Universiteitsraad haalt streep door SDian Steeds NZH zet 'gelede' bussen in Gemeente stuurt aannemers naheffing belasting "Bezuinigen door afstoten van één medische faculteit" Faculteiten krijgen zelfde budget Leidens oudste 106 Politie neemt hond in beslag Voorzitter AZL-bestuur: Sen met fccïomb bladbkeetd Jaar geëist in hoger beroep tegen verkrachter I DINSDAG 10 JANUARI 1984 Bussen van dit type zullen nog deze maand door stad en omgeving rijden. LEIDEN - De zogenaamde 'gelede bus' gaat zijn intrede doen in Leiden en een aantal omliggende gemeenten. Dat zijn extra lange bussen met een harmonica-achtig tussenstuk. Bussen van dit type zullen nog deze maand worden ingezet op de volgende NZH-lijnen: 65 (Den Haag-Voorschoten-Leiden-Leiderdorp), 88 (Lisse - Sassenheim - Oegstgeest - Wassenaar-Den Haag) en 95 (Noordwijk - Katwijk - Wassenaar- Den Haag). De gelede bussen moeten in de plaats komen van de 'bijrijbussen', die de NZH nu veelal in de spitsuren moet inzetten, omdat er steeds meer reizigers bijkomen. Het aantal bijrijbussen kan nu worden beperkt en dat is voor de exploitatie van de NZH gunstig, "terwijl toch een redelijke service wordt aangeboden", aldus de vervoers maatschappij. De NZH wijst erop dat gelede bussen overal kun nen komen waar ook de standaardbus rijdt. Hoe wel een gelede bus achttien meter lang is, is de draaicirkel hetzelfde als van de normale bus. Dit komt doordat gelede bussen een kortere wielba- 'sis hebben en een achteras die in de bochten meestuurt. Gelede bussen hebben de beschikking over drie deuren. Passagiers mogen door alle drie naar bin nen; tenzij ze nog een strippenkaart bij de chauf feur moeten kopen. Bij alle deuren zijn stempel automaten aangebracht. Uitstappen mag bij de middelste en achterste deur. Op diverse stangen in de gelede bus zijn extra stop knoppen aangebracht. Bovendien zit aan het pla fond van het tweede gedeelte een extra stoplamp die rood licht uitstraalt als er op de stopknop is gedrukt. LEIDEN - De universiteitsraad heeft gisteravond besloten dat er dit jaar op de uiniversi- taire begroting nog niet hoeft te worden bezuinigd. Door dit besluit krijgen de facultei ten hetzelfde budget toegekend als vorig jaar het geval was en niet zoals het college van bestuur had voorgesteld, maar 99 procent van dat bedrag. De financiële situatie voor 1984 is zo bijzonder, omdat in dit jaar ook de niet bestede middelen uit 1983 kunnen worden gebruikt. In totaal gaat het om een bedrag van 8.4 miljoen. De universiteits raad gaat nu een deel van dit be drag aanwenden voor de begro ting van dit jaar. Hij heeft hier mee te kennen gegeven, niet vooruit te willen lopen op de toe komst. In totaal moet er in 1988 aan de Leidse universiteit in het kader van de taakverdelingsoperatie ruim 30 miljoen worden bezui nigd. De raad vindt dat daar pas in 1985 daadwerkelijk mee moet worden begonnen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt'. Voor het college van bestuur is de ze leus een doorn in het oog. Dat is juist van mening dat de bezui nigingsplannen stapje voor stap je moeten worden uitgevoerd. "Anders komt de klap de komen de jaren veel te hard aan", aldus collegelid Van der Meer. Door nu één procent te korten wil het col lege voorkomen dat, nu de mid delen schaarser worden, er uitga ven worden gedaan die de bezui nigingen later moeilijk zouden maken. "Als we nu sparen is er komende jaren en ook na 1988 geld in kas om in de materiële en personele sfeer bij te springen". Overigens staat het elke faculteit vrij om zelf alvast het mes in de begroting te zetten, met die voor waarde dat er niet meer dan één procent van het budget mag wor den overgeboekt naar 1985. Als er meer geld wordt overgehou den, moet dat in overleg met het college van bestuur worden ge bruikt voor nog nader aan te wij zen doeleinden. Het plan van het college om bij de verdeling van middelen tot 1988 een bedrag van zes miljoen te re serveren voor vernieuwingen binnen onderwijs en onderzoek staat nog overeind. Dit bedrag komt bovenop de door de minis ter aan Leiden toegezegde zes miljoen voor hetzelfde doel. De ze 12 miljoen mag van het college beslist niet worden