Nieuwe stakingen dreigen in haven Fokker voorziet F 27 van wapens Texaco wint dans om erfenis Getty Kort zakelijk C Varkenspest in EG scherper aangepakt Beurs Amsterdam DINSDAG 10 JANUARI 1984 Dollar De koers van de Amerikaanse dol lar is gisteren opnieuw gestegen. Op de wisselmarkt in Amster dam werd een officiële koers vastgesteld van 3,18050 gulden, ruim drie cent meer dan de koers van 3,1500 gulden op vrijdag. Bij aankoop van de Amerikaanse munt moet nu 3,24 gulden wor den betaald. De verkoopkoers bedraagt 3,12 gulden. De koers van het pond sterling zakte in Londen voor het eerst in de ge schiedenis tot onder de 1,40 dol lar. In Frankfort werd een dollar koers vastgesteld van 2,8332 mark. De Bundesbank verkocht maandag 200 a 250 miljoen dollar om de opmars van de dollar te stuiten. De koers van de Franse frank ten opzichte van de dollar bereikte een nieuw historisch dieptepunt met een notering van 8,6450 frank. Unilever De Amerikaanse dochter van Uni lever zal van Beatrice Foods te Chicago de margarinegroep Shedd overnemen, zo heeft Uni lever bekendgemaakt. De omzet van Shedd bedraagt ruim f 600 miljoen en er werken ongeveer 900 mensen. De overnemings- prijs is niet bekendgemaakt, maar volgens Unilever is deze in verhouding tot het eigen vermo gen van Unilever van geringe be- tekenis.Shedd - met hoofdkan toor in Detroit - produceert mar garine op zeven plaatsen in de Verenigde Staten. De produktie- kosten van Shedd behoren tot de laagste in de VS. Bouw Ondanks de optimistische gelui den van de rijksoverheid zal de bouw in 1984 moeten rekenen op een verdere daling van de pro- duktie met 3,5 procent. Dat staat in een rapport van het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid. Volgens het instituut zal de woningbouw met acht pro cent dalen, maar is er een half procent groei te verwachten in de sector kantoren en bedrijfsge bouwen. Op het gebied van stadsvernieuwing voorspelt het EIB een opleving met 6,5 pro cent. Schiphol ROTTERDAM (ANP) Tussen de havenwerkgevers in Rotterdam en de Vervoersbond FNV is een ernstig verschil van mening ontstaan over de afspraken die vorig jaar zijn gemaakt over tien procent arbeidstijdverkorting. Wanneer het conflict niet op korte termijn kan worden opgelost, zullen er in het stukgoed volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV stakingsacties kunnen uitbreken. De bond heeft de havenwerkge versorganisatie SVZ gisteren een ultimatum gestuurd. Aanstaande woensdagavond vergaderen ka derleden van de bond over de si tuatie. Op die bijeenkomst zal definitief worden bepaald of en zo ja welke acties er zullen ko men. Volgens de woordvoerder van de Vervoersbond FNV is de actiebe reidheid onder de leden in het stukgoed zeer groot, omdat de uitleg zoals de werkgevers die geven aan het akkoord over de arbeidstijdverkorting de gemid delde stukgoedwerker 90 gulden per maand gaat kosten. Het verschil van mening gaat in grote lijnen over het al of niet werken op zaterdag. De werkge vers zijn van oordeel dat een stukgoedwerker die volgens rooster aan de beurt is om op die dag te werken maar dat wegens ziekte of door het opnemen van een vrije dag niet kan een deel van zijn zaterdagtoeslag moet in leveren. Dat kost de gemiddelde man in het stukgoed ongeveer 90 gulden per maand, zo heeft de Vervoersbond FNV uitgerekend. Deze werknemersorganisatie vindt de houding van de werkgevers niet aanvaardbaar, omdat die te gen de afspraken is. Bij de onder handelingen over de arbeidstijd verkorting (22 roostervrije dagen voor vijf procent loon) is volgens de bond onder andere afgespro ken dat de werkweek zal worden uitgebreid tot zes dagen (uitbrei ding van de openstelling van de bedrijven door opneming