Speuren naar leefwijze van Indianen op Sint Eustatius Boek diëtisten: lekker eten met minder zout LEZERS SCHRIJVEN 'Werk onveilig in sommige garages' Ds. J. Nauta naar Leiden Controle op mobielmarkt 'Is besluit over verkeer Stationsweg idioot?' Gijselaarsbank MAANDAG 9 JANUARI 1984 Leiden Archeologisch onderzoek Leidse expeditie Nog juist voordat een uit breiding van de luchtha ven President Roosevelt op het Antilliaanse eiland St.Eustatius de laatste res ten van een prehistorische nederzetting zal wegva gen, gaat een Leidse expe ditie op dit Caribische ei land aan het graven. door Bert Paauw Volgende maand vertrekken drie archeologen en zeven studenten van de Leidse universiteit rich ting St. Eustatius om daar voor lopig drie maanden veldwerk te verrichten op de plaats Golden Rock, waar zich slechts zestig centimeter onder de grond de be dreigde resten van een prehisto risch dorp bevinden. Een dorp dat al voor een deel is verdwenen bij de eerdere aanleg van het vliegveld. De in Alphen wonende drs. A.H. Versteeg, één van de leiders van de expeditie, denkt dat het on derzoek uiterst belangrijke gege vens zal opleveren over de plaats die de Antillen hebben ingeno men in de préhistorie. "Daar is eigenlijk nog nauwelijks iets over bekend. In 1923 heeft de Ne derlander J. de Josselin de Jong de nederzetting bij Golden Rock ontdekt en in een kleine publica tie beschreven. Materiaal van dat onderzoek, vooral scherven, be vindt zich in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en wordt nu in het Archeologisch Centrum van de Leidse universi teit bestudeerd. Daarnaast levert het recent teruggevonden dag boek van De Josselin de Jong aanvullende informatie over diens onderzoek op". 'Met de methoden waarover we thans beschikken kunnen we heel wat meer conclusies trek ken dan De Josselin de Jong des tijds kon. Hij gooide bijvoor beeld de botjes van vissen weg, maar wij zijn tegenwoordig in staat precies na te gaan om welke vissoorten het gaat. In het Flori da State Museum beschikt men over een nauwkeurige verzame ling van de vissoorten in het Ca- ribisch gebied. De bestudering van dat gespecialiseerde mate riaal zal dan ook daar gebeuren". Buit Voor het graafwerk bij Golden Rock - gelegen in het centrum van het eiland - is drie maanden uitgetrokken. Daarna wordt de 'buit' - bodemmonsters, aarde werk, skeletmateriaal, verkoolde zaden e.d. - volgens schema ne gen maanden in Leiden bestu deerd waarna een nieuwe graaf- periode op St. Eustatius volgt. Ditmaal aan de kust bij het punt Godet. De Amerikaanse archeo loog J.B. Haviser, thans verbon den aan het Archeologisch An tropologisch Instituut voor de Nederlandse Antillen (AAINA), ontdekte enkele jaren geleden bij Godet op een diepte van één meter een nederzetting die via een afwateringsgeul langzaam maar zeker in zee wegspoelt. Naar verwachting is er over vijf tien jaar niets meer van deze ne derzetting over. Versteeg over die ontdekking:"De Amerikanen vinden St.Eustatius uit historisch oogpunt een inte ressant eiland, ze kennen het ei land ook allemaal uit hun ge schiedenisboekjes. Tijdens de vrijheidsoorlog tegen de Engel sen haalden de Amerikanen wa pens en andere produkten op St. Eustatius. Het was een rijk ei land, de naam Golden Rock zegt in dat opzicht voldoende. En wat de Amerikanen ook erg aan spreekt is dat in 1776 op St. Eus tatius hun vlag voor het eerst of ficieel werd begroet door een buitenlandse mogendheid". Als de nederzetting bij Godet is op gegraven