Zuid-Afrika op de terugtocht In VS steeds meer hoop op compromis Troepen weg uit Angola Ziyang in VS Turkije dreigt met breuk Straatsburg 'Iran werft terroristen voor acties in Europa' Cominissie-Kissinger: Midden-Amerika-beleid van Reagan afgewezen Tunesië: Bourguiba ontslaat minister Kwestie-Libanon: «ÉNtt Israëlische kabinet onderling verdeeld President Tsjaad niet naar vredesoverleg MAANDAG 9 JANUARI 1984 Buitenland PAGINA 7 PRETORIA (AFP/UPI/DPA) - De Zuidafrikaanse troepen zijn begonnen zich terug te trekken uit het zuiden van Angola, waar zij de aanval hadden ingezet tegen bases van de Namibische onafhankelijkheidsbeweging Swapo. De Zuidafrikaanse minister van de fensie, generaal Magnus Malan, maakte dit gisteren bekend. De bewindsman verklaarde dat door het Zuidafrikaanse offen sief de structuur van de Swapo met succes is ontwricht. Ruim duizend guerrillastrijders zijn in noordelijke richting gevlucht, al dus Malan. Hij waarschuwde de Swapo voor verdere acties en zei dat Zuidafrikaanse strijdkrach ten zo nodig opnieuw in Angola zullen worden ingezet. Met de terugtrekking komt een einde aan het Zuidafrikaanse of fensief dat op 6 december begon. De strijdkrachten drongen tot WASHINGTON (DPA) - Premier Zhao Ziyang van China is zater dag voor een negendaags bezoek in de Verenigde Staten aangeko men. Morgen wordt Ziyang, de hoogste Chinees in rang die de Verenigde Staten bezoekt sinds Washington en Peking in 1978 besloten tot het aangaan van vol ledige diplomatieke betrekkin gen, door president Ronald Rea gan op het Witte Huis ontvangen. ongeveer 250 kilometer Angola binnen. Pretoria verklaarde dat die aanval nodig was om een aan val van de Swapo in het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië te voorkomen. Zaterdag had Zuid-Afrika de An- gola-resolutie van de Veilig heidsraad van de VN op onge kend scherpe wijze van de hand gewezen. In de resolutie wordt Zuid-Afrika veroordeeld wegens zijn inval in Angola. De Zuidafri kaanse minister van buitenland se zaken Roelof Botha noemde aanvaarding van de resolutie "een toestemming voor geweld". Zuid-Afrika zal ook in de toe komst tegen alle terreurgroepen optreden die de toekomst van Namibië met geweld proberen te bepalen, aldus Botha. Hij voegde eraan toe: "De wereld moet be grijpen dat Zuid-Afrika zich niet laat intimideren. Mijn regering heeft genoeg van de huichelarij van de Veiligheidsraad". Botha zei zaterdag, in een televisie verklaring, ook dat zijn land be reid is onderhandelingen met de Swapo aan te gaan. Hiermee rea geerde Botha op het verzoek van Swapo-leider Sam Nujoma aan de VN om besprekingen te rege len tussen Swapo en Zuid-Afri- 'Zo nodig uit Raad van Europa' ATHENE - De juridische commis sie van de Raad van Europa moet zich vandaag beraden over de kwestie van Turkijes deelne ming aan de parlementaire As semblee, die eind deze maand een vergadering houdt in Straatsburg. Sinds november functioneert er in Ankara weer een parlement en premier Ozal heeft aangekondigd dat er naar Straatsburg een delegatie zal ko men om de Turkse zetels, die de door Frans van Hasselt laatste jaren leeg bleven, weer te gaan bezetten. Mocht ze niet worden toegelaten, zo heeft hij zaterdag op zijn eerste perscon ferentie verklaard, dan zal Tur kije ook zijn ministers uit de Raad terugtrekken, hetgeen in feite neerkomt op uittreding. De afgevaardigden uit 20 democra tische Europese landen komen voor een moeilijk dilemma te staan. De Turkse verkiezingen van 6 november waren uit demo cratisch oogpung verre van vlek keloos. Van de 15 partijen die zich aanmeldden werden door de toen nog almachtige generaals slechts drie toegelaten. Al voor de verkiezingen had de Assem blee met grote meerderheid een motie aangenomen waarin werd betuigd dat afgevaardigden, uit zulke verkiezingen voortgeko men, voor Straatsburg onaan vaardbaar zouden zijn. De Turkse parlementsverkiezin gen bleken echter, toen puntje bij paaltje kwam, toch niet hele maal van spanning ontbloot en ze werden gewonnen door de partij die van de drie deelnemen de het minst vriendelijk stond aangeschreven bij de junta: de Moederlandpartij onder Turgut Ozal, die inderdaad door presi dent Evren met het premier