Molukkers buiten Capelle verdacht c D WIEL Strijd om Mentens kunstschatten contactlenzen, das pas fijn. van der 'Rijk moet meer betalen voor opruimen gifbelten' Geen wapens na schietpartij ingeleverd Man poogde Wella af te persen Hilversuimner geeft brand stichting toe Kort geding tegen ex-echtgenote uitgesteld DINSDAG 10 JANUARI 1984 CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD/ANP) - Volgens de politie van Capelle aan de IJssel zijn niet alleen Molukkers uit Capelle maar ook van daarbuiten betrokken geweest bij de schietpartij in de nacht van zaterdag op zondag. Aanvankelijk meldde gisteren een gemeentewoordvoerder dat behalve jongeren uit Capelle zelf ook Molukkers uit Nijver- dal en Assen aan de ongeregeldheden hadden deelgenomen. Deze mededeling is later door de politie ingetrokken en afgezwakt tot Molukkers 'van buiten Capelle'. Binnenland AMSTELVEEN (ANP) - De poli- tie van Amstelveen heeft in sa menwerking met de rijkspolitie van Amsterdam en de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag eind vorige week in Schiedam een 50-jarige man aan gehouden. De man wordt ervan verdacht het cosmetica-bedrijf Wella Nederland te hebben wil len afpersen. Dit heeft een woordvoerder van de politie gis teren meegedeeld. De directie van het Amstelveense bedrijf kreeg op 14 december vo rig jaar een brief, waarin het drei gement werd geuit dat een "in ternationale groep" een bepaalde chemische substantie door pro- dukten van het bedrijf zou men gen. Dit kon alleen nog worden voorkomen door betaling van 1,2 miljoen gulden. De Molukse leiding in Assen noemt de uitlatingen van de poli tie 'absurd'. 'Niemand is gebaat bij dit soort verklaringen, als je 'T opambtenaar pleitte voor harde aanpak' CAPELLE AAN DE IJSSEL (ANP) Topambtenaar drs. H. Molleman van de directie minderhedenbeleid van het ministerie van binnnenland- se zaken heeft in de loop van het huurconflict met Moluk se bewoners in Capelle aan de IJssel voortdurend gepleit voor een harde aanpak, con sequent optreden en ontrui mingen. Molleman was con- t^ctman tussen het ministe rie en het college van B en W van Capelle. Dit heeft beleidsambtenaar Prins van de gemeente Ca pelle gisteravond verklaard na afloop van een raadsverga dering in Capelle. In deze vergadering had burgemees ter Van Leeuwen de raad een opsomming gegeven van de gebeurtenissen rond de uit zetting en de schietpartij in zijn gemeente. De burge meester verklaarde dat twee topambtenaren van, het mi nisterie'van binnenlandse za ken de gemeente tijdens het conflict hadden verweten de consequenties van een harde aanpak van de Molukkers niet aan te durven. Die conse quenties waren ontruiming van de huizen en het daarbij te verwachten geweld. De topambtenarn hadden de ge meente laten weten 'dat het maai" eens afgelopen moest zijn met het onderhandelen Over de huurschuld. Er rpoest worden ontruimd met alle ge volgen vandien', aldus burge meester Van Leeuwen. Van Leeuwen wilde de verkla ring van zijn ambtenaar Prins dat een van de betrokken topambtenaren Molleman zou zijn geweest niet bevesti gen. Molleman zelf heeft het bericht ontkend en als 'een indianenverhaal' afgedaan. als leiders probeert de onrust zo veel mogelijk in bedwang te hou den', aldus een woordvoerster. Zij zegt over geen enkele infor matie te beschikken dat Molukse jongeren uit Assen bij de be schietingen betrokken zouden zijn geweest. Bij de Molukse wijkraad zijn giste ren geen vuurwapens ingele verd. De wijkraad werkte op ver zoek van de politie mee aan het inzamelen van het wapentuig. Commissaris Van Weelden houdt vol dat