en het gevondene is be studeerd volgen nog expedities naar een tiental kampplaatsen op St. Eustatius en naar het eiland Saba. Maar dan spreken we al over 1987. Versteeg: "Dan zal meer duidelijk zijn over de leef wijze van de oorspronkelijke be woners. Globaal weten we nu dat er indianen op die eilanden heb ben gewoond die zich daar om streeks het begin van onze jaar telling vanuit Venezuela hebben gevestigd. Ze beschilderden hun fraaie aardewerk met rood en witte strepen. De indianen bij Golden Rock zullen zich vooral met landbouw hebben bezigge houden, de bewoners van Godet met visvangst en koraalwinning. De relaties tussen kust- en bin nenlandbewoners interesseert ons erg". Behoefte De expedities zijn overigens geen exclusieve Nederlandse aangele genheid. Versteeg benadrukt de rol van het eerder genoemde AAINA en de actieve Historical Foundation St. Eustatius. "Met ons onderzoek spelen we in op een behoefte die ter plaatse leeft. Dat is ook de beste manier om zinvol bezig te zijn. Aan weten schappers die even een onder zoekje komen doen, alle spullen meenemen en van wie men nooit meer iets hoort, heeft men te recht geen boodschap. De zeg genschap over het onderzoek be rust bij het AAINA en de gevon den spullen blijven eigendom van de Antillen". Aan de expeditie - de andere ar cheologen zijn prof. dr. L.P. Lou- we Kooijmans en dr. M. Jansen - is een voorbereidingstijd van an derhalf jaar voorafgegaan. Vol gens drs. Versteeg een periode van voorzichtig zoeken en aftas ten van de financiële mogelijkhe den omdat een duur project in de huidige tijd veelal een moeizaam onthaal krijgt. Enkele weken ge leden, half december, kwam de toestemming voor de expeditie af waarna in ijltempo allerlei re gelingen zijn getroffen om ver trek half februari mogelijk te ma ken. "Als we naar de Antillen vertrekken staan al onze materia len daar al, schoppen, waterpas sen, boren, plastic zakken. Alles bij elkaar zo'n 150 kilo. De mari ne is zo vriendelijk geweest die spullen voor ons te vervoeren. Daar zijn we ze erg dankbaar voor want anders was het een du re aangelegenheid geworden". 'Zelf popelen we om aan de slag te gaan. De groep is bijzonder ge motiveerd en dat is ook wel no dig want het wordt stevig aan pakken: overdag graven in de hitte en 's avonds alles uitzoe ken". Onderzoek industriebond: LEIDEN - Met de veiligheid in sommige garage-bedrijven is het slecht gesteld. Dat is één van de conclusies uit een enquete van de Industriebond FNV onder le den die in de Leidse regio in ga rages werkzaam zijn. De smeer- putten zouden, zo bleek uit de rondvraag, soms van ondeugde lijke lampen zijn voorzien, waar door de kans bestaat dat men on der stroom komt te staan. Het FNV-onderzoek 'Werkgelegen heid in de garage-bedrijven' is in de periode tien tot en met dertig oktober gehouden onder 37 le den van de Industriebond. Het afdelingsbestuur van de FNV- bond wil daarmee een indruk krijgen van de werkomstandig heden in deze branche. Het on derzoek is nog niet helemaal af gerond, wel is nu een voorlopig verslag gepubliceerd. Daaruit blijkt verder dat de meer derheid met plezier in de garage- LEIDEN- Dominee J. Nauta te Domburg (Walcheren) heeft het beroep dat de Leidse hervormde gemeente op hem had uitge bracht aangenomen. Hij komt in de plaats van dr. A. J. Lamping, wijkgemeente Vredeskerk-Staal- wijk. Ds. Nauta is 30 jaar. Dom burg is zijn eerste standplaats. Het is de bedoeling, dat hij zijn werk in Leiden in mei van dit jaar