'Wat nu in Argentinië gebeurt is opwindend' Moeizame toenadering China-VS Kerkelijke raadpleging 'oorlog en vrede DINSDAG 10 JANUARI 1984 Als u zaterdagavond tien over elf niet naar TROS Aktua van Wibo van de Linde hebt gekeken (maar naar dat stomme zaalvoetbal), volgt voor u nu een korte inhouds opgave. Rein en Lucy van Bemme len zijn ruim vijftig jaar getrouwd. Wibo van de Linde raadpleegt prof. Van Bemmelen over aardbe vingen (zijn specialiteit), ontdekt dat man en vrouw van plan zijn euthanasie te plegen, en zwenkt met zijn camera naar dit tweede onderwerp. Er ontstaan vriend schapsbanden tussen Rein en Lucy van Bemmelen, en Wibo en Saskia van de Linde. Lucy breit een hesje voor Wibo's jong geborene, zij schenkt hem een beeldje, enzo voorts. Uit het interview blijkt dat Lucy moeite heeft met Reins plan haar eerst euthanasie te laten ple gen (zij kan beter tegen slaappil len, stel je voor dat ze toch nog wak ker wordt!), en dat hij haar pas enige weken later zal volgen. Rein zet de vastgepinde datum, 2 maart 1983, door. Lucy overlijdt. Rein volgt haar niet, maar vertrekt naar de Dolomieten, jokt over een „laatste wil" van Lucy die hij daar moet vervullen, trouwt met Lucy's vriendin aldaar, blijkt allerminst van plan zichzelf te doden maar sterft onvoorzien aan kanker in de endeldarm. Ik geef het nu even zeer in het kort weer. Wibo had er een pakkend tv- verhaal van gemaakt, je zat er met verbazing, en ook geintrigeerd, naar te kijken. De grote vraag is echter: „mag" je zoiets doen? Wibo stuit toevallig op een euthanasie kwestie, hij raakt er in verwikkeld, ook persoonlijk (gebreid hesje, brie ven, beeldje), gaat zich onbehaag lijk voelen, confronteert de hoog ge waardeerde hooggeleerde voor het front van zijn camera met zijn voornemen de justitie te waarschu wen, interviewt naaste betrokke nen, filmt Reins begrafenis, ensce neert ook scènetjes (arts aan tele foon), en werpt veel stof op hoewel de aangeklaagde al dood is, - welis waar niet dank zij slaappillen zo als afgesproken, maar dank zij die kanker in de endeldarm. Is er wel ruimte voor „verontwaar diging", mag je „eisen" dat ie mand die zijn vrouw beloofd heeft ook zelfmoord te plegen zodra zij dat gedaan heeft zich aan zijn woord houdt, doe je dan niet het zelfde als de menigte op straat in Amerika die „spring dan, laf aard!" roept als een zelfmoorde naar in spe staat te aarzelen in de dakgoot? Moest dit familiedrama („van oude mensen, de dingen die voorbij gaan") zo ontluisterend, zo detective-achtig, zo met het volle ge wicht van getuigen a charge en a decharge aan de voeten van gans het Nederlandse volk worden neer gelegd? Inclusief al die daarin ver vlochten persoonlijke feiten van Wibo en zijn gezin? Of zoiets voor de volle honderd pro cent kosjer is weet ik niet zeker. Maar ik weet wel dat ik het in Wi bo's plaats net zo zou hebben ge daan. Dat het hem toevallig in de schoot werd geworpen...dat is nor maal, dat overkomt iedere journa list eens in de zoveel tijd. Dat hij zijn eigen ervaringen, gevoelens en verhoudingen met Lucy en Rein er in betrokken heeft, is in een tv-ac- tualiteitenrubriek ongebruikelijk, maar als columnist ben ik de laat ste die daar aanmerkingen op zou mogen maken: ik doe zoiets uit principe, om mijn persoonlijke be trokkenheid met een onderwerp duidelijk te maken. Mag je een zo hooggewaardeerde geleerde na zijn dood nog zo ontluisteren? Ja, dat mag, hij heeft het er ook wel naar gemaakt. Het is hard, maar het mag. Ook zonder vórm van pro ces? Want de getuigen die Wibo op roept, de feiten die hij noemt, vor men alles bij elkaar nog geen pro ces! Nu stelt u inderdaad een moei lijker vraag. Waren we niet ook al boos omdat Panorama de familie van een verdachte