onder de Moluk kers veel pistolen en geweren aanwezig zijn. Hij baseert dat op eigen waarneming van de Capel- se politie. Wel is zo goed als zeker dat 14 Mo lukkers die worden verdacht van openlijke geweldpleging tijdens de ongeregeldheden van vorige week woensdag zich vrijwillig bij de politie zullen aangeven. De wijkraad van de Molukse ge meenschap heeft toegezegd hier voor alles in het werk te stellen. De veertien verdachten moeten zich voor morgenochtend half negen melden. Tot die tijd zal de politie zelf geen aanhoudingen verrichten. Commissaris Van Weelden wilden niet bevestigen dat hij beschikt over foto's van een tiental jonge Molukkers die zaterdagnacht mogelijk met klein kaliber wa pens hebben geschoten op poli tie- en burgerwagens en op een benzinestation. Deze foto's zou den zijn gemaakt door leden van een bijzonder bijstandsteam dat na de rellen van vorige week in Capelle survëilleert. De wijkraad ontkent echter dat dit tot de schietpartijen heeft geleid. Woordvoerster Frieda Tomasoa van de wijkaad onderstreepte dat geen enkel bewijs is geleverd dat Molukkers uit Oostgaarde hebben geschoten. „Er zijn zelfs geen duidelijke aanwijzingen. Nu ook geen wapens zijn ingele verd wijzen we alles wat de wijk bewoners ten laste wordt gelegd van de hand". Hoewel volgens korpschef Van Weelden in Oostgaarde „nog veel dreiging in de lucht hangt", zei hij dat de politie voorlopig niet tot massale huiszoekingen c LEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingén Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Lopden Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew 5 onbew 6 licht bew 4 regenbui 3 licht bew 7 half bew 6 regenbui 6 licht bew 4 onbewolkt 00 motregen 12 licht bew 1 - geheel bew 3 - sneeuw -3 - zwaar bew 3 onbewolkt 2 - onbewolkt 6 half bew 0 onbewolkt 9 half bew 19 geheel bew 16 half bew 00 sneeuw 5 zwaar bew 14 onbewolkt 1 licht bew 5 - geheel bew 00 onweer 12 onbewolkt 1 sneeuwbui 4 half bew 8 regen 22 regen 00 In de brief stond verder dat de fir ma een advertentie met een be paalde tekst moest plaatsen in een dagblad. Uiteraard mocht de politie niet worden gewaar schuwd, maar de directie van Wella deed dit toch. Ook de ad vertentie werd niet geplaatst. Op 23 december kwam er volgens de politie een tweede brief, waar in de afperser het bedrijf op nieuw opdroeg een advertentie te plaatsen. Ook zou er al een chemisch middel in een groot aantal proaukten zijn aange bracht. Bovendien zouden die produkten zijn voorzien van prijsaanduidingen die worden gebruikt bij een aantal winkelbe drijven. De advertentie werd toen geplaatst. Volgens de politie was spoedig daarna de identiteit van de brief schrijver bekend. Na zijn arresta- A 1tyiPT*P tie hield de politie nog drie huis- -TIJJ.IIC'.L zoekingen in bedrijven waar de man had gewerkt of waarmee hij connecties had. Uit verhoren is gebleken dat de verdachte geen deel uitmaakt van een internatio nale groep, maar alleen werkte. Geldnood zou zijn belangrijkste drijfveer geweest zijn, aldus de politie. Politie: nepbom houdt verband met CP in gaat. Gistermiddag bespraken burgemeester Van Leeuwen en Van Weelden het te volgen be leid met de minister Korthals Al- tes (justitie) en commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. Over de uitkomsten van dit overleg werden geen medede lingen gedaan. Burgemeester Van Leeuwen zei gisteravond in een vergadering met gemeenteraadsleden verrast te zijn door de opmerking van premier Lubbers dat het het niet meer tot collectieve uitzettingen mag komen. „De hele problema tiek van de huren, de KNIL en de