c Henk Groen mist bronzen medaille HE3 Nummer drie voor Stahnke De Rooy moet opgeven in rally Parijs-Dakar Gustafson doet kalm aan Boksers in finale Hopman wint achtste marathon Sowjets oppermachtig bij WK Gerommel in bestuur van Swift Van zover en dan nog te laat... Unieke ontknoping in wielerveldrit MAANDAG 9 JANUARI 1984 Sport GOTHENBURG (ANP/TT) - To- mas Gustafson is het afgelopen weekeinde tijdens nationale schaatswedstrijden in Gothen burg als vijfde geëindigd. Die plaats bezette hij na drie af standen. De organisatoren in het Ullevi- stadion, waar vlak na de Olym pische Winterspelen het we reldkampioenschap allround wordt gehouden, besloten de 5000 meter niet meer te hou den vanwege het slechte weer en de slechte kwaliteit van het ijs. Vandaar ook dat Gustaf son, één van de zeer serieuze gegadigden voor Olympisch goud op de lange afstanden, niet tot het uiterste ging. Gustafson was in een eerder sta dium al zeker van een plaats op het toernooi om het Europees kampioenschap in Larvik. De overige kernploegleden moes ten dit weekeinde onderling uitmaken wie plaatsen twee en drie in Larvik voor Zweden in nemen. Claes Bengtsson en Jan Junell zullen Gustafson in Larvik (Noorwegen) vergezellen. Hans Magnusson en Ulf Ek- strand, die in Gothenburg de beste indruk achterlieten, mo gen alleen nog strijden om de reserveplaats. De voorkeur werd gegeven aan Bengtsson en Junell, omdat zij op de 3000 meter zaterdag hun beide con currenten op forse achterstand zetten. De Finse allrounder Pertti Niit tylae verkeert in de vorm van zijn leven. Niittylae loopt al en kele jaren mee in het interna tionale schaatswereldje. Hij kon nooit imponeren en speel- De inmiddels bijna 28-jarige schaatser uit Karki heeft in het Olympische jaar echter nog eens alle moed verzameld en komt geregeld tot opmerkelij ke prestaties. In Inzeil zorgde hij dit weekeinde tijdens inter nationale wedstrijden voor verreweg de beste prestatie. Op de afsluitende 10.000 meter kwam Niittylae uit op 14 minu ten 37,17 seconden. Daarmee bleef hij slechts veertien se conden verwijderd van het we reldrecord, dat op naam staat van de Zweed Tomas Gustaf son. DEN HAAG (ANP) - Tegen Emiel Hopman is geen marathonschaatser opgewassen. Voor de achtste achtereenvolgende keer won de twintigjarige Noordhollander zaterdag een marathon voor de KNSB-beker. Op het kunstijs van schaatscen- trum De Uithof boekte Hopman zijn negende sei zoenzege. Jos Pronk eindigde als tweede. Co Gi ling werd derde. In het klassement voor de marathonbeker lijkt Hopman een onaantastbare voorsprong te heb ben opgebouwd. Bij de dames zegevierde Ineke Kooiman voor de derde keer in successie. Atje Keulen voert de rangschikking aan. De voorsprong van de door Hopman geleide groep op het peloton bedroeg zaterdagavond vijf ron den. Ondanks de stormachtige omstandigheden schaatste de Noordhollandse trainingsgroep (Hopman, Pronk, Giling en Niesten) al na tien kilometer met een tiental andere vluchters een rondje voorop. Uiteindelijk bleken slechts Jan Kooiman en Dries van Wijhe in staat in dezelfde omloop te eindigen als het Westfriese kwartet. Door de aanzienlijke krachtsverschillen tussen dit viertal en de hoofdmacht, valt het de jury van de ltc marathon moeilijk de precieze achterstanden bij te houden. De technische commissie zal daar om dezer dagen Peter Post raadplegen hoe de verschillen zo exact moeten worden geadmini streerd. Mulder 'valt' terug ASSEN (GPD) - Drie jaar lang hebben de Oostduitse schaatstrainers Angela Stahnke alle tijd en gelegenheid gegeven om als junior te winnen wat er te winnen viel. ASSEN (GPD) - De Sowjet-Unie beschikt over een lichting jonge schaatsers waar alle andere landen van de wereld, zelfs samen, niet tegenop kunnen. Nooit eerder was de overmacht van