schap werd belast. Bovendien heeft Ozal juist vorige week aan gekondigd dat er al op 25 maart gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden, waaraan ook drie partijen mogen meedoen die in november nog werden ge weerd. Het is duidelijk dat de band met de Raad van Europa voor de regeer ders in Ankara nog altijd een 'hefboom' vormt en een prikkel om althans de democratische pretenties niet geheel uit het oog te verliezen. Of dit ook voor de mensenrechten geldt, waarvoor in Straatsburg vanouds zoveel belangstelling bestaat, moet na tuurlijk worden bezien. Op de zelfde persconferentie verklaar de Ozal, gevraagd naar de kansen op bijvoorbeeld amnestie voor de tienduizenden politieke gede tineerden - een groot aantal zit op beschuldiging van niet geweld dadige activiteit - dat dit een heel moeilijk probleem was en dat er, alvorens beslissingen werden ge nomen „niet drie doch wel tien maal moest worden nagedacht". Nog een andere affaire verdient in dit opzicht de aandacht die ze in Straatsburg zeker zal krijgen van de vijf landen - waaronder Ne derland - die de zaak van de men senrechten aanhangig hebben gemaakt bij de desbetreffende commissie. Premier Ozal heeft een onderzoek toegezegd naar de toestanden in Mamak, de grote legerplaats bij Ankara waar dui zenden personen op verdenking van politieke delicten worden vastgehouden. Hij deed dat na dat - en dit is op zichzelf een nieuw fenomeen in Turkije waar nog steeds de staat van beleg heerst - een vijftiental personen bij het parlementsgebouw had geklaagd over de behandeling van hun familieleden. Een groep militairen schijnt op Nieuwjaarsnacht het kamp te zijn binnengedrongen en een groot aantal gevangenen ge dwongen hebben uren buiten naakt in de kou te staan, terwijl hun cellen werden onderzocht. Enigen zouden in coma zijn ge raakt. Nieuw is ook dat, zij het in vage bewoordingen, iets over de ze affaire in de Turkse pers kon worden gepubliceerd. LONDEN (UPI) Een Iraans netwerk van terreur, dat in staat is zelfmoordaanslagen te plegen tegen Westerse doe len, is gevormd met Islamiti sche terroristen die in Euro pa zijn gerekruteerd. Dit stond gisteren in het Britse blad de Sunday Times. Het bestaan van het net is vol gens het blad voor een aantal leiders in het Westen, met na me de Amerikaanse presi dent Reagan en de Franse president Mitterrand, aanlei ding geweest extra veilig heidsmaatregelen te treffen voor zichzelf. In een artikel van de Iraanse journalist Amir Taheri onder de kop 'Zelfmoordcommando's bie den zich aan in Londen' staat dat Londen en Rome de Eu ropese rekruteringscentra zijn. Naar wordt aangenomen zijn sji'itische fanatici verant woordelijk voor de bomaan slagen op Amerikaanse en Franse doelen in Beiroet in oktober vorig jaar. De Iraan se regering heeft altijd ont kend hierbij betrokken te zijn geweest. Volgens Taheri wordt de rekru tering van terroristen in Lon den geleid door ajatollah Aza- ri Gomi, voormalig procu reur-generaal in Iran. Hij is ongeveer vijf maanden gele den in Engeland aangeko men. In oktober kreeg hij de beschikking over 4 miljoen pond die op een rekening bij een Britse bank op de Ka naal-eilanden waren gestort, aldus de Sunday Times. In Rome worden de terroristen geworven door ajatollah Hadi Khosrow-Shahi, wiens offi ciële functie ambassadeur bij het Vaticaan is. De terroristen, die zijn aange komen, krijgen een opleiding in Iran. Zij komen uit ver schillende islamitische lan den waaronder Pakistan, Turkije en Tunesië en krijgen speciale islamitische cursus sen voordat zij naar drie op leidingskampen in Iran gaan. Kissinger: "Hulp verbinden aan mensenrechten" (Foto ai WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Reagans commissie voor Midden-Amerika, de com- missie-Kissinger, zal de aanbeve ling doen Amerikaanse hulp aan landen in Centraal-Amerika te verbinden aan de voorwaarde dat de mensenrechten daar wor den gerespecteerd. Dat hebben de Washington Post en de New York Times gisteren gemeld. Deze aanbeveling betekent een af wijzing van het beleid van Rea gan, die tegenstander is van deze band tussen hulp en mensen rechten. "Dit is in strijd met dat gene wat de president wil", zo verklaarde een lid