Glasboeren 'op proef in de regiogemeenten Nog steeds te veel winkels Uitkeringstrekkers gaan fietsenstalling beheren Aanzienlijke besparing op kosten vuilverwerldng Streven Zoeterwoude naar verplaatsing mislukt AGENDA Oegstgeest en Voorschoten nemen proef PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 9 JANUARI 1984 Glasboeren in spe, R. van der Reyden (l) en J. Thelen (r): "Veel mensen zijn best milieubewust, maar als ze uren moeten leuren met hun glas houdt dat snel op. Daarom gaan wij het ophalen. Wij zeggen: "Hup, geen gezeur, geen geleur, zet Uw glas voor de deur". (foto Holvast) VOORSCHOTEN - "Het is heus niet zo dat we van on szelf zeggen: oh, oh wat zijn we milieubewust. Het is meer iets van: laten we eens wat gaan doen". De glasboe ren in spe, Voorschotenaar J. Thelen en Leiderdorper R. van der Reyden, lachen een beetje wanneer gevraagd wordt naar de motivering van hun plannen. De mannen willen binnenkort langs de deur glas gaan ophalen in Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Wassenaar en Zoe terwoude. De drie eerstgenoem de gemeenten hebben reeds en thousiast gereageerd op de plan nen en gezegd dat de mannen een half jaar lang in een plaatse lijke wijk de boer op mogen. Wassenaar en Zoeterwoude moe ten nog definitief ja zeggen tegen de initiatiefnemers, die een half jaar geleden genoeg hadden van thuiszitten. Van der Reyden: "We zitten al ja ren zonder werk. Je verveelt je kapot zo'n hele dag. Want ja, je wilt toch wat om handen hebben en naar een vaste baan kun je wel fluiten tegenwoordig. Je zegt op een gegeven moment tegen je zelf: alles is goed, lager zakken dan je al gezakt bent, kun je niet" De mannen raakten behoorlijk "van de kook" toen ze vorig jaar naar de tv keken en een pro gramma zagen over een glaspro ject in Leek, een gemeente in Groningen. Daar haalden men sen glas op en brachten het naar een speciale fabriek. De bruikba re flessen, die zo'n dertig procent uitmaken van de totale aanvoer, werden gespoeld en aan fabrie ken geleverd. De onbruikbare flessen, potten, glazen en ander "glasgedoe" werden vergruizeld, en ook dit fijne glas vond zijn nuttige bestemming. Weg winst De mannen belden met de pro grammamakers en sloegen aan het rekenen. Ze ontdekten dat er een aardige boterham zit in de handel, vooral wanneer ze in de omgeving een fabriek ontdekken waar ze hun glas kunnen laten spoelen. Momenteel gebeurt dit nog in de fabriek in het Gro- door Paul van der Kooij ningse Leek. Al het glas, dat de mannen sinds november hebben opgehaald bij bejaardentehui zen, sportverenigingen en hore- ca-onderneminger. in de regio, is per container naar het hoge noor den vervoerd. De mannen vin den dit een slechte oplossing om dat veel van hun winst wordt op geslokt door de hoge vervoers kosten. Ze zijn er echter allerminst zeker van of ze op korte termijn een dergelijk spoelbedrijf zullen vin den in de regio. "De Kamer van Koophandel zei wel zo mooi dat hier in de omgeving een paar spoelbedrijven op hun kont lig gen, maar wij hebben er nog niet één gevonden. Zélf een spoelbe drijf opzetten is een kostbare zaak. Dat kost zo'n 800.000 gul den, hebben de mannen becij ferd. "We hebben geldschieters nodig", concludeert Van der Reyden. In welke richting hij deze financiers zoekt, weet hij niet. Wellicht hapt een groot bedrijf toe, zegt hij. Voor bottelarijen moet het vol gens hem een lucratieve busi ness zijn. Zij kunnen door het be drijf op een goedkope manier aan glaswerk en flessen komen. Troep uit de oven De organisaties zijn nog een beetje huiverig, denken ze: "Ze willen eerst weten hoe goed het hier gaat draaien". Ook gemeenten kijken de kat nog uit de boom. "Je zou zeggen dat ze hartstikke enthousiast zouden worden om dat al die troep uit het huisvuil wordt gehouden en ze bij de vuil verbranding niet al dat glas eruit hoeven te harken. En denk er eens aan dat de verbrandingso vens