F c Groeiende kans op komst sierteeltcentrum CDA blijft bij idee eenrichtingsverkeer hoofdroute centrum Water in Minnebroersgracht 'Juh, ga toch weg. Jullie zijn gewoon krankzinnigen World Flower Tradeeentrum wellicht naar Plesmanlaan "Oppepper voor winkels" Na ruim een eeuw 'historische vergissing' hersteld Leiden DINSDAG 10 JANUARI 1984 DEN HAAG/LEIDEN - Het wordt steeds waarschijnlijker dat het wereldhandelscentrum voor sierteeltprodukten in Lei den wordt gehuisvest. Hoewel daarover nog geen zekerheid bestaat, houdt de Vereniging van Bloemenveilingen in Ne derland, kortweg VBN ge naamd, er ernstig rekening mee dat dat handelscentrum onderdak krijgt in het nieuwe gebouw van de vereniging aan de Plesmanlaan. De VBN betrekt waarschijnlijk al halverwege de maand fe bruari haar nieuwe behuizing aan de Plesmanlaan, vlakbij Olivetti. Het huidige onderko men aan de Koninginnegracht in Den Haag is te klein gewor den. Met de VBN verhuizen ook het Bloemenbureau Hol land en een aantal onderwijs- stichtingen in de sierteelt, als mede een aantal vakbladen, naar Leiden. Volgens voorzit ter drs. G. Hogewoning van de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland is bij het kiezen van kantoorruimte re kening gehouden met de vesti ging van het wereldhandels centrum voor sierteeltproduk ten. Sierteelt Het is inmiddels bijna 2xh jaar geleden dat in Aalsmeer, waar de grootste bloemenveiling van Europa staat, plannen wer den gemaakt om met mede werking van alle sierteeltbran ches (bloemen, planten, bo men en bollen) een wereldhan delscentrum te stichten. Daar bij gaat het er om bedrijven wegwijs te maken op de Ne derlandse markt en op buiten landse markten. Nu nog moe ten ondernemers die informa tie op drie verschillende plek ken halen. Dat komt de handel niet ten goede. Vandaar dat Aalsmeerse kwekers en hande laren in de loop van 1983 een zijdig een wereldhandelscen trum voor sierteeltprodukten hebben opgericht in de hoop dat vertegenwoordigers uit de bomensector (Boskoop) en de bollensector (Hillegom) zich zullen aansluiten. Zover is het nog niet. De beide genoemde branches beschik ken zelf over goede promotie afdelingen, die in dure gebou wen zijn gehuisvest. Zowel F. Zandbergen van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur als J. Oldenhof van de Nederlandse Bond van Boomkwekers vin den de oprichting voorbarig. Zij willen voorkomen dat de indentiteit van het bomen- en bollenvak verloren gaat: "Onze bijdrage kan voorlopig niet verder gaan dan wat meepra ten en in een later stadium een bescheiden deelname in het handelscentrum". Positief Desondanks heeft Hogewoning toch al een aantal vierkante meters gehuurd voor het han delscentrum. "Zekerheid dat het handelscentrum naar Lei den komt is er nog niet. Maar tegen vestiging van het cen trum in die plaats wordt van verschillende kanten positief aangekeken", aldus de voorzit ter van de VBN. Hij vindt Lei den trouwens een logische plek voor het handelscentrum: "De stad ligt midden tussen de verschillende sierteeltgebie- den (Boskoop, Rijnsburg, Aalsmeer, bollenstreek en het Westland) in. Bovendien zijn er goede verbindingen". De bloemisterij ziet Leiden als vestigingsplaats wel zitten. Zo wel de Aalsmeerse initiatiefne mers als de veiling Flora in Rijnsburg, de derde bloemen veiling in grootte, hebben er geen problemen mee. In de bloemisterij wordt overigens het meeste geld omgezet, een omzet die vele malen groter is dan die van bomen en bollen bij elkaar. Hogewoning hoopt dat vertegen woordigers van de bomen- en bollensector zich op korte ter mijn zullen aansluiten. Vesti ging van het World Flower Tra deeentrum, zo gaat het han delscentrum officieel heten, heeft op langere termijn een gunstig effect op de werkgele genheid (kantoorpersoneel) in Leiden. "De sector groeit snel en dat heeft gevolgen voor de verschillende organisaties die in die sector werkzaam zijn", aldus Hogewoning. LEIDEN - Een naam werd afge roepen. Gestommel in de zaal. "O, m'n voet slaapt", zei een jongen