van de uit twaalf personen bestaande com- De commissie onder voorzitter schap van oud-minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger beëindigde haar werkzaamhe den zaterdag en brengt naar ver wachting komende woensdag rapport uit aan Reagan. Aanbe volen wordt de Amerikaanse mi litaire en economische hulp aan Midden-Amerika voor de ko mende zes jaar op te voeren tot acht miljard dollar (ongeveer 25 miljard gulden). Die hulp, drie maal hoger dan het huidige ni veau, moet echter afhankelijk worden gesteld van het respecte ren van mensenrechten en de mocratische processen, zo werd een commissie-functionaris aan gehaald door de Washington Post. Het gaat onder meer om militaire hulp aan El Salvador en Hondu ras en om hervatting van militai re hulp en wapenleveranties aan Guatemala. De regering-Carter maakte een einde aan de leveran ties aan Guatemala wegens de schendingen van de mensen rechten in dat land. Het Ameri kaanse Congres moet echter vaststellen dat mensenrechten in acht worden genomen voordat de hulp wordt toegestaan, zo luidt de aanbeveling van de com- missie-Kissinger. De commissie kon het niet eens worden over de vraag of de steun aan de rebellen, die strijden te gen het Sandinistische bewind in Nicaragua, moet worden voortgezet. Evenmin bestond overeenstemming over de vraag of de machthebbers in El Salva dor met het linkse verzet in hun land moeten onderhandelen over deelneming aan de regering. Een meerderheid van de commissie spreekt zich uit voor verdere hulp aan de rebellen om het be wind in Nicaragua te dwingen het bestuur te democratiseren. De meeste commissie-leden staan ook achter het standpunt van de regering-Reagan dat de macht in El Salvador niet moet worden gedeeld met het linkse verzet. Twee commissie-leden van Spaanse afkomst, de burge meester van San Antonio (Texas) en professor Carlos Diaz Ale jandro, zijn het niet met deze conclusies eens, zo meldt de Washington Post. De commissie beveelt verder de vorming aan van een Centraala- merikaanse ontwikkelingsorga nisatie voor het regelen van alle Amerikaanse en internationale financieringen. Revoluties en de druk om verande ringen door te voeren in Midden- Amerika zijn binnenlandse aan gelegenheden en op zichzelf niet van "veiligheidsbelang voor de Verenigde Staten". "Maar acties van het Sowjet- en Cubaanse be wind om de invloed van deze lan den in kwetsbare delen van het westelijke halfrond uit te brei den vormt een directe bedrei ging voor de Amerikaanse belan gen", aldus haalde de New York Times het rapport aan. r WASHINGTON - Kampt een groot deel van de Verenigde Sta ten met sneeuw en ijs, in het wes ten is het ongebruikelijk regen achtig en warm. Hier in de staat Washington staat het water van de Stillaguamisch rivier zo hoog, dat sommige huizen worden be dreigd. (Foto AP». TUNIS (AFP) De minister van binnenlandse zaken van Tune sië, Driss Guiga, is door presi dent Habib Bourguiba van zijn functies ontheven. Dit is zater- Nieuwe oefening VS met Honduras TEGUCIGALPA (UPI) - De Verenigde Staten zullen in juni een nieuwe reeks militai re manoeuvres houden met Honduras, kennelijk met het doel de druk op het linkse be wind in Nicaragua te vergro ten. Dit is uit betrouwbare militaire bron in Honduras Momenteel zijn er 2000 man Amerikaanse troepen in Hon duras voor de militaire oefe ningen onder de naam "Big Pine II". Op het hoogtepunt vember kwamen 5000 militai ren in actie. Een Hondurese legerofficier, die verzocht anoniem te blij ven, zei dat het vervolg op "Big Pine II" in juni zal be ginnen. Misschien doen er ook andere Middenameri- kaanse landen aan mee, zo voegde hij er aan toe. In Washington zeiden functio narissen van het miminsterie van defensie dat er "waar schijnlijk" een "Big Pine III" wordt gehouden maar dat er nog geen datum was afge sproken. De VS zien de vrijlating van de krijgsgevangen luitenant vlieger Robert Goodman als een mogelijke aanwijzing dat in Libanon toch een compro mis kan worden bereikt tussen de politieke belangen van Amerika, Israël en Syrië en de diverse Libanese groeperingen waarvan zij zich bedienen. Reagan voorziet dat de kwets bare positie van de Amerikaan se mariniers in een land waar hun