dan veel minder rook pro duceren", somt Van der Reyden verongelijkt op, "maar ze zijn on tiegelijk voorzichting". De mannen zijn zelf overtuigd van hun toekomstige succes. "We denken dat zo'n zeventig procent van het glas uit de huishoudens bij ons terecht zal komen. Op dit moment is dit nog slechts veertig procent". Voor de gemeente Voorschoten bijvoorbeeld zou dit een besparing betekenen van enkele tienduizenden guldens. Niet alleen zouden enkele hon derden tonnen minder huisvuil richting vuilverbrandingsovens kunnen, a 120 gulden per ton, maar bovendien bestaat de kans dat de gemeente toe kan met minder glasbakken. In deze glas bakken verdwijnt momenteel 250 van de 600 ton glas dat jaar lijks in Voorschoten wordt ge- produceert. De mannen hebben heel wat weerzin bespeurd onder de bevolking tegen deze bakken: "De mensen leuren zich kapot met hun glas", weten ze. "Mensen vinden het veel leuker wanneer ze op een vast tijdstip al hun glaswerk, ook kapotte gla zen en potten, voor de deur kun nen neerzetten, net zoals ze dat ook met de vuilniszakken doen", voert de Leiderdorper aan. Hij denkt dat de bevolking zal genie ten van het idee een beetje mi lieubewust bezig te zijn. "Veel mensen zijn heus wel milieube wust, maar als lang moeten lo pen met volle tassen, houdt dat gauw op", zegt hij. Hij bekent vroeger altijd naar de glasbak te zijn gelopen. Niet alleen omdat dit een aanzienlijke besparing opleverde: "De vuilniszak is veel minder gauw vol". Maar ook om dat hij begaan is met de mensen die het vuilnis ophalen. "Reken maar dat het vreselijk is als je weer eens je hand open haalt aan dat rotglas", zegt hij. Strooifolder De mannen willen graag tegemoet komen aan de wens van de be volking om op een vast moment langs te komen. Van der Reyden: "We willen 12 januari een sche ma gaan maken met Wassenaar, Oegstgeest, Voorschoten, Zoe terwoude en Leiderdorp om af te spreken waar we op welke vaste dagen glas gaan ophalen. De mensen krijgen dit te horen mid dels een strooifolder". Ze weten nog niet of de gemeenten het eveneens een goed idee vin den dat de bewoners hun glas in de voortuin zetten. Dat zal 12 ja nuari moeten blijken. Alleen de gemeente Voorschoten heeft la ten blijken dat de mannen zelf mogen uitmaken hoe ze het glas ophalen. De andere gemeenten moeten zich hierover nog uit spreken. Thelen: "We willen nu gauw begin nen. Het is ook wel leuk werk. Vooral in de zomer". Zijn vrouw vult hem aan: "Ze zijn de hele dag lekker beneveld door de lucht van sterke drank die ujt che lege flessen opstijgt". De mannen wachten op het mo ment dat de vijf gemeenten, na een succesvolle proefperiode, zeggen: ga maar in de hele ge meente glas ophalen. "Dan kun nen we misschien wel een be drijfje opzetten met vijf auto's en tien glasboeren", droomt de Voorschotenaar. En misschien kunnen we dan ook nog schillen en papier gaan ophalen. Dan zou het helemaal lekker kunnen gaan lopen. Hij benadrukt dat deze laatste plannen nog niet bij ster definitief zijn. "Laten we eerst maar afwachten hoe het gaat lopen", zegt hij diplomatiek. Boeken groot seminarie Warmond naar RU-Limburg MAASTRICHT (ANP) - De Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht heeft de boeken collectie (ruim 60.000 ban den) van het vroegere groot seminarie Warmond van het bisdom Haarlem kunnen aankopen. Er bevinden zich zeer veel waardevolle werken onder vanaf de 16e tot de 20e eeuw met name op het ge bied van theologie en filoso fie. Voorts belangrijke na slagwerken, bronnenstudies en uitgaven van hoog niveau met betrekking tot de kerk geschiedenis, de historie van het recht en de letterkunde, aldus een mededeling van de RUL. Volgens de zegsman van de Rijks Universiteit Limburg zijn de rechtshistorische werken van een kwaliteit die bij geen van de andere nog jonge Nederlandse universi teiten te vinden zijn. Hij noemt de aankoop van de boekencollectie van