Finale van Masters nu geheel open Wordt het nog wat met Sportfederatie? Volendam polst Leo Beenhakker 1" 1 NAC akkoord met Maaskant Come-back George Best Vercauteren voetballer van het jaar Wijnstekers tekent bij N PAGINA 11 DINSDAG 10 JANUARI 1984 De ZijVLGB werd vrijdagavond in de kantine van DIOK door de jury uitgeroepen tot sport ploeg van Leiden voor het jaar 1983 en daar kon iedereen vre de mee hebben. Het betrof hier een vereniging die met haar prestaties boven de middel maat was uitgekomen. Dat gold ook voor de judoka Lau rens van As, die echter nog in de categorie junioren verblijft. De rest van de prijzen leek ver deeld op basis van moeizaam tel- en sprokkelwerk. Er waren ook weinig tot de verbeelding sprekende verrichtingen ge weest, maar dat is een consta tering die je elk jaar kwijt kunt. De voorzitter van de Leidse Sportfederatie, Carl Pries, be steedde in zijn nieuwjaarsrede aandacht aan de kritiek die vorige week in deze rubriek op zijn organisatie werd gespuid. Het ging mij er om dat de LSF aan de buitenwacht onvol doende duidelijk maakt hoe en waarmee zij bezig is en wat zij poogt te bereiken. Pries zei daarop dat de LSF een advies lichaam is en dat zij haar kracht op dat terrein en in al lerlei overleg moet ontplooien. Dat is van waarde, zo zei hij on geveer, "al bouwen we daar mee niet aan Paauws kolom- Tsssss. Bij alle joligheid was zijn bood schap duidelijk: ons schone werk is niet gebaat bij al te veel daglicht. Het was waratje of ik Piet Biegstraaten weer even hoorde. Waarom ben ik nu zo teleurge steld? Ik had zo gehoopt dat er na de futloos voortsjokkende Sport stichting een overkoepelende organisatie zou komen die een dnder pad zou inslaan, één die vindingrijker, slagvaardiger, ja ongemakkelijker zou zijn, die zich niet altijd zou laten sturen maar zelf ook eens rich ting aan dingen zou proberen te geven. Van een lichaam dat tot taak heeft gevraagd en on gevraagd advies uit te bren gen, mag je toch wel wat ver wachten. Ik heb daar nog zo weinig van gemerkt en ge hoord. De gemeentelijke Dienst voor Sport en Recreatie kenne lijk ook niet, want een functio naris van die dienst zei me vrijdagavond: "Ach, het is na tuurlijk goed dat ze er zijn, maar veel van ze merken doe je niet. Sportfederatie of Sport stichting, het maakt weinig uit. Er is niets veranderd. We gaan gewoon onze gang". Enfin, ik blijf hopen dat de Leid se Sportfederatie zal uit groeien tot een organisatie van wie je meer hoort dan één keer per jaar op de nieuwjaarsre ceptie. Vreemd LFC organiseerde zondag een zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhal. Het bestuur van deze vereniging zou er goed aan doen eens na te gaan hoe het mogelijk was dat de micro- fonist in de hal de daar aanwe zigen meedeelde dat de gewone competitiewedstrijd Rooden- burg-Lugdunum was afgelast. Roodenburg-Lugdunum werd ge speeld op een paar honderd meter van de Groenoordhal en ging wél door. De microfonist had zijn informatie, zo zegt hij, "uit betrouwbare bron". Het zal je bron maar wezen. Democraten "De democratisering in het be taalde voetbal is veel te ver doorgevoerd", aldus Feye- noord-voorzitter Gerard Ker- kum in zijn nieuwjaarsspeech. "We zijn volkomen op de ver keerde weg terecht gekomen waardoor de continuïteit van het betaalde voetbal gevaar loopt". Kerkum. Als speler ooit mede-op richter van de Vereniging van Contractspelers (WCS), maar ja hij is niet de eerste dienst knecht die, eenmaal gezeten op het pluche van de regenten- stoel, andere taal uitslaat. Afgezien dddrvan, wrijf je toch even je ogen uit. Wat bedoelt-ie nou eigenlijk met "te ver doorgeschoten democra tie". Als je figuren als Harmsen en Hogewoning hoort, de men sen die de lakens uitdelen, be luister je bij hen dan ooit iets dat ook maar lijkt op democra tie? GERARD KERKUM <r»io gpdi En neem nou zo'n man als Ei- brink, die PEC-Zwolle onder de duim heeft. Voetbal Internatio nal had vorige week een ont hullend interview met hem. "Ik betaal en beslis", zegt hij. "Je moet statutair een bestuur heb ben, maar bij ons lult niemand mee. Henk van Ginkel (mana ger) en ik runnen de club". Dat wil zeggen: Van Ginkel doet wat Eibrink zegt. Een spelersraad? Geen denken aan. Overleg met de trainer welke spelers moeten worden aangetrokken? Morgen bren gen. De potentaten rukken weer op. Terug naar het bestuur van de sectie betaald voetbal. Als je ziet hoe de vakbondsafgevaar digden Jansen en Van der Berg even snel van hun belangrijke functies werden afgeholpen (resp. chef d'equipe van het Ne derlands elftal en vice-voorzit- ter) dan barstje toch in treurig gelach uit bij de term "te ver doorgeschoten democratie". Ze zijn daar nog niet eens toe aan het hoofdstuk fatsóen. Irritaties Éen van de raadsels van het afge lopen jaar was het vertrek van Jan Raas bij de ploeg van Pe ter Post, een equipe die vervol gens leegliep als een vergiet. Er is veel geschreven en gesugge reerd over de mogelijke oor zaak van de breuk, maar het fijne ervan bleef aan het zicht onttrokken, omdat de beide hoofdpersonen het lange tijd lieten bij de sobere verklaring dat ze "op elkaar waren uitge keken". Aan het eind van het jaar gaf Post te kennen ook niet precies te weten waarom Raas was op gestapt. Hij meende dat zijn kopman op meer macht uit was en die kon hij bij hem, Post, niet krijgen. In Vrij Nederland van vorige week hebben de journalisten Barend en Van Dorp Raas nog maals aan de tand gevoeld en deze heeft nu in elk geval meer prijsgegeven dan tot dusver het geval is geweest. Of wat nu volgt de hele waarheid is, blijft de vraag. De breuk tussen Raas en Post blijkt niet te berusten op één groot conflict, maar op een op eenhoping van irritaties, ge groeid door de jaren heen. Raas had het al direct in 1975) niet op Post begrepen. "Ik zag meteen dat hij mijn type niet was. Hij had een hardheid die ik niet mocht. Zijn manier van leven buiten het wielrennen stond mij niet aan". Post doet zich naar buiten als een heer voor, maar is dat volgens Raas jegens zijn renners lang niet altijd. Hij is een keer door Post uitgescholden toen het over een nieuw contract ging en dat heeft Raas zeer gegriefd. De manier waarop Post met de Belgen in de ploeg omsprong ("werkvolk") ergerde hem ook op niet geringe wijze. En dan zijn ontactische geheimzinnig doenerij rond de nieuwe spon sor. De druppel die de emmer deed overlopen was een ge sprek tussen beiden vorige win ter. "Hij vond dat ik eigenlijk te veel verdiende". Dat stak de trotse Raas meer dan wat ook. Is dat het hele verhaal? Mis schien. Vaagjes blijft in het ge heel waarom Raas, die eind 1976 al bij Post wegging, in 1978 bij hem terugkeerde. "Voor de renners", zegt hij. Overtuigend klinkt dat niet. Maar ja, in de wielrennerij is niet alles logisch en glashelder. Je blijft na dit alles met een wat onbevredigd gevoel zitten. De conclusie is dat sommige ver bintenissen, hoe succesvol ook, op zeker moment doodgewoon zijn uitgewerkt. Gelijk een glaasje prik. Of het nu om de Beatles, Doris D. en de Pins, het Ajax van de be ginjaren zeventig of de ploeg- Post gaat. Cursus Kracht-en vechtsporten hebben meestal een extra waarde. Ze stalen niet alleen het lichaam, ze versterken ook het zelfver trouwen. De afgelopen jaren heeft een toe nemend aantal vrouwen zich in deze takken van sport bege- I ven, niet louter om het plezier I dat ermee te beleven is, maar I ook om zich in geval van nood I beter te kunnen verweren. Dat is goed en verstandig. Het zou stellig overdreven zijn I om te beweren dat een vrouw I zich 's avonds nooit meer alleen I over straat kan begeven zonder I te worden lastiggevallen, maar