LEIDSCH DAGBLAD Amfas wil 700 man ontslaan Uitwijzing Iraniërs voorlopig uitgesteld Slechte controle op EG-uitgaven Meer bezuinigen via pensioenen van ambtenaren Drie manieren om mee te spelen inde Staatsloterij. FNV neemt 'reorganisatie' verzekeringsconcern niet EK-eindronde SURINAME Asser politie woedend op omroep LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37290 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon BRUSSEL (GPD) - Met de controle op de uitgaven van de Europese Gemeen schap blijft het somber ge steld. Ook dit jaar consta teert de Europese reken kamer in het jaarverslag weer veel slordigheid en verspilling. De meest trieste voorbeelden ko men uit de hoofdstukken over ontwikkelingshulp. Onvoldoen de begeleiding, verkeerde ver pakkingen en foute procedures leidden ertoe dat zeer dringende voedselzendingen te laat en be schadigd in betrokken landen aankomen. Zo beloofde de Europese commis sie op 25 maart 1981 het door cy clonen geteisterde eiland Mauri tius voedselhulp in de vorm van Europese rekenkamer: slordigheid en verspilling 2000 ton graan. Deze steun kwam echter pas 15 maanden later aan. In Marokko bleek in april 1983 in de haven van Casablanca sinds september 1982 nog steeds een partij melkpoeder en boterolie op verder transport te wachten. Het oponthoud was ontstaan door de trage ambtelijke molens. In de tussentijd was de kwaliteit van de produkten ernstig ver minderd en was ook de verpak king aangetast. Ook is er met Europees geld ruim twintig jaar gebouwd aan een wegverbinding in Kongo, Afrika. Uiteindelijk resultaat: in plaats van 75 kilometer nieuwe weg is er slechts 20 kilometer aangelegd 115 kilometer alweer v Commissie zelfs geen documen tatie bestaat waarin wordt be schreven hoe de commissie de fi nanciële administratie bijhoudt, vallen is. De geplande uitgaaf Minder nuttig bleken eveneens sommige uitgaven voor speciale steun aan de zwakke regio's in Europa. Zo werden in Italië een vliegveld, enkele industrieterrei nen en een havenkade met Euro pese steun aangelegd waarvan nu niet of nauwelijks gebruik blijkt te worden gemaakt of die na jarenlange procedures nog steeds niet klaar zijn. Een indus trieterrein werd zelfs gedeeltelijk van een kleine tien miljoen gul den zal nu tot ruim 85 miljoen stijgen om de weg alsnog te reali seren. Ook in eigen huis blijkt de Europe se Gemeenschap een slechte re kenmeester te zijn. Personeel dat overuren maakt blijkt voor één overuur soms 4,5 uur vrij te kun nen krijgen. De rekenkamer con stateert dat er bij de Europese weer voor de landbouw gebruikt. Verspilling tenslotte ook in het Eu ropese Parlement. Dit keer niet in de onkostenrekeningen van de Europarlementariërs maar wel bij de aankoop van een huis, even buiten Parijs voor 670.000 gulden. Ooit had een van de grondleggers van Europa, Jean Monnet, daarin gewoond maar elk spoor van hem is nu verdwe nen. Wat er verder met dit huis moet gebeuren weet niemand want het is bouwvallig en er mag op die plek niets anders worden gebouwd. BOTTERDAM (ANP/GPD) - Bij het verzekeringsconcern Amfas (RVS, Zeven Provinciën) moeten 950 van de 3300 arbeidsplaatsen verdwijnen, waarvan ruim 700 via ge dwongen ontslag. Het vervallen van arbeidsplaatsen houdt verband met de voorgenomen samenwerking met Nationale Nederlanden. Dit is vandaag bekendgemaakt Een definitief besluit over een mo- Jacobo Timerman: (foto urn 'Opwindend wat in Argentinië gebeurt' PAGINA 15 Bezit collectie- Menten omstreden WILLIAMSBURG - De palfrenier achter op het rijtuig vindt dat geklauter van de veiligheidsagent i niets. De man moet echter de Chinese premier Zhao Ziyang beschermen en daarvoor is hem geen obstakel te hoog. Verder in het rijtuig tijdens de rit door Williamsburg Selwa Roosevelt en de Chinese militaire attaché. (Foto AP). (Zie ook pagina 15). door woordvoerders van Amfas en de Dienstenbond FNV, die vooralsnog geen