Weer 'klappen voor Leiden Plan Oranje: drie oefeninterlands in één week Den Bosch nog te groot Biochemicus 'nodig' bij schaatsers Hondebeet verijdelt come-back Klagende 'amateurs' fors beboet Docos wint LFC-toernooi Leiderdorp klopt Trotters Inhaalrace Fides slaagt Philidor valt uit zadel Vandaag in de sportkrant Ovatie voor Maradona Leidse derby 'ouderwets' Groen glijdt langs brons ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal overweegt om het Nederlands elf tal in één week tijd drie vriendschappelij ke interlands te laten spelen. Die confron taties zouden na afloop van de competitie moeten plaatsvinden tegen landen die zich wél hebben geplaatst voor de eind ronde van het Europees voetbalkam pioenschap, dat half juni in Frankrijk be gint. Bovendien bestaat binnen het bestuur van de KNVB het voornemen de resterende twee wedstrijden van het Olympische kwalificatietoernooi af te laten werken door het nationale A-team Volgens Jacques Hogewoning, vice-voor- zitter van het sectiebestuur betaald voet bal, zouden hiermee redelijke alternatie ven kunnen worden geboden aan het Ne derlands elftal, dat in Frankrijk niet van de partij is. "Driemaal in één week tijd in actie komen op drie verschillende loca ties bootst min of meer de werkelijkheid na van een eindronde", aldus Hogewo ning. "Ik denk dat het zelfs nog zwaarder is, vanwege de verplaatsingen en dat een dergelijke situatie zich laat vergelijken met een WK". Overigens hebben zich nog geen tegenstan ders gemeld die Oranje voor het EK als sparringpartner zien. Hogewoning zelf denkt aan vriendschappelijke wedstrij den tegen Belgïe, West-Duitsland en De nemarken. Het is evenwel nog de vraag of die landen willen. Denemarken is wellicht de enige. De Belgische en Westduitse bonden heb ben hun oefenprogramma zo goed als rond en in eigen land leven er bij de clubs uit de top van de eredivisie allerlei plan nen om tussen de afloop van de voetbal competitie (half mei) en de start van de eindronde in Frankrijk (half juni) zelf lu cratieve tegenstanders te zoeken. Het maakt het doorgaan van de plannen van Hogewoning c.s hoogst twijfelachtig, vandaar dat hij wel wat ziet in het voorne men om het nationale A-team de nog res terende thuiswedstrijden van het Olym pische elftal te laten spelen. Het gaat hier bij om de wedstrijden tegen Italië en Joe goslavië op 4 en 18 april. Die plannen worden morgenavond besproken. Worden ze goedgekeurd, dan mogen overi gens lang niet alle spelers van het huidige A-team meevoetballen. Ophof, Van Breu- kelen, Wijnstekers, Schrijvers, Stevens en Willy van de Kerkhof hebben kwalifi catiewedstrijden gespeeld voor het WK van 1982 in Spanje en zijn daardoor uitge sloten van deelneming. De betrokken bondscoach Ger Blok is zeer boos over het voornemen, waarvan hij niets afwist. Eddy Verheyen: ASSEN (GPD) - Het trainerscollec tief van de Nederlandse schaat sers doet er volgens Eddy Ver- heijen verstandig aan de hulp van een biochemicus in te roe pen. „Voor het bereiken van de internationale top ben je primair natuurlijk afhankelijk van het ta lent, maar wanneer je het beste wilt, denk ik dat er ook een bio chemicus bij moet komen. Die kan een trainer helpen bij het sa menstellen van de trainingspro gramma's", opperde de coach van Jong Oranje tijdens het WK voor junioren in Assen. „Wij weten wèl veel van bewe gingsanalyses en trainingsleer af, maar niets van bloedsamenstel- lingen. Een biochemicus kan aan de hand van analyses van het bloed zeer waardevolle informa tie geven aan een trainer. Ik be weer niet datje dan