I er gebeurt genoeg beroerdig- I heid om in elk geval op je hoede I te zijn. In die sfeer zijn er echter ook cur- I sussen ontstaan die alleen I maar kunnen leiden tot vóls I zelfvertrouwen. In het Alphens I Dagblad van vorige week trof I ik er zo eentje. Ene Vera en ene I Annie, zo lees ik, geven in het I vrouwenhuis Balsemien in Al- I phen een zelfverdedigingings- I cursus van een maand of vier. I Ook geschikt voor jonge meis- I jes, hoeven die niet meer door I pa van een feestje te worden af- I gehaald, zo lees ik. Over de op- I leiding en bekwaamheden op I dit gebied van Annie en Vera I tast men wat in het duister. I Beide dames hebben zelf zo'n n cursus gevolgd, maar als dat I alles is, lijkt mij dat nogal dun- I netjes. Vier maanden. Nuttig, hoor. On- I getwijfeld. Maar het is onzin om te denken dat dat voldoen- I de is. Dat je het dan wel aan- I kunt. Daar komt heel wat meer I voor kijken. Dat vergt zeker I één, misschien wel twee jaar en I dan heb ik het er maar niet of I je zoiets moet bijhouden. Als Annie beweert dat je na vier E maanden "bepaalde situaties" I aankunt en Vera na zo'n les I buitenkomt met het gevoel van I "nou. kom maar op" dan over- I schatten zij zichzelf en hun cur- I susje schromelijk. NEW YORK (Reuter/AFP/DPA) - Het tijdperk van de grootvorst in de tenniswereld, zoals Björn Borg er een was in zijn beste dagen, lijkt definitief voorbij. John McEnroe mag de revolutie ontketend hebben, de macht heeft hij zich nooit echt kunnen toe-eigenen. Daarvoor was en is hij te grillig, en verliest hij te vaak onbenullige partijtjes. Maar ook Jimmy Con nors en Ivan Lendl hebben het vaandel van de Zweed niet kun nen overnemen. Het wachten is op de volwassen heid in alle opzichten van Mats Wilander, die qua karakter veel met zijn landgenoot gemeen heeft en mentaal in staat lijkt het 'juk' van de heerser te kunnen dragen. Door deze vorm van nivellering is de Masters-finale 1983, die mor gen in het Madison Square Gar den in New York begint, opener dan ooit. Aan het einde van een De naam van Jimmy Connors wordt opvallend vaak genoemd als winnaar van het Masterstoernooi. "Jimbo" stapt in elk geval met veel zelfvertrouwen in New York rond. (Foto ap>. Een klare favoriet springt er niet uit. Tweevoudig Masters-win- naar Lendl schijnt problemen met de vorm te hebben. In Rose- mont werd hij zaterdag nogal hardhandig uitgeschakeld door Andres Gomez en juist Gomez wordt, indien de speler uit Ecua dor de opening tegen Teltscher overleeft, de eerste tegenstander van de Tsjechoslowaak, die nog altijd staat te trappelen om een grand slam-toernooi op zijn naam te brengen. Kassa Lendls staat van dienst in 1983 werd in de laatste dagen van de cember overtroffen door Mats Wilander. De jeugdige Zweed leefde zich op het gras van Mel bourne zodanig uit, dat hij met opvallend gemak de open Au stralische titel aan zijn erelijst toevoegde. Dat betekende zijn negende toernooizege in het af gelopen jaar, waardoor hij Lendl niet alleen nog juist van de eerste plaats in het klassement ver drong, maar tevens 200.000 dol lar door de neus boorde. Wilander hoorde voor zijn prestatie de kassa langdurig rinkelen, er werd 600.000 dollar ingestopt. Lendls cheque mocht er ook we zen, maar was een derde minder hoog dan die van Wilander. Bookmakers Ondanks zijn aansprekende resul taten in 1983 geldt Wilander in het Madison Square Garden by de bookmakers niet als de voor naamste kanshebber. De gokba- zen hebben het evenmin begre pen op John McEnroe, al worden zijn kansen beduidend hoger aangeslagen. De Newyorker heeft het vermogen zich geheel en al op een toernooi te kunnen concentreren. In die gemoeds toestand behoort McEnroe zon der twijfel tot de serieuze gega digden. Toch wordt de naam van Connors opvallend vaker ge noemd als toekomstig