één natie zo groot als op het WK junioren in Assen, waar de Sowjet- jongens, aangevoerd door de oppermachtige Valeri Goek, naar een volwassen niveau reikten en de drie topplaatsen in het eindklassement voor hun rekening namen. Alleen Henk Groen had zich daar tussen kunnen wringen, maar de Emmenaar trof het op de 5000 meter slecht met het weer, waardoor de derde positie hem ontglipte. Henk Groen toont zijn blijdschap na zijn zege op de drie kilometer. Hij werd vierde in het algemeen klassement. (Foto anp» Op de kletsnatte Asser baan toon de Groen, ondanks de suprema tie van de Sowjet-rijders, zijn mogelijkheden aan voor de toe komst. Het sprintvermogen van de 18-jarige, nog niet volgroeide Drent, is weliswaar te mager om er nu al zeker van te zijn dat hij in de voetsporen kan treden van Hilbert van der Duim en de zij nen. „Maar sprinten kun je leren. Als je er een jaartje op traint, heb je dat ook", is zijn verwachting. Door een misslag - hij bleef ternau wernood op de been - verspeelde Groen zaterdag bovendien enke le tienden van een seconde, een verlies dat later erg kostbaar zou blijken. De sprintkracht van het Sowjet-duo Goek en Klimov was te groot om aan de titel te kun nen denken, door zijn uitsteken de winst op de 3000 meter en een persoonlijk record op de 1500 LEIDEN - In het bestuur van de ren-vereniging Swift blijkt het momenteel danig te rommelen. Tijdens de gisteren in het club huis op "De Waard" gehouden Nieuwjaarsreceptie van de Leid- se wielerclub, gaf voorzitter Cock van der Hulst te kennen zich, althans voorlopig, als afge treden te beschouwen. Aanlei ding tot deze stap was voor Van der Hulst de gang van zaken tij dens de buitengewone ledenver gadering van afgelopen maand december. Daarin werd via een motie tot de instelling van een commissie besloten, die een mo gelijk gewijzigde samenstelling van het Swift-bestuur gaat on derzoeken. Als mogelijke opvolgers van voor zitter Van der Hulst werden toentertijd reeds door enkele "dissidente" Swift-leden de na men van Cees Valentijn (thans voorzitter van de sportcommis- sie) en nieuwkomer Matthijs Koomstra genoemd. Tijdens de in februari te houden jaarverga dering van de Leidse wielerve- renging zou, al dan niet op voor stel van de commissie, tot die be stuurswijzigingen besloten kun nen worden. Howel niet iedereen dit als zodanig zag, bleek Van der Hulst het met grote meerderheid aangenomen voorstel als een motie van wan trouwen op te vatten. Het feit dat zijn mede-bestuursleden boven dien wel aohter de motie ston den, deed Van der Hulst vervol gens besluiten zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Wel liet de cross-routinier uit Zoeter- woude doorschemeren dat hij, in geval van een voor hem gunstige stemming tijdens de komende ledenvergadering, alsnog bereid is om op zijn post terug te keren. Voor junior-veldryder René Guyt was zaterdag in het Bra bantse Oosterhout de aldaar ver reden rit net iets tekort om zijn eerste zege van het seizoen te grijpen. De Katwijker zette tij dens de finale met 'Zeven Mijls Passen' de achtervolging in op de ontsnapte Korver. De voor sprong van zijn rivaal was echter net iets te groot waardoor de Swift-renner met een tweede plaats genoegen moest nemen. Casper an der Meer werd elfde, Eddie Kouiss dertiende. Kouiss bleek een dag later in Dru- nen nog reserves te hebben. Hij sleepte daar een vijfde plaats in de wacht. Guyt eindigde ditmaal als achtste. In de koers voor liefhebbers en ve teranen in Bleijswijk eiste Zoe- terwoudenaar Kees Kerkvliet de zege voor zich op. Clubgenoot Hans Los greep de vierde plaats. meter, hield Groen de derde plaats binnen bereik. Hard De vijf kilometer bracht hem sa men met Goek in de baan. De 17- jarige Rus had de titel al vrijwel op zak, maar dat weerhield