LEIDSCH DAGBLAD Taiwan: geen handelsmissie Defensieorder RDM komt nog deze maand Belastingaanslag bij fout parkeren Gouden vondst Haagse reder wil vijf schepen kopen Weer stroom in Paramaribo Bende vernielt en steelt voor IV2 miljoen Concurrentie positie van Nederland is snel gedaald Schadereparatiesaan alle merken LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 JANUARI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37288 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Een bijna vergeten incident onder het stof vandaan gehaald: deze week precies veertig jaar geleden werd op het Rapenburg een moordaanslag gepleegd op de directeur van het Arbeidsbureau in Leiden. Twee betrokkenen over de nasleep. "PAGINA 15 Voor de prijs van een auto uit de middenklasse koop je er al een: een ultra licht vliegtuigje oftewel een ULV. Maar lawaai maken kunnen ze ook, vandaar dat niet iedereen er blij mee is. PAGINA 21 LONDEN (GPD) - De 13-jarige William Derby uit het dorpje Alfold, ten zuiden van Lon den, wist niet wat hem over kwam, toen hij een slootje aan het graven was bij het huis van zijn ouders. In de modder bleek een merkwaar dig kistje begraven te liggen. Niemand in het dorp had er enig idee van wat dit nu wel kon zijn en met de subtiliteit schooljongens eigen, sloeg William daarop het kistje maar met een voorhamer in stukken. De inhoud: een bi zarre boodschap in code, als mede een telefoonnummer. Achter het nummer bleek de chocoladefabriek Cadbury schuil te gaan, die het idee heeft gehad, vooral ook met het oog op het voor de fabri kant produktvriendelijke paasfeest, 12 schatten her en der in het Verenigd Konink rijk te begraven. In een boek met daarin 12 verhalen zijn de aanwijzingen verstopt om trent de vindplaats van de schatten. Een dergelijke stunt is al eens eerder vertoond: twee jaar geleden lag Engeland zowat lam vanwege de jacht op een gouden haas, die door een kunstenaar was verstopt op een plaats die slechts met be hulp van een door hem ge schreven boek kon worden ge vonden. Maar Williams vondst was wel iets nieuws: hij vond de schat zonder het boek gelezen te hebben. Sterker: het boek is gisteren uitgekomen, enkele dagen nadat de schooljongen het kistje in de modder aan trof. De fabrikant heeft even wel besloten sportief te zijn en William toch zijn prijs te ge ven. En die is niet gering: William heeft gisteren een rijk ver sierd gouden ei overhandigd gekregen ter waarde van 45.000 gulden en gemaakt door de befaamde juweliers Garrard in Londen. BOURGUIBA OP DE SCHOUDERS GENOMEN I Protest tegen verbod export onderzeeërs TAIPEH (RTR/ANP/GPD) - Taiwan heeft er van afge zien dit jaar een handelsmissie naar Nederland te stu ren uit protest tegen het verbod van de Nederlandse regering op verdere export van onderzeeërs naar Tai wan. Dit hebben functionarissen van het ministerie van economische zaken in Taipeh gisteren meegedeeld. TUNIS - De tachtige-jarige president van Tunesië, Bourguiba, ging gisteren spontaan op de schouders nadat hij bekend had gemaakt de prijsverhogingen op onder meer brood ongedaan te maken. Als gevolg van die hoge prijzen brak eerder deze een week hevige opstand uit. (Foto ap> DEN HAAG (GPD) - De cruise-re derij Vacation Liners in Den Haag wil in ons land vijf cruise schepen laten bouwen. Jaarlijks zou er één moeten worden afge leverd. Met deze mammoetorder waarvan nog niet bekend is bij welke werf die geplaatst wordt, is een bedrag gemoeid van rond de 100 miljoen gulden. De cruise-rederij voert sinds twee jaar met succes cruises uit in het Middellandse Zeegebied. Tot nu toe had het schip voornamelijk Engelsen als passagiers. In dit jaar wil de rederij zich ook op de Nederlandse vakantiegangers gaan richten. Directeur-eigenaarl Levoleger (46) verwacht dat voor het einde van de maand de knoop wordt door gehakt. De financiering levert naar zijn zeggen geen problemen op. „Het eerste schip is bijna ge heel uit eigen middelen betaald. Gezien de gunstige resultaten die met dat schip zijn behaald, verwacht ik geen moeilijkhe den", aldus Levoleger. Iets kouder De Bilt verwacht voor morgen half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of hagelbuien. Minimumtemperatuur van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Mid- dagtemperatuur rond 4 graden. Vrij krachtige noordwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard. In het waddengebied eerst nog stormachtig. Na zondag perioden met regen of buien bij een middag- temperatuur van 5 graden. 