winnaar. Multi-miljonair Niet in de laatste plaats door Con nors zelf. De 31-jarige multi-mil- jonair stapt met veel zelfvertrou wen de hal in Manhattan in. Hij weet uit zijn overwinning in Ro- semont, dat hij in vorm verkeert. Zelf verklaarde hij na zijn zege op Gomez dat hij de Masters graag nog eens wilde winnen. Tenslotte dateert zijn laatste Masters-zege alweer van vier jaar geleden. Achter de vier multi-miljonairs staan acht bijna-miljonairs klaar om elk foutje van het kwartet af te straffen. Onder hen bevindt zich Yannick Noah. De Frans man die naar de Verenigde Sta ten gevlucht is omdat hij in Pa rijs geestelijk niet in staat bleek zijn eigen roem te dragen. Programma eerste ronde: Jimmy Arias (VSt)-Johan Kriek (VSt), winnaar tegen McEnroe; José Higueras (Spa)-José Luis Clerc (Arg), winnaar tegen Wilan der; Yannick Noah (Fra)-Tomas Smid (Tsj), winnaar tegen Con nors; Eliot Teltscher (VSt)-And- res Gomez (Ecu), winnaar tegen Lendl. M£T KUMST- f JC 0é6>AAM DU£/l- /=i4<yz£ 7> VERBIMDT U MU DOOR A A METAts&serfr^ LAT .ZAL L A5TI6 6AAW BREDA (GPD) - Bob Maaskant wordt de nieuwe technisch manager van het Bredase NAC. De vroegere oefen- meester van de Bredanaars, die een kleine tien jaar gele den het 'avondje-NAC' intro duceerde, heeft maadag- avond na een gesprek met het bestuur van NAC te ken nen gegeven best opnieuw bij NAC te willen functione ren wanneer er de komende dagen duidelijke afspraken kunnen worden gemaakt tus sen hem en de huidige oefen- meester Henk de Jonge, die bij de Bredanaars nog ander halfjaar onder contract staat. De eerste besprekingen tussen Henk de Jonge en Bob Maas kant resulteerden er maan dagavond laat reeds in dat beiden zonder meer een basis tot samenwerking zien. De komende dagen zullen De Jonge en Maaskant, die na drukkelijk te kennen heeft gegeven bij NAC in de bege- leidingssfeer werkzaam te willen zijn, verder gezamen lijk de plannen voor de naas te toekomst uitwerken. Het initiatief tot de terugkeer naar Breda is volgens NAC- voorzitter Frans Bayings „een pluriform initiatief' ge weest. Bayings: „Het is een samenspel tussen het be stuur van NAC, het Bredase bedrijfsleven en zelfs het ge meentebestuur van Breda ge weest om naast Henk de Jon ge een - zoals men dat pleegt te noemen - sterke man naar Breda te halen die NAC mede uit de sportieve zorgen van dit moment moet halen". Onder meer zou oud-scheids- rechter Frans Dèrks achter de schermen het Bredase be drijfsleven hebben gemobili seerd om de komst van Bob Maaskant naar Breda moge lijk te maken. Jimmy Connors (31) heeft het de monstratie-tennistoernooi in Rosemont bij Chicago op zijn naam gebracht. In de finale ver sloeg de Amerikaan Andres Go mez uit Ecuador in drie sets: 6-3, 6-2, 6-1. Met zijn overwinning verdiende Connors 100.000 dol lar, ruim drie honderd duizend gulden. Het toernooi in Rosemont gold als voorbereiding op het Masters toernooi, dat deze week in New York begint. Connors geldt als een van de favorieten voor de eindzege. seizoen, waarin voor het eerst se dert 1976 de vier grand slam- toernooien vier verschillende winnaars (Noah in Parijs, McEn roe op Wimbledon, Connors op Flushing Meadow en Wilander in Melbourne) opleverde, komen de twaalf beste spelers in actie voor het officieuze wereldkampioen schap en de bonus van 100.000 dollar (ruim 310.000 gulden) voor de winnaar. De eerste vier op de ranglijst, Wi lander, Lendl, McEnroe en Con nors, zijn rechtstreeks geplaatst voor de kwartfinales. VOLENDAM (GPD) - Binnen veer tien dagen beslist Leo Beenhak ker waar zijn toekomst ligt. De voormalige trainer van Ajax stapt aan het eind van het sei zoen in ieder geval op bij het Spaanse Real Zaragoza. „Ik heb twee aanbiedingen op zak", al dus Beenhakker. Hij ontkent niet dat eredivisieclub Volen dam, waar afgelopen vrijdag Cor van der