begint. LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdag weer de technische staat van auto's gecontroleerd die te koop werden aangeboden op de mobielmarkt in de Groenoordhallen. Van de 36 voertuigen die te koop stonden, bleken er 11 niet in or de. Er werd zes maal een proces verbaal opgemaakt wegens tech nische gebreken aan de voertui gen. Twee auto's werden naar het bureau overgebracht en de eigenaars/verkopers van drie au to's werd gesommeerd binnen twintig dagen de nodige repara ties uit te voeren. werkplaatsen arbeiden, al vindt ook een meerderheid de vuile handen wel een vervelende bij komstigheid. De monteurs hou den het niettemin lang uit, getui ge het aantal dienstjaren van 42. De ondervraagden werd ook wat algemenere vragen gesteld. Daaruit kon worden geconclu deerd dat de leden er niets voor voelen loon in te leveren voor korter werk. De geënqueteerden gaven er ten slotte in meerder heid blijk van lid te zijn gewor den om zich verzekerd te weten van vakbondssteun. LEIDEN - D'66-raadslid Hoeke- ma wil van B en W weten hoe zij denken over de uitlating van wethouder Waal (PvdA), dat het besluit over de verkeerssituatie op de Stationsweg 'idioot' is. Hoekema heeft hierover schrifte lijke vragen gesteld. Het raadslid vraagt of het besluit is onderschreven door het voltalli ge college en of Waal daarbij aan wezig was. Naar verluidt was Waal er niet bij toen de bewuste B en W-vergadering plaats vond. In dat geval wil Hoekema weten waarom de wethouder niet heeft verzocht om de kwestie aan te houden en pas te bespreken als hij wel aanwezig kon zijn. Hoekema vindt zelf de omkering van de rijrichting op de Tweede Binnenvestgracht een heel rede lijk compromis. "Zowel inhou delijk, als ter vermijding van al te veel gezichtsverlies bij de twee strijdende partijen binnen het college. Het zou dus voor de hand liggen indien het college zich unaniem achter deze oplos sing zou scharen", zo licht hij zijn vragen toe. Hoekema vraagt of het college niet alleen de door de rijksconsulent aangedragen oplossing onder schrijft, maar tevens zijn me ning, dat er sprake is van boven matige omzetdaling als gevolg van de verkeersmaatregelen. Het raadslid verzoekt om het nadere onderzoek dat hiernaar door ambtenaren van de directies eco nomische zaken en verkeer is ge daan, openbaar te maken. Liever een dieet dan allerlei medicijnen LEIDEN - Verboden: haring, kaas, pizza speklapje, chips enzo voort. Ze leest het hardop voor als ze terug de wachtkamer in komt. "Zit allemaal zout in. Dat mag niet meer", zegt de vrouw tegen haar man als hij haar de jas aanreikt. Eén van de vele Neder landers die een natriumbeperkt dieet van een arts heeft opgelegd gekregen. Om treurig van te wor den? door Saskia Stoelinga "Nee", zegt Martha 't Hart-Eerd- mans, diëtiste op de afdeling nierziekten van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. "Je moet het alleen goed aanpakken". Zij heeft er samen met vier andere diëtisten een boek over geschre ven. 