8 januari Zon op 08.46, onder 16.46 uur, maan op 11.40 onder 23.15 uur. Hoogwater in Katwijk om 06.20 en 18.32 uur, laagwater om 02.03 en 14.39 uur. 9 januari Zon op 08.46, onder 16.47 uur, maan op 11.55, onder 23.23 uur. Hoogwater in Katwijk om 06.59 en 19.16 uur, laagwater om 02.39 en DEN HAAG (GPD) - Staats secretaris van defensie Van Houwelingen (mate rieel) wil nog voor het ein de van deze maand bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij (RDM) de bestelling plaatsen voor twee nieuwe onderzeebo ten voor de Koninklijke Marine. Deze order zal de RDM 3800 mensjaren werk en de toeleveran ciers 1200 mensjaren werk opleveren. Er is een totaal bedrag van 750 miljoen gulden mee gemoeid. De order wordt drie jaar eerder ge-, plaatst dan aanvankelijk de be doeling was. Maar om de conti- nuiteit bij de afdeling marine- bouw van de RDM veilig te stel len is de order naar voren ge haald, zoals al in de Defensienota is aangekondigd. Het gaat om twee onderzeeboten van de Walrusklasse, waarvan bij dezelfde werf al twee exempla ren in aanbouw zijn. Die twee dienen ter vervanging van de verouderde uit 1960 en 1961 date rende Dolfijn en Zeehond. De twee boten die nu besteld wor den moeten de Potvis ('65) en de Tonijn ('66) gaan vervangen. Aan het einde van dit decennium volgt dan de bestelling van nog eens twee Walrusklasse-onder zeeboten ter vervanging van de dan verouderde Zwaardvis en Tijgerhaai (beide uit 1972). De eerste onderzeeboot van de Walrusklasse moet in 1985 in de vaart komen. De twee boten waarvoor nu de bestelling ge plaatst wordt moeten in 1992 en 1993 aan de vloot worden toege voegd, en het laatste tweetal volgt in 1995 en 1996. Onder de toeleveranciers die van deze vervolgbestelling gaan pro fiteren zijn o.a. de firma's Van Rietschoten en Houwens (elek trisch systeem), Holec (elektro motoren), Hollandse Signaal Ap paraten (Philips) voor de vuurlei ding- en communicatie-appara- tuur, Lips (schroeven) Van Swaay (ventilatie), Begemann (pompen), Bloksma (koeling) en Hydrodyne (hydrolisch sys teem). Ongeveer 10 procent van de order wordt in het buitenland besteed. Geprobeerd wordt buitenlandse onderdelen in Nederland in li centie te laten vervaardigen en voor de rest van het buitenlandse aandeel in Nederland compensa tie-orders te bedingen. Staatssecretaris Van Houwelingen schrijft de Tweede Kamer dat voor deze schepen zeker export kansen bestaan. Diverse landen hebben al belangstelling ge toond. Het gaat hierbij overigens om een ander type onderzeeboot dan dat waarvan sprake was bij de order van Taiwan voor Wilton Feijenoord. Volgens Van Houwelingen is Ne derland op dit moment toonaan gevend bij de ontwikkeling en bouw van conventioneel voort gestuwde onderzeeboten van de ze omvang en met deze presta ties. PARAMARIBO (ANP) - De stroomvoorziening in Paramaribo, die gis terochtend geheel was uitgevallen door een staking van de werkne mers bij de energiemaatschappij EBS is vannacht deels hersteld. De stakers bij EBS hebben het werk hervat. Ook de Surinaamse Staats radio (SRS), die door stroomgebrek was uitgevallen, is weer in de lucht. Voornaamste grief van de stakers bij EBS was het plan van de autori teiten het bedrijf, dat voor 51 percent in handen is van de staat, geheel te nationaliseren. De EBS-werknemers zouden dan een ambte- narenstatus krijgen, wat betekent dat zij niet langer bonussen uit de winst konden krijgen, omdat