hem er niet van er hard vandoor te gaan. „Hij wilde me uit de tent lokken, maar ik hield mijn eigen schema aan", sprak Groen achteraf. Zijn geduld en, toen het erop aankwam, vechtlust, lever den hem de ritzege op. Goek mocht Groen dankbaar zijn dat het bij de laatste kruising niet tot een incident kwam. De Rus, die voorrang moest verle nen, versnelde bij het uitkomen van de binnenbocht. Groen han delde beheerst en liet het niet op een botsing aankomen, die voor Goek diskwalificatie had bete kend. Groen: „Het had gekund, maar waarom zou ik dat doen. Zoiets vind ik onsportief en hij is tóch beter" Teleurstellend was voor Groen wel dat Snetkov hem later op een droge baan, in de slipstream van de verder tegenvallende Noor Krosby, van de derde plaats be roofde. „Het was toen windstil en dat scheelde zeker een halve Groenendaal wilde echter in Dene kamp van geen wijken weten. De crosser uit Sint Michielsgestel was al vroeg betrokken bij een ontsnapping met Zweifel. In de tweede ronde moest hij de Zwit serse oud-wereldkampioen even wel laten gaan, omdat zijn stuur brak. Groenendaal liep 35 secon den achterstand op, maar knokte op het blubberigc parkoers te rug. Halverwege de koers ont stond een kopgroep van zeven coureurs. Het duurde niet lang of Zweifel demarreerde opnieuw Groenendaal was de enige die hem kon volgen. seconde per rondje. Dat kostte mij een plaats op het podium", treurde de Drent, die door de re gendruppels op zijn brillengla zen soms weinig of niets kon zien. Wielrenner Behalve schaatser, is Henk Groen ook wielrenner; geen onbekende combinatie. Voor de komende twee jaar tekende hij een con tract bij een amateurformatie, maar de schaatssport krijgt steeds meer zijn voorkeur. „Als schaatser kan ik volgens mij eer der de top bereiken", is zijn over weging. „Het volgend seizoen zal ik wel weer bij Jong Oranje zit ten en ik wil dan aansluiting zien te vinden met de kernploeg. Als ik mijn havo-eindexamen achter de rug heb, is er meer tijd om te trainen". De beide andere Oranje-rijders in Assen zijn minder ver dan Groen. De eveneens 18-jarige Henri Kraayenbos bleef op de kortste afstanden onder zijn kun nen en haalde, net als Frans Kuy- pers, met zijn hakken over de sloot het eindklassement. Kuy- pers is echter pas 16 en had het moeilijk op de drie en vijf kilo meter. De 5000 toeschouwers, die de re gen hadden getrotseerd, kregen een heuse eindsprint tussen de twee vechters voorgeschoteld. Zweifel had de meeste krachten over en won met een banddikte verschil. Hennie Stamsnijder en de Belgische wereldkampioen Roland Liboton waren wegens verplichtingen in Keulen niet aanwezig. Michel Groenendaal, de jongere broer van Reinier, had meer suc ces in de nationale veldrit te Dru- nen. Hij won afgetekend met ruim een minuut voorsprong op Ties Verhagen. Hun strijd in de achterhoede was een groot verschil met het machtsvertoon van de Sowjet- rijders, die zich nu eens niet lie ten afschrikken door het slechte weer. Goek en Klimov imponeer den, tegen elkaar rijdend, in het bijzonder op de 1500 meter. Hun race en de tijden die eruit voort vloeiden waren van een gehalte waar menig internationale crack onder die omstandigheden zijn tanden op stuk zou bijten. Toch ziet Goek, afkomstig uit Kiev, pas het eerste jaar in de na tionale jeugdselectie van oud schaatser Valeri Lavroesjkin. Maar hij traint al hard en stopt veel meer tijd en energie in zijn sport dan bijvoorbeeld Henk Groen. Die brengt het hooguit tot tweemaal anderhalf uur per dag, Goek steekt er het dubbele aan tijd in. Overvloed Het verleden heeft aangetoond dat nog maar moet worden afge wacht of het jonge Russische ta- De Rooy kon niet aanwezig zijn, omdat zijn vrachtwagen het de vorige dag had begeven. In de klassementsproeven tussen Na- manrasset