van de zaterdag). De werknemers staan op het standpunt dat de zaterdag met ingang van 1 januari (de in gangsdatum van de arbeidstijd verkorting) een gewone werkdag is geworden. De werkgevers daarentegen vinden dat de werk week tot en met vrijdagavond loopt en dat de zaterdag onder de oude overwerkregeling valt. Vleesboycot treft Nederland De nv Luchthaven Schiphol heeft 1983 kunnen afsluiten met een bescheiden winst van vier mil joen gulden. Dat heeft directeur J.W. Wegstapel gisteren bekend gemaakt. Ook vorig jaar boekte de luchthaven een bescheiden winst na het jaar daarvoor verlies te hebben geleden. Vooral op vrachtgebied ging het afgelopen jaar goed met een omzetstijging van zestien procent tot 367.500 ton. November was een record- maand: 35 procent meer vracht dan in 1982. December is nog niet in de cijfers opgenomen. Ging het goed met de vracht, op passagiersgebied bleef Schiphol in 1983 wat achter bij de concur rentie met een totaal aantal reizi gers van 9.950.000, een half pro cent minder dan in 1982. VEEMARKT LEIDEN - Slachtdieren: extra kwal. dikbillen, f9,75 tot f 16,50 per kg. geslacht gewicht; stieren le kwal. 8,75 tot 9,60; stieren 2e kwal. 8,00 tot 8,65; vaarzen le kwal. 7,85 tot 8,40; vaarzen 2e kwal. 6,40 tot 7,75; koeien le kwal. 7,50 tot 8,70; koeien 2e kwal. 6,50 tot 7,40; koeien 3e kwal. 5,95 tot 6,40; worstkoeien 5,35 tot 6,25; schapen 210 tot 270/6,50 tot 8,50 per stuk/per kg. geslacht gewicht; lam meren 2,00 tot 3,00/1050 tot 1175; var kens 2,00 tot 3,00; zeugen le kwal. 2,50 tot 2,55; zeugen 2,35 tot 2,45. Gebruiksdieren: melk- en kalfkoeien le soort van f22.00,- tot f3000,- per stuk; melk- en kalfkoeien 2e soort 1750 tot 2150; kalfvaarzen le soort 2250 tot 2900; kalfvaarzen 2e soort 1800 tot 2200; gustekoeien 1600 tot 2200; en terstieren 1600 tot 2100; pinken 1300 tot 1800; gra^kalveren 550 tot 1150; nuka's voor de mest r/b 300 tot 500; z/b 160 tot 325; nuka's Amerikanen/ H.F. 100 tot 200; weidelammeren 180 tot 230; biggen 90 tot 95; bokken en geiten 30 tot 125. Toelichtingen: slachtvee, aanvoer deze week 150, aanvoer vorige week 185, handel slecht, prijzen iets lager; stie ren, 21-15, rustig, lager; gebruiksvee, 100-131, rustig, gelijk; jongvee, 9-23, slecht iets lager, nuka's, 2034-2157, slecht, lager; slachtschapen/lamme ren, 721-465; redelijk, gelijk; varkens, 639-148, slecht, lager; biggen, slecht, gelijk; bokken en geiten, 42-68, goed, gelijk; totaal 3742-3194; weekaanvoer: 5421. BRUSSEL (GPD) De Europese Gemeenschap gaat scherpere maatregelen nemen om de ver breiding van varkenspest tegen te gaan. De Europese ministers van landbouw zullen hiertoe vandaag in Brussel naar ver wachting besluiten. Varkenspest komt momenteel in Nederland voor. Andere landen, en vooral Frankrijk, houden in verband daarmee Nederlands varkens vlees tegen. Dat levert op den duur grote economische schade op omdat de Nederlandse var kensexport naar dit land een kleine miljard gulden bedraagt. Minister Braks van landbouw hoopt dat de overeenstemming in de Europese ministerraad over scherpere maatregelen tot een snel einde zal leiden van de acties aan de Franse grenzen. Hij meent dat de mond- en klauw- zeergevallen die momenteel ook in Nederland geconstateerd wor den op enkele bedrijven, niet de belangrijkste reden zijn voor het Franse optreden. In elk geval vindt hij dat er aan de boycot snel een eind moet komen. „Ik zal een ernstig beroep doen op mijn Franse collega Rocard dat hij dit soort maatregelen niet lan ger kan tolereren", zei minister Braks gisteravond in Brussel. Hij benadrukte echter dat de boycot maatregelen „ook het karakter hebben van een politiek getinte actie". Volgens waarnemers gaat het erom dat de Europese