genoegen neemt met de plannen. De bond is niet overtuigd van de nood zaak van een zo ver gaande reor ganisatie en verlangt meer cijfer materiaal. Eind november sprak bestuursvoorzitter Van Bussel over het verlies van 'enkele hon derden' banen. Volgens een woordvoerder van de Dienstenbond FNV zal Nationa le Nederlanden fors moeten bij springen teneinde zoveel moge lijk arbeidsplaatsen te kunnen behouden. De bond heeft op ba sis van globaal cijfermateriaal de indruk gekregen dat Nationale Nederlanden Amfas voor onge veer 200 miljoen gulden kan overnemen. De waarde van het concern is echter veel groter. Het is daarom niet meer dan rede lijk dat Nationale Nederlanden de pijn van de reorganisatie bij Amfas verzacht, aldus de Dien stenbond, die voorts het banen verlies zoveel mogelijk wil be perken door snelle invoering van een 36-urige werkweek, het liefst per 1 maart. In 1982 verloor het Amfasconcern 68 miljoen gulden en over 1983 worden nog aanzienlijk grotere verliezen verwacht. Op 21 no vember werd een samenwerking met Nationale Nederlanden aan gekondigd, nadat Amfas in zwa re problemen bleek te verkeren. Enkele dagen voor kerst werd bekend dat de fusiebesprekin gen haperden en dat met name over de sociale paragraaf nog geen overeenstemming was be reikt. gelijk bod van Nationale Neder landen op Amfas zal voor 15 fe bruari worden genomen. Het de finitief doorgaan van de fusie is afhankelijk gesteld van bespre kingen met de ondernemings raad van Amfas en de vakorgani saties. Mr. J.M. van der Meulen, secretaris van de raad van be stuur van Nationale Nederlan den, zegt er van uit te gaan dat de fusie rond komt. Hij wijst er op dat Amfas zonder de fusie mis schien "helemaal niet" zou kun nen voortbestaan. "Dat zou aan zienlijk meer arbeidsplaatsen hebben gekost". Stakingen gaan door in Suriname Acties dreigen in haven Rotterdam DEN HAAG (GPD) - In 1985 en '86 zal nog eens voor enkele miljar den moeten worden bezuinigd. Het kabinet denkt daarbij in elk geval aan bezuinigingen op de pensioenen van ambtenaren en trendvolgers. Het staat nog niet vast of de bruto-salarissen van deze groepen opnieuw zullen (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De 24 Iraanse vluchtelingen in ons land die naar Turkije dreigden te worden uitgezet mogen hun asielbehandeling afwachten. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft dit besloten nadat bij het ministerie van buitenlandse zaken nieuwe berichten zijn bin nengekomen over de problemen van de Iraanse vluchtelingen in Tur kije. De Tweede Kamer zal deze week hiervan op de hoogte worden gesteld. Een woordvoerder van justitie wil de niet ingaan op de aard van de berichten. Uit verslagen van Iraanse vluchtelingen die zijn binnengekomen via de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land blijkt dat Turkije momen teel razzia's houdt onder de Ira niërs die zijn gevlucht voor het Chomeini-regime. Meer dan 1300 PARIJS (AFP) - Het Franse elftal opent dinsdag 12 juni de eind ronde van het Europese kam pioenschap vo.etbal met een wedstrijd tegen Denemarken in het Pare de Princes in Parijs. Frankrijk werd vanochtend bij de loting in Parijs ingedeeld in groep 1 met Denemarken, België en Joegoslavië. Groep 2 bestaat uit West-Duits- land, Porugal, Roemenië en Spanje. Rege n Veel bewolking en perloden met regen. Temperatuur oplopend tot 8 graden. Aan de kust vrij krachtige zuid westelijke wind. 11 januari 1984. Zon op: 08.45 uur, zon onder: 16.50 uur. Maan op: 12.22 uur, maan onder: 00.32 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 08.19 en 20.50 uur, laagwater 04.13 en 16.36. vluchtelingen die deels in hotels in de Turkse hoofdstad Ankara verbleven zijn inmiddels gear resteerd. De vluchtelingen is te kennen gegeven dat zij binnen twee weken het land moeten ver laten. Eind vorig jaar is uit onderzoek van onder meer Amnesty Inter national gebleken dat Turkije een