Domeinen is op de departemen ten niet bespreekbaar gebleken", aldus Van Leeuwen. „In het ka der van het minderhedenbeleid moeten we die mensen in Oost gaarde uit de rotzooi halen. Maar het rijk heeft niets willen doen". Vandaag of morgen heeft de burge meester een gesprek met minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken). Dat gesprek moet een op lossing opleveren voor de Mo lukkers in Capelle. Inmiddels heeft het Landelijk Actiecomité Zuidmolukken aangeboden te bemiddelen in het huurconflict van de Molukkers in Capelle. Het comité is met een voorstel geko men om extra huursubsidie toe te kennen aan bepaalde Molukse gezinnen. Het LAC is is een Mo- luks-Nederlandse organisatie die de relatie tussen de Zuidmoluk- kers en Nederlanders wil verbe teren. OMGEBRACHT - De 76-jarige mevrouw M. von Stockhausen is gisteravond in haar woning aan de Schubertstraat in Hengelo dood aangetroffen. De vrouw bleek een wond aan haar hoofd te hebben. De Hengelose politie gaat ervan uit dat er sprake is van een misdrijf. Het recherche bijstandsteam Overijssel is inge schakeld bij het onderzoek. Het lijk van de Hengelose werd ge vonden door haar medebewoon ster. HILVERSUM (GPD) - Een 23-jari- ge Hilversummer heeft gister avond bekend de brand te heb ben aangestoken die zondagmor gen vroeg drie panden in het cen trum van Hilversum verwoestte. De man verkeert volgens de poli tie in geestelijke nood. Onder in vloed van drank had hij branden de kranten door de brievenbus van een van de panden gegooid. De politie arresteerde de man al zondagmorgen, omdat hij opviel door zijn gedrag. Tijdens de hevi ge brand stond hij naar de vlam men te kijken en hij zou politie en brandweer zelfs nog hebben geholpen bij hun werk. Een van de rechercheurs kende de jongeman nog van een brand stichting enige jaren geleden. Toen ontstond brand in diverse panden en kelderboxen in Hil versum. Boordevol indrukken zijn gisteravond zeven kinderen van in Nederland verblijvende ballingen uit Uruguay na een verblijf van twee weken in dat land teruggekeerd op Schiphol. De zeven maakten deel uit van een groep van 154 kinderen van in Europa levende Uruguayaanse ballingen, die in het land waarnaar ze eenmaal hopen terug te keren een warme ontvangst hebben gekregen. De reis was georganiseerd door het internationale comité voor terugkeer van Uruguay aanse ballingen in samenwerking met de Spaanse regering, het Spaanse Rode Kruis en het Frente Amplio Uruguay. (Foto anpi DEN HAAG (GPD) - De rijksover heid moet een belangrijk deel van de kosten voor het opruimen gemeenten weinig aandrang haast te maken met de bodemsa nering. van gifbelten overnemen van de Het onderzoeksbureau vindt dat gemeenten. Bovendien moet het rijk de verantwoordelijkheid voor het saneren van kleinere gifvondsten overlaten aan pro vincies. Dit heeft een onder zoeksbureau geconcludeerd in een studie over de werking van de Interimwet Bodemsanering. Minister Winsemius (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer) heeft het rapport van het bureau vandaag naar de Tweede Kamer gestuurd. De be windsman is vorig jaar met" het onderzoek naar de uitvoering van de wet begonnen, omdat hij de mogelijkheden voor het verla gen van de gemeentelijke kosten op een rijtje wilde hebben. De Tweede Kamer had aangedron gen op een verlaging van de kos ten voor lagere overheden. Nu moeten volgens de wet de ge meenten een zogenoemd drem pelbedrag van tien gulden per in woner, met een maximum van tweehonderdduizend gulden, per op te ruimen gifbelt bijdra gen. Verder moeten de gemeen ten 10 procent van de totale