prijzen voor varkensvlees in alle landen drastisch dalen door het te grote aanbod en dat daarom de Franse vleesproducenten graag zien dat de import uit andere landen en vooral uit Nederland afgeremd wordt. Volgens Braks ligt de Ne derlandse varkensexport naar Frankrijk bijzonder gevoelig om dat Nederland bijvoorbeeld de vleesvoorziening van Parijs in belangrijke mate in handen heeft. T\vintig procent van de Nederlandse varkensexport gaat naar dat land. De verscherpte maatregelen tegen de verbreiding van de varkens pest houden met name in dat het gebied rond de besmettingsbron waarin het vlees niet vervoerd mag worden van twee naar vijf kilometer wordt uitgebreid. Te vens wordt de periode waarin dat niet mag gebeuren verlengd tot dertig dagen. Franse slag rond prijs van sigaren EINDHOVEN (ANP) - De si- garenindustrie wil dat de Franse overheid toestem ming geeft voor een reële prijsverhoging. Dat blijkt uit een brief van de Association des Fournisseurs de Cigares en France aan H. Emmanuel- li, staatssecretaris van finan ciën. Dit is gistermiddag meegedeeld door A. Weijers, vorzitter van de association en exportmanager van de Ne derlandse sigarenfabrikant Henri Wintermans. De Ne derlandse vereniging voor de sigarenindustrie ondersteunt de eis van de association. "We proberen al geruime tijd de Franse overheid ervan te overtuigen dat een verhoging van de verkoopprijs nodig is om de kostenstijging te com penseren. Vorig jaar januari mocht men de prijs met 5 procent verhogen. Daar tegenover stond echter een reële kostenstijging van 7 tot 8 procent. Bovendien zijn^ta- baksartikelen vorig jaar 'zo mer met 5 procent extra be last en nu een paar dagen ge leden met nog eens 5 pro cent", aldus mr. Th. van Ber- kum, voorzitter van de Ne derlandse vereniging voor de sigarenindustrie. De weigering van Frankrijk om prijsverhogingen toe te staan zijn volgens hem en volgens voorzitter Weijers van de as sociation in flagrante strijd met uitspraken van de Euro pese Commissie en het Euro pese Hof in Luxemburg. De in Frankrijk importerende si- garenindustrieën hebben het volgens Van Berkum extra moeilijk omdat de aandelen van de (verliesgevende) Fran se sigarenindustrie volledig in handen zijn van de over heid. Frankrijk is voor Nederland een uitermate belangrijk ex portland. Eenvijfde van de totale produktie wordt jaar lijks in Frankrijk aan de man gebracht. Dat zijn ruim 430 miljoen sigaren. De helft van alle in Frankrijk verkochte si garen komt uit het buiten land. Ongeveer eenderde van die import komt uit Neder land. AMSTERDAM - Ook de barkeeper ontkomt niet aan de automatisering. Dat blijkt uit deze 'computap', waarmee zonder nadruppelen zo'n 250 glazen bier uit een vat gehaald kunnen worden. Hij is te bezichtigen op de 28ste internationale vakbeurs Horecava, die gisteren in de RAI voor vier dagen van stapel is gelopen. (Foto anp> DEN HAAG (ANP) - Fokker is be zig met het ontwikkelen van een bewapende versie van de F27. Een bewapense versie van de F27 Maritime is inmiddels in pro duktie genomen. Dat heeft staatssecretaris Bolkestein (bui tenlandse handel), mede namens staatssecretaris van Houwelin- gen van Defensie geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). Bolkestein wil niet zeggen welke landen inmiddels belangstelling hebben getoond voor de bewa pende versie van de F27 Mariti me. Bij het verlenen van een uit voervergunning zullen het land van bestemming en het al dan niet bewapend zijn belangrijke factoren vormen, aldus Bolke stein. De mogelijkheid dat be staande F27-vliegtuigen wordne omgebouwd tot bewapende vliegtuigen acht Bolkestein niet realistisch, gezien de hoge kos ten die daarmee gepaard gaan. De koninklijke luchtmacht