in de Heineken- zaak op de kiek zette? En omdat de Telegraaf het proces-verbaal tegen een der verdachten afdrukte? Hier werd de „verdachte" (maar zo wil ik hem helemaal niet zien, zal Wibo waarschijnlijk zeggen) zelfs open en bloot ten tonele gevoerd, en we hoorden wel wat hij vertelde, maar weten niet zeker wat hij eventueel nog meer verteld heeft. Dingen die voor hem pleitten, voor de gekozen (en mislukte) oplossing van hun eu thanasie. Ik denk dat Wibo van de Linde het juist in dit geval, dat hem zo persoonlijk heeft bezigge houden, zo zuiver mogelijk ge speeld heeft, maar dan nog. Ik geef toe, het is twijfelachtig, maar mijn instinct, mijn gevoel zegt me dat het desondanks toelaat baar is. Kun je het zo'n oude man aandoen om hem voor de camera te verrassen met de mededeling dat je de justitie erin zult mengen? Ik geef toe: dat was stuntwerk, een drama tisch onderdeel dat in een fictiever haal niet ongezien had mogen blij ven, maar dat in dit geval wel erg op het scherp van de snede werd ge speeld. Aan de andere kant: hij had een geduchte „tegenstander" die dan ook verblikte noch ver bloosde. Omdat hij een rein gewe ten had? Dat konden we ook den ken. Rest de vraag of met dit hele docu-drama enig nuttig doel werd gediend, dat alle voorgaande be denkingen overspoelt? Wibo claimt de bedoeling ons aan het denken (en handelen!) te zetten in dit nie mandsland waarin vreemde din gen kunnen gebeuren". Wettelijke regelingen, medische begeleiding voor hen die euthanasie willen ple gen. Zeker is in ieder geval, dat de ze „case history" een modelboerde rij is waarmee aangetoond kan worden waar en op welke momen ten het met de euthanasie mis kan gaan. Ik denk dat het programma in binnen- en buitenland nog ja renlang lesmateriaal zal kunnen zijn. NEW YORK - Toen Jaco bo Timerman in 1979 Ar gentinië verliet, dacht hij niet dat hij ooit nog eens terug zou komen. „Ik heb mensen zelfs ge zegd dat ik nooit meer ten zuiden van de even aar zou reizen", zei hij vorige week tijdens een interview in New York. Maar Timerman is van mening veranderd, hij is inmiddels aangekomen in zijn geboorteland. Timerman was eens een voor aanstaand burger van Argenti nië, de hoofdredacteur en uit gever van 'La Opinion', een van de belangrijkste dagbla den in het land. Hij nam in zijn krant geen blad voor de mond en kritiseerde iedereen, rechts en links. Dat ging goed tot april 1977, toen hij werd ont voerd door een groep gewa pende mannen en in een mili taire gevangenis werd gewor pen. Hij werd daar gemarteld en uiteindelijk berecht. Offi cieel vanwege wat genoemd werden 'tegen de staat gerichte activiteiten', maar meer waar schijnlijk omdat hij jood is. In zijn boek 'Gevangene zonder naam, Cel zonder nummer' dat gepubliceerd werd in 1981, twee jaar na zijn vrijlating en zijn verbanning uit het land, beschrijft Timerman onder meer het tribunaal dat hem be rechtte. Elke zitting begon met de vraag: „Ben je een jood?" In zijn boek beschuldigt Timer man de Argentijnse militaire heersers van antisemitisme en van fascisme, bewonderaars van Hitler, die spraken van de noodzaak om minstens 20.000 mensen en hun familieleden te doden. Timerman citeert eën officier, die als enige kritiek op Timerman na aankomst in Buenos Aires: "Het zal niet ge makkelijk zijn". tfotoUPij Hitier heeft: „Hij verloor de oorlog, wij zullen winnen". Hij leverde bovendien kritiek op de joodse gemeenschap in Ar gentinië en in de wereld, die volgens hem de ogen sloot voor dit gevaar. Timerman had geluk, hij was in ternationaal bekend, in tegen stelling tot vele van zijn lotge noten. Door druk vanuit het buitenland, onder meer van de toenmalige Amerikaanse pre sident Jimmy Carter werd Ja cobo Timerman in 1979 vrijge