sane- ringskosten betalen. In de prak tijk komen deze bepalingen erop neer, dat gemeenten de gehele sanering betalen als het om klei ne vindplaatsen gaat. Vanwege de hoge kosten bestaat er bij de het drempelbedrag moet worden afgeschaft. Als dat niet mogelijk is, zou het verlaagd moeten wor den tot drie gulden per inwoner met een maximum van zestig duizend gulden. Bovendien moet de 10-procents bijdrage aan een maximum worden gebon den. Momenteel gaat er volgens het bu reau teveel tijd verloren bij de bodemsanering doordat het rijk zich intensief bemoeit met de de tails van alle plannen. Het rijk moet zich beperken tot het op stellen van spelregels en richtlij nen voor provincies. De landelij ke afstemming van het beleid kan worden bereikt door een toetsing van de provinciale plan nen. Tenslotte moet de overheid achteraf de uitvoering controle- De provincies moeten een jaarlijks bedrag van het rijk krijgen voor de bodemsanering. Het gaat dan om de gifbelten, waarvan de sa nering minder dan 1,25 miljoen gulden kost. Voor grotere vervui lingen moet de huidige, omslach tige procedure worden gehand haafd, menen de onderzoekers. Bij de inwerkingtreding van de In terimwet Bodemsanering ging de overheid ervan uit dat onge veer 350 gifbelten gesaneerd zou den moeten worden. Onderzoek heeft echter aangetoond dat het om bijna duizend vindplaatsen gaat. De gemiddelde kosten van sanering zijn verder gedaald van ongeveer drie miljoen gulden tot één miljoen gulden. Bij de aanpak van bodemveront reiniging lag het accent aanvan kelijk op stortplaatsen. De sinds 1980 bekend geworden gevallen zijn voornamelijk voormalige be drijfsterreinen. De minister zegt in een brief aan de Tweede Kamer in maart zijn standpunt over de voorstellen van het onderzoeksbureau be kend maken. ALMERE (ANP/GPD) - Een "haast niet van een echte te on derscheiden" nepbom in een toi let van het stadhuis van Almere heeft de politie en de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) van gisteravond tot vanochtend vroeg bezig gehouden. Even na drie uur hebben ambtenaren van de Explosieven Opruimings dienst van Culemborg, die vol gens woordvoerder Rutten van de politie van Almere tot het laat ste moment hebben gedacht met een gevaarlijke tijdbom te ma ken te hebben, het geval ontman teld. De nepbom, in de vorm van een forse schoenendoos, was voor zien van een "professioneel in el kaar gezet tijdmechanisme" en was volgens de EOD van zodani ge makelij dat zij vervaardigd moet zijn geweest door iemand die verstand heeft van explosie ven, zei Rutten. De politie vermoedt dat de nep bom verband houdt met een reeks van bommeldingen de af gelopen tijd, en vooral die van af gelopen vrijdag, eveneens in het stadhuis van Almere. Daarvoor eiste toen het Nationaal Jeugd- front de verantwoordelijkheid op. Deze fascistische groepering voegde de politie toe dat zij "iets zwaarders zouden doen dan waarschuwen alleen als de cen trumpartij niet met rust zou wor den gelaten". De gemeenteraad van Almere heeft gistermiddag de geloofs brieven van de twee Centrum- partijleden W. Vreeswijk en B. Fresco goedgekeurd. De twee zullen tijdens een extra vergade ring op maandag 16 januari door burgemeester Lammers worden beëdigd als gemeenteraadslid. De fractievoorzitter van het CDA in de Almeerse raad, De Booij, verwoordde de gevoelens van de raadsleden door nadrukkelijk te stellen dat alle politieke partijen de CP eensgezind tegemoet zul len treden in het besef dat zij vóór de minderheden en tegen de CP zijn. De linkse partijen CPN en PPR-PSP hebben laten aantekenen tegen het raadsbe sluit