Stakingen gaan door in Suriname Winnaar Deense verkiezingen erft problemen Hoessein vervangt minister-president Gesprek over Tsjaad één dag uitgesteld 'Bouterse moet nu aftreden' 'CIA achter moord op Mountbatten' Misdaad in China afg' enomen Rio zeer gevaarlijke stad Olieleiding tussen Tunesië en Algerije opgeblazen Grote schuldenlast noopt tot bezuinigingen DINSDAG 10 JANUARI 1984 PARAMARIBO-AMSTERDAM (GPD/ANP) - De stakingen bij de Surinaamse bauxiet- maatschappijen Suralco en Billiton duren nog altijd voort ondanks de oproep van leger leider Bouterse aan de stakende arbeiders om het werk te hervatten. Aldus is maandag door een woordvoerder van Suralco meegedeeld. De woordvoerder deelde tevens mee niet te weten waarom de stakers het werk niet wensen te hervatten nu Bouterse een aantal van hun eisen heeft ingewilligd. Bronnen in Paramaribo, die ano niem wensen te blijven, zeggen dat niemand in Suriname meer gelooft dat de stakingen bij de voor de Surinaamse economie vitale bauxietbedrijven, slechts gericht zijn op het terugdraaien van de belasting- en prijsverho gingen. De algemene verwach ting is dat de stakers met hun ac ties zullen doorgaan totdat leger leider Bouterse en de militaire leiding zijn verdwenen. De secretaris-generaal van de Raad voor de Bevrijding van Surina me, ingenieur Sewradsingh, zei desgevraagd dat de acties van de stakende arbeiders van Suralco en Billiton passen in de strategie van de raad om het militair be wind in Suriname zowel extern als intern te isoleren. „We heb ben steeds gezegd geen voor stander te zijn van een geweldda dige optie om het moorddadige bewind Bouterse te verdrijven. We hebben het intern verzet ge stimuleerd en ondersteunen dus ook de acties van de arbeiders bij Billiton en Suralco". Sewradsingh sprak de hoop uit dat Bouterse spoedig eieren voor z'n geld zal kiezen en terug zal tre den. „Wij zien de ontwikkelingen in Su riname als zeer zorgelijk. We vre zen het ergste. In onze opvatting is Bouterse voor de zoveelste keer bezig het volk te bedrie- gen". Dat zei de Surinaamse ex- president, thans voorzitter van de bevrijdingsraad, Chin A Sen gisteren. Chin A Sen ziet in de gebeurtenissen in Paramaribo parallellen met het najaar van 1982 toen vakbondsleider Cyriel Daal "in slaap werd gesust". Vol gens Chin A Sen deed Bouterse toen dezelfde beloften als nu. Volgens de ex-president moeten de stakers nu niet in dezelfde val lopen als toen. "De enige concre te oplossing is dat Bouterse zijn belofte nakomt en de macht te ruggeeft aan het volk". Bronnen in Paramaribo signaleren een toenemende spanning en chaos in de stad. De poging van het militair gezag om vrijdag avond opnieuw over te gaan tot het vervroegen van de avond klok is mislukt omdat door het uitvallen van de stroomvoorzie ning de mededeling daarover via de radio niet kon worden ge daan. Inmiddels zijn wel alle prij zen die met ingang van 1 januari aanzienlijk waren verhoogd, weer op het oude niveau terugge bracht. Hoewel het gisteren rustig was in Paramaribo, werd er op de kan toren en in de bedrijven amper gewerkt. De gesprekken gingen over het aftreden van de rege- ring-Alibux en over de vraag of de arbeiders van Billiton en Su ralco al dan niet zouden door gaan met staken. Inmiddels is bekend geworden dat vakbonds leider Fred Derby van de vak bond C 47, waarbij de meeste bauxietarbeiders zijn aangeslo ten, gisterochtend tevergeefs ge tracht heeft in contact te treden - met de stakende arbeiders. Derby die door zijn leden als een collaborateur van Bouterse wordt beschouwd, werd al enige keren eerder gedurende de nu drie weken durende staking door zijn vakbondsleden uitgejouwd en van het bedrijfsterrein ge jaagd. Volgens geruchten in Pa ramaribo zou Derby zondag ge poogd hebben Suriname te ver laten, maar werd hij door de mili tairen bij de grensplaats Albina opgepakt en weer naar Paramari bo teruggebracht. ADDIS ABEBA (AFP) - De vre desonderhandelingen tussen de elkaar bestrijdende partijen in Tsjaad, die gisteren in Addis Abeba zouden beginnen zijn uit gesteld tot vandaag. De afwezigheid van de Tsjadische president, Hissene Habre, is de voornaamste reden voor het uit stel. Het uitstel van de besprekingen werd bevestigd door de woord voerder