die trekkend met zijn been naar voren kwam. De rechter herhaalde de naam nog eens, maar de jongen luisterde niet echt goed. Zijn been hield hem bezig. Vlak nadat hij nog eens op de grond had ge stampt, nam de parketwachter het woord: "Maar u bent de heer...toch helemaal niet!" De jongen verbaasd. Nee, zo heet te hij niet. Hij kon weer gaan zitten. Klaarblijkelijk sliep niet alleen z'n ene been. Foldertjes Begin vorig jaar reed de jonge man de Steenstraat in met z'n auto. En dat mag niet als je van het station komt. Nu reed h'ü voor een firma, dus hij dacht: ik ben bedienend verkeer. Fout gedacht. Bekeuring. Wat had hij eigenlijk in de Steen straat te zoeken, wilde de rech ter weten. De verdachte ant woordde dat hij bij een snack bar moest zijn. Hij zei trou wens snakbar en sprak dat woord op z'n Katwijks uit. Goed, hij moest een paar spullen afleveren bij die eettent en de rechter hoefde echt niet te den ken dat hij voor z'n plezier ging lopen sjouwen. Vergeet het maar. In gedachten zien we hoe de jon geman loopt te zeulen met do zen frikadellen en kroketten. Hij is al zover heen dat hij van z'n levensdagen geen kroket meer kan zien. Wat vervoert u, wilde de rechter weten. "O", antwoordde de Katwijker nuchter, "Ik heb wat van die foldertjes bij me en van die an dere dingetjes, monstertjes". door Wim Brands Leipen Er zijn niet veel mensen die de moed hebben om de rechter of de officier van justitie fel aan te vallen. De meeste verdachten staan bedeesd voor de balie. Jawel edelachtbare, kan wel zijn maar u heeft het fout, met uw permissie: die toon slaat men meestal aan. De taal van een huisknecht die zich verontschuldigt omdat hij een vaas uit z'n handen heeft laten vallen. We zijn nog altijd bang voor de autoriteiten, vooral als ze een plechtige jurk aanhebben, zoals gerechtsdie naren. Waarschijnlijk vertrouwden dan ook veel aanwezigen gisteroch tend hun oren niet toen onver valste scheldwoorden in de zaal weerklonken: "Leipen, lei pen". Alsof er een goed afge richte papegaai, ooit eigendom van een zeeman, in de zaal zat. Veel mensen keken achterom. Leipen: hadden ze dat woord inderdaad verstaan? Ja, dat woord viel. Even later was er geen twijfel meer moge lijk. Voor de balie stond een Leidenaar, die de vleesgewor den verontwaardiging was. Had hij z'n auto vorig jaar ge parkeerd op de Langebrug, op een zogenaamde invalide-par keerplaats? "Ja, dat klopt", sprak hij agres sief. "Jullie dachten toch zeker niet dat ik m'n wagen daaro voor Jan Joker had neergezet hè". De rechter kreeg de kans niet om die aanval te pareren, want de fout-parkeerder ging rustig door met stoom afbla zen. "Waar moet ik dat ding an ders neerzetten. Op het dak soms". Dat hem een veroordeling boven het hoofd hing - het mocht wat! "D'r zijn wel ergere dingen. En geef gerust een boete, geef ge rust een boete...de sociale dienst betaalt wel". De officier van justitie kreeg het woord. Hij begon: "We hebben hier met een meneer te ma ken..." Hy kreeg niet de kans om zijn zin af te maken, want de fout-parkeerder onderbrak hem: "Ja, ja, ik ben zeker asco- ciaal hè...maarre van de gewo ne man moeten jullie het wel hebben". Honderd vijftig gulden boete eis te de officier van justitie. "Een stok achter de deur lijkt mij ook raadzaam", vond hij. Niet om de man te slaan natuurlijk maar om te voorkomen dat hij in de toekomst zijn auto weer op invalide-parkeerplaatsen zou parkeren. .De verdachte kon het allemaal niet schelen. Nadat hij had ge hoord hoeveel de officier eiste, zei hij: "Juh, ga toch weg. Jul lie zijn gewoon een stelletje krankzinnigen. Ja, een stelletje krankzinnigen. Geef me maar tien jaar, dan hebben jullie vas tigheid". En hij liep naar de deur. We meenden dat de rechter nog zei: "Hou die man tegen". Maar de bode en de parketwachter keken natuurlijk wel uit: van brisantbommen moet je afblij ven. Bij de deur bleef de ver dachte nog even staan. Lang genoeg om te horen dat hij een boete kreeg van honderdvijftig gulden waarvan honderd voor waardelijk. Waarschijnlijk