Foreholte terug bij titelkandidaten Ons Eiland haakt af EXTRA PRIJZEN IN DE TOTO: TOTO Fides komt knap terug C Normaal Systeem -Gelijk— OASE door arbitrale misser van slag af Winst voor Pernix VOETBALFINALE De Toto begint 1984 goed. Lees alles over deze gratis extra Toto-attractie in de speciale folder (verkrijgbaar bij uw club of winkelier). En vergeet het Cijferspel niet! Van 1-6 naar 7-7 Lambooy in selectie Jong Oranje MAANDAG 9 JANUARI 1984 Sport LEIDEN - De zaalhandbalploe- gen uit de Leidse regio zijn het nieuwe jaar voortreffelijk be gonnen. In de eerste divisie A wonnen de dames van Fore holte met 16-14 van koploop- ster E en O. De Voorhoutse ploeg deelt nu de tweede plaats op de ranglijst met dat zelfde E en O, de Treffers en BDC met een punt achterstand op de nieuwe koploopster V en K uit Groningen. De dames van Oase hadden even weinig ontzag voor de kop loopster in de tweede divisie D, ODIN, en bleven in Roelofa- rendsveen verdiend met 11-6 in de meerderheid. HVS be nutte in de laatste minuut een strafworp tegen Verburch, goed voor 12-11. De heren van Saturnus lieten in de tweede divisie C het Utrechtse UD alle hoeken van de 5 Meihal zien, om uiteinde lijk slechts met een 20—17 voorsprong te Finishen. In de derde divisie G verloren de dames van MMO met 9-12 van de Hollandiaan, maar coach Caron tekende direct na afloop protest aan omdat de arbiters tegen ieders mening in een ruststand van 5-4 voor de Hol landiaan hadden genoteerd in plaats van 5-4 voor MMO. In de afdelings eerste klasse wonnen de dames van Olym- pia'72 uit Wassenaar met 17-9 van ONDO. De heren van HW'70 misten bij de stand 10- 10 in de tweede helft een straf worp tegen Kwiek Sport, dat gesteund door die misser ten slotte met 15-12 won. Geweldig Foreholte miste tegen E en O be halve Nel Geerlings (nog één duel geschorst) ook Marjan de Groot (blessure). Hannie Bos kamp leidde ditmaal de ploeg uit Voorhout en deed dat ge weldig. Niet alleen vanwege haar zes treffers. Zij verdeelde het spel uitstekend en bedien de feilloos haar ploeggenoten op de cirkel. Vooral de combi naties met zus Elly Hoek en Maijan Mens waren een lust voor het oog. De rust ging in met een 10-6 voorsprong voor Foreholte. Maar E en O liet zien niet zomaar tot de titel kandidaten te behoren. De Emmense formatie kwam sterk terug in een rommelige tweede helft, die werd geken merkt door gele kaarten, tijd- straffen en zelfs een rode kaart voor Ellen van Dam. E en O kwam met nog circa vijf minu ten te spelen langszij: 13-13. Toen leek voor de Voorhoutse ploeg het doek te zullen vallen omdat keepster Olga Almekin- ders om belachelijke reden twee minuten straf kreeg. Bet- tina van As nam haar plaats in en verrichtte direct een schitte rende redding op een break van E en O. Ellen van Dam scoorde voordat zij definitief naar de bank werd verwezen eerst nog 14-13 en op dat mo ment was Foreholte niet meer te kloppen. Elly Hoek benutte koeltjes een strafworp en dat betekende feitelijk de zege. De persoonlijke dekking van E en O baatte daarna immers niet meer. Het einde kwam bij 16- 14. Oase verdedigde sterk tegen ODIN maar aanvallend wilde het niet erg lukken. De rust ging in met een 3-2 voorsprong voor de pupillen van trainer Gerard de Jonge. Na de hervat ting ging de strijd tot 7-6 gelijk op. Toen scoorde Marleen van Stipdonk fraai uit de rechter hoek, 8-6, en daarmee was het van de dam. Na de 9-6 van Ly- dia van der Poel moest ODIN wel 'open' gaan verdedigen om balbezit te krijgen. Dat pakte helemaal verkeerd uit. Jannie Jansen ging er alleen tussenuit en zorgde voor 10-6, waarna Lydia van der Poel met een strafworp de eindstand op 11-6 bracht. HVS en Verburch waren aan el kaar gewaagd. De spanning steeg naarmate het einde na derde. Er werd behalve buiten het veld ook in het veld druk commentaar geleverd op de ar bitrage en dat resulteerde in een Fikse serie gele kaarten. Ank van der Bosch wist zich nog voldoende te beheersen om niet tegen een rode kaart op te lopen. Gelukkig voor HVS, want zij was het die in de laatste minuut bij 11-11 de strafworp moest nemen na een forse