het tot 1967 bestaande groot semina rium Warmond een grote aanwinst voor Zuid-Lim burg. Al eerder verwierf de Limburg se universiteit de bibliothe ken van de filosofische en theologische opleidingen van de paters jezuieten in Nijme gen en Maastricht. Samen met de collectie Warmond een boekenbestand van 250.000. De werken die voor de huidige studierichtingen van belang zijn worden bin nenkort geïnventariseerd en toegankelijk gemaakt. Daar voor is een driejarig project opgezet. Het toegankelijk maken van het hele bestand zou enkele tientallen jaren vergen, maar daarvoor ont breken thans de middelen. De universiteit zal dit doel trachten te verwezenlijken na afloop van het driejarige pro ject. Het winkelcentrum in Zoeterwoude-Dorp. MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Drama della Gelosia' van Ettore Scola, 20 en 22.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1lezing door dr. Ad Bors- boom 'Aboriginals in Noord-Austra- lië'. 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, kamermuziek door leden van het Re sidentie-Orkest, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - optreden door de popgroep TC Matic, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie ruimtelijke ordening, 21 uur. Wassenaar Gemeentehuis - commissie onderwijs, personeel organisatie, 19.30 ur. Oegstgeest Gemeentehuis - commissie openbare werken, 19.30 uur; commissie econo mische zaken, 20 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - commissie financiën, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, middenstandsaan gelegenheden, 20 uur. DINSDAG Leiden Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, film 'Persona', 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Brutti Sporchi e Cattivi' van Et tore Scola, 20 en 22.15 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - commissie financiën, 19.30 uur. Voorschoten Ambachts-, en Baljuwhuis - commissie algemene zaken, 20 uur. OEGSTGEEST/VOORSCHO- TEN Bij het Oegstgeestse zwembad Poelmeer komt voorlopig op proef een fiet senstalling, die door mensen met een uitkering wordt be waakt. B en W van Oegst geest hebben dat besloten, omdat er veel fietsen worden gestolen of beschadigd bij het zwembad. Ook in Voor schoten zijn dergelijke plan nen. Bij het Voorschotense station en tijdens de week markt op vrijdag in Voor schoten moeten stallingen komen. De laatste jaren is het aantal klach ten over gestolen en beschadigde fietsen bij het Oegstgeestse zwembad toegenomen. Daarom besloten zwembadbedrijfsleider Van der Bent en een gemeente lijk ambtenaar om te onderzoe ken of een bewaakte fietsenstal ling tijdens de drukste uren reali seerbaar was. En dat blijkt met een kleine finan ciële bijdrage van de gemeente (500 gulden) te kunnen. Tijdens de maanden dat het openlucht- bad gesloten is kunnen de fiet sen worden gestald in de garde robe. De fietsenstalling zal onge veer twintig uur per week zijn geopend. Het stallen van de fiets gaat een kind vijftig cent kosten, volwas senen moeten drie kwartjes beta len. Omdat tweederde van de zwembadbezoekers met de fiets komt verwachten Van der Bent en Mens dat er zo'n 300 fietsen per week worden gestald. Mocht de proef slagen dan blijft de fiet senstalling open. Tijdens de maanden dat het buitenbad open is kunnen de fietsen staan op een deel van het parkeerterrein. Voorschoten Voorschotense ambtenaren bekij ken op dit moment of het moge lijk is bewaakte fietsenstallingen op te zetten bij het station en de vrijdagse markt op de Voor straat. Deze stallingen zouden moeten worden bewaakt door uitkeringsgerechtigden. Bij het onderzoek wordt niet alleen bekeken of het mogelijk is deze mensen met behoud van hun uit kering te laten werken, maar zal bovendien worden uitgedokterd hoeveel geld ze kunnen vragen voor het stallen van de fietsen. Voorts vinden de ambtenaren dat veel aandacht moet worden besteed aan de