aantal vluchtelingen naar Iran heeft teruggestuurd. Daar bij zouden drie van hen door grenswachten zijn doodgescho ten. Volgens getuigen zouden la ter nog eens 14 vluchtelingen in de beruchte Evin-gevangenis in Teheran zijn geëxecuteerd. In ons land bevindt zich momen teel een groep van 24 Iraniërs on der wie enkele Koerden. De Ira niërs hebben een asielaanvraag ingediend. Aanvankelijk moch ten zij de behandeling van deze zaak niet afwachten. Staatssecre taris Korte-Van Hemel besloot de vluchtelingen naar Turkije te rug te sturen om daar de beslis sing over hun asiel af te wachten. De vluchtelingenorganisaties Amnesty-Nederland en de Ver eniging Vluchtelingenwerk Ne derland hebben hier fel tegen ge protesteerd. Volgens de organisaties lopen deze vluchtelingen grote risico's in Turkije. Wanneer zij door Tur kije naar Iran worden terugge stuurd wacht hen in Iran zeer waarschijnlijk gevangenisstraf, marteling en - zoals is gebleken zelfs executie. Fransen steken Nederlands vlees in brand RIJSSEL (AFP) - Franse boeren hebben vanmorgen bij de Frans- Belgische grenspost Rekkem twintig ton ingevroren varkens vlees uit een Nederlandse vrachtwagen over straat gegooid en met dieselolie in brand gesto ken. De actievoerders waren met drie bussen vanuit Bretagne naar de grens gekomen en kondigden aan door te gaan met het contro leren van de vleesimport. Gisteravond haalden boeren een Nederlandse vrachtwagen met vlees leeg terwijl de chauffeur in een wegrestaurant zat te eten. DEZE WEEK IN AVROBODE/TELEVIZIER, MIKROGIDS, STUDIO OF VARAGIDS. worden verlaagd. Wel is het dui delijk dat in die twee jaren ten minste 7 miljard gulden per jaar aan bezuinigingen moeten wor den gevonden, nog los van even tuele extra tegenvallers. Een en ander blijkt uit een inter view met minister Ruding (finan ciën), dat deze week door het Haarlems Dagblad en de Haagse Post wordt gepubliceerd. De be windsman ontkent daarin dat er in 1985 en '86 een dekking moet worden gevonden voor tegenval lers ten bedrage van 14 miljard gulden, zoals de geruchten wil len. Minister Ruding bevestigt in het interview dat de doelstelling van het regeerakkoord om het heidstekort met 1 procent pe: jaar te verkleinen, in 1983 en 1984 niet wordt bereikt. De regering moet extra geld lenen om het te kort te kunnen financieren. Voo de extra rentelasten van deze le ning (80 miljoen gulden per ge leend miljard) moet in '85 e nog een dekking worden gevon den. Ruding erkent dat de werkloos heidsontwikkeling en de e« mische groei tegenvallen, hij suggereert dat er alsnog vallers zouden kunnen optreden De stakende werkne mers in de Surinaam se bauxietindustrie hebben zich niet laten misleiden door 'bevelhebber' Desi Bouterse. Zij zetten hun acties voort, ook na dat Bouterse het kabinet Alibux naar huis heeft gestuurd. Deze stap zou wellicht de indruk kunnen wekken dat het vooral de schuld is van Alibux en de zijnen, dat Surina me thans zo in de nesten zit. De Nederlandse ontwikkelingshulp is opgeschort en de staking in de bauxietindustrie, de ruggegraat van de zwakke Surinaamse economie, drijft de machthebbers helemaal naar de rand van de afgrond. Bouterse zelf echter is mede verant woordelijk voor de problemen van vandaag. De regering Alibux, ge steund door twee kleine, elkaar be strijdende, revolutionaire partijtjes, moest al opereren onder zijn mili taire dictatuur. Politici kunnen konkelen wat zij wil len, er komt vroeger of later een moment waarop blijkt hoe smal de basis is waarop zij werken. De cyni cus kan beweren dat je wel degelijk op een bajonet kunt rusten als je maar genoeg bajonetten hebt, Bou terse, een onberekenbaar en moorddadig heerschap, ervaart de zer dagen toch de grenzen van zijn macht. Danig in het nauw gebracht is hij de stakers fluks tegemoetge komen met allerlei concessies, no ta bene terwijl staken officieel nog verboden is. Fred Derby, leider van de vakcentrale