de winst geheel naar de staat zou gaan. Hun is nu toegezegd dat het besluit is opgeschort. (Zie ook pag. 7) Het ministerie besloot vorige maand tot de missie nadat een officiële Nederlandse handelsde legatie Taipeh vroeg om meer or ders teneinde meer evenwicht te brengen in de wederzijdse han del. Taiwan voerde vorig jaar voor ruim 980 miljoen gulden uit naar Nederland, terwijl de invoer uit Nederland de waarde van on geveer 480 miljoen gulden had. Bij twee eerdere missies kocht Taiwan Nederlandse goederen ter waarde van meer dan 485 mil joen gulden, verklaarden de functionarissen in Taipeh. De Rotterdamse werf Wilton-Fij- enoord bouwt op het ogenblik twee onderzeeërs die Taiwan in 1981 bestelde. Na het aanvaarden van de order verlaagde de Chine se Volksrepubliek de status vari de diplomatieke betrekkingen met Den Haag tot het niveau van zaakgelastigde. In december van het afgelopen jaar weigerde de Nederlandse regering verdere uitvoervergunningen voor on derzeeërs voor Taiwan. "Jammer, maar het lag in de lijn van de verwachtingen", reageert staatssecretaris Bolkestein (eco nomische zaken) op het niet doorgaan van de Taiwanese han delsmissie. De bewindsman was niet op de hoogte gesteld van het besluit. De eerdere handelsmis sies naar ons land waren een ini tiatief vanuit het Nederlandse bedrijfsleven. De staatssecretaris stelt, dat het nauwelijks te verwachten was dat het enthousiasme van Tai wan voor ons land zou toenemen na de Nederlandse weigering van exportvergunningen voor duikboten naar dat land. Maar, aldus de staatssecretaris, de be staande handelscontacten met Taiwan gaan gewoon door. Daar in zullen geen wijzigingen ko- Volgens de Nederlandse handels vertegenwoordiger in Taipeh Zwiers zal de handel tussen Ne derland en Taiwan de komende jaren stagneren op het volume van 1983, dat ergens tussen de 550 en 600 miljoen Amerikaanse dollars ligt. "We hadden gehoopt dat de export vanuit Nederland naar Taiwan in 1984 van 225 mil joen dollar naar 325 350 miljoen Zwiers. Uit verschillende gesprekken viel op te maken dat de autoriteiten in Taipeh vooral bezorgd zijn over de levering van de eerste twee onderzeeboten, waarvoor de regering- Van Agt twee jaar geleden een exportvergunning verleende. Maar inmiddels is de werf van Wilton-Fijenoord zoals bekend in financiële moeilijkhe den geraakt. ARNHEM (ANP) - Een recherche team van de Arnhemse, Ren- kumse en Rhedense politie en van de Rijkspolitie in Nijmegen heeft met de arrestatie van in to taal 22 verdachten een inbrekers- bende opgerold, die zich had ge specialiseerd in diefstallen uit dure autós. De schade door de diefstallen en door vernielingen die daarbij werden aangericht, bedraagt ongeveer anderhalf miljoen gulden, aldus gisteren een woordvoeder van de Arn hemse politie. De 22 verdachten (18-40 jaar), on der wie elf helers, werden de af gelopen weken gearresteerd. Een van de grootste zaken, die zij inmiddels hebben bekend, be treft de inbraak bij een juwelier in Tiel. Daar verdween april vo rig jaar voor een half miljoen gul den aan sieraden. De politie kwam de bende in de cember op het spoor na de aan houding van drie jeugdige Arn hemmers, die werden verdacht van diefstallen uit autós. GENÈVE (AP) - De concurrentie positie van Nederland is het af gelopen jaar aanzienlijk ver slechterd. Dit constateert een gisteren gepubliceerd jaarrap port van het in Genève geves tigde European Management Forum. Deze organisatie, die niet met winstoogmerken handelt, han teert 284 criteria om te vergelij ken hoe de Westerse industries taten in hun onderlinge concur rentiepositie in kaart zijn te brengen. Japan heeft voor het vierde achtereenvolgende jaar de bes te concurrentiepositie, maar Nederland behoorde met Au stralië tot de grote verliezers. Beide landen verdwenen uit de "top-tien" van de 22 in het ver slag genoemde landen. Nederland duikelde op de lijst van de vijfde naar de tiende plaats, België en Luxemburg