en Iterouena moest De Rooy met een kapotte lager stoppen. Het koste teveel tijd om de truck te repareren. Vandaar dat De Rooy niet verder mocht deelnemen. De Sonse transportondernemer heeft Sabine, de organisator van Parijs-Dakar, beloofd volgend jaar terug te zullen komen. Een vastgelopen lager aan het linke rachterwiel midden in de woes tijn op 250 km van Iferouani was de oorzaak van zijn uitvallen op de vijfde dag. "Ik had praktisch een tweede wagen aan reser veonderdelen bij me. Dat deze la ger kapot kon had echter nie mand voor mogelijk gehouden", aldus De Rooy. Hij heeft nog wel geprobeerd in Agadez in Niger een nieuwe la ger op de kop te tikken. Deze po ging mislukte. Over zijn start van volgend jaar zei De Rooy: "Ik moet proberen het gewicht iets omlaag te krijgen. Dat heeft ove rigens niet met mijn opgeven dit jaar te maken. Dat was gewoon domme pech". De Rooy was na vijf dagen rally een van de 158 uitvallers op een totaal van 413 deelnemers. Gisteren wonnen de Beigen Jacky lent ook daadwerkelijk de echte top haalt. Nergens bestaat zo'n overvloed aan kampioenen in de dop, maar de trainers springen er in de meeste gevallen onzorgvul dig mee om, zodat velen na korte tijd weer in de anonimiteit ver dwijnen. Voor dit seizoen hebben Goek en Klimov (17) internationaal hun plicht gedaan. Ze zouden voor menig ander land aantrekkelijke olympische kandidaten zijn (op de 1500 meter), maar de Sowjet- Unie kan zich de weelde veroor loven uit een dozijn andere spe cialisten een keuze te maken Ickx (auto's) en Gaston Rahier (motoren) de zevende etappe. Rahier, die zaterdag enige tijd zoekraakte in de woestijn, nam in zijn categorie ook weer de lei- De juryleden gaven na drie ronden een uitslag van 3-2 in het voor deel van de Nederlander, die vanavond in de finale de Noor Magne Hanaa ontmoet. Dewitt startte met wilde aanvallen. Hij wilde in de eerste ronde een knock-out forceren. Vanderlijde hield hem echter op afstand en scoorde punten. Dewitt kreeg in de tweede en derde ronde een waarschuwing van de scheids rechter. Ook Pedro van Raamsdonk bereik te de finale. De Amsterdammer versloeg de Bulgaarse kampioen Ivanov op punten met een uit slag van 5-0. Van Raamsdonk kwam in de negen minuten geen seconde in problemen. Het werd Illustere voorgangsters als Karin Enke en Andrea Schone-Mit- scherlich werden op dezelfde leeftijd al voor het grote werk op geroepen en domineren momen teel het damesschaatsen. Er was bij de ontwikkeling van Stahnke daarom geen haast geboden, en de nu 18-jarige Oostduitse heeft die omstandigheid aangegrepen met het verzamelen van drie we reldtitels. Toch kwam haar triomf in Assen, waar de beide Nederlandse meis jes achterin het klassement ver zeild raakten, erg moeizaam tot stand. Een amper herstelde spierblessure was voor Stahnke een belemmering om voluit te kunnen gaan. Ze won zelfs geen enkele afstand. Of zou Jonge- Oranjecoach Eddy Verheijen ge lijk hebben met zijn veronder stelling: „Misschien heeft Stahn ke in haar leven al te veel energie verbruikt. Als ik haar zie rijden, gaat het stram, wat stijfjes". Stahnke, met een vergelijkbaar postuur als Enke, vocht zich naar de titel op de 3000 meter. Ze bleef precies onder de tijd van de Russin Voilosjnikova, die in de laatste rondjes geen reserve meer had. Deze was er wel in ge slaagd de Noordkoreaanse ver rassing Hwa Son Song achter zich te houden, maar moest na derhand lijdzaam toekijken hoe Stahnke hortend en stotend naar het kampioenschap zwoegde. Grietje Mulder miste de vijfde plaats door een buiteling in de laatste binnenbocht van de 1000 meter. Ze zette extra aan voor het behalen van de ritzege en verloor de controle over haar schaatsen. „Bij de start was ik mijn concentratie al een beetje kwijt, omdat die Koreaanse