en de marine luchtvaartdienst hebben geen belangstelling voor het nieuwe produkt van Fokker, al dus de staatssecretaris. Tussen Fokker en de regering van Zuid-Korea zijn onderhandelin gen gaande over de levering van een Fokker F28-VIP en mogelijk ook een F27-Maritiem. Dit is het afgelopen weekeinde in Jakarta bekend geworden. Een Fokker F28 'Fellowship' kost in VIP-uit- voering ruim 40 miljoen gulden. Dit toestel wordt gebruikt voor het vervoer van regeringsleden en andere belangrijke personen. De F27-Maritiem is een Friends hip die speciaal is uitgevoerd voor patrouilles boven zee. De Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair praat met Fok ker over de mogelijke aanschaf van Fokker F-100-vliegtuigen. Swissair wil op de middellange termijn, tussen de drie en vijf jaar, nieuwe vliegtuigen met een capaciteit van 90 tot 100 zitplaat sen gaan inzetten op Europese routes met dunnere vervoerstro- De directeur van Swissaair in Ne derland, E. Keiser, wilde niet zeggen hoeveel vliegtuigen Swis sair zou willen bestellen. Wel zei de Swissair-directeur dat het om een aanzienlijke order zou gaan voor een kleinere vliegtuigfabri kant. De Fokker-100 is een verlengde en sterk gemoderniseerde versie van de bestaande F-28 en bestaat voorlopig alleen nog op de teken tafel. Een maximale capaciteit is voorzien van 107 zitplaatsen. Het eerste vliegtuig zou in april 1987 kunnen worden geleverd. Met de voorfinanciering van de F-50 (een gemoderniseerde versie van de F-27) en de F-100 is in totaal een kleine f 1 miljard gemoeid. De staat neemt hiervan een ge deelte voor zijn rekening. Belang van de 'grijze' economie neemt toe AMSTERDAM (ANP) - Er is de laatste jaren sprake van een groei van de zogenaamde grijze sector binnen de eco nomie. Dit is vastgesteld bij een onderzoek in het najaar van 1983 door het onder- zoeks- en adviesbureau voor regionale economie en lokale ontwikkeling, Regioplan, dat nauw samenwerkt met het economisch-geografisch in stituut van de Universiteit van Amsterdam. De grijze sector bestaat uit acti viteiten die buiten de officië le structuren plaatsvinden en daarom niet geregistreerd kunnen worden. Als uitings vorm van deze ontwikkeling startte in 1980 in Beverwijk de "zwarte markt". Binnen deze markt concentreren zich allerlei vormen van onofficië le handel. Het onderzoek richtte zich op de achtergronden en motie ven van de deelnemers en de betekenis die de "zwarte markt" voor hen heeft. De deelnemers waren afkomstig uit geheel Nederland, het me rendeel uit het gebied binnen een straal van 50 kilometer rond Beverwijk. Bij de organisatie van de han del wordt volgens de onder zoekers veelal gebruik ge maakt van de informele con tacten. Er bestaan echter ook vele directe relaties tussen de grijze sector en de formele, gereguleerde sector. Regiop lan heeft bü het onderzoek een aantal functies van de grijze sector waargenomen die een gunstige invloed heb ben op de economie als ge heel. Daarbij worden ge noemd het hergebruik van al lerlei goederen en het verkrij gen van vaardigheden die van nut kunnen zijn binnen het reguliere arbeidsbestel. Onder de deelnemers van het onderzoek waren zowel uit keringsgerechtigden als een groot aantal mensen met een baan of een eigen zaak. Voor beide groepen bleek de mo gelijkheid sociale contacten op te doen een minstens zo belangrijk motief als de extra inkomsten. Voor de groep uitkeringsgerechtigden wa ren die inkomsten wel een noodzakelijke voorwaarde voor het deelnemen aan de "zwarte markt". Voor alle deelnemers is het "eigen baas zijn" en de zelfstandigheid eveneens van groot belang. De onderzoekers komen op grond van hun bevindingen tot de conclusie dat de "zwar te markt" Beverwijk