meteen kam pioenen kweekt, je moet het zien als een aspect in de totale bege leiding",. aldus de vroegere top- schaatser, die er aan toevoegde dat hiervoor de financiële midde len waarschijnlijk ontbreken. Het is geen nieuw geluid dat Ver- heijen liet horen. Vier jaar terug introduceerde Jorrit Jorritsma bloedanalyses in de schaatssport bij de sprint-kernploeg. Hij werkte er een half seizoen mee, moest toen vertrekken, waarna niemand het project verder nog serieus nam. De in Assen als radioverslaggever aanwezige Jorritsma, geconfron teerd met het idee van Verheyen: „Hier moet ik gewoon om la chen. De farmaceutische indus trie stelde ons vier jaar geleden gratis een apparaat beschikbaar ter waarde van 50.000 gulden. Dat staat nu bij dokter Pluymers op zolder. Omdat iedereen het belachelijk vond wat ik toen deed, wordt er geen gebruik van gemaakt. Rob Pluymers heeft de kennis om er mee te werken, maar hij mag alleen de griep- spuit geven. Dat is toch jam mer". Aan de hand van bloedmonsters werd in de tijd van Jorritsma da gelijks de belastbaarheid van de schaatsers bepaald. Jorritsma: „In diverse landen gebruiken ze die methode. Ik begon er halver wege mijn laatste seizoen mee. Dat was te laat om resultaat te verwachten en daar ben ik mee om de oren geslagen. Pas na een reeks van jaren kun je het effect in de prestaties zien. Toch kwa men we er toen al achter dat Lieuwe de Boer en Sies Uilkema niet de trainingsintensiteit kon den opbrengen om de absolute top te bereiken. Op de duizend meter gaan ze te snel kapot". Toen Jorritsma en Pluymers de uitkomsten van bloedanalyses gingen betrekken bij het uitstip pelen van trainingsprogramma's, waren de Sowjet-Unie, Oost- Duitsland, de Verenigde Staten en ook Canada, waar Jorritsma eveneens als bondscoach werk zaam was, er al vier jaar mee be zig. „Nu liggen we ten opzichte van die landen al acht jaar ach ter", stelt Jorritsma nuchter vast. „We hechten in Nederland nu eenmaal aan grote tradities, maar ik zie onze achterstand alleen maar toenemen. Andere landen selecteren jongeren veel eerder op lichaamsbouw en dan gaan ze experimenteren met belastin gen. Kijken ze hoever ze in trai ningen kunnen gaan. Maar iets wat nieuw is, moeten ze in Ne derland gewoon niet". LEIDEN - Eén minuut voor tijd dreigde de zaak onverwacht nog uit de hand te lopen. Mitch Plaat, de onbe twiste uitblinker van het zinderende duel tus sen Nashua Den Bosch en Elmex Leiden, ging in de hoogste versnel ling op weg naar de winnende treffer voor zijn ploeg toen Don Cox, gefrusteerd waarschijn lijk door zijn eigen zwakke spel, hem op brute wijze tegen de grond werkte. Met ge balde vuisten schoot Plaat op de Leidse Ame rikaan af en een ordi naire vechtpartij kon alleen voorkomen wor den door handelend op treden van arbiter Van der Willigen. Maar seconden later, nog voor dat de voormalige spelverdeler van Leiden middels vrije wor pen in tweede instantie dan maar zijn oude ploeg de das omdeed, was de vrede weer her steld. De geschrokken Cox bood onmiddellijk zijn verontschul digingen over zijn onbesuisde gedrag bij Plaat aan die deze sportief accepteerde. Waardoor het schitterende treffen tussen de twee aartsrivalen alsnog een waardig einde kreeg, zij het natuurlijk dat Leiden op nieuw een illiLSie armer was ge worden. Trots Want met de 68-73 overwinning stelde de heersende landskam pioen binnen vier dagen orde op zaken. Een half seizoen lang moest het trotse Den Bosch, beladen met internationals, toezien hoe het gerenoveerde Leiden ongeslagen en wel de ranglijst kon aanvoeren. Op