'Lekker eten met minder zout', de titel van dit vorige week verschenen kookboek, kent geen verboden gerechten meer. Een natriumbeperkt dieet, vaak onnauwkeurig 'zoutloos' of 'zou tarm' dieet genoemd, vindt toe passing bij verhoogde bloeddruk en bij ziekten waarbij het vermo gen van de nier om natrium uit te scheiden is verminderd. "In de praktijk is gebleken", zo schrijft de Leidse internist, dr. P. van Brummelen in het voorwoord, "dat de manier waarop een dieet wordt voorgeschreven van groot belang is voor het therapeutisch resultaat". Al jaren merkte Martha 't Hart dat haar patiënten het heel verve lend vonden om aan de hand van een 'verboden lijst' gerechten te moeten klaarmaken. Door deze ervaring wijs geworden, hebben de samenstellers van het boek een nieuwe methode ontwikkeld voor het voorschrijven van een dieet. De Nederlander krijgt ge middeld 10 tot 15 gram zout via het voedel binnen. Bij mensen met een dieet moeten deze getal len tot de helft worden terugge bracht. "Je moet de patiënten er veel meer bij betrekken", zegt 't Hart nu. "Dus geen lijsten meer met ver boden waar, maar getallen over het zoutgehalte van het voedsel. Op die manier leert men zelf be palen wat er met en wat er zon der zout kan worden gegeten. Vroeger werd klakkeloos gezegd warme maaltijd altijd zoutloos. Dat is helemaal niet nodig, mits steeds maar in de gaten wordt gehouden hoeveel zout men op een dag binnenkrijgt. Een hapje nuttigen buiten de deur behoort nu gewoon tot de mogelijkhe den. Overdag natrium 'uitsparen' en 's avonds lekker eten. Zo een voudig is het". Omdat op verpakte levensmidde len nog maar heel weinig staat vermeld hoeveel natrium er is gebruikt, hebben de diëtisten de meest gebruikte producten gea nalyseerd op het zoutgehalte. Een blik op de Leidse kaas 20+ oud en jong leert ons dat in 100 gram 1250 miligram oftewel 12,5 gram zout zit. Op deze manier is alles uitgeplozen. Het boek bevat daarnaast nog een tal van tips en recepten verluch tigd met tekeningen, die reke ning houden met het natriumbe- perkte dieet. Volgens 't Hart le vert het werken met getallen voor de patiënten geen enkel probleem op. Veel van haar col lega's, zo bleek vorig jaar nog op een congres, waren daar nogal huiverig voor. Terwijl ze nu ook allemaal roepen: "Binnen week hebben de dieetpatiènten het on der de knie. En, zegt ze, "we heb ben de tijd mee. Vijfjaar geleden kwamen de mensen hier nog met een lang gezicht binnen. Ze had den liever een pil dan een dieet. Nu is dat anders. Ze doen liever iets met de voeding dan allerlei medicijnen te moeten slikken". 'Lekker eten, met minder zout', uitga ve Bohn, Scheltema en Holkema. Prijs: 15 gulden. Achalay Het Folkloristisch Dansensemble Achalay neemt deze maand zijn nieuwe ruimte in het oude Wachtgebouw van de Mor- spoortkazerne in gebruik. Om dat Achalay alleen in de week einden van dit nieuwe onder komen gebruik maakt, wil het ensemble doordeweeks ruimte geven aan andere dansvor men. Zo wordt in samenwer king met Yvonne Knijnenburg begonnen met jazz-ballet. De eerste les is maandagavond en wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met lerares Knijnenburg (tel. 123377). Kolpingwerk In februari begint het Kolping werk in Leiden met een zoge naamde 'Inactivity-training'. De cursus van zes avonden is in eerste instantie bedoeld voor werklozen, maar ook anderen kunnen er aan deelnemen. Het doel van de cursus is 'verstevi gen en verbeteren van de indi- viduele persoonlijkheid en ei genwaarde'. De trainingsbij eenkomsten worden gehouden in het gebouw van de Leidsche Analysten School (Rijnsbur- gerweg 148). Wie belangstelling heeft kan informatie verkrij gen onder tel. nummer 411644. EO-bijeenkomst De Evangelische Omroep organi seert morgenochtend een bij eenkomst voor vrouwen in 't Bruggehoofd, Steenschuur 9. Het thema is: 'De vrouw heeft een unieke taak'. De bijeen komst begint om half tien en duurt tot half twaalf Spreek sters zijn de dames L. Drop-De Witte en