overtreding tegen Lenie van der Bosch. Waar de Ver- burch-keepster een 'kogel' ver wachtte, lobde het kanon van de Stompwijkse ploeg de bal listig over haar heen: 12-11 en de winst. Geladen De heren van Saturnus gingen geladen van start tegen UD. Met breaks, afstandschoten en cirkeltreffers werd de Utrecht se defensie zo sterk ontregeld, dat bij 19-8 een monsterscore binnen bereik leek. Maar Sa turnus moest gas terug nemen want de beentjes wilden na dien niet zo best meer. UD kon nog terugkomen, maar de ach terstand was voor de dapper volhoudende Utrechters te groot. Bij 19-17 zorgde aan voerder Ab Dieben voor de verlossende treffer vanaf de cirkel. Zo gemotiveerd hand ballend moeten er in de ko mende weken nog meer 'slachtoffers' in de 5 meihal vallen. MMO, dat in de eerste helft tegen de Hollandiaan de toon aangaf en verdiend met 5-4 leidde, was na de hervatting door de reeds gemelde arbitrale misser (4-5 in plaats van 5-4..) volledig van slag. Verburch proFiteerde dankbaar en nam het iniatief. De arbitrage was na afloop nog wel bereid de eindstand te wij zigen in 10-11 voor de Hollan diaan, maar daar ging coach Caron natuurlijk niet mee ac- coord. Hij eiste overspelen van de tweede helft. Dit muisje zal dus nog wel een staartje krij gen. FRANK BONTE LEIDEN - Pernix pakte in het nieuwe jaar de draad weer op en handhaafde zich middels een 9-7 overwinning op De Driehoek in de subtop. Dat zelfde lijkt ook voor eer steklasser TOP, dat met 8-8 gelijkspeelde bij het laagge plaatste Tjoba het maximaal haalbare. De zegereeks van Zuiderkwartier werd in Dordrecht afgebroken door De Zwervers: 14-10. Ons Eiland verloor in de slotfase (7-9) het vierpunten-treffen tegen Excelsior. Nog altijd heeft coach Jasper En gel de juiste opstelling niet ge vonden. Na alle experimenten trad Pernix. tegen De Driehoek weer aan met de oude herenkop pels Kees Hortensius/Peter Kui pers en Kees Brokaar/Geerten Breedveld. Een duidelijke con clusie kon niet getrokken wor den. De Driehoek bleek namelijk alleen in de beginfase echt ge vaarlijk. De Friezen kwamen ook tot tweemaal toe twee punten voor, maar vielen ver terug nadat Oenema met een zware Achilles peesblessure het veld moest rui men. Voor de pauze nog kwam Pernix, met een eenmaal scoren de Janneke Mulder, die een ei gen duel uitvocht met haar oude trainster Minke Peereboom, op 3-4 door een goal van Geerten Breedveld. Om na de hervatting direkt door te stoten. Kees Brokaar scoorde 4- 4, waarna Kees Hortensius van afstand en, nadat Carla Kuipers onreglementair was gestuit, van af de strafworpstip Pernix op voorsprong zette. Verdere uit breiding van de marge bleek on mogelijk. Niet zozeer omdat er geen kansen waren, want de toch wat oudere Friese ploeg bleek naarmate de strijd vorderde ook conditioneel te kort te schieten. Pernix wist echter met dé kan sen geen raad en alleen Denise Smits en Kees Hortensius kon den proFiteren. In de slotfase leek er zelfs nog paniek uit te breken in de Leidse gelederen, toen de hekkesluiter op 8-7 kwam. Het op balbezit spelen ging Pernix echter uitstekend af. Er kwam uiteindelijk nog een ne gende treffer, de derde van Kees Brokaar, uit voort. De lange reis had duidelijk haar weerslag op het spel van TOP. Het spel dat de Sassenheimse eersteklasser tegen Tjoba ten toon spreidde was uitermate stroef. Er werd te weinig vrij ge lopen, waardoor er ook nauwe lijks doelrijpe kansen ontston den. Voortdurend ging de Zeeuwse ploeg, op de ranglijst gevaarlijk laag geklasseerd, maar dat was zaterdag nauwelijks merkbaar, aan de leiding. Via 3-0 werd met een 5-3 stand de rust bereikt en pas in de slotfase wist TOP het gat van twee pun ten te dichten. Anne van der Zaag scoorde 8-7 en de bij 8-6 voor Bert Staal in het veld geko men Gerco Langelaan zorgde in de slotfase nog voor de gelijkma ker. De overige treffers voor de ploeg van coach René Versloot kwamen op naam van Anne van der Zaag (2), José van der Berg, Karin Baak, Egbert Dijkstra en Sjoerd van der Klaauw. De opmars van Zuiderkwartier op de ranglijst werd ruw gestuit. De Zwervers bleek in het Dordtse opnieuw succesvol en