eerbiedige afstand van vier punten (nederlagen tegen Lei den en Haaksbergen) volgend, kon Boot niets anders doen dan zijn mannen prepareren op de eerste week van het nieu we jaar waarin 'de dubbel' stond geprogrammeerd. En dat Boot, sinds die bewuste avond in september toen hij zich volkomen onverwacht liet verrassen door Harrewijns' fast-break spelletje, niet heeft stilgezeten, moest Leiden nu aan den lijve ondervinden. Vorige week in de Maaspoort eindigde deel één van de wraakactie in een totale ont luistering van Leiden dat hele maal niet bedacht was op zo veel rancune aan Bossche zij de. Deel twee, met het herove ren van de koppositie als doel, verliep voor Boot minder soe pel. Gewaarschuwd - en bo vendien beter uitgerust dit maal van de inspanningen tij dens de Haarlemse basketbal- week - was Leiden niet van plan om in eigen Vijf Meihal nogmaals te worden verne derd. Dat gebeurde, voor 2200 fel mee levende en bij tijd en wijle laai end enthousiaste toeschou wers, dan ook niet. Integen deel, er ontspon zich een volle dig gelijkopgaande wedstrijd die, in tegenstelling tot de eer ste partij, voor Nederlandse begrippen van uitstekend ge halte was. Met af en toe Ita liaans aandoend spel gaven de ploegen elkaar vooral in verde digend opzicht geen duim- hreed. toe. Diepte Het verschil van die uiteindelijke vijf punten werd dan ook be paald door het feit dat Den Bosch enerzijds over iets meer diepte beschikte (behalve vier internationals en een Ameri kaan in het veld zit daar op de bank nog een andere Ameri kaan plus Kees Akerboom) en anderzijds in aanvallend op zicht gecontroleerder te werk ging. Forceren was er niet bij, hoefde ook niet met zoveel po tentiële scorers binnen de LEIDEN - In het Nederlands ta- feltennisteam, dat zaterdag in Eindhoven met 4-3 van Finland won, ontbrak Ellen Bakker. De speelster van Avanti was aanvan kelijk opgesteld, maar de bonds- coaches Jan Vlieg (dames) en Mi lan Stencil (heren) besloten pal voor de wedstrijd voor de eerste divisie van de Europese landen competitie de 16-jarige scholiere uit het team te laten. De reden daarvoor was een ge sprek, dat vorige week dinsdag plaatsvond tussen Jan Vlieg en zijn voorganger Gerard Bakker. De Leidenaar werd daarbij ver gezeld door Bettine Vriesekoop, Sandra de Kruijff en dochter El len. De dames eisten van de NTTB dat Bakker na anderhalf jaar schorsing niet meer als per sona non grata wordt behandeld. LEIDEN - Beek 18 (14), Hagens 16, Wiel 11 (6), Cox 10, Van Helfteren 7, Kragtwijk 6, Van Dam 0. Schot percentage 45, rebounds 29, bal verlies 7. DEN BOSCH - Plaat 25, Akerboom 10, Gibson 10, Kuipers 8, Sykes 8, Cramer 6, Esveldt 6. Schotpercen tage 51, rebounds 34, balverlies 10. ploeg. Lukte het bij de. één niet, dan stond er wel een an der op. Iedereen bij Den Bosch is daar, sinds het herstel van Akerboom met name, weer Ellen Bakker buitenspel bij Oranjeteam Voorts wilde het trio een duide lijke uitspraak van de tafelten- nisbond over een mogelijke te rugkeer van Gerard Bakker als damescoach. Het feit. dat de NTTB zich (nog) niet over deze zaak wilde uitspreken, weekte emoties los bij Ellen Bakker. Re- van doordrongen en zo wordt er ook gehandeld. Dat is bij Leiden wel anders. Harrewijn beschikt eigenlijk alleen in de persoon van Toon van Helfteren over een goede bankspeler, de rest is nog net iets te licht voor dit zware werk. Met een zaterdag in de aanval compleet falende Don Cox en een nog niet in vorm zijnde Bert Kragtwijk in de ge lederen werd de druk op de rest daardoor te groot met als gevolg dat