laten en uit Argentinië verban nen. Hij vestigde zich in Israël, werd Israëlisch staatsburger, maar hij behield zijn kritische geest. Hij werd het middelpunt van een controverse toen hij de Israëlische inval in Libanon veroordeelde. Jacobo Timmerman heeft niet bepaald prettige herinnerin gen aan zijn geboorteland, maar hij is toch teruggekeerd: „Met een Israëlisch paspoort en een visum voor drie maan den voorlopig". De nieuwe burgerregering, met aan het hoofd president Alfonsin, heeft hem nieuwe hoop gege ven. „Ik kon me niet voorstel len dat Argentinië de democra tische koers kon gaan varen die het nu heeft ingeslagen', zegt hij. „Ik dacht dat na de mi litaire regering een peronisti- sche regering de macht zou krijgen. Ik wilde niet terug gaan onder een peronistische regering en ik had mij er dus op ingesteld dat ik in het bui tenland zou blijven wonen en boeken zou schrijven". „Maar wat er nu in Argentinië ge beurt is zo opwindend en zo mooi, dat het mij de impuls heeft gegeven om zelf te gaan kijken". Wraakgevoelens spe len daarbij geen rol, zegt Ti merman, al is hij zijn verblijf in de gevangenissen en zijn mar telingen niet vergeten. Hij zal daarom gaan getuigen tijdens processen waar de militairen die gemarteld hebben terecht zullen staan. Dat zal pijnlijk zijn, maar het is nodig, zegt Ti merman. „Deze militaire beu len moeten veroordeeld wor den door een rechtbank, want anders zal Argentinië nimmer leren dat bepaalde misdaden zo verschrikkelijk zijn, dat een beschaafde maatschappij ze niet kan accepteren". Timerman verwacht niet dat het makkelijk voor hem zal zijn. „Ik verwacht erg veel nacht merries. Want aan de ene kant keer ik terug naar het land waar ik mijn hele leven heb ge woond, waar mijn kinderen zijn geboren en waar ik een be langrijk krantenbedrijf heb ge sticht. Maar aan de andere kant: ik ga terug naar het land waar ik gemarteld ben. Ik ben daarom zeer gespannen en ik weet werkelijk niet wat ik er aan zal treffen en hoe ik zal rea geren". Jacobo Timerman had eerst wil len wachten met zijn bezoek. Hij had pas in maart willen gaan, als de nieuwe regering wat tijd had gehad om te wen nen en als de politieke situatie wat was uitgekristalliseerd. „Ik dacht dat drie maanden daarvoor een minimale perio de zou zijn', zegt hij. „Maar pre sident Alfonsin heeft een der mate hoge activiteit aan de dag gelegd en met zoveel buitenge wone efficiëntie, dat ik onmid dellijk wil gaan. Ik wil weten wat er allemaal gebeurt". De processen tegen de militairen hebben hem hoop gegeven. „Ik geloof dat dit de eerste keer is dat een burgerpresident in Latijns-Amerika besluit om zulke hoge militairen voor het gerecht te brengen". Timerman wil voorlopig niet lan ger dan drie maanden in Ar gentinië blijven. Daarna is hy van plan om even New York te bezoeken om zijn kinderen te zien. En dan? „Daarna ga ik naar Nicaragua, waar ik een lange tijd wil blijven om een boek te schrijven over de san dinisten". Waarom juist Nicaragua? „Waarom niet? Het is een van de centra van de ideologische en politieke debatten die nu in de wereld worden gevoerd. Het is een land, dat zijn eigen sys teem zoekt, dat vanuit het bui tenland bedreigd wordt en dat zich verdedigt. Dat is een nieuw fenomeen en ik wil we ten of de revolutie in Nicara gua alleen een antwoord is op een Nicaraguaans probleem, of ook toegepast kan worden op t andere problemen in Latijns- Amerika". Timerman verwacht niet dat het die algemene oplossing zal zijn. Immers: „Argentinië heeft zijn eigen oplossing ge zocht voor de militaire dicta tuur, Brazilië heeft het op weer een andere manier gedaan". Jacobo Timerman is ondanks al zijn slechte ervaringen nog steeds nieuwsgierig; hij wil weten wat er aan de