en wel licht zelfs de gehele grijze sector een gunstig verschijn sel is in de Nederlandse sa menleving. Het wordt vol gens hen dan ook de hoogste tijd dat de politiek dit ver schijnsel vanuit het door de onderzoekers aangegeven perspectief gaat bekijken. Moskou vreest macht nieuwe oliemoloch Boeren uit Noord-Fr ankrijk houden een Nederlandse vrachtwagen aan in Toutcoing. Zij willen voorkomen dat ondanks een verbod buitenlands varkensvlees wordt ingevoerd. (Foto upi» NEW YORK (DPA/AP) - De over neming van Getty Oil, zestiende op de ranglijst van Amerikaanse oliemaatschappijen, door Texa co Incorporated, de op twee na grootste oliemaatschappij in de VS, is zo goed als rond. Alleen Pennzoil Company, de maat schappij die de miljardendans om Getty Oil is begonnen en door Texaco is „afgetikt", kan de transactie nog verhinderen via de rechter. Texaco kan van Sara Getty Trust de 40,2 procent van de aandelen Getty Oil overnemen. Van het J. Paul Getty Museum is de toezeg ging gekomen dat de 11,8 pro cent van de aandelen die het mu seum heeft ter beschikking staan. Daarmee heeft Texaco dus de vaste toezegging dat zij 52 procent van de 79,1 miljoen aan delen Getty Oil mag kopen. Het Amerikaanse kartelbureau zal de komende vier weken de fusie bezien, maar deskundigen gelo ven niet dat de autoriteiten de fu sie zullen verbieden. Als de transactie eenmaal rond is is er een gigantische onderneming ontstaan met activiteiten over de hele wereld en een omzet van on geveer zestig miljard dollar. De nieuwe onderneming hoort dan tot de vijf grootste ter wereld en kan met Mobil Corporation strij den om de tweede plaats op de ranglijst van Amerikaanse olie maatschappijen. Het Russische persbureau Tass noemde de fusie gisteren een be wijs voor de 'groeiende macht' van Amerikaanse olieconcerns, die bijdragen aan een steeds agressievere buitenlandpolitiek de VS. Het Sowjet-persbu- reau bezigt in dit verband de term 'olietiek'. De verkoop van de aandelen van Sara Getty Trust levert de diver se familieleden overigens 3,98 miljard dollar op. Het J. Paul Getty Museum kan rekenen op 1,16 miljard dollar. De snelheid waarmee de transactie zich af speelt vloeit voort uit het feit dat de twee zoons van de legendari sche Paul Getty, Gordon Getty en J. Paul Getty Jr. elkaar het licht in de ogen niet gunnen. AANDELEN binnenland doorlopend 21500 16500 Noteringen van dinsdag 10 januari 1984 (tot 12:30 uur) nunbouwc boeing 47.70 belegglngsinst. leve* aged 154 00 156 0< OBLIGATIES staatsleningen bng bgllV48 bgiOha bmh 9^63-93 102 X nmö 7*4 63-92 97 rvnb 7V4 63-91 92 ^0*4 63-93 1M pandbrieven Igh 11 01-M 103 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Al» tok aal 1576 Algemeen 1656 obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 0 39 - nw3 langl. 854 Buitenlands geld Spaanse peseta (100) VERKLARING DER TEKENS NG - crftoèle nol geschorst a acMergestatoe lanng ComOnaöes C -X t» Beursoverzlcht Veel prijzen zijn op de Amsterdam se Etlectenbeurs vanmorgen wat weggezakt, al was men van de grootte van de verliezen nog niet zo onder de Indruk Hier en daar viel ook nog wel een winstje te no- Zo ging KLM na een matige start ti|dens de handel naar een vooruit gang van zon 13. waarmee het goud en zilver Goud (onbcw 37 440 a dollar kon ook Kon. Olie er een gulden aantrek de overige ir wijl Amro enkele dubbelties moest atstaan Bi| de begon Amev tijdens d Ook A hold moest gedurende de Brocades en Heineken eveneens moeite hadden om overeind te blij- Bi| VNU ging weer een deel verlo ren van de gisteren behaalde winst Collega-uitgever Elsevier- NOU zakte weg tot onder de 1 520 Oce van der Grinten moest bi|na I 5 inleveren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9