei mensen. Punkers, disco's en ook van die Leidse Annies. We hebben wel eens gehoord dat mensen hier niet binnen durven te ko men want 'er zitten van die en ge meiden binnen' zeggen ze dan". "Af en toe staan er ook omaatjes en ópaatjes voor de ramen te kijken. Meestal kijken ze wel geamuseerd, maar soms ook afkeurend. De buurt en vrien den hebben onwijs leuk gerea geerd. Alleen sommige pun kers vinden het gek dat we punkkleding verkopen. Die denken dat we er geld uit wil len slaan en zeggen dat we te commercieel zijn". "Maar het is helemaal niet onze bedoeling om winst te maken. De winkel moet alleen loon- vormend worden. Tot dusver we er nog geen salaris aan overgehouden. Wat we verdie nen hebben we steeds gebruikt om te investeren, bijvoorbeeld om de voorraad uit te breiden". Marjolein en Saskia krijgen geen uitkering. "Ik woon samen met een vriend", vertelt Marjolein. "Dan krijg je geen cent". Sas kia heeft een uitkering aange vraagd maar zegt dat het niet meevalt om in Leiden met be houd van uitkering te kunnen werken. "Gemakkelijk is het niet om vol te houden zonder dat je wat verdient. Maar we doen leuk werk'\ vinden ze allebei. "En. we zijn eigen baas. We hoeven ons van niemand iets aan te trekken. Alleen van elkaar na tuurlijk". 'So What' is gevestigd aan de Haarlemmerstraat 268 en is ge opend van dinsdag tot en met vrijdag vanaf elf uur tot zes uur (op koopavond tot negen uur) en op zaterdag van elf tot vijf Radactie: Anneloes Timmerlje. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Niet-commercieel werk heeft be trekking op dingen die niet op de markt kunnen worden ge bracht en waarvoor geen prijs wordt gevraagd (bijvoorbeeld werk dat je kunt verrichtten als vrijwilliger in een buurt huis). Onder een beetje com mercieel verstaat men het op zetten van kleine ambachtelij ke bedrijfjes zoals drukkerijen, de klussenbank of winkeltjes met zelf gemaakte producten. Deze producten kunnen echter meestal niet kostendekkend aan de man worden worden gebracht. En verkoop kan al leen beneden de kostprijs ge beuren als de makers ervan hun werkloosheidsuitkering mogen behouden en bij het op zetten van hun werkproject een subsidie krijgen. In beide gevallen, commercieel of niet-commercieel, zijn de werk zaamheden die worden ver richt gebonden aan strenge voorwaarden. Maar voor de bedrijfjes geldt dat er in geen geval sprake mag zijn van con currentievervalsing. De aan vragen voor deze projecten worden dan ook getoetst door de zogenaamde Toetsingscom missie van de Stichting Werk gelegenheid Leiden. Die voor ziet de aanvragen van een ad- Het was in de tijd van illustere 'underground'-groepen als Jef ferson Airplane, HP Lovercraft en - toen nog - Pink Floyd. De platen van die groepen ('See Emily Play') draaide ik bij voorkeur wanneer ik bezig was drie vloetjes aan elkaar te plak ken voor het 'bouwen' van een joint. Het vroeg een bepaalde vaardigheid om een goeie te draaien: de stick moest met ta bak en hasj in een juiste hoe veelheid, op een matrozenma- nier worden vorm gegeven, van dun naar dik en zo dat-ie nog goed trok ook. Hasj heette toen nog 'shit', en hasj roken noemden we 'blowen'. Of ge woon: 'roken'. Als je dót woord gebruikte behoorde je tot de genen die op het gebied van hasj, marihuana en Nederweed alle 'ins en outs' kenden. Een tevreden roker was geen on ruststoker... Het was in de tijd dat hasj-rokers als 'gebruikers' werden aange duid. Je herkende ze aan het afgescheurde flapje van het pakje mascotte-vloe. Daar werd immers, door het op te rollen, een filtertje van ge maakt. De puristen onder de gebruikers hielden overigens niet van dat gepiel met vloetjes, die rookten liever puur: uit een pijpje, een chil- De grootste klappen vallen in de categorie lagergeschoolden en ongediplomeerden. Maar ook de schoolverlaters met een di ploma op zak komen niet ge makkelijk aan de bak. En als je kijkt naar wat voor beleid de regering voert om schoolverla ters aan de slag te helpen dan gaat het in feite om niet meer dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Geen wonder dus dat steeds meer mensen er op aandringen om de regels te veranderen, zodat meer jongeren maar ook oude ren) met behoud van een uitke ring werk kunnen verrichten. Daarbij wordt meestal een on derscheid gemaakt tussen een beetje commerciële en niet-com- merciële werkprojecten. Onderstaand verhaal gaat over twee meiden die met steun van het district Zuid-Holland van het CNV een werkproject in Leiden zijn gestart. Zo'n pro ject heeft de vorm van een werkvereniging zonder winst oogmerk. De aanloopkosten van het project (marktonder zoek, notariskosten) zijn gesub sidieerd door een Fonds Bedrij vigheid en na verloop van tijd moet het bedrijfje loon-vor- mend gaan draaien. Hoe het de twee meiden vergaat vertellen ze zelf... Werken zonder loon, maar eigen baas vies aan de Gemeentelijke So ciale Dienst. In de praktijk blijkt dat de kans om met behoud van uitkering aan het werk te komen wel zeer klein is. De huidige regels zijn eigenlijk te streng vinden ve len, waaronder ook de minister van sociale zaken en werkgele genheid, De Koning. Over hoe en of de regels versoepeld wor den is nog veel onduidelijk. Marjolein en Saskia (r): "sommige mensen durven niet binnen te komen" (foto Holvast) In 1984 zullen weer honderden jongeren van school komen die zo snel mogelijk aan de slag willen. De vooruitzichten zijn echter weinig rooskleurig. Het aantal schoolverlaters dat niet direct een baan vindt is de af gelopen jaren namelijk schrik barend gestegen. Vooral in de kantoor-, diensten- onderwijs- en in de bouwsector is het aan tal werkloze jongeren ontstel lend groot.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23