Niemand kan zich op volwassenheid beroepen' -c PODIUMBUK Een goede neus voor weinig gespeeld werk Stichting BKR opgericht Kunstwerk tóch plaatsen DINSDAG 10 JANUARI 1984 Radio - tv - kunst Redactie Pieter C. Rosier Veel en, voor zover bekend, be langwekkend theater deze week op de Leidse podia. Waaronder een aantal voor stellingen, die zeer onlangs el ders in den lande hun première beleefde. Om te beginnen 'De Gijzelaar' door de Nieuwe Ko medie, morgen en donderdag avond in het LAK-theater in Leiden. De Nieuwe Komedie dreigde anderhalf jaar geleden door gebrek aan geld te worden opgeheven, maar heeft gewor steld en is boven gekomen. De Ier Bredan Behan schreef 'De Gijzelaar' in 1958. Sindsdien is het stuk in vele landen opge voerd. Hoofdpersoon is Leslie, een achttienjarige soldaat, die door de IRA wordt gekidnapt Scène uit 'De Gijzelaar' door de Nieuwe Komedie, morgen overmorgen in het LAK. en vervolgens in een soort bor deel in Dublin wordt gegijzeld. Recht voor z'n raap romantiek op het randje van het volksto neel. Met volgens een eerder in (Foto Pan Sok) deze krant verschenen recensie soms te sterk aangezette hu mor, maar wel ingenieuze mu ziek en prima decors. Gerrit Komrij maakte in opdracht Het Arnhemse gezelschap Thea ter nam zeer onlangs 'Een maand op het land' op het re pertoire. In 1850 geschreven door de Rus Ivan Toergenjew. Karei van het Reve vertaalde het werk. Theater komt mor genavond in de Leidse Schouw burg. Elders op deze pagina een interview met Karst Woud stra, die 'Een maand op het land' regisseerde. 'Onderwerp' beleefde een week geleden de eerste voorstelling. Het is het choreografisch de buut van Jeanette van Steen. Zij maakte jarenlang deel uit van de groep van Bart Stuyf. In haar voorstelling nemen licht en schaduw een voorname plaats in. Ondermeer wordt ge bruik gemaakt van een nieuwe 'lichtcomputer'. Het licht wordt gebroken door objecten, bui zenconstructies, die met doek zijn bespannen. 'Onderwerp' wordt gedanst door Jeanette van Steen, Hlif Svavarsdottir en Bart Siebrecht en wordt 'li fe' op accordeon begeleid. Vrij dag en zaterdag in het LAK- theater. 'Het Leids Theater' is een afsplit sing van de Leiderdorpse to neelgroep Toverlei. Hun eerste produktie wordt vrijdag voor het eerst uitgevoerd en wel in de Kapelzaal van het Leidse K O-gebouw. Het programma bestaat uit twee min of meer klassieke éénakters: 'Vingers van de macht' van de Leider- dorpse auteur Cees Holierhoek en 'Het verhaal van de dieren tuin' van Edward Albee. Een aantal jaren geleden bood het Leids Vrijetijdscentrum ge regeld onderdak aan groepen uit het zogenaamde Fools-cir- cuit. Sindsdien is de klad er in gekomen en komt er zelden nog theater. Zaterdag als uitzonde ring om de regel te bevestigen 'Werk in Uitvoering' uit Gro ningen. De groep brengt 'Tus sen de chaos en de kater', een echte rock-opera over drie kan- het kraakpand 'Vrijstaat', die bezoek krijgen van een journaliste die een re portage wil maken over drop outs. "Wat willen ze dan ont ruimen, mijn hoofd"?, roept één van de jongeren, als poli- tie-ingrijpen dreigt. Ook De Muzenhof in Leiderdorp doet zo nu en dan aan theater. Zaterdag komt er 'Hardroze - knalblauw' van de Leiderdor per Guus Ponsioen, die drie jaar bij cabaret Vangrail werkte. Het is een programma van liedjes en sketches met aanstaand ouderschap als cen traal thema, gebracht door Ponsioen en Lils Renkema. Het Wintercircus bestaat vijf jaar en doet zaterdag en zon dag de Leidse Schouwburg aan. "Een werkelijk nieuw pro gramma", belooft het program maboekje. Het vermeldt verder ondermeer: Peter Harris "met zijn ondeugende maar o zo pientere hond", "een bijzonder kleurrijke, bonte papagaaien revue" van Miss Magdalena. een trapezenummer van "de charmante Miss Aura en een optreden van Charly Ross. "een slangemens dat u de kriebels bezorgt". Het circusorkest Les Cotys zorgt voor de muzikale ondersteuning en "de char mante spreekstalmeesteres" Wilma Teuteberg praat het ge heel aan elkaar. De voorstellin gen beginnen zaterdag om 15.00 en 20.15 uur en op zondag om 13.00 en 16.00 uur. Theater De Zwarte Hand geeft zondagmiddag een kinder voorstelling in het LAK. 