van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), Paul Fuda. Hissene Habre weigerde aan de vredesconferentie deel te nemen vanwege de officiële ontvangst die zijn belangrijkste rivaal, de oud-president Goukouni Oued- dei, zondag in Addis Abeba ten deel viel. Deze werd op het vlieg veld verwelkomd dor de presi dent van Ethiopië en van de OAE, Mengistu Haile Mariam. Habre had van te voren strikte voorwaarden gesteld voor het bijwonen van de conferentie om te voorkomen dat zijn tegenstan der zo een gelijke status zou wor den verleend. De door Habre ver dreven oud-president is leider van de "voorlopige regering van nationale eenheid" (Gunt). In Tsjaad is al 18 jaar een burger oorlog aan de gang als gevolg van het conflict tussen verschil lende elkaar bestrijdende groe pen. Voor de conferentie waren elf groepen uitgenodigd. Twee daarvan maken deel uit van de Tsjadische regering van Hissene Habre. Oueddei arriveerde in Addis Abeba als hoofd van zeker zeven groepen. Een van de overi- ADVERTENTIE In Suriname wacht men nu ge spannen af welke volgende stap Bouterse zal zetten. Vooral nu het aftreden van de regering-Ali- bux en het terugdraaien van de belasting- en prijsverhogingen geen effect hebben gesorteerd. Omdat de bauxietarbeiders goed bewapend zijn en de bauxietbe drijven ver buiten de stad Para maribo liggen, verwacht men niet dat Bouterse militairen te gen de stakers zal durven inzet ten. Volgens de eerder genoemde bron nen zouden ook bij andere be drijven stakingen op het punt staan uit te breken. Het succes van de ééndagsstaking afgelopen vrijdag bij het Suriname elektri citeitsbedrijf EBS, toen geduren de acht uur de stroomvoorzie ning in Paramaribo uitviel, zou hiervoor model staan. MALBUN Een heel leger persfotografen was giste ren op de been in Malbun (Lichtenstein). Was er een belangrijke slalom op komst? In geen geval: kroon prins Charles van Groot-Brittannië begaf zich met zijn eega Diana op de lange latten. Recreatief skiën dus. En in navolging van het Nederlandse koningshuis was er een dagje plaatjesschieten ingelast. Vorig jaar waren Charles en Diana gillend van ellende naar En geland teruggekeerd, omdat ze geen afdaling konden maken of er zat hun wel een persfotograaf op de hielen. Met een fotosessie pogen ze herhaling van een verpeste vakantie te voorkomen. Voor de goede orde: prins Charles is degene met het witte skijack. Prinses Diana is in het gewoel nauwelijks te onderscheiden. Zij ver dwijnt achter een bontmuts. (Foto upp LONDEN (AFP) - De CIA is betrokken geweest bij de moordaanslag in augustus 1979 op Lord Mountbatten, neef van koningin Elizabeth II en laatste onderkoning van Brits Indië. Dit heeft Enoch Powell, die namens de Unio nistische partij van Noord - Ierland in het Lagerhuis zit, gisteren gezegd in de Britse krant "The Guardian". "De moord op Mountbatten was een operatie op zeer hoog niveau die samenhing met de nucleaire strategie van de Verenigde Staten", al dus Powell, die minister is geweest in een conservatief kabinet. Voor de aanslag op Lord Mountbatten, oud-admiraal van de Britse vloot en gewe zen hoofd van de Britse strijdkrachten, die op 27 au gustus 1979 de dood vond toen zijn vissersboot in Mul- laghmore (in Ierland niet ver van de grens met het Britse Noord-Ierland) ontplofte, had de voorlopige vleugel van de IRA zich verantwoor delijk gesteld. Het Ierse Re publikeinse Leger streeft, zo als bekend, naar aansluiting van het in meerderheid pro-, testantse Noord-Ierland bij de rooms-katholieke Ierse re publiek. In 1981 had Powell verklaard dat de moord "een toevals treffer" vormde voor hen die druk op de regering in Lon den willen uitoefenen opdat die instemt met een mogelij ke hereniging van Ierland. Volgens Powell zou zo'n her eniging voordelig zijn voor de Amerikanen omdat Ier land zijn neutraliteitspolitiek zou kunnen opgeven, tot de NAVO toetreden en met Groot-Brittannië samenwer ken bij de verdediging van het noordelijk deel van de At lantische oceaan. JERUZALEM (GPD) - Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn minister-president, Moedar Ba- dran, vervangen door de huidige minister van binnenlandse za ken, Obeidat. Beide functionaris sen zijn oudgedienden van het veiligheidsapparaat van de ko ning, maar het verschil tussen de oude