te zijn. Nadat de Raad van State op 29 de cember had bepaald dat de toen malige adviesraad de geloofs brieven van beide CP'ers ten on rechte had afgekeurd en dat deze opnieuw in behandeling moes ten worden genomen, heeft ee^ commissie, bestaande uit PvdA, VVD en CDA in Almere, de uit spraak uitputtend bestudeerd. De commissie kwam tot de con clusie dat het bewijs van het feit dat de beide CP'ers niet in Alme re wonen, niet kan worden gele verd. Zij adviseerden derhalve beide heren tot de gemeenteraad toe te laten. Om de gevoelens van de raad te on derstrepen, las CDA'er De Booij gisteren tijdens de zitting een verhaal voor dat werd geschre ven naar aanleiding van de moord op de 15-jarige Antilliaan se Kerwin Duinmeijer vorig jaar. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 De voorzitter van de Molukse wijkraad in Capelle, J. Huleselan, toont een brief van de Capelse poli tie waarin de namen staan van 14 verdachte Molukse jongeren. Hun wordt gevraagd zich vóór vanoch tend half negen te melden op het po litiebureau. (Foto GPD) Politie pakt internationale jachtendief uit Castricum CASTRICUM (ANP) - Met de aan houding van een 37-jarige man uit Castricum heeft de rijkspoli tie te water in Friesland een eind gemaakt aan een reeks diefstal len van dure jachten op interna tionaal niveau. De man stal vol gens de politie al dan niet met de hulp van zijn 36-jarige echtgeno te elf jachten met een waarde van in totaal tweeëneenhalf miljoen gulden in Engeland, België, De nemarken en Nederland. Dat heeft de politie gisteren bekend gemaakt. De man werd al op 21 december vorig jaar aangehouden, nadat op 19 december een politieon derzoek was begonnen naar een in Franeker liggend zeiljacht (waarde 125.000 gulden) dat was gestolen in Engeland. Het spoor wees naar de Castricummer. Bij zijn aanhouding bleek de man in het bezit te zijn van twee vuur wapens. DEN HAAG (GPD) De president van de Haagse arrondissements rechtbank, mr. R. R. Portheine, heeft in overleg met het Amster damse veilinghuis Sotheby-Mak van Waay besloten het kort ge ding tegen de ex-echtgenote van Pieter Menten, Meta Pauw, voor onbepaalde tijd aan te houden. Het veilinghuis wil via dit geding bereiken dat mevrouw Pauw het beslag dat zij op Mentens kunst schatten, opgeborgen in een bunker in Haarlemerliede, heeft laten leggen, dit omdat zij hele maal geen eigenaresse van de goederen zou zijn. Het veilingbedrijf krijgt van Pieter Menten, die mogelijk in maart 1985 uit de Scheveningse strafge vangenis wordt ontslagen, we gens niet-betaalde aankoopno ta's en gemaakte kosten voor een kunstveiling die in 1976 zou wor den gehouden maar nooit is doorgegaan, een bedrag van ruim 500.000 gulden. De voorgenomen veiling was de aanleiding voor pers en later Jus titie om opnieuw in het oorlogs verleden van de Blaricumse kunstverzamelaar te duiken. Na een jaren durende gerechtelijke procedure werd Menten ten slot te door de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank in juli 1980 tot 10 jaar gevange nisstraf en 100.000 gulden boete veroordeeld wegens zijn deelna me aan massa-executies in 1941 in het Poolse Podhoroce. De rechtbankpresident besloot gis termiddag de behandeling van de procedure uit te stellen tot het moment dat in de vordering die de Duitse Bondsrepubliek tegen Pieter Menten heeft lopen, uit spraak is gedaan. De Westduitse staat claimt terugbetaling van een half miljoen gulden, een be drag dat Menten destijds is ver strekt ter genoegdoening van de schade die hij tijdens het nazi-re gime zou hebben geleden. Eerst moet de rechter bepalen of de Bondsrepubliek