'Doe normaal, joh!' heet het stuk en het gaat over Kees, een jongen die door zijn grote fantasie steeds onbedoeld in de proble men komt. Zelfs met zijn vrien dinnetje Linda ligt hij geregeld overhoop. Hendrik leert hem dat het niet zo handig is om als een wildeman om je heen te slaan. Vervolgens pakken ze gedrieën de lastpak Robbie aan. Bestemd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Karst Woudstra, regisseur van 'Een maand op het land' ARNHEM (GPD) - Bij de Arnhemse toneelgroep Theater is veel over de toekomst gepraat met de nieuwe artistieke leiders Helmert Woudenberg en Cees Linnebank. Naar buiten komen geluiden, dat het heel anders moet met het gezelschap, dat het uit z'n artistieke slaap ge haald moet worden. Inmiddels wordt aan nieuwe voorstellingen gewerkt, die nog onder auspiciën van de oude artistieke leiding op het repertoire gezet zijn. Zo is onlangs in de Nijmeegse schouwburg 'Een maand op het land' van Ivan Toergenjew in première gegaan, geregisseerd door Karst Woudstra. Op de vraag aan Woudstra, hoe het voor een regisseur is om juist nu met Theater te werken, komt zonder omhaal het antwoord: „Eigenlijk heel leuk". Hij zegt dat hij het altijd goed heeft kunnen vinden met Jo- chen Neuhaus, die dit seizoen nog de artistieke leider van Theater is. En met diens in middels vertrokken compag non Ger Thijs werkte hij veel samen. „Ik ken de mensen van Theater. En met veranderin gen heb ik niet te maken". „Ik heb wel kunnen merken, dat de acteurs vreselijk hard wil len werken. Ze zijn zich be wust van het gevaar, dat het gezelschap loopt. Nu er twee van de drie grote premières per jaar komedies zijn en er maar één stuk is, dat wat meer te vertellen heeft, storten ze zich daar met een niets ontziende overgave op. Er is in een moor dend tempo gewerkt". „Na drie weken kende iedereen de tekst. En dat ondanks het afschuwelijke systeem, waar Theater mee zit: het reizen, er gens in een uithoek spelen, de volgende dag weer reizen naar een andere uithoek. Als je dan ook nog overdag anderhalf a twee uur moet repeteren. Ik heb het echt meegemaakt, dat de spelers nog uitgeput van een verre tocht op de repetitie verschenen en dan moesten ze daarna weer naar de volgende uithoek". De hele ploeg is volgens Woud stra tevreden met „Een maand op het land"; er was geen ver zet tegen de keuze. Zelf had hij „Les corbeaux" (De raven) van Henri Becque voorgesteld. Frans naturalisme; een stuk over een familie die financieel in grote problemen zit en een Snikheet „Het is dezelfde druk, waaronder Theater nu staat. Aan de hand van het stuk hadden we de pro blemen van het gezelschap be spreekbaar kunnen maken. De risico's die eraan verbonden zijn, dat de mensen hun idea len als toneelspeler ook maar aan dc kant zetten". „Het gevoel, dat alles op losse schroeven komt als de leider weg is; dat het allemaal niets meer uitmaakt en ze net zo goed in dierenkostuums kun nen gaan rond dansen of met ballen kunnen gaan jongleren. Vanuit die achtergrond had den we kunnen gaan werken. Een groep acteurs is immers ook een maatschappij in 't klein". Maar bij de artistieke leiding van Theater ging de voorkeur uit naar „Een maand op het land". Uit het seizoen-overzicht van Theater: „Een snikhete zomer dag ergens in Midden-Rusland in het midden van de vorige eeuw. Een landgoed; rijke, on gelukkige en boosaardige mensen; mannen èn vrouwen die zich als uitgehongerde die ren op een pas aangekomen jonge en onschuldige huisle raar storten. Het duurt geen dag of ze hebben hem met huis en haar verslonden. Zonder een spoor van nostalgie, maar vol mededogen met zowel de prooi als de roofdieren, be schrijft de