hand is, hij wil alles zien. Hij is geen direc te deelnemer meer aan het po litieke spel, maar er wordt n hem geluisterd, zijn mening heeft invloed: tijdens zijn korte verblijf in New York werd de deur van zijn appartement platgelopen door journalisten, hij heeft een contract met de New York Times om zijn er ringen te beschrijven, en hij zal ongetwijfeld een nieuw boek publiceren. Timerman is niet van plan een nieuwe krant op te richten in Argentinië. Hoewel hij die uit spraak meteen kwalificeert: „Ik weet natuurlijk niet wat ik in de toekomst ga doen". Dat hangt ongetwijfeld af van hoe de democratie in Argentinië zich ontwikkelt. Icto doet niet mee, andere wel Het 'Hervormd Beraad Vredes vraagstukken' (HBV) is onder voorwaarden bereid deel te ne men aan de raadpleging over vre- desvragen, die de hervormde Raad voor Overheid en Samenle ving (ROS) samen met het Inter- kerkerlijk Vredesberaad (IKV) gaat voorbereiden, op verzoek van de hervormde synode. Het beraad wil een onafhankelijke voorzitter en verslaggever, die geen betrekkingen hebben met het IKV en de Raad voor Over heid en Samenleving aan de ene kant en het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken en het In terkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Icto) aan de ande re kant. Het HBV heeft wel bezwaren tegen de opzet, namelijk dat de organi satie in handen is van het IKV en de Raad voor Overheid en Sa menleving, maar het hoopt toch op onpartijdigheid door de aan stelling van een onafhankelijke voorzitter en rapporteur. (De oprichting indertijd vari het Hervormd Beraad Vredesvraag stukken was een reactie op syno debesluiten in zaken van oorlog en vrede. Volgens het beraad vereenzelvigt de synode zich in haar uitspraken te veel met het IKV, terwijl binnen het kerkvolk toch heel verschillende menin gen over kwesties van oorlog en vrede bestaan). Ook de stichting 'Bijbel en Vredes vraagstukken' - die jaarlijks de vredeskrant 'Shalom' uitgeeft - doet mee aan de komende raad pleging. Ze beschouwt zich niet zozeer als een tegenhanger van het IKV, maar neemt meer een tussenpositie in, zo verklaarde het bestuurslid drs. A. G. Knevel. De stichting voert al enige tijd periodiek overleg met de Raad voor Overheid en Samenleving. De vereniging 'Kerk en Vrede' (christen-anti-militaristen) heeft eveneens positief gereageerd op de uitnodiging om aan de ge sprekken deel te i Icto weigert Het Icto - Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening - komt daarentegen niét. Het heeft daarvoor drie redenen: 1 de ver vlechting van IKV en de Raad voor Overheid en Samenleving (twee medewerkers van deze raad zitten ook in het IKV); 2 de hervormde synode heeft het Ic- to-standpunt al afgewezen; 3 deelneming van het Icto aan de raadpleging zou de 'keiharde' af wijzing door de synode van het Tcto-standpunt maar verhullen en toedekken. Volgens het Icto is het initiatief nu aan de hervorm de synode, die nog in november vorig jaar weigerde, het Icto bin nen de kerk dezelfde plaats en erkenning te geven als het IKV. In een 'Open brief aan kerkelijk Nederland' zegt het Icto, dat de opvattingen van vele kerkleden over oorlog en vrede door vele kerkelijke organen worden gene geerd of ter zijde gesteld. Kerke lijke elites doen uitspraken in naam van de hele geloofsge meenschap, "hoewel deze uit spraken slechts door een deel van de kerkleden worden onder schreven en ze gebaseerd zijn op theologische inzichten, die door velen worden afgewezen". Laurens Hogebrink, medewerker van de Raad voor Overheid en Samenleving én een van de vijf hervormde IKV-leden, betreurt de weigering van het Icto. "Het feit dat het Icto en het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken niet zijn erkend als vredesbeweging met een kerkelijke opdracht, be tekent niet, dat de synode het Ic to en HBV als gesprekspartners niet serieus zou nemen. "Het is in de Hervormde Kerk een vol strekt normale procedure, dat gesprekken met andere organi saties gevoerd en gerapporteerd worden door organen van de kerk, in dit geval de ROS", zei Hogebrink, doelend op het be zwaar van Icto-kant dat ROS-me- dewerkers ook in het IKV zitten. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Leiden (vacature dr. A. J. Lamping) J. Nauta Domburg (gisteren al gemeld in stads nieuws), naar Rotterdam L. Ro mein Rijnsburg; bedankt voor Bleskensgraaf R. van Kooten Zeist. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Pernis B. Gratz Delft; aangenomen naar Bergschenhoek kandidaat A. van der Scheer Beetsterzwaag; bedankt voor Amsterdam-Zuid west P. van Houwelingen Drie bergen. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Deventer A. M. van Leeuwen Vlaardingen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Rotterdam- Zuid K. Boersma Hoogeveen, te Hilversum H. Velema Dokkum. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Leerdam E. Venema Middelburg-centrum, voor Beek bergen Chr. van de Poel Yerseke, voor Soestdijk L. Blok Nun- speet, voor Rotterdam-Zuidwijk D. Rietdijk Middelburg-Zuid, De Raad van Kerken in Neder land heeft een voorgenomen reis naar het Midden-Oosten, gezien de onzekere politieke situatie daar, enkele maanden uitgesteld. De delegatie zou op 20 januari vertrekken voor bezoeken aan Jordanië, Egypte, Israel, Liba non en Syrië. Toevloed. Tot verrassing van de leiding van de regionale en de vrije evangelisch-lutherse ker ken in Oost-Duitsland (DDR) is de aanwas van theologie-studen- ten zo groot, dat de eerder geuite vrees voor talrijke predikantsva catures in de toekomst geen werkelijkheid wordt. Er dienen zich zelfs veel meer studenten aan dan de onderwijsinstellingen aan kunnen, zowel bij de theolo gische faculteiten van de rijksu niversiteiten als bij de drie ker kelijke theologische hogescho len. Voorlopig kunnen afgestu deerden zeker zijn van een stand plaats. Gelijk. Het aantal lutheranen in de wereld is vorig jaar gelijk ge bleven, zo berichtte het informa tiebureau van de Lutherse We reldbond. Er zijn in totaal onge veer 69 miljoen lutheranen. Ruim 54 miljoen behoren tot de 97 kerken die lid zijn van de Lu therse Werelbond. In Afrika en Zuid-Amerika neemt het leden tal toe, in Europa wordt het min der. De grootste lutherse kerk is die van Zweden met 7 miljoen le den. Sociaal. De anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad, Philip Rus sell, heeft zijn gemeenten opge roepen, 1984 te maken tot 'jaar van sociale daden'. "De duivelse rassenscheidingswetten en de op apartheid rustende grondwet dwingen christenen wel, zich po litiek te engageren", zei Russell. "Ons geloof in Jezus Christus eist een concreet antwoord voor allen die gewond raken en ver malen worden". TOKIO - De Chinese premier Zhao Ziyang begint vandaag officieel aan een lang verwacht staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Het is de eerste keer dat China een hoge regerings leider naar Washington stuurt sedert het opzienbarende be zoek van Deng Xiaoping, deze maand precies vier jaar gele den. Beide landen willen erg graag dat de reis van Zhao een succes zal zijn, maar na de aan eenschakeling van incidenten en protesten van de laatste tijd zijn de verwachtingen niet erg hoog gespannen. Het beste nieuws kwam de afge lopen dagen uit Peking, waar vice-minister van cultuur Lu Zhixian liet weten dat een her vatting van de culturele uitwis seling tussen de VS en China weer bespreekbaar is. De cul turele betrekkingen waren in april vorig jaar door China