organisatie van de stallingen. Vooral de stalling bij het station zou een strakke or ganisatie vergen. "Er moet zestien uur per dag ie mand aanwezig zijn. Dat is niet niks", zegt een woordvoerder van de gemeente. Hij benadrukt dat de gemeente de uitkeringsge- ZOETERWOUDE - In Zoeter woude is sprake van een si tuatie van 'overbewinkeling' Daarom zal de gemeente niet bevorderen dat er meer en grotere winkels komen. Het 'uitstervingsbeleid' voor de winkelstraat van oudsherre, 't Watertje, wordt niet her zien. De gemeente ziet wel een 'positieve rol' voor zich zelf weggelegd met betrek king tot de middenstanders aan 't Watertje. Er zal geen onderzoek worden gedaan naar een eventuele uitbrei ding van het winkelvoorzie ningenbestand. Dit blijkt uit een ambtelijke notitie over de winkelvoorziening in rechtigden niets opdringt. "Ze moeten zélf naar voren brengen dat ze het project zien zitten", voert hij aan. Hij durft niet te zeggen wanneer het onderzoek zal zijn afgerond en de stallingen kunnen worden gerealiseerd. Overigens wordt het onderzoek ge houden omdat raadslid Offringa (CDA) tijdens de begrotingsver gadering van de raadscommissie voor welzijn pleitte voor een stal ling bij het station en markt kooplieden onlangs lieten horen grote behoefte te hebben aan de stalling. Regelmatig vangen ze klachten op van klanten, zoals "mijn fiets neerzetten bij de markt? Daar begin ik niet aan. Voor je het weet is-ie gestolen". met name Zoeterwoude-Dorp. Het verschijnen van deze notitie is een uitvloeisel van het beleids plan 1982-1986. Middenstanders aan 't Watertje hebben herhaal delijk om herziening van het be stemmingsplan Dorp-Zuid (waarin 't Watertje is opgeno men) verzocht. Met name het be leid om deze (voormalige?) win kelstraat een woonbestemming te 'geven heeft bijgedragen aan de onvrede van de middenstan ders met het bestaande bestem mingsplan. In dit plan staat dat wanneer winkels eenmaal een woonfunctie hebben gekregen, ze nooit meer een winkelbestem ming kunnen krijgen. Verder is het de winkeliers aan 't Watertje toegestaan hun bedrijfsruimte met maximaal veertig procent uit te breiden. Onder meer in het geval van de voormalige schoe nenzaak aan 't Watertje is het ef fect van dit zogenoemde 'uitster vingsbeleid' merkbaar. De achterliggende gedachte bij het aannemen van dit bestemmings plan was dat het karakter van 't Watertje geschikter is voor woonhuizen en dat concentratie van de detailhandel in het oor spronkelijke dorpskern moest worden gestimuleerd. Meege speeld heeft zeker dat de grond in deze dorpskern eigendom van de gemeente was. Een particulier plan om aan 't Watertje vier win kels te laten verrijzen werd daar om destijds niet met open armen ontvangen. Vraagtekens Met het oog op de uitbreiding van het inwonertal van Zoeterwoude zijn destijds onderzoeken ver richt naar de behoefte aan win kelruimte. Deze onderzoeken en de bijbehorende adviezen lieten zien dat de voorgenomen uitbrei ding met 900 vierkante meter verkoopvloer "wel wat aan de ruime kant was"(Kamer van Koophandel) en er werd door de Provinciale Planologische Com missie een vraagteken gezet bij de haalbaarheid van de verplaat sing van de bestaande detailhan- delbedrijven. Deze kritische kanttekeningen zijn inmiddels terecht gebleken, ge tuige de constatering in de ge meentelijke notitie "dat er in Zoeterwoude onzes inziens (nog) sprake is van 'overbewinkeling' Het streven naar verplaatsing van bestaande winkels heeft ge faald. De cijfers staven deze conclusie. Op 1 januari 1979 telde Zoeter woude 7311 inwoners. Vieren half jaar later (1 juli 1983) waren er 804 bijgekomen (waarvan 305 pupillen van Gemiva). Het win kelvloeroppervlakte is in deze periode toegenomen met 900 vierkante meter. En dat terwijl de Kamer van Koophandel, zoals eerder aangehaald, de vloerop pervlakte op 1 januari 1979 al "aan de wat ruime kant" vond. Deze oppervlakte is