drong niet eens goed tot hem door hoeveel hij moest betalen volgens de rech ter, zo kwaad was hij. En dan, hij bleef erbij: het waren ge woon een stelletje krankzinni gen, daar achter die tafel. Pottenbakken Filmochtend Het vrouwenwerk van het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, organiseert woensdag weer de maandelijkse filmochtend t vrouwen, met dit keer de video film 'De wet gelijke behande ling'. De film begint om tien uur, de zaal gaat om half tien open. LEIDEN - Het CDA wuift de bezwaren weg, die ver- keersdeskundigen van de gemeente naar voren heb ben gebracht tegen het voorstel van de christen democraten om op de hoofdroute door de bin nenstad (Breestraat, Hooi gracht, Langegracht) één richtingsverkeer in te stel len. CDA-fractieleider Joop Wa lenkamp en Paul Klück, lid van de partijwerkgroep economie en de geestelijke vader van het plan, blijven enthousiast voor het idee. Het tweetal heeft inmiddels een gesprek gehad met Gerard Ale- trino, hoofd van de directie ver keer van de gemeente. Hoewel Walenkamp en Klück de indruk hebben dat hierdoor een aantal vragen zijn opgehelderd, blijft Aletrino bij zijn standpunt, dat het plan veel nadelen heeft. De christen-democraten verklaren dat het vooral een economisch plan is, gericht op het toeganke lijk maken van de binnenstad voor automobilisten uit de regio. "De regionale bezoeker moet de weg in de stad weten te vinden. Daarbij is het van belang dat de verkeersafwikkeling doorzichtig is en dat er voldoende parkeer ruimte is. Wij menen dat het juist eenvoudiger wordt om de weg te vinden, als er een soort rotonde van éénrichtingsverkeer door de stad komt. Dat de oriëntatie door dit plan zou verslechteren lijkt ons pertinent onjuist. Er moet wel een betere bewegwijzering komen. Daarover is iedereen het eens. De route zou wellicht een bepaalde kleur wegdek moeten krijgen. Rood bijvoorbeeld". "Onjuist is ook de kritiek, dat de verkeersbelasting toeneemt en er daardoor files ontstaan. Door LEIDEN - In 1874 werd de Minne broersgracht, tussen de Zuidsin gel en Havenkade, gedempt. Ruim een eeuw later stroomt er weer water door de Leidse gracht die in het verlengde ligt van het 'Slootgen Gods' (de Waardgracht). Een 'historische vergissing' is daarmee hersteld. Vorig jaar is de gemeente begon nen de Minnebroersgracht open te graven. In de buurt rond de Oranjegracht en Waardgracht werden op dat moment nog tal van bruggen en walmuren her steld. De belangrijkste klussen zijn onderhand geklaard of nade ren hun voltooiing. De nieuwe Minnebroersgracht wordt iets breder dan die in de vorige eeuw. Toentertijd was de gracht, inclusief de straat aan weerszijden, zo'n twaalf meter breed. De nieuwe gracht is net zo breed geworden als de Kijf- gracht, eveneens gelegen tussen de Zuidsingel en Havenkade. Die verbreding van de Minne broersgracht was mogelijk om dat de bebouwing ten oosten van de gracht in de afgelopen jaren, met de grond gelijk is gemaakt. Het braakliggende terrein is be stemd voor Leidenaren die hun eigen huis willen bouwen. Aan de Havenkade zijn al een tweetal woningen met bedrijfsruimten opgetrokken en aan de Binne- noostsingel zijn momenteel vier woningen in aanbouw. Met het opengraven van de Minne broersgracht moesten ook twee vroegere bruggen in ere worden hersteld: de Minnebroersbrug en de Vierde Waardbrug. Beide bruggen zijn getrouwe kopieën van de bruggen die in vroeger ja ren over de gracht hebben gele gen. De Minnebroersbrug die in de vori ge eeuw werd afgebroken was in 1682 gebouwd door Jacob Staer- lingh voor de somma van tachtig gulden. De nieuwe brug kost ui teraard een paar centen meer. De vierde Waardbrug werd in 1660 gebouwd en in in 1865 ver nieuwd door de smeden- en ijzer- gietersfirma J.W. Bertrand Zn. De ijzergieters werden bij, de bouw van de brug betrokken omdat de constructie van de brug bestond uit ijzeren liggers met troggewelfjes (van gietijzer). Ook de Vierde Waardbrug is thans gerehabiliteerd. In de buurt wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de ver nieuwing van de Zuidsingel- brug, uiteraard gelegen over de Zuidsingel. Deze stenen boog brug is al eeuwen oud en was ook hard toe aan vernieuwing. Na de restauratie kan de Zuid- singelbrug er wellicht weer enige eeuwen tegen. Het Leidse Volkshuis meldt dat er nog enkele deelnemers kunnen worden geplaatst voor de cur sus pottenbakken, een cursus die op dinsdagmiddagen van half twee tot half vier wordt ge houden. Wie zich op wil geven draaie: 149180. Ook voor de cursus Frans voor beginners kunnen nog enkele deelnemers worden geplaatst. Natuur Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie start bin nenkort twee nieuwe cursus sen. Op 19 januari begint de zo genaamde poldercursus waar in het polderlandschap cen traal staat, op 17 januari start de cursus Wintertakken. Een korte cursus met als thema: "Bomen en struiken verliezen wel hun blad maar niet hun wint er kenmerken". Voor nadere inlichtingen -en om uopte geven - kunt u schrijven naar: Uka Dijkstra, BoU praamwerf 1, 2317 ED Leiden. een eenvoudiger situatie bij de kruispunten kan meer verkeer toch minstens net zo snel wor den verwerkt als nu. Dat het ver keer harder gaat rijden bij één richtingsverkeer is correct. Maar dat is gemakkelijk tegen te gaan door de inrichting van de rij baan. Er moeten geen lange rech te stukken in zitten, die gemak kelijk te overzien zijn". Sluipverkeer Wat de sluiproutes betreft is het duo Walenkamp/Klück ook geenszins ongerust. De wijken zijn volgens hen nu al dusdanig ingesteld dat sluipverkeer wordt geweerd. Op de Oude Vest bij voorbeeld, is het gedeelte tussen Lange Mare en Vollersgracht af gesloten door een inrijverbod, zo voeren zij aan. Klück haalt zijn schouders op voor het argument, dat het milieuver vuilend is als de auto's meer moeten omrijden, meer kilome ters moeten afleggen. "In de hui- De Hooigracht is met name tijdens de spits druk bezet. Nu nog door verkeer in beide richtingen. Als het aan het CDA ligt, wordt dat éénrichtingverkeer (Archieffoto) dige situatie staan ze lang te wachten voor stoplichten. Dat is ook milieuvervuilend". Het bezwaar dat de buspassagiers op hun thuisreis niet meer op de zelfde plaats kunnen instappen als waar ze uitgestapt zijn, vin den de christen-democraten evenmin steekhoudend. De NZH gaat volgens hen teveel uit van de bediening van de omgeving van de Donkersteeg. Het kern- winkelapparaat, zo betogen zij, is veel meer dan V D en de HE- MA. De hele Haarlemmerstraat hoort daarbij. Als de klant uit stapt in de Breestraat en opstapt nabij de Pelikaanhof, dus aan het eind van de Haarlemmerstraat, dan loopt hij ongeveer evenveel meters als wanneer hij nu van de Breestraat naar de Haarlemmer straat loopt en terug. "Het zou een oppepper betekenen voor het hele gebied. Het afsterven van winkels in de aanlooproutes wordt er door tegengegaan. Maar je zou kunnen zeggen, dat de buspassagier hetzelfde nadeel ondervindt als de automobilist". Over de kosten van het plan ten slotte is het tweetal ook laconiek: "Met een pot verf kom je een heel eind. Verder is het een kwestie van verkeerslichten an ders afstellen en de borden ver hangen". Reacties Fractieleider Walenkamp zegt in middels veel positieve reacties te hebben gekregen. Zowel uit de fractie van de PvdA als van de WD. "Logisch ook", vult Klück aan, "want het houdt vast aan de PvdA-wens om geen doorgaand verkeer in woonwijken toe te la ten en het bevordert tevens wat de WD wil, de bereikbaarheid van de binnenstad voor de auto mobilist". De voordelen van het plan zitten hem volgens Klück/Walenkamp vooral in de grote hoeveelheid ruimtewinst. Hierdoor zou het aantal mogelijkheden om -te la den en te lossen en om te parke ren enorm kunnen worden uitge breid. "Hoeveel parkeerplaatsen er door geschapen kunnen wor den zeggen we liever niet Het zou ongeloofwaardig klinken". De Minnebroersgracht, na 110 jaar stroomt er in dit verlengde van de Waardgracht weer water.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4