boekte ten koste van de Leidenaren een vierde thuisoverwinning. Daar had coach Nico van Leeuwen niets op af te dingen, want hoe wel zijn ploeg uitstekend verde digde kon niet worden verhin derd dat de aanvallers van De Zwervers, de dames incluis, voor rust achtmaal raakschoten. Bij 5-2 ging de aansluiting deFini- tief verloren toen Erik van Lun- tèren, al eerder goed voor 2-1 en 5-2, een strafworp miste. Nu werd het 6-2 en bij het aanbreken van de rust was de beslissende kloof (8-3) al geslagen. Pas in de slotfase werd het tot zeven tref fers opgelopen verschil tot aan vaardbare proporties terugge bracht. Erik van Lunteren en Rens Henzen haalden de 13-6 achterstand op tot 14-10. De ove rige goals waren van Edith Hille- brand, Ineke de Hertog, Rens Henzen en Dick Derksen. Ons Eiland haakte na achtenvijftig minuten manmoedige strijd te gen koploper Excelsior af in de titelrace. De ploeg van coach Gé van der Water maakte een in de eerste helft opgelopen 1-3 achter stand goed, waarbij Rob Hassel- bach met drie treffers een hoofd rol speelde en kwam door dezelf de speler zelfs met 7-6 voor. De punten gingen echter alsnog aan Ons Eiland voorbij.. Fiks wees Oranje Nassau terug, maar had daar opvallend veel moeite mee. Een 4-1 voorsprong slonk tot 4-3 en kon pas in de slotseconden van de eerste helft weer enigzins (5-3) hersteld wor den. Herma Tobé miste na twee benutte strafworpen een derde en daarmee de kans op 7-3. Sand ra van Gelderen zorgde niette min voor de zevende treffer, maar daarna, met nog een kwar tier te gaan, stopte de anders zo produktieve Oegstgeester doel- puntemachine definitief. De Danaïden bleef in het spoor van koploper Ten Donck door een zege op DKV. Een uiterst moeizame overwinning echter voor de toch sterk spelende ploeg van coach Hans van Huis. Nadat tweemaal een voorsprong van twee treffers (1-3 en 6-8) ver loren was gegaan, bleek de eind sprint verlossend. Joyce van Leeuwen en Eric Peters, die evenals Cees Christiaanse vier maal scoorde, zorgden voor 9-11, waarna tijdens het tijdrekken de zelfde Christiaanse de eindstand op 9-12 bepaalde. De Algemene zakte verder weg in de grijze middenmoot van de tweede klasse. Kort na rust deel de subtopper Eureka de fatale klap uit. Van de 3-4 ruststand lie pen de Dordtenaren weg naar 3- 7. Wim van Vliet scoorde drie maal voor de formatie van coach Jan Sjardijn en was daarmee de enige gevaarlijke speler. Velocitas lijkt voorlopig verwezen naar het tweede plan. De Dijkvo- gels bleek in de slotfase de meest intelligent spelende ploeg, nadat de Leiderdorpers die voortva rend startten, geen raad wisten met de 1-4 voorsprong. Na een 5- 6 ruststand waren bij 8-6 de rol len omgekeerd: 11-9. Jeroen van Driel scoorde vijf- en Leon Brou wers driemaal. Fluks wist KNS in de tweede helft van de streekderby beslissend op afstand te zetten en behield daardoor zicht op de door Tempo bezette koppositie. Aanvankelijk was KNS, dankzij de inbreng van de vijfmaal scorën- de Peter Zitman zelfs in het voor deel (0-2), maar na twintig minu ten trad de kentering in. De Oegstgeestenaren misten kort voor en na rust (5-4) twee straf worpen en toen was Fluks deFini- tief vertrokken: Aad van Dronge- len (3), Corrie Schelvis, Nel Hor dijk en Tjaard Sijpkes tilden de score naar 11-5. Ria Zitman, He- leen van der Nat en Peter Zitman wisten in het laatste kwartier de nederlaag nog tot 11-8 te beper ken. BvG GRATIS NAAR DE Deze week - en de drie volgende weken - zijn er (naast de gebruikelijke geldprijzen) in Toto-Normaal/ Toto-Systeem en Toto-Gelijk gratis extra prijzen te winnen. Extra kansen zonder bijbetaling. De actie duurt maar liefst 4 weken. De winnaars gaan, samen met hun partner, 26 en 27 juni a.s. een 2-daagse reis maken naar de Franse hoofdstad. Alles is inclusief: vervoer, ontbijt, diners en overnachting. De winnaars krijgen zelfs nog zakgeld toe! Ook het absolute hoogtepunt van deze geheel verzorgde reis is natuurlijk gratis: een plaats in het "Pare des Princes'-stadion, waar de finale van de E.K.