Hart voortijdig de laan werd uitgestuurd, een van de kandidaten is. „Maar dat wil niet zeggen dat ik definitief terugkeer naar Nederland. Ook Valencia heeft mij een goede aanbieding gedaan", zo stelt Beenhakker. Het bestuur van Volendam hoopt tegelijkertijd met Beenhakker als opvolger van Van der Hart, voor het nieuwe seizoen ook Bobby Haarms - oud-assistent- oefenmeester van Beenhakker bij Ajax - aan te trekken. Haarms is nu nog trainer van de amateur- vereniging Aalsmeer en staat bo vendien onder contract bij Nike. Sinds een half jaar is dit bedrijf door het bestuur van Volendam aangetrokken als sponsor, aan vankelijk van het door de huidi ge interim-trainer Steur opgezet te jeugdplan, maar sinds vorige maand als mede-sponsor van de hoofdmacht van de eredivisie club. Pogingen om Rinus Michels te strikken om als tijdelijke coach naar Volendam te komen, zijn tot gisteravond zonder resultaat ge bleven. Frans Korver Fortuna Sittard en trainer Frans Korver gaan aan het einde van dit seizoen uit elkaar. Dit werd gisteravond officieel bekend ge maakt door Fortuna Sittard, dat momenteel aan het vierde sei zoen onder leiding van Korver bezig is. Onder hem promoveer de Fortuna Sittard naar de eredi visie en veroverde daarin al in het eerste het beste jaar een op vallende plaats. Fortuna Sittard bood Frans Korver al in oktober aan het aflopende contract met een jaar te verlen gen. Frans Korver ambieerde echter een tweejarige overeen komst. Fortuna Sittard stelt zich echter op het standpunt dat ver lenging van een trainerscontract met twee jaar niet strookt met de filosofie van de club. Een nieuwe trainer wordt in eerste instantie voor twee jaar aangetrokken, waarna het contract van jaar tot jaar wordt verlengd. Frans Korver gaat volgend seizoen in ieder geval buiten Limburg aan de slag. Volendam en het Belgische Winterslag zouden al interesse voor hem hebben ge toond. Frans Korver: „Ik zal in ieder gerval niet hoeven te solli citeren. Er zal zich genoeg werk gelegenheid aandienen" LONDEN (Reuter) George Best zal voor de zoveelste keer een co- me-back maken. Ditmaal heeft de inmiddels 37-jarige, voormali ge Noordierse international, een contract getekend voor een maand bij het nietige Tobermore United. Assistent-manager Her- bert Patterson vertelde Best te hebben ingelijfd om de aspira ties van de voetbalclub uit Lon donderry in de bekerstrijd ge stalte te geven. George Best. die in 1968 met Manchester United de Europese Beker voor lands kampioenen veroverde, keert al ruim tien jaar met regelmaat te rug op de Britse en Amerikaanse velden. BRUSSEL (ANP) - Frank Vercau teren, 32 maal gekozen in de na tionale selectie, is in België geko zen tot voetballer van het jaar 1983. Vercauteren won met zijn club Anderlecht vier keer een Europese beker en deed met het nationale team in 1982 mee aan het eindtoernooi om het wereld kampioenschap in Spanje. Si mon Tahamata eindigde in de verkiezing als negende. ROTTERDAM (GPD) - Ben Wijn stekers heeft zijn contract met Feyenoord met vier jaar ver lengd. De aanvoerder van de Rotterdamse .club bereikte giste ren overeenstemming over de langlopende arbeidsovereen komst. Wijnstekers had van Feyenoord een driejarig contract aangebo den gekregen, maar zag die aan bieding op eigen verzoek uitge breid met nog een extra seizoen. De Feyenoorder verkiest zeker heid boven een kortstondig ver blijf in het buitenland. Na het beeindigen van zijn contract met Feyenoord in 1988 zal Wijnste kers de transfervrije leeftijd van 32 jaar hebben bereikt. Voorts heeft de leiding van Feye noord besloten om Wim van Ha- negcm op de loonlijst van Feye noord op te nemen. Van Hane- gem heeft zijn functie als coordi nator van de technische staf tot nu toe belangeloos uitgeoefend.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11