en nieuwe premier is dat Obeidat een Palestijn is. Met het versterken van de posities van de palestijnen in zijn regering wil Hoessein PLO-leider Arafat dui delijk maken dat hij haast moet maken met zijn politieke plan nen. Voor het eerst in tien jaar is giste ren het Jordaanse parlement bij een geweest. Koning Hoessein zette zijn parlement in 1974 op non-actief, na de Arabische top conferentie van Rabat. Daar werd de PLO door de Arabische wereld, inclusief Jordanië, tot de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk uitgeroepen. Aangezien het Jordaanse parle ment voor de ene helft uit verte genwoordigers van de Westoever en voor de andere helft uit die van de oostelijke oever bestaat, besloot hij demonstratief het parlement te schorsen teneinde duidelijk te maken dat de parle mentariërs van de Westoever niet meer namens de bevolking van de Westoever spreken. Het parlement werd dus geschorst, de grondwet werd niet gewij zigd. Een maatregel van tijdelij ke aard dus, want koning Hoes sein is iemand die altijd zo veel mogelijk opties open houdt. Het ligt voor de hand dat het op- Daarnaast is het een onuitgespro- r bijeenroepen van het par lement een daad is die de koning opnieuw formeel verantwoorde lijkheidsbevoegdheid geeft ten aanzien van de Westoever. Maar dat is een conclusie die te ver gaat in het uiterst subtiele poli tieke spel van de koning. Officieel is het bijeenroepen van het parlement gepresenteerd als een maatregel van binnenlandse aard. Helemaal onwaar is dat niet. Er is onder de politieke elite in Jordanië een toenemende fru stratie over het gebrek aan poli tieke activiteiten, zoals het func tioneren van het parlement en politieke partijen. Door het bij eenroepen van het parlement vangt de koning zonder enige twijfel die frustraties op. ken waarschuwing aan het adres van Arafat. Koning Hoessein heeft weinig zin in een eindeloos politiek spel dat uiteindelijk niets oplevert. Ongetwijfeld denkt hij daarbij aan april van het vorig jaar, toen Arafat op het laatste moment ervan afzag een akkoord met de koning te onder tekenen. Deze vorm van pressie op Arafat wordt op de westelijke Jordaan- oever toegejuicht. Ook daar be staat het gevoel dat Arafat nu snel tot zaken moet komen. Juist de aanhangers van de PLO zien daarom paradoxaal genoeg het reactiveren van hun politieke ri valen - de parlementariërs - als een stap die het politieke proces waarin Arafat de hoofrol moet spelen, kan versnellen. ge twee groepen was niet aanwe zig en van de andere was de sta tus onduidelijk. Mengistu had gisteren een onder houd met Goukouni Oueddei in Tahar Guinassou, minister van binnenlandse zaken en vertegen woordiger van Habre bij de con ferentie. Door deze gesprekken konden de onderhandelingen vandaag beginnen. De secretaris-generaal van de OAE, Peter Onu, had volgens functionarissen eerder gezegd dat de afwezigheid van Hissene Habre geen belemmering mocht vormen voor de conferentie. Geop; ma t/m vrijdag van 8.00 tot 17.30 uur LAMAN - LEIDEN B.V. ZIJLSINGEL 2, LEIDEN Commissie in VS: 'Moeilijk vast te stellen hoe groot honger is' WASHINGTON (DPA) - Er wordt honger geleden in de Verenigde Staten. Maar de omvang van het probleem is niet vast te stellen en beweringen dat de situatie de af gelopen jaren is verslechterd kunnen niet gestaafd worden. Tot deze slotsom is een Ameri kaanse commissie gekomen die vorig jaar augustus door presi dent Reagan in het leven werd geroepen met de opdracht een onderzoek in te stellen naar het hongerprobleem. De Amerikaan se pers berichtte dezer dagen over de inhoud van het ontwerp- slotrapport. De 13 leden van de commissie - de meesten Republi keinse partijgenoten van de pre sident - kwamen gisteren bijeen voor hun laatste zitting. Volgens het stuk zijn er aanwijzingen dat er honger is in de VS. Maar be wijzen voor "ernstige ondervoe ding of verhongering" zijn niet gevonden, zo heet het in het ont- werp-rapport. De hulpprogramma's op het ni veau van de federale regering, de staten en de gemeenten zijn vol gens de commissie voldoende. De bezuinigingen die de rege- ring-Reagan op dit gebied heeft doorgevoerd sinds haar aantre den hebben het hongerprobleem naar de mening van de commis sie niet verscherpt. PEKING (AFP) - De misdaad in China