-Voetbal 1984 wordt gespeeld. Zin om mee te gaan? Die kans hebt u! En zó pakt u die kans op de gratis Parijs-reis. 1. Speel mee in de weken 2,3,4 en 5 in Toto-Normaal/Toto-Systeem of Toto-,— Gelijk. (Let op: deze week moet u al inleveren voor week 2). m«m. 2. In ieder van de vier weken trekt de^^5^ notaris voor elk van de 3 spelvormen (Normaal/Systeem èn Gelijk) 4 deel nemende formulieren. In totaal dus 12 formulieren per week. 3. De getrokken formuliernummers worden via de media bekend gemaakt Om een van die extra prijzen te winnen, moet het nummer van uw kopie formulier van die week gelijk zijn aan een van de getrokken formulier nummers. LEIDEN - Het was een geslagen ploeg, die in de rust van het duel tegen Blauw Wit op de banken hing. De 6-1 ach terstand had haar sporen achtergelaten op de Fides Pac- ta-acht. Met de hoofden omlaag en wezenloze blik werd er geluisterd naar coach Gerard Bos, die de ploeg moed inpraatte. Twee wissels brachten na de hervatting het élan weer volledig terug en het wonder geschiedde: Fi des Pacta pakte alsnog een punt: 7:7. Opdoffer Na een half uur kon de balans wor den opgemaakt: 1-6 en die men tale opdoffer moest worden ver werkt. Coach Bos zette allereerst Wilma Neuteboom in voor Bea Schrama met de opdracht ruimte te maken voor de doorbraak. Een tweede wissel, nadat Nico Pikaar voor 2-6 heeft gezorgd, bracht Dick Onderwater in het veld. In het Leidse verdedigingsvak. "Ronald van der Velden kwam teveel snelheid tekort ten op zicht van Cort van Dijk", ver klaarde Bos na afloop deze zet. "Onderwater is gewoon een ou derwets goede klever". En ook een prima aanvalsleider bleek na vakwisseling bij 3-7. Blauw Wit zakte langzaam maar ze ker weg, "we scoorden niet meer, ook al waren er prima kansen" gaf coach Frits Bruijntjes als wel heel simpele reden op. De - ge miste - strafworp van Leonhard was daarvan het meest voor de hand liggende voorbeeld. Maar ook speltechnisch waren de Am sterdammers minder en te vaak was het in de aanval allemaal voorspelbaar. En dus kon Fides onder de korf weer volop onder scheppen, waarbij vooral Nico Pikaar excelleerde. Middels twee strafworpen bracht Dick Onderwater Fides weer in de strijd, waarop Blauw Wit met nog een klein kwartier te gaan reageerde met temporiseren van het spel. Het baatte de Amster dammers allemaal niet, want na de 6-7 van Janneke Verlind was het. geloof in eigen kunnen weer volledig terug bij Fides Pacta. Janneke Verlind speelde op nieuw een hoofdrol toen ze vier minuten voor het einde langs haar tegenstandster glipte en een strafworp forceerde. Henny Pi ket bleek de spanning aan te kunnen en scoorde beheerst. Het wonder was geschied. BRAM VAN GENT ZEIST - De Leidse junior Alfred Lambooy is zaterdag gekozen bij de laatste twaalf voor het Neder lands juniorenachttal, dat op 4 maart a.s. in het Belgische Deur- ne de jaarlijkse zaalkorfbalinter land tegen België speelt. Het is de eerste maal dat de nog vijftien jarige speler van De Algemene doordringt tot de laatste twaalf. Vorig jaar viel Alfred Lambooy, die als enige van de geselecteer den met zijn ploeg in de junio rencompetitie van de afdeling Rijndelfland uitkomt, nog in de laatste selectieronde af. Hetzelf de gebeurde ditmaal met Fides Pacta-speelster Bettina Somme- ling, die zich zaterdag tijdens de drie selectiewedstrijden niet in slaagde zich voldoende waar te maken. De toeschouwers in de weer bom volle 5-meihal werden er stil van. Geroutineerd speelde Blauw Wit de Leidse defensie uiteen. De verdedigers werden simpelweg zoekgespeeld en terugvallen op de korf om de de bal te onder scheppen was te riskant. Sterk gevarieerde aanvalspatronen brachtten (ex)-internationals Ri- ni Keereweer, Joost Leonhard en Cort van Dijk in stelljng, die op snelheid de Leidse verdedigers passeerden. Alleen Henny Piket scoorde tegen vanaf de stip (1-1) en verder leek Fides er niet aan te pas te komen. Want ook aan vallend kwam de Bos-brigade in problemen doordat van het af standschot nauwelijks nog drei ging uitging. Het scherpe verde digen van de Amsterdammers, waarop Fides geagiteerd reageer de, droeg daar ook het nodig aan bij.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15