aanwezigheid politiek geen zoden aan de dijk zet, een grote hinderpaal kan vormen voor zijn eventuele herverkie zing. door Henk Kolb Zowel van Israëlische kant als van Syrische zijde zijn tekenen gegeven in de richting van nieuwe veiligheidsafspraken, die de regering Gemayel een betere kans zouden moeten ge ven zijn gezag in eigen land uit te breiden, zo oordelen de Amerikanen. Naar het oordeel van politieke waarnemers in Washington, zou enige over eenkomst in die richting al ge noeg zijn om althans een aantal Amerikaanse mariniers terug te trekken, in omstandigheden waar stijgende verliezen steeds meer de toch al zware druk te gen de Amerikaanse militaire aanwezigheid, aanwakkeren. De VS hebben een plan van Ge mayel afgewezen voor een ver plaatsing van de mariniers naar het zuiden, waar zij teza men met Libanese soldaten zouden moeten patrouilleren. Dit komt Reagan niet goed uit omdat hij zich daarmee al te opzichtig achter Gemayels doeleinden zou stellen, die door andere fracties van het langs politieke en geloofslijnen verdeelde Libanon, onder veel bloedvergieten worden aange vochten. Israël zou zo langzamerhand tot de slotsom zijn gekomen, dat het in een hernieuwd Libanon niet op overwegende politieke invloed behoeft te rekenen. Daarom zou de joodse staat desnoods bereid zijn zich op de eigen noordgrens terug te trek ken, wanneer voor veiligheid kan worden gezorgd, om een eind te maken aan een militair avontuur dat niet alleen levens kost, maar ook men gelds verslindt terst kwetsbare De Syriërs hebben duidelijk ge maakt dat zij liever Reagan in verlegenheid brengen dan zijn Amerikaanse opponenten, zo als presidentskandidaat Jesse Jackson. Gegeven de moeilijk heden die het Amerikaanse be leid in eigen land ontmoet, zou Damascus aannemen, dat Rea gan nu zaken wil doen met de Syriërs, die hij tot voor kort een belangrijk deel van de schuld toeschoof voor de dood van nu 262 Amerikaanse mari- De Syriërs, zo heet het. denken dat een nieuwe overeenkomst, die Gemayel ogenschijnlijk meer macht moet geven over meer van zijn grondgebied, meer kans van slagen biedt dan de dreiging van een open conflict met de Amerikanen. In Washington geven diploma ten overigens openlijk toe dat veel van het voorzichtige opti misme berust op speculatie. Zij hebben geen hoop geput uit de verklaring van de Liba nese moslimleider Jumblatt, die in een televisie-interview verklaarde te Damascus ver geefs te hebben gewacht op onderhandelaars van zijn poli tieke tegenvoeters en daaraan de conclusie vastknoopte dat in de nabije toekomst nog har de en bloedige gevechten te verwachten zijn Een nieuwe overeenkomst bete kent dat Syrië zijn politieke in vloed in een 'nieuw' Libanon zal kunnen handhaven en zelfs uitbreiden, terwijl het vrijwel zeker is dat de bestaande en omstreden vredesovereen komst tussen Gemayel en Is raël te niet wordt gedaan. Dat interesseert de Amerikanen minder dan het vooruitzicht van zelfs maar vliesdunne grondslagen voor het terug trekken van de mariniers. JERUZALEM - Er bestaat binnen de Israëlische regering verschil van mening over een verdere Is raëlische terugtrekking uit Liba non. De kabinetssecretaris zei gisteren na de wekelijkse verga dering van het Israëlische kabi net met grote stelligheid dat Is raël nog steeds op het standpunt staat dat een terugtrekking van Israëlische troepen uit Libanon gekoppeld is aan een terugtrek king van Syrische troepen, zoals in het akkoord van 17 mei van het vorig jaar tussen Israël, Liba non en de Verenigde Staten is overeengekomen. door Jaap van Wesel De kabinetssecreatris regaeerde op een stroom van berichten dat Is raël een verdere, eventueel een zijdige terugtrekking overweegt. Die berichten zijn afkomstig van het ministerie van defensie. Mili taire zegslieden geven te kennen dat Israël zich ook verder terug kan trekken zonder dat de Syri sche troepen Libanon verlaten. Zij bepleiten zo een stap vanwe ge de vele slachtoffers die Israël lijdt als gevolg van voortdurende aanslagen in Zuid-Libanon en de economische last die het bezet tingsleger in Zuid-Libanon met zich meebrengt. Opperbevelhebber Levi zei in een interview met het gezaghebben de blad Haaretz dat de aanwezig heid