er af en toe wel de gelijk geforceerd moest wor den. Dat leidde min of meer tot de uitsluiting van spelverdeler Emill Hagens (vijf fouten) vier den voor de bondscoaches om de dochter van Gerard Bakker uit de ploeg te laten. Ellen zelf had overigens graag willen spelen. Het weerhield het Nederlands team er niet van met 4-3 te zege vieren over Finland. Dankzij die overwinning behield Oranje goe de vooruitzichten op promotie naar de super-divisie. Nederland heeft de kansen daarvoor in ei gen hand. Om te promoveren moet op 7 maart het slotduel in Sicilië tegen Italië in winst wor den omgezet. De kans daarop is redelijk groot, want zaterdag werd duidelijk dat Nederland de eerste divisie is ontgroeid. Met name Bob Potton en Henk van Spanje waren in Eindhoven uit stekend op dreef. Gedetaillerde uitslagen: zie score bord. minuten voor tijd by de stand 60-63. En de gevolgen daarvan bleken dus fataal te zijn. Winstkansen Dat Leiden desondanks heel lang bij kon blijven en zelfs nog winstkansen kreeg was aan de ene kant te danken aan de collectieve inspanning bij het verdedigen (Wiel hield schutter Cramer hierbij op zes puntjes) en aan de andere kant door het sublieme spel van Mr. Basketbal, Jerry Beck. Nu zijn landgenoot Cox hevig teleur stelde door of niet, of mis te schieten, besloot de sterkste Amerikaan in deze competitie maar een dubbele inspanning te leveren. Dankzij hem vooral werd het niet opnieuw een een- y zijdige vertoning en zat het pu bliek deze keer continu op het puntje van de bank. En Beck had het niet bepaald ge makkelijk. Omdat Boot inmid dels wist dat Leiden niet de kans mocht krijgen om zijn ge vreesde fast-break te lopen richtte hij vooral de aandacht op Beck die met zijn twee me ter de hele wedstrijd door moest opboksen (vaak nog in een kleine zóne ook) tegen de 2.06 meter lange Kuipers en de 2.07 meter lange Gibson, dan wel Terry Sykes. Van een fast- break kwam het niet, omdat Boot ook Plaat en Cramer on middellijk na een schot liet te ruglopen, maar de Bossche coach kon met zijn taktiek niet verhinderen dat Beek desal niettemin heerste in de re bound. Vooral na rust (32-36) stal de Amerikaan de show. Met twee onnavolgbare dunks verplicht te hij de toeschouwers aan zich, om daarna op zijn eentje tot tweemaal toe een gaatje van vijf punten (44-49 en 52-57) te dichten. Had hij iets meer hulp van buitenaf en van Kragtwijk gekregen dan zou Beek als een - groots winnaar uit dit duel naar voren zijn gekomen. Nu evenwel greep een ander die Prijs. Blij Dat was dus Mitch Plaat, de Bos sche spelmaker die het tempo van de wedstrijd bepaalde en daarbij scoorde wanneer hij wilde, of anderen dat liet doen. Blij met die volle bak ("Ik voel me hier nog steeds uitstekend thuis") greep de binnenkort vader wordende Plaat de gele genheid gretig aan om weer eens aan te tonen dat hij nog steeds de beste speler van Ne derland is. Vooral tijdens de breekpunten - en die zijn er ve le in zo'n belangrijke partij - nam steeds hij het initiatief, zo als hij dat vanzelfsprekend ook in de cruciale slotfase deed. Met Hagens eruit dwong hij prompt diens vervanger Jim van Dam tot een persoonlijke fout om vanaf de lijn 60-65 aan te tekenen en na een twee sco res van Cox (jawel, aan het eind lukte het opeens wel) bracht opnieuw Plaat het ver schil op drie punten. Om ten slotte bij verkregen balbezit in hoog tempo richting Leidse basket te vertrekken voor de definitieve genadeklap. Maar ergens halverwege klapte hij evenwel door toedoen van de gefrustreerde Cox keihard j. tegen het houtwerk. Wat later, na