in mijn baan ging staan. Ze wist niet waar ze moest starten. Ik dacht, ik zal je krijgen, maar dat mislukte". De havo-scholiere uit Ureterp reed vervolgens met een 'brok in de keel' een goede 3000 meter en, af gezien van de val die ook een ding in het algemeen klassement over van de Fransman Serge Ba- cou, die naar de vierde plaats af zakte. Bij de auto's leidde gister avond de Fransman René Metge. zijn honderdste overwinning op honderd vijftien gevechten. Drie partijen eindigden onbeslist, twaalf gingen verloren. Christ van der Smissen, Piet de Jong, Jan Doggen, Frans van Kuijk en Rini van Bracht hebben zich dit weekeinde geplaatst voor de finale van het nationale biljartkampioenschap drieban den. dat begin februari in Eersel wordt gehouden. Het vijftal com pleteert het trio Joop de Wilde (titelhouder), Ad Verlouw en Ed die van de Looy, dat op grond van hun prestatie tijdens de voorgaande titelstrijd al zeker was van deelneming. Angela Stahnke (Foto anp» leerzame uitwerking kan heb ben, kon ze op een bevredigend toernooi terugkijken. Als 16-jari- ge weerde Jolanda Grimbergen zich dapper. Ze eindigde als 12- de, maar mag nog twee keer aan het junioren-WK meedoen Gerry Sörensen wint afdaling PUY ST.VINCENT (ANP) - Cana dese dames hebben dit weekein de de skiwedstrijden in Puy St.Vincent beheerst. De afdaling werd gewonnen door Gerry Sö rensen terwijl Laurie Graham de eerste plaats greep op de super- reuzenslalom. Het was voor de dames de eerste reuzenslalom van dit seizoen. Achter Graham finishte de Zwit serse Michela Figini die werd ge volgd door de Amerikaanse Deb bie Armstrong. Gerrie Sörensen was op de afda ling een seconde sneller dan de Oostenrijkse Vitzthum. Derde werd de Zwitsers Maria Walliser Katusha Esser eindigde als 46ste en Carolien Drommel als 56ste. In Laax zegevierde de Zwitser Urs Raeber voor de tweede maal op een afdaling die meetelt voor de wereldbeker. Franz Klammer eindigde als tweede. In het alge meen klassement blijft de Zwit ser Zurbriggen aan de leiding. Hij heeft negen punten meer dan z(jn landgenoot Heinzer. ASSEN (ANP) De Japanse schaatser Munehisa Kuroiwa heeft aan zijn eerste start in de wereldtitelstrijd voor ju nioren een nachtmerri over gehouden. Kuroiwa reisde de halve wereld over om vervol gens in Assen de start van zijn eerste onderdeel, de 500 meter, te missen. De Japanner zat nog in de kleedkamer zijn schaatsen vast te maken, toen zijn (<■- genstander Shuhai Lu uit China al op het ijs stond. Toen Kuroiwa ook na de tweede waarschuwing van de wedstrijdleiding zaterdag morgen niet op het ijs ver scheen, vertrok Lu alleen voor de sprint. Kuroiwa probeerde vervolgens vertwijfeld scheidsrechter Sol over te halen voor een her start, maar die was onverbid delijk. De Japanner mocht wel op de nummers 3000- en 1500 meter starten, waarin hij met zijn korte prikslag de indruk wekte van de short track-baan verdwaald te zijn. NAMANRASSET (ANP) - Jan de Rooy is zaterdagochtend niet aan de start verschenen van de rally Parijs-Dakar. De leider in het vrachtwagenklassement werd daarop door de organisatie geschorst. Albert Zweifel worstelt zich door de modder naar de eindzege. (Foto anp» DENEKAMP (ANP) Albert Zweifel heeft gisteren de internationale wielerveldrit in Denekamp gewonnen. Zweifel had een ware eindsprint nodig om zich "zwoe ger" Reinier Groenendaal van het lijf te houden. Het komt in veldritten zelden voor, dat de overwining wordt uitgevochten in een eindsprint. STOCKHOLM (ANP) - De Limburgse bokser Arnold Vanderlijde heeft zaterdag in Stockholm de mooiste overwinning uit zijn loopbaan geboekt. In het internatio nale toernooi van Stockholm won hij van de hooggekwa lificeerde Canadese zwaargewicht Willy Dewitt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17