met de bouw van het winkelcentrum met bij na vijftig procent toegenomen. Het streven om door de totstand koming van het winkelcentrum elders winkelruimte verloren te laten gaan is namelijk volledig mislukt. De panden van winke liers aan de Kerklaan die naar het winkelcentrum verhuisden zijn inmiddels door anderen be trokken. Ook van de verplaat sing van bedrijven van 't Water tje naar het winkelcentrum is minder terecht gekomen dan verwacht. Er verdween weliswaar een Spar- vestiging aan 't Watertje, maar dit verlies aan verkoopvloer is te met gedaan door de vestiging van een grote Spar-zaak aan de Dorpsstraat. Er is zelfs- uitbrei ding van de vloeroppervlakte ontstaan omdat in de voormalige Spar-zaak een boetiek (en waar schijnlijk een drogisterij) is ge komen. De komst van deze voor zieningen is niet in strijd met het uitstervingsbeleid en komt tege moet aan de-wensen van de be volking zoals die in 1976 in een consumentenonderzoek zijn geuit. Positief Voorlopig wil Zoeterwoude dus al les bij het oude houden. Aan een uitbreiding van verkoopvloer wordt allerminst gedacht. Ook een herziening (lees: verruiming) van het bestemmingsplan Dorp- Zuid zit er derhalve niet in. Waar schijnlijk zal de provincie een herziening van dat plan niet ac cepteren. De gemeente denkt echter wel een 'positieve rol' te kunnen vervullen voor de aan 't Watertje gevestigde middenstan ders. Deze rol kan bestaan, aldus de notitie, uit het instemmen met wijziging in het gebruik van een bepaald perceel en het toestaan van een verbouwing. Het aloude 'liever-kwijt-dan-rijk beleid' ten opzichte van de winkels aan 't Watertje blijft echter gehand haafd. Een gemeente-ambtenaar hierover: "Ze mogen blijven, maar in principe willen we de winkels daar wel weghebben". Gemeenteraadslid en warme bak ker aan 't Watertje, J. van der Geest, vindt het terecht dat er geen nieuw onderzoek wordt verricht naar de winkelbehoefte in Zoeterwoude. "Dat zou alleen maar geld kosten terwijl de uit komst vantevoren bekend is. Al licht wijst zo'n onderzoek uit dat er geen behoefte aan uitbreiding van winkels is. Als er geen over bewinkeling zou zijn zouden de leegstaande panden aan 't Water tje allang vol zijn". De enorme uitbreiding van het winkelvloeroppervlakte en de te rugloop van de drukte op 't Wa tertje is niet alleen de schuld van de gemeente, vindt ook Van der Geest. "Die negenhonderd vier- kante^meter winkelvloer zou niet extra zijn. Nu blijkt dat dus wel het geval te zijn geweest. Dat de winkelruimte nu te ruim in het jasje steekt was niet helemaal te voorzien. Daarbij hebben ook privé-omstandigheden, econo mische teruggang en branche vervaging meegespeeld bij de 'ontwinkeling' van 't Watertje. Daar staat tegenover dat er een redelijk aantal nieuwe branches zijn bijgekomen. De stomerij, het chinees restaurant en de boetiek bijvoorbeeld kunnen wel dege lijk een positief effect op de koopkrachtbinding in Zoeter woude hebben", aldus de warme bakker. Hij pleit ervoor dat de winkelpan den aan 't Watertje een soort 'bufferfunctie' vervullen. "Reser veer die panden voor de toe komst. Ook al is er nu geen win kelier die er in stapt, nieuwe ont wikkelingen kunnen tot een vraag om winkelruimte leiden. Ook beginnende ondernemers zouden er terecht kunnen. Je moet die panden gewoon achter de hand houden voor de tijd dat de economie weer aantrekt". Vanavond komt de gemeentelijke notitie ter sprake in de commis sie ruimtelijke ordening. Ook in de commissie van economische zaken, later deze maand, zal het ambtelijk stuk op de agenda prij ken. LEIDSCH £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem. Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hootdredacteur R D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef: Commentaren: W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H. v d Post (plv) W. F J Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2