voor beslagleg ging op Mentens goederen in aanmerking komt, alvorens de zaak van Sotheby-Mak van Waay kan worden afgehandeld, zo meent de president van de Haag se arrondissementsrechtbank. Wel eigendom Mr. A. L. C. M. Oomen, die namens Meta Pauw optrad, wees erop dat de kunstvoorwerpen in de bun ker in de Haarlemmermeer wel degelijk eigendom zijn van de ex-echtgenote van Menten. Al in 1975 zijn de goederen in het bezit van (toen nog) Meta Menten ge komen, zei mr. Oomen. De defi nitieve eigendomsoverdracht is vastgelegd in een echtschei dingsconvenant van april 1976 (dat overigens „verloren is ge gaan") en dat is vóór de datum (november 1976) dat het veiling huis op de kunstschatten beslag liet leggen. Een en ander is door de Bredase rechtbank in 1982 be krachtigd. Van Meta Pauw, die in het Ierse landhuis van Menten (,Come- ragh House' in Leamybrien, graafschap Waterford) verblijft, kan dus niet worden verlangd dat zij het beslag op de voorwer pen ongedaan maakt. Dat zou na melijk betekenen dat tot haar be zit behorende goederen zouden worden verkocht om de schul den die haar ex-man heeft te ver effenen. Aldus mr. Oomen. De advocaat van Sotheby-Mak van Waay, mevr. mr. A. R. C. van Ramshorst-Cnossen, bestreed dat Meta Pauw eigenaresse is. De kunstvoorwerpen zijn in de loop der jaren zelf door Pieter Menten op veilingen gekocht. Daar komt nog bij dat de voormalige vrouw van Menten bij verschillende ge legenheden heeft laten blijken de goederen niet te bezitten. Be gin vorig jaar erkende ze nog in verband met een vordering op haar ex-man dat de schilderijen, enz. niet van haar waren. De huidige beslaglegging door Me ta Pauw is niets anders dan een nieuwe poging van Pieter Men ten om via een schijnhandeling te voorkomen dat het veilinghuis en de Bondsrepubliek Duitsland via de opgeslagen goederen fi nancieel verhaal kunnen halen op Menten. Bovendien, aldus mr. Van Rams- horst, is er van de zogenoemde eigendomsoverdracht pas een notariële actie vastgelegd in ok tober 1977 en dat was nadat het veilinghuis al beslag had laten leggen op de voorwerpen, die in elk geval op dat moment nog Pieter Menten toebehoorden. „Die eigendomsoverdracht moet niet serieus worden genomen", zei de advocate. De firma Brink's Gerlach B.V., die de goederen heeft opgeslagen, moet daarom zo snel mogelijk tot afgifte van de goederen overgaan. 1 miljoen Er valt nog niet te zeggen hoeveel tijd de procedure van de West duitse staat tegen Menten in be slag zal nemen. Vertraging in de behandeling is volgens Meta Pauws advocaat zeker te ver wachten, aangezien er omge keerd namens Menten inmiddels een tegenvordering bij de Bondsrepubliek is ingediend ter hoogte van 1 miljoen gulden. Menten eist dit bedrag omdat de Duitse regering zich wederrech telijk schilderijen van hem zou hebben toegeëigend. Mr. Oomen legde er ten slotte nog eens de nadruk op dat de in Haarlemmerliede opgeslagen kunstvoorwerpen „niet van dief stal afkomstig zijn". Op grond van wat er allemaal uit de in 1976 te houden veiling, die nimmer doorgang vond, voor de familie Menten is voortgekomen, vroeg hij zich af of er misschien geen sprake van „opzet" is geweest. Mr. Oomen deelde buiten de rechtszaal nog mee dat Mentens advocaten zouden overwegen een procedure in te stellen, waar in wordt geëist dat de 506 dagen die Menten destijds in voorarrest heeft doorgebracht in mindering worden gebracht op zijn totale gevangenisstraf. Als deze eis wordt toegewezen zou dat vol gens mr. Oomen betekenen dat Menten nu in vrijheid zou moe ten worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5