Russische schrijver Ivan Toergenjew (1818-1883) deze slachtpartij". „Een prachtig stuk", zegt Karst Woudstra, die ook hierin ele menten vond om mee terug te grijpen op de huidige situatie van Theater. „Het is een groot bezet stuk, dus moesten er gastspelers aangetrokken wor den. De kern van het stuk wordt gevormd door mensen, die in onderlinge verhoudin gen vastgeroest zijn en die in conflict komen met mensen van buiten die groep. De men sen van het landgoed laat ik door de vaste medewerkers van Theater spelen en dege nen, met wie ze in conflict ko men, door de gasten. Er is een hels trio: Natalja Petrovna, Wa- kitin en Sjpigelski. Die rollen worden gespeeld door Mar- greet Blanken, Arthur Boni en Eric van der Donk. Dat infer nale trio wordt gekenmerkt door ongeluk en onvermogen en die drie willen de wereld om hen heen net zo ziek en onge lukkig maken als ze zichzelf voelen". „Toergenjew leefde in de tijd van Nicolaas I, die een zware vorm van tirannie in stand hield. Al les was verboden. De mensen mochten alleen maar leven. Zo'n maatschappij perverteert mensen. Neem je dat in aan merking, dan kon het stuk net zo goed „Een maand in Rus land" heten. De figuren zijn symbolisch". Zedenkwetsend „Het stuk was ook eerst verbo den. Nu denk je dan meteen, Lijfeigenschap der Donk, Guy Lavreysen, Arthur Boni en Margreet Blanken (v.l.n.r.) tijdens een repetitie i 'Een maand op het land', dat morgenavond in de schouwburg komt. dat het om iets zedenkwets- ends verboden was, maar het was vanwege de allegorische aspecten, de symboliek, die toen zeer duidelijk was voor het publiek". In de visie van Woudstra schuilt hierin de geldigheid van het stuk voor deze tijd. „Grote maatschappelijke ontwikke lingen werken tot in de klein ste cellen door. De invloed van wat ons huidige kabinet uit voert reikt wel degelijk tot in het gezin, tot in relaties tussen De universele waarde van het stuk is, dat het laat zien, dat mensen altijd en over al met die problemen worste len. Dat laten zien is een taak van het repertoire-toneel. Je ziet hoe de mensen toen over oplossingen dachten en je kunt dat vergelijken met hoe wij daar nu over denken". Voor Woudstra, die in Rusland is geweest, is het bovendien van belang, dat „Een maand op het land" een Russisch stuk is. „Rusland wordt van alle kan ten verketterd, zelfs door de president van Amerika. De Russen zijn de baarlijke duivel zelf of het slachtoffer van de baarlijke duivel. Dan zijn ze kennelijk te stom om die baar lijke duivel eruit te werken. Dat soort problemen. Het his torisch besef van de toeschou wer moet in stand gehouden worden. De geschiedenis moet steeds weer veroverd worden, is niet iets dat in de kast staat. Door zo'n stuk te spelen, laatje zien, hoe nodig de revolutie in Rusland was". Onder Nicolaas I bestond het lij feigenschap nog. Als in het stuk tegen iémand gezegd wordt: „Nu heeft u drienhon- derd zielen", hoop ik dat het publiek zich de betekenis daar van realiseert: iemand bezit driehonderd mensen, daar kan 'ie mee doen wat 'ie wil; hij kan ze verspelen aan de kaarttafel". Waar Woudstra aan wil werken is aan het laten ontstaan van het besef, dat de kloof tussen bij voorbeeld de Russen van 1840 en de mensen van nu, hier, niet zo groot is als gesuggereerd wordt. Daarnaast is er het as pect van de geperverteerde on schuld. „Mensen, die het leven nog voor zich hebben, wat andere men sen dan weer kapot willen ma ken. Dat gebeurt nog altijd en op elk niveau in de maatschap pij. Mensen die het hebben ge maakt, zoals Ed Nijpels, gaan vinden dat iedereen het maar zo moet doen. En mensen, die het niet hebben gemaakt, gaan tegen iemand met idealen zeg gen dat alles toch onverander baar is". „Aan de ene kant heb je het fana tisme, aan de andere kant het snelle opgeven. In beide geval len wordt het altijd gezegd vanuit volwassenheid. Volwas senheid, daar kan niemand zich op beroepen". Het is allemaal door