I.L.M. Vermaat-Been- hakker. De presentatie is in handen van Bep van Rij, be kend van het wekelijkse ver- zoekplatenprogramma 'De mu zikale fruitmand'. Kinderfilms Een slapstick-film en een uitge breide serie tekenfilms: Dat is het programma van de kinder filmmiddag bij K O, Oude Vest 45, aanstaande woensdag. Aanvang half drie. Jeruzalem Het Genootschap Nederland-Is- rael, afdeling Leiden, organi seert drie lezingen die aan Je ruzalem gewijd zullen zijn. In de Vredeskerk Van Voller.ho- venkade) houdt Richard Stern morgenavond een voordracht met dia's over 'Jeruzalem in al zijn facetten van stad en men sen'. Donderdag 9 februari be spreekt dr. G.A. Kohnstamm in de Vredeskerk het onderwerp '2000 jaar strijd om Jeruza lem'. Dinsdag 6 maart staat een lezing van drs. J.L. Blok- Van de Boogert op het pro gramma, over de jongste ar cheologische opgravingen in Jeruzalem. Plaats van hande ling is dan 't Bruggehoofd, Steenschuur 11. Aanvang alle bijeenkomsten: 's avonds om kwart voor acht. Sportblessures In het K&O-gebouw houdt de sportarts Jon IJzerman don derdagavond een lezing over het onderwerp 'Sport en blessu repreventie'. Met behulp van dia's zal IJzerman ingaan op vragen als hoe een verzwikte enkel, gebroken been of een 'tennisarm' zijn te voorkomen. Voor meer informatie: K&0, Oude Vest 45, tel. 141141. Noorderwiek 'De Noorderwiek' introduceert woensdag voor de ruim vijftig scholen uit Leiden en omgeving de nieuwe opleidingen Inrich tingswerk, Kyltureel Werk, Mo de en Kleding en de vernieuw de Interim Algemene Schakel opleiding. Voorlichtingsbijeen komsten (met een dia-presenta- tie) zijn er op de volgende tij den: 10-11.30 uur, 13.30-14.30 uur en 19.30-21 uur. Na elke bijeenkomst laten leerlingen van de opleiding Mode en Kle ding modeflitsen zien. Bio-energetica In Shanti Niket, Breestraat 56, (het centrum van de Leidse Bhagwan-adepten) wordt van avond een inleiding gehouden over de lichaamsgerichte the rapie 'Bio-energetica'. Zowel de theoresiche achtergronden als de praktische toepasssingen worden besproken. Aanvang: acht uur. Het Leidsch Dagblad van 29 de cember 1983 bracht een belang rijk bericht over het gunstig ver loop van het grote herstelwerk, dat aan het Kort Rapenburg ver richt wordt. Reeds in februari a.s. zal het tweerichtingsverkeer heiwat kunnen worden. Daarna zullen de brugbogen aan de Ra penburg en aan het Galgenwater in de oude vorm hernieuwd wor den en ook de Gijselaarsbank op haar vroegere plaats aan het be gin van de Rapenburg hersteld worden, omstreeks mei/juni. Het Leidsch Dagblad van 30 decem ber jl. liet hier het nieuws nog op volgen, dat deze herplaatsing 200.000 gulden zal kosten. Over de meest wenselijke plaats voor de Gijselaarsbank is mid den 1983 in het openbaar uitvoe rig gediscussieerd, in de Ge meenteraad en ook in dit blad. Het lijkt thans aangewezen om het besluit de bank op haar vroe gere plaats terug te brengen, te heroverwegen. Er blijkt nog tijd te zijn. De bank funcioneert merkwaardi gerwijze als een scherm, een soort toegangsafsluiting voor het weidse Rapenburg. Zij heeft nu ruim 60 jaren het oorspronkelijk vrije gezicht op het Rapenburg in de weg gestaan. Van een oude hoogleraar in de theologie, Po- lyander k Kerkhoven (1611 - 1646), wordt een uitbundige lof rede op de schoonheid van het Leiden, zoals hij, (Vlaming van afkomst) dat leerde kennen, overgeleverd door een jongere Duitse collega en nog dikwijls herhaald. Leiden heet "de schoonste stad van Holland en in die stad het