is sinds het begin van de campagne ter "zuive ring van de openbare orde" vorig jaar augustus, sterk af genomen. Volgens het offi cièle persbureau Nieuw Chi na is het aantal ernstige ver grijpen in het hele land de af gelopen maanden teruggelo pen met 42,5 procent. Tijdens de campagne, die was opgezet om een halt toe te roepen aan de flink om zich heengrijpende misdaad, zijn' volgens schattingen honder den personen terechtgesteld. Het aantal arrestaties zou in de tienduizenden lopen. Het afgelopen weekeinde wer den in Peking weer veertien misdadigers geëxecuteerd, zo viel te lezen op de muur- kranten in de hoofdstad. De veroordeelden, mannen tus sen de 19 en 63 jaar, werden schuldig bevonden aan moord, verkrachting en dief stal. Nieuw China meldde gisteren verder dat de misdaad in de twee grootste Chinese ste den, Shanghai (12 miljoen in woners) en Peking (9 miljoen inwoners), tussen september en november was vermin derd met respectievelijk 45,4 en 44,9 procent. RIO DE JANEIRO (AFP/ANP) De honderdduizenden toeristen die zich opmaken tijdens het carnaval een vakantie in Rio de Janeiro door te brengen, komen in een stad terecht waar de criminaliteit in één jaar met 40 procent is gestegen. In augustus vorig jaar sloeg de Braziliaanse stad haar eigen record: ge middeld 55 gewapende overvallen en 8 moorden per dag, zo blijkt uit betrouwbare gegevens. Rio de Janeiro, geliefd om haar stranden en carnavalsfeesten, heeft inmiddels van de Colombiaanse hoofdstad Bo gota de weinig begeerlijke titel overgenomen van gevaarlijkste stad in Latiins-Amerika. Het geweld, dat angstwekkende vormen heeft aangenomen, is onder meer het gevolg van de enorme werkloosheid en honger onder grote delen van de bevolking. Miljoenen Brazilianen, onder wie talloze kinde ren, moeten in leven zien te blijven met de opbrengst van wat zy op straat aan de man kunnen brengen of gewoon met wat zij op straat te pakken kunnen krijgen. Plunderingen van winkels en warenhuizen zijn geen uitzondering meer. Dit jaar worden in Rio, waar de zomer afloopt, nog honderdduizenden toeristen verwacht en de veiligheidsmaatregelen die door de autoritei ten zijn genomen om de golf van geweld in te dammen, lijken nauwe lijks enige vruchten af te werpen. ALGIERS/TUNIS (AFP/Rtr) - Al gerije heeft een oliepijpleiding naar de Tunesische haven Skhira buiten bereik gesteld. Dit is gis teren bekend gemaakt door het ministerie van energie in Algiers. Het Algerijnse ministerie zei, dat de maatregel een gevolg was van een 'breuk' in de leiding op Tuni- sisch gebied bij Hanchir el Bas- sassa op twee kilometer van de grens met Algerije. Het Tunesi sche ministerie van defensie had eerder op de dag verklaard, dat de leiding was opgeblazen door een gewapend commando uit Li bië. Tunesiè heeft protest aange tekend bij de Libische autoritei ten. De leiding van het Algerijnse olie veld Ain Amenas naar Skhira is 500 kilometer lang. Zij wordt, naar gisteren uit kringen in de olie-industrie in Tunis werd ver nomen, vooral gebruikt in het najaar en de winter, wanneer slecht weer laden van tanksche pen in Noordalgerijnse havens belemmert Voordat Algerije de opschorting van de oliedoorvoer bekend maakte was in dezelfde kringen gezegd, dat de aanslag slecht beperkte gevolgen had voor de aflevering van olie. Niet onmiddellijk duidelijk was of de aanslag op enigerlei wijze in verband stond met de voedsel- rellen van vorige week in Tune sië. Daarbij was het wel tot van dalisme gekomen, maar niet tot sabotage. De aanslag op de leiding op Tuni- sisch gebied werd volgens het ministerie van defensie in Tunis uitgevoerd in de nacht van 7 op 8 januari door een commando van vier gewapende mannen, dat met een landrover uit Libië kwam. Tijdens de voedselrellen vorige week belde de Libische leider, kolonel Gaddafi. De Tunesische premier, Mohamed Mzali, om hem de verzekering te geven, dat Libië niet achter de ongeregeld heden zat. Geheim adres openbaar door aanslaan van verkeerde toets WIESBADEN (DPA) - De commissie voor binnenland se zaken van de volksverte genwoordiging van de West- duitse deelstaat Hessen zal zich binnenkort bezighouden met een vergissing in een re kencentrum waardoor bijna duizend namen van personen in een adressenboek open baar gemaakt werden