Woudstra in „Een maand op het land" bin nen een specifieke historische context gehouden. Het gaat in zijn opvatting om specifieke problemen, die voor het pu bliek van nu als vergelijkings materiaal kunnen dienen. Maar de tijd, de plaats en de mensen moeten in de oor spronkelijke hoedanigheid ge toond worden. „Het is het nar cisme van onze tijd, dat we wil len beweren dat alles toen net zo was als het nu is. De tijd, de plaats en de mensen waren an ders". RIJK VAN ROTTERDAM Gezien: T.C. Matic' (Arno Hintjens: zang; Jean Marie Aerts: gitaar; Serge Feys: toetsen; Ferre Baelen: bas en Rudy Cloed: drums) in de Leidse Stadsgehoorzaal op 9 ja- LEIDEN - Hoewel het Neder landstalige lied in popverband z'n absolute hoogtijdagen be leeft, zijn de kenners het er unaniem over eens dat de bes te Nederpop op dit moment door onze zuiderburen wordt gemaakt. Maar waar de Stads gehoorzaal moeiteloos vol loopt voor modegrillen als Doe Maar, het Goede Doel en Toon tje Lager, moest het crème de la crème van de acts der lage landen, T.C. Matic, gisteravond genoegen nemen met een de cor dat werd gevormd door een dikke vijfhonderd toehoor ders. En dat terwijl de Leidse poptempel makkelijk het dub bele aantal popconcertgangers kan verwerken. Natuurlijk is de maandagavond niet de meest geschikte avond voor een popconcert, maar het vanuit Brussel opererende vijf tal had toch zeker een volle bak verdiend. Het wervelende optreden vorig jaar in het Leids Vrijetijdscentrum en de drie opzwepende elpees die microfoon-geselaar Arno Hin tjens en zijn makkers inmid dels hebben uitgebracht, ston den immers garant voor een vroegtijdig hoogtepunt in het Leidse popjaar 1984. Ondanks de tegenvallende pu blieke belangstelling werd het blitz-bezoek dat de vijf zelfver zekerde Belgen aan Leiden af legden toch een regelrecht feest. Zelfs de 'technische dienst', die de volumeknoppen onbeschoft ver opendraaide, kon de pret niet drukken. Jean Marie Aerts (gitaar), Serge Feys (toetsen), Ferre Baelen (bas) en Rudy Cloed (drums), de begeleiders van het vleesge worden ritme-instrument Arno Hintjens, speelden zo strak en zo gedisciplineerd dat hun knalharde toets-, trommel- en gitaaraanslagen stuk voor stuk herkenbaar bleven in de gewa pend betonnen muur van ge luid die de speakerboxen uit spuwden. Op het moment dat zanger (nou ja) Arno Hintjens zijn 'Que pa- sa' de ether inslingerde had een willekeurige passant op de Breestraat zich geschrokken kunnen afvragen wat er in he melsnaam in die anders toch zo keurige Stadsgehoorzaal aan de hand was. De portier had de popcultuurbarbaar kunnen antwoorden dat er sprake was van een optreden van een Belgisch muziekgezel schap. Sn een volgeling van T.C. Matic, die naar buiten was gevlucht om even op adem te komen, had daar aan kunnen toevoe gen: "Dit is dé Nederpop anno 1984, putain!" Daarna had hij de passant naar binnen kun nen voeren om hem nog even getuige te laten zijn van één op de onderbuik gerichte toegif ten van het door gitaargooche laar Jean Marie Aerts geregis seerde gezelschap: 'Putain, pu tain'. JAAP VISSER Kamermuziek Residentie Orkest Koos Verheul fluit. Hans Roerade hobo, Jan Cober klarinet, Ton Kerstens fagot, Vicente Zarzo hoorn, Wybo van Biemen en Claire Huydts viool, Vladimir Mendelssohn altviool, Caecilia van Hoof cello, Jan van der Meer piano en Luuk Nag- tegaal slagwerk. Met werken van Cambini, Fan ny Mendelssohn-Bartholdy, Kodaly, Poulenc en Klaas de Vries. Gehoord in de Kapelzaal op 9 ja- LEIDEN - Wanneer leden van het Residentie Orkest een kamermuziekavond geven is men altijd verzekerd van een avond perfect samenspel èn van een programma vol ver rassingen. Keer op keer bewijzen zij een uit stekende neus te hebben voor het opsporen van weinig gespeelde of onbekende werken van bekende of onbekende componisten. Daarbij komt dan nog de wisselende combi natie van instrumenten die de oren steeds geboeid houden. Het