stegen gezamenlijk één plaats en nemen de 13de positie in. De tweede plaats op de ranglijst wordt ingenomen door Zwitser land, derde door de V.S. en de vierde door West-Duitsland. Opvallend is de positie van de Scandinavische landen. Zwe den klom vier plaatsen naar de vijfde plaats, Finland ging van de achste plaats naar de zesde, Noorwegen van 12 naar acht en Denemarken van 11 naar negen. Minder gunstig is ook de concur rentiepositie van Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Italië. "De ze landen laten een zeer ongun stig beeld zien. Ze zetten de slechte tendens van vorig jaar door of versterken die zelfs", al dus het rapport. Nieuwe maatregel in vier grote steden DEN HAAG (GPD) - Bewoners van de grote steden lopen de kans dat zij voortaan bij fout par keren geen parkeerbon meer on der de ruitenwissers vinden maar een belastingaanslag. Het kabinet heeft gisteren besloten de grote steden toe te staan op deze manier parkeerovertreders te „straffen". Het geld dat de gemeentepolitie korpsen van de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht) nu nog aan par keerbonnen binnenkrijgen, moet - omdat het om een justitiële maatregel gaat - door de gemeen ten worden afgedragen aan de rijksoverheid (de minister van justitie). In het nieuwe systeem krijgt de foutparkeerder een belasting aanslag opgelegd, ter grootte van 35 gulden, voor het „gebruik" van het stukje gemeentelijke grond waar hij zijn auto verkeerd heeft geparkeerd. Die aanslag kan worden „afgekocht" door geld in de parkeerautomaat te gooien. Omdat het hierbij om een gemeen telijke belasting gaat mogen de steden dit geld in hun eigen kas laten vloeien. Het kan daarbij gaan om bedragen rond een mil joen gulden per jaar. Omdat het om geringe bedragen gaat lijdt het Rijk er nauwelijks schade door. Dordrecht was de eerste gemeente die met deze manier van innen van parkeergelden begon. Den Haag wil er binnenkort ook mee gaan beginnen. Het besluit van het kabinet heeft de weg nu ook voor de andere (grote) steden vrijgemaakt. Het kabinetsbesluit maakt deel uit van een pakket aan maatregelen waarmee de regering de grote steden tegemoet wil komen. Het kabinet besloot gisteren verder om de „welzijnsovereenkomst" met de vier grote steden uit te breiden. Deze betreft onder meer uitbreiding van de bevoegdhe den en middelen ten behoeve van de gezinsverzorging. Ook krijgen de gemeenten de mo gelijkheid om een deel van de gelden die zij van het Rijk krij gen voor hun politiekorpsen, te gebruiken voor de verbetering van de organisatie en bedrijfs voering van die korpsen. Nu is dat geld nog uitsluitend bestemd voor de directe uitoefening van de politietaken. Het kabinet heeft gisteren ook be sloten dat de vier grote steden niet „provincievrij" worden. De ze steden wilden, gezien de bij zondere aard van hun proble men, niet langer bestuurlijk val len binnen het kader van hun provincies (Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht). Het instellen van provincievrije ge meenten zal volgens het kabinet meer problemen oproepen dan oplossen. De provinciebesturen zijn het daarmee eens. Het kabi net vindt dat de grote problemen van deze gemeenten moeten worden opgelost door nauwer sa men te werken, ook met de pro vincies. Informatie over de nieuwe belasting maatregel voor tweeverdieners vindt u op pagina 12. Belangrijk: bewaar deze informatie. Rooseveltstraat 61. Leiden 071-764800 EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD,STVIIEN LAND Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 14 49 41). Lange tijd werd hij met de nek aangekeken, maar trucker Willem Woudenberg veerde weer op. Thans richt hij al zijn aandacht op een biermuseum. En natuurlijk Een koude nacht, een keizersnede en een borrel na afloop. De romantiek van de veearts van weleer bestaat nog steeds. „Tussen leven en dood is maar een kleine stap." Een reportage. PAGINA 19

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1