afloop, stelde hij blij te zijn het hoofd van Cox niet geraakt te hebben. "Hij was bij nader inzien toch iets te groot voor me' grapte hij losjes. Maar dat was Den Bosch ook voor Lei den.... AD VAN KAAM Van Jan Verver LEIDEN - Een herdershond heeft verijdeld dat Jan Verver gisteren zijn rentree kon maken in het eerste elftal van Lugdunum. Bij het lopen van zijn ronde werd de 34-jarige Leidse postbesteller vo rige week in zijn hand gebeten toen hij de brieven in de bus van een huisdeur liet glijden. De wond aan een vinger was zoda nig, dat Verver gisteren niet mee kon voetballen in de eerste klas se-derby Roodenburg-Lugdu- num (3-3). De middenvelder, die aan het be gin van het seizoen stopte bij Lugdunum omdat hij zich geheel aan een trainerscursus wilde wij den, was gevraagd op zijn besluit terug te komen, omdat een fiks aantal spelers van de bedreigde club uit de Kikkerpolder ge schorst of geblesseerd is. Verver stemde toe, speelde een oefen wedstrijd en leefde toe naar zijn come-back. Tot de herdershond toehapte. Verver maakt nu ver moedelijk zondag in het duel bij De Spartaan zijn rentree. Waarschijnlijk voor niet veel min der toeschouwers dan gisteren, want de Leidse derby in de eer ste klasse district West I, trok maar weinig kijkers. Een gevolg van de barre weersomstandighe den, maar ook van een foutieve mededeling. Tijdens het zaal- voetbaltoernooi van LFC, waar aan twaalf verenigingen met elk drie teams deelnamen, werd in de Groenoordhallen omgeroe pen dat Roodenburg-Lugdunum was afgelast. Pas een uur later (rond half drie) werd dat bericht gerectificeerd. Op dat moment was de derby al een half uur be zig. KAMEN (DPA) - Amateurvoet ballers, die van hun voorzitter het één en ander krijgen toege stopt, kunnen maar beter hun mond houden, ook al krijgen ze minder dan hun is toegezegd. Dat is de les, die de spelers Vol- ker Graul en Roland Peitsch van de Westduitse amateur-eer steklasser FC Gütersloh hebben geleerd. Zij hadden de euvele moed erevoorzitter Heinrich Steinkamp bij het gerecht aan te klagen, omdat deze slechts een deel van zijn contractuele ver plichtingen was nagekomen. De 31-jarige Graul toonde aan, dat hij van 1981 tot 1983 maandelijks vijftienduizend mark had moe ten beuren. Peitsch had met Steinkamp een overeenkomst van 65.000 mark per seizoen. Nog voordat de uitspraak viel, rea geerde een geheel andere instan tie: de tuchtcommissie van de Westfaalse voetbal- en atletiek- bond. Eindelijk was immers het bewijs geleverd dat er in de hoogste afdelingen van het West duits amateurvoetbal fiks wordt betaald. De tuchtcommissie had direct een oordeel klaar: de FC Gütersloh wordt aan het eind van het sei zoen teruggezet naar de regiona le competitie. De tot dusverre ge speelde wedstrijden gelden niet meer; de resterende wedstrijden moeten wel worden gespeeld, maar gelden evenmin. Volker Graul en Roland Peitsch zijn voor drie jaar geschorst en heb ben een boete gekregen van resp. 15.000 en 5.000 mark. Steinkamp kwam er vanaf met een boete van 1000 mark. Hij mag geduren de vijf jaar geen functie vervul len. ADVERTENTIE KOFFIEDAME SCOORT! Uitslag verkiezing KOFFIEDAME 1983! Tijdens de HORECAVA - RAI (A'dam) wordt op dinsdag 10 januari om 12.00 uur in stand 334 van de „Drie Mollen sinds 1818" gekozen uit de volgende koffiedames: H.P. Winterwerp, Sijmons, M. Visscher, T. Dobbeling, J. Pijl en gehuldigd /-. als koffiedame van het jaar 1983. a 'j,; s w>nt cen prachtige reis TO De Drie Mollen wenst u een voorspoedig 1984

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11