Kwintet voor klarinet, fluit, hobo, hoorn en fagot van Cambini, een Italiaanse tijdge noot van Mozart die in Parijs werkte, had alle charme en élégance die het duideüjk maakte waarom Mozart Cambini als compo nist zo hoogachtte. Een goed vakman was Cambini zeker met een scherp oor voor de mogelijkheden van deze combinatie. Verrassend was het Trio voor piano, viool en cello van Fanny Mendelssohn, Felix' lieve lingszuster. Haar muziek toont een sterke verwantschap met die van haar broer in de vloeiende pianobegeleidingen van de breed uitgezongen melodieën, afgewisseld met een heel evenwichtige en gelijkwaardige behan deling van de drie partijen. Het heftige tem perament dat in haar muziek doorklinkt is verrassend. Een buitengewoon mooi werk is de Serenade voor twee violen en altviool van Kodaly. Het dialoogachtige Lento kreeg van de drie strij kers een adembenemende spanning mee die me nog lang zal bijblijven, evenals het laat ste deel waarin als in zovele laatste delen van werken van Kodaly en Bartok de folkloristi sche elementen het duidelijkst zijn. Met zijn Impromptu voor fluit/altfluit en slagwerk schreef Klaas de Vries een fascinerend stuk waarin de grillige fluitpartij door het effect volle slagwerkinstrumentarium nu eens ge kleurd, dan weer opgezweept wordt. Tot slot het Sextet voor piano, fluit, hobo, kla rinet, fagot en hoorn van Poulenc, een ideale uitsmijter met zijn geestige verwerking van simpele, soms haast ordinaire of ronduit sentimentele melodietjes, waarbij Poulenc toch nooit de grenzen van de goede smaak overschrijdt. De elf leden van het Residentie Orkest heben met hun grote muzikale vakmanschap voor een uitgelezen avond kamermuziek gezorgd. MIES ALBARDA UTRECHT (ANP) - Een aantal beroepskunstenaars uit de gio Utrecht heeft de Stichting Beeldende Kunstenaars Res tauratie (BKR) opgericht kunstwerken te kunnen kopen en uitlenen. Daartoe is besloten vanwege de sinds 1 ja nuari gewijzigde Beeldende Kunstenaars Regeling en wege het feit dat Utrecht als enige van de grote steden nog niet beschikt over een instel ling die kunst uitleent (arto theek). Dit heeft een woord voerder van de stichting giste ren meegedeeld. De Stichting BKR wil door het aankopen en uitlenen van kunst de beeldende kunst en (beroeps)kunstenaars in de re gio Utrecht meer in de publie ke belangstelling brengen. De geldmiddelen' moeten komen uit giften van kusntminnen- den, particulieren en bedrij ven. Bovendien gaat de stich ting binnenkort met het ge meentebestuur van Utrecht praten over onder meer het op zetten van een artotheek. In het verschiet liggen plannen voor een documentatiecen trum en een tentoonstelling van de te verzamelen collectie kunstwerken. In Apeldoorn APELDOORN (ANP) - De ge meente Apeldoorn is van plan het omstreden kunstwerk van kunstenaar Evert Strobos, dat in september vorig jaar door woedende bewoners van de Apeldoornse wijk Zevenhui zen met de grond gelijk werd gemaakt, opnieuw te plaatsen. Er wordt nog gezocht naar een geschikte lokatie. De gemeente wil alle betrokke nen, onder wie de toekomstige omwonenden, inspraak geven om een nieuwe 'beeldenstorm' te voorkomen. Volgens een woordvoerder van de gemeen te Apeldoorn zal een beslissing over herplaatsing binnen enke le maanden worden genomen. Het onttakelde kunstwerk ligt nu opgeslagen in een loods van Het kunstwerk van Strobos be staat uit meer dan honderd ij zeren pylonen. De gemeente betaalde er ruim 180.000 gul den voor. Volgens de woord voerder kwam de plaatsing van het kostbare kunstwerk in de Apeldoornse wijk Zeven huizen vorig jaar op een ver keerd moment. De gemeente had toen net besloten tot in grijpende bezuinigingen, ten gevolge waarvan onder meer een buurthuis in de wijk moest sluiten. De woordvoerder noemt het daarom verklaar baar, dat de inwoners van de wijk zich massaal tegen het kunstwerk richtten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21