aangewend om bezuinigingen voortkomend uit de taakverdelingsoperatie on gedaan te maken. Het college zal daar streng op toezien. LEIDEN - Burgemeester Goekoep bezocht gistermiddag A. Geer- lings die 106 is geworden. Geer- lings, die in de Lorentzhof woont, is de oudste inwoner van Leiden en behoort ook bij de tien oudste mensen van Nederland. Een burgemeester die op bezoek "Dat we dit mogen meemaken hè. Buitengewoon". Alsof niet hij maar burgemeester Goekoop 106 was geworden. Goekoop gaf de oudste inwoner een doos sigaren plus bloemen. (foto Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half één een Duitse herder in beslag ge nomen. Tegen de eigenaar, die in de Paul Krügerstraat woont, was al een paar keer gezegd dat hij de hond moest muilkorven, maar de man gaf aan dat verzoek geen ge hoor. Mensen uit de buurt klaagden vol gens de politie regelmatig dat de hond mensen beet. Vorige week moest een jongetje van ruim twee jaar naar het AZL worden vervoerd omdat hij in zijn boven armen en benen was gebeten door de herder. Vrouw geschopt en geslagen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond twee jongens aange houden die op de Steenstraat een vrouw lastig vielen en een ande re vrouw sloegen en schopten. Rond middernacht hielden de jon gens een 23-jarige vrouw staan de; ze wilden haar niet laten doorlopen. Een automobilist zag dat en ontzette het meisje. Hier na moest zijn vriendin, die in de auto was blijven zitten, het ont gelden. Ze werd geschopt en ge slagen. LEIDEN - De voorzitter van het Academisch Ziekenhuis Leiden, dr. P. Siderius, heeft zich van middag in zijn nieuwjaarsrede beklaagd over de bezuingingen en de positie van het academi sche ziekenhuis. Hij wees op de steeds maar voortdurende "tus sen wal en schip"-situatie, waar in deze ziekenhuizen al jaren ver keren. Volgens Siderius is er tussen de ministeries van onderwijs en we tenschappen en volksgezond heid totaal geen afstemming en komen de betreffende bewinds lieden onafhankelijk van elkaar met de meest vreemde beleids voornemens en bezuinigingen. Gezien de ontwikkeling van de be volking (steeds minder geboor ten) noemde de voorzitter het te begrijpen dat de uitgaven voor onderwijs worden ingekrompen, maar de inkrimping in de sector volksgezondheid zijn volgens hem minder logisch. "Het aantal ouderen zal nog vele tientallen jaren blijven toenemen en zij doen juist het grootste beroep op de gezondheidszorg. Voor deze groep ernstig zieke patiënten vormen zelfzorg en thuiszorg geen alternatief', aldus Siderius. Voorts pleitte hij voor één budget voor de academisch ziekenhui zen met inbegrip van de bijdrage van onderwijs en wetenschap pen voor de onderwijs- en onder zoektaak die van deze ziekenhui zen wordt verwacht. De acht medische faculteiten en academische ziekenhuizen moe ten in 1988 in het kader van de taakverdelingsoperatie ongeveer LEIDEN - De gemeente gaat alsnog de btw innen, die de afgelopen jaren gehe ven had moeten worden over de aanleg van een inrit of de aansluiting van een riool. De dienst civiele werken van de ge meente meende geen omzetbelasting te hoeven heffen, maar de Hoge Raad be paalde halverwege vorig jaar anders. Sindsdien wordt wel btw geheven als er in opdracht van derden (particulieren of bedrijven) dergelijke werkzaamheden - „I worden verricht. De gemeente heeft nu besloten om aannemers een navordering te sturen. De belasting die particulieren hadden moeten betalen wordt niet alsnog gevorderd. Dat neemt de gemeente zelf voor haar rekening. Het gaat maar om een klein bedrag. Boekhouder Van der Kwar tel schat dat bedrag op vijf zesduizend gulden sinds 1978. Wat betreft de aanne mers gaat het in diezelfde periode 1978 tot 1983 om in totaal circa 35.000 gulden. Voor de aannemers betekent dit geen strop, omdat ze de btw van de belasting terug krijgen. Van der Kwartel conclu deert dan ook dat de door de belastingin specteur opgelegde navordering veel werk betekent, maar de nationale schat kist weinig oplevert. Alleen de paar dui zend gulden die de gemeente bijpast. Dat de gemeente btw moet heffen over der- gelijke werkzaamheden vindt men bij de gemeente overigens een juiste