die op afdoende gronden om ge heimhouding hadden ver zocht. Onder die personen zijn mede werkers van de Westduitse federale recherche in Wiesba den en de Westduitse televi sie. Een ambtenaar van het rekencentrum had by de transmissie van gegevens aan de uitgeverij op een verkeer de computertoets gedrukt en daardoor de vertrouwelijke gegevens uit het stadsregis- ter openbaar gemaakt. De 4000 exemplaren van het adressenboek, waarvan er pas 500 waren bezorgd, zyn vernietigd en er zyn nieuwe gedrukt. De kosten van de fout worden door het reken centrum - dat tegen vergis singen als bovenstaand is verzekerd - gedragen. KOPENHAGEN (Rtr) - Hoe ook de uitslag van de vandaag ge houden parlementsverkiezin gen in Denemarken uitvalt, één ding is zeker: het zal de winnaars veel hoofdbrekens kosten om oplossingen te vin den voor de economische pro blemen die ze van de onlangs gevallen conservatieve min derheidsregering erven. Welis waar zijn er tekenen van een economisch opleving, maar daar staat tegenover dat Dene marken tot de westerse landen met de grootste schulden be hoort. Kort samengevat luidt de me ning van financieel-economi- sche deskundigen en politieke waarnemers in Kopenhagen die de afgelopen dagen naar hun oordeel is gevraagd als volgt: ook de socialisten, die de regering-Schlüter ten val heb ben gebracht door tegen haar begroting voor 1984 te stem men, zullen niet aan verklei ning van het begrotingstekort kunnen ontkomen. Daar zijn ze het overigens zelf mee eens. De vorige regering wilde het te kort op de Deense begroting voor 1983 met drie miljard kroon (930 miljoen gulden) ver minderen tot 63 miljard kroon (19,5 miljard gulden). De oppo sitie was daar tegen omdat er vooral bezuinigd diende te worden ten koste van de zwak ste leden van de Deense sa menleving en er geen maatre gelen op komst waren tegen de toeneming van de werkloos heid, die nu 281.000 mensen omvat, of 10,7 procent van de beroepsbevolking. De socialisten zijn eveneens voorstander van vermindering van het begrotingstekort maar zijn er tegen dat op de sociale voorzieningen wordt bezui nigd en vinden dat er geld moet worden gevonden door belastingverhogingen voor het bedrijfsleven en de afschaffing van allerlei belastingvoorde len. In het socialistische ver kiezingsprogramma staat dat het tekort op die manier gedu rende de rest van de jaren tach tig moeten worden gehalveerd. Anders Andersen, minister van economische zaken in de gaan de regering, heeft in een com mentaar hierop gezegd dat de plannen van de oppositie als twee druppels water op die van het kabinet-Schlüter lijken. Een woordvoerder van een Deense spaarbank gaf dezer dagen als zijn mening: "De nieuwe regering heeft geen keus; zij moet dezelfde rich ting aanhouden als de gaande centrum-rechtse regering". Uit de uitslagen van de jongste opiniepeilingen kan worden opgemaakt dat de vier-partij- encoalitie vanPoul Schlüter een goede kans maakt om na de verkiezingen terug te keren. Dat zal ongetwijfeld betekenen dat de bezuinigingen die haar voor ogen stonden ook inder daad zullen worden uitge voerd. Gedurende de eerste zestien maanden van haar bewind is de regering-Schlüter er in ge slaagd de inflatie tot zes pro cent terug te dringen, het te kort op de Deense betalingsba lans te halveren en de stijging van de lonen te bedwingen. Daardoor heeft zij weten te voorkomen dat het tekort op de nationale begroting volledig uit de hand liep. De economische vooruitzichten zijn voor Denemarken niet slechter dan voor de meeste andere westerse industrielan den. De opleving van de bedrij vigheid die zich in de Verenig de Staten en Japan en in min dere mate in sommige Westeu- ropese landen aftekent heeft economische deskundigen en politici in Kopenhagen opti mistischer gemaakt dan ze in lange tijd zyn geweest. Over het algemeen is men in bankkringen van mening dat de omvangrijke overheids schuld voorlopig maar moet worden aanvaard en dat voor zichtige bezuinigingen te ver kiezen zijn boven drastische maatregelen. De Deense oppositieleider Anker J orgenson schenkt een kop koffie in voor de afgetreden premier Poul Schlüter: wie van beiden de verkie zingen ook wint, er wachten hem economische problemen. (Foto ap>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7