Rapenburg de schoonste straat." Het Rapenburg heeft sedertdien een toename van 17de en 18de eeuwse hoge en fraaie gevels er bij gekregen en is voortdurend in allure toegenomen. Deze ziet de gene, die van het Kort Rapen burg komt niet opeens, gehin derd door de bank, maar eerst la ter. Dan pas komt de indruk van ruimte en grootheid. De dimensies en onderlinge ver houding van gevelhoogten, straatkanten of wallen, kaden en waterniveau later dus, want de ingang is niet meer echt open, gestoord door de bank. Daarom moet erkend worden, dat haar plaats hier allerminst gelukkig Een bank heeft bovendien de na tuurlijke bestemming erop te gaan rusten. Dat doet vrijwel nooit iemand op de Gijselaars bank, en steeds minder. Men zou er met de rug naar de mooie gracht zitten en slechts het ver keer op zich zien afstormen van het Kort Rapenburg en zich ver delen naar Breestraat, Rapen burg-W en Noordeide of, omge keerd, zien aankomen uit Bree straat, van het Rapenburg-O en uit het Noordeinde, alles ge haast, met het onvermijdelijke lawaai van stoppen en weer op trekken op dit drukste verkeers punt van Leiden. Nog gehaaster spoedt zich een enkeling, tussen twee gunstige verkeerslichten door, van de ene zijde van het Rapenburg naar de andere, voor bij de bank. Deze zelf wordt daar nauwelijks opgemerkt. De Gijselaarsbank hoort in het Van der Werffpark thuis. Daar lokt ze echt tot rusten in een omgeving zonder lawaai, die de voortreffe lijke Leidse plantsoenendienst zeker met groen en een bloem- park bijzonder aantrekkelijk zal weten te maken, met een uitzicht dat inderdaad ontspannend zal zijn. Van der Werff heeft nu al lang genoeg naar het gezelschap van een monument voor een op volger uitgezien! Mogelijk zal de plaatsing hier ook geen twee ton kosten. Het college van B. en W. trekke zijn voorstel aan de Ge meenteraad in, of de Raad votere dit bedrag niet. In plaats van de bank kan er aan het begin van het Rapenburg een doodeenvoudige balustrade langs het water komen van de zelfde vorm en bijna-onzicht- baarheid als langs de bruggen verderop, alles in één oude stijl. Wij leven in een tijd van verlan gen naar bevrijding. Een afscher ming verdient het Rapenburg niet. Het verzorgt wijdheid, en wel midden in de stad. Ik schrijf alleen over de p 1 a a t s van de bank. Natuurlijk stem ik volgaar ne in met het lied: Er is maar ene goeje Leijenaar, dat is De Gijse- laar! In mijn studentetijd (1914 - 1920) heb ik hem meermalen mijn opwachting mogen maken. Hieraan is nu helaas nog toe te voe gen dat de onderbreking van de beide verkeerswegen langs het Rapenburg een bepaald ergerlij ke ingreep is, Tussen Doelen- brug en Nonnenbrug kan het verkeer ineens niet verder en voor de huizen van de bewoners tussen de bruggen kan men nau welijks meer voorrijden zonder ccn overtreding te begaan. Deze breuk, beknelling, verhaspeling en gekunstelde verstoring doet veel af aan de rust, die het Ra penburg van nature eigen is. Zq verkleint ook door tot bochtjes maken te dwingen, de eigen grootheid van dit geheel, waar van men behoort af te blijven en dat met moet respecteren in de status, waarin het uit een lang en mooi verleden tot ons gekomen is, ons is toevertrouwd. Of is het Rapenburg te groot voor de binnenstad van Leiden? J.N. Bakhuizen van den Brink Rapenburg 40 Leiden Drs. A.H. Versteeg met scherven van aardewerk dat Eustatius werd opgegraven. zestig jaar geleden bij de nederzettingen op St.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3