van het Syrische leger in Li banon niet in Israëls nadeel is. Daarmee is de militaire doctrine weer teruggedraaid tot 1976 toen de toenmalige premier Rabin ak koord ging met een Syrische aanwezigheid in Libanon ervan uitgaande dat een lange frontlijn van de Golan tot Libanon het Sy rische leger verzwakt en kwets baar maakt. De plannen die op het ministerie van defensie circuleren, zijn om een mogelijke verdere Israëli sche terugtrekking te koppelen aan het troepenscheidingsak koord waar de strijdende partij en nu in Libanon over onderhan delen. Deze onderhandelingen zijn gedurende het weekeinde naar het schijnt vastgelopen als gevolg van verzet van de Druzen- leider Jumblatt tegen de aanwe zigheid van het Libanese leger in het Shouffgebergte. De Libane se. Syrische en Saoedische mi nisters van buitenlandse zaken hebben het afgelopen weekeinde tevergeefs in de Saoedische hoofdstad Riad naar een oplos sing gezocht. Het plan houdt een uitbreiding in van de aanwezigheid van het Li banese leger tot een derde van het niet bezette Libanon. Alle strijdende milities, christenen, Druzen en sji'iten zouden ten gunste van het Libanese leger gebied moeten ontruimen, in hoofdzaak de kustweg ten noor den en zuiden van Beiroet en Druzenposities in het Shouffge bergte. Aanvankelijk leek het dat alle par tijen akkoord waren, maar de Druzenleider Jumblatt herhaalt nu zijn oude beschuldiging dat met president Gemayel geen za ken te doen is. Het is niet duide lijk of sprake is van bezwaren van de Druzen ondanks een Syri sche bereidheid het akkoord te aanvaarden, of dat Joemblatt op verzoek van Syrië handelt, dat op die manier dan als goedwil lende 'partner' buiten schot blijft. tijdens de "broodoproer" gear resteerde Tunesiërs vrijgelaten. De onlusten hebben waarschijn lijk aan honderd mensen het le- i gekost. dag uit gezaghebbende bron in Naar wordt verwacht zal premier Tunis vernomen. Premier Moha- med Mzali is opgedragen de functie van Driss Guiga voorlo pig waar te nemen. Het ontslag van de minister komt na een week van bloedige onlus- ten in verband met de door de regering afgekondigde verhogin gen van brood en meelproduk- ten. yrijdag trok de Tunesische regering de prijsverhogingen in en werd het grootste deel van de Mzali drastische wijzigingen c brengen in zijn regering, zo is uit politieke bronnen vernomen. Mzali, de gedoodverfde politieke erfgenaam van Bourguiba, was de belangrijkste voorstander van de prijsverhogingen die leidden tot de onlusten en vooral hij moest het ontgelden in de leuzen van betogers na de toespraak van de president op de televisie vrij dag. PARIJS (AFP) - De Tsjadische president His- sene Habre zal niet deelnemen aan de vre desonderhandelingen in Addis Abeba tus sen de partijen die elkaar in Tsjaad bestrij den. Reden voor het wegblijven van Habre is de officiële ontvangst, die Goukouni Oued- dei, de verdreven president van Tsjaad, gis termorgen in de Ethiopische hoofdstad ten deel viel. De Tsjadische regeringsdelegatie, die deel neemt aan de conferentie, zal onder leiding staan van de minister van binnenlandse za ken, Tahar Guinassou. De vredesbesprekin gen moeten vandaag beginnen. Oueddei, leider van de "voorlopige regering van nationale eenheid" (GUNT), werd giste ren op de luchthaven van Addis Abeba ont vangen door het Ethiopische staatshoofd Menguistu Haile Mariam. In Addis Abeba werd gezegd dat Oueddei's ontvangst het midden hield tussen een ceremonie die voorbehouden is aan staatshoofden en een plechtigheid voor gewezen staatshoofden. Waarnemers menen dat de Tsjadische oorlog voerende partijen er niet in zullen slagen de impasse op het slagveld aan de onderhande lingstafel te doorbreken. De rivalen hebben al eerder akkoorden gesloten over een de ling van de macht, die uiteindelijk slechts neerkwamen op een gevechtspauze en niet op beëindiging van de slepende burgeroor log. De minister van buitenlandse zaken van Tsjaad, Idriss Miskine, is zaterdagochtend in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena overle den. Miskine was de rechterhand van presi dent Hisene Habre en lid van de commando- raad van het leger van het noorden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7