zaak. Par ticuliere bedrijven, die het werk uitvoe ren, moeten immers ook btw betalen. Als de gemeente ervan vrijgesteld was, dan zou dat concurrentievervalsend zijn, zo is de redenering. De CDA-raadsleden Bleijie en Kranenburg hebben B en W inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de navordering. Zij gaan er in die vragen echter van uit dat ook particulieren alsnog btw moeten be talen. Dr. P. Siderius: ministeries moe ten plannen beter op elkaar afstem men. (ANP-foto) honderd miljoen bezuinigen. De instellingen hebben daarvoor zelf een voorstel ingediend. De voorzitter van het AZL-bestuur onthulde dat van een gezamen lijk plan met onderlinge afstem ming en taakverdeling weinig is terecht gekomen. Siderius: "Het voorstel dat nu bij de minister ter tafel ligt, is niet meer is dan de optelsom van de individuele plannen. Bij een aantal instellin gen bestaat over die plannen zelfs geen overeenstemming tus sen faculteit en academisch zie kenhuis". Siderius gaf aan hoe het wel had gemoeten. Volgens hem zou het eenvoudiger en rationeler zijn geweest als het advies van de Raad voor Advies en Weten-, schapsbeleid (RAWB) zou zijn opgevolgd: het sluiten van één medische faculteit. De achtste medische faculteit is opgericht in de veronderstelling dat Neder land in 1990-2000 achttien mil joen inwoners zou tellen. "Vol gens de huidige prognoses zullen het er minder zijn dan vijftien miljoen", aldus de voorzitter. Volksverhuizing Sinds 1 januari zijn we maar liefst 278 polderbewoners rij ker geworden. Deze explosieve gezinsuitbreiding heeft plaats gehad in de Merenwijk. Het gaat niet om een verzameling nieuwe wereldburgers. Nee, de 278 wonen er al een tijdje, maar zijn van de ene op de andere dag Leidenaars geworden om dat ónze stadsbestuurders een spelletje 'landje pik' met hun collega's uit Warmond succes vol hebben afgesloten. De Leids/Warmondse grenslijn slingerde zich van oudsher nogal merkwaardig door wat later de Merenwijk zou wor den. Daarom besloot Leiden om Warmond een stukje bouw grond af te troggelen in ruil voor een weiland. De CD A-on derhandelaars uit Warmond trapten er in en hebben waar schijnlijk tot in eeuwigheid spijt van de afspraken die over deze grondruil zijn gemaakt. Want in afwachting van de juridi sche afhandeling van de grens wijziging werd afgesproken dat Leiden al vast huizen op het veroverde land mocht bou wen. Dat werd de Forellen- buurt. Maar bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen (juni '82) moesten de stemgerechtig den uit dit alleraardigste nieuwbouwwijkje in Warmond naar de stembus. En dat schijnt desastreuze gevolgen te hebben gehad voor de onaan tastbaar lijkende positie van de christen-democraten in War mond. Het stemgedrag van de aanstaan de Leidenaars uit de Forellen- buurt zou Progressief War mond definitief hetzelfde aan tal zetels in de gemeenteraad hebben opgeleverd als het CDA (vier stuks). Twee weken geleden kregen de machtshervormers uit de Fo- rellenbuurt een brief van bur gemeester Cees Goekoop en zijn wethouders in de bus met de aanhef: 'Geachte nieuwe in woners van Leiden'. Goekoop herinnerde de Warmondse volksverhuizers er aan dat de grenswijziging die wettelijk op 26 oktober 1983 was vastge steld op 1 januari zou ingaan en dat zij voortan in geval van verkiezingen hun stem in Lei den moeten uitbrengen. In de praktijk verandert er wei nig voorde 271 kersverse Lei denaars. Hun huisvuil werd vóór de grenswijziging al opge haald door de Leidse groene brigade terwijl het ook de Leidse sterke arm was die bu rengerucht in de drooggelegde forellenvijver in de kiem kwam s Tijgerjacht Ook wat de gemeentelijke belas tingen betreft, zullen zij voor lopig weinig merken van de grenswijziging. Gemeentelijk jurist Cor van Viegen kan nog niet exact overzien wat de be- lastingsverschillen tussen War mond en Leiden zijn. Wel weet hij dat de hondenbelasting ge lijk ligt en de onroerend-goed- heffingen van beide gemeen ten elkaar nauwelijks ontlo pen. De reinigingsplichten zijn in Leiden iets zwaarder terwijl de nieuwbakken Merenwijkers voortaan ook lozingsrechten zullen moeten ophoesten. Al met al zullen zij als