C 47, heeft nog geprobeerd de sta kers om te praten, maar hij is door hen van het terrein weggejaagd. Het optreden van Derby is overi gens te verklaren én te rechtvaardi gen als we even terugdenken aan het lot van Cyriel Daal, de vak bondsleider die zijn kritiek op Bou terse en de zijnen met een gruwelij ke dood moest bekopen op 8 de cember 1982 in Fort Zeelandia. De stakende werknemers bij Billiton en Suralco, volgens de retoriek van zogenaamde revolutionairen toch geroepen tot 'een voorhoede in de revolutionaire strijd van de werkende Surinaamse massa, hebben hun traditionele vakbond- seisen (geen extra belastingverho gingen e.d.) inmiddels uitgebreid met politieke eisen. Het bewind Bouterse moet weg, en fundamen tele democratische rechten, denk alleen al aan de vrijheid van vakor ganisaties, moeten worden her steld. De worsteling om het laatste restje macht gaat verder. Een tussenfase is ingetreden, de partij van Alibux, de Progressieve arbeiders- en landbouwersunie, is uitgerangeerd en de overblijvende partij, de Revo lutionaire Volkspartij (RVP), een op Cuba en de Sowjet-Unie geïnspi reerde club communisten, kan zich misschien nog enige tijd spiegelen in de illusie van enige machtsposi tie. Dat neemt allemaal niet weg dat de basis voor Bouterse en de zijnen nog verder is versmald, wat kan uitdraaien op een verscherping van de onderdrukking. Ook de RVP heeft immers niet openlijk afstand genomen van de wandaden van het bewind Bouterse. In deze kring blijft men liever draaien en konke len in de buurt van het ware machtscentrum, de gewapende mi litairen. De toeschouwers op pfstand, die al denken aan een regering in balling schap, zullen ernstig rekening moeten houden met het gevaar van een geïsoleerde, maar desalniette min vastbesloten militaire dictatuur en wat daaromheen zwerft als zo genaamde revolutionairen. Het zal hopelijk de ironie van de ge schiedenis zijn, dat Bouterse en zij nen uiteindelijk zullen worden weg gejaagd, niet tengevolge van een tot de verbeelding sprekende inva sie van gewapende bevrijders, maar door een vastberaden en zeer moedige groep werknemers van een multinationale onderne ming. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELDRADEN LAN». Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam ASSEN (GPD) - De korpsleiding van de politie in Assen is woe dend over de berichtgeving op radio en televisie over de schietpartij in de Molukse wijk in Capelle aan den IJssel. De verklaring dat acht Molukkers uit Assen en Nijverdal zich hier aan hebben schuldig gemaakt slaat volgens hen nergens op. Al eerder heeft de Molukse wijk raad in Assen de deelname van Molukse jongeren uit deze stad ontkend. „We weten niet hoe dit bericht in de wereld is gekomen, want het wordt op geen enkele wijze be vestigd", aldus commissaris G. Horstmann van de Asser ge meentepolitie. Hij heeft gister avond enkele malen contact ge zocht met de korpsleiding van de politie in Capelle en op grond daarvan benadrukt hij dat het bericht over het feit dat de namen en de herkomst van de schutters bekend zijn „vol slagen uit de lucht is gegrepen". Volgens hem heeft hij van de of ficier van justitie of van de poli tie in Capelle aan den IJssel geen enkel verzoek om aanhou ding van Molukkers in Assen gekregen. Ook de Asser hoofdofficier van justitie mr. L. Meijers zegt over „geen enkele aanwijzing te be schikken" dat Molukkers uit Assen betrokken zijn geweest bij de schietpartij in Capelle. Ook de Zuidmolukse gemeen schap in Nijverdal is veront waardigd over het bericht dat Molukkers uit deze plaats bij de schietpartij in Capelle zouden zijn betrokken. De Molukkers hebben tegenover de politie in hun gemeente verklaard dat niemand uit hun gemeenschap voor dat doel naar Capelle is ge weest. (zie ook pagina 5) U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 -144941).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1