ver broken als reactie op het verle nen van politiek asiel aan de Chinese tennisster Hu Na door Amerika. Kennelijk acht Pe king de tijd nu rijp om dit be sluit terug te draaien. En wat zou mooier zijn dan dit aan te bieden tijdens een staatsbe zoek, hetzij tijdens dat van Zhao aan Washington deze maand, hetzij tijdens dat van president Reagan aan Peking, dat voor april is gepland? door Ruud Kreutzer Amerika verwacht van beide of ficiële bezoeken vooral een verbetering van Reagans ima ge als staatsman. President Reagan heeft weinig concrete successen behaald op het ge bied van de buitenlands poli tiek tijdens zijn eerste ambts termijn. De trip naar de Lange Muur biedt altijd veel publici teit, zo redeneren de managers van de campagne voor zijn her verkiezing. Daarnaast heeft Reagan ingezien dat zijn aan vankelijke pro-Taiwan-beleid niet veel heeft opgeleverd. China heeft inmiddels ook een wat pragmatischer lijn gevon den in de omgang met Reagan. Hoewel zij nog steeds weinig fiducie hebben in de Ameri kaanse president, gaan zij er nu vanuit dat hij waarschijn lijk nog vier jaar in het Witte Huis zal wonen en dat het maar beter is er het beste van te ma ken. Na ingrijpende veranderingen in het buitenlandse beleid streeft Peking niet langer een semi- bondgenootschap met Ameri ka na, maar aan de andere kant hoopt Peking dat een werkza me relatie met Amerika op eco nomisch terrein zyn vruchten kan afwerpen. Het Amerikaan se besluit om China bepaalde hoogwaardige technologie te leveren was voor Peking de be langrijkste drijfveer om de af wijzende houding ten opzichte van Reagan te herzien. Intussen blijft de conflictstof zich echter opstapelen. Meest al draait het om Taiwan, vol gens Peking een opstandige provincie die vroeg of laat on der het gezag van Peking moet worden teruggebracht. Ameri ka heeft Taiwan altijd ge steund en doet het nog steeds, bijvoorbeeld door het leveren van wapens, zij het dat dit ge beurt onder erkenning van de regering in Peking als wettige vertegenwoordiger van China, inclusief Taiwan. Was het tot nu toe vooral Reagan zelf, die door ondiplomatieke uitlatin gen Peking voortdurend irri teerde, de laatste tijd gebeurt het voornamelijk door het Amerikaanse Congres, dat mo ties aanneemt ter ondersteu ning van Taipei. Er is weinig kans dat het ko mend bezoek van Zhao of dat van Reagan later in het jaar de kwestie-Taiwan uit de wereld kan helpen. Het beste resultaat zou zijn als het naar buiten toe niet wordt genoemd. Anders ligt dat met kleinere conflic ten, zoals dat over de export van Chinese textiel naar Ame rika of over het lidmaatschap van Taiwan in de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB), of ook de betrekkingen op het ge bied van de sport, cultuur en onderwijs. Rond het bezoek van Zhao aan Washington is overigens een meningsverschil binnen de Chinese partijtop aan het licht gekomen. Partijleider Hu Yao- bang dreigde tijdens zijn be zoek aan Japan in november dat Zhao's reis naar de VS wel eens niet zou kunnen doorgaan als de Amerikaanse regering zijn opstelling in de Taiwan- kwestie niet zou wijzigen. Deze opmerking verscheen keurig in het verslag van het Chinese persbureau Xinhua, maar ver dween enkele uren later uit de verbeterde herhaling van het bericht. En nog geen week la ter liet Peking weten dat het voorgenomen bezoek volgens plan zou doorgaan. Dat besluit volgde weliswaar op een per soonlijke verklaring van Rea gan, waarin hij afstand nam van een door China gewraakte resolutie van het Congres, maar het incident met het Xin- hua-bcricht roept toch vragen op over de eensgezindheid in de Chinese top over de aanpak van de betrekkingen met Ame rika.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15