Leidenaars ongeveer vier tientjes aan vas te lasten meer moeten betalen dan zij tot nog toe als Warmon- ders hebben gedaan. En dat in ruil voor het Leidenaar- schap, da's toch voor nop, niet dan? J.V. Tweeduizend gulden veranderen zaterdagavond van eigenaar tijdens het optreden van het Nationale Wintercircus in de schouwburg. De circusdirectie wordt twee mille lichter en een actiecomité voor tijgers mag dat geld ontvangen. De tijgers waren eigendom van de Duitse dompteur Jürgen Harendt die twee jaar geleden met het wintercircus door Ne derland toerde. Vorige maand werd Harendt bij een optreden door één van zijn roofdieren aangevallen. "Het ging om een mannetjestijger die naar een vrouwtjestijger wilde. Hij werd tot twee keer toe terugge stuurd door Harendt en viel hem toen aan. Met als gevolg een slagaderlijke .bloeding waar Harendt aan overleden is", vertelt Martin Hanson, di rectielid van het wintercircus. De weduwe Harendt bleef achter met zeven tijgers en en nog meer Duitse schuldeisers. De financiële situatie was zo nij pend dat het leven van de tij gers gevaar liep. Voor de pel sen van de dieren kan namelijk een aardig sommetje worden gemaakt. Of er dus maar voor aanstaande maandag met tweeduizend gulden op de proppen kon worden geko men. Anders zou geweld wor den gebruikt. Waar dat geld vandaan te halen? Mevrouw Harendt had het niet, de tijgers hadden het niet en ook het actiecomité dat geld inzamelt voor onderhoud van de roofdieren (ondergebracht in een dierenpark dat daar ver der ook geen geld voor heeft) had het niet. Het wintercircus had het wel en na één telefoon tje besloot Hanson: "Wij staan garant voor die tweeduizend gulden". Opmerkingen over een publici teitsstunt werpt Hanson verre van zich: "Dat is pertinent niet het geval. Leiden is de laatste stad waar we optreden. Als het. voor de publiciteit was ge weest, hadden we het heus wel aan het begin van onze tournee gedaan". Nee, er is een andere reden waar om de schouwburg als plaats van overdracht is gekozen. "Vorig jaar was Harendt aan wezig bij ons optreden in Lei den. Vandaar". B.J. LEIDEN - "Ze had geen toestem ming gegeven maar ik had toch niet de indruk dat ze het erg vond". Dat verklaarde een 19-ja- rige Leidenaar gisteren bij het Haagse gerechtshof waar hij in hoger beroep terechtstond voor de verkrachting van een 14-jarig meisje in september '82. Door de rechtbank was hy daarvoor ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden. Samen met een vriend was de Lei denaar het meisje destijds in een café aan de Nieuwe Beesten markt in Leiden tegengekomen. Op het aanbod van het tweetal om haar thuis te brengen was het meisje ingegaan, maar in plaats van naar huis werd zij meegeno men naar een donkere hoek op het terrein bij de Groenoordhal- len. Daar hadden de jongens haar broek uitgetrokken en haar ge dwongen op de grond naast de auto te gaan liggen waarna ze door beiden was verkracht. Het meisje verklaarde naderhand bij de politie te zijn bedreigd en aan de haren te zijn getrokken. Volgens de verdachte klopte die verklaring niet. Er waren geen dreigementen geuit en het meis je, met wie hij al eens had gesla pen, zou helemaal niet overstuur zijn geweest van het gebeurde. Verdediger mr. Karstens gooide het ook over die boeg. Maar procureur-generaal Bos vond het feit dat de Leidenaar al eens eerder seksueel contact met het meisje had gehad geen verzach tend feit. "Als een meisje geen li chamelijk contact wil, dan blijf je van haar af, ook al heeft ze het een andere keer wel toegestaan. Nu heb je haar naar jouw lusten en pijpen laten dansen". Hij vroeg om een bevestiging van het rechtbankvonnis. Het hof doet 23 januari uitspraak. LEIDEN - Tijdens de nieuwjaars receptie in het stadhuis - vorige week vrijdag - zijn er diverse spullen gestolen. De daders, van wie tot nu toe elk spoor ont breekt, namen o.a. mee: een elek trische calculator, een klokradio en een slagboormachine. AJAX gordijnen van 29,95voor 9,95 en diverse meubelstoffen Telefoon 02